Seretse Khama en Malan. Opzienbarende uitvinding. Eventjes terzijde Rijwiel- paradijs» Brandpunten der Internationale Politiek. w. nTnieuwenhuis UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTD1JK IOEDEN PIANO'S - ORGELS W. van Tol Voor Paastaarten en Gebak Banketbakkerij Kruiswijk Semper Avanti geeft haar eerste concert. Nougateieren met slagroom Banketbakkerij Kruiswijk Geschilderd portret van H. M. de Koningin in de raadzaal. SOEST. Voor heerlijk Paasbrood Banketbakkerij Kruiswijk loodgieter - Electriciën IN DE HOEK. SOESTERBERG. Chocolade en Suiker Eieren Banketbakkerij Kruiswijk VRIJDAG 31 MAART 1950. 26e JAARGANG No. 26. SOESTER COURANT n.bonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. Barnat Vu Wceüettrul U - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. We kennen de idylle van de zwarte Prins, die met een blanke typiste trouwde en daarom niet temidden van zijn volk mocht blijven. Dr. Malan uit Zuid-Afrika had er bij de Engelse regering een stokje voorgestoken. Zulk een huwelijk immers was een uitdaging aan zijn politiek en als dat wit-zwarte huwelijk dan toch door moest gaan, dan geen wittebroodsweken bij hem in de buurt. En geen gezin met gemengd gekleurde kindertjes later. Punt. Wij in. het Westen hebben ons geërgerd aan wat de een noemt de hoovaardij van die Malanezen is de mens niet in de eerste plaats mens, ongeacht zijn huids kleur? en aan wat de ander noemt het parasieteren van de blanken op het werk van de zwarten wat moet vaai Zuid- Afrika's economie terecht komen als de zwartjes niet meer voor de blanken wer ken? Maar als wij in Europa onze ongerustheid ventileren over die bazige Zuid-Afrika ners, dan mogen wij eigenlijk ook wel eens wat meer weten over hetgeen hun apartheidspolitiek nu eigenlijk wel in houdt. Van oorsprong is de blanke bevolking van Zuid-Afrika kolonist. Net zoals dat het geval is met Amerika en met Australië. Maar in Amerika zijn de oorspronkelijke bewoners van het land, de Indianen, practisch verdwenen. Wat er nog van over is leeft in enkele reservaten, ze staan prac tisch buiten het maatschappelijke leven en hun aanwezigheid vormt geen pro bleem. In Australië is het nagenoeg even zo gegaan. Ook daar hebben de blanke ko lonisten de oorspronkelijke bewoners van het land weggedrukt en de samenleving is er een van blanke mensen. Een samen leving, die men, kost wat kost, blank wenst te houden. Getuige de „White-Au- stralië-politiek". Maar in Zuid-Afrika zijn de blanken een minderheid gebleven. Niet ten opzichte van de oorspronkelijke inwoners. De ei genlijke inboorlingen van het door de blanken gekoloniseerde gebied waren aan het verdwijnen; in hun onderlinge oorlo gen hadden ze elkaar uitgemoord. Maar toen de blanken al koloniserende naar het Noorden trokken, stuitten ze op een ne gervolk uit het Noorden, de Pantoes, dat al veroverende naar het Zuiden trok. Toen ze elkaar ontmoetten gaf dat na tuurlijk opnieuw strijd en de inboorlin gen, die er nog over waren en er weinig voor voelden tussen blank en zwart te worden fijngemalen, stelden zich onder bescherming van de Boeren, die hen ten minste niet afslachtten, maar een betrek kelijk rustig leven gaven in hun reser vaten, maar onder blanke voogdij. Zowel in geestelijk als in maatschappelijk op zicht waren de blanken verreweg hun meerderen en in de, grotendeels op de landbouw aangewezen samenleving, gaf dat ook geen strubbelingen. Maar de maatschappelijke structuur van hot |«nri ivprH «w»von- den en diamant, mijnen werden ontgon nen, de industrie ontwikkelde zich. De patriarchale band weekte los. "Voor de la gere arbeid werd de zwarte ingeschakeld. De zwarten, de naturellen, die intussen in aantal waren vooruit gegaan, konden, om dat werk te kunnen doen, het niet stel len zonder enige ontwikkeling. Maar dit brengt mee, dat de blanke zich bedreigd gaat voelen. Door het wassende aantal naturellen niet alleen, maar ook door de stijgende