SNEEUW. Het Saargebied* Ons land in Russische ogen. Ds. M. Verkerk ten grave gedragen* IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTD1JK Officiële mededelingen. VRIJDAG 3 FEBRUARI 1950- 26e JAARGANG No- 10- SOESTER COURANT Abonn. per kwart- fl.5Q - p. post fl.75. II Van WeedMtnal U Telefoon 2566 - Giro 126166 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. De onvolprezen tekenaar Jordaan maak te drie jaren geleden een politieke prent: een welgevuld Saartje met Duit se vlechten en ronde Germania-wangen, die met tranen in de ogen een hand mof in de mottenkist stopte. „Aufw'ie- dersehen" stond er onder. Het was in de tijd 1947, dlat Frankrijk informeel het Saargebied an nexeerde en het leven in de rest van West-Duitsland slecht was- De Franse autoriteiten moesten zelfs speciale maat regelen nemen om te verhinderen, dat West-Duitsers naar het Saargebied ver huisden. Maar in drie jaar tïjds kan er veel veranderen- Het leven in West-Duits land is nog slecht, maar alleen voor de arbeiders, van wie het aantal werk lozen al weer bij de honderdduizenden kan worden geteld. Overigens liggen de etalages er vol met artikelen, waarbij een Engelsman zioh de lippen zou aflikken- Wie die dingen in het overwonnen Duitsland dan wél kunnen kopen? Koopkracht is er nog wel, al beperkt die koopkracht zich maar tot enkele bovenlagen. Luister maar. De Vereinigte Stahlwerk'e hadden voor de oorlog een kapitaal van 462 millioen Mark, nu 575 millioen- De aandelen stegen de laatste 4 tmaan- den van 16 3/4 op 71- Mannesmann, Klöckner, Rheinstahl, doen er niet voor onder. Kartels worden weer gevormck Samen controleren ze ongeveer 90 van de West-Duitse productie- MiSJ schien is het nu duidelijk wie die mooie dingen in de Duitse etalages kunnen kopen- Natuurlijk gaat een en ander gepaard met het nodige politieke geschetter. In Kassei werd zelfs het „Deutschland über alles" gezongen toen een paar zwaar nationalistische partijen zich ver enigden. Het Horst Wessellied ontbrak, maar dat komt misschien nog wel. Walter Reuther, de voorzitter van de arbeiders in de Amerikaanse automo bielenindustrie, constateerde, „dat de Britten en Amerikanen de leiding van de Ruhr-industrie hadden opgedragen aan dezelfde benden, die Hitier aan de macht hadden geholpen". Wat dit met de Saar te maken heeft? Wacht nog even. Omtrent de jaarwisseling zijn de lei ders van de Duitse afdeling van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken en een der directeuren van de Vereinigte Stahlwerke respectievelijk in Duitsland en Engeland geweest. Zo maar, om elkaar eens te zien. Maar de „Daily Herald" achtte het toch maar verantwoord om te waarschuwen tegen de oprichting van een „trust van trusten", één continentale onderneming, waarin zowel de Engelse, Duitse en ook de Franse staatsbelangen zouden worden ondergebracht. Zo komen we al wat dichter bij de Saar, waarvan het industrie-gebied naast dat van de Ruhr immers één der smidsen van Europa wordt ge noemd? Maar een derde groep smeden dient eveneens genoemd. In Frankrijk. Waar ze samen een comité hebben gevormd- Het „Comité des Forges", waarvan de naam doet denken aan een winkel- buurtvereniging, maar dat in werke lijkheid monopolie is van de zware Franse staalindustrie. En daarmee zijn we dan eindelijk bij de Saar aangekomen. Want het moge waar zijn, dat de grote ondernemingen wanneer ze eenmaal hebben besloten samen te werken, ook inderdaad' sa men werken, voordat het zover is zijn ze niet al te royaal tegenover4 lelkaar, en wie het meeste inbrengt heeft in de congsie ook het meest te zeggen. En de economische inlijving van het Saargebied heeft natuurlijk niet wil len zeggen, dat de Duitse belangengroep daar de vinger in de pap heeft ge