Publiekrechtelijke bedrijfsorganaisatie. Wat gebeurt er als de werkeloosheid toeneemt. SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Ü1 Officiële mededelingen. SOESTER COURANT Abonn. per kwart- f 1-50 - p. post f 1.75. DINSDAG 7 MAART 1950- Bureau t Van Weedestrao» SS - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 26e JAARGANG No. 19. Nu de Wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie in werking is getreden, kan de in stelling van de Sociaal Economische Raad, als bestuursorgaan van de Algemene Bedrijfsor ganisatie en vast College van advies voor de Regering, spoedig tegemoet gezien worden. Wat is nu deze Sociaal Economische Raad en met welke taak is hij door de wetgevers be last? Het antwoord hierop wordt uitvoerig in het eerste hoofdstuk van de wet op de Bedrijfs organisatie beschreven. Dit hoofdstuk telt niet minder dan 65 artikelen en voert tot ongeveer de helft der wet Wel een bewijs dat de So ciaal Economische Raad kortheidshalve meestal als „S. E. R." aangeduid een be langrijk orgaan is, dat bij het bepalen van de nieuwe maatschappelijke ontwikkeling, die met het aanvaarden van de wet op de P.B.O. is ingeluid, niet alleen veel invloed zal heb ben op het tempo, maar vaak ook de wegen zal aangeven, waarlangs deze ontwikkeling dient te geschieden. Taak en samenstelling. De eerste titel van Hoofdstuk I der wet op de P.B.O. bepaalt dat de S.E.R. rechtspersoon is, te 's-Gravenhage zetelt en tot taak heeft: ,,het belang van het Nederlandse volk te dienen, de werkzaamheid van het be drijfsleven te bevorderen, alsmede het be lang van het bedrijfsleven en de daartoe behorende personen te behartigen." De tweede titel bepaalt dat de S.E.R. uit min stens 30 en ten hoogste 45 leden bestaat Eén derde der leden wordt benoemd door de Kroon (de Regering), 1/3 door erkende organisaties van ondernemers en 1/3 door erkende organi saties van werknemers. De leden treden om de twee jaar tegelijk af, maar kunnen ter stond worden herbenoemd. Uit de Raad wordt door de Kroon een voorzitter benoemd; twee plaatsvervangende voorzitters benoemt de Raad zelf en in dit drietal moeten de Staat, de ondernemers en de werknemers hun verte genwoordigers in het presidium hebben. Het dagelijks bestuur wordt door de Raad uit zijn midden gekozen. Bij het samenstellen van het dagelijks bestuur moet gelet worden op de geestelijke en maatschappelijke denkrich tingen die in ons volk leven. De Raad is be voegd uit zijn midden commissies te benoe men. Van deze bevoegdheid zal ongetwijfeld een ruim gebruik gemaakt worden. Wil de S.E.R. doelmatig werken, dan zal hij veel commissoriale arbeid moeten leveren. De werkwijze van de Raad wordt omschreven in de derde titel. Deze behelst bepalingen over het vereiste quotum voor een vergadering, de onschendbaarheid van de leden, stemmingen en de procedure daarvan. Voor het vaststellen van een verordening voor het bedrijfsleven wordt een meerderheid van 2/3 der uitge brachte stemmen vereist. Besluiten worden met gewone meerderheid van stemmen geno men. Van werknemerszijde is meermalen de vrees geuit dat de vereiste meerderheid van 2/3 der uit te brengen stemmen bij het vaststellen der verordeningen belemmerend op het werk der P.B.O. zal werken. Deze vrees is gegrond, want als zich onder de door de Regering te benoemen leden een paar personen bevinden, die de nieuwe maatschappelijke ontwikkeling willen remmen, kunnen zij elke verordening torpederen, die door een meerderheid in de Raad gewenst wordt. De Raad kan dus verordeningen maken, die hij binnen het kader van zijn taakomschrij ving nodig oordeelt; de wet (lees in dit geval „de volksvertegenwoordiging") echter be paalt, voor wie de opgestelde verordeningen bindende regels inhouden. Adviesorgaan voor de Regering. In de vijfde titel wordt de adviserende taak van de S.E.R. ten opzichte van de Regering omschreven. De Raad kan de Regering te allen tijde adviseren over de uitvoering van de wet op de bedrijfsorganisatie en bij andere aan gelegenheden van sociale en economische aard. De Regering kan daartoe ook commissies van de Raad instellen. Tot lid van zulke commis sies kunnen ook leden buiten de Raad wor den benoemd. Titel VI geeft