GULDEN VOORSTEL. S.V.P. (ook in ons land. Brandpunten der Internationale Politiek. Loonsverhoging of voorschot? SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. VRIJDAG 13 JANUARI 1950. 26e TAARGANG No. 4- SOESTER COURANT Abonn. per kwart, f 1.50 - p. post f 1.75. Bureau: Van Weedestraat 15 - Teleloon 2566 Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. De devaluatie begint door te werken. De bedoeling ervan was de exportpro ducten voor de Amerikaanse markt goedkoper te maken. Dat is gelukt, maar het bracht een onontkoombare consequentie mee. De goederen uit 't dollargebied werden duurder en maak ten daarmede het leven duurder. Uit de aard. der zaak niet in die mate, waarmede de gulden werd gedevalu eerd, wel naarmate het dollarproduct een groter of kleiner deel uitmaakt van het Nederlandse consumptie-pro duct. Deze stijging werd in de maand December op bijna 5 geraamd en de regering heeft toestemming gege ven het loonplafond met een over eenkomstig percentage te verhogen. Opdat de loontrekker voor zijn gede valueerde guldens een overeenkomsti ge hoeveelheid goederen kan kopen als vóór de devaluatie. Hiermede is met een gezegd, dat die 5 °/o geen loons verhoging mag worden genoemd. Want de huisvrouw kan er niet méér voor kopen dan voordien- Maar in feite is de 5 °/o een loons verlaging omdat de voorwaarde er aan verbonden is, dat er geen nieuwe eisen zullen worden gesteld wanneer de arbeidsproductiviteit omhoog gaat, een stijging, die wordt verwacht en e- conomen menen met grond verwacht, tengevolge van de devaluatie. Men zou het zo kunnen stellen, dat de arbeiders harder moeten werken zonder dat hun werkelijke loon om hoog gaat. Deze stellingis echter ge deeltelijk theoretisch. Zo kan men in verschillende fabrieken de productie op voeren door niet een groot gedeelte van het etmaal de machines stil te zetten, maar het meer-ploegen-stelsel in te voeren. Harder hoeft er dan niet te worden gewerkt. Zelfs zou men meer arbeiders aan werk kunnen helpen, wat met het oog op de ge demobiliseerde militairen heus wel mag. Ook is het mogelijk, dat ruimer over uren worden gemaakt, overuren, waar van dan de fiscus niet direct de extra-bate naar zich toe moest halen. Maar verhoging van de arbeidsproduc tiviteit wordt ook verkregen door ma chines in te voeren, die het werk van de arbeiders overbodig- dus werkloos, maken. De vijf procent, welke de ar beiders, die blijven, dan genieten zul len dan wel ruimschoots uit de ver- noogde productie komen, maar als klasse beschouwd, gaat die der minst- draagkraohtigen 'dan toch in inkomen achteruit- Hoe men de zaak ook wendt of keert, de vijf procent tast de resul taten, die men verwachtte van de de valuatie aan en het is duidelijk, dat een herhaling van dit „voorschieten" ons in een vicieuze cirkel brengt „ho ger lonen, hoger prijzen enz.". Het is alleen maar de vraag, wat men meer in overeenstemming acht met de so ciale rechtvaardigheid: de lagere en laagste bestaansniveaux omlaag schroe ven óf de luxe-sector van 't con-1 sumptie-gebied aantasten. Vooral in de ze tijd, nu we nog onverdiende Mar shall ^dollars krijgen, nu het verlangen in de V.S- steeds sterker wordt om die hulp te verminderen en deze hulp zeer zeker niet wordt verlengd, die nen wij ons er op te prepareren, dat indien niet de productie en naast de productie de afzet toeneemt, de con sumptie drastisch zal moeten worden ingekrompen. En dan is het nog al tijd tijd nog beter die consumptie te besnoeien, die zich richt op de niet- noodzakelijke dingen, dan die zich richt op de eerst nodige. En daarom vinden we aan dit tot loonsverhoging gepromoveerd voorschót toch nog wel een goede kant- Zie zo, we kunnen weer vooruit; Ik