De politiek van Amerika* KINDERVRIENDEN. EEN INDUSTRIE IN WORDING. Geen loonsverhoging maar lagere prijzen. UITGAVE: DRUKKE] SMIT - SOESTDIJK IBSü 1 Nederland verlengt het vreemdelingenseizoen. SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 21 APRIL 1950 SÖESTER COURANT 26e JAARGANG No. 31. Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. Bonaoi Vu We edestraat- Teleioon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. De Verenigde Staten van Amerika, die tot nog toe in een „splendid isolation" een volmaakte afzondering leefden, zien zich SinTfÜ fier°ePen de leidsels te nemen van het karretje van de wereldpolitiek Een der grootste moeilijkheden die ze daarbij hebben te overwinnen, is wel een zekere naïveteit, die tot uiting komt zowel IZ Tl'? het Duitse ™>agstuk als van de kolomen-kwestie, en die, wanneer met tijdig beter inzicht zich baan breekt, nog tot funeste gevolgen kan leiden. Amerika is „Gods eigen land". Niemand die Yn ,overtuigd is dan de bewoners van dat land zelve. Nergens is het zo goed, zo practisch, zo democratisch, zo vrij en zo ge lukkig als in de Verenigde Staten. „Duize lend van het succes" (zoals Stalin het eens ten aanzien van zijn eigen mensen uitdrukte) vertelt men aan iedereen dat, wil men óók zo succesvol zijn, men niet beter kan doen dan te doen zoals de Amerikanen. Democratische Duitsers De wereld buiten Amerika is de meesten van hen vrijwel vreemd, en wat ze er van weten is nog zeer oppervlakkig. De Amerikaan blijkt daarbij zeer gevoelig voor propaganda, vooral ten aanzien van zaken die hij zelve niet op hun waarde toetsen kan. In z'n eigen domein maakt men hem niet zo gemakkelijk iets wijs, maar wat betreft hetgeen daarbuiten valt, spreidt hij een soms opmerkelijke goed gelovigheid ten toon. Hij heeft schrikkelijke dingen gehoord over het optreden der Duitsers. De namen Lydice, Dachau, Rotterdam, Auschwitz, spreken hem van onmenselijke barbaarsheid. Nu zitten daar de Amerikanen in het bezette Duitsland. En ze komen daar, als met een schok, tot de onidekking, dat die Duitsers toch heus geen barbaren zijn. Keurig nette men sen. Democraten. Mensen die misschien door Hitier op sleeptouw genomen zijn, maar zich nu de ogen uitwrijven. Al wat men met die mensen heeft te doen is: ze een kans te ge ven. Wanneer ze dan maar de Amerikaanse methodes en opvatingen navolgen, zullen ze mettertijd (hoogste lof!) zelf nét echte Ameri kanen zijn! Men vraagt zich echter niet af, hoe het moge lijk kon zijn, dat Hitier zulk een macht kon verwerven. Men bestudeert niet welke trek ken in het Duitse volkskarakter Hitier de kans geven, dit ganse volk van 80 millioen mensen achter zich te verzamelen. Men graaft niet in de historie om daar te ont dekken dat Duitsland nimmer een democra tie geweest is, maar tot democratie moest worden opgevoed, en dat de enige poging die daartoe werd ondernomen (tijdens de Wei- mar-republiek) ijverig gesaboteerd werd door van revanche dromende industrieëlen en offi cieren enerzijds endoor de geallieerden an derzijds, die door hun Versailles-verdrag als met ijzeren hakken alles weer de grond in trapten. ■Daarbij zijn er -irr -tp'fn"t> Dl'itwrs (die echter in de laatste oorlog vrolijk vóór hun nieuwe vaderland tegen Duitsland ten strijde trokken). De namen van mensen als de operbevelhebber Eisenhower (Eisenhauer), luchtmaarschalk Spaatz, admiraal Nimitz, wij zen duidelijk op Duitse afkomst. En men scheert met deze goed-vaderlanders Amerika nen nu de Duitsers in de „Heimat" over één kam. Men verwondert zich tenslotte grotelijks en niet zonder ergernis, omdat Europa, dat al enkele malen leergeld heeft betaald, het Ame rikaanse bekerings-enthousiasme niet deelt. Amerika, oud-kolonie Hetzelfde geldt in zekere mate van het kolo niale vraagstuk. De Amerikanen zouden het begrip „kolonie" maar liefst van de wereld verbannen. Wanneer ieder volk in ieder land de vrijheid krijgt om zich te ontwikkelen, zoals Amerika het gedaan heeft, zal men ook hier weldra allemaal imitatie-Amerikaantjes aantreffen, en zal de Democratie alom heer- sen. Men vergete daarbij niet, dat er maar één land is, waar de echte Democratie gevonden (Historisch.) Kleine Jantje bleef des avonds Tegen bedtijd te lang uit; Niets bijzonders, dat komt meer voor Met zo'n leuke kleine guit. 