Het moeilijke Oosten. Brandpunten der Internationale Politiek. Tussen Mao Tsc Toeng en Prins Bernhard. Achterstand in Philipsland. SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK VRITDAG 20 JANUARI 1950- 26e JAARGANG No- 6. SOESTER COURANT Abonn. per kwart- fl.50 - p. post f 1.75. Boreaal V*o Weedestrut 15 - Telefoon 2566 - Giro 1261S6 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag- Het was de oude Shakespeare al die zei, dat er meer dingen tussen hemel en aarde bestaan dan wij, gewone ster velingen, vermoeden. Anderzijds is het ook zo, dat er vele, zeer reëele dingen zijn, waarvan het gewone stervelingen duister blijft hoever hun gevolgen zich wel uitstrekken. Is het niet wonderlijk, dat zowel de communistenleider van China als Prins Bernhard op het ogen blik, o een heel klein beetje maar, door één en hetzelfde golfje word-en bewogen. Dat rimpeltje, dat dan op het ogen blik zowel klotst tegen het smaldeel dat op weg is naar de Nederlandse Antillen als tegen de oevers van de Chinese kust, wordt veroorzaakt door de status van Indonesië als Unie-part ner van Nederland- Ter geruststelling, dat rimpeltje heeft maar heel weinig te betekenen in verhouding tot de in- ternationlae golven, die het otpreden van Mao heeft veroorzaakt. Van die laatste zijn er verschillende. Ten eerste dan die veroorzaakt door de erkenning door India van het nieu we communistische bewind in China- India heeft niet alleen in de inter nationale volken-gemeenschap 'n ster ke positie, in Z-O.-Azië is die posi tie zelfs dominerend, toonaangevend. Voor de mensen, die meenden, dat het rode China aan de grenzen moest worden opgewacht met geveld geweer, was dat een zeer koude douche- Of die politiek van het gevelde geweer echter op realiteitszin berustte? Ach- ter-Indië, het schiereiland, dat onmid dellijk aan China grenst, is nóch po litiek, nóch mititair, noch economisch sterk genoeg om, mocht het nodig zijn, de geweren in de aanslag te brengen- De rest van Z-O.-Azië, merendeels jonge staten in opbouw, hebben uit de aard der zaak meer belang bij rust, in hun omgeving dan een toestand, die aanleiding geeft tot allerlei wrijvin gen. Was de erkenning door India reeds een golf, de Chïna-erkenning door Engeland was een zware breker voor het „afweer-front". De redeneringen van Engeland waren zeer nuchter en za kelijk. Zij luidden als volgt: wij heb ben vele en grote economische be langen in China; we hebben tegen het vaste land aangeplakt, Hong Kong- Wat hebben we eraan, de nationalistische regering op Formosa, die toch niets meer heeft te zeggen, te blijven beschouwen als de wettige regering, terwijl Mao tse Toeng alles heeft te vertellen? De breker heeft van de, vooral in Amerika sterke, afweer-politici, niet veel overeind gelaten. Het staat nu wel vast, dat "Dean Acheson, de minister van Buitenlandse Zaken, zijn zin krijgt, geen steun zal verlenen aan Tsjang- Kai-Sjek' en van Formosa geen scha kel zal maken in een soort Paci fic Pact, te vergelijken met het At lantische Pact, waarbij wij zijn be trokken. Trouwens dit Pact, waar voor al Australië en New Zeeland veel voor schijnen te voelen, is met de houding van Engeland en Amerika ten opzich te van China nu wel naar een zeer verre toekomst verschoven- De twee Dominions hebben dan ook niet na gelaten op de conferentie van het Ge menebest aanstonds hun ontevreden heid te betuigen over „het niet raad plegen van het Gemenebest door het moederland in gewichtige aangelegen- De gemeente-ontvanger te Sint Phi- lipsland was met z'n boeken een paar jaar achter- (Krantenbericht.) Philipsland, dat is gebleken Was gewoon „leef-lekker-land"; Als ik déar nu eens zou wonen Was ik daad'lijk uit de brand- Die ontvanger der belasting Vind ik werkelijk een kei, Ook al is die brave man dan Nog niet met z'n boeken