Het nieuwe slagwoord: Integratie van Europa. Even een paar cijfers. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Officiële mededelingen. SOEST. IN DE HOEK. SOESTER COURANT BureauVan Weedestraat SS - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart- f 1.50 - p. post f 1.75. DINSDAG 14 FEBRUARI 1950- Als we in de krant de -verslagen lezen van al die gewichtige internationale conferenties, dan krijgen we maar al te dikwijls de indruk, dat onze tijd rijker is aan woorden dan aan da den. We moeten dikwijls al blij zijn als de verzamelde vertegenwoordigers der verschil lende landen het eens kunnen worden over de opstelling van een verklaring, waarin al thans voor het publiek de indruk wordt ge wekt, dat de bijeenkomst niet geheel en al zonder resultaat is verlopen. De Verenigde Volken hebben bijv. in dit opzicht reeds een reputatie, die belangrijk slechter is dan met de voormalige Volkenbond ooit het geval is geweest. En op het punt van de economische samenwerking van Europa zit er al evenmin veel schot in de zaak. Men weet blijkbaar niet goed hoever men bij die Europese samenwerking wil en kan gaan. Sommige groepen zijn voorstanders van de vorming van de Verenigde Staten van Europa naar Amerikaans voorbeeld, anderen vinden het voldoende wanneer er meer handelsvrij heid tussen de bestaande landen terugkeert. Tussen deze beide uitersten zijn allerlei tus senvormen denkbaar en om nu zich noch voor het ene idee noch voor het andere te behoe ven te verklaren, gebruikt men het nieuwe modewoord: de integratie van Europa. Dit woord is van de Amerikanen afkomstig en wil zeggen, dat Europa tot één samenhangend economisch geheel moet worden, zonder dat men zich uitlaat over de staatkundige vorm daarvan. Het is dus een vage term, die nie mand tot iets bindt en die het daardoor mo gelijk maakt een schijnbare overeenstem ming te bereiken tussen personen, die in feite geheel andere doeleinden nastreven. Engeland kan zich bijv. zonder enige reserve voor de integratie van Europa verklaren, ter wijl het bekend is, dat de Engelse regering allesbehalve enthousiast is voor het streven van de Europese federalisten. Deze laatsten willen inderdaad komen tot een federale Eu ropese staat, waarbij de deelnemende staten ondergeschikt moeten zijn aan de federale re gering. En zo blijft men op alle besprekingen pra ten, praten en nog eens praten, waarbij zo nu en dan op ondergeschikte punten enige vor deringen worden gemaakt. Deze vorderingen betreffen dan meestal vereenvoudigingen van het handelsverkeer en zij zijn niet zozeer het gevolg van die conferenties, als wel van het herstel van de productie in de Europese land bouw en industrie. Naarmate men meer te verkopen heeft, kan men ook uit eigen mid delen meer importeren en wordt de handel automatisch eenvoudiger. Toenemende pro ductie slijpt nu eenmaal de handelsweerstan den tussen de verschillende staten gemakke lijker weg dan een eindeloze stroom van woorden. Wanneer men dan ook op de tegenwoordige weg blijft voortgaan, duurt het tientallen ja ren eer er van de eenwording van Europa iets terechtkomt. Eenwording veronderstelt altijd, dat men iets (soms zelfs veel) van zijn zelfstandigheid prijs geeft. Wie lid wordt van een vereniging, onderwerpt zich aan de sta tuten van die vereniging en laat het aan het bestuur over de leiding te nemen bij het werk, waarvoor de vereniging is gesticht. Wil men werkelijk tot een eenheid van Europa komen, dan zal het daarbij niet anders kunnen gaan. Men wil immers de muntwaarden in de deel nemende landen tot elkaar in een vaste ver houding zetten; dit is wat men bedoelt met het weer omwisselbaar maken van het geld. Maar de waarde van de munt hangt af van de volkshuishouding en van de staatshuishou ding. Geeft een staat meer uit voor zichzelf dan door inkomsten wordt gedekt, dan tast dat de waarde van zijn geld aan. Evenzo wan neer een volk voor zijn dagelijks bestaan meer uitgeeft dan het zelf verdient. Dit geldt thans voor vrijwel alle volken en staten in Europa, maar voor ieder land in een andere verhou ding en dat is de oorzaak waardoor de munt soorten niet vrijelijk met elkander