GUMMI BOORDEN J. HOPPENBROUWERS Het oude en nieuwe Japan* SOEST. Portretspecialist DE SMALEN J. LENSSEN, MAKELAAR Ook voor Levensverzekering en Lijfrenten. VOOR ONZE DAMES. Van Weedestc. 44 naast de Apotheek. De atoombom-ontploffing boven Hirosjima moge de ongelukkige inwoners van die stad zijn voor gekomen als het eind, van Japans bestaan in werkelijkheid luidde ze een nieuw tijdperk in, een tijd perk van voorspoed, van herstel en van ongekende nieuwe moge lijkheden Met verachting spreken van de „Jap pen" mogen wellicht zij die geleden hebben onder de brutale oorlogsmetho den van dit volk. Verder kan men niet anders dan een, zij het onwillig, respect hebben voor de manier waarop de klei ne gele mannetjes, en niet te vergeten de vrouwen, zich herstellen van de slag die een verloren oorlog hen toebracht, en proberen de vrede te winnen! Verboden voor vreemdelingen. Tot voor honderd jaar was Japan een voor vreemdelingen volkomen afgeslo ten land. In de 16e eeuw waren vreemde kooplieden gearriveerd in het eilanden rijk. Zelfs zendelingen drongen er door, waarvan St. Franciscus Xaverius wel een der bekendste is geworden. Maar de heersers van Japan zagen die invasie met grote vrees, en niet geheel ten on rechte. Zij wisten dat zendelingen meestal gevolgd werden door soldaten. Het lot van de Phillippijnen en Java leerde hen hun les. Kort en goed sloten ze de grenzen en verboden zelfs het bouwen van schepen, waarmee men de oceaan kon bevaren. Alleen de Hollan ders mochten zich handhaven op De- cima, een eilandje bij Nagasaki, waar ze als kluizenaars leefden op een een zame handelspost, zonder ooit met het vasteland in aanraking te komen. In 1863 kwam de ommekeer, toen een geallieerde vloot brutaalweg Japanse havensteden bombardeerde, en daarmee de deur opende voor de vreemdelingen. Het Japan van die dagen verkeerde nog in een grotendeels middeleeuwse toe stand. De keizer was niet meer dan een vergeten ornament. De Sjogoens, mach tige krijgsheren, deelden de lakens uit, maar hun regime was door en door cor rupt en niet bestand tegen de vloedgolf van de tijd. Enkele machtige families ruimden het Sjogoenaat op en kwamen op het schitterende idee, de keizer weer tot middelpunt van de Staat te maken, echter op zulk een wijze, dht hij prac- tisch niet veel te vertellen had. Ze maakten hem tot God, tot de vergodde lijkte personificatie van de Japanse staat. Zo onstond het Sjintoisme, de keizer-, lees: staats-aanbidding. Deze revolutie, de z.g. Meiji-restauratie had ontzaglijke gevolgen. Japan sloeg enkele eeuwen Europese wereldgeschie denis over. Het kon niet slechts zonder meer profiteren van de vorderingen van het Westen, maar het had helemaal geen last van al de kinderziekten die het Westen daartoe had moeten door staan. Imperialistische dromen. Onder degenen, die de ontzagwekkende mogelijkheden duidelijk zagen, behoor den de militairen en de koopüeden. De eersten sloegen munt uit de keizer- mythe door de opoffering voor het va derland te verheffen tot het hoogste waartoe een mens in staat was. Zij schiepen een soldaten-volk, geïnfecteerd met alle oude, heldhaftige opvattingen uit de Sjogoen-dagen, maar verder zo volkomen modern en efficiënt als wel licht geen land ter wereld het zou heb ben kunnen doen. Een krachtige impuls kreeg het Japanse nationalisme door de overwinning op de Russen in 1904, toen zij te land de Rus sische legers vernietigde en ter zee schande bracht over de trotse keizer