kwaliteit van dat groter wor dende aantal. De wezenlijke bedoeling van Malan s apartheidspolitiek is nu op de duur in DE ZUINIGE STAAT. Het moet de Nederlandse staatsburger 'n groot genoegen doen als hij verneemt, hoe zuinig de staat met zijn zuur-opgebrachte penningen omspringt, U heeft wel eens anders gehoord. We hebben vaak de ver slagen van de rekenkamer met een grim mig gezicht zitten lezen en dan dachten wij daarbij; daar gaan m'n goeie centen. Nu hebben we in elk geval de heer Wil lem Mulder, om te kunnen getuigen, dat Vader Staat heus wel eens een dubbeltje omkeert, vóór hij het uitgeeft. Die meneer Mulder heeft pech gehad. Hij zat bijna twee jaar onschuldig in het ge vang. Tegenwoordig is het mogelijk, daar schadevergoeding voor te krijgen. Er zijn heel wat Nederlanders, die de een of andere gevangenis van binnen hebben gezien. Zij kunnen zich dus levendig voor stellen, dat meneer Mulder aanspraak maakte op smartegeld. Zelf zou ik v0°^ geen honderdduizend gulden smartegeld twee jaar van mijn mooie leven onschul dig in de gevangenis willen zitten of schoon iedere belastingbetalende Neder lander precies dezelfde smerige pech kan hebben, als die meneer Mulder. Enfin, nadat zonneklaar was bewezen, dat de heer Mulder zo onschuldig was als een pas geboren kind, kreeg hij dezer da gen de uistspraak voor z'n smartegeld en voor de schade, die hij had geleden we gens loonderving. Toen bleek, hoe zuinig vadertje Staat wel is. U denkt natuurlijk, dat de onschuldige na z'n twee jaar een stevige financiële pleister op z'n wond kreeg. Tel uit je winst. Wegens loonderving kreeg de ex-gevangene 1600,en de smart werd getaxeerd op 6000,Zou U daarvoor 2 jaar vrijheid willen missen. Wacht even. Onze zuinige vader vertelde meneer Mulder er bij, dat hij nu van die 6000,— de mensen moest betalen, die zo hun best hadden gedaan om hem vrij te krijgerf en om te bewijzen, dat de Staat zich vergiste. Daarvoor moet de onschul dige nu 4000 pop neertellen. De particu liere rechercheur en de advocaat, die de heer Mulder nodig had, zijn hun afspraak: no cure no pay, oftewel: wij hoeven geen geld te hebben, als we verliezen, volledig nagekomen. Zij hebben gewonnen: me neer Mulder is vrij; meneer Mulder ont vangt smartegeld en kan dus betalen. De heer Mulder zal niet zeggen: had me maar liever laten zitten, maar ik kan me voorstellen, dat de gewone Nederlander, wion morgen hetzelfde kan overkomen, met een grimmig gezicht dit krenterige gedoe bekijkt. Straks komt er wel weer een rekenkamer- verslag. Dan kunnen we lezen, waar de centen aan verdaan zijn, die aan een een voudige, onschuldige chauffeur werden onthouden, toen er iets goed te maken was. Afrika twee aparte samenlevingen van zwarten en blanken te scheppen. De naturellen zullen hun eigen maat schappij moeten vormen en daar, na ver loop van tijd ook zelf de leiding moeten hebben. Ze zullen zelf, aanvankelijk on der leiding van de blanken, hun eigen economie moeten opbouwen. De bodem ontginnen, fabrieken bouwen, havens en verkeerswegen aanleggen enz. Natuurlijk moet dat gepaard gaan met 'n scheiding van grondgebied. Zo staat Ma lan en de zijnen uiteindelijk dus voor een wit- en een zwart gekleurd gedeelte van Zuid-Afrika. Streng van elkaar geschei den, elk zorgende voor zichzelf alleen, elk voor zich autonoom. Waar de blanke in het blanke gedeelte ook het mindere werk doet, dat tot nu toe werd gedaan door de zwarte en waar de zwarte in het zwarte gedeelte ook de hogere functies bezet, die tot nu toe werden bezet door de blanken. Of dit doel op den duur te verwezenlijken is en of er onder de aanhangers van Ma lan niet velen zijn met minder zui vere bedoelingen? We laten het in 't mid den, maar het gaat niet aan Malan's poli tiek te vereenzelvigen met b.v. die van Hitier tegenover de Joden, of luid te roe pen over de exploitatie aldaar zolang on ze conclusies nog op zulke scheve voor stellingen rusten. Dit op zichzelf immers is Hitleriaans. Langs de grote Soester straatweg Is het altijd héél erg druk En de laatste jaren was er Dan ook menig ongeluk. Er is helemaal geen ruimte Voor de fiets en wandelaar, Want de auto's razen pijl snel Op die straatweg langs elkaar. Op Soestdijk is het véél beter, Want daar kwam een rijwielpad, Maar in Zuidelijker delen Is 't niet wat je noemt „je dat". Daarom stemt het ons tot vreugde, Dat men niet blijkt „ingedut", Men begon met de verplaatsing Van de waterleidingput. 