bij- Tammer dat men nog zo spoedig Deze fouten achterhaalt, 't Blijkt dat men er helemaal niet Of te weinig heeft betaald- De Minister zal wel boos zijn; i Als dat overal zo wordt. Zit men straks bij 't ministerie Met een hopeloos tekort. Maak' u maar niet boos minister, Zo krijgt iedereen zijn deel- D.iar betaalt men veel te weinig, Hier betaalt men weer te veel- Geef die man maar geen berisping, Help hem zelf weer in het zaal En bevorder hem maar spoedig Tot secretarïs-generaal- Niemand zal 't U kwalijk nemen, Toe, behandel hem eens fair. En 'k voorspel: minister Lieftinck Wordt dit jaar nog populair heden". Intussen, voortgedragen op de kruinen van de golven, veroorzaakt door In dia en Engeland, had Indonesia Mao wel willen erkennen als wederkerig Mao Djakarta erkende. Edoch, bij decreet van Sfalin en niet van de Rijkseenheid, zijn Soekarno en de zij nen moordenaars, kapitalisten, fascis ten en oorlogshitsers, zodat het com munistische front tot nu toe Djakarta nog niet mocht erkennen. Zal Mao het nu wèl doen? Maar Nederland, dat het voorbeeld van Engeland wel zou willen volgen, is krachtens de Unie wel verplicht met een beslissing te wachten tot Djakarta weet waar het aan toe is en de communist, die vragen stelde over de erkenning van China, had z'n vragen dan ook beter kunnen deponeren op het Kremlin dan aan het Binnenhof. Zo deed éénzelfdle gebeurtenis zelfs de Haagse vijvers rimpelen- Maar de rimpel zet zijn weg voort. De Grond wet verplicht n.1. de wetgever een re gent aan te wijzen voor het geval dat de Koningin buiten staat raakt om te regeren. Dat is nu gebeurd en voor de hand lag, dat Prins Bernhard dit werd- Maar hij wordt daarmee ook1 automatisch Hoofd der Unie als hij, onverhoopt, in functie treedt als re gent- Hierover nu is geen overleg ge pleegd met Djakarta, wat wij van Den Haag niet aardig kunnen vinden- En zo beroert éénzelfde golfje zowel de kusten van de Gele als de sche pen op de CaraïblsChe zee, op zijn tocht van het ene einde der aard,- naar het andere. Men weet tegenwoor dig wel waar het begint maar niet waar het ophoudt. Januari dat is de eerste maand en de naam begin en het einde bij de Romeinen, en die afgebeeld wordt met dubbel aangezicht. De ,,kop van Janus" is dan ook als zodanig be kend. Dat dubbel aangezicht zien we in deze dagen in de wereldpolitiek aangenomen door de z.g. grote mogendheden. Daar is aller eerst buurman „Albion", onder welke naam men Engeland aanduidt. Het is een jammer lijk schouwspel, men zegt het communisme te bestrijden, voert in Europa een strijd t e- g e n het uit de Sovjet komend communisme, dat is de ene kant van de Janus-kop. In Azië, en met name in China waar het communisme hoogtij viert, daar toont men de andere kop en heult met de vijand', die men in Europa zegt te bestrijden. Amerika doet precies het zelfde: Tsjang Kai Sjek smeekt om hulp en vraagt Amerika hem te helpen en Formosa te beschouwen als hèt Nationalistisch China, en het antwoord op de noodkreet is: we riskéren geen derde wereldoorlog. China wordt opgeofferd aan het communisme. We zenden geen militaire waarnemers naar Formosa, zei Truman vorige week, en deze week heeft hij b.s. woorden gesproken. China, het eens ontoegankelijke land van miljoenen mensen, sinds 1937 voortdurend levend onder zware oorlogsdruk, eerst van de Japannezen en nu van de Bolsjewieken, dèt China is niet meer. Met schier bovenmenselijke kracht heeft de regering in de donkere jaren 1937 1939 tegen Japan gestreden, dank zij de door China toegepaste guerilla's, konden de Japan nezen het niet ten onder brengen. Zelfs niet in de jaren 1940'41 toen Japan, gebruik makend van colloborateurs als Wang Ching- Wei tegen Vrij China bleef optrekken, terwijl de bevolking in haar geheel een stil verzet tegen de Japannezen vol hield. De