lijke vloot, die zich in strijd met alle marine-tradities, grotendeels overgaf. Van toen af werd zonder rust gewerkt aan de opbouw van een krachtig leger en een de zeeën beheersende vloot, later ook aan een dodelijk luchtwapen. De kooplieden vochten op hun terrein de oorlog mee, en de gevolgen daarvan voelde het Westen aan den lijve. Voor tien dollarcenten konden de Amerika nen een Japanse vulpen kopen; zij be dierven grondig de textielmarkt en ver oorzaakten schrikkelijke crises in de Europese en Amerikaanse textielindus trie. Ook de metaalindustrie bemerkte hun invloed. Dat deze handelsoorlog tenslotte moest leiden tot een uitbar sting, was reeds jaren terug te voor ziendat Pearl Harbour als een ver rassing kwam, is psychologisch bijkans niet te begrijpen. Bedankt voor de nederlaag. De militaire nederlaag kwam, volko men, verschrikkelijk. Honderdduizen den Japanners vonden de dood op een slagveld, de vloot ging onder. Een Ame rikaans generaal deelde voortaan de la kens uit. Maar Japan zelve was grotendeels ge spaard gebleven. De bommenwerpers van generaal Doolittle mochten enkele gaten geslagen hebben in het reusach tige industrie-potentieel van Tokio, Na gasaki en Hirosjima mochten rokende puinhopen zijn geworden, verder ver keerde het dicht bevolkte land in de zelfde situatie als Duitsland na de eer ste wereldoorlog. De Amerikanen zagen Japan als toe komstige bondgenoot tegen het commu nistische Rusland en begrepen dat daar toe de welvaart moest terugkeren, aan gezien het communistische leven ner gens zo goed gedijt als op ellende en puin. Daarom werd het economische le ven in het overwonnen land zo snel mo gelijk weer op peil gebracht. De macht der grote concerns, de Mitsoei's en de Mitsjoebitsjoe's werd, althans naar het uiterlijk, gebroken. Een groot voordeel was voor het nieuwe Japan, dat het van een zware last was bevrijd. Leger, vloot en luchtmacht eis ten ontzaglijke sommen en honderddui zenden mannen. Dat alles was opeens afgelopen. Daarvoor zorgden van nu af de Amerikanen. Gans Japans vermogen kon nu worden besteed aan de economi sche opbouw enaan de hervatting van de economische strijd. Offensief heropend. O zeker, het gebeurt nog aarzelend, met allerbeleefdste buigingen en nederige verontschuldigingen. Men spreekt veel vuldig over de zegeningen van de demo cratie. De Japanse keizer laat zich fo tograferen niet op een paard, maar bloe metjes plukkkend. Hij bezoekt de fa brieken en praat met de mensendie daaraan nog maar niet kunnen wennen. Toen hij eens het woord richtte tot een Japanse arbeidster, wierp zij zich snik kend aan zijn voeten. Deze vrouw was niet slechts nog verstrikt in de opvat tingen van het de keizer vergoddelijken de Sjintoïsme, maar haar intuïtie peilde de val van haar afgod, die zich thans vernederen moest om democratisch te doen tegen wat eens het stof aan zijn voeten was geweest. Maar de Japanners hebben het offensief heropend. Hun catalogi en prospecti zwermen uit, in onberispelijk Engels en keurig verzorgd, naar de dollarlanden vooral. Met duizend verontschuldigin gen voor de vrijpostigheid.... maar ze zijn er, de aanbiedingen van vulpenhou ders en hengelstokken, van dynamo's en vrachtschepen, van speelgoedlocomo- tiefjes en textiel, van schroevendraaiers en hijskranen. En de zwaarste opgaaf voor Mc Arthur en de zijnen is niet, Ja pan rustig te houden; het is rustiger dan het ooit geweest is. Ze zal zijn, die ontembare, ontzaglijke Japanse activi