ssm IJ» DE WINKELBEURS. .MmmMMMLË Geen hogere lonen, maar lagere prijzen. De Boerenleenbank krijgt een modern gebouw. Het portret in de raadzaal. IN DE HOEK. SOEST. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SGESTDIJH ■•'.MM SOESTER COURANT Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. DINSDAG 18 APRIL 1950. Bmcao t Van Weedestraat tS - Telefoon 2566 - Giro 126150 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 26e JAARGANG No. 30. De Nederlandse economie bevindt zich op het ogenblik in een critiek stadium. De loonsver hoging van 5% is onvoldoende gebleken om de stijging van de kosten van levensonder houd bij te houden en er zijn dan ook alweer stemmen opgegaan om de lonen nog verder te verhogen. Het is echter steeds de bedoeling van de regering geweest, dat de inkomsten minder zouden stijgen dan de prijzen, tenein de het verbruik te beperken. Zo het haar maar enigszins mogelijk is, zal de Regering dan ook trachten een nieuwe loonsverhoging te voorkomen. Intussen moet er toch een oplossing voor ge vonden worden om het leven van de grote massa van onze bevolking gemakkelijker te maken. Daartoe is het in de eerste plaats no dig, dat de spiraalwerking van hogere prij zen, hogere lonen en daardoor opnieuw nog hogerè prijzen en nog hogere lonen tot stil stand wordt gebracht. Als we daar niet in slagen, zitten we midden in de inflatie, d.w.z. dat het geld steeds minder waard zal worden en zich een stemming van verslagenheid van onze bevolking meester zal maken. Om met voldoening te kunnen werken moet men het besef hebben, dat men de moeilijkheden langzamerhand meester wordt en niet dat de toestand regelmatig achteruit gaat. Nodig is dus, dat in de eerste plaats de stij ging van de prijzen tot staan komt en dat vervolgens op een algemene verlaging van het prijsniveau wordt aangestuurd. Men zal wel zeggen, dat dit gemakkelijker gezegd dan ge daan is, maar toch kan dit doel wel degelijk bereikt worden als we maar niet toegeven aan de drang om prijzen en lonen onmiddellijk te verhogen, als enige moeilijkheden ontmoet worden. Tot nu toe heeft het Nederland se volk zich op voorbeeldige wijze gedragen. Er zijn geen stakingen van enige betekenis geweest en daardoor is het herstel hier te lande zo snel gegaan. Wij moeten, nu we het zwaarste deel achter de rug hebben, de kop niet verliezen en dus niet de burgerdiscipline, die in de afgelopen vijf jaren zo goed heeft gewerkt, over boord gooien. In het algemeen mag thans worden ver wacht, dat op de wereldmarkten de prijzen zullen gaan dalen en zelfs vrij snel. Waar schijnlijk zal dit beginnen met de landbouw producten, maar ook de industrie moet reke ning houden met een verzadiging van de markt, waardoor prijsdaling vanzelf optreedt. In dit opzicht is het leerzaam na te gaan wat er in Zwitserland gebeurt. Zwitserland is een land met twee grote inkomstenbronnen. De ene is het toerisme en de andere de ver vaardiging van hoogwaardige industrie-pro ducten. Deze laatste producten zijn wel zeer gezocht, maar tengevolge van de devaluatie van het geld in andere landen zo duur gewor den, dat de uitvoer daarvan thans grote moei lijkheden ondervindt. Anderzijds kwijnt het toeristenbedrijf eveneens door gebrek aan Zwitserse deviezen. In Nederland was bijv. de aanvraag om reisdeviezen voor Zwitser land het vorig jaar tienmaal zo groot als de De 2e Soester Winkelbeurs Gaat Maandagavond open En reken maar gerust dat 't daar Ontzettend druk zal lonen. Het vorig jaar was het een proef, Die wonder best mocht slagen, Zodat 't publiek de miaaenstand Om een tweede beurs ging vragen. De zakenlieden hier in Soest Zullen U weer bewijzen, Dat zij volop zijn gesorteerd En.populaire prijzen! Moeite