Japanse overval op Pearl Harbour (7 De cember 1941) was voor China het ogenblik der bevrijding van de druk der Japannezen. Amerika, door deze zware nederlaag uit de rust opgeschrikt, bood hulp en steun. Ameri kaanse luchteskaders vlogen af en aan. De samenwerking van China en Amerika kwam tot stand, China werd een der belangrijkste fronten voor de geallieerden en de Chinese legers, nu groter activiteit ontwikkelende, dre ven de Japannezen voor zich uit. Na de Ja panse overgave kwam Generaal Marshall in China om de verdere Chinees-Amerikaanse militaire samenwerking te bespreken, om op te treden als bemiddelaar tussen de Regering en de communisten. De Chinese regeringspartij, de Kwo-min-tang en de communisten kwam in 1946 wel theore tisch tot elkaar, maar de opneming der com munistische troepen in de centrale legers bleef onopgelost. De afgekondigde wapenstilstand tussen beide groepen werd wel afgekondigd, maar practisch niet uitgevoerd; de botsingen bleven en de politieke leiders onderhandelden zonder resultaat, omdat de Sovjet bleef treu zelen de troepen terug te nemen. De Sovjet- Unie weigerde Chinese regeringstroepen of Amerikaans militair personeel in Mantsjoerije toe te laten, terwijl de communisten er in groot getal binnen stroomden. De Nationale Regering had in Aug. 1945 een vriendschaps verbond gesloten met de Sovjet-Unie waarbij China er in berustte, dat Buiten-Mongolië door een z.g. volksstemming, ook weer zgn. „onafhankelijk" werd. De regering had deze concessie, tegen de wil van het Chinese volk of opinie doorgezet om zich hierdoor van de goede wil van de Sovjet in de Mantsjoerije-kwestie te verzekeren. IJdele waan. In het eigen land verwekte dit grote verontwaardiging en de betrekkingen tussen China en de Sovjet bleven uiterst gespannen. De tegenstelling Kwo-min- tang en de communisten werd verscherpt en sindsdien is door de tweespalt een leidende figuur geworden. We kunnen hier niet meer van zeggen, dan dat gen. Marshall, o zeker, met de beste bedoelingen om eenheid te be reiken de' communisten in de regering wilde opnemen, maar twee ongelijke schalen kunnen onmogelijk een goede schelp vormen en dus werd de kloof hoe lang zo breder en de verwijdering des te erger. De strijd der communisten, aangewakkerd door Sovjet- vuur, woekerde voort. Tsjang Kai Sjek, hoe wel door de verkiezingen zijn partij de Kwo- min-tang, als de volkspartij met overgrote meerderheid gekozen, verloor langzaam doch zeker terrein. Generaal Marshall in Amerika rapporteerde heel slecht over Tsjang Kai Sjek; een amerikaans generaal werd op zij geschoven; de hulp verminderde en China, aan zich zelf overgelaten, dierf het onderspit. Op elk terrein ging de Centrale regering achteruit en wij beleefden aan het eind van 1949, dat het vaste land in handen der communisten kwam. Alle beroep van de centrale regering op Amerika bleef vruchteloos. Tsjang Kai Sjek werd een onmogelijk eigenzinnig mens genoemd. Mevrouw Tsjang Kai Sjek, in Ame rika om hulp te vragen, te bidden en te sme ken, werd de deur gewezen. Het communis tisch China deed en doet alsof het de baas is. Met de Sovjet als ruggesteun, schreeuwt het, dat het Nationalistisch China heeft afge daan en men doet, alsof het waarheid is. Het communistisch China wil zich overal in drin gen, roept om erkenning en zoekt handels- en economische betrekkingen met de volkeren rondom. Engeland, dat altoos eigen belang op de voor grond stelt, was nu een der eersten, die, zon der met het Nationalistisch China te rekenen, het communistisch China erkende, zij het ook met enig voorbehoud. India volgde en Amerika, om van enkele landen in Europa niet te spreken. Teleurgesteld, diep gegriefd heeft mevrouw Tsjang Kai Sjek Amerika verlaten. Bitter wa ren haar woorden, toen zij bij het afscheid zei, dat terwille