T* V* A* zonder A in Egypte* Een mooie baan* Portret van onze Koningin in de raadzaal onthuld. SOEST. Twee jaar Marshall-hulp. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK VRIJDAG 7 APRIL 1950. 26e JAARGANG No. 28. SOESTER COURANT Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. Banaat Vu HctdtMrul M - Telefoon 2666 - Giro 126166 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. De Tenesee vallei in Amerika was een ge bied, dat regelmatig werd overstroomd door de rivier, waaraan deze vallei haar naam ontleent. Het regenwater spoelde de vruchtbare husmuslaag van de steile hel lingen, die daardoor ongeschikt werden voor enige verbouwing. De lager gelegen gedeelten waren hoofdzakelijk woest land, afgewisseld met moerassen, waarin een ar melijke bevolking leefde. Het hout dat er was, werd grotendeels gekapt en dit bracht weer de bodemerosie mee, waardoor de hu- muslaagenz. Het gebied in ongeveer zo groot als Frankrijk. Toen onder Roosevelts Nieuwe Bedeling dit project werd ontgonnen, werd er een appart bestuursapparaat voor in het le ven geroepen. Zoiets als onze directie van de Zuiderzeepolders. Dat bestuursappa raat is de A van de T.V.A. Nu zijn er gelukkig meer gebieden in de wereld, die op dezelfde manier kunnen worden opgeknapt als de Amerikanen met de T.V. deden. Gelukkig. Want is het niet een voorrecht te mogen werken aan een project, dat van woestijnen vrucht bare landouwen maakt; een arme bevol king de middelen te geven uit een voor heen arme bodem een dragelijk bestaan te halen en op die manier een bijdrage té leveren door maatschappelijke rust en internationale vrede? Technici en ande re vakmensen zijn er genoeg, maar waar is nu de autoriteit, de A, die deze mensen aan hun heilzaam werk zet? De V.S. hebben sinds een jaar hun be kende punt 4, de hulp aan achterlijke ge bieden. Een soort economische strategie. Door de mensen in die gebieden aan meer werk en welvaart te helpen wil men ze onvatbaar maken voor 't machtigste wa pen van Rusland: armoede en ontevre denheid. Dat Amerika met dit werk begint op de plaatsen, die het dichtst binnen het be reik van Moskou liggen, wie zal dat vreemd vinden? Wat men echter wel vreemd kan vinden is, dat er landen zijn, die het helemaal niet leuk vinden, dat Amerika komt hel pen om de mensen wat meer welvaart te geven. Niet, omdat ze daarmee in d;e kaart van Rusland willen spelen, maar wel omdat hun eigen positie daardoor in gevaar zou komen. Ze vrezen de A. van de T.V.A. en de V.S. zijn zo wijs om te be seffen, dat een te bruut neerplanten van deze 20e eeuwse Autoriteit wel eens een revolutie teweeg kan brengen, waarbij al leen Moskou zij kan spinnen. Maar dat 't geleidelijk invoeren van de A niet mee valt bij een regering, die nog steunt op beginselen, die wij in de Middeleeuwen al bezig waren op te ruimen, kunnen we ons voorstellen. Zulk een land is Egypte. Egypte heeft 'n koning, een parlement en zelfs politieke partijen. Maar de bevolking is verdeeld tussen de koning, zijn pasja's en rijke lieden, grootgrondbezitters, die voor het merendeel nog nimmer hun gronden heb ben gezien maar er wel een goed leven van nemen. Daar moet de Amerikaanse ambassadeur tegen op boteren en zo ziet men het voor Cairo ongehoorde feit, dat die hoge Amerikaan de leiders van de Egyptische vakverenigingen op z'n recep tie nodigt. Wat dat daar betekent, kan al leen iemand bevroeden, die dichter bij feodale verhoudingen staat dan wij. Gelukkig dat Coffery, zo heet de am bassadeur, contact gevonden met 'n klei ne groep Egyptische vooruitstrevenden, waarvan de leider, op een of andere my sterieuze manier, zelfs minister van So ciale Zaken is. De mensen van deze lei der, dr. Ahmed Hoessein, wisten de zui gelingensterfte van 10 per duizend op 7 te doen dalen. Ze willen hogere en pro gressievere inkomstenbelasting, ruimere inkomens voor de pachters, progessievere grondbelasting om althans de feodale he ren mee te laten betalen voor de resulta ten van hun wanbeleid, bevloeiing