Een eigen huis* Overdrijving bij kinderbij slag in Frankrijk. Vacantiespreiding iets gewijzigd* SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. SOESTER COURANT Bureau: Van Weedestraat 15 Teleloon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart- f 1.50 - p. post f 1.75. DINSDAG 7 FEBRUARI 1950. Hij liep ons haast voorbij, die oude kennis van ons, maar ik pakte hem nog net bij de punt van zijn jas. Een oude kennis, maar een jonge man nog; even dertig, vier jaar geleden ge trouwd, twee kinderen, goede betrekking. ,,En," vroegen we, „kunnen jullie al wat beter opschieten met je mede-bewoners?5' want ze wonen in bij al wat-oudere mensen, die ka mers vrij kregen, toen hun kinderen gingen trouwen. „We gaan verhuizen," riep hij als antwoord, „ik heb een huis gekocht!" Het klonk vrolijk en triomfantelijk en dat is ook geen wonder, want is dat geen geheime wens van ieder van ons, eens een eigen huis te bezitten. Zo'n huis, waar je je voor goed in vestigt, dat je helemaal naar je egen zin kunt inrichten en waarbij je nooit „gezeur" hebt met de huisbaas. Maar het kopen of het bouwen van een eigen huis is altijd een vrij grote weelde geweest; een weelde, overigens, die men onder bijna alle lagen der bevolking kon aantreffen. Wel kwam het huizenbezit door de bewoners-zelf meer voor in de dorpen en op het platteland dan in de steden, maar toch waren er verba zend veel mensen, die vroeg of laat een wo ning hun eigendom konden noemen. Vaak werd daar jaren lang voor gespaard en voor heel veel mensen viel de tijd van pensonering, althans van terug trekken uit zaken, samen met het kopen van een huis naar eigen zin. Maar ik had nooit geweten, dat mijn vriend er zo warm bij zat, dat hij een huis kon kopen en ik zei dus: „Toe maar, je kunt wel zien, waar het geld zit!" „Geld, zei hij, geld? Ik heb geen cent, man. Maar dat inwonen is zo'n ellende, en de kans op een woning is zo klein, dat we tenslotte maar een flat gekocht hebben in een nieuw blok. Volgende maand moet het klaar komen!" „Maar hoebegonnen we ietwat verbaasd. „O, dat geld, bedoel je? nou, we hebben overal wat geleend, tot we het minimum bij elkaar hadden en dat is gelukt. Man, we zul len onze weelde niet kennen!" Neen, dat kunnen we orrs indenken, want wat een opluchting is het Di-et, wanneer men ein delijk uit een paar te kleine kamers kan trek ken en overgaan naar een volledige woning. Vaak is het nog meer het gebrek aan ruimte, dat de mensen prikkelbaar maakt, dan dat de karakters helemaal niet met elkander in overeenstemming zijn. Men loopt elkander voor de voeten, geen van béide gezinnen weet •waar men de meubelen moet opbergen en hoe men toch voldoende persoonlijke vrijheid kan houden -en daaruit komen de meeste botsingen voort. Neen, dan weer een woning voor het gezin -zelf! Maar die uitroep: we zullen onze weelde niet kennen, bracht mij toch aan het denken. In derdaad zal dit jonge gezin nog wel eens na denken over die ongekende weelde van een eigen huis, als "het op betalen .aankomt. Want het is allesbehalve goedkoop. Vroeger moest men al over een behoorlijk bedrag beschikken wilde men een huis kunnen kopen en op het ogenblik zijn de bouwkosten zeker 3% maai zo hoog. Nu draagt wel de staat een deel in die hoge kosten bij. Er bestaan speciale fi- aaaneieringsregelingen, die van kracht zijn ge worden in 1947 en 1948, krachtens welke de staat aan hen, die een nieuwe woning bouwen, de eerste tien jaar steun geeft in de vorm van een jaarlijks bedrag, terwijl na 10 jaar nog een bijdrage ineens zal worden gegeven, die dan zal worden berekend naar de vooruit zichten van die toekomstige datum. Maar als men geen geld heeft om zelf te bouwen, dan moet men daar geld voor lenen. Wie lid is van een bouwspaarkas kan 30 tot 40% als eerste hypotheek van de kas krijgen, terwijl de ge meente 27 tot 37% kan lenen, hetzij recht streeks aan de bouwer, hetzij in de vorm van een garantie aan de bomvkas, waarbij deze laatste het geld verstrekt- De bouwer zelf moet beschikken over 33% van de kosten. Dit be treft dan nog alleen de officiële bouwsom, •want de werkelijke kosten komen vrij wat hoger. Is men niet bij een bouwspaarkas aan gesloten, dan is het meestal mogelijk een 1ste hypotheek van 60% van de