Geef Uw kinderen kapitaal mee. Middenstand komt in geldnood. SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK SOESTER COURANT DINSDAG 21 FEBRUARI 1950- Abonn. per kwart- f 1-50 - p. post f 1.75. Bureaus Vao Weedestraat 16 Telefoon 2566 - Giro 126156 26e JAARGANG No- 15. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. De lezer zal het wel met .ons eens zijn, dat iedere ouder graag zijn kinderen een behoor lijk kapitaal mee zou geven om hun het leven wat gemakkelijker te maken. Maar in 95 van de 100 gevallen moeten vader of moeder tot hun kinderen zeggen: „Hoor eens, je hebt geen rijke ouders en we kunnen je geen cent mee geven." Doch in plaats van geld kan men bijna altijd zijn kinderen behalve een goede opvoeding, nog iets meegeven, dat nog belang rijker is, n.1. kennis, vooral vakkennis. Wan neer de jongelui uitgerust zijn met grondig onderwijs, komen zij in de wereld heel wat gemakkelijker vooruit. Dit ligt zo voor de hand, dat het eigenlijk ontstellend is, wanneer we toch telkens weer zien, hoe weinig zorg in vele gezinnen aan de vakopleiding wordt be steed. Veel te veel ouders leggen er zich al te gemakkelijk bij neer, dat hun kinderen na de lagere school practisch niets meer leren. Slechts een gering percentage krijgt voortge zet onderwijs in de een of andere vorm en van dit reeds kleine aantal brengt een nog veel kleiner gedeelte het tot het einddiploma. Tal van kinderen gaan vergezeld van de beste voornemens van vader of moeder naar een ulo, mulo, ambachtsschool of H.B.S., maar brengen het niet verder dan de eerste of de tweede klas. Komen de jongens of de meisjes met slechte cijfers thuis, dan hebben ze geen aardigheid meer in het leren, en ze zeuren net zo lang tot ze van school af mogen. Voor zo'n kind lijkt het zo mooi om ook tot de gro ten te worden gerekend. Ze willen geen schoolkinderen meer zijn, maar zelf wat ver dienen, waardoor ze meestal ook meer kun nen uitgeven. Nu weten we natuurlijk wel, dat er duizenden en duizenden gezinnen zijn, waar men de in komsten van de kinderen eenvoudig niet kan missen. Vooral als het gezinnen zijn met nogal wat kleine kinderen, is het vaak een lang verbeide uitkomst, wanneer de oudsten begin nen wat geld binnen te brengen. Maar men verwaarloost daarbij de toekomstkansen van die kinderen. Wat kan men tegenwoordig nog bereiken zonder een grondige opleiding? Welk beroep men ook kiest, in de landbouw of in de industrie, dan wel in de handel, de admi nistratie of het transportwezen, overal vraagt men jongelui, die wat kunnen. Misschien wor den die in de eerste jaren nog niet eens zo veel beter betaald dan de ongeschoolde krach ten op het ogenblik ontvangen; dat is nu een- maal een tijdsverschijnsel, waarbij voor het minder belangrijke werk naar verhouding vaak te veel wordt betaald. Maar het zijn zij, die iets geleerd hebben, die sneller en ge makkelijker vooruit komen. Het onderwijs, dat ze genoten, is als het ware een kapitaal aan kennis en bekwaamheid en dat kapitaal zal hun in de meeste gevallen hun leven lang rente opleveren. Dit is ook een vorm van ka pitaal, die niet gestolen of verloren kan wor den, die niet devalueert en waarop de fiscus geen beslag kan leggen. In de tegenwoordige maatschappij wordt een kapitaal aan kennis ook beter gewaardeerd dan kapitaal aan geld. En daardoor is de beste springplank, die men zijn kinderen kan geven goed onderwijs en vooral opleiding tot een goed beroep. Dat de jongelui kort nadat ze van de lagere school afgekomen zijn, de waarde van zo'n toerusting dikwijls niet goed beseffen, is te begrijpen. Kinderen hebben immers, en dat geldt ook voor de groteren tussen 14 en 21 jaar, meestal maar een flauw idee van de moeilijkheden, waarvoor zij als volwassenen bij de strijd om het bestaan zullen komen te staan. Daarom is het de plicht van de ouders om verstandiger te zijn dan hun kroost. Zij moeten niet voetstoots genoegen nemen met de tegenzin van hun spruiten om te leren en met kracht ingaan tegen de lichtvaardigheid, waarmee ontelbare studies ontijdig worden af gebroken. Dit gebeurt heel veel juist in deze maanden van het jaar. Velen zijn na de zomer vol moed aan de studies