mmPigt Meningen van onze lezers. Mag Uw kind al van school af? SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Oiiiciële mededelingen. SOESTER COURANT Boreaal Van Weeüestraat 19 Telefoon 2566 - Giro 126156 vrage, de school niet geregeld hebben bezocht, of indien het aangevraagd wordt voor werk zaamheden, te verrichten in loondienst. Dit laatste brengt ons tot een andere opmer king. Het is strafbaar gesteld, leerplichtige kinde ren loonarbeid te doen verrichten, gedurende de tijd, waarin onderwijs wordt gegeven aan de school, waarop zij als leerling staan inge schreven. Verder is oppassen de boodschap: want er zijn gemeenten, waarin de politie gemachtigd is kinderen, die onder schooltijd op de openbare weg worden aangetroffen, naar school te brengen! MM J Formulieren, voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring van bewilliging hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met de dag der can- didaatstelling- In herinnering wordt gebracht artikel 148 der kieswet luidende als volgt: Hij die eene lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekenïngen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering ge schiedt, terwijl zonder die handteekenin- gen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoog ste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden- Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende dat hij niet bevoegd is tot deel neming aan de verkiezing, eene voor in levering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderteekend. Soest, 21 Februari 1950- De burgemeester voornoemd, S- P- BENTINCK. GEVAARLIJKE BOMMEN. Geachte Redactie. Mij refererende aan uw nummer van Vrijdag j-1-, waarin het bericht, dat zich in een stenen schuurtje, gelegen aan de Krommeweg alhier, munitie en bommen zouden bevinden, werd bevestigd, zie ik het als een plicht, namens meerdere buurtbewoners, door middel van uw blad, mijn mening te kennen te geven- Toen Woensdag j-1. het gerucht in de buurt was doorgedrongen, dat door ar beiders, welke waren belast met het slopen van bovengenoemd schuurtje, 'n hoeveelheid gevaarlijke munitie was ge vonden werden al spoedig bij velen de gemoederen verontrust, doch men troost te elkaar met de gedachte, dat indien het gevaarlijke goedje voor de nacht nog niet was weggehaald, er wel een bewa kingsdienst zou worden ingeschakeld- Doch toen de duisternis zijn intrede had gedaan, bleek al spoedig, dat van een bewaker geen sprake zou. zijn en dat wij het met de bordjes „Gevaarlijk Bommen" die nacht zouden moeten stellen- EHt was voor velen een teleurstelling en bezorgde menige buurtbewoner een sla peloze, ja zelfs angstige nacht en mi met ten onrechte, daar de sergeant van de opruimingsdienst mij de volgende dag mededeelde, dat deze grove nalatigheid vele mensen het leven had kunnen kos ten en het dan ook zeer erg betreurde, dat een bewakingsdienst hier overbodig was geacht- Wanneer men dagelijks in de dagbladen leest, dat er door de politie jaoht ge maakt wordt op soms „een onschuldig wapentje", dan vind ik het heel vreemd, dat de verantwoordelijke instanties de aanwezigheid van deze munitie,, verge ten" hebben en het naar m-i- zeer on verantwoordelijk was bewuste nacht geen bewaking in te stellen- U hartelijk dank zeggend voor de plaats ruimte, die u hier voor af heeft willen staan. Namens de Buurtbewoners van de Krom meweg. W- HAKSE. Krommeweg 12. Abonn. per kwart- f 1-50 - p. post f 1.75. DINSDAG 28 FEBRUARI 1950- Iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen! Jawel, maar ondertussen zijn de meeste men sen niet precies op de hoogte van alles, wat er in de wet staat. En ze kunnen onmogelijk bijhouden de vele veranderingen, die zo tus sentijds in de wetgeving worden aangebracht. Daar hebt u bijvoorbeeld de wijziging in de Leerplichtwet, tengevolge waarvan sedert 1 Januari van dit jaar hier te lande de acht jarige leerplicht is ingevoerd. Dat heeft al heel wat moeilijkheden gegeven tussen ouders en onderwijzers. Tenminste, dat bleek ons uit brieven van vaders en moeders, die ons vroe gen: „Vertel me nu eens, wanneer mag onze Jan of onze Jaantje van school af?" Zonder nadere gegevens is zo'n vraag helaas niet te beantwoorden. Want dan zouden we nauwkeurig moeten weten, wanneer Jan of Jaantje geboren is, hoelang het kind al od school geweest is, en zo meer. Ten gerieve van de ouders, die graag het ant woord op de boven gestelde vraag willen we ten, zullen we de thans geldende regeling zo duidelijk mogelijk uiteen zetten. De algemene regel is, dat ouders, voogden en de personen, bij wie een kind inwoont voor .zover zij daarvoor aansprakelijk kunnen wor den gesteld verplicht zijn ervoor te zor gen, dat aan dat kind, overeenkomstig de in de Leerplichtwet gestelde regelen, voldoende onderwijs wordt gegeven- Men voldoet aan die verplichting, door ervoor te zorgen, dat het kind gedurende een be paalde tijd in de regel is dat acht jaar geregeld een school bezoekt, dan wel huis onderwijs ontvangt. Dit laatste komt in de practijk bijna nooit voor. We zullen het hier verder verwaarlozen. Wie er meer van weten wil, wende zich tot de gemeente-secretarie van zijn woonplaats. Sedert 1 Januari 1950 eindigt voor kinderen, die een school bezoeken, de leerverplichting in Let algemeen, wanneer zij acht jaar op school geweest zijn. De resultaten van het onderwijs doen hierbij niet ter zake. Het speelt geen rol, of uw Jan •erg zijn best beeft gedaan, evenmin, of uw Jaantje minder gelukkig is geweest en enige malen is blijven zitten. Slechts in één geval wordt rekening gehouden met de vorderingen der leerlingen, en dat is wanneer een kind bij het bereiken van de leeftijd van 14 jaaT het nog niet tot de zesde klas van de lagere school heeft gebracht. In dit geval is dat kind op de dag, waarop het 14 jaar wordt, vrij van leerplicht In ieder geval is een kind vrij van leerplicht zodra het 15 jaar is geworden, ongeacht de duur van het schoolbezoek. (Dit-laatste heeft de wetgever erbij bepaald terwille van kin deren, die door bijzondere omstandigheden, b.v. langdurige ziekte, geruime tijd moesten verzuimen). Wanneer vangt de leerplicht aan? U voelt wel, dat dit een gewichtige vraag is, in verband met de kwestie van die acht jaar. Het antwoord luidt: zodra een kind zeven jaar is geworden, moet het onderwijs ontvangen. Maar het mag ook al eerder naar school. Wanneer? Om toegelaten te worden tot een school, waarvan de cursus in September aan vangt, moet een kind vóór 1 October van het jaar van toelating zes jaar worden. Er zijn ook scholen, die in het voorjaar met een nieuwe cursus beginnen; om tot zo'n school te worden toegelaten, moet de leerling vóór 1 April de 6-jarige leeftijd hebben bereikt. Hieruit volgt dus, dat de gemiddelde leeftijd, waarop kinderen tot de lagere school worden toegelaten 6V2 jaar is. Is het kind eenmaal ingeschreven op een la gere school, dan begint de periode van acht jaar te tellen. Dit betekent niet, dat het kind al die tijd op een lagere school moet blijven zitten. Want behalve dit schooltype gelden ook als scholen in de zin van de Leerplichtwet: het voortge zet lager onderwijs, de u.l.o., het bijzonder onderwijs en het voorbereidend hoger en het middelbaar onderwijs, benevens de inrichtin gen van onderwijs, die door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen als nijverheidsschool of lagere land- en tuinbouw school zijn erkend, voor zover de lessen buiten de avonduren worden gegeven. Wegblijven van school zonder geldige reden heet: ongeoorloofd schoolverzuim. Dat is straf baar. Wanneer de plaatselijke Commissie tot wering van schoolverzuim geen genoegen neemt met de toelichting, die de ouders of verzorgers in zulk een geval geven, wordt proces-verbaal opgemaakt. De Kantonrechter kan een boete opleggen van 100. Een van de geldige redenen voor tijdelijk schoolverzuim willen we met name noemen. En wel het z.g. „Landbouwverlof". De Inspecteur van het Lager Onderwijs kan ten behoeve van werkzaamheden in of voor bedrijven van landbouw, tuinbouw of veehou derij maximaal twee weken verlof geven. Dit verlof kan alleen gegeven worden aan leer lingen van een