Heeft Europa nog een toekomst? Industrialisatie en landbouw* SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK SOESTER COURANT Aborm. per kwart, 1.50 - per post 1.75. DINSDAG 28 MAART 1950. Er is een tijd geweest, dat heel de wereld het arbeidsveld der Europeanen was. Die tijd is nog niet zo lang geleden. Hij is be gonnen met de ontdekking van Amerika door Colombus en van de weg naar Indië door de Portugezen. Dat was dus zo om streeks het jaar 1500 en daarna zijn 400 jaar lang de Europeanen over de ganse aardbol uitgezwermd en hebben zij hun stempel gedrukt op alle landen, waar zij mee in contact kwamen. De 19e eeuw bracht het hoogtepunt van die voorheen ongekende activiteit van een werelddeel. In verhouding tot apdere delen van de wereld is Europa niet erg groot en in ver houding tot Voor-Indië en China was het in de eerste tijd ook niet zo erg dicht be volkt. Niettemin nam dat Europa de lei ding en het internationale verkeer werd in de 19e eeuw zo groot, dat Engeland niet zonder reden de machine-werkplaats van de wereld werd genoemd. Die voor ons Europeanen in vele opzichten glorieu ze tijd ligt nog maar heel kort achter ons. Het tijdperk van het Europese overwicht kreeg zijn eerste klap in 1914 en daarna is het vrij snel bergafwaarts gegaan. Toch had niemand in 1940 kunnen ver moeden, dat de arbeidssfeer der Europea nen zo snel en zo sterk zou worden inge krompen. Plotseling schijnt de betekenis van Europa te zijn verminderd van een alles overheersende positie tot die van 'n kleine, betrekkelijk arme en betrekkelijk bescheiden uithoek van het vaste land De verlamming van Euorpa in de oorlog bracht Noord-Amerika tot fantastische ontwikkeling met 't gevolg, dat de Ameri kaanse handel die van Europa in de hoek drukte. Japan kwam onder Amerikaans bestuur en werd, mede door zijn neder laag, tot nu toe vrijwel geheel aan de we reldhandel onttrokken. China viel in de handen van de communisten, Achter-In- dië is in volle gisting, Voor-Indië* kwam omhoog door het naar omlaag zakken van Engeland, hoe het in Indonesië gaat, we ten we allemaal, de Mohammedaanse lan den aan de Zuid- en Oostkant van de Mid dellandse Zee nemen een vijandige hou ding tegen Europa aan, Rusland knabbel de bovendien nog eens het Europese vasteland van de Oostzijde af en zo is in minder dan 10 jaar het arbeidsterrein van de Europeanen verschrompeld. Het is maar een kleine wereld, waar de Europese landen thans nog vrij armslag voor hun handel hebben. Een kleine we- erld, die bovendien versneden is door tal van landsgrenzen, die tegelijk even zovele gebieen vormen met ieder eigen financië le, economische en sociale moeilijkheden. Geen wonder, dat Europa als machteloos en afgedaan wordt beschouwd. De Aziati sche volkeren, die eeuwenlang moesten opzien tegen de schijnbaar onaantastbare macht der Europeanen, lachen niet zon der leedvermaak om de hulpeloosheid en machteloosheid, waarin wij zijn verzon ken. Dit gevoel van machteloosheid is een van de oorzaken, waardoor Europa zich zo aan de leiband laat voeren van andere landen. Men is eigenlijk zo stom verbaasd over de snelle economische en staatkundi ge aftakeling van ons werelddeel, dat men er aan wanhoopt nog ooit weer een plaats van betekenis te zullen innemen. De ont zaggelijke verwoestingen van de oorlogs jaren en de politieke ontreddering, die ie dere nieuwe machtvorming onmoge lijk maakt, hebben dit verlies van het ge loof in ons zelf nog versterkt. Maar juist tegen deze