begonnen, ontdekten al spoedig, dat die studie meer inspanning en opoffering kostte dan men gedacht had en waren al wat gedesillusioneerd tegen de Kerstvacantie. Na de Kerst komt even een opleving, maar in de lange periode tot Pasen volgt dan een tweede inzinking, die dikwijls beslissend is. Daarom is het juist nu het mo ment om aan te dringen op inspanning en volhouden. Wie een half begonnen studie staakt, gooit méér weg dan het geld, dat aan lessen en studie is besteed, hij gooit de grondslag weg van het kapitaal, dat opge bouwd moet worden om in de wereld vooruit te komen. De Drentse Kamer van Koophandel heeft on langs een initiatief genomen, dat zeker niet gebruikelijk voor een dergelijke instelling is. Zij heeft zich nl. met een circulaire gewend tot de bevolking van de provincie om er op aan te dringen zoveel mogelijk contant te be talen. De middenstand, d.w.z. de handeldrij vende middenstand, dus winkeliers en am bachtslieden, komt in toenemende mate in moeilijkheden, doordat het publiek begint schulden te maken. Men laat de rekeningen oplopen, koopt meer op crediet dan het inko men eigenlijk toestaat en het gevolg is dat de middenstand achterop raakt met zijn eigen betalingen. Het verschijnsel is natuurlijk vol komen verklaarbaar, want het wordt veroor zaakt, doordat enerzijds de winkels voortdu rend beter voorzien worden met goederen, ter wijl anderzijds de kosten van levensonderhoud stijgen. Men wil zo graag de achterstand in lopen, die door de oorlog is veroorzaakt en dus zijn huisraad, zijn linnenkast en zijn gar derobe aanvullen. Jarenlang hebben de win kels de gewenste goederen niet kunnen leve ren, maar nu het eenmaal zover is, heeft het publiek geen geld meer. De prijzen zijn niet alleen te hoog, maar bovendien worden de belastingen zwaarder en moet-men zich dus eigenlijk bekrimpen. Dat is wel erg sneu en het gevolg is dat men de langontbeerde artike len dan maarop crediet koopt met het vaste voornemen natuurlijk om zo snel mogelijk te betalen, maar.....iedereen weet wel, wat goede voornemens te betekenen hebben. Niet alleen in Drenthe treft men dit verschijn sel aan, ook in andere provincies vernamen wij, dat de Kamers van Koophandel een soort gelijke actie overwogen of voorbereiden. Zij zullen er op aan dringen, dat het publiek niet meer koopt dan met zijn inkomen strookt en dat men contant zal betalen wat men werke lijk niet kan missen. Alleen voor grotere aan kopen, die niet uit het normale weekgeld kun nen worden bekostigd, is een regeling te tref fen. Maar het crediet moet in het belang van koper en leverancier beide beperkt worden. Wordt deze goed raad van de Kamers van Koophandel in de wind geslagen, dan acht men het onvermijdelijk, dat tal van faillisse menten zullen optreden. De Drentse Kamer van Koophandel zei nog tot het publiek: „Neem het Uw winkelier niet kwalijk, wan neer hij tegelijk met de bestelde goederen ook zijn rekening aanbiedt" en nu zal het van de middenstand zelf afhangen of men hierbij vol doenden eensgezind optreedt. Want als de winkeliers zelf zo verstandig zijn crediet te weigeren, wanneer zij kunnen aannemen, dat het niet verantwoord is, zullen zij de huidige noodtoestand reeds aanmerkelijk kunnen be perken. ONPLEZIERIG BEZOEK AAN DE DOMSTAD- Op de avond van 25 November i-1. be gaf een tweetai ingezetenen uit deze ge meente zich in een taxi naar de 'Dom stad, niet vermoedend, dat zij daar min der prettige avonturen zouden beleven Bij een café in de Willemstraat geko men, stapten de passagiers en de chauf feur uit en begaven zich naar binnen, doch een van de heren, zekere G- M. G., scheen niet welkom te zijn, want de ca féhouder verzocht hem onmiddellijk de inrichting te verlaten. De heer G. voldeed hieraan en ging met de chauffeur naar buiten, waar hij op de stoep van het café zijn vriend bleef opwachten- Plot seling kwam de caféhouder, Th. v. A., naar buiten en gaf de nietsvermoedende Soester ingezetene een stomp in het ge laat Deze kwam te vallen en kreeg toen van de caféhouder nog een trap tegen het voorhoofd, waardoor een bloedende wond werd veroorzaakt. De eigenaar van het café, die zich Vrij dag terzake van mishandeling voor de