houden. Zo konden we Dr. Adenauer horen vertellen, dat de kwestie van het Saar gebied van even veel belang is als de „Oder-Neisse-grens" met Polen. Een grens, die het industriegebied van Si- lezië aan Polen bracht. En de Fran se autoriteiten zetten rustig West-Duit sers, die er propaganda komen maken voor „Heim ins Reidh", buiten de deur. De regering van Bonn meende zelfs, dat het Saargebied de twaalfde staat van de West-Duitse federatie moet worden. j Intussen hebben de regeringen van de V-S- en Engeland laten weten, dat ze de houding van Frankrijk zeer begrij pelijk' vinden. En de Saarlanders? Anders dan de Elzassers en de Lotharingers zijn het Duitsers- Saar kan de mottenkist wel vast van het slot doen. Er is alle kans, dat ze vroeger of later haar mof weer mag dragen. niets van wat hij zag kon of wilde begrijpen. Hij wilde de werkelijkheid niet zien, omdat hij anders had moeten bekennen, dat hier in dit kleine land tien millioen mensen leven en werken onder een economisch systeem, dat, hoe onvolmaakt het ook moge zijn, ook de amste Nederlander een beter en vrijer bestaan geeft dan de gemiddelde Rus. 'k Wreef de slaap nog uit m'n ogen Met een landerige geeuw En het eerste wat mijn oog ziet: Een behoorlijk pakje sneeuw. Huiv'rend por ik aan de kachel, 'k Leeg de lade vol met as En ik zucht met groot verlangen: ,.'k Wou dat het maar lente was". Rillend sta ik me te scheren, 'k Was me af wat is het koud En ik kijk eens in de spiegel En ik denk: nou word je oud- Dan springt zoonlief uit z'n bedje Met een blijde jongenskreet En hïï kijkt met schitterogen Naar het mooie, witte kïeed- Heerlijk papa, sneeuwman maken, Sneeuwbal gooien, doet u mee? Komt u mij vanmiddag halen? Gaan we samen op de slee?" Bib'rend stap ik' op mijn fietsje, 'k Glii en glibber naar kantoor, Modder spat tot aan m'n knieën, Maar vooruit: ik1 moet er door- Zoonlief loopt op straat te hup'len, Prachtig al die wittigheid, Zulk' een mooie, witte wereld Is voor hem een heerlijkheid. D'een beziet het veel te somber, D'ander voelt zich zeer verrijkt. Zo is *t met alles in de wereld, 't Is maar hoe je het bekijkt. „De kaas wordt in zee geworpen", zegt de pers. In de hoofden van millioenen Russen wordt langzamerhand zulk een verwrongen beeld van de wereld gevormd, dat men geneigd zou zijn in een schaterlach van afschuw uit te barsten. De Russische pers maakt de indruk door erbarmelijke dilettanten te worden ge diend. Er zijn geen journalisten meer van enig formaat. Vereenzaamde figuren, als bijvoor beeld IIja Ehrenburg, zijn uiterst schaarse uitzonderingen. Zo behoeft men niet verbaasd te zijn in de Russische pers ook over Nederland de merk waardigste mededelingen te vinden. Om een voorbeeld te geven: het wordt voorgesteld, alsof de economische positie van ons land ten gevolge van het ontvangen van de Marshall steun voortdurend slechter wordt en alsof onze landbouw dientengevolg in een uiterst precaire positie verkeert! Om aan de overproductie te ontkomen, zo maakt de Russische pers haar lezers wijs, wordt de kostelijke Hollandse kaasin zee geworpen! De caricaturist R. B. Lep werd door dit be richt zó bewogen, dat hij in het geïllustreerde blad „Krokodil" een tekening publiceerde, die zijn economische noch zijn geografische ken nis eer aandoet. Hij stelt de Hollandse kust namelijk voor als een hoge rots, vanwaar de volvette kaas in zee wordt geworpen, terwijl zij uitroept: „Aan mijn ondergang draagt Marshall schuld!" Het onderschrift van deze inderdaad hoogst caricaturale tekening luidt: „Gollandskij syr so slezoj" hetgeen ver taald moet worden als: „Hollandse kaas met traan", ofwel „De Hollandse kaas weent!" Rotterdam: stinkend moeras! Onlangs verscheen er in de Russische pers een reportage over