's Morgens sprak hij over visjes, Stekelbaarsjes in de sloot Sn alleen bij de gedachte Zag zijn Ma dat hij genoot. Toen het laat begon te worden En ons Jantje bleef absent, Ging men ongerust aan het zoeken Naar de kleine vissersvent. In geen velden en geen wegen Vond men evenwel een spoor; Jantje was en bleef een raadsel, 't Manneke was er van door. De politie werd gewaarschuwd, Want dat was toch wel secuur; 't Liep intussen al heel aardig Naar het middernachtlijk uur. Inspecteurs werden voor Jantje Uit hun warme bed gelicht, Adjudanten en agenten Deden eveneens hun plicht. Eerst vroeg men de bange ouders: Is het kind wel uitgegaan Doch, daar 't huis al onderzocht was, Kon abuis dus niet bestaan. Met de auto en de motor, Met de jeep en op de fiets, Trok men door de nacht aan 't zoeken, Maar van Jantje zag men niets. Tegen drie uur ging men even Informeren hoe het was; Jantjes moeder zwom in tranen. Als jantjes visjes in een plas. Opgelucht na al die spanning, d'Ogen nog van tranen vol Zei ze: Jan lag in een muurkast. Achter een stapel knotten wol. 't Grapje kostte de politie Maar weer vele uren slaap En dat alles overbodig, Om de kunsten van zo'n aap. De politie deed haar arbeid, Plichtsgetrouw en nauwgezet, Niet vertoornd, doch dankbaar toog men Huiswaarts naar het warme bed. Als de knul het mij gelapt had, Zo'n ondeugend jong, zo'n blaag, zii1} broekje strak gespannen tv+u*1^ kree8 een flink pak slaag. Dat had Jantje voor zijn ondeugd, Met politie-hand verdiend, Maar de Soesterse politie, Is en blijft een.kindervriend. E. VAN EEDEN. wordt (ondanks Ku-Klux-Klan, minderhe- denvervolging, politieke klans en omkoop baarheid) en dat is Amerika. Men heeft dus niets anders te doen dan de Amerikaanse in stellingen en wetten over te nemen, en men is: democraat. Onze Nederlandse regering heeft aan de lijve ondervonden, hoe men die opvatting doorzetin Indonesië bijvoor beeld! Bij dit alles speelt een grote rol, dat Amerika indertijd zelf een kolonie geweest isvan Engeland. En dat het onder George Washing ton zich vrijgevochten heeft. Daarom ziet men nog altijd met een scheef oog naar John Buil en alle rijken die er koloniën op na houden, en trekt één lijn tussen de alles wat er zo meer in opstand is in het Oosten, en de dap pere Yankees van Washington. Dit „schwarmen" in de buitenlandse politiek wordt echter gevaarlijk, wanneer het bedre ven wordt door een land, dat in die politiek leiding geeft, omdat het sterker en krachtiger uit de oorlog is gekomen dan zijn buurlan den. Men is in Amerika niet met z'n taak meege groeid. Wie de verkiezingsstrijd volgt, weet dat tal van afgevaardigden naar Senaat en Congres gekozen worden om allerlei redenen, die echter niets te maken hebben met hun bekwaamheid om de Amerikaanse politiek t helpen leiden. Toen indertijd Czaar Alexander I van Rua land, na de overwinning op Napoleon, grot invloed had kunnen uitoefenen op de gan van zaken tijdens het Wener Congres, liet h: zich door z'n idealisme en geestelijke exaltati (die nog aangewakkerd werd door de befaam de barones Van Krüdener) tot eenzelfde ge liefhebber verleiden, met als gevolg dat d lieden die wisten wat ze wilden, uitgeslapei politici als Talleyrand en Metternich, hun re actionnaire plannen konden doorvoeren ei middels hun „Heilige Alliantie" de