noch kosten zijn gespaard En ieder zal beseffen, Dat deze beurs de vorige Met glans zal overtreffen. De Soester winkeliers zijn druk Voor deze beurs in actie; Er is een Philips-wondertuin En velerlei attractie. De Winkelbeurs zet Maandag dus Haar poorten lokkend open; Men nodigt U tot kijken slechts En niet om iets te kopen. Per 50ste bezoeker wordt Iets aardigs aangeboden; Het wordt geweldig, zodat men U niet behoeft te noden! Vijf dagen duurt de Winkelbeurs, Dan gaan de deuren sluiten; Wacht dus niet tot het laatste, want dan Staat U er naast en.buiten. Het vorig jaar op Middelwijk, Die Beurs, die mocht er wezen; Thans wacht U aan de Steenhoffstraat, Een pracht beurs.onvolprezen! De Soester zakenlieden gaan Ter beurze demonstreren, Dat U voor al Uw inkopen Hun winkels zult begeren. Bezoekt de Soester Winkelbeurs! Men dringt U niet tot kopen, Maar als U al dat moois aanschouwt, Gaat heus Uw beurs wel open! E VAN EEDEN. Nederlandse bank beschikbaar kon stellen. Hoewel Zwitserland dus voor andere landen onmisbare machines kan leveren en het niet door de oorlog getroffen is, staat het land nu voor de keus hetzij zijn munt te devalueren, hetzij zijn prijzen te verlagen. Hoogstwaar schijnlijk zal het laatste gebeuren. Men ver wacht, dat daarvan de eerste symptomen reeds geconstateerd zullen kunnen worden op de Jaarbeurs te Basel, die van 15 tot 25 April wordt gehouden. Daarin zal Zwitserland niet alleen staan. Ook andere landen met „duur" geld, zoals Ame rika en tot op zekere hoogte ook België, zitten met dezelfde moeilijkheden. Zij verliezen een groot deel van hun export naar de landen met de zgn. „zachte" valuta. Willen zij hun pro ductie gaande houden, dan moeten zij goed koper gaan aanbieden en dan wordt de toe stand voor zulke landen als Nederland, Frankrijk, Engeland, enz. gaandeweg beter. De devaluatie heeft een prijsdaling over de gehele linie, die reeds het vorig jaar bereik baar scheen, wel uitgesteld, maar niet afge steld. Als we nu zelf maar geen roet in het eten gooien door juist op dit moment de weg van de minste weerstand te kiezen en steeds maar weer lonen en prijzen op te drijven, zal men zien, dat de toestand in de loop van dit jaar aanmerkelijk beter zal worden. Door prijsdaling zal het geld weer in waarde toe nemen en zullen we met ons inkomen beter uitkomen. Slechts met 'zelfbeheersing kunnen we de moeilijkheden van vandaag keren. Onlangs maakten wij gewag van de over dracht ten gemeentehuize van het door Willem de Kok geschilderde portret van H. M. de Koningin. Wie als wij, dit schil derij in de raadzaal heeft bewonderd, wordt verrast door de treffende gelijke nis, het warme coloriet en de bijzondere distinctie die ervan uitgaat. Het purper en hermelijn van de koningsmantel, als om lijsting van de in blauw geklede gestalte, is op waarlijk meesterlijke wijze weerge geven. De belichting van het gelaat, de zuiver afgewogen compositie en de vol maakte harmonie van achtergrond met fi guur, dit alles stempelt dit portret tot een waarlijk koninklijk schilderij. Wij menen dan ook niets te veel te zeg gen. als wij vaststellen, dat Willem de Kok, die binnenkort zijn 50-jarig jubileum als kunstschilder hoopt te vieren, - reeds in 1900 verwierf hij de Koninklijke medail le - met dit kunstwerk zichzelf heeft over troffen en zijn chef d'oeuvre heeft gele verd. De N.V. Gestel en Zn. te Eindhoven ver vervaardigde naar dit schilderij een tien- kleuren-litografie, die uit grafisch oog punt kan worden gerekend tot het beste te behoren, waartoe ons land in staaat is. Van deze reproductie, afmeting 60 x 40 c.M„ wordt door de Handelsonderneming Herman Welcker te Soestduinen een be perkte oplage voor het publiek verkrijg baar