Rotterdam, reisaantekenin gen, van de hand van een Russische journa list, Z. Goshin. Deze man beschreef de Rot terdamse haven als een stinkend moeras. Hij rook niets dan penetrante geuren van olie, bedorven eetwaren en vislucht. De arbeiders bevolking van Rotterdam leefde volgens hem in erbarmelijke krotten met zwarte vensters, die ternauwernood hoger lagen dan het water. Bleke, in lompen gehulde kinderen zwierven langs de straten en belaagden de vreemde zeelieden, die in de stad aan het passagieren waren, door hun handen smekend uit te strek ken in de hoop op een aalmoes. Een half-blinde man die valse tonen aan een oude harmonica poogde te onlokken en even eens bedelde, wordt vervolgens door Goshin beschreven. En bij een café zonder cliëntèle stond de eigenaar in de deur en probeerde tevergeefs de mensen te overreden, toch bin nen te komen. Maar niemand had geld, aan gezien „de gulden leeggebloed is in de ber gen en de wildernissen van Java en Suma- tra." Ellende en nog eens ellende Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van de Coöp« Landbouwvereniging „Soest", alhier, om ïn perceel Torenstraat 16, kadastraat bekend in sectie H no. 6733, het bedrijf te mogen uitbreiden, door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 27 Januari 1950- Soest, 27 Januari 1950- Burgem- en Weth. voornoemd, De Burgem-, S. P. BENTINCK. De Secretaris, T- BATENBURG. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van E- Kareisen, Smltsweg 3, alhier, om in perceel 'Smitsweg 3, kadastraal be kend ïn sectie G no- 3902, een tim merwerkplaats te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 27 Tanuari 1950- Soest, 27 Tanuari 1950- Burgem- en Weth- voornoemd, De Burgem-, S. P. BENTINCK. De Secretaris, J- BATENBURG. En hij beschrijft de Amerikanen in Holland, die met hun gewone Yankee-manieren met cigaretten en nylonkousen om zich heen gooi den. De heer Goshin beweert scheepswerven in Rotterdam te hebben bezocht, waar hij ge troffen werd door de ingevallen gezichten der werkers, waarvan er één getuigde 155 gulden per maand te verdienen en niet in staat te zijn een doktersrekening te betalen. Ook ver nemen wij uit deze beschrijving, dat van de Nederlandse troepen, die naar Indonesië wer den gezonden, 10% is gedesereerd! Kortom, de man geeft een lachwekkend triest beeld en zelfs de reclame-opschriften die zijn aandacht trokken, maakten de boel niet vro lijker. Erasmus kijkt bedroefd. Hij geeft ook nog een beschrijving van het standbeeld van Erasmus. En hij slaagt er in ook deze Nederlander, die de Lof der Zotheid heeft gezongen, als een druiloor voor te stel len: „Hij houdt een lijvig boekdeel in de hand en kijkt bedroefd Hiervoor is alle reden aanwezig, zouden wij zeggen. De oude Erasmus, de prediker bij uit stek van de verdraagzaamheid, kon wel niet anders dan bedroefd zijn bij het aanschouwen van de weergaloze domheid en het bekrompen fanatisme van deze verwaten vreemdeling, die De tragiek van het dodelijk ongeval, dat T>s- M. Verkerk Vrijdag overkwam, heeft de gemeentenaren wel zeer erg aangegrepen. Dit bleek o-m. uit de enorme belangstelling tijdens de Woens dagmiddag ïn de Oude Herv- Kerk gehouden rouwdienst en de begrafenis- Nog maar enkele jaren heeft de over ledene het predikambt in onze ge meente bediend, maar dit was lang genoeg om onder zijn gemeenteleden een zeer geziene bedienaar desWoords te worden. Hij werd dan ook ên om zijn persoon en om zijn werk zeer ge waardeerd, niet aljeen in Soest, maar ook elders- Dit kwam niet alleen tot uiting in de vele beroepen, welke hij ontving, ook tijdens zijn ambtsperiode in Soest, maar tevens door het feit, dat zeer vele personen uit Moerkapelle, waar de overledene ruim tien laar stand plaats had, de