grondslaj konden leggen voor een gevangenismuur on de vrijheid, die alleen door revolutionnair dy namiet tot springen gebracht kon worden Wat dan ook prompt gebeurde En zolang men in Europ* zelf nog harrewart zolang de staten op het continent niet mei elkaar tot eenheid kunnen komen omdat En geland nog altijd hoopt zijn positie op de wij te kunnen hernemen, kunnen de Amerikaansï politici doorgaan met hun democratisch ge- liefhebber. terwijl de uitgekookte zakenmen sen hun kansen waarnemen en de grondsla gen leggen voor een nieuwe economische oori log! Nog niet zo lang geleden hebben wij ge meld, dat door ons gemeentebestuur een aan de Beckeringhstraat gelegen terrein was verkocht voor de vestiging van een nogal belangrijke industrie. Koper van dit terrein was de heer E, Kann, wonende te Naarden, die in Gen nep een industrie heeft voor de vervaar diging van dames- en heren-ondergoede ren, welk bedrijf zich in de laatste jaren zó uitbreidde, dat moeilijkheden ontston den met het aantrekken van personeel. Dit vooral was het, dat de heer Kann deed uitzien naar een gemeente met een grotere bevolking, met het doel daarheen zijn bedrijf over te plaatsen. - Vooral de feiten, dat in onze gemeente nog niet te veel industrie is gevestigd en de beschikking kon worden verkregen over een terrein, dat gelegen is in dat deel der gemeente, waarin veel arbeiders woonachtig zijn, waren voor de heer Kann belangrijk Genoeg te besluiten zijn bedrijf naar hier over te brengen. Na overdracht van het terrein, dat gele gen is tussen de Beckeringhstraat en do voorzijde der Katholieke begraafplaats aan de Kostverlore'nweg is in korte tijd zeer veel werk verricht. De heer W. G. F. Bertiing, architect te Baarn, had spoedig een prachtig plan ge reed. waarna even snel met het bouwen werd begonnen, waarmede werd belast de heer G. Hooijer te Hilversum. Zaterdagmorgen reeds was men hiermede zover gevorderd, dat kon worden overge gaan tot legging van de eerste steen. Deze handeling werd verricht door de jongste dochter van de heer Kann. Voor dit feit waren bijeen de familiele den van de heer Kann, meerdere geno digden, de architect en de aannemer met hun personeel, terwijl meer dere omwonenden eveneens hun belang stelling toonden. Uit de hierboven afgedrukte foto van de maquette van 't wel zeer fraaie fabrieks gebouw mag ongetwijfeld worden afge leid, dat dit bedrijf een belangrijke aan winst voor onze gemeente belooft te wor den. Aan de voorzijde bevinden zich 2 privé- kantoren, bedienden-kantoor, wachtka mer, fotofrafische afd. archief enz. achter dit alles de fabriek, expeditie-afdeeling, 'n .werkplaats voor de in het bedrijf opgeno men* machines enz. De gehele oppervlakte van de fabriek om vat pi.fti- 750 vierkante meter, terwijl j thans reeds plannen worden uitgewerkt, om, dirett na het gereed komen van het geheel, ov^er te gaan tot 't aanbouwen van een afzonderlijke afdeling, waarin de grondstoffen zullen worden vervaardigd, welke in de fabriek worden verwerkt. SliS"-,"" ,',is SBSSm. (ubn/tk. w<tlk» zullen een 150-tal mannelijke en vrou welijke personen in dit bedrijf een plaats kunnen vinden, maar het ligt in het voor nemen dit aantal ten spoedigste tot een 200-tal op te voeren. Het wil ons voorkomen, dat wij èn de on dernemer èn onze gemeente kunnen feli citeren met de vestiging van dit bedrijf. De heer Kann met het feit, dat hij de beschikking krijgt over een moderne fa briek en zijn personeelsmoeilijkheden on getwijfeld tot het verleden zullen gaan behoren en de gemeente met een flinke werkgelegenheid, waarin een groot aantal gemeentenaren werk zullen vinden. We leven weer in April en ligt dus weer het eerste kwartaal van 1950 achter ons. Al weer een winter voorbij en tegelijk een half jaar devaluatie. Beide omstandigheden, de winter