ondergangsstem ming moet gewaakt worden. De rol van Europa is nog lang niet uitgespeeld, om dat het, - we kunnen het zonder zelfover schatting zeggen - meer mensen en meer intellect heeft dan de andere grote mach ten van deze tijd. Amerika, waarmee we dan bedoelen de Verenigde Staten van Amerika, heeft een bevolking van 150 millioen, terwijl de Sovjet-Unie al de onder zijn juk gebrachte volken bij zijn eigen bevolking op moet tellen om in ge talsterkte de bevolking van West-Europa te evenaren. Deze twee groepen omvatten n.1. ieder omstreeks 280 millioen mensen. Het verschil is alleen, dat de Sovjet- groep onder een niets ontziende centrale leiding staat, terwijl de West-Europese groep verbrokkeld en verdeeld is. Maar West-Europa heeft behalve de kracht van zijn democratische vrijheid bovendien het veel hogere ontwikkelingspeil van de be volking. En dat zijn de twee redenen, waarom ten slotte toch de strijd om de wereldmacht zich afspelen op ons schijn baar tot onbeduidendheid teruggezakte werelddeel. Hoe klein onze wereld ook is geworden wat onze rechtstreekse machtspositie betreft, Europa is nog steeds het doel van de wereld, dat onmisbaar is voor de vorming van een stabiele wereld macht. Al zullen de toestanden van voor 1914 nooit terugkeren, men moet ook niet de toekomst ontreddering die tussen 1940 en 1950 West-Europa heeft getroffen. fiojreao x Van Weedestraat 18 Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 26e JAARGANG No. 25. Ten behoeve van de Marine-opsporings- en Reddingsdienst worden binnenkort in dienst genomen 8 Sea Otter Amphibi- vliegtuigen en enige reddingsboten, n.1. de R.I. 1 en de R.I. 2. Deze boten kunnen een snelheid bereiken van 40 k.m. per uur. De vliegtuigen en boten zullen gebruikt worden bij scheepsongevallen. De directeur-Generaal voor de industria lisatie, Dr. A. Winsemius, heeft onlangs gesproken over de bedragen, die Neder land alweer bijeengebracht heeft voor de uitbreiding van zijn industrieën. Geschat was, dat van 1948 tot en met 1952 1250 millioen gulden per jaar in de industrie gestoken zou moeten worden, dus 625 mil lioen per half jaar. In het eerste half jaai van 1948 werd in feite 435 millioen ge-in- vesteerd. in de beide volgende half jaren telkens 535 millioen en in 't tweede half jaar van 1949 610 millioen. Daaruit blijkt, dat dus betrekkelijk spoedig de gewenste bedragen besteed konden worden. Het re sultaat van deze investering is geweest, dat tussen Juli 1948 en eind 1949 onge veer 60.000 arbeiders meer in de industrie een plaats konden vinden. Voor het mo ment acht Dr. Winsenius de mogelijkheid van uitbreiding van de arbeidsgelegen heid niet heel groot als er niet grote som men worden besteed aan verdere uitbrei ding van industreën en als men niet over gaat tot het werken met meer ploegen. De machines zijn te kostbaar om ze slechts acht uur per dag te laten draaien; mins tens twee ploegen per dag moeten elkan der aflossen. In dit verband dient er toch ook op te wor den gewezen, dat de werkloosheid vooral groot is in streken, waar een tekort aan industieën bestaat. Dit zijn in het alge meen de zuiver agrarische gebieden, waai ook vroeger iedere winter een omvangrij ke seizoen-werkloosheid optrad. Op dit ogenblik is dat weer zo, zij het in minde re mate. In Friesland had men bijvoor beeld in Februari van dit jaar wel niet meer dan een vierde van het aantal werk lozen, dat men daar voor de oorlog in de winter telde, maar het waren dan toch nog 8500 