word zelfs een verkwister. Wij krijgen straks een lieve duit Zo maar van de minister. Ik vond het toch wel prachtig hoor: De kolenman betalen En strakies aan het Postkantoor Weer wat terug gaan halen- Minister, hartelijk bedankt. U bent een wijs bestuurder, Maar aanstonds wordt ons daag'lijks Ook weer 'n beetje duurder (brood De melk wordt weer in prijs verhoogd, Al is het maar een beetje. Mag ik even adviseren gaan? Ik heb een pracht-ideetje. Ik haal gewoon mijn brood en melk, M'n kaas en andere waren, M'n schoenen, stropdas, muizenval, Textiel en m'n sigaren. Dat koop Ik alles op de pof, 't Systeem kan nimmer falen. U wilt dan, bij gelegenheid. Dat alles wel betalen. Daar men binnenkort ook in ons land een zelfstandig: filiaal van de Parijse S V P-dienst wil vestigen, menen wü er goed aan te doen, nu reeds een en ander over de zegeningen van deze moderne telefoon-service te moeten vertellen. Altijd „tot uw dienst". Wij, Nederlanders, kunnen een bepaald tele foonnummer draaien om de juiste tijd te krij gen voorgezegd; in sommige telefoondistricten kunnen wij het allerlaatste „weerbericht op bellen", maar wij hebben nog geen telefoon dienst in het leven geroepen, welke de abon- né's niet alleen op alle mogelijke en onmo gelijke vragen het antwoord geeft, maar de „abonné in nood" bovendien met de daad helpt. Parijs kent zulk een dienst wèl. In de ville lumière behoeft men slechts de letters SVP te draaien of men kan z'n vraag- en ant woordspel spelen. SVP is eenvoudig een afkorting van het Franse S'il Vou Plait (alstublieft). Reeds in 1935 kwam een zekere dr René Saunier op de gedachte, in zijn stad een telefoondienst in het leven te roepen, die de Parijzenaars bij vele moeilijkheden zou kunnen helpen. De minister voor de P.T.T., toentertijd de heer Manders, zag dadelijk het belang van zulk een telefonische service in en gaf toestemming, dat de dienst door slechts de drie letters S V P te draaien inplaats van de gebruike lijke zeven cijfers vlot bereikbaar was. Toch duurde het tot na de laatste wereld oorlog, voor SVP een geweldige vlucht nam en tegenwoordig heeft deze dienst niet minder dan1200 telefoontjes per uur te beant woorden. In negen van de tien gevallen geven de ex perts dadelijk het antwoord de tiende keer kan het gebeuren, dat men ten antwoord krijgt: „Ik bel u terug". Nooit is echter ten antwoord gegeven: wij weten het niet de SVP weet alles endoet alles, om haar cliënten tevreden te stellen en het Nederland se spreekwoord, dat één gek meer kan vragen dan tien wijzen kunnen beantwoorden, is hier zeker niet van toepassing. Laten wij een greep doen uit de vragen, die de S V P werden gesteld. „De baby wil z'n pap niet opeten. Hoe kan ik hem daartoe dwingen?Hoe luidt het re cept voor speculaas?Ik heb iemand nodig om op te passen. Die juffrouw moet hier om acht uur zijn....„Hoeveel francs kan ik voor twintig piaster geven?Ik heb moeilijkhe den met m'n pachtheer. Stuur me een expert om mij inlichtingen te gevenKunt u een redevoering voor mij maken? Ik moet de reünisten van mijn oude school voor militai ren in Saint Cyr toesprekenMijn hond is overleden. Waar kan ik hem laten begraven en wat kost me dat?Ik weet dat er een boek over de landing in Noord-Afrika bestaat. Het is geschreven door de rechterhand van Eisenhower. Kunt u mij titel en uitgever van dat boek opgeven? Zo u wilt: dit zijn allemaal nog maar gewone vragen. Er zijn echter ook vragen gesteld, waarbij het te begrijpen was, dat een gewoon mens met de handen in het haar zat. Enige tijd geleden werd in een Parijse schouwburg een voorstelling gegeven, waarbij èen paard op het toneel nodig was. Toen het dier moest vertrekken, weigerde het een stap te doenhet zette