't Kerkbestuur gaf 't goede voorbeeld, Door het afstaan van de grond; Thans komt daar een prachtig fietspad, Waar destijds een muurtje stond, 't Laat zich nu toch waarlijk aanzien, Dat de zaak komt voor elkaar; Vreugde wordt het voor de fietsers, Vreugde voor de wandelaar. Zo de weg nü is, is 't droevig, Fietsen daór, dat is een straf, Met één been zit je te trappen En het ander staat in 't graf! Waarlijk, binnenkort wordt 't anders, Nu reeds ziet U het bewijs, Dat de Rijksweg wordt voor fietsers: 'n Prachtig rijwielparadijs! E. VAN EEDEN- Wonderfiets zal rijwiel met hulp motor verdringen. Zoals bekend, wordt het rijwiel met hulp motor voorlopig nog als motorfiets be schouwd. Er zijn verscheidene kleine motorbezit- ters, die in afwachting van een binnen kort te verwachten beslissing hun rijwiel voorlopig niet meer gebruiken en wij ge loven, dat zij het juist zijn, die met be langstelling zullen kennis nemen van de opziengarende uitvinding, welke de kleinzoon van een vroegere plaatsgenoot, nu wijlen de heer J. D. Verkooijen, die ja ren geleden naar Amerika vertrok, heeft gedaan. De heer Verkooijen, die zich na vele om zwervingen te Detroit, in de nabijheid der Ford-fabrieken vestigde, heeft daar ge werkt aan een uitvinding, waarvoor zijn kleinzoon en opvolger thans de nodige pa tenten heeft verkregen. Wij hadden het genoegen een onderhoud te hebben met de heer Blackstone, de kleinzoon van de uitvinder, toen deze, on geveer een half jaar geleden, onze plaats bezocht, om met eigen ogen te zien, waar zijn grootvader vroeger heeft gewerkt en waar hij voor het eerst op de gedachte kwam een rijwiel te construeren, dat zijn klelïXSCon ccr. fortuin bezorgde. Mr. "William Blackstone gat zijn grootva der alle eer. Hij was degene geweest, die, door zijn ijverig zoeken, het mogelijk had gemaakt, de snelheid van de fiets zonder motor zó te vergroten, dat deze zonder extra inspanning een kleine auto voorbij rijdt. Een snelheid van 90, ja zelfs 100 kilometer is volgens Mr. Blackstone met deze wonderfiets te bereiken. Op onze vraag, hoe dit mogelijk was, ant woordde de heer Blackstone, dat zulks werd bereikt, door de juiste aanwending van de grote kracht, die elk mens in de benen heeft, doch die bij een gewone fiets verkeerd wordt gebruikt. Hij toonde ons een Engels prospectus, waarin was aangegeven, hoe deze kracht werd ontwik keld. Een afbeelding van de nieuwe fiets kon hij ons nog niet tonen, omdat de be slissing over de Nederlandse octrooi-aan vrage nog niet was gekomen. Wij kunnen hier echter aan toevoegen, dat deze be slissing gunstig uitviel, getuige het tele gram, dat wij later ontvingen, luidende: It is all right. Stop. William Blackstone. Wij hebben toen aan dit alles niet veel aandacht geschonken, maar thans blijkt, dat de heer Blackstone, toen hij in Hol land en in onze gemeente was, al met een bijzonder plan rond liep. Het was de wens van zijn grootvader, die altijd met dankbaarheid terugdacht aan zijn jeugd, die hij in het toen nog kleine Soest had doorgebracht, dat zijn oude plaatsgenoten de eerste Nederlanders zou den zijn, die van zijn opzienbarende uit vinding mochten kennis nemen. Hiervoor en voor een eerste bezoek aan VOOR H NAAR |OPPEN BROUWERS Van Weedestraat 44 naast de Apotheek. Burgerlijke stand. GEBOREN. Louisa Gerarda Maria Theo- dora, d. v. J. J. W. M. v. Steen en R. G. Hilhorst, Nachtegaalweg 28. Rudolf Hen drik, z. v. J. A. Heesterbeek en