teit in zodanige banen te leiden, dat een nieuwe catastrofe voorkomen kan wor den! SCHAKEN- Woensdagavond speelde het eerste 10- tal van de Soester Schaakclub voor de oompetitie te Amersfoort tegen Ons Genoegen 1- Opvallend was de gelijk opgaande strijd. De afgebroken partij zal moeten beslissen of Soest 1 zijn eerste overwinning heeft behaald, of met een gelijk spel tevreden moet zijn. De gedetailleerde uitslag is: f. C- Thomasze D. Kiïlem 12-1 2. J. GorterH- Juffer 01. A. van Dijk A- J- Wieland 10. J. van EmdenW. Evenals een zeekasteel gedokt wordt, gaat nu ook het Luchtschip" op Schip hol in het dok- Dit dok is speciaal voor de D.C- 6 bestemd. Arbeiders aan de arbeid aan de D.C- 6 „Bataan", terwijl deze in het dok ligt- Flentge 1/2-1/2- L- de RegtJ. B. van Nieuwenhuis 10. Th- de RuigK. Wier- sema 01- J- TimmerJ. F. v. Wessum 10- W- BenschopK. Boeing 01. C. KantorowiczB- Donnekamp afgebr- J. HoekC. de Groot 10- DIERENBESCHERMING. Een woonwagenbewoner werd aangehou den, omdat zijp paard moeilijk liep. Bij onderzoek bleek, dat het dier een grote, bloedende wond had onder het tuig. Een dierenarts constateerde, dat het dier ook verder in deplorabele toestand verkeerde, zodat het moest worden afgemaakt, terwijl de eigenaar een procesverbaal kreeg- Bij meerde re voor woonwagens gespannen paar den ontbraken een of meer hoefijzers, terwiïl de dieren er over het alge meen slecht aan toe waren. Zolang even wel het euvel blijft bestaan, dat der gelijke oude, afgeleefde paarden op de markten als trekdieren mogen wor den verhandeld, zal er aan de el lende van de woonwagenpaarden nog geen einde komen. Het heet, dat de Nederlanders een zindelijk volk vormen, doch tot die conclusie komt men niet, wanneer men ziet hoe, althans in onze gemeente, vele huisdieren gehuisvest zijn. Honden konijnen, geiten, zij worden aangetrof fen in hokken, als er hokken zijn, die dikwijls meer weg hebben van een mestvaalt dan van een behuizing voor een dier. Als antwoord, bij con trole, krijgt men doorgaans te horen, dat men er geen erg in had. In alle gevallen werden de eigenaren gedwon gen onverwijld voor betere behuizing zorg te dragen, want „Dierenbescher ming" had er wel erg in! Voor een goede foto. Voor Uw amateurwerk Voor het vernieuwen van verbleekte portretten. Voor vakkundige repa ratie van Uw toestel Burgemeester Grothestraat 14 Soestdijk Telefoon 2209 FEESTAVOND SOESTER BOYS- Ter gelegenheid van de ïaarlijkse feest avond der voetbalvereniging „Soester Boys" gaf de Amusementsclub „Ru- so" een bonte avond in „Bosch en Duin". De zaal was overvol- Deze club, ontstaan uif de Ruso-Hout- warenfabrieken te Soest, toonde, dat ook het bedrijfsleven veel aan het terugbrengen van de vooroorlogse toe stand kan medewerken, en de ïeugd een doel kan geven. Er werden enkele sketches gebracht, welke er in gingen als koek- Harry Monné bracht enige operaliederen en de heer Toop Smit lijmde het geheel gezellig aan elkaar met een praatje en een liedje. Ook deze keer kondén wii genieten van de stemmen der „3 Zingende Zusjes"- Bij de sketches vielen op: ,.het dienst meisje", „de glazenwasser" en „het Soester Boertje". Na de pauze werd een één-acter ge bracht „Jonas weet het wel". Dit stuk had veel succes. Hierin kwamen sterk naar voren de freule en de oom- De ze beiden hadden diverse rollen te vervullen en speelden deze voortref felijk. Echter moet er op gelet worden niet teveel op één plek te spelen, doch op het gehele toneel, dit