kosten te krijgen, mits men de voordelen van de financierings regeling aan de hypotheekgever afstaat. De gemeente kan dan nog maximaal een 2e hy potheek geven van 15% en het laatste kwart moet door de bouwer verstrekt worden. Wie dus zonder geld bouwen wil, moet altijd min stens een bedrag van een vierde tot een derde van de bouwsom ergens lenen, zonder dat hij daarvoor onderpand heeft. Het is duidelijk, dat men dan in de meeste gevallen een vrij zware rente zal moeten geven, tenzij familie bijspringt. Neen, het bouwen van een eigen huis is altijd nog niet weggelegd voor hen, die zelf geen geld achter de hand hebben. De jonge man, over wie wij hier spreken, zal dus op het ogenblik zeggen: alles beter dan inwoning, maar als hij straks zijn verplichtingen eens gaat optellen en dan beseft, dat hij die ver plichtingen voor een lange reeks van jaren op zich genomen heeft, zal hij zich misschien nog wel eens afvragen of hij toch niet te haastig is geweest. Inwoning is allesbehalve prettig, maar eer men zich zelf de handen bindt en zware lasten op zich neemt, moet men zich terdege bedenken. Het bouwen van een eigen huis zonder eigen geld betekent op het ogenblik niet alleen een hypotheek op de wo ning, maar ook een hypotheek op uw eigen leven. Ook in Frankrijk is sinds de oorlog de positie van de laagst betaalde groepen van arbeiders belangrijk verbeterd en tegelijkertijd heeft men er een uitgebreid stelsel van kinderbij slag ingevoerd. Dit stelsel is er vooral op ge richt de kinderrijkdom der gezinnen te be vorderen. Frankrijk's bevolking bleef voor de oorlog immers nagenoeg stilstaan en in som mige departementen liep de bevolking zelfs achteruit. Daarom werd, en niet zonder suc ces, een sterk progressieve kinderbijslag in gevoerd, waardoor het hebben van kinderen niet meer als een last kon worden beschouwd, ten minste financieel niet, doch eerder als een belangrijk voordeel. Maar men heeft dit sy steem zwaar overdreven, zodat op het ogen blik een ongeschoolde arbeider met 6 kinderen een inkomën ontvangt, dat voor 72% uit kin derbijslag bestaat en slechts voor 28% uit werkelijk verdiend loon. Een gevolg hiervan is o.a. ook geweest, dat het verschil tussen lagere en hogere functies sterk verkleind is. Reeds is de verhouding veel slechter gewor den, doordat de lonen van het hogere perso neel veel minder zijn verhoogd dan die van het lagere. Vergelijkt men de inkomsten van verschillende groepen van personeel uit de in dustrie van voor de eerste wereldoorlog met die van vlak voor de laatste oorlog en met die van heden, dan zien we dat in de groep onge- huwden in 1914 een ervaren ingenieur 5 maal zoveel verdiende als een ongeschoolde arbei der, in 1938 verdiende de ingenieur nog maar maal zoveel; in 1948 verdiende hij 2,8 maal zoveel. Hierin zat dus voor de ingenieurs enige verbetering na een sterke achteruitgang, doch voor de gehuwden met kinderen is de toestand veel ongunstiger. In 1914 kende men geen kindertoeslag en ook voor die groep was dus destijds de verhouding één op vijf. In 193S verdiende de gehuwde ingenieur met 6 kinderen 2% maal zoveel als de ongeschoolde arbeider roet eenzelfde gezin, maar in 1$4S slechts 1% maal zoveeL Het gevolg hiervan is, dat iedere prikkel om te werken in de Franse bedrijven is verdwe nen. De ongeschoolde arbeider met 6 kinderen verdient maar 2% minder dan een geschoolde. Hij spant zich dus hoegenaamgl niet in om ook maar iets vooruit te komen. Bijna drie kwart van zijn inkomen wordt immers toch geleverd door de kinderbijslag. Ook wordt hierdoor de opleiding in technische beroepen sterk belemmerd, aangezien de vooruitzichten na langdurig en kostbaar onderwijs toch maar zo weinig beter zijn als wanneer de jongens dadelijk op een fabriek gaan werken. Dit is een uitwas van de sociale zorg, die recht streeks een algemeen maatschappelijk gevaar wordt. In Frankrijk gaan dan ook stemmen op om aan deze dwaze toestanden een eind te maken, doch de regering durft eenvoudig geen maatregeelen door te voeren, die bij de grote massa der ongeschoolde arbeiders lievig verzet zouden ontmoeten. De vacantiespreiding, die het vorig jaar een succes is geweest, zal in 1950 eveneens tot stand worden gebracht door het land in drie stukken te