en de geldelijke gevolgen van de de valuatie hebben ons in deze maanden bezig gehouden en het is merkwaardig te constate ren, dat zij elkander enigszins in evenwicht hielden. Want doordat de winter bijzonder zacht is geweest, waren de gevolgen van de devaluatie beter te dragen. De stijging van de kosten van levensonderhoud, die nu al een procent of zeven bedraagt, is groter geweest dan men had verwacht, maar als we een strenge winter hadden gekregen zouden de toestanden heel wat verscherpt zijn geweest. Laten we dus dankbaar zijn, dat we nauwe lijks van een winter hebben kunnen spreken. Het feit, dat de kosten van levensonderhoud meer zijn gestegen dan met de 5% loonsver hoging overeenkwam, past in zekere zin pre cies in de regeringspoltiek. Daardoor wordt n.1. het verbruik beperkt. Wanneer het leven niet meer dan 5% duurder was geworden, zou de stijging precies zijn gedekt door de ver hoogde lonen en zou men dus evenveel kun nen blijven kopen als vóór de devaluatie. Maar dat was de bedoeling van de regering niet. Zij wil immers, dat we harder zullen werken en minder verbruiken. Aan de 5% loonsverhoging werd de voorwaarde verbon den, dat de productie opgevoerd zou worden. En al zal de invloed van die voorwaarde nu niet zo erg groot zijn geweest, er zijn inder daad bedrijven, waar de prestaties zijn toege nomen. Daar komt trouwens nog bij, dat on afhankelijk van de loonsverhoging in vele bedrijven de productiviteit van kwartaal tot kwartaal stijgt door betere voorziening met grondstoffen, vernieuwing van machines en toenemende geschooldheid van het personeel. Met de productie loopt het dan ook wel los. Doch de regering zat met de puzzle hoe zij het verbruik kon beperken. Zij acht dit nood zakelijk, omdat onze handelsbalans nog altijd niet sluitend is en zij het verschil, dat nog te overbruggen valt van twee kanten af wil doen verminderen: aan de ene kant door de pro ductie te doen vergroten, aan de andere kant door de consumptie te beperken. Deze con sumptiebeperking is thans het automatische gevolg van het feit, dat de prijzen sneller stijgen dan de lonen. Wanneer men dus klaagt dat men op het ogenblik minder kan kopen dan een half jaar geleden, is dat voor de re gering het bewijs, dat zij op het goede pad is, al zal de gemiddelde burger het daarmee niet eens zijn. Inderdaad geven de laatste indexcijfers van het verbruik een daling te zien van de zgn. „consumptiegoederen", dat zijn de artikelen, die voor het dagelijks leven nodig zijn, dus al hetgeen men koopt bij de kruidenier, de bak ker, de slager, de melkboer en de groente boer, de drogist, enz. Het is nog slechts een daling van enkele procenten, maar een feit is, dat voor deze goederen de stijging van de prijzen een overeenkomstige daling van de omzet veroorzaakt heeft. Bij de aanschaffing van „duurzame goederen", dus meubels en ander huisraad, textiel enz., hebben de hogere prijzen nog geen daling van de omzet veroor zaakt, zodat de totale uitgaven voor deze arti kelen gestegen zijn. Doch er is wel een ver schuiving te constateren, waarschijnlijk onder invloed van de ruimere keus van textiel. Men heeft voor de klerenkast en de linnenkast meer uitgegeven en minder voor meubelen, stofzuigers, radio's enz. En wat staat ons nu verder te wachten? Met die vraag houdt bijna iedereen zich bezig. We leven allen nog steeds in de hoop, dat vroeg of laat het levensonderhoud belangrijk goedkoper zal worden. Dat doen we eigenlijk al sinds de dag van de bevrijding, doch tot nu toe hebben we inplaats daarvan reeds vijf jaar lang stijgende prijzen gekregen. Willen we tot goedkoper levensonderhoud ko men, dan betekent dit, dat alle prijzen omlaag moeten en dat dus ook alle inkomens, dus zowel lonen als winsten verminderd zullen moeten worden. Niemand is echter bereid om de