van Om het nieuwe Uno-gebouw te meu bileren en te stofferen zal een inkoper 40 landen bezoeken. (Krantenbericht.) Een meneer gaat voor de Uno Een paar maanden fijn op sjouw, Om wat spulletjes te kopen Voor 't in aanbouw zijnd gebouw. Zo iets is een prettig baantje, 't Lijkt me heus zo gek nog niet; J'hoeft niet op wat geld te kijken, Terwijl je tevens nog wat ziet. Heel veel landen zal hij aandoen, Iedereen verdient dan wat: Hier een kleine bijzettafel Daar een rooie cocosmat. Hier vitrage, daar gordijnstof, 't Lijkt me wel een leuk idee; Als ik dat baantje had gekregen, Nam ik toch mijn vrouw maar mee. Zo te wink'len voor de dames Lijkt me waarlijk ideaal; „Geeft U mij twee kilometer Vitrage voor de grote zaal." Met zo'n aardige bestelling Zal men in z'n nopjes zijn, Want vitrage is toch beter Dan.. het IJzeren Gordijn. de landen, huizenbouw, betere hygiëni sche en sociale toestanden. Allemaal mooi, maar hoe lang zal die kleine groep nodig hebben om de over winning te behalen op de reactionnaire machten van de regering en de onwetend heid van de fellah? En hoe zal Rusland die ongetwijfeld lange tijd besteden om zijn 5e colonne daar te laten wroeten? Men mag alleen maar hopen, dat dr. Hoessein en de zijnen spoedig zelf de A. kunnen plaatsen achter het T.V.-werk, dat ze daar, met de Amerikanen, begon nen zijn. steeds getroffen had. Hij prees zich gelukkig thans hiertegen over een daad te kunnen stellen, die ui ting gaf aan zijn gevoelens van dankbaar heid. Deze bestond hierin, dat hij, mede namens zijn echtgenote, een eveneens door hem vervaardigd schilderij van H.K. H. Prinses Wilhelmina aanbood, dat, naast het portret van Koningin Juliana een plaats in de raadzaal zal kunnen innemen, waarna spr. het dundoek verwijderde, dat dit schilderij nog bedekte. Vobruitlopend op de beslissing van de ge meenteraad, aanvaarde de burgemeester met grote dank dit geschenk, mede omdat het een herinnering was aan een waardig vorstin, die in de benarde jaren van de oorlog met al haar kracht gevochten heeft voor haar land en volk. GESCHENK VAN DE BURGERIJ. V/oensdagmiddag vond in het gemeente huis een bijzondere gebeurtenis plaats. Het gemeentebestuur, de leden van de raad, de hoofden van dienst en meerdere genodigden, w.o. wij opmerkten Zijne Excellentie Mr. J. C. Baud, Groot-Offi cier van het Huis van H. M. dé Koningin, waren in de raadzaal bijeen om getuige te zijn van de aanbieding 'van een ge schilderd portret van H. M. Koningin Ju liana. Onze burgemeester heette alle aanwezi gen welkom en gaf vervolgens het woord aan de heer J. G. A. Batenburg, de ge meentesecretaris, die, in zijn hoedanig heid als medebeheerder van het evacua tiefonds 1944, het zich tot een grote eer rekende een geschenk van bijzondere waarde en zinvolle betekenis te mogen aanbieden. Het was geen geheim, dat de burgemees ter het als een groot gemis voelde, dat tot op heden het schilderij van H. M. de Koningin in de raadzaal ontbrak. Tijdens de hongerwinter van 1944, toen 'honderden evacué's in deze gemeente 'n onderdak vonden, werd een z.g. evacua tiefonds gesticht, waarvoor de gelden door de burgerij werden bijeen gebracht. Het initiatief van de beheerders, om aan het overgebleven bedrag een bijzondere bestemming te geven, vond allerwege weerklank in de gemeenteraad, toen het voorstel, om een geschenk als hier b e- doeld te aanvaarden, werd ingediend. In wezen kan dit geschenk worden be schouwd als te zijn een vertolking van hetgeen hieromtrent onder de burgerij leeft. De burgerij van Soest biedt dan ook dit geschenk aan. Hierna verwijderde spr. de Nederlandse driekleur, welke op dat ogenblik het schilderij aan het oog onttrokken hield en vroeg den burgemeester dit geschenk te willen aanvaarden. Met de bede, dat het Koninklijk Gezin lang voor ons behouden mocht blijven, eindigde spr. zijn rede. De burgemeester, hierna het woord ne mend, zeide gaarne te voldoen aan het verzoek dit prachtige schilderij voor de gemeente te aanvaarden. Het komt maar zeer