N. Kuijt, Stadhouderslaan 28. Anthonius Hendrik, z. v. A. van den Berg en J. R. Wennekes, Schoolweg 4. Pieter Daniël, z. v. C. van Nieuwenhuizen en J. v. Altena, Belvedè- reweg 3a. Cornelis, z. v. H. van Dijk en W. v. d. Munt, Wieksloterweg O.Z. 11. Rudolf Hans, z. v. F. Visser en B. Elings, Wald. Pyrmontlaan 25. Jacoba Wilhelmi- na, d. v. P. Roos en J. Vos, Steenhoffstraat 42. Leonardus Jozef Antonius, z. v. J. A. Wildenburg en F. A. Kop, Wilhelminalaan 21. Wilhelmina Alida Maria, d. v. J. P. de Wildt en W. C. Uijlings, Kampweg 62a. Henrica Johanna Maria, d. v. J. van Roo- men en C. van Hofslot, Birktstraat 61. ONDERTROUWD. T. van Slooten, 27 jr., rijwielhersteller en J. W. van 't Klooster, 22 jr., Molenstraat 100. J. Buijlert, 32 jr., metaalbewerker, Amersfoort en C. M. Schouwenaars, 22 jr., Schrikslaan 61. D. Zark, tuinarbeider, Baarn en T. van War- tum, Soester Engweg 4. GEHUWD. Geen. OVERLEDEN. Maria Th. Jak, 14 maan den, Koninginnelaan 29. Willem P. van Baak, 65 jr., geh. m. N. H. Nooij, Kerkpad Z.Z. 71. Bregtje Frankfoort, 55 jr., geh. met J. Tefsen, Heideweg 33. Maria J- Fu- gers, 74 jr., wed. v. H. A. Lavaleije, Nieu- werhoekpein 10. Heimen C. J. van Leeu wen, 22 mnd., Den Blieklaan 19. de bollenstreek en Jaarbeurs is de heer Blackstone nu weer naar Holland geko men. Besprekingen met ons gemeentebestuur, welke Woensdagmorgen plaats hadden, hebben er toe geleid, dat de wonderfiets Zaterdagmorgen in ons dorp zal worden gedemonstreerd. De heer Blackstone zal op het nieuwe rijwiel dan de strijd aan binden met een kleine vier-cylinder auto, welke waarschijnlijk door onze burge meester zal worden gereden. Zaterdagmiddag te pl.m. 2 uur zal de heer Blackstone door het gemeentebestuur op het gemeentehuis worden ontvangen, waarna hij zich zal begeven naar de Beu kenlaan en Nieuweweg, op welke wegen de strijd tussen het rijwiel en de auto zal plaats hebben. De heer Blackstone stelt zich voor een parcours van 20 kilometer binnen een kwartier af te leggen, welk tijdvak vol gens hem nog enkele minuten korter zou zijn, wanneer niet herhaaldelijk de keer punten aan het einde van de Nieuweweg en Beukenlaan behoefden te worden ge nomen. Dat beide wegen en de zijwegen tijden3 dit niet alledaags gebeuren voor het rij- j verkeer zullen worden afgesloten, zal een I ieder duidelijk zijn Aan voetcaneers is 1 het toegestaan op de trottoirs plaats te, Tsjek de laatste jaren weinig meer liet gelegen liggen, heeft het daar wel alle schijn van. Het Azië van vandaag is Washington te recht te rood. Men schijnt daarom zelfs te overwegen de balans mede in even wicht te laten komen door Indonesië een reuzen wapenlzending in de schoot te wer pen. Australië, tegenwoordig druk bezig de banden met de States nauwer aan te ha len, zal waarschijnlijk liever zien, dat Truman met zijn wapens voor Djakarta wacht tot het lot van Nieuw-Guinea is beslist. De Australiërs zien de Nederlanders lie ver als buur dan de zo veel beklaagde Indonesiërs. Met dat al is Mao echter nog niet van het toneel verdwenen, ook al moest zijn be velhebber in Zuid-China berichten, dat 150.000 partisanen het hem moeilijk ma ken en al komen tien millioen mensen bij na om van de honger. Een goed ding is de anti-stakingswet, waaraan men in Australië werkt en die zijn voorloper vindt in de in studie ge nomen Sociale verbeteringen. De besturen van alle Australische vakorganisaties ad viseren hun leden de eerste twee maan den geen loonstakingen op touw te zet ten in afwachting van de te verwachten voorzieningen. Vijftienhonderd stakers hebben op dit verzoek ook inderdaad het werk hervat. Naast al die over de gehele aardbol uitge smeerde contrasten tussen rood en niet rood, staan dan nog de „kleine haarden" zoals die van de Arabische Liga contra Israël. Ook onderling is die Liga, waarvan juist zes landen in Cairo bijeenkwamen, ver deeld. Jordanië verscheen niet in Egypte, vanwege die zelfstandige vrede met de Is raëli