rouwdienst en de be grafenisplechtigheid wilden medema ken- Behalve de kerkeraden van Moerka pelle en Woudenberg en Classis te Amersfoort, was ook het gemeentebe stuur door burgemeester S- P. Baron Bentindk en wethouder J. v. d. Arend vertegenwoordigd. De kerk was tot in de uiterste hoe ken bezet, toen Ds. E. de Looze, Ned. Hervormd predikant te Hilversum, de rouwdienst inleidde. Het stoffelijk over schot stond tijdens deze dienst in de ruimte voor de kansel opgebaard. Na het zingen van Psalm 103, hield Ds- de Looze een predikatie met als tekst Joh- 11 en Matth. 25. Spreker deed uitkomen, dat de mens al sterft hij, toch tot leven wordt geboren. Het verlies van een dienaar des Woords is een verlies voor de kerk- Ds. Verkerk is van zijn gemeente heengegaan, niet door een beroep, maar omdat God hem geroepen heeft- Ds. E. Groeneveld, sprekende als voor zitter van de kerkeraad van Soest en namens de colleges van de gemeen te en collega's betuigde in gevoelvol le woorden het medeleven van de gemeente en sprak woorden van troost en deernis tot de achterblijvende fa milieleden. Ds. M. Gerritsen van Amersfoort sprak namens de Ring en het Classicaal be stuur woorden van dank voor het pastorale werk door Ds. Verkerk in de gemeente Soest verricht. Namens de Ned. Herv. Gemeente van Woudenberg, waar Ds. Verkerk- züjn laatste geestelijke taak in een jeugd dienst verrichtte, voerde Ds- Vermaas het woord, Ds. P. Zijlstra van Moer kapelle, die de overledene aldaar in het ambt is opgevolgd, braaht de deelneming over van kerkeraad, kerk voogdij en de gehele kerkelijke ge meente. Vervolgens spraken nog de heren Kleyn, secretaris van de Geref- Bond, Ds. Ba telaan namens de Geref. Zending en tevens als studiegenoot en collega. Een broer van de overledene dankte, in gevoelvolle woorden, nairiarts de echtgenote, de kinderen en verdere familie, de Ned. Herv. gemeente van Soest, waar zijn broer zo'n grote plaats had ingenomen. Met het zingen van Psalm 25 6 met deze psalm beëindigde de overledene de jeugddienst, die hij als laatste in zljri" geestelijke bediening te Woudenberg' heeft geleid nam de kerkelijke plechtigheid een einde. Onder klokgelui werd hierna het stof felijk' overschot naar het Kerkhof aan de Veldweg overgebracht en aldlaar aan de schoot der aarde toevertrouwd. Aan de groeve hield Ds. E. de Loo ze nog een korte predikatie met als tekst Openb- 7. Met het bidden van het Onze Vader werd deze treffen de plechtigheid, welke door zeer ve len werd bijgewoond, besloten. NUTSSPAARBANK- In Januari werd bii de Nutsspaarbank Amersfoort, bijkantoor Soest, ingelegd een bedrag van f 92-459,73, terugbetaald f257.284,61. Er werd dus meer in gelegd dan terugbetaald f65.265,12. Het aantal nieuwe spaarders bedroeg in Januari 73- Hiermede is het aan tal inleggers in Soest gestegen tot 1293, met een kapitaal van f743.884,03. Op de scholen, waar het sparen is ingevoerd, werd 1267 maal een bedrag gestort, tot een totaal van f730,84. TWEE AUTO'S BOTSTEN- Vermoedelijk door het zeer gladde weg dek1 en doordat de bestuurder van een der wagens te veel het midden van de rijweg hield, botste Dinsdag op de Steenhoffstraat, nabij de Molenstraat, twee vrachtauto's met een geweldige klap tegen elkaar. Tot ontzetting van de toegesnelde voorbijgangers was in 'n oogwenk het besneeuwde wegdek door drenkt met bloed- Gelukkig bleef het bii deze eerste schrik, want een van de vrachtauto's vervoerde, behalve eni ge geslachte varkens, ook enige bussen bloed, waarvan er één van de wagen was getuimeld en de grote plas bloed had veroorzaakt Van de tweede vrachtwagen, die bela den was met gevulde zuurstofcylinders, vlogen de oylinders als projectielen pver de weg, zonder evenwel onge lukken te veroorzaken. Een