kunnen worden vergeleken, d.w.z. met elkander kun nen worden gewisseld. Eenheid kan hier pas komen, wanneer de uit gaven voor staat en volk in alle landen, die men op zo'n nauwe wijze wil laten samenwer ken als voor de „integratie van Europa" no dig is, volgens dezelfde principes en volgens overeenkomstige schaal worden gedaan. Hier mee wordt dan bedoeld, dat de staten dezelfde belastingpolitiek moeten volgen, dezelfde landbouwpolitiek, dezelfde soort van sociale wetgeving, enz. enz. En nu staat Europa voor deze vrijwel onoplosbare puzzle, dat enerzijds die eenheid van maatregelen niet tot stand kan komen, zolang het Verenigd Europa nog geen werkelijkheid is en dat anderzijds geen Verenigd Europa tot stand kan komen zo lang de Europese staten ten aanzien van bovenge noemde punten ieder hun eigen weg blijven volgen. De opdracht aan minister Stikker is nu, te trachten met veel tact en geduld alle staten in één richting te doen trekken. Daarom heeft men hem betiteld als „politiek bemiddelaar", hetgeen tevens duidelijk maakt, dat in het streven naar Europese eenheid nog steeds de figuur mankeert, die werkelijk vaart en kracht aan deze zo noodzakelijke beweging weet te geven. Het Centraal Bureau voor de Statistiek ver zamelt iedere maand gegevens over de huis- houdkosten van gezinnen met een arbeiders inkomen in Groningen, Enschede, Eindhoven, Tilburg, Dongen en Heerlen. Het schijnt, da. het gemiddelde van de kosten in deze plaat sen een redelijke maatstaf geeft voor de be oordeling van de kosten door het gehele land. Men vergelijkt daarbij de bedragen, die men moet besteden voor het aankopen van dezelf de hoeveelheden levensmiddelen, kleding, enz. in de periode van voor de oorlog en na de oorlog. Uit deze cijfers blijkt, dat men voor dezelfde hoeveelheid levensmiddelen, die voor de oor log 100.kostte, eind 1949 (de cijfers lopen tot 15 November 1949) 251.moest neer tellen, dus 2V2 maal zoveel. Voor kleding is het bijna 3% maal zoveel, voor schoenen bijna 3% en voor reiniging (wasserij, enz.) zelfs ruim 3%. Voor huishoudelijke artikelen en meubelen is de stijging iets minder hoog ge weest, want die zijn maar ruim 3 maal zo duur geworden. Verrassend is het cijfer voor de „overige kosten", want dat is maar ruim 1 Yz maal zo hoog als voor de oorlog. In deze post vinden we verlichting en verwarming, maar ook de huren en doordat deze sinds de oorlog niet verhoogd zijn, is het cijfer van deze groep zo laag gebleven. Neemt men alle huishoudelijke uitgaven bij elkaar, dan is de stijging in totaal gekomen op een bedrag van 2*4 maal zoveel als voor de oorlog. De lonen zijn ongeveer tweemaal zo hoog, maar dat cijfer is niet goed te vergelijken, omdat men nu de invloed van de kinderbijslag en van andere sociale wetten, die men vroeger niet of niet in die mate kende. Intussen zit in deze cijfers nog niet het effect van de devaluatie, en dus zullen we nog enkele maanden geduld moeten hebben om te vernemen, hoe sterk we de muntverzwakking in onze eigen porte- monnaie voelen. Persoonlijk hebben we altijd de indruk, dat de kostenstijging veel meer be draagt dan uit de cijfers blijkt. Maar dat komt doordat we slechts een deel van onze uitga ven in aanmerking nemen en de posten, die maar weinig veranderen, verwaarlozen. KEURING EN HERKEURING VAN MATEN. GEWICHTEN EN MEETWERKTUIGEN- Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend: A- dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1950 te bezigen, zal zijn: bij de keuring en herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen, de letters S in de kleine staande drukvorm; B. dat dit jaar voor de herkeuring van maten, gewichten en meetwerktuigen zit ting zai worden gehouden: te SOESTERBERG in de hulp-secreta rie Veldmaarschalk Montgomeryweg no- 82 od Vrijdag 24 Februari a.s. van 10- 12 en van 13-14 uur; en te SOEST: in het Verenigingsgebouw „St- Joseph", Steenhoffstraat 28, op: Maandag 27 Febr. a.s. voor hen, wier geslachtsnaam (firmanaam) begint met één der letters A t-e.m. I; Dinsdag 28 Februari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam (firmanaam) begint met één der letters T t-e.m. M; Woensdag 