sporadisch voor, al dus spr., dat de gemeente een geschenk krijgt aangeboden. Dit geschenk noemde spr. van des te gro ter waarde, omdat het kon worden aan geschaft van gelden, die in eendrachtige samenwerking en goede burgerzin waren bijeengebracht. Te meer nog daar dit laatste ons steeds is voorgehouden doorr de Koningin en het Huis van Oranje. Volgens spr. behoort in de raadzaal een schilderij van de Koningin en voor het be stuurscollege zal de aanwezigheid hiervan een voortdurende vermaning zijn de ge meente goed te bestieren. Het verheugde spreker, dat de kunstschil der, de heer W. de Kok, in Soest woon achtig is en bij de vervaardiging van dit kunstwerk een gelukkige hand had. Met de wens, dat dit schilderstuk in leng te van dagen de raadzaal zou mogen sie ren, aanvaardde de burgemeester dit fraaie geschenk. Als laatste spreker trad de vervaardiger van het schiderij naar voren. Deze dankte de vorige sprekers voor de eervolle op dracht, hun waarderende woorden en het geschonken vertrouwen. Spreker memoreerde vervolgens het feit, dat hij, als evacué uit Den Haag, in de bezettingstijd kennis had mogen maken met de vrijgevigheid en de gastvrijheid van de Soester bevolking, welke hem Maandag is in Amerika en Europa het feit herdacht dat twee jaar geleden het plan Marshall tot wet verheven werd en de grote economische hulpverlening door de Verenigde Staten van Amerika aan 18 Europese landen begon. Voor Europa heeft de hulpverlening ge leid tot een geregeld contact tussen de 18 landen. Ook de dag waarop de organisatie der samenwerkende landen, de O.E.E.C., tot stand kwam, zal deze maand 16 April herdacht worden. De historische gebeurtenissen, die op 3 en 16 April 1948 te Washington en Parijs plaats vonden, zijn een herdenking ten volle waard. Het Marshall-plan heeft in de voorbije twee jaar zeer opmerkelijke resultaten geboekt en een grote bijdrage geleverd voor het econo misch herstel van West-Europa. Dat b.v. dit jaar in Nederland weer een aanvang gemaakt kan worden met belangrijke openbare werken zoals de indijking van de Oosterpolder in het plan der Zuiderzeewerken, het herstel van de oorlogsschade, welke aan de Rotterdamse ha ven werd berokkend en de herverkaveling van Walcheren, danken we aan het grootse Ame rikaanse herstelplan. Het initiatief tot dit Europees herstelplan werd genomen door de vorige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall in zijn historische rede van 4 Juni 1947 in de Harvard-Universiteit. Het Herstelplan beoogt de tengevolge van de wereldoorlog volkomen in de war geraakte economie der Europese landen weer op gang te brengen, o.a. door te voorzien in de ernstige tekorten op de betalingsbalans van deze lan den, welke tekorten in hoofdzaak betrekking hebben op het bet al ingLVerk eer-mei Amerika: Sinds 3 April 1948 stellen de V.S. dollars be schikbaar voor de aankoop zowel van kapi taal- als van consumptiegoederen, grotendeels als schenkingen, ten dele ook als leningen. Zo was per 1 Januari 1950 aan Nederland reeds 684.5 millioen dollar toegewezen, waar van 129.5 millioen als lening en 555 millioen als schenking. Op 1 Maart j.1. bedroeg het netto bedrag der Nederlandse tegenwaarde-rekening 714 mil lioen dollar. Deze rekening ontstaat doordat degenen die goederen ontvangen uit de schen kingen van de Marshall-hulp aan Nederland, die goederen met guldens moeten betalen aan de Nederlandse Bank, die op haar beurt af rekent met 's Rijks schatkist. 