man, die zonder werk liepen. Dat was naar verhouding belangrijk meer dan in de andere gewesten. Voor geheel Nederland bedroeg de werkeloosheid in diezelfde tijd niet meer dan eenzesde van vroeger. Waar is dit verschijnsel uit te verklaren? Het komt doordat de Friese landbouw eenzijdig gericht is op veeteelt en zuivel, hetgeen te weinig andere werk zaamheden met zich meebrengt. Het wei- debedrijf is te weinig arbeidsintensief om de bevolking het gehele jaar door aan voldoende werk te helpen. Het is echter onmogelijk willekeurig nieuwe industrie- en in dergelijke streken te gaan stichten; zij moeten als het ware vanzelf ontstaan. Het beste middel om dat te berijken, is tensivering van de landbouw en vooral een veel groter veelzijdigheid in de pro ductie. Hoe meer de productiviteit van het boerenbedrijf wordt opgevoerd, des te meer mensen kunnen ten eerste in de landbouw zelf een lonend bestaan vinden en deze welvaart grijpt onmiddellijk om zich heen. De bevolking heeft dan meer "geld te besteden, zodat niet alleen le veranciers van gebruiksartikelen een gro tere omzet krijgen, maar ook de machine handelaren en de smeden, transportbedrij ven enz., terwijl de ervaring leert, dat zich daaromheen spoedig allerlei kleine en grote industrieën vestigen. Hoe inten siever in een bepaalde streek geprodu ceerd wordt, des te natuurlijker voltrekt zich de industrialisatie. Daarom zal men bij het industrialiseren van het platte land verstandig doen als uitgangspunt te nemen: intensivering van de landbouw. HET DIEREN-ASYL. Onze gemeente bezit sedert enkele dagen een asyl voor dieren. De afd. Soest van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren is er in geslaagd, vrijwel geheel met eigen geldmiddelen en met steun van haar le den, een asyl te doen bouwen. De eerste stoot werd door een Amsterdamse die renvriend gegeven, die de afdeling een flink bedrag schonk als basis voor de bouw van een asyl. Als waardering voor deze geste werd zijn naam aan het nieu we dierentehuis verbonden. De naam: ,,'t Hart-Asyl" heeft dan ook niets te ma ken met de buurtschap Het Hart. De be doeling van het bestuur is, om naast het opnemen van zwervende dieren, de helft van het aantal beschikbare hokken te re serveren voor het verlenen van pension. Daaraan was in onze gemeente een gro te behoefte en het is prettig te weten, in dien men zelf uit logeren wenst te gaan, dat uw huisdieren aldaar prima zullen worden verzorgd door de asyl-houdster mevr. Ten Haaf. Het asyl is gevestigd aan de Lange Brink- weg 54, tussen 't gasbedrijf en Korte Mid delwijkstraat. Voor bezichtiging bestaat gelegenheid. Men zie hiervoor de adver tentie in dit blad. Het bestuur verzocht ons alle leden har telijk te danken voor de prachtige resul taten der diverse acties, evenals meerdere zakenlieden voor hun geschenken, waarbij de Anker Emaille Fabriek te Soestduinen speciaal vermeld dient te worden. Zij schonk n.1. alle 78 stuks eet- en drinkbak ken e.d. Het overlijden van de Inspecteur Van Baak, die een zeer belangrijk aandeel had bij het inzamelen der giften, was voor het bestuur aanleiding, de opening, welke Zaterdag j.1. plaats vond, in alle stilte te doen geschieden. Wij mochten het asyl reeds bezichtigen; het ziet er keurig verzorgd uit. Op onze vraag waarom de buitenkleur zo somber was gehouden, kregen we tot bescheid, dat de schoonheidscommissie de oorspron kelijke frisse groene kleur in deze lande lijke omgeving niet op haar plaats vond. Zwart was