eerste pas op deze weg te zetten en dat maakt het zo moeilijk om tot lagere prijzen te komen. De vorige zomer scheen de prijs daling voor de deur te staan, doch toen haalde de devaluatie een streep door de rekening. Zal 1950 toch eindelijk de lang verwachte omslag in de prijzen brengen? Niemand kan het zeggen, al maakt het over-aanbod van goederen, vooral in Amerika, een prijsdaling niet onwaarschijnlijk en is ook de daling van de scheepsvrachten een aanwijzing, dat prijs verlagingen voor de deur staan. Wie Holland op z'n mooist wil zien, heeft daarvoor niet zo heel lang tijd. Ons klimaat is een ernstige handicap voor de intensivering van het vreemdelingenverkeer, dat ons de be geerde deviezen in het laadje brengen moet. Daarom maakt men dankbaar gebruik van de gelegenheid die het bloembollqnseizoen biedt, om een paar maanden toe te voegen aan de tjjd, waarin men de vreemdelingen naar Holland trekken kan en poogt hen gedu rende dat tijdvak zoveel mogelijk attracties te bieden. Attracties, waarvan ook de hon derdduizenden profiteren, die uit het eigen land naar de pracht der bloeiende velden komen kijken! Een tocht door de Bollenstreek, per trein, bus of auto, is alleszins de moeite waard. Maar behalve de aanblik der kleurige velden biedt hij thans vreemdeling en inwoner nog geheel bijzondere attracties. Sprookjestulnen. In Hillegom begint het al. Daar is, voor het oude buiten Treslong (dat straks gaat ver dwijnen om plaats te maken voor een modern beursgebouw) een prachtige tuin aangelegd, de Demonstratietuin „Treslong". Hier kan men de toepassing der stijlen zien in border, grasperk en rotstuin, in alle stijlen die de tuinarchitect kent. Hier bloeiden narcissen en hyacinthen en nu de tulpen in 'n ideale omgeving, en in een betrekkelijk klein be stek kan men het alles bekijken. De opper vlakkige waarnemer is misschien met een kwartiertje klaar en heeft dan toch een aar dige indruk ontvangen van wat met bolbloe- men alzo is te doen. De liefhebber zal er tel kens en telkens weer terugkeren, en, gehurkt bij al dat schoons, zich verbazen over de won deren der natuur. Verderop, in Lisse, herhaalt zich dat alles, maar in veel grootser opzet. Daar is, in het enige natuurreservaat dat uit het vroegere duin- en bosterrein is overgebleven (het bui ten „Keukenhof", 25 heet. groot) een prach tige tentoonstelling aangelegd, die op 23 Maart door minister Mansholt is geopend. Men heeft hier de natuur zoveel mogelijk on gerept gelaten. Geen tegelpaden of hekken breken hier de sfeer. Statige, eeuwenoude bomen rijzen op, een stille vijver glanst in de zon, en daaronder en daarnaast bloeien de bloemen in hun honderdvoudige variëteiten, van de oudst bekende handelssoorten tot de nieuwste kruisingen. Deze tentoonstelling heeft H.M. de Koningin tot Beschermvrouwe, maar ze heeft ook nog een andere schutspatroon: Jacoba van Beye- ren, de stoutmoedige Hollandse Gravin, die het tegen Philips de Schone durfde opnemen, maar de strijd niet kon volhouden. Zij heeft hier vlak in de buurt gewoond op het slot Teylingen, waarvan de forse ruïne thans nog te bezichtigen is en dit bos was haar „keu- kenbos", waar het wild voor de grafelijke ta fel werd geschoten. De figuur van Jacoba prijkt op alle biljetten, die hier en in het buitenland de aandacht vra gen voor deze tentoonstelling, en zoals zijzelf, vol energie en strijdlust, zo is ook de Hol landse bloembollen-exporteur van vandaag, al is zijn missie een meer vreedzame: deviezen te verdienen voor onze schatkist! Dat lukt hem wonderwel: vorig jaar bedroeg de totaal omzet 83 millioen! Naar deze tentoonstelling zullen ze komen van heinde en verre, de liefhebbers van bloemen. Spoorwegen, reisbureaux, ze hebben speciale tarieven voor een bezoek; de schooljeugd zal komen in grote getale, want een