zich schrap en was met geen mogelijkheid tot weggaan te bewegen. Het publiek had aanvankelijk plezier in deze ongewone gang van zaken, maar de directie vond het geval minder prettig. Toen riep iemand van het schellinkje: „Bel SVP!" Da delijk werd deze raad opgevolgd en de man aan de telefoon antwoordde: „Het paard is ongetwijfeld bang geworden. Bind hem een blinddoek voor, dan zal het geen last meer ge- ven.De raad werd met succes opgevolgd. Een wanhopige moeder belde op een Zondag avond de SVP. De kleine meid was heel erg ziek zij had al verscheidene dokters gebeld, ze wist het niet meer. SVP wist het wel. In korte tijd had de dienst een dokter gestuurd, door wie het leven van het kind werd gered. Dat de diensten, welke S V P de mensheid be wijst, worden gewaardeerd, 'bewijst wel het geweldige aantal aanvragen, dat deze tele foon-service te verwerken krijgt. De laatste jaren zijn er ook S V P-bedrijven gevestigd in Rijssel, Marseille, Lyon, Bordeaux en Nice, terwijl de voorbereidingen, zulk een dienst in Nederlands hoofdstad te vestigen in een ver gevorderd stadium van voorbereiding zijn. Adres: Casino, Leidseplein. Wij zijn ervan overtuigd, dat ook hier te lande deze ongekende service zal worden gewaar deerd. Politieke onrust in de Katholieke Volkspartij in België- Geheim zinnigheid om het treffen tussen Koning Leopond en Van Zeeland. Erkenningen van Mao Tse Toeng volgen elkaar in snel tempo op. Vergadering van ministers uit het Britse Gemenebest begonnen. Einde van de koude oorlog tus sen Rusland en Amerika in zicht? België mag er zich weer in verheu gen, op verschillende manieren te kun nen zorgen voor vette koppen in de Europese dagbladpers. Het persagentschap Belga heeft de wereld laten weten, dat Koning Leo- pold, die met prinses de Rethy voor enige tijd zijn intrek nam in een ho tel aan de Zuidkust van Frankrijk, een tiental politieke- en regeringslei ders heeft uitgenodigd. Paul van Zee land, de Belgische Minister van Bui tenlandse Zaken en de voorzitter van de Christelijke (dat wil zeggen ka tholieke) Volkspartij, baron Van der Straten Waillet, behoren tot de voor aanstaande lieden, die het afgelopen weekend in Nice of omgeving hebben doorgebracht. De Nederlandse pers doet pogingen om het gehele treffen van de koning met de Belgische regeringsfiguren als een toevalligheid zonder veel bete kenis af te schilderen. Het is echter wel merkwaardig, daartegenover te ver nemen, dat de bijeenkomsten tussen de Koning en zijn gasten in een sfeer van grote geheimzinnigheid werden ge houden, terwijl iedere ïournalist werd geweerd. Het schijnt niet uitgesloten, dat de objectieve katholieke politici naar hun koning zijn gereisd om hem advies te vragen hoe te handelen tegen de hef tige propaganda met fascistische ten- denzen ten gunste van Leopold's te rugkeer, hoe die hoe langer hoe meer opgeld doen en op de duur het ka tholieke partijleven ernstig kunnen schaden. Wat dat betreft moet het be stuur der Christelijke Volkspartij wel waakzaam zijn, temeer daar iro het onlangs ontdekte geval van fraude met ongeregistreerde effecten ook' al reeds twee invloedrijke figuren wer den betrokken. Naar het zich' laat aanzien, zal premier Eyskens niemand proberen te sparen en, hoe de gevol gen ook zijn, het recht zijn beloop la ten. Evenals in Frankrijk kent onze klei ne buurstaat België zoveel interne po litieke brandpunten, dat het groot-in ternationaal gebeuren voor velen van zijn bewoners onopgemerkt dreigt voor bij te gaan. Met het oog op de be langrijkheid der feiten, die zich, al in het prille begin van dit nieuwe iaar, over ons uitstorten, blijft de grootste aandacht geboden om niet voor plotselinge verrassingen te wor den gesteld. De