gesloten. En toch zei Maarschalk Tito, misschien onder invloed van zijn jongste verkiezings overwinning, dat: „Een weg naar verzoe ning moet en kan worden gevonden." Ook voor het conflict tussen Engeland en Se retse, die naar Afrika terug mocht, hoe wel hij 400 k.m. van huis moet blijven. Zal hij dit ook doen? Stemmen Taxatie Reparatie In- en Verkoop Verhuur Telefoon 2968 Nieuweweg No. 103 nemen. Nader vernemen wij nog, dat de directie van het City-Theater maatregelen heeft getroffen, dat dit evenement op de film wordt vastgelegd en dat deze film reeds vanaf Zondagavond in genoemd thea ter zal worden gedraaid. Prins-regent Karei rijgt de kabinet formateurs als kralen aan een draad. Impertinente Russen, irreële Ame rikanen en een improductieve V.R. Wapenzendingen naar Indonesië con tra Australische belangen. Maar schalk Tito zegt: „Er is een weg naar verzoening". Waar? Er is de laatste dagen ten aanzien van de brandende problemen in Europa, in de wereld niet zo veel veranderd. Niet zo veel veranderd, dus ook niet veel slechter geworden? Integendeel, in een we reld als die van het ogenblik, betekent stilstand in de problemen, verslechtering, achteruitgang. Bij het nader onder de loupe nemen van het politieke draaibord, zullen wij zo hier en daar een klein lichtglimpje zien. Op zich zelf is dit verheugend, doch van de grote dingen, waarop wij wachten en die nodig zijn, merken wij bitter weinig. Prins-regent Karei rijgt de snoer infor mateurs in de regerings-crisis door het koningsconflict, aaneen als kralen aan 'n draad. De socialisten zitten in een pre caire situatie. Tegen wil en dank woe den ze met de communisten op één hoop geworpen. De stakingen ontjnemen het land zijn maatschappelijke veerkracht, de kloof tussen Walen en Vlamingen wordt steeds dieper en de oplossing zelf kwam geen stap verder. Stilstand en dus: Achteruitgang. De katholieken moesten, Eyskens zowel als de veteraan De Wiart, hun opdrachten teruggeven. Zal het de liberaal Devèze beter gelukken? Wij moeten het he laas in twijfel trekken. De partij-poli tieke belangen hebben zich van het land en zijn vorst meester gemaakt, met al le rampspoedige gevolgen van dien. Zo nationaal in België, zo internationaal in Lake Success! De veiligheidsraad verkeert in een im passe door de weigerachtige en weinig op portunistische houding zowel van enige niet permanente leden als van het per manente lid Amerika. Het rode China is hier nog steeds de wrijfpaal en Rusland ten deze de zondebok. Rusland voelt er niets voor nog te werken in een lichaam, waarin het nauwelijks nog bestaande nationale China ook nog een zetel heeft. Weinig voor iets gevoelen be tekent voor de Russen hetzelfde als met veel bombarie de deur achter zich dicht trekken. Inmiddels zwoegt die arme voorzitter van de maand, om aan deze hoogst onproduc tieve toestand een goed einde te brengen. Wat wil men van niet-communistische zij de? Wachten tot Mao ten val is gekomen en de Nationalisten weer met vliegende vanen Peking zijn binnengetrokken? Of schoon men zich in Amerika zich aan Toen ongeveer twee jaar geleden de R.K.. ooester Jxoorvereniging „Semper Avanti werd opgericht, had niemand kunnen ver moeden, ook de oprichters niet, dat deze vereniging zo spoedig zou uitgroeien tot de grootste op haar gebied ter plaatse. Werd indertijd begonnen met een aantal leden van nauwelijks 25, nu, na twee jaar, is dit aantal reeds toegenomen tot ruim 80 personen. Zoals elke vereniging had ook Semper Avanti haar kinderziekten, maar die is zij spoedig te boven gekomen. Reeds zeer kort na de oprichting durfde de vorige directeur, de heer Willy Fran- gois, koordirigent en concertpianist aan de Ned. Radio Unie te Hilversum, het aan, met zijn nog jonge koor een kerstuitvoe ring te geven. In het programma van dit concert was o.a. opgenomen het Kerstora torium van G. H. Müller, dat toch wel eni ge moeilijkheden bevat. Ondanks deze moeilijkheden was de