der chauf feurs bleek door glasscherven te zijn gewond. De auto's kwamen er min der goed af en waren beiden zo zwaar beschadigd, dat ze later moesten wor den weggesleept. Door deze botsing ontstond op dit zeer drukke weggedeel te een ernstige verkeersopstopping, die evenwel door de verkeersbrigade van de Soester politie spoedig werd opge lost. R.K. OPENB. UITLEENBIBLIOTHEEK NIEUWE AANWINSTEN:. Romans: P- Buck, De patriot- A. Cro- ne, Zij stond alleen. Dostojewsky, De idioot, delm, Demonen. Ben. N. Freed- man, Mrs. Mike. J. Knittel, El Ha- kim. E. Lorac, Van vergif gesproken. E- Mannin, Laat heb ik u bemind. G. van Nes Uilkens, De oude stee. Idem, Nieuwe paden. Nijnatten Dof- fegnies, Huis van licht en schaduw- Idem, Moeder Geerte- A. Söderholm, Als de dauw1 hangt komt er regen. J. Visser Roosendaal, Het een of het ander. P. Wodehouse, Echt iets voor Mei. Studie: H- Drooglever Fortuijn, Kwak zalverij, bijgeloof, geneeskunst- H. Man- dere, Politieke Encyclopedie- H- Guer- ber, Mythen van Griekenland en Ro me. K. ter Laan, Aardrijkskundig woor denboek- N. Loeser, Beethoven. Marin Marie, Tweemaal alleen. Morton, In de voetstappen van Paulus. C. Mensch, Zwtiserland. W. Noordman, De repu bliek Turkije. H. Roland Holst, Het vuur brandde voort. W. Thijsse, Jozef Haydn. Toepoel, Onze honden- H. Vries Reilingh, Denemarken. A. Viruly, We vlogen naar Java. H. ter Veen, Japan- Jeugd: W. Baerveldt, De Roefwoefclub, k. 8-10 jr. F. F ransen, Puk en Muk, kï 8-10 Jr. R. Goudappel Bos, Mar ia gaat kamperen, m. 14-16 ir. Idemi, Wees bereid, m. 14-16 ir., M. Gross, De betoverde vallei, j. 16-19 ir. S. v. Havelte, Letjes hongerkuur, m- 16-18 M- van den Heuvel, Anne Rie Ver huls, m- 14-16 jr. W. van der Hei de, Een overval in de lucht, j. 16- 18 ir. N. van Hichtum, Telle van Slpke Froukjes, k. 12-14 Ir. A. Hil- debrand, In twee dagen de wereld rond. i. 14-16 ir. N. Koen Conraad, Ik zou zo graag, m. 16-18 ir. D. Kramer, Zes en één werd zeven, m- 14-16 ir. M- van Lochem, Mefa's overwinningen, m. 14-16 jr. T. Lensen, Drie HBS- ers wagen de sprong, j. 16-18 ir. J. Nowee, Het raadsel van de Mosqui- to vallei, 1- 14-16 ir. K. Norel, Oranje boven uit de tijd van Tohan de Wit, i- 14-16 jr. Idem, Stuurman Aart, j. 16-18 jr. Idem, Scheepsmaat Woeltje, j. 16-18 ir. B. van der Plaats, Doorzetten Anne Marie, m. 12-14 ir. ZONNEHEUVEL WINT. De ontmoeting tussen de biljartteams Zonnehemel 1 en Ons Genoegen 2 voor de le klasse libre, district Eem- land eindigdie na spannende strijd ïn 'n 62 overwinning voor de thuisclub- Alleen de Ons Genoegen-speler An kersmit slaagde er in de eer voor zijn club te redden, door zijn partij te gen Dijkstra te winnen- Vooral in de eerste partij heeft het danig gespannen. Nog juist op het kantje af wist A- Stalenhoef (Zonneh-1 de partü van de Tong (O-G.) te win nen. De stand werd 130—129. De tweede partij tussen Van Straten (Zonneh-1 en Onrust (O.G.) werd een gedecideerdls overwinning voor Van Straten. Uitslag 130-85. In de derde partii tussen Ankersmit Met meewaren lees ïk steeds de aan- aankondigingen van mensen en zaken, die de economische strijd om het be staan niet konden volhouden en fail liet werden verklaard. Maar van de week heb ik een failliet verklaring gelezen, die me een hoop binnenpret heeft bezorgd, al geef ik toe, dat dit niet helemaal in orde was, omdat ik had moeten denken aan de leveranciers, die er waarschijnlijk de dupe van worden. De vakgroep „Handel in oude Vaten" is failliet verklaard. U wist waarschijnlijk niet eens, dat er een oude vaten-vakgroep was, maar dat moet u niet verwonderen. Vakgroepen hebben we vanaf vroedvrouwen tot begrafenisondernemers en voor alles wat ligt tussen de twee tijdstippen, waarvoor bedoelde dames en heren