verdelen. Voor ieder van deze sec toren wordt een advies uitgegeven, waaraan de werkgevers natuurlijk niet gehouden zijn, maar dat men toch goed zal doen op te vol gen. In de eerste sector, die de provincies Noord-Holland met inbegrip van het Gooi, Friesland, Groningen en Drenthe omvat, wordt geadviseerd de vacanties uiterlijk 15 Juli te doen beginnen. In de tweede sector, bestaande uit Utrecht, Gelderland, Overijssel en Zuid-Holland, voor wat betreft de noorde lijke helft, uiterlijk 22 Juli (de grens loopt De Vesdre stuwdam bij Eupen ïn Bel gië gereed. Zaterdagochtend wordt de stuwdam, het grootste waterbouwkundig bouwwerk in België, door de Prins Re gent in gebruik gesteld- In noodgevallen kunnen in de stuwdam de sluizen in dienst gesteld worden en komt het water in de beek op de voor grond* dan tot en met de zuidelijke gemeentegrens van Monster, De Lier, Schipluiden, Delft, Bergsche Hoek, Zevenhuizen, Moordrecht, Gouderak, Stolwijk, Lopik, Langerak, Gou- driaan, Hoornaar en Arkel). Tenslotte zal in de derde sector de vacantie op 29 Juli of later beginnen. Deze sector omvat de rest van Zuid- Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Voor de schoolvacanties heeft men deze richt lijnen reeds vrijwel overal aangenomen. Voor de bouwvakken gaat men in de eerste en tweede sector met de beide genoemde data accoord, doch in de derde sector zal de vacan tie op 15 Augustus beginnen. De textielnijver heid, de confectie en de metaalindustrie advi seren de ondernemers zich hierbij aan te slui ten. Vacantiegangers zonder schoolgaande kin deren worden verzocht als het enigszins kan voor half Juli of na Augustus vacantie te ne men. Nu langzamerhand de tijd aankomt, waarop men zich voor zijn vacantie moet op geven, is het wel nodig, dat iedereen van deze richtlijnen kennis neemt. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat na ver kregen toestemming van de directeur van gemeentewerken alleen op aan te wijzen plaatsen vuilnis en afval mag worden gestort- Burgem- en Weth. voornoemd, De Burgem., S. P. BENTINCK. De Secretaris, J- BATENBURG- HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van D. de Haan, Amersfoortsestraat 72, Soes- terberg, om in perceel Amersfoortsestr- 70, kadastraal bekend ïn sectie E- nr. 2427, een carosserie-plaatwerkerïj te mo gen oprichten, door hen is verdaagd. Soest, 2 Februari 1950- Burgem- en Weth. voornoemd, De Burgem-, S. P. BENTINCK. De Secretaris, T- BATENBURG. FLIKKERLICHTEN VOOR ONBEWAAKTE OVERWEGEN- Zoals al wel bekend, zal spoedig een aanvang worden gemaakt met het be veiligen van een aantal onbewaakte over wegen in ons land. Deze zullen van een automatische flikkerlichtinstallatie wor den voorzien en tot de gemeenten, die een dergelijke flikkerinstallatie zullen krijgen, behoort ook Soest met zijn tal rijke onbewaakte overwegen- Het geeft alleszins reden tot voldoening, dat nu eindelijk maatregelen zullen worden ge troffen- Welke van de onbewaakte overwegen in onze gemeente 'n dergelijke installatie zal of zullen krijgen, is nog niet bekend, maar er bestaat grote kans, dat de over weg bij de Molenstraat op deze wijze zal worden beveiligd- De toewijzing van flikkerlichtinstallatie staat buiten de plannen van de spoorwegen, om de over wegen aan de Ossendamweg, Eikenlaan Kolonieweg van afsluitbomen te voor zien, welke vanuit station Soest-Zuid zul len worden bediend. JEUGDIGE DIEVEN MET ZWERFNEIGINGEN- Twee jongelui uit deze gemeente, de 21- jarïge W- v. S. en de 18-jarige J. G-, vatten in November j-1. het plan op sa men een zwerftocht te ondernemen- De jeugdige G- meende door liedjes zingen zijn kost wel te kunnen ophalen en v- S. vond een guitaar een geschikt instru ment ter begeleiding van zijn metgezel. Om aan het geld voor deze uitrusting te komen, hield v- S- enige keren wisselgeld achter van zijn patroon, de schoenhande laar V-, bii wie hij in dienst was, in to taal c-a. f 100.Van dit bedrag kocht hii een guitaar plus een polshorloge en met G- toog hii zingend en spelend door het land, tot hij in Maastricht werd aan gehouden- Ter zitting van de Utrechtse Rechtbank, waar de jongelui zich Vrijdag wegens Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag- 26e TAARGANG No- 11. Het stond niet al te duidelijk in onze Soester Courant van Vrijdag, maar toch wel zó, dat wij weten, dat er jn Januari van dit nog jonge ïaar, aan slechts één spaarbank in onze Gemeente bijna f 100-000.