95% van deze tegenwaarderekening mag Nederland gebrui ken voor de verhoging van de productiviteit of voor de bevordering en handhaving van het binnenlandse financiële en monetaire evenwicht. De uitvoering van het Marshall-plan werd opgedragen aan de E.C.A. (Economie Coöpe- ration Administration) onder leiding van Paul G. Hoffman. Voor de eerste 15 maanden werd 6.036.710.228 dollar beschikbaar gesteld. Ne derland kreeg het eerste Marshall-jaar 469 millioen dollar; voor het tweede jaar werd een bedrag van 309 millioen dollar beschik baar gesteld. Zoals bekend heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden vorige week het bedrag aan Marshall-hulp voor het derde jaar vastgesteld op 2 milliard 700 millioen dollar. Hoe groot het voor Nederland bestemde bedrag zal zijn is nog niet bekend, want de verdeling onder de afzonderlijke landen geschiedt in onderling overleg tussen deze landen en de E.C.A. Voorwaarde voor het goed functionneren van het Herstelplan is dus nauwe samenwerking tussen de Europese landen. Deze samenwer king is belichaamd in de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, de O.E.E.C. Politiek coördinator van deze samen werking is de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr D. U. Stikker. In de afgelopen 2 jaar heeft de samenwerking der bij het Marshall-plan aangesloten landen vaak te wensen overgelaten. Vooral Engeland heeft een vrijer Europees betalingsverkeer steeds moeilijkheden berokkend. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de nauwe verbondenheid van Engeland met de landen van het Britse Gemenebest. Niettemin zijn er tekenen die er op wijzen, dat Engeland zijn standpunt gaat wijzigen, zodat binnen afzien bare tijd een Europese betalingsunie met En geland tot de reële mogelijkheden gaat be horen. De duur van het Marshall-plan werd bepaald op 4% jaar, het zal dus in 1952 ten einde lopen. Het staat echter nu reeds vast, dat de meeste Europese landen ook na 1952 nog economische hulp van node zullen hebben. Amerika schijnt niet ongenegen te zijn ook na 1952 hulp te verlenen, mits de Europese landen tot een grotere samenwerking bereid zijn dan zij tot dusverre getoond hebben. De éénwording van West-Europa eist van elk der landen het prijs geven van een deel van zijn souvereiniteit en daarom is die éénwording hoe gewenst, ja noodzakelijk zij ook zijn moge zo moeilijk le bereiken. BIJEENKOMST BOSBRANDWEER. Maandagavond hield de Noordelijke Kring der Utrechtse Bosbrandweer Vereniging een bijeenkomst van alle groepsleden in haar ressort, in hotel „Eemland". De bijeenkomst werd geopend door de se cretaris en algemeen technisch leider der U.B.V., de heer Ir. H. H. G. Overbeek, die allen welkom heette en mededeelde, dat in de Zuidelijke kring (van Maarn tot Rhenen) slechts twee bos- en heidebran den in 1949 hadden plaats gevonden, in de Midden Kring (van Amersfoort tot Maarn) twintig en in onze Noordelijke Kring niet minder dan 76, ongeacht nog de kleinere. Ten slotte deelde de spr. mede, dat Ir. H. W. Schenkenberg van Mierop, die lange jaren de Utrechtse Bosbrandweer in ver- schilende functies heeft gediend, dit werk moest neerleggen en dat spr. in diens plaats is benoemd. Na deze inleiding, waarbij ook de burge meester van Soest, Mr. S. P. Baron Ben- tinck, in het bijzonder werd verwelkomd, vertoonde de heer Van Solingen der Rijks- brandweerinspectie enige fraaie smalfilms, w.o. de gekleurde over de bosbrandweer en bosbranden in Canada al bijzonder mooi was. Ook de fraaie film over het leven en werken op H. M. vliegdekschip „Karei Doorman" trok zeer de aandacht. Na de pauze deelde de kringcommandant in de Noordelijke Kring, de heer W. Gro- art, nog enkele interessante gegevens me de. De vrijwillige brandweer van Soest is in het jaar 1949 in totaal veel meer dan. 100 maal uitgerukt, waarvan voor kleine re en grotere bos- en heidebranden alleen al 78 maal. De proepen de Hoge Vuursche en Baarn rukten elk 7 maal uit, de groep Pijnenburg 2 maal, waarvan 1 maal ter assistentie en de groep Soesterberg ook 1 maal binnen Soest. De groep Bilthoven bluste 2 heide en bosbranden, terwijl de groepen Lage Vuursche, Soestdijk en De Paltz, voor zo ver bekend, in het geheel niet uitrukten. In deze kring werd in totaal ruim 12 H.A. bos- en "heidegrond door het vuur aan getast. Er zijn hier nu 9 groepen met in totaal meer dan 200 man personeel. Hierna werd nog vertoond een fraaie ge kleurde ski-film en een komische film van de Canadese brandweer, met als hoofdper soon een leuke chimpansee. Het was een