erkenningen van Mao Tse Toeng's bewind volgen elkaar in snel tempo op. Als eerste heeft Engeland „eieren voor zijn geld gekozen" en, waarschijn- lijk in navolging daarvan, Noorwegen, dat zijn grote scheepvaartbelangen in China veilig heeft willen stellen. Ook Ceylon keerde de nationalisten de rug toe, terwijl, weer dichter bij huis, de Denen en de Zweden niet lang meer op hun erkenning zullen laten wachten. Inmiddels begon in Colombo op Cey lon de vergadering van Ministers uit het Britse gemenebest- Bevin was er voor overgekomen aan boord van 'n oorlogsschip en met opgestroopte mou wen! De conferentie heeft namelijk ten doel middelen te beramen oml het communisme een halt toe te roepen vóór heel Azië er door onder de voet is geloepn. De Aziaten zijn direct begonnen met klare wijn te schenken en hebben niet geaarzeld hun kijk op de zaak met nadruk naar voren te brengen- Het zal nog moeten blijken of dit alles zó was, dat Bevins mouwen er wat door zakten. De Premier van Ceylon, permanent voorzitter der vergadering, zei in zijn openingsrede, dat het communisme slechts kan worden geweerd als de massa in Azië zekerheid heeft, dat er iets gebeurt voor haar sociale lots verbetering. Pandit Nehroe, aan wie Bevin beleef delijk zijn spreekbeurt afstond, tapte uit een soortgelijk vaatje. A-zie moet niets hebben van koude oorlogen zo als het Westen die als heil ziet en India zal nooit deelnemen aan welk anti-communistisch verbond dan. ook." Het zou ons nief verbazen als ook het Westen een dergelijke houding ging aannemen, omdat het wel eens zou kunnen blijken, dat achten die woorden een groter anti-rode kracht schuil gaat dan achter welke poging ook tot dusverre in Europa of Amerika on- dernom en- Het Amerikaanse publiek, zo voor 100 o/o anti-Russisch klaar gestoomd, zal er wel heel weinig van begrijpen, dat een boot uit de States bij een poging om de Chinese Nationalistische blok kade te breken, door de bevriendie Nationalisten danig werd beschoten. Als het nu nog waar is, wat de pers in West-Duitsland beweert, dat er ge heime Russisch-Amerikaanse besprekin gen gaande zijn, die een spoedig ein de der koude oorlog doen vermoeden, snappen ze er in de U-S-A. helemaal niets meer van. Wie wel? smettelijke ziekte zijn ingeënt- Deze inenting moet, wil zij resultaat hebben, tweemaal worden verricht met een tussenpoos van één maand. Gelegenheid tot inenting wordt gege ven: 1- TE SOEST: a. in een lokaal van de 1- o. school Kerkebuurt- le Inspuiting op Woensdag 18 Januari 1950. 2e Inspuiting op Woens dag 15 Februari 1950- Beide keren van n-m- half drie tot half vier. b. In een lokaal van de Mariaschool aan de Mariastraat hoek Beetzlaan- le Inspuiting op Woensdag 18 Januari 1950. 2e Inspuiting op Woensdag 15 Fe bruari 1950. Beide keren van n-m. half vier tot n-m- half vijf. 2. TE SOESTERBERG: In een lokaal van de ko-school aan de Verlengde Schoolweg. le Inspuiting op Woensdag 18 Jan. 1950. 2e Inspuiting op Woensdag 15 Febr. 1950. Voor het inenten wordt een volkomen onschuldige stof gebruikt- Soest, 12 fanuari 1950. Burgem. en Weth- voornoemd. De Burgem-, S- P. BENTINCK. De Secretaris, J. BATENBURG- HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest meken bekend, dat het verzoek van de Timmer- en Meubelfabr. „L-A.C.O." te Soest, om in perceel Kerkstraat 53, kadastraal bekend in sectie G no- 2157, de bestaande machinale houtbe- werkingsïnrichting te mogen uitbreiden, door hen is verdaagd- Soest, 9 Tanuarï 1950. Burgem. en Weth- voornoemd. De Burgem., S- P. BENTINCK, De Secretaris, J. BATENBURG- INENTING TEGEN DIPHTERIE. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, in verband met elders in den lande voorkomende gevallen van diph- terie, ter openbare kennis, dat gele genheid zal worden gegeven tot kos teloze inenting tegen diphterie van kinderen vftn 2 tot en met 15 ïaren, die nog nimmer tegen deze be- TERUG UIT DE TROPEN. Met het troepentransportschip „Water man", welke boot 16 Januari a-s- te Rotterdam wordt verwacht, keren uit de tropen terug: G. Blijleven, Eigendomweg 73- A- T- van Heiningen, Klaarwaterweg 80. T- H- van Herwaarden, Nieuweweg 34. A. A- Leijssen, Birktstraat 70B. J. Dv. d. Ploeg, Steenhoffstraat 71. j. Pothoven, Kerkdwarsstraat 12- G. van der Steenhoven. Gen- Winkel manstraat 36, Soesterberg- Th- Tammer, Rademakerstraat 34, Soes- terberg. De volledige passagierslijst ligt aan ons bureau voor een ieder gratis ter inzage. RUZIE OM EEN SNIPPERDAG. Toen J. G- op 9 September j.1. ïn de werkplaats van zijn patroon J. S- verscheen na de vorige dag zonder voorkennis van zijn patroon, eigen machtig een snipperdag te hebben ge nomen, ontstond er een minder aan gename gedachtenwisselïng. Op de vraag van de baas, waar de man de vorige dag was geweest, wei gerde de arbeider antwoord te geven, daar het volgens hem zijn' patroon niet aanging, waar en hoe hij zijn ver lofdagen doorbracht- De ruzie liep zo hoog, dat de werkgever hem gelast te de arbeid te staken en de werk plaats te verlaten- Tot drie maal toe herhaalde hij deze sommatie, maar de ander weigerde heen te gaan, tenzij de patroon hem veertien dagen loon uitbetaalde en hem zijn gereedschap pen teruggaf. Ten slotte moest de po litie erbij te pas komen, die G. op straat zette, na procesverbaal tegen hem te hebben opgemaakt wegens lo caal-vredebreuk. In verband met dit incident had G. zich Woensdag voor de Utrechtse Po litierechter te verantwoorden, waar zo wel de Officier van Justitie als de Politierechter hem aan het verstand brachten, dat een arbeider, die op eigen houtje zonder meer een snip perdag neemt, wel degelijk aan zijn baas een verklaring schuldig is over de motieven van deze maatregel. Ook de kwestie van verschuldigd loon en teruggave van gereedschappen hadden hem overigens niet mogen weerhouden te voldoen aan de eis van de werk gever om de werkplaats te verlaten. Vijftien gulden boete, subs- tien da gen hechtenis luidde het vonnis- „COLENSO" WORDT GEZUIVERD VAN EXPLOSIEVEN. Reeds enige tijd geleden werd 'n be gin gemaakt met de restauratie van het buitengoed „Colenso'' dat, zoals be kend, door aankoop in het bezit van onze gemeente is gekomen. Bij deze herstellingswerkzaamheden is men tot de ontdekking gekomen, dat zich in de grote vijver verschillende soorten van munitie bevonden. Het gemeentebestuur heeft terstond de nodige voorzorgsmaatregelen genomen en de H.V-D. (Hulp Verlenings Dienst) ingeschakeld. Vanzelfsprekend is de taak van deze dienst zo uitgebreid mogelijk, zodat al le grachten en slofen in de omgeving van het landgoed nierin betrokken worden. Vier mannen van deze dienst zoeken reeds enige weken met detectors dé omgeving af en er gaat geen dag Wanneer ruim 25 iaar geleden op ons Soester politiebureau reeds de goede gewoonte bestond om aantekeningen te maken van alle schijnbaar weinig be tekenende zaken, zal in een der avond- rapporten van dei op Soestduinen dienstdoende agent voorkomen, clat door enige vreemd uitgedoste jonge lieden aangifte werd gedaan van ver missing van een kameraad- Die kameraad was per fiets uitgere den om „even'' brood ïn het dorp te halen, maar tot op het midder nachtelijk uur nog niet teruggekeerd. Het signalement van de vermiste luid de: kampeerkleding enz- enz- Misschien staat er omstreeks die tijd nog wel iets meer in het politierapport- Mo gelijk iets over een gebroken pomp zwengel en over eieren... Ik hoop maar, dat een en ander veriaard