- gulden aan spaargelden werd ingelegd en hoeveel gelegenheden om te sparen telt onze gemeente niet. Dat vind ik knap- Ik vind het zelfs glorieus- Per inwoner is dat een gemid delde van f 5- -Hoe andere gemeenten er voor staan weet ik niet, maar ik heb het idee, dat wïï met zo'n gemiddelde wel boven op de vlaggestok zitten- Ik vraag me alleen af wie die kunste naars zijn, die in deze tijd kans zien ge zamenlijk een ton naar één spaarbank te brengen. Oekman is er in ieder geval niet bij, daar kunt U wel donder op zeggen en van alle mensen, die ik ïn de laatste maaniden sprak, zou ik niet weten, wie ik er van zou moeten verdenken mij vernaggeld te hebben. Iedereen kwam volgens zijn zeggen te kort en klaagde steen en been- Maar toch liggen die honderduizend gulden daar maar om te bewijzen, dat het geval niet helemaal klopt U zult mij moeten geloven, wanneer ik zeg, dat U geen jalousie ïn dit stukje moet lezen. Ik heb mij afgevraagd wat wij met die f 100-000.konden doen en Ik kwam langzaam op een idee. Het is misschien heel waanzinnig, maar ik wil U het toch vertellen. Ik dacht dit Laten de gelukkigen, die op het ogenblik nog in staat zijn om te sparen, nu eens tegelijk met hun storting een V2 op 'n apart spaarbankboekje storten- Dat is van iedere gespaarde 100 gulden 50 cent Of u 100 gulden spaart of f 99.50 blijft practïsch hetzelfde. Wan neer we dit gedurende Januari hadden gedaan, zou er bij die ene spaarbank reeds f 500-op dit boekje staan en ik vroeg miï af hoe groot het wel zou zijn bii alle Soester spaarbanken als we dit aardigheidje eens een jaar volhieldlen- Met dit tegoed zou een heleboel leed! kunnen worden gelenigd in ons dorp. Het zal bovendien gemakkelijk genoeg zijn betrouwbare mensen te vinden, die het beheer van de boekjes op zich wil len nemen en noden te lenigen waar dit nodig mocht zijn. Sociale werkers of werksters, die inlichtingen kunnen geven over waar hulp nodig is, brengt ons dorp ook wel op en dat de Spaarbanken hun medewerking zullen verlenen, staat reeds bii voorbaat vast- Weet u lezer, dat er, terwijl u in uw goed verwarmd huis zit, mensen zijn, die niet over voldoende geld beschikken om een mud bonvrije cokes te kopen? Weet U wat het zeggen wil niet voldoende dek king te hebben voor de kinderen en ze te slapen te moeten leggen onder een paar oude gordijnen of jute zakken? Wanneer er geen geld is om schoenen te laten maken of klompen te kopen? Met welk een gevoel ouders rondlopen, wanneer de dokter ,,vers fruit" voor schrijft en er niet eens voldoende geld is om de meest nodige levensmiddelen te kopen? Ik hoor u al zeggen, Oekman heeft gemakkelijk zwammen, die heeft niets te sparen en snijdt even gemakke lijk riemen van andermans leer. Dat is toch niet zo- Graag zal ik van het honorarium, dat het schrijven van deze hoekjes oplevert, 5 °/o afstaan, om het mijne te doen. Een begin op papier is er dus. Zorgt u er nu voor, gelukkige spaarders, dat spoe dig de spaarbanken aan de redactie kunJ nen berichten, dat er ook een tastbaar begin aanwezig is. De economisch ster kere voor de economisch zwakkere- Een afgezaagd gezegde, weet ik wel, maar nog altijd van kracht. H- OEKMAN. diefstal moesten verantwoorden, bleek, dat v- S. niet gunstig bekend staat en al meerdere malen uit de jeugdgevange nis is weggelopen. De Officier van Ju stitie achtte hem dan ook de hoofdschul dige en eiste tegen v- S- 10 maanden ge vangenisstraf met voorarrest. De 18-jarige T- G- hoorde 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar tegen zich eisen, alsmede toezicht van de Reclassering. Op verzoek van zijn verdediger ging de Rechtbank er mee accoord de voorlopige hechtenis op te heffen, zulks in verband met de ziektetoestand van de vader van ver dachte. Uitspraak volgt 17 Februari a-s. V.V.V.-NIEUWS. De V.V.V. Soest-Vooruit" vestigt er de aandacht op, dat zij, die in de pension- lijst 1950 wensen te worden opgenomen en die daartoe nog geen formulier heb ben ontvangen, zich op het Verkeershuis kunnen vervoegen.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1