van handelsbelangen Cliina voor een handjevol zilverlingen was verkocht door Engeland en Amerika. De Chinese ambassadeur te Londen zei: „wij worden levend begraven." De historie, zo zei hij, zal bewijzen, dat de beslissing van Groot Brittannië tegen zijn werkelijke belangen in druist. Later zou men dan ook zeggen, dat China niet van zijn vijanden de doodsteek had gekregen maar evenals ook Nederland van zijn vrienden en vroegere bondgenoten. Inderdaad, zo is het en dat zelfde Engeland als hoofd van het Britse Gemenebest organi seerde deze week een conferentie te Colombo, de hoofdstad van Ceylon, van ministers uit alle landen van dit Gemenebest. Bevin zei, dat deze conferentie van groot belang zou zijn voor het Gemenebest en de gehele wereld. De conferentie wil namelijk een anti-communistisch plan ontwerpen als tegenwicht tegen de Aziatische „Komin- form". Hoe is dit huichelachtig optreden an ders te zien dan als de „kop van Janus"? Men wil het voortschrijdend communisme tegen gaan en sluit er een verbond mee. De Austra lische minister van Buitenlandse Zaken zal Bevin het vuur aan de schenen leggen, wijl hij het belachelijk vond, dat Groot Brittannië, het moederland nog wel, breekt met Tsjang Kai Sjek en toch naar Colombo komt om een ge zamenlijke anti-communistische politiek te voeren! Hier is de politiek van haar onsympa thieke kant te zien en wat doet de Sovjet in al deze dingen? Doorgaan met infiltratie, met een doordringen in andere landen. Ook in het Oosten, met name in Viet-Nam, waar Frank rijk nog altijd een legermacht heeft, die het, desgevraagd, wil terugtrekken, doch waarvan gezegd wordt, dat, als wij ons nu, terwijl het Sovjet-gevaar dreigt, terug trekken, de presi dent Boa Dai in moeite komt. Om orde en rust te bewaren dient Frankrijk hem in zijn regering te steunen. Ook in Japan steekt het communisme de kop op. De Kominform tracht hier, onder Amerika's oog, invloed op de gang van zaken uit te oefe nen en wat India belangt, dit erkende het communistisch China, zodat dit met Engeland de kop van Janus vertoont. Trouwens heeft Pandit Nehroe, de minister-president van In dia, niet op de conferentie te Colombo gezegd, dat een zekere mate van voorzichtige vriend schappelijkheid de erkenning van communis tisch China moet vergezellen? Nieraöllers eerlijkheid gezien door een gekleurde bril- Die! derdie wereldoorlog al begonnen? Chi nese waanzin politiek van Rusland en Amerika. Robert Schumans bezoek aan West-Duitsland en de Franse souplesse Een raadsel achtige Bevin tijdens de slotzitting te Colombo- De Amerikaanse iournatisfe miss Hig- gins heeft kortgeleden Martin Niemöl ler geïnterviewd en hem gevraagd of naar zijn mening, de Duitsers zich on der een communistisch regime zouden willen stellen als daarmede herenl- i ging van Oost- en West-Duitsland zou kunnen worden bereikt. Eens de man, die de Amerikanen mocht dienen als anti-Hitler-graniet- blok, heeft Niemöller door zijn eer lijk antwoord op juffrouw Higgins' viraag, velen in en buiten de V-S. niet weinig laten schrikken. Want ook al heeft de bekende Duitse predikant gezegd, dat de allerbeste oplossing zou zijn een bezetting van zijn land door de UN.O, hij heeft ook gezegd te veronderstellen, dat de Duitsers de prijs van een rood iuk zouden willen betalen voor een herenigd rijk- Reeds hierdoor, maar meer nog door zijn brief aan de Westduitse minister Hei- nemann, laadde Niemöller de verden king op zich een meer of minder sterke communistische overtuiging te hebben. „Wij vergeten noch verzwijgen, dat wij bij onze broeders achter het ijzeren gordijn horen- Door geen ons hier in het Westen geboden voordeel, mogen wij er ons toe laten verleiden de Status quo te erkennen als iets dat nu eenmaal vaststaat. Arme verblinde wereld, die een der gelijke uitspraak van