uitvoering zeer goed. Door het vertrek van de heer Frangois moest naar een andere dirigent worden uitgezien en de vereniging vond hem in de persoon van de heer Lex Karsemeijer te Bussum. Lex Karsemeijer, wiens portret wij hier boven afdrukken, is een bekende concert zanger en zwaait tevens de scepter over het grote en technisch zo goede zangkoor „Pro Musica" te Bussum, welk koor zich reeds verschillende malen met groot suc ces voor de radio liet horen. Ook in deze tijd doet de heer Karsemeijer weer van zich spreken, want in niet min der dan zeven uitvoeringen van de Mat- theus Passion van Joh. Seb. Bach zingt hij de tenor-solo in de rol van de Evangelist. Na een ingespannen studie staat het eer ste concert van Semper Avanti thans voor de deur. Dit concert zal worden gehouden op Zon dag 23 April, in de zaal van hotel Eem- land. Het programma, dat zal worden uit gevoerd, is van zeer uiteenlopende aard. Het eerste gedeelte van het concert be staat in hoofdzaak uit vierstemmige mo tetten van Orlando di Lassus, Clemens non Papa, en meer bekende componisten van de Italiaanse school uit de zestiende eeuw. Na de pauze worden meer vrolijke en luchtige nummers gezongen, waarvan er enige door Lex Karsemeijer zijn gearran geerd. Wij wensen Semper Avanti bij haar eer ste optreden veel succes! De Gemeenteraad van Soest aanvaardde onlangs als schenking een groot schilder stuk van het portret van H.M. de Konin gin. Dit portret van Hare Majesteit werd in opdracht geschilderd door de kunstschil der Willem de Kok, voorheen wonende te Eindhoven, thans inwoner van Soest. Deze kunstschilder, bekend om zijn grote schildersgaven en vaardigheid, getuigen diens stillevens en bloemstukken, onder vindt in bredé kring hoge waardering voor zijn schilderkunst. Meer in het bijzonder bezit hij de eigen schap zijn kunnen in zijn geschilderde portretten tot uiting te brengen. Het nieu we portret van onze Koningin, geschil derd door Willem de Kok, zal, als waar devol geschenk aan de gemeente Soest, 'n plaats krijgen in de raadzaal, waarin van dezelfde schilder reeds het portret van H. K. H. Prinses Wilhelmina, als Koningin aanwezig is. Het schilderstuk zal op Woensdag 5 April a.s., des namiddags half vier, ten gemeen tehuize, in een bijeenkomst van genodig den, officieel de gemeente worden aange boden. Voor belangstellenden zal van 5 tot 6 uur in de namiddag gelegenheid bestaan het geschenk te bezichtigen. LEDENVERGADERING WINKELIERSVER. „SOEST". Dinsdagavond vond in De Gouden Ploeg een druk bezochte vergadering plaats van de Soester Winkeliersvereniging. Na ope ning door de voorzitter, de heer C. J. Schaddelee, werden de notulen en ingeko men stukken gelezen, waarna de jaarver slagen van secretaris en penningmeester de revue passeerden. De statuten werden na enkele wijzigingen aanvaard. Hierop zal de Koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Na enige discussies werd met algemene stemmen besloten tot het in het leven roepen van een Stichting Winkelbeurzen Soest, teneinde het voortbestaan van deze jaarlijkse beurs te verzekeren. Een concept-stichtingsacte werd na een kleine wijziging en aanvulling goedge keurd. In de kascommissie namen zitting Mevrouw Quick en de heren Mook en Waal. Een der winkeliers bracht namens de aan wezige leden het bestuur dank voor de vele en nuttige werkzaamheden, welke in het afgelopen jaar voor de vereniging wa ren verricht. Na de rondvraag en de sluiting bleven de standhouders nog bijeen teneinde bijzon derheden over de komende winkelbeurs te vernemen. Tevens werden diverse cir culaires en reclame-materiaal uitgereikt. De beschikbare ruimte bestaat uit een 40- stands, is gelige! »&I til ti*J gemene indruk is dan ook, dat de tweede winkelbeurs weer een succes voor de ge meente belooft te worden. GESLAAGD. Mej. J. G. M. Willemse slaagde dezer da gen te Hilversum voor coupeuse en de da mes D. van Schaik, A. G. C. de Haan en M. Smit voor costumière. Dit