geslaagde en druk bezochte avond, welke voor de aanwezigen eigenlijk de opèning vormde van het nieuwe brand gevaarlijke seizoen 1950. KLEUTERSCHOOL PRINSES MARIJKE. Met verwijzing naar de in dit blad ge plaatste advertentie zij nog medegedeeld, dat ook de Prinses Marijke Kleuterschool, wil ze netjes en goed voor de dag komen, over meer gelden zal moeten beschikken. Er is veel nodig! Straks mogelijk nog meer, daar er plaatsen voor de kleuters te kort zijn. Voor de ouders, die hun kinderen er heen willen sturen, is het niet prettig, om teleurgesteld te moeten worden. We kijken telkens uit naar verbetering en hebben er deze winter- en voorjaarsavonden aan be steed, alles klaar te krijgen voor een tij delijke bron van inkomsten: een Bazar. We staan verbaasd over de enthousiaste medewerking van vele goedgezinden van kleuteronderwijs, hetzij buiten of binnen de gemeente. Komt U nu allen een kijkje nemen. Be zoekt onze mooie stands! Zie vooral de aar dige kleuterwerk-inzending en ding mee naar de prijzen der verloting. UITSLAG VEILING. Dinsdag werd door notaris M. van Veeren in De Gouden Ploeg publiek verkocht: Een villa aan de Anna Paulownalaan 2. Koper H. J. Lobbes te Soest, voor 9000.-. Een huis aan de Heuvelweg 27. Koper P. J. C. Blatt te Hilversum, voor 3820. Een huis aan de Koninginnelaan 156. Ko per A. E. Koudijs te Soest, voor 6100. Een huis aan de Schrikslaan 47. Koper P. J. C. Blatt te Hilversum, voor 4500. Een perceel grond aan de Molenstraat was reeds uit de hand verkocht. GESLAAGDE ACTIE TEN BATE VAN HET KLEUTERONDERWIJS. Zaterdagavond had de Stichting Kleuter school Soest-Zuid een grote feestavond in Eemland georganiseerd met het doel de kasmiddelen der stichting op te voeren. Het stichtingsbestuur had zich de belange loze medewerking verzekerd van de to neelgroep van de Soester politie en het dubbelmannenkwartet „De Eemzangers", terwijl de directie van Eemland de zaal gratis voor dit doel had afgestaan. De opening werd verricht door de heer De Vries, voorzitter van de stichting, die de actie, om het kleuteronderwijs te steu nen, dringend aanbeval, waarna hij het woord verleende aan burgemeester S. P. Baron Bentinck, wiens tegenwoordigheid zeer op prijs werd gesteld. De burgemeester wees er o.a. op, dat het kleuteronderwijs voor het grootste gedeel te afhankelijk is van het particulier initia tief. Gezien het groot belang, dat in goed kleuteronderwijs is gelegen, achtte spr. een beroep op de aanwezigen overbodig. Na deze inleiding werd een zeer gevari eerd programma afgewerkt. Meindert de Wolf zorgde op voortreffelijke wijze voor de muzikale begeleiding, terwijl Fred. Spij ker met een liedje en een praatje zich als een goede conferencier ontpopte en de ver bindende schakel vormde tussen de vele sketches en éénacters, die de toneelgroep ten beste gaf. Ook de zang van het dubbel mannenkwartet „De Eemzangers" vond al lerwege waardering. Een verrassing vorm- U kunt het geloven of niet, maar soms denk ik toch wel eens na over iets. Niet vaak hoor, maar bij tijd en wijle wil het toch wel eens het geval zijn. Ik stond een poosje geleden eens een ge val aan te kijken hoe onze politie aan de lopende band bekeuringen uitdeelde aan automobilisten wegens te hard rijden en „inhalen" waar dit niet geoorloofd is. Met een oude kennis van mij, die juist een procesverbaal aan zijn pantalon had ge kregen wegens ongeoorloofd „passeren", raakte ik in gesprek en in de loop daar van werd ik er meer en meer van over tuigd, dat deze gaspedaalridder zich heel anders op de weg zou gedragen, wanneer hij niet het gevoel had, dat hem, op finan cieel gebied, niets kon gebeuren wanneer hij zijn wagen aan poeder reed en een eventueel slachtoffer in het ziekenhuis. Deze ouwe sobat was tegen alles, van A tot Z, verzekerd, zonder enige eigen risi co van ook maar de minste schade. Reed hij een deuk in zijn spatbord van 10 gulden, dan werd de schade even vlot betaald door zijn verzekering als in het geval dat hij zijn hele auto tot 'n