Utrechtse Politierechter moest verant woorden, gaf toe G- tegen het hoofd te hebben gestompt, doch ontkende hem te hebben getrapt- Hij zou de bezoeker- de toegang tot het café heb'ben gewei gerd omdat deze hem nog geld schul dig was- Ook de chauffeur, als getui ge gehoord, verklaarde, dat de heer G- Als in het klooster Urberg bij Tann- hausen in Schwafcen de sirene huilt, dan grijpen zuster Pia en haar medezus ters de brandspuiten en gaan de grote brandweerladder op. De commandante van de Urbergse brandweer blaast op de fluit De zusters weten met deze moderne motorspuit om te gaan en reeds tweemaal heeft deze brandweercolonne bij grote branden zijn mannetje gestaan- wei degelijk tegen het voorhoofd was getrapt- Het feit in aanmerking nemend, dat ver dachte al enkele veroordelingen op zijn strafregister heeft staan, eiste de Offi cier van Justitie twee weken gevange nisstraf tegen de caféhouder. De politierechter veroordeelde hem tot een geldboete van f50.subs. 25 da gen hechtenis. TAFELTENNIS- Soestdijk 2 keerde terug op de goede weg door een onverwachte overwinning op Barna 8- Het werd 75- Soestdijk '3 kan van de week niet op toeren komen. Een 73 nederlaag tegen M-H-S. 4 en een 55 gelijk spel tegen Levu 2 waren het resultaat- Soestdijk 4 haalde in Hoograven de volle buit binnen met een 100 overwinning op Neerlan- dia 2- De wedstrijd Soestdijk 1P-M-U. 2 vond' geen doorgang- Dinsdagavond speelt Soestdijk 1 de be langrijke wedstrijd tegen Velox 3- De uitslag is beslissend voor de bovenste plaats- Verder worden gespeeld: Donderdag 23 Febr.: G.M.U. 3-Soestd. 3- Vrijdag 24 Febr-: Demka 3Soestdijk 2- TERUG UIT DE TROPEN- De vele troepentransportschepen, welke thans vanuit Indonesië op weg zijn naar ons land, vormen als het ware een lange reeks Hollandse eilandjes in de wate ren van ons oude Indië naar hier- Deze week arriveert nagenoeg elke dag een boot te Amsterdam of Rotterdam en om de week goed te besluiten zal de grote „Pasteur" a-s- Zaterdag, 25 Fe bruari, zijn anker in Amsterdam laten vallen. Ook is reeds bekend, dat op 3 Maart de ..Atlantis" te Amsterdam zal arri- veren- Mef beide boten komen ook weer een aantal Soester militairen huiswaarts- Op de „Pasteur" verblijven o-a. A. J. Appelhof, Eigendomweg 117; A- Oudenes, Andriessestraat 13, Soesterberg; C- G. J. M- Sloothaak, Lange Brinkweg 62 en H- H- van Velzen, Beetzlaan 15b en op de „Atlantis": W- Kerkhof, Lange Brinkweg _49E; T- Lagemaat, Korenweg. 3 en A. L. Mol. Dijkhuisstraat 13, Soesferberg- De passagierslijsten van beiden boten lig gen op ons bureau gratis ter inzage. TONEELVERENIGING SOESTDIJK. De Toneelvereniging Soestdijk, die ook rn de omgeving steeds meer be kendheid krijgt, bracht Zaterdag met groot succes voor de Wandelsportvereni ging S.O.S. te Amersfoort voor de 5e maal de „Spaanse Vlieg" ten tonele- Dit stuk is in Soest reeds 2 keer ge speeld. ONEERLIJKE ARBEIDERS VEROORDEELD- De Utrechtse RecPtbank veroordeelde W- v- S. en J. G. alhier, die zich aan ver duistering van geld ten nadele van hun patroon hadden schuldig gemaakt, tot resp- 1 iaar jeugdgevangenis en 6 maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. JAARVERGADERING KATH- BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL- Onder leiding van de heer A- Snijders vond Vrijdagavond in het St- Josephge- bouw de jaarvergadering van de K-A-B.O. afdeling Soest, plaats. Na de gebruikelij ke opening door de voorzitter bracht de secretaris het iaarverslag uit en daar uit bleek, dat het ledental steeds vooruit gaat en sinds de fusie met de vereniging „Sint Petrus en Paulus" met 20 leden is toegenomen. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek de afdeling er ook financieel goed voor te staan- Na de behandeling van enige ingekomen stukken vond de bestuursverkiezing plaats- De samenstelling van het nieuw gekozen bestuur is: R. Haasje, voorzitter; J. Brouwer, vice-voorzïtter; H- Spijker, secretaris; G. Visser, 2e secretaris; A- Hilhorst, penningmeester; E- van Kloos ter, 2e penningmeester; W- Steenbakker, De afloop van de verkiezingen, welke deze week in Engeland worden gehou den, kunnen van 't grootste belang zijn voor ons land en voor de gehele wereld- Vooral voor de Vrede, waarnaar we vanaf 1940 zo vurig verlangen en waarvoor we in de 5 jaren na de oorlog nog niets hebben bereikt- Van de „Vriendschap", die tijdens de Wereldoorlog tussen de Westelijke en Oostelijke partners bestond, is geen fluit meer over en het heeft er alle schijn van. dat deze elkaar thans stevig uit proberen hoe ver ze wel kunnen gaan- Achteraf blijkt ook, dat de „vriend:- schap" niet zo erg diep zat, misschien zelfs helemaal niet bestond en alleen werd voorgewend, om, middels „leen- en pachtovereenkomst", de wapens te ver krijgen om eigen doel te bereiken- Met die wetenschap is het een niet zon der wroeging te beantwoorden vraag, wat beter geweest zou zijn in een bepaald stadium van de oorlog- Maar we waren nu eenmaal geallieerd en nakaarten helpt ook in dit geval niet- Daar zijn we het wel over eens- Waar we het ook over eens zijn i«, dat het op deze manier niet langer gaat- Dat, wanneer niet op de een of andere manier verbetering wordt gebracht in de situatie, de zaak op een kwade dag tot een uitbarsting komt- Er is aan deze wanverhouding nu 5 jaar gedokterd zonder enig ander resultaat, dan dat de toestand met al z'n spannin gen 5 iaren kon worden gerekt, mede dank zij luchtbruggen en dreiging met atoom- en waterstofbommen, met wel ke laatste (paarden)mïddelen de fegen- partij vrolijk terugdreigt. Terloops zag hij kans zijn invloed in het Oosten angstwekkend uit te breiden en in hef Westen veel landen, zij het met dwang, aan zijn wil te onderwerpen. Zoals ieder verstandig mens de hulp van een specialist inroept in gevallen, waarin ingrijpen door een uiterst des kundige nog redding kan brengen, hoop ik. dat dit ook voor de wel zeer zieke Vrede nog de oplossing kan zijn- Met dreigen en de zaak op de spits drij ven komen we er niet. De toon in het overleg zal moeten veranderen. En al ben ik mij bewust, dat aan de keerzijde der door mij bedoelde medail le weer wat anders blinkt, hoop ik toch, dat de man, zonder wiens bezielende leiding de Wereldoorlog onherroepelijk in het voordeel der Nazi's zou zijn ge ëindigd, ook op het terrein van de vre de de kans van zijn leven krijgt- H- OEKMAN. commissaris. De heer G- v. d. Bedum sprak daarna een kort propagandistisch woord en spoorde de leden aan lid te worden van de Coöp- bakkerij „Des Werkmans Wel vaart" en dit te meer, omdat deze mooie instelling binnenkort ook een afdeling kruidenierswaren aan de coöperatie zal verbinden- Na de gebruikelijke rond vraag werd de geanimeerde vergadering door de nieuw gekozen voorzitter, de heer Haasje gesloten- DONATEURSUITVOERING „PATIëNTIA VINCIT OMNIA"- Voor een stampvolle zaal vond Zaterdag avond de derde uitvoering van de Soes ter Muziekvereniging P.V.O. in de zaal van Eemland plaats. De voorzitter, de heer A- v. d. Leen, opende met een welkomstwoord deze avond en dankte de aanwezige donateurs voor hun steun. Tevreden was spreker evenwel niet, daar vele Soester inge zetenen wel gaarne naar de concerten van de enige plaatselijke muziekvereni ging gaan luisteren, maar er niets voor voelen deze ook maar met een gering bedrag te steunen. Spreker deed dan ook een ernstig beroep op de aanwe zigen, zoveel mogelijk donateurs aan te werven. Het eerste gedeelte van het programma bevatte een negental muziekwerken, wel ke onder de bekwame leiding van de dirigent, de heer W. A. J. C. Wakelkamp, op sublieme wijze werden ten gehore gebracht Vooral „Stacati" van Louis Voussure, een polka voor piston, ge speeld door de heer Hernï, sloeg ge weldig in. Na de pauze werden door eigen krach ten, onder regie van de heer Besselsen, twee toneelstukjes opgevoerd. De kluoht „Dubbel zes" oogstte veel succes, even als de éénacter „De Tansens krijgen in woning" dat daarop volgde. De mede spelenden vertolkten hun rollen op uitstekende wijze en het geweldig ap plaus aan 't slot was een waardige be loning voor het gebodene. De regisseur kan dan ook op een uitstekende opvoe ring terug zien. De dames werden in de bloemeties gezet- Een gezellig bal, met medewerking van een eigen band, be sloot deze goed geslaagde donateurs avond van P-V-Ö.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1