viertal werd opgeleid door Mevrouw v. d. Linden-Douglas, Modevakschool, aan de Duinweg alhier. VAN DER HUCHTSCHOOL. Na rijp beraad heeft het bestuur der Van der Huchtschool besloten het nieuwe schoolgebouw te doen verrijzen op het ge meenteterrein tussen de Talmalaan en de Paulus Potterlaan. Verder kan worden medegedeeld, dat Dinsdagavond, te 7.30 uur, door de leer lingen een muziek- en toneelavond voor de ouders wordt gegeven in het schoolge bouw en dat de kleuterschool weer in de Molenstraat is teruggebracht. MOBILISATIEVERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID. De afdeling Soest van de Partij van de Arbeid hield Woensdagavond in Eemland een mobilisatievergadering voor de a.s. Statenverkiezingen. Medewerking ver leenden „De Rode Rakkers", een cabaret gezelschap uit Utrecht. De voorzitter, de heer K. de Haan, sprak een kort openingswoord. Het verheugde spr. deze avond zoveel partijgenoten bij een te zien en heette in 't bijzonder de af deling Soesterberg welkom, evenals de spr. van deze avond, Mr. P. P. Agter. Vervolgens traden „De Rode Rakkers" voor het voetlicht, die een programma brachten met zang en propagandistische schetsen, dat bij de aanwezigen goed in de smaak viel. Daarna sprak het Statenlid, Mr. P. P. Ag ter. Spreker spoorde zijn toehoorders aan bij de verkiezingen voor de Prov. Staten mee te helpen het woord van het socialis me in Utrecht sterk te doen klinken en dat de 26ste April moge tonen aan de we reld. dat er socialisten zijn met taaie vol harding. Na de spreker trad weer het cabaretge zelschap op. Aan het slot sprak voorzitter de Haan een dankwoord en bood de dames van het gezelschap bloemen aan. Met 'n tot weerziens op de 1ste Mei en het zingen van de Internationale werd deze geslaag de bijeenkomst besloten. Van Weedestraat 23 Tel. 2577 GOED AFGELOPEN. A. v. d. W. alhier, die op 22 Juli j.1. in eer ste instantie voor de Utrechtse Politie rechter terecht stond voor verduistering van een bedrag van 1400,ten nadele van een verzekeringsbank, mocht van ge luk spreken toen deze week ter rechtzit ting bleek, dat het over hem uitgebrachte reclasseringsrappovt gunstig was. Rekening houdende met zijn gunstige re- classeringskansen eiste de officier van justitie 5 maanden voorwaardelijk met 'n proeftijd van 3 jaar. De politierechter ver enigde zich met het vonnis. De heer Suurhof, een der hoofdbestuurs leden van het N.V.V., is vorige week van een oriëtatiebezoek aan Indonesië terug gekeerd. We zijn gewend van lieden, die daar een blauwe Maandag waren, steeds optimisti sche geluiden te horen, maar het boekje, dat de heer Suurhof over de huidige toe stand in Indonesië opendoet, is een gans andere. Ik heb er tenminste van zitten kijken. Tot nu toe was het al loflied wat de klok luidde. Het was allemaal prachtig; ze zagen met vertrouwen de toekomst tegemoet; wat we nu meemaakten waren alleen maar kinderziekten, maar voor de rest was het allemaal puik, puik. En nu komt daar meneer Suurhof terug en zegt zo langs zijn neus weg, dat het he lemaal niet zo puik is; dat het een bende is; dat hij een zeer zwaar hoofd in de eco nomische toestand heeft en een nog veel zwaarder hoofd in het hele geval, wan neer inderdaad anti-Nederlandse elemen ten in de regering der Repoebliek de over hand zouden krijgen. Kortom, na al het gejubel van hoge landsdienaren was 't 'n erg pover geluid, dat de heer Suurhof liet horen. Maar hij heeft er mee bewe zen, dat hij verder heeft gekeken dan zijn neus lang is, hetgeen niet van alle hoga bezoekers aan Indonesië is te zeggen. Voor de juichende voorgangers vati da heer Suurhof zit er nog die onaangena me kant aan, dat ze min of meer aan de schandpaal staan. Het is alleen te betreuren, dat de heer Suurhof pas nu tot de ontdekking is geko men, dat de zaak fout gaat en in de achter ons liggende jaren de kortzichtige me ningsuiting van eveneens kortzichtige lie den voor zoete koek heeft geslikt. Wanneer