hoopje verwrongen ijzer reed. Hem kon niets gebeuren. „Verzekering dekt de schade". Bovendien had hij nog een verzekering te gen wettelijke aansprakelijkheid, dus mocht hij iemand in het ziekenhuis depo neren, nou ja, dat vond hij beroerd natuur lijk, maar zijn verzekering betaalde alles, ook in het geval, dat z'n slachtoffer le venslang invalide bleef. Nu zullen de verzekeringsmaatschappijen het helemaal niet met mij eens zijn, maar ik ben er van overtuigd, dat wanneer een automobilist niet zo prettig naar zijn ver zekering kon wijzen, doch de ergste finan ciële klappen zelf moest opvangen, hij heel wat voorzichtiger over 's Heren we gen zou razen. Wanneer verzekering b.v. alleen moge lijk zou zijn voor reparaties boven de 250.zowel voor rijder als tegenover derden en de auto slechts tot een bedrag van de helft van de waarde, geloof ik,, dat een groot gedeelte van de autoban dieten, want anders kan ik sommige au torijders niet zien, zich heel wat fatsoen lijker zouden gaan gedragen op de weg. Ontneem ze het veilige gevoel tegen a1- le schade verzekerd te zijn en ze laten hun branie thuis. Wanneer de verzekeringsmaatschappijen dan nog verschil zouden gaan maken tus sen autorijders die meerdere tientallen ja ren langs de weg zitten zonder brokken te maken en de prutsers die het nooit leren, dan zouden wij een grote stap nader zijn naar een veilig verkeer. H. OEKMAN. de het optreden van een telepaath, die prachtige staaltjes van speurzin liet zien. Voorzitter De Vries was de tolk van de aanwezigen, toen hij alle medewerkenden dank bracht voor het belangeloze optre den en het doen slagen van de avond. Ook vond op deze avond de trekking plaats van de grote loterij, die het stichtingsbe stuur had georganiseerd. De hoofdprijs, 'n herenrijwiel, viel op lotnummer 97. Het stichtingsbestuur verzoekt ons dank te brengen aan allen, die aan het welslagen hebben willen bijdragen en verheugt zich, dat een goede financiële basis voor het kleuteronderwijs op deze wijze kon worden gelegd. NUTSSPAARBANK AMERSFOORT. In Maart werd bij de Nutsspaarbank Amersfoort, bijkantoor Soest, Steenhoffstr. 56, ingelegd een bedrag van 79.988,03, terugbetaald 55.448,68. Er werd dus meer ingelegd dan terugbetaald 24.539,25. In deze maand werden 41 nieuwe boekjes afgegeven. Het totaal aantal inleggers in Soest be draagt thans 1424, met een totaal-tegoed van 815.086,23. Op de scholen, waar het sparen is inge voerd, werd door de leerlingen 1338 maal een bedrag gestort, tot een totaal van 666,18. JOHN DOE, DE MAN DIE HET MEENDE. De film, die het City-Theater op haar Paasprogramma heeft staan, is er één, die de toeschouwers in een aaneenschakeling van uiterst geestige verwikkelingen iets mee naar huis geeft om over na te denken. Een journaliste krijgt haar ontslag, omdat zij te „tam" schrijft en uit rancune cre- eert zij in haar laatste artikel een man, die de corrupte wereld aanklaagt en die, bij wijze van demonstratie, om twaalf uur 's nachts van de stadhuistrans zal sprin gen. Als dan door naijverige collega's die krant gesommeerd wordt die brief en die man te voorschijn te brengen, wordt een jonge sportsman, door invaliditeit aan la ger wal geraakt, die rol opgedrongen. Tot het moment, dat de machinaties van de geldschieter worden onthuld, gelooft elke toeschouwer in de edele en nobele be doelingen van de onderneming, precies zo als de mensen op het witte doek dat deden, doch als dan de ontknoping komt eni de film ten einde is, verlaat iedereen, die niet ziende blind is, het theater met een gevoel, dat het dringend nodig is, in deze tijd van losgeslagen mensenmassa's, dubbel op zijn hoede te zijn voor „de wolf in schaapskle ren". Gary Cooper geeft een uitstekende creatie van deze „John Doe" of wat wij zouden noemen „meneer Dinges". Boeiend en ont roerend is zijn spel als „de man, die het meende", maar die het tenslotte toch tegen het overwicht van gewetenloze belangheb benden moet afleggen.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1