is, want de vermiste jonge ling en hij, die iets meer wist van de zwengel en de eieren, was onder getekende. Op een kampeer-zwerftocht waren we ergens in de Soester duinen beland- Dat wisten we toen niet, maar het plekje stond ons aan. Daar het al donker begon te worden en ik toch niet bijster bruikbaar was bij het tent- opzetten, zou ik wel „even" gaan provianderen in het dorp dat wij net gepasseerd waren. Maar wat heb ik' me toen vergist in m'n oriëntatievermogen. Nadat ik, er gens bij de oude toren, er in geslaagd was brood te bemachtigen, kwam ik met geen mogelijkheid meer op de goe de weg. Ik wist niet eens waar onze tent stond dus vragen had geen zin. Het was pikke donker, want straatverlichting was toen op Soestduinen nog niet uitge vonden. Een aanknopingspunt had ik dus niet en wanneer mijn kamaraden niet op 't glorieuze idee waren gekomen 'n „fik kie" te maken van het aanwezige den nenhout en ik niet haast m'n nek had gebroken over hetzelfde rïjwïelpadpaal- tje, waarover ik uren geleden al was gestruikeld, zodat ik toen met zeker heid wist op de goede weg te zijn, had ik misschien een vreselijke honger dood in de Soester rimboe gevonden. Maar nu is het 1930. Een goede oude kennis van ons was bij vrienden ge logeerd en zou een avondje bij ons komen eten. Het ongeluk wilde ech ter, dat hij, hoewel enigszins bekend in Soest, onze slecht verlichte gemeen te nooit bij avond had doorkruïsd. Bovendien was er nog iets ergers. Toen hij op weg was wist hij wel hoe ons huis ongeveer gelegen was, maar niet hoe de straat heette- en wie hij ook vroeg, niemand kon hem op de goede weg helpen. O ja, Oekman kenden ze allemaal heel goed, tenminste uit de krant, maar niemand wist waar hij woonde. Een linke jongen, die er blijkbaar al lang achter vist, wie Oekman eigen lijk is, vroeg mijn vriend, of hij geen foto van Oekman had, dan zou hij hem zeker op weg kunnen helpen. Tegen 8 uur hebben wij reddingsbri gades uitgezonden en eindelijk zaten we tegen 9 uur aan tafel, nadat een der zoekenden hem had aangetroffen ergens op de Eng in een stemming, die zich hier niet laat neerschrijven. Die goeie ouwe kennis van ons heeft toen dingen gezegd over Soest in 't algemeen en over onze straatverlich ting in het bijzonder, die, wanneer ik ze zou neerschrijven, zeker oorzaak zouden zijn, dat onze redacteur mij niet meer zou aanzien- H. OEKMAN- voorbij of ze ontdekken explosieven. Grote hoeveelheden handgranaten, pant sergranaten, phosphorgranaten, ontste kers, automatische geweren, revolvers enz- brengen zij aan de oppervlakte en zoals de leider verklaarde is er van de explosieve kracht van deze munitie, niettegenstaande het langdurig verblijf in het water, niets verloren gegaan. Tengevolge van een en ander moet bij de herstellingswerkzaamheden hiermede rekening worden gehouden. SOESTER SCHAAKCLUB. Voor de wïnterwedstrijden van de Soester Schaakclub werden nog de vol gende wedstrijden gespeeld: T- GorterJ- van Emden 10. A. van DijkJ. C- Thomasze 01. G. Acro- niusMevr. Schelvis 01- J- Hoek J. Timmer 1/2-1/2- J. v. d. Wal N- Schelvis 0—1- D- AmelunxenH. Hor- ris 0—1- K- F. Mud—Mevr. Schelvis 1/2-12. H- v. d. Laan—J. van de Wal 01- B- KantorowiczT- Gorter 10. W- BenschopL- de Regt 10. H- Hor- ris— K. F- Mud 0—1. Het resultaat van deze winterwedstrïj- den is hierdoor: Groep 1: 1- I- C. Thomasze, 2. A. v- Dijk Groep 2: 1. Th- de Ruig, 2. W. Benschop. Groep 3- 1- T- v. Zijtveld, 2. J, Timmer. Groep 4. 1- T- v. d. Wal. 2, K, F, Mujd, Dinsdag 24 Tan. a-s. beginnen de promo tie-degradatie wedstrijden. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s- is geopend Apotheek „Soest- dijk", Van Weedestraat 46.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1