een man, die bewees consequent pal te staan voor de menselijke vrijheid, niet anders kan zien dan door een der twee gekleur de brillen, die thans aan de markt zijn- Heeft deze reactie in diepste wezen al geen antwoord gegeven op Niemöl- lers vraag: „Is de derde wereldoorlog al aan de gang en niet meer tegen te houden?" Als het waar is, wat een West-Duitse krant schrijft, dat in alle stilte een pact tussen Rusland en Oost-Duitsland is gesloten, waarbij de Oostduitsers al le denkbare militaire steun krijgen toe gezegd, „zolang Oost-Duitsland geen eigen strijdkrachten mag hebben", dan zijn wij die derde wereldoorlog mo gelijk inderdaad reeds begonnen- Bedenken wij, dat het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken op een persconferentie liet weten, dat de Wes terse landen de bezetting van West- Duitsland, ook na beëindiging van de formele staat van oorlog, onvermin derd wil doen voortgaan, dan wordt Niemöllers oorlogsvrees alleen des te reëeler- Zoals te voorzien was, heeft de kwes tie China, meer aandacht in de Vei ligheidsraad opgeëist, dan zij verdien de. Het is een diepgaand twistpunt te meer geworden tussen Amerika aan de ene en Rusland aan de andere kant. Tacob Maliks herhaald weglopen uit de Raad, die volgens hem werd gepresideerd door „iemand, die nie mand vertegenwoordigt", heeft hem bij velen zo ooit dan nu, tot een onbe- grijpbare baarlijke duivel gestempeld- Onder de ogen van het neutraal toe ziende Engeland, dat door zijn erken ning van Mao, die neutraliteit moeilijk kan staven, maakt Amerika Tsjang, de Chinese Nationalist en Voorzitter van de maand in de V-R., tot een uit dagend midldel In de strijd om het prestige. Wederkerige waanzinpolitiek. Of Robert Schuman, de Franse mi nister, van Buitenlandse Zaken, van zijn cocktailpartij, de Russische auto riteiten tijdens zijn verblijf in Ber lijn aangeboden, veel goeds mag ver wachten, mag in het huidige stadium worden betwijfeld- Het gerucht omtrent een spoedig af te sluiten handelsovereenkomst tussen Frankrijk en West-Duitsland bewijst, dat Schuman zijn land geen lijdelijk toeziende vierde wil laten zijn, in de strijd om het Duitse been- Ondanks alle interne verwarring heeft de Fran se republiek blijkbaar nog een reser ve aan economische souplesse- Het woord van Bevin gesproken aan het slot van de vergadering van mi nisters uit het Britse Gemenebest te Colombo, doet vermoeden, dat men in West-Europa meer en meer de krachten wil bundelen terwille van de Europese gedachte- Zo en niet anders kunnen wij het althans uitleggen als Bevin geheel ongevraagd laat weten, dat de V-S. de Britse economische rol in het Verre Oosten zullen gaan overnemen- Wat de resultaten van Colombo be treft, men besloot de regeringen voor te stellen een commissie te benoemen ter bestudering van mogelijkheden voor economische vooruitgang in Azië- Weer een oommissie. DE SOESTER WINKELIERS VERGADERDER Voor de behandeling van een kleine, maar belangrijke agenda kwam de Winkeliersvereniging „Soest" Dinsdag avond in „De Gouden Ploeg'" in ver gadering bijeen* De opkomst was zeer bevredigend- Na het openingswoord van de voor zitter, de heer C- T. Schaddelee, voor lezing der notulen en behandeling van enige ingekomen stukken, kwam di rect het belangrijkste punt van de agenda, de Winkelbeurs, ter sprake. Het bestuur gaf een toelichting op de stand van zaken, waaruit bleek, dat het zeer actief is en reeds de nodige voorbereidingen voor deze beurs GEEN PAK SLAAG. Wat leven we toch in een prachtige wereld. Een aap van een jongen an nexeert een vissersvaartuig en gaat er in z'n dooie eentje mee uit spele varen* Vliegtuigen en schepen worden gerequireerd* Voor een goede honderd duizend gulden kosten worden er ge maakt en dan wordt „meneer" door honderden op sensatienieuws beluste verslaggevers opgewacht- De politie moet een geweldige mensenmenigte achter de afzetting houden, mensen, die de jeugdige avonturier allen toejuichen. Schepen loeien met hun sirenes, au tomobilisten gebruiken hun claxons- Dan zet de jongen weer voet aan wal en dadelijk schiet de man met de B-B.C.