1 Maart a-s. voor hen, wier geslachtsnaam (firmanaam) begint met één der letters N t-e.m. U; Donderdag 2 Maart a-s. voor hen, wier geslachtsnaam (firmanaam) begint met één der letters V t-e.m. Z; telkens van 9-12 en van 13-15-30 uur. Aan belanghebbenden wordt in herinne ring gebracht: Met het droogleggen van het Noordelijk deel van de Zuid-Oost polder wordt bin nenkort een aanvang gemaakt- Aan de Zuidgrens van de Noord-Oost Polder, bij Schokkerhaven en Urk wor den thans grote hoeveelheden bazaltblok- ken en rijshout aangevoerd. Opname bij Schokkerhaven van de aan gevoerde materialen die binnenkort ge bruikt zullen worden in de strijd tegen het water- 1- dat de maten, gewichten en meet werktuigen schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onder zocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd moeten zijn, koperen ge wichten afgewassen en ook de gaten gereinigd. ITzeren gewichten mogen niet gepotlood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie; 2- dat de maten, gewichten een meet werktuigen vóór 1 October gestempeld moeten zijn met de ietter S en dat er, bii verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegen heid bestaat maten, gewichten en meet werktuigen te laten herkeuren aan het ijkkantoor te Utrecht, des Dinsdags en Vrijdags van 9-12 en van 13.30-16.30 uur. 3- dat de maten, gewichten en meet werktuigen welke worden gestempeld met het afkeuringsmerk (gearceerd drie hoekje), niet in winkels enz- mogen wor den teruggebracht; 4- dat ten bate van 's rijks schatkist be taald moet worden voor het onderzoek van maten, gewichten en meetwerktui-' gen (keurloon) en voor het justeren van gewichten (justeerlcon) 5- dat de milligram-gewrichten niet op de herkeuringszitting maar alleen aan 't ijkkantoor herkeurd kunnen worden. (De verzegelde envelop, afgegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewich ten franco per post worden opgezon den, daar de gewichten anders aan de eisen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen. Een postbewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 20 cent voor elk gewicht, moet zijn ingesloten. Dit bedrag kan ook op postrekening 425045 van ijkkantoor Utrecht worden gestort- Soest, 10 Februari 1950- Burgem- en Weth- voornoemd, De Burgem., S- P. BENTINCK. De Secretaris, T- BATENBURG. IETS NIEUWS IN HET SPAARWEZEN. De Nederlandse Spaarbank-bond is er in geslaagd een sterke vereenvoudiging aan te brengen in de regeling voor de uitbetaling op spaarbankboekjes buiten de plaats van uitgifte. Hierdoor hebben de 2-276-073 spaarbankboekjes met een gezamenlijk tegoed van f 1.100.000.000. algemene geldigheid verkregen bij de c-a. 400 kantoren der bijzondere spaar banken in Nederland. Iedere spaarder kan thans zonder enige formaliteit tot 'n maximum van Jf200-per week geld opnemen van zijn spaarbankboekje op elk dezer kantoren, ongeacht door wel ke dezer spaarbanken het spaarbank boekje is uitgegeven. NED- VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Niettegenstaande de zeer slechte weers omstandigheden hadden vele leden van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, afdeling Soest, aan de uitnodiging gevolg gegeven om Vrijdag avond de jaarvergadering bij te wonen- Nadat de voorzitter, de heer Van As- selt, een kort welkomstwoord had ge sproken, liet spreker de belangrijkste ge beurtenissen van het jaar de revue passe ren. Uit het financflële verslag van de pen ningmeester, de heer Lankamp, bleek, dat de collecte, op Dierendag 4 October 1-1., het mooie bedrag van f694.73 had opgebracht Het boekjaar kon met 'n flink batig saldo worden afgesloten- Een dierenvriend, die onbekend wenste te blijven, schonk f250.— voor het Asyl- fonds, terwijl de gemeente de vereniging verblijdde met een subsidie van f 50-- Het keurige jaarverslag van de secreta resse, Mevr. Gijzen-Geerling, gewaagde van een actief verenigingsleven- Het le dental was de 500 gepasseerd en gaat reeds op de 600 aan. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 26e JAARGANG No- 13. Volgens mededeling van Minister Lief- tinck klopt de in September j-1. in gediende begroting 1950 niet meer- Verwonderen moet ons dat niet, want de devaluatie heeft, ondanks dat hier en daar het tegendeel werd verwacht, voor ons land nagenoeg alleen maar stroppen opgeleverd- Als een andere reden noemt onze Minis ter de economische gevolgen, die de Ron de Tafelconferentie voor ons meebracht- Ook in dit geval, ik vind het jammer het te moeten zeggen, kon een kind de was doen. Iedereen, die verder kijkt dan zijn neus lang is, kan zien wat de gevolgen van de R-T.C. zijn en nog zullen worden. Daar zitten we dan met ons huishouden van ruim tien millioen mensen en met de wetenschap, dat we er niet zullen ko men met de inkomsten. De door de ML nister in een royale bui aangekondigde belasting-verlaging zullen het te kort nog iets groter doen worden en deze herroepen zal uit prestige-overwegingen wel niet mogelijk zijn- Dat ziet er dus allemaal niet prettig uit- Akelige mensen zeggen met een onaan gename tonatie in hun stem, dat de Mi nisters en Kamerleden nog net op tijd zichzelf die salarisverhoging hebben toe bedeeld, iets wat nu, na de bekendma king, dat de begroting niet klopt, natuur lijk veel te gek zou staan- Nu kunnen we verschillende dingen doem We kunnen net doen of onze neus bloedt en maar afwachten wat het eind zal brengen en we kunnen ook proberen maatregelen te nemen om er iets te gen te doen- Wanr.eer de vergelijking juist is, dat een staatshuishouding een burgerlijk huishou den in het groot is, dan vraag ik mij af wat ons te doen staat- Toen mijn vrouw en ik tot de ontdek king kwamen, dat het zo niet langer ging, namen wij maatregelen. In plaats van iedere dag kaviaar en een fles bour gogne bij ons diner, schakelde we over op vette lappen en een glaasje water- M'n import Brazilianen bestelde ik af en ik smook nu sigaren van 12 cent. M'n 8-cylinder heb ik' opgelegd en fiets m'n klanten tegenwoordig af- Ik kan nu wel minder cliënten bereiken per dag, maar dat geeft het voordeel, dat ik ook minder stroppen krijg- Het Perzische vloerkleed, dat wij voor onze salon be steld hadden, lieten we vervangen door een Kleed van Nederlands fabrikaat- In de bioscoop zit ik nu op de 4e rij van voren inplaats van op de 4e rij van achteren zoals vroeger- Cocktailpartijen geven we niet meer en uitgaven voor representatie komen in m'n kasboek niet meer voor. En nog een zéér voor naam ding is, dat ik mtn neus en m'n geld niet meer steek in zaken waarvan ik geen verstand heb- Wanneer wij nu nederig deze gedrags lijn aan onze mensen aan de Staatsruif aanbevelen, misschien dat ze er dan toch nog wel een tip uithalen, die van pas kan komen. H- OEKMAN. Tot leden van de kascommissie 1950 wer den benoemd de heren Beijer en Van Bekkum. De secretaresse van de Asyl-commissie gaf daarna een uitvoerig verslag van het werk dezer commissie, waaruit bleek, dat nog dit jaar het asyl voor katten en honden aan de Lange Brinkweg zal ver rijzen. Bij de bestuursverkiezing werd Mevr. Gijzen-Geerling herkozen, terwijl voor Mevr- J. A. Muller-den Hertogh, die zich om gezondheidsredenen niet meer herkiesbaar stelde, de heer L- Mook be noemd werd. Als afgevaardigden naar de Alg- Verga dering te Haarlem werden de heren Wijs muller en Lankamp aangewezen, terwijl de heer Van Asselt de internationale vergadering te Scheveningen zal bij wo nen- Als candidaat voor het hoofdbestuur werd de heer Mr- Vorstman te Hilver sum aanbevolen- Op de alg. vergadering zal worden voorgesteld van de grote pro pagandafilm een kleine te doen vervaar digen, welke dan in de bioscopen kan worden gedraaid, met het doel het pu bliek met de strekking en inhoud te doen kennis maken, waardoor de film als propaganda beter tot haar recht komt- In samenwerking met het Nut zal nog dit voorjaar een lezing worden georgani seerd, waarop de heer Portielje zai ko men spreken, terwijl in het najaar de bekende bioloog, de heer Strijbos, voor de afdeling komt met een praatje en 'n film- Na een korte rondvraag werd deze ge animeerde vergadering door de voorzit ter gesloten met een opwekking om op dezelfde geestdriftige wijze propaganda te blijven maken voor de bescherming van dieren.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1