gesteld. De prijs is laag gesteld, ten einde het mo gelijk te maken, dat deze lithografie een plaats vinde, niet alleen bij openbare in stellingen en kantoren, doch tevens in die woonkamers waar een warm hart klopt voor onze geliefde vorstin. Een ingelijst exemplaar is te bezichtigen in de etalage van het sigarenmagazijn J. Lenss en, Van Weedestraat 29. Exemplaren kunnen worden besteld bij de heer J. W. Quelle, Gallenkamp Pels- weg 9a en aan het bureau van ons blad, Van Weedestraat 35, Tel. 2566. i it -1r wcni ni ti Op 30 December 1905 werd de Coöp. Boe renleenbank in onze gemeente opgericht. Dit was het sobere begin van een grote zaak, zoals weldra zou blijken. Sober was ook de inrichting van de Bank. De eerste kassier, Peter v. d. Bremer Gzn., hield kantoor in een kamer, waartoe men door zijn winkel toegang kreeg. Zo verliepen enige jaren. Steeds groeide de bank en aan de stichting van een af zonderlijke gelegenheid viel niet te ontko men. Aan het woonhuis van de kassier werd daarom een lokaliteit bijgebouwd, bestaande uit een kantoor en een wacht kamer. In deze kleine ruimte maakte de Bank haar grote vlucht. De omzet steeg in de millioenen. Personeelsuitbreiding werd noodzakelijk, maar de zeer beperkte ruimte werd een probleem in meer dan één opzicht. De tweede wereldoorlog en zijn nasleep maakte het onmogelijk om het plan tot stichting van een modern, goed geoutil leerd bankgebouw tot uitvoering te bren gen. Thans, 45 jaar na de oprichting, kregen we inzage van bovenstaand bouwplan, welks uitvoering nog 'n kwestie van enige maanden is. Op een terrein tegenover de R.K. Kerk aan de Steenhoffstraat zal een bankge bouw verrijzen, waarmede een eind wordt gemaakt aan alle bezwaren, die zich in de loop der jaren hebben opgehoopt. Dit gebouw zal voldoen aan alle eisen, die zelfs het meest verwende publiek maar stellen kan. Door de welwillende medewerking van het R.K. Kerkbestuur en de gemeente is het zelfs mogelijk ge worden, dat aan de verfraaiing in de* naaste omgeving van het Bankgebouw aandacht kan worden besteed. Tussen de kerk en het bankgebouw zal n.1. 'n plant soen worden aangelegd. De kassierswoning, welke ook in het pro ject is ori(?enomen en aan het bankgebouw aansluit, komt met de voorgevel aan de Steenhoffstraat te liggen, terwijl 't inte rieur van het bankebouw alsvolgt zal zijn samengesteld. Door de vestibule bereikt men een ruime hal, die zeven meter lang en ongeveer vijf meter breed is, waarin 't publiek kan plaats nemen en van waaruit men toegang heeft tot twee boxen, die geheel zijn afgesloten en waarin men dus op discrete wijze zijn zaken kan afhande len. De eigenlijke kantoorruimte heeft 'n afmeting van 8.70 bij 5 meter, waarnaast de directeurskamer is geprojecteerd. Op de bovenverdieping is een archiefka mer ondergebracht, terwijl een ruime safe met aangrenzende knipkamer het geheel vervolmaakt. Nader vernemen wij nog, dat de Boeren leenbank ook op de Winkelbeurs een rui me stand zal innemen, waarin belangstel lenden van zeer nabij ook van de bouw plannen kennis zullen kunnen nemen. De aanbesteding van het geheel zal bin nenkort plaats vinden. Vooropgesteld zij, dat ik mij niet uit spreek over de vraag of de daad die Aziz stelde op Celebes wel of niet te veroorde len is, al heb ik daar natuurlijk wel een mening over. Maar wanneer het waar is, wat sommi ge correspondenten melden, namelijk, dat aan Aziz een vrijgeleide naar Djakarta ge geven was met het beding, dat hij naar Makassar zou kunnen terugkeren, is het wel zo infaam gemeen om hem onmiddel lijk na aankomst in D.jakarta als gevan gene te beschouwen, dat ik geen woor den kan vinden om mijn verontwaardi ging en minachting uit te drukken. Dit zou toch wel zo smerig zijn, dat je nor male, nog niet verpolitiekte verstand er bij stil staat. Hier geeft, volgens de berichtgevers, een „staatshoofd" een aan zijn gezag rebel lerende officier een vrijbrief voor over komst om tot onderhandelingen te gera ken. Een Staatshoofd, let wel, en op het moment, dat 't vliegtuig is uitgetaxied, zeggen ze: „Pik, ik heb je, je bent onze ge vangene." Mensen met een kronkel in hun hoofd zien misschien nog kans dit uit te leg gen als „handig", maar dan geldt alleen de vraag waar je voor jezelf de grens trekt tussen „handig" en „misdadig". Ik weet er alleen maar een hartgrondig „bah" voor te zeggen. In Indonesië noe men ze zoiets, wanneer ik het goed heb, „pienter boesoek" zijn. Zoals gezegd, ik laat in het midden wat voor Indië beter is. Er zit wellicht waar heid m, dat deze oplossing voor dat land de beste is, maav misschien is dit ook niet het geval. Van Aziz is het me alleen een beetje te gen gevalten, dat hij op zo'n goedkope manier in de fuik tippelde. Hij had be ter kunnen weten. Aangenomen, dat de geschiedenis zich heefttoegedragen zoals wij tot nu toe weten, zit er een niet mis te verstane les in, dacht ik zo, zelfs voor de meest hardhoofdige in Indische zaken. De les namelijk, om bij het aangaan van over eenkomsten met de R.I.S. eerst degelijk en grondig te informeren „hoe ze het eigen lijk bedoelen" En dan aan Aziz denken om op je qui-vive te zijn. H. OEKMAN. GOEDE VRIENDEN ZWAAR GETROFFEN. Zaterdagmorgen werd per radio het be richt uitgezonden van de felle brand, wel ke heeft gewoed in de Burgemeesterswo- ning te Wervershoof (N.H.) en waarbij om het leven zijn gekomen de 20-jarige doch ter van Burgemeester N. J. H. Raat en 2 nichtjes uit Medemblik. Dit bericht zal vele ingezetenen van on ze gemeente, die bij het intreden van de oorlog, in Mei 1940, naar de gemeente Wervershoof moesten evacueren, zeer heb ben getroffen, aangezien deze burgemees ter bij hen geen onbekende is vanwege zijn bijzondere hulpvaardigheid en de door hem in die moeilijke dagen verleen de steun, waarvoor velen hem nog altijd dankbaar zullen zijn. Het kan dan ook niet anders dan dat, me de onder hen in onze gemeente, die zich deze burgemeester nog goed herinneren, diepe verslagenheid zal heersen en dat met deernis en oprechte gevoelens van deelneming de droefenis in dit gezin be seft zal worden. Ons gemeentebestuur heeft dan ook zijn hartelijke deelneming betuigd. Moge God dit zo zwaar beproefde gezin troost en opbeuring schenken. BENOEMING. De Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren, afdeling Soest en Omstreken, be noemde met ingang van 15 April tot In specteur der Vereniging, de heer A. Tave- nier, gepens. opperwachtmeester bij de Rijksveldwacht. Voor inlichtingen en klachten wende men zich tot genoemde inspecteur, Dorrestein- weg 33, Soest. „DE HOVENIERS" KOMEN WEER en zullen op 25 April a.s., in hotel „Eem- land", de première geven van het toneel spel in drie bedrijven „De Heilige Vlam" van W. Somerset Maugham. De regie is opnieuw in handen gelegd van de be kende actrice Vera Bondam. De genoegelijke avonden, ons bezorgd door de blijspelen ,,'n Kalme Bruiloft" en „George en Margaret" liggen nog vers in het geheugen. Na aan het begin van het seizoen een lichte toets te hebben aange slagen, laten „De Hoveniers" nu een vol en donker accoord weerkinken. „De Heili ge Vlam" is een stuk met sterke speelkwa- liteiten en een interessante problematiek en de spelcapaciteiten van deze actieve Bilthovense toneelgroep kennende, mogen wij zeker weer een avond van amateur toneel in de beste vorm verwachten. Wij wensen „De Hoveniers" een verdiend succes en een uitverkochte zaal toe!

Soester Courant | 1950 | | pagina 1