-mïorofoon op hem toe. ,,'n Paar woordjes alstublieft, heel de wereld zal luisteren." „Hello Tohnniet Kijk hier eens even heen!" roepen de fotografen en verschieten hun lampen- De gewone verslaggevers dringen om het jog heen om het verhaal van z'n belevenissen maar gauw op te schrij ven en naar hun kranten door te seinen of te telefoneren. De lezers moeten toch dadelijk weten, waarom dat jongetje er met die boot van door ging- Ook thuis zitten nog 10- tallen krantenmensen en fotografen om hun werk te doen- Ook zij zullen de wijze woorden die Johnnie wel zal willen spreken, wereldkundig maken- Ik zou die vader wel eens willen zien, die onder die omstandigheden z'n weggelopen, maar gelukkig behou den zoon, het pak slaag gaf, dat hem zo dubbel en dwars toekomt- Onze domme wereld weet het beter! Ze haalt zo'n kwajongen in, alsof hij de wereldvrede voor eeuwig had ver zekerd- Het viel me eerlijk gezegd, nog mee, dat het jog eerst nog naar het hoofd bureau van politie werd gebracht en dat hij later nog voor de politierech ter zal moeten verschijnen- Straks zullen we wel wéér naar ons hoofd grijpen, straks, als een andere kwajongen een dergelijke stunt heeft uitgehaald. Waarom niet? Dan hebben die kran ten toch weer mooi sensatie-nieuws- H- OEKMAN heeft getroffen- Men wil nog beter voor de dag komen dan vorig jaar, waardoor echter ook de prijzen der stands hoger komen te liggen. De vergadering kon zich na enige ge- dachtenwisseling volledig met de voor stellen verenigen en er bleek reeds veel animo voor deze beurs te zijn- Een grote tent van pl-m. 430 M2 is reeds geheel volgeboekt- Binnenkort zullen de leden nog een circulaire ontvangen met nadere ge gevens en details, waarna opgave tot deelname nog mogelijk zal zijn. SCHAKEN- In een goed gespeelde wedstrijd slaag de het 2e tiental van de Soester Schaakclub er Dinsdagavond in met 55 tegen de kampioenscandidaat in haar afdeling, Amersfoort IV, gelijk te spelen* De gedetailleerde uitslag is: Soest 2 Amersfoort 4 A- W. de RuigH- Meester 10 H- de Regt-A. J. Mol 0—1 T* Ph. Hoek—J. Wei jen: 1—0 T* BlomM. T. van Gelder 01 T- van ZijtveldJ. Visser 10 t* SpijkersA- Karstens 10 t* v. d. WalC. H- van Doorn 01 K« F. MudL. van Dommelen 01 Mevr* SchelvisT. v. d. Berg 10 N- SchelvisT. B. Escher 01 DE OUDSTE INWONER TEN GRAVE GEDRAGEN- Onder grote belangstelling werd Woens dagmiddag het stofffelijk overschot van de heer H- Ebing op de Ned. Herv. Begraafplaats aan de Veldweg ter aar de besteld- De ontslapene was de oud ste inwoner onzer gemeente en had de leeftijd van ruim 99 jaar bereikt- Vele bloemen dekten de baar- Aan de groeve hield Ds- D. van Krugten een korte toespraak. DE „HOVENIERS" KOMEN- De Toneelgroep „De Hoveniers*' uit Bilthoven zal op 25 januari a-s. we derom in hotel „Eemland" een voor stelling geven- Opgevoerd zal worden het succes-blij spel van Gerald Savory „George en Margaret'', ditmaal onder regie van de bekende radio-acteur Rien van Nop pen- Het is een verheugend feit, dat „De Hoveniers" ons ook dit jaar weer op een van hun prima verzorgde, door een beroepsacteur geregisseerde voor stelling zullen vergasten en het is te hopen, dat Soest zich zal revancheren door voor een goedgevulde zaal te zorgen- De in alle opzichten succesvolle op voeringen in het vorige seizoen en de geslaagde jubileum-avond van de He rensociëteit „De Soester Kring" in November j-1., zijn voldoende waarborg om een avond van werkelijk toneel genot te mogen verwachten.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1