school voor g.l.o. of v.g.l.o., die de leeftijd van 12 jaar hebben bereikt. Het landbouwverlof wordt voorts slechts in bepaalde tijden van het jaar verleend. Het wordt geweigerd aan kinderen, die in de laatste zes maanden, voorafgaand aan de aan- „Pasteur", *s werelds grootste troepen schip kwam Vrijdag met 4000 militairen in Nederland aan. Duizende mensen verdrongen zich in de haven van IJmui- den om onze jongens een hartelijk wel kom toe te roepen. Zelfs de spandoe ken ontbraken niet- CANDIDAATSTELLING VOOR DE PROVINCIALE STATEN- De burgemeester van Soest brengt het .volgende ter openbare kennis- Op Dinsdag 14 Maart 1950, zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Pro- ciale staten. Op die dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot des na middags 5 uur, bij de voorzitter van het hoofdstembureau in de kieskring, ter secretarie der gemeente Amersfoort, wor den ingeleverd lijsten van candidaten, als bedoeld in artikel 35 der kieswet. Op dezelfde lijst mogen hoogstens twin tig candidaten worden geplaatst- Ie dere lijst moet worden ondertekend door ten minste vijf en twintig personen, die volgens de kiezerslijst, zoals deze luidt op het ogenblik der inlevering, kiezers zijn voor de Provinciale staten binnen de kieskring. Achter de namen van ieder der onder tekenaars moet de gemeente worden vermeld op welker kiezerslijst hij voor komt. Tenzij een ondertekenaar voorkomt op de kiezerslijst der gemeente waar het hoodfstembureau is gevestigd, wordt bij de inlevering der lijst een verklaring overgelegd van de burgemeester der ge meente, dat de ondertekenaar voorkomt op de kiezerslijst in die gemeente- De zelfde kiezer mag niet meer dan één lijst ondertekenen. De candidaten moeten met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgor de, waarin door de ondertekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven- Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met de naam van haar echtge noot of overleden echtgenoot onder toe voeging van haar eigen naam, voorafge gaan door het woord „geboren" af een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mo gen de voorletters geheel of ten dele door de voornamen worden vervangen- Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingele verd in dezelfde kieskring. Bij de lijst moeten worden overgelegd' de verklaring van iedere daarop voorko mende candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst- Indien de candidaat zich buiten het rijk in Europa bevindt, kan de hierbedoelde verklaring telegrafisch worden gedaan en is zij niet aan het ofifciële formulier gebonden. De inlevering der lijsten moet geschieden persoonlijk door één kiezer. De candidh- ten knunen daarbij tegenwoordig zijn- Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND. Donderdagavond reed de motorrijder v- uit Hilversum op de Birktstraat in volle vaart tegen een boom. Het slachtoffer werd zwaar gewond naar een ziekenhuis te Hilversum overge bracht- Drankmisbruik schijnt aan dit ongeval niet vreemd te zijn. NED- VER. E.H.B.O. Tot besluit van de wintercursus waren Vrijdagavond in de zaal van „De Gou den Ploeg" voor de leden van de afd- Soest der E-H-B.O. onderlinge wedstrij den georganiseerd- Met 5 ploegen, elk bestaande uit 3 E-- H-B.O.-ers, werden aan deze wedstrijden den deelgenomen. Het ongeval, dat de cursisten te behan delen kregen, was als volgt: Een schilder, die van een ladder valt) loopt een beenbreuk op, terwijl een toe snellende voorbijganger met zijn hoofdi in een glasscherf valt en een bloedende hoofdwonde oploopt. De jury bestond uit de doktoren P- Don ker, J- H. A. Rupert, W. J- Schutte en P- G- de Vos. De prijzen vielen aan de volgende groe pen ten deel: le Prijs: Mej- A- Maat (leidster), Mejj F- Post en de heer A- Schaap, 142 p. 2e Prijs: K- Lam (leider), en de dame^ A- R. Wantenaar en J. H. Wantenaar, 138 p- Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 26e JAARGANG No- 17. Morgen heeft onze gemeenteraad weer een hele waslijst agendapunten af te wer ken en ik voorzie, dat het, bij 'n gron dige bespreking, wel even kan duren, voor de heren op één oor zullen liggen- Tenzij daar in de raadszaal gelegenheid voor is. Er staan punten op de agenda, die onze volle interesse hebben en punten, die ons geen lor aangaan. Er zijn onderwerpen bij, waarover wel het een en ander gezegd zal wordien, maar ook, waarmee een raadslid alleen maar fronzende wenkbrauwen zou fok ken, wanneer hij zijn stem er tegen zou verheffen. Nu verwacht u vermoedelijk, dat ik zal gaan zitten kauwen op agendapunt No- 2a, dat handelt over „de verlichting der buitenwegen", maar daar denk ik niet over- Verliohting der buitenwegen, hoe nood zakelijk ook, interesseert mij niet in de allereerste plaats, al snap ik natuurlijk wel, dat, als ik dit zeg, zich een bui boven mijn hoofd samentrekt door toe doen van de mensen, die aan „buitenwe gen" wonen. Wat me wel interesseert is, wat de resul taten zijn van „de besprekingen met de P-U.E.M. betreffende verbetering der straatverlichting", welke, volgens mede- delïng in een raadszitting van enige ja ren geleden, in gang waren- Zijn deze besprekingen, mogelijk vanwe ge de duisternis vastgelopen? Maar nu zit ik toch over verlichting te zwammen, terwijl dit helemaal m'n be doeling niet was. Ik wilde ditmaal alleen maar even vra gen of een of ander raadslid bij de Rondvraag niet kan verzoeken, dat het kruipdoor-sluipdoor spelen in de Steen- hoffstraat en verderop tot het verleden gaat behoren. Ik geef het u te doen le zer, om zonder tot uw enkels door de modder te baggeren, van het station Soestdijk naar b-v. de Molenstraat te lopen. In tijden met druk auto- en wielrijd|ers- verkeer is dit absoluut onmogelijk. Voor al in regenachtige dagen is het voetpad een aanfluiting. Het lijkt er waarachtig wel flp of onze Gemeente achter <3c bo men, waar dan het „voetpad" heet te zijn, varkens wil gaan fokken- Ik zou er eigenlijk niet van opkijken, wanneer zelfs een varken het vertikt om in zo'n modderpoel te huizen. Ik geef toe, dat zolang om een of andere duistere reden, de hekken blijven staan van percelen, waarvan de eigenaren graag grond afstaan, het een onnodige uitgave lijkt het voetpad te verbeteren, maar je behoeft waarachtig geen wegenbouwkun dige te zijn, om te zien, dat hier met een heel goedkope verbetering ai een be hoorlijk begaanbaar pad is te verkrij gen. Het zou heus geen overdaad zijn, wan neer hier onmiddellijk iets aan gedaan w«d- H- OEKMAN- 3e Prijs: F- v. d. Vlies (leider), en de dames H- Fleer en B. Priem, 136 p. 4c Prijs: A. J. v. Bemmel (leider) en de dames Bosboom en Brouwer, 121 p, 5e Prijs: -C- J. v. d. Hooge (leider), Mej. J. Kraaikamp en de heer A. Brood, 114 p. Leidersprijzen verwierven Mej. A. Maat met 31 punten en de heer K- Lam met 27 punten. De voorzitter van de afd- Soest, dr. P. G- de Vos, reikte na afloop met enige toepasselijke woorden de prijzen uït- WIELRIJDER AANGEREDEN. Vrijdagmorgen reed de 16-iarige J. R. op de hoek Korte Middelwijkstraat en Lange Brinkweg pardoes op een auto in, bestuurd door de heer R- uit Baarn- De jongeman werd met een gecompli ceerde beenbreuk naar het St- Elisa- beth-ziekenhuis te Amersfoort overge bracht- Zijn rijwiel werd totaal vernield. GOUDEN PLOEG WINT VAN CENTRAAL- De weinige toeschouwers, die Vrijdag avond bij de derde ontmoeting tussen Centraal en de Gouden Ploeg aanwezig waren, hebben van uitstekend biljartspel kunnen genieten. Wei slaagden de Gou den Ploeg-spelers er in hun gastheren een 06 nederlaag toe te brengen, maar de Centraal-spelers hebben uitstekend partij gegeven en de kopspeler van Centraal, de heer Verkerk, slaagde er zelfs in de hoogste serie, n.1- 107, van deze competitie op zijn naam te brengen- Toch wist R. Stalenhoef de partij van Van Verkerk te winnen met 300211- Ook de tweede partij tussen Waasdbrp C-en A. Stalenhoef (G.P.) werd door de Gouden Ploeg-speler gewonnen met 250—186- De derde partij tussen J. Stalenhoef (C-) en A. v. d. Heiden (G.P was een ge trouwe copy van de tweede en ook deze partij werd door de Gouden Ploeg-spe ler gewonnen met 250-176-

Soester Courant | 1950 | | pagina 1