bezoek aan de tentoonstelling wordt niet als eeen school reisje, doch als een instructieve excursie be schouwd. Op deze tentoonstelling werd gisteren Het gouden jubileum gevierd van de ex porteurs-organisatie, de Bond van Bloembol lenhandelaren en Jacoba heeft haar gas ten op de tentoonstelling welkom gehe ten, omringd door haar hofstoet. Maar vele honderdduizenden zullen haar zien, wanneer zij op Zaterdag 22 April, de dag van het grote bloemencorso, aan het hoofd van de stoet zal rijden, omringd door edelen en hofdames, lansknechten en valkeniers. Deze optocht van rijdende bloemstukken zal des middags starten vanaf Sassenheim en rij den naar Hillegom vice versa. Langs de Rijks weg zullen ook nu weer talrijke bezoekers dit sprookje willen meebeleven. Tm*1 'Jleertijd _^oordw jjk. de^ bloemen corso en een schitterend vuurwerk tot slot. Bloemenschilderijen. Noord wijk was het, dat in 1937 een aanvang maakte met het leggen van bloem-mozaïeken, schilderijen van bloemen, wier kleurige pracht van overal de belangstelling trok. Maar in de Bloembollenstreek, in Hillegom, Lisse en Sas senheim, nam men dit over en wanneer straks het bloemencorso door de streek trekken zal, ziet men aan weerszijden in tuinen en parken de kleurige mozaïeken, waar op vaak kunst zinnige wijze de bewoners van de streek hun aanleg botvieren. Steeds meer mensen doen hieraan mee, steeds groter wordt de vaardigheid, steeds origineler de ontwerpen. Grote firma's zien reclamemo gelijkheden en in de mozaïeken ziet men de voortreffelijke kwaliteit van allerlei produc ten reeds verkondigd! Door dit alles is een bezoek aan de Bloem bollenstreek alleszins de moeite waard en wie het kan doen, moet gaan op een dag in de week. Want Zaterdags en vooral Zondags be weegt zich als een trage, donkere slang een onafgebroken rij van voertuigen langs de we gen in de Bollenstreek, en het is wel voorge komen dat een bestuurder klaagde, dat hij ge durende het gehele traject niets anders gezien had dan het nummerbord van zijn voor ganger! Wie rustig wil genieten van de aanblik der bloeiende bloemen, ga 's morgens op pad en bezoeke in de middag de grote tentoonstelling, waar de natuur toont wat ze te bieden heeft, wanneer menselijk vernuft, geduld en onder nemingsgeest een handje helpen! GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 28 April te 7 uur, ter benandeiing van cie volgende agenda: 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 23 December 1949, 11 Janu ari 195U en 1 Maart 1950. 2. Ingekomen stukken. a. Verslag van de Schoonheidscommissie over 1949. b. Besluit van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit van 30 December 1948 tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van 't rijwielpad Soesterberg-Amersfoort zulks in afwijking van het verzoek van de In specteur der Domeinen te Utrecht. c. Rapport van de hoofdinspecteur van politie betreffende het storten van vuil nis op een terrein aan de Van Weedestr. d. Schrijven van de directeur van Ge meentewerken ter beantwoording van een in de raadsvergadering van 1 Maart ge stelde vraag inzake verbetering van de Postweg. e. Schrijven van W. Mulder te Soest be trekking hebbende op verkoop van zijn huis met voorstel, dit in handen te stel len van B. en W. ter afdoening. f. Schrijven van B. en W. van Zeist, in zake wijziging gastarieven, geldende voor Soesterberg. 3. Opnieuw stemming omtrent het voor stel van B. en W. om niet over te gaan tot uitbreiding der straatverlichting aan de Grote Melmweg, waaromtrent de stem men in de vorige vergadering hebben ge staakt. 4. Voorstel tot het in schenking aanvaar den van een geschilderd portret van H.M. de Koningin, thans H.K.H. Prinses Wil- helmina. 5. Voorstel tot wijziging van de verorde ning op het aanplakken van bekendma kingen, welke door of vanwege het ge meentebestuur geschieden. 