be langstelling hebben, Bii die ouwe vaten-vakgroep was een ambtenaar, die het niet zo nauw nam met het mijn en dijn, waarom hij er met de kas vandoor ging, waarin, als ik goed gehoord heb, f 130.000.zat Het gevolg was, dat de vakgroep zijn financiële verplichtingen niet kon na komen en failliet werd verklaard. Onze Minister van Economische zaken beloofde een paar jaar geleden al, dat de vakgroepen zouden verdwijnen- Aan zakenmensen kost deze Duitse erfenis alleen maar veel geld en het nut van zo'n lichaam wordt alleen maar ge voeld door ambtenaren, die er werken. Ondanks het feit, dat eigenlijk niemand precies meer weet waarvoor die vak groepen, met allemaal eigen organen, nu eigenlijk dienen, blijven ze voort bestaan, zijn vervloekt taai en kosten een hoop geld. Sommige vakgroepen zitten zo dik in de centen, dat er eigefi gebouwen moes ten worden gekocht en over auto's pra ten we maar niet eens. Alles bii elkaar is het nog zo'n gekke vinding niet; het ligt er maar aan van uit welke hoek U 'het bekijkt. Eigenlijk moest het ons koud laten waaraan de centen worden opgemaakt in een tijd, dat alle regeringsorganen millioenen kosten, maar het ongeluk is, dat niet allen dezelfde opvatting huldi gen en daar ïk persoonlijk een vrese lijke hekel heb aan parasitaire instel lingen als vakgroepen en ohze Minis ter tóch heeft gezegd, dat ze gaan ver dwijnen, kom ïk met een plannetje- Wanneer we op het besluit van de Minister wachten, wordt het waar schijnlijk Sintjutteniis. Wat kan het ons eigenlijk schelen, of alle penningmeesters van alle vakgroe pen er met de kas vandoor gaan, als ze het maar zó goed doen, dat er een faillissement op moet volgen? Heren Penningmeesters, alstublieft geen kruimeldieverij, maar doe je werk gron dig en afdoende, zodat wij, zelfs zon der surceance van betaling, meteen van die vakgroepenbeweging af zijn. Zoals hierboven reeds gezegd denk ïk ook nu aan de Ieveranoiers van deze vakgroepen, maar we moeten er wat voor over hebben, om te kunnen zeg gen: „Opgeruimd staat netjes". H. OEKMAN. (O-G.) en Dijkstra (Zonneh.) moest de Baarn-speler 35 punten meer maken dan zijn tegenstander en hoewel deze partij niet op hoog peil stond, wist Ankersmit zijn tegenstander met 130 tegen 90 caramboles te kloppen. Ook de laatste partij werd een over winning voor de thuisclub, hoewel het, vooral in het eerste deel van deze ontmoeting, niet aan spanning heeft ontbroken. Toen Hopstaken (Zonneheuvel) zijn 130 caramboles bijeen had, stond Versteeg (O.G.j op 113. De verdere uitslagen zijn: Poedel 1Gouden Ploeg 2 uitgesteld!. De Schouw 1Poedel 2 uitgesteld. D-O.S. 2—K.O.T. 2 6—2, Middelwijk 2Theomïen 2 4—4. Metropole 5Middelwijk 3 62- ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend Apotheek „Soest", Soesterbergsestraat 8. DE STRIJD IN DE BIRMA-JUNGLE- In het City-Theater draait de komen de week de zeer spannende en voor treffelijk opgezette film „De strijd in de Burma-iungle". De historie van de biina onmenselijke strijd van Ameri kanen, Engelsen en Chinezen tegen de Jappen in het onherbergzame terrein van Birma is bekenO genoeg- De be kende acteur Errol Flynn speelt hier één van zijn sympathiekste rollen als kapitein van een troep Amerikaanse parachutisten, die een moeilijke op dracht tot een goed einde brengen, maar op de terugweg voor ontzetten de moeilijkheden komen te staan en er zich slechts met het verlies van het grootste deel van hun kameraden door heen weten te slaan- Een harde film, die op onopgesmukte wijze de werkelijkheid nabij tracht te komen. Geen romantiek, maar in adem loze spanning volgen wij de mannen in hun strijd tegen honger en mus kieten en de altijd lugubere dreiging van de onzichtbare vijand-

Soester Courant | 1950 | | pagina 1