ervaren Indiëkenners waar schuwden, dat de zaak fout zou lopen en dat èn het Nederlandse èn het Indonesi sche belang op zeer slechte wijze werden gediend met een geforceerde overdracht zoals nu heeft plaats gehad, werden deze mensen voor betweters en onverbeterlijke conservatieve kolonisten gescholden. Het geeft nu allemaal niets meer, maar het doet me toch een beetje goed van de heer Suurhof een mening te horen, waar hoge gezagsdragers hem niet dankbaar voor zullen zijn. Jammer alleen was het, dat tijdens zijn aanwezigheid in Indonesië, even het bloed kroop waar het niet gaan kan en de Indonesische vakbeweging, voor zover aanwezig, wegwijs meende te moeten ma ken in de techniek van staken. Aan een kind zeg je toch ook niet: „Kijk, wanneer je op dit knopje drukt, gaat de hele zaak de lucht in", want dan kun je er van verzekerd zijn, dat ook inderdaad even later de hele zaak naar z'n Grootje gaat. Het zij hem echter vergeven. Zonder zijn voorlichting waren ze daar toch wel ach ter gekomen. Daarvoor zijn voldoende buitenlandse agitatoren gearriveerd. Ln wal cue anti-Nederiunase betreft, ziet U maar eens wat in Indone sië plaats grijpt. Economische worging om het maar zachtjes te zeggen. Op het ogenblik wordt er weer door eni ge Nederlandse ministers geconfereerd en ik ben er van overtuigd, dat er weer volledige instemming wordt bereikt. Zo als er al zo veel „volledig" is overeenge komen. Praat me d'r niet van! H. OEKMAN. MEDISCHE DIENST. Dokter van den Helm, Prins Alexander- weg 82, Huis ter Heide, zal a.s. Zondag de artsendienst waarnemen. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Het spreekuur van de Burgemeester wordt a.s. Woensdag 5 April in plaats van 3 tot 4 uur gehouden van 2 tot 3 uur. PROPAGANDA-KUNSTAVOND DOOR BLINDEN. Voor een uitverkochte zaal in „Huis ten Halve" gaf de Nederlandse blindenbond een propaganda-kunstavond, met mede werking van de blinde solisten: Hetty En geltjes, zangeres en Thierry van Driest, pianist; Joh. v. d. Berg, spreker-declama tor; een groep leerlingen van de Prins Alexander Stichting te Huis ter Heide. In zijn openingswoord wees de burge meester, Mr. S. P. Baron Bentinck, op het bijzondere van deze avond, die geheel door blinden werd verzorgd, er voorts op wijzend, dat wij ons verrijken kunnen bij een ontmoeting met blinden, die mis schien weer andere gaven hebben dan wij. De uitvoering van het zeer uitgebreide programma werd met grote aandacht gevolgd. De vlotte demonstratie van het blindenonderwijs met een aantal leerlin gen, onder leiding van de heer P. Koster, had aller bewondering. Hierbij "o jien in tal van vakken, waarbij dooi ctn spe ciale methode het „leren voelen" tot ont wikkeling wordt gebracht, resultaten be reikt als bij andere schoolkinderen. Zuiver en op vlotte wijze speelde de pia nist muziek van Schubert en Brahms; de zangeres met haar mooie en soepele stem zoi g o.m. liederen van Bach. Een declamatie door een der leerlingen had door de goede manier van „zeggen" veel succes, evenals een éénacter door de kinderen opgevoerd, welke zich onder scheidde door het natuurlijke spel. In zijn propaganda-rede sprak de heer Joh. v. d. Berg over het doel en streven van de Ned. Blindenbond. In de pauze werd een kleine tentoonstel ling van het handwerkonderwijs bezich tigd, waarbij naast eenvoudige ook meer ingewikkelde werkstukjes opvielen, die keurig waren uitgevoerd. Na de pauze bracht een band van een 10- tal leerlingen, o.l.v. de heer K. W. Afman, op frisse wijze muziek en zang ten gehore. In een slotwoord dankte de heer Lub al len, die hadden medegewerkt aan 't wel slagen van deze avond, ook de acht dames van het nijvere comité, dat zo goed voor de kaartverkoop had gezorgd. Het was een prachtige, leerzame avond; een prettige avond in 't bijzonder voor de leerlingen van de P.A. Stichting, die reed» maanden hiernaar hebben uitgezien.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1