is nog een veel voorkomende fout bij amateurs. De „Soester Boys" kunnen op een goede avond terug zien- GEVONDEN VOORWERPEN- Religieuze broche, bruine dameshand schoen, lederen boodschaptas, veelkleu rig sjaaltje, pakje schoenveters, blau we muts, paar rode wanten, witte wol len babywantjes, vulpenhouder, paar br. wollen kinderwanten, bruine wol len das, broche met blauwe steen, bl- wanten, vulpenhouder in etui. nikkel damespolshorloge met riempje, kleine bruinharige hond (teef), paar hand schoenen van zwart bont, zwarte poe del, blauw-grijze want, levensmiddelen kaart vulpenhouder in etui, lederen portemonnaie met geld, wollen hand schoen, rood kindertasje. Inlichtingen elke Woensdag en Zater dag van 14 tot 16 uur aan het bu reau van politie, Van Weedestraat 3. Hypotheek verkrijgbaar tegen 311 0' \1 0 Van Weedestraat 29 - Telefoon 2169 - Soestdijk APARTE JAPON MET HEUPSTUK. Nu alles weer zonder punten te krij gen is, kunnen wij er veel gemakkelij ker toekomen eens een lapje voor 'n nieuwe japon te kopen- Het is altijd prettig een extra japon bij de hand te hebben wanneer U bijvoorbeeld eens plotseling uit moet of bezoek krijgt- Wij ontwierpen deze elegante japon met heupstuk, omdat zij juist voor slanke en voor zwaardere figuren ge schikt is- Wanneer u de ceintuur, biezen of knopen van een andere kleur stof maakt, kunt u aardige combinaties kie zen zoals geel met donkerbruin, blauw met grijs, licht en donker lila enz- De kleppen worden van dubbele stof gemaakt. Hiervoor stikt men de goe de kanten op elkaar, keert ze om, rijgt en zet ze .op de blouse. Daarna wordt de midden voorbaan var.» de blouse tot aan de taille op het aan- zetstuk gestikt- De figuurnaden van het rugpand dïchtstikken, daarna de rok aan het heupstuk zetten- De plooi en in het voorpand van de rok rij gen en het heupstuk aanstikken. Zij- en schoudernaden van blouse en rok sluiten. In de linkerzïjnaad een ope ning laten voor de sluiting. Voor de mouwnaden worden gesloten eerst de figuurnaden stikken. De japon passen voor er de knopen en knoopsgaten aan worden bevestigd. Het patroon van dit model is onder Nr. 4790 in de maten 40, 42, 44, 46 en 48 verkrijgbaar bij het Patronenhuïs, Middenweg 200, Amsterdam-O. Na ont vangst van postwissel a fl-10, wordt het gevraagde patroon per omgaande toegezonden- U gelieve op het postwis selstrookje te vermelden No- 4790, als mede de verlangde maat- DAMMEN. Voor de onderlinge competitie van de damclub „De Variant" werden nog de volgende inhaalpartijen gespeeld: S- ZwartJ. v. Koesveld 02. C. v- EsW- Sjollema 20- D. Radstok- H- Terlouw 0—2- A. L. Massop—H. Kraaiï afgebr-, R- J. LieshoutS. Zwart 20- D- RadstokR. Damen 11. A. L- Massop—R- J. Lieshout 2—0. H. Kraaij—D. Radstok 2—0- W. Sjolle maA- L- Massop 02. VERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID- Vrijdagavond kwam de afdeling Soest van de Partij van de Arbeid bijeen, o-l-v. de voorzitter, de heer B. R. Bakker, in café „Zonneheuvel". Tot 20-30 uur bestond nog gelegenheid tot het inleveren der stembiljetten voor de candidatenlijst der provincia le staten. De opkomst der leden was goed. Na opening en behandeling van enige huishoudelijke punten was het woord aan de heer Stufkens uit de Bilt, die een inleiding hield over: ,,'t politiek Protestantisme". De met grote overtuiging voorgedra gen rede werd onder veel aandacht aangehoord- Na de pauze volgde een leerzame gedachtenwisseling.

Soester Courant | 1950 | | pagina 2