de Raad bevoegdheid zijn eigen begroting vast te stellen en noemt de bronnen van inkomsten van dit maatschappelijk or gaan. Titel VII tenslotte regelt het recht van toe zicht van de Kroon op de verordeningen en besluiten van de Raad. De Kroon kan name lijk verordeningen of besluiten van de S.E.R. schorsen of vernietigen. Het instellen van product- en bedrijfschappen. In het tweede Hoofdstuk der wet op de P.B.O. dat de richtlijnen aangeeft voor het instellen van product- en bedrijfschappen, komen een aantal bepalen voor, die de verhouding van deze „schappen" om het met een parlemen tariër kort te zeggen tot de S.E.R. regelen. Zo kan een bedrijfschap (organisatie van on dernemingen met gelijksoortige bedrijven) worden ingesteld bij algemene maatregel van bestuur (dus zonder dat de volksvertegen woordiging er in gekend moet worden), mits over de instelling overeenstemming bereikt is tussen de S.E.R. en een voldoende represen tatieve organisatorische vertegenwoordiging van de betrokken ondernemers en de betrok ken werknemers. Aan de S.KR is dus 'n taak toegedacht bij de organisatorische opbouw van het bedrijfsleven. Rijzen er in het bestuur van een Bedrijfschap moeilijkheden, b.v. bij staking der stemmen als een belangrijk be sluit genomen moet worden, dan heeft de Raad tot taak als bemiddelaar op te treden. De wet voorziet in de mogelijkheid dat be sturen van twee of meer openbare lichamen (een Hoofdbedrijfschap en enige Bedrijfschap pen b.v.) te zamen voorzieningen treffen ter gemeenschappelijke behartiging van belangen. Zulke voorzieningen hebben steeds de goed keuring van de S.KR nodig. Uit dit alles blijkt, dat de Sociaal Economische Raad een toporgaan is, dat een belangrijke taak te vervullen krijgt bij de regeling van vraagstukken op sociaal- en economisch ge bied. De Stichting van de Arbeid, die in de na oorlogse jaren op dit terrein belangrijk werk verricht heeft, ziet zich zijn arbeidsveld ont nomen en zal dan ook binnen niet al te lange tijd van het toneel verdwijnen. Voorlopig is de Stichting een verplicht Adviesorgaan van de Sociaal Economische Raad. Bij het noemen der bevoegdheden, die de wet aan de S.E.R. toekent, moesten we reeds ter loops gewag maken van de product-, hoofd bedrijf- en bedrijfschappen. Dit zijn, evenals de S.E.R., Openbare Lichamen met verorde ningsbevoegdheden voor een bepaalde groep van ondernemingen of een groepering van ge lijksoortige bedrijven. Taak en werkwijze van deze organen worden in een volgend artikel besproken. Een ogenblik heeft deze winter het werkloos- heidsspook zich in Nederland laten zien. Dat was toen eind Januari, begin Februari enkele dagen vorst de landbouw en het bouwbedrijf geheel stil legden. Intussen is de schrik al weer voorbij en neemt de werkgelegenheid snel toe. Het zachte weer heeft alle beroepen, waarin seizoenwerkloosheid pleegt voor te komen, in een gunstiger positie geplaatst. Maar we hebben toch een eerste waarschuwing ge kregen en dat brengt de mensen aan het den ken. Men vraagt zich af, welke maatregelen genomen moeten worden, wanneer het eens ernst gaat worden met de werkloosheid. Het gerucht liep, dat bij toenemende werk loosheid de regering voornemens zou zijn de werkgevers te dwingen om hun mensen in dienst te houden, ook als er eigenlijk te wei nig werk was. Uitlatingen in die zin werden o.a. toegeschreven aan Mr Dr A. A. van Rhijn, Secretaris-Generaal van Sociale Zaken en voorzitter der Werkgelegenheidscommissie. In het orgaan van de Hoofdgroep Industrie spreekt Dr van Rhijn echter ten stelligste te gen, dat hij ooit verplichte tewerkstelling ver dedigd zou hebben. Hij schrijft: „Men kan arbeiders, voor wie in het geheel geen werk is, toch maar niet ledig op kosten van de on dernemer in de fabriek laten rondlopen. Ter bestrijding van werkloosheid zullen andere maatregelen moeten worden toegepast." Hij kondigde vervolgens aan, dat de Werkgele genheidscommissie plannen ontwerpt, die ten Eerste Nederlandse scooter in productie bïi de firma llnion-Sitter te Bloemen- daal- Deze scooter, welke onder de naam „Sitter" in de handel wordt gebracht loopt 40 k.m. per uur, rijdt 80 kilometer op 1 liter benzine, heeft een 1 p.k. mo tor is uit