mooier, wel jammer, want het lijkt nu veel kleiner. Het gaf aan het bestuur een grote voldoe ning, dat een uur voor de opening reeds een pensiongast was opgenomen en er reeds sedert een paar dagen twee zwerf honden een goed onderdak hadden gevon den. Wij wensen het bestuur succes met deze voor onze gemeente zo nuttige instelling. HIJ LIEP IN DE VAL. Toen de concierge-bode van het gemeen tehuis des avonds pl.m. 9 uur thuis kwam, werd zijn opmerkzaamheid getrokken door het feit, dat tegen de garage van het gemeentehuis een rijwiel was geplaatst met op het zadel een grote hoeveelheid daklood. De scherpe speurderszin van de bode hij heeft voor de oorlog gerui- men tijd bij het wapen van de marechaus see gediend en de zorg voor hetgeen uit hoofde van zijn ambt hem is toever trouwd, deden hem bij het rijwiel de wacht betrekken. Na enige tijd kwam een manspersoon van achter het gemeente huis. Zich betrapt ziende trachtte de on-1 genode gast, een jongeman uit onze ge meente, B. genaamd, zijn situatie te red den door wat verzinsels op te hangen. Op een gegeven moment wist hij zijn fiets te grijpen en er van door te gaan, hetgeen hem weinig baatte, daar de politie reeds door anderen was gewaarschuwd, als ge volg waarvan hij kon worden aangehou den. Nader vernemen wij nog, dat door de aan houding van deze persoon meerdere lood diefstallen, o.a- gepleegd bij de katho lieke school en het gebouw „Religie en Kunst", zijn opgehelderd. Later konden nog worden aangehouden een 19-jarige jongeman, die in vereniging met eerstgenoemde, enige looddiefstallen had gepleegd, alsmede een in onze ge meente woonachtige opkoper, die het ge stolen lood van de jeugdige dieven op kocht. Het drietal is voorgeleid aan de Officier van Justitie. MODERNE VUILNISWAGEN. Naar wij vernemen zal over enige maan den in deze gemeente een nieuwe vuilnis wagen, een z.g. roltrommel, in gebruik worden genomen. Het ligt in de bedoeling daarbij tevens de uniforme emmers, zo als die reeds in diverse gemeenten aan wezig zijn, in te voeren. VOORBEREIDING GOUDEN PRIESTERFEEST. Dit jaar staat de parochianen van de St. Petrus en Paulus kerk aan de Steenhoff- straat een bijzonder feestelijk gebeuren te wachten. Op 15 Augustus a.s. herdenkt pastoor W. M. Voss n.1. zijn gouden priesterfeest. Bijtijds werd een feestcomité gevormd, dat reeds een beroep deed op de parochi anen voor een geldelijke bijdrage. Met Wanneer U in een vlijtige bui Uw tuintje wiedt of Uw bomen een beetje bijknipt en U zou de afgehakte takken en het on kruid op de openbare weg deponeren, kunt u er donder op zeggen, dat er even later bij U wordt gebeld. Dan wordt U er door een agent van politie aan herinnerd, dat het in een nette gemeente en dat is Soest ongetwijfeld niet aangaat Uw „snoeisel" op de straat te deponeren. Ons dorp zou er inderdaad niet fraai gaan uit zien, wanneer wij ons hieraan niet hiel den. We zien dus 't billijke van de eis in, halen de boel weer ons tuintje in en laten er zoonlief een „fikkie" van stoken, wat óók niet mag. Maar wat te denken van onze gemeente zelf, wanneer zij, zoals in de Stadhouders- laan, de bomen kortwiekt en de afgeknip te takken terzijde van de weg laat liggen? Wanneer die takken zouden blijven liggen waar ze werden opgestapeld, zou er geen vuiltje aan de lucht zijn, maar daar ook de Soester jeugd er wezen mag, liggen die takken even later overal, behalve op die hoop. Hoe vaak de afd. Gemeentewerken, of wie hier verantwoordelijk voor is, verwenst