6. Voorstel tot verlenging van de over eenkomst met de N.V. „Gekro", inzake vernietiging van afgekeurd vee en vlees. 7. Voorstel inzake aanvulling van de met de P.U.E.M. gesloten straatverlichtings overeenkomst. 8. Voorstel tot vaststeling van een wijzi ging van de verordening op de openbare wegen. 9. Opnieuw vaststelling van de navolgen de in bezettingstijd door de burgemees ter, waarnemende de taak van de raad, vastgestelde verordeningen: a. Wijziging verordening openbare wegen. b. Wijziging verordening voorkoming van brand. c. Twee verordeningen ingevolge artikel 6 der Winkelsluitingswet. 10. Crediet- aanvrage: a. Voor vernieuwing van dienstleidingen van het gasbedrijf. b. aanleg hoofdgasleidingen en dienstlei dingen in het complex Hartweg. 11. Voorstel tot wijziging van de veror dening, regelende de genees- en verlos kundige armenverzorging. 12. Vaststelling van een besluit tot het verlenen van medewerking voor de aan schaffing van leermiddelen ten behoeve van de Chr. School te Hees. 13. Verzoeken om vergoeding van reis kosten ingevolge artikel 13 der lager-on- derwijswet 1920. 14. Voorstel tot vaststelling vijfjaarlijkse afrekening voor bijzondere scholen. 15. Crediet-aanvrage voor aankoop van gereedschappen Gemeentewerken. 16. Voorstel tot het verlenen van een cre diet voor aanschaffir»g van uniforme vuil nisemmers. 17. Voorstel tot wijziging van de Leges verordening. 18. Voorstel tot beschikbaarstelling van 'n crediet voor de bouw van 6 woningwet woningen in het plan Hartweg. 19. Voorstel om Koninklijk Besluit var 20 Jan. 1950, Staatsblad K 15 (uitkeringsbe- sluit eerste kwartaal 1950) ook voor het tweede kwartaal van toepassing te ver klaren. 20. Wijziging tarieven Natuurbad, alsme de aanvrage tot crediet-verlening voor zwemonderricht aan schoolgaande kinde ren. 21. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, t.w.: a. Verhuur van grond aan de Midden laan aan K. Hoffland. b. Verhuur van grond aan de Midden laan aan F. J. Felis. c. Verhuur van grond aan de Buntweg aan de Geref. Kerk. d. Ingebruikgeving van een perceel wei land aan de Birktstraat aan G. A. Hagen. e. Uitbreiding overdracht bevoegdheid aan burgemeester en wethouders tot verhuur gemeentewoningen aan de Generaal Spoorstraat en Generaal Winkelmanstraat te Soesterberg. f. Beëindiging van het recht van erfpacht op het perceel Hartweg 17. g. Verpachting van grond nabij de Van Weedestraat aan F. A. Kuijper. h. Aankoop van het perceel Hartweg 21, van A. Radstok, ï- Aankoop van een strook grond ter ver- orfcaiiij* v<ii~ui» AJumwcgr." j. Verhuur van gemeentewoningen aan de Beckeringhstraat 4 en 6. k. Aankoop stroken grond ter verbreding van de Beetzlaan. 1. Gedeeltelijke intrekking erfpacht aan woningbouw „Goed Wonen". 22. Crediet-aanvrage voor eenvoudige ver betering voetbalterrein B.D.C. BELGISCHE OORLOGSINVALIDEN OP SOESTDIJK. Een honderdtal Belgische oud-strijders maakte Dinsdag en Woensdag een twee daagse reis door Nederland. Het gezel schap bestond voor het merendeel uit Belgische militaire oorlogsinvaliden uit de laatste iwee wereldoorlogen. Elk jaar wordt een dergelijk iutstapjfe georganiseerd naar andere landen. Hier door wordt een bepaalde ere-schuld inge lost, waarvoor de Belgische oorlogsinva liden zeer erkentelijk zijn. Het bezoek aan Nederland is des te aan trekkelijker peworden, omdat ook een aantal Nederlandse oorlogsinvaliden zich te Eindhoven bij hun Belgische collega's aansloten. Bij het passeren van de Belgische-Neder- landse grens werden de oud-strijders Dinsdagmorgen welkom geheten door Ma joor B. E. M. A. Servais, Militaire Atta ché van België in Den Haag en W. Ch. J. M. van Lanschot, voorzitter van de Bond van Ned. Mil. Oorlogsinvaliden. Te Eindhoven vond een officiële ont