licht aluminium vervaar digt, heeft twee versnellingen, 38 c.c. en wordt geleverd tegen de prijs van 495 gulden. De prijs van de originele scooter bedraagt 1600 gulden. doel zullen hebben „een dalende conjunctuur te stimuleren". In verstaanbaar Nederlands wordt hiermee bedoeld, dat men maatregelen zal nemen om de arbeidsgelegenheid op peil te houden, maar over de wijze, waarop men dat wil bereiken, laat Dr van Rhijn zich niet uit. Wel zegt hij, dat in ruime mate openbare werken zullen worden uitgevoerd. Overigens vraagt hij te wachten, totdat de commissie haar rapport zal hebben uitgebracht. Maar er zit hieraan nog iets anders verbon den. Op 1 Juli a.s. zal n.1. de Werkloosheids wet in werking treden. Op grond van die wet zullen werkgevers en werknemers vaste pre mies moeten storten in een werkloosheids fonds, waaruit de werklozenuitkeringen be taald zullen worden. Het ligt voor de hand, dat de werkgevers van deze regeling het volle gebruik zullen maken en dat zij dus dat deel van hun personeel, waarvoor zij geen werk hebben, geen dag te lang in dienst zullen houden, doch onmiddellijk ten laste van de werkloosheidskas zullen brengen. Daarvoor betalen zij immers hun premie. Men voorziet dus, dat de nieuwe wet de werkloosheid zal doen toenemen, want tot nu toe gingen de meeste werkgevers er niet toe over personeel te ontslaan, als het tijdelijk slap in de zaken was. De nieuwe kas lokt echter tot versneld ontslag uit. Nu is het mogelijk, dat van over- heidszijde bepaalde maatregelen zullen wor den genomen om in dit opzicht excessen te gen te gaan. Hierop hadden de bedoelde ge ruchten betrekking, maar op dit punt heeft Dr van Rhijn geen opheldering gegeven. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van N.V. „Eerste Nederlandse Voedselpro- ductïefabriek" E.N.V. te Hilversum, om in perceel Birktstraaf 83, kadastraal be kend in sectie C no. 2707, 'n inrichting tot automatische oliebollenbereiding te mogen oprichten, door hen voorwaarde lijk is ingewilligd op 28 Februari 1950. Soest, 2 Maart, 1950. Burgem. en weth. voornoemd, De Burgem. S. P. BENTINCK. De secretaris, J- BATENBURG. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van W. Verwoerd, Laanstraat 54, Soest, om op perceel Laanstraat 54, kadastraal be kend in sectie G nr. 3267, een benzïne- pomp-installantie met een 4000 liter tank te mogen oprichten door hen is verdaagd. Soest, 2 Maart, 1950. Burgem. en Weth- voornoemd, De Burgem-, S. P. BENTINCK. De Secretaris, J. BATENBURG. DE MISGPEEP VAN EEN CHAUFFEUR. Vrijdag i-1. uitspraak doende in de zaak tegen H- W. van A., die onlangs, tenge volge van een verkeerde manoeuvre met een door hem bestuurde auto, in bot sing kwam met een tegenligger, bestuurd door D. C. v. K-, die bij dit ongeval vrij ernstig werd verwond, veroordeelde de Utrechtse Rechtbank de schuldige automobilist conform de eis van de Offi cier van Justitie tot f 125-boete, subs. twee maanden hechtenis. De Rechtbank ging evenwel niet in op de eis van de Officier tot vernietiging van de wagen van verdachte wegens ondeug delijkheid. TERUG UIT DE TROPEN. Wederom zijn twee troepentransporten op weg naar ons land. Het zijn de sche pen „Kota Inten", welke 15 Maart te Amsterdam wordt verwacht en de „Vo- lendam", die 22 Maart in Rotterdam zal aankomen. Op de „Kota Inten" verblijven H. A. de Kruyff, Koningïnnelaan 92 en H. J. Q. Pijpers, Lindenlaan 6 en op de „Vo- lendam" W. Ribberink", Birktstraat 96; A- J. van Breukelen, Lange Brinkweg 9 en W. J. Hilhorst, Smitsweg 51. De passagierslijsten liggen op ons bu reau gratis ter inzage. TAAVERGADERING NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANRPORTARBEIDERS. Onder leiding van de heer K- Knobels- dorf kwam Zaterdagavond, in het zaal tje van hotel „De Schouw", de afd. Soest van de Ned. Bond van Christe lijke fabrieks- en transportarbeiders in jaarvergadering bijeen. Na een welkomstwoord van de voorzif ter, waarin hij zijn verheugenis uitsprak over de aanwezigheid van de heren K. Boer en Broeksma, als afgevaardigden van het hoofdbestuur, werd een begin gemaakt met het afwerken van de agen da. Voor het 2-jarig congres van de bond, dat in Mei fe Scheveningen zal plaats Op het ogenblik, dat ik dit zit te schrijven, wordt waarschijnlijk in Sin gapore beslist wat er met Westerling zal gaan gebeuren. Uitwijzing naar Nederland of naar In donesië. De wettelijke termijn van acht dagen internering is verstreken, tenzij de vecht partij in cfe bajes voor de Engelsen aan leiding is hem wat langer vast te hou den. Dat geeft ze de gelegenheid te zien, wie er bij vrijlating, het ergst op z'n po litieke tenen wordt getrapt. Je kan nooit weten, waarvoor dit water nog goed kan zijn. De meningen over de vechtpar tij in de nor lopen nogal uiteen. Er lopen in ons land mensen rond, die hopen, dat Westerling aan Indonesië zal worden uitgeleverd. Afgezien van het m.i. minderwaardige in deze wens, om dat ik meen, dat het tijdperk van het „voor de leeuwen gooien" reeds lang voofbij is, geloof ik niet, dat deze men sen de Indonesische regering er een ple zier mee zouden doen, indien dit zou worden bewerkstelligd. De Indische regering heeft met het op rollen der deelstaten, die tesamen de Verenigde Staten zouden vormen, wel andere dingen aan haar hoofd en je weet nooit, hoe een politiek brandje weer kan oplaaien. Maar hoe gaat het intussen met die be- iubelde overeenkomst van de Ronde Ta felconferentie? Wat komt er straks terecht van deze zwaar bevochten overeenkomst, welke werd aangegaan tussen Nederland en de Repoebliek Indonesia Serikat oftewel de Verenigde Staten van Indonesië, wan neer aanstonds die Verenigde Staten niet meer bestaan en daarvoor in de plaats is gekomen de Repoebliek Djocja, die alle overeenkomsten der Verenigde Sta ten aan haar laars kan lappen? Zo simpel is het niet zegt U? Nou, la ten we eens opletten? Zaken zijn vaak zo simpel als men ze zelf wil maken- Al ziet Minister Van Maarseveen na zijn rondreis in Indonesië, waarbij hij Bali niet vergat, de zaken ook nog zo rooskleurig voor wat de ontwikkeling aangaat, wil ik toch nog wel eens horen wat Zijne Excellentie zegt, wanneer we een jaartje verder zijn. H. OKMAN. vinden, werd de heer G. Sikkelbein als afgevaardigde van de afdeling benoemd. Vervolgens hield de heer Boer een pro pagandistisch betoog, waarbij spr. de aanwezigen nuttige raadgevingen gaf tot vergroting der afdeling. Met de~ wens, dat de afdeling Soest een grote vooruit gang mag tegemoet gaan en dat de le den boven alles het Evangelie zoudlen dienen, besloot spr. zijn rede. Na de pauze vond de bestuursverkie zing plaats. Gekozen werden de heren K. Knobelsdorf, Vredenveld, Brinkman, Sikkelbein en Boer. R.K. OPENB. UITLEENBIBLIOTHEEK. NIEUWE AANWINSTEN. Romans: N. Gogol, Dode zielen. Havank, Schaduw waarom. T. Merton, De loute ringsberg. E. Nicolaas, Brocaat en boe renbont. K. O'Brien, Land van beloften. M. Soderholm, Als de dauw hangt komt er regen. Vreemde talen: A. Dandet, Lettres de man moulin. F. Mauriac, La Pharisïen- ne. A. Seton, The turquoise. Studie: H. Franch, Argentinië. G. 's Gra- vesande, Arthur van Schendel. F. Ge- scher, Naar de uiteinden der aarde. A. van Kampen, Zee zonder genade. T. Maximus, Duistere machten. T. Merton, Van ballingschap en overwinning. M. Montessori, De methode, de ontdekking van het kind. W. v. d- Sleen, Canada- Schouwman, Sibellus- R. Teunissen, De mens. G. Betlem, De trein van 8 uur 20, M. 16-18 jr. M. Diekman, En wat kan ik, M- 16-18 jaar. F. Fransen, Puk en Muk in China, K. 8-10 -jaar. Ott, Beren Karin, M. 14-16 jaar. B. Otten, Ons eigen le ven. Meisjes 16-18 jaar. H. de ia Rive Box, Rechercheurs van 15 jaar. J. 12-14 ïaar. Visser, De avonturen van de Meerman. J. 14-16 jaar. H- Wolff, Het klokje van 7 uur en dus. K. 10-12 jaar. DE NIEUWE VAN DER HUCHTSCHOOL. De Van der Huchtschool krijgt een nieuw gebouw. Nu is het de vraag waar. Er zijn twee mogelijkheden: in Soest- Zuïd in de buurt Heïdeweg-Sparrenlaan of meer in 't centrum op de Eng, in de buurt van de Talmalaan. Alle ouders der leerlingen van de kleu terschool, Lagere en U.L.O. school zijn uitgenodigd Woensdagavond ter verga dering te komen in de tegenwoordige school, Molenstraat 52, om daarover hun oordeel uit te spreken. Ook andere ouders, wier kinderen bin nenkort de leeftijd zullen hebben, naar een dezer scholen te gaan, zijn welkom.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1