werden in de afgelopen veertien dagen, weet ik niet en ik zal er maar niet naar gissen. Hoeveel nijlonbenen aan die verraderlij ke takken zijn bezweken, laat zich alleen maar raden. Ik geef U echter de verzeke ring, dat het een niet gering aantal is. Wanneer de gemeente in dit geval aan sprakelijk zou kunnen worden gesteld voor het toebrengen van schade aan een andermans goederen, was het een slechte week geweest voor onze Gemeenteontvan ger en was die takken-barrière ongetwij feld heel vlug opgeruimd. Menige gemene smak was dan niet gemaakt en kleding of rijwiel onbeschadigd gebleven. Nee, hier maakte onze gemeente geen bes te beurt, wat 't excuus ook mag zijn. Wan neer t personeel van de vuilophaaldienst wordt geïnstrueerd geen tuinvuil of tak ken mee te nemen, die de bewoners voor de hekken deponeren, dan moet onze ge meente toch in de eerste plaats zelf zor gen brandschoon te zijn. H. OEKMAN. koninklijk gebaar werd door velen geof ferd. 6 Het ligt in de bedoeling de bijeengebrach te gelden te besteden voor de verfraaiing van de kerk, door o.a. paramenten aan te schaffen voor de eredienst. Het is n.1. het uitdrukkelijk verlangen van de a.s. jubilaris, dat hij voor zichzelf geen geschenken wenst te aanvaarden. Op een bijeenkomst van de parochianen, welke Vrijdagavond in het St. Josephge- bouw werd gehouden, heeft kapelaan Kuiper een en ander over de plannen van de feestviering verteld. Gezien een zeer grote opkomst, zowel van ouderen als van jongeren, kon deze avond reeds 't voor spel worden genoemd van de komende groots opgezette jubileumfeesten. Deze zouden zeker slagen als het beroep op een persoonlijke medewerking van velen niet tevergeefs zou zijn. Het comité had zich verzekerd van de deskundige medewerking van Anton Sweers, de bekende leider van „Ons Le kenspel te Bussum. De heer Sweers gaf vervolgens op boeien de wijze zijn visie op de viering van een gouden priesterfeest. Het ging er om de herdenking van dit jubileum te plaatsen op het juiste hoge plan. Een magistraal lekenspel, waarin het gaat om in de priester Christus te eren, zou hier zeker op zijn plaats zijn. Spreker ontvouwde de aanwezigen een program, dat weerklank vond. Spontaan gaven zich een 60-tal personen op, die een rol wilden vervullen in het lekenspel Daarnaast waren nog enige tientalen zan gers en zangeressen nodig, die ook niet tweemaal gevraagd behoefden te worden. Ook werd niet tevergeefs een beroep ge daan op de technische hulpen, wier werk kracht en handigheid evenzeer onmisbaar werden genoemd bij deze uitvoering. De bekwame leiding van Anton Sweers en de spontane medewerking van zeer ve len doet verwachten, dat 't gouden pries terfeest van pastoor W. M. Voss een groot gebeuren wordt, dat ver buiten de gren zen van de parochie weerklank zal vinden. GEVONDEN VOORWERPEN. Hoofddoek, blauwe ceintuur, gebreide grij ze handschoen, paar bruine wanten, grijze wollen deken, portemonnaie met rozen krans, bankbiljet van 10.vulpenhou der, autoped od luchtbanden, nummer bord GZ 90659, blauw kinderjasje, bood schappentas, bruin lederen actetas, sleu tel, autoped, rode bal, bruine glacé hand schoen, zelfbinder met speld, rood-witte want, dames armbandhorloge (schakel band), zwarte tas met een pakje shag, tang en beenstukken, blauwe pet, Noorse wan ten. Aankomen lopen een bruin hondje. Inlichtingen Woensdag en Zaterdag van 2 tot 4 uur, aan het bureau van Dolitie, Van Weedestraat 3.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1