vangst plaats door Burgemeester H. A. M. T. Kolfschoten. Ter ere van de gasten werden door de gilden enige demonstra ties vendelzwaaien gegeven, waarna een bezoek werd gebracht aan de Philips fa brieken. Na het gebruik van een Bra bantse koffiemaaltijd vertrok men via 's Hertogenbosch en het paleis Soestdijk naar Amsterdam. Te ongeveer kwart voor zes bereikte de colonne, bestaande uit een 30-tal auto's vooraf gegaan door een marechaussee-es corte op de motor en gevolgd door enige auto's van het Rode Kruis, het paleis Soestdijk. Langzaam reed de stoet langs het bordes van het paleis, waarvoor de Koningin had plaats genomen in gezel schap van H.M. Adjudant Bischoff vajn Heemskerk, Mevr. Smit-Avis, part. secre taresse en Baron Heeckeren van Molen- cate, secretaris. In dit hoge gezelschap merkten wij verder op de 81-jarige Bel gische generaal F. J. de Kempeneer en generaal F. Korthals, beide gewond in 1914-1918. Na dit défilé onderhield de Koningin zich enige tijd met de beide genoemde gene raals en enige heïen van het Comité van Ontvangst. Vervolgens trok het gezelschap naar Am sterdam, alwaar te 7 uur een kranslegging plaats vond bij het nationaal monument op de Dam. Des avonds waren de oud-strijders de gast van het gemeentebestuur van Am sterdam en werd hen door burgemeester A. J. d'Ailly, in het restaurant van de Boschbaan 'n diner aangeboden, waarbij het bekende radio-ensemble van Jan Corduwener de muziek verzorgde. Woensdag werd allereerst een bezoek ge bracht aan de bloembollenvelden. Na een lunch, aangeboden door de gemeente Hil legom. werd een korte rondrit gemaakt over de bloemententoonstelling „Keuken hof" te Lisse. Via Katwijk en Scheveningen ging het toen naar Den Haag, alwaar het gezel schap een Thee kreeg aangeboden door Z. Exc. E. Graeffe, buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur van België. In Breda werden de oorlogsinvaliden nog ontvangen door de Gouverneur yan de Na de smeekbede van onze V.V.V. met be trekking tot het openluchttheater zal, bij het lezen van onderstaande regels, wel een enkel voorhoofd gefronsd worden. Wellicht zijn er ook, die het gevoel krij gen, dat ik onze gemeente nog meer el lende op de hals wil jagen. Enige dagen geleden was ik, in de kop van Noord-Holland, de gast van een familie, die reeds op een kampeerplaats haar tent huis had opgeslagen voor haar zomerver blijf. Zoiets lijkt een griezelige onderne ming nu het nog zo koud is, maar laat ik direct zeggen, dat dit erg meevalt. Koud heb ik het niet gehad en zeker niet kou der dan thuis. Het was de eerste keer van mijn leven, dat ik op zo'n kampeerplaats kwam. Ik had er, eerlijk gezegd, een andere voor stelling van. Niet zo'n erg prettige en niet zo'n bijster nette, maar daar ben ik nu toch wel op teruggekomen. Daarom vraag ik mij af, of het niet iets voor onze gemeente zou zijn om ook zo'n terrein in te richten. Uitgestrekte ideale kampeerterreinen hebben we te over in onze gemeente en het zou de naam van Soest, in zoverre dit nog nodig is, opheel wat welwillende lippen brengen. Wel is het jammer, dat er geld aan te pas komt. maar daartegenover staat, dat er heel wat geld naar onze gemeentekas zou stro men en naar de knapzakken van onze ge meentenaren, vooral neringdoenden. Toch kan ons de aanleg de kop niet kos ten, afgezien nog van het feit, dat deze kosten vlug terug zullen vloeien. Wanneer we ons het terrein b.v. denken aan de Soesterbergsestraat, daar waar nog steeds die borden met „mijnen" staan, be hoeft het water slechts over korte af stand te worden aangevoerd. Wasplaat sen en W.C.'s behoeven niet van luxe uit voering te zijn. Verder hebben we nodig een paar lichtmasten, enige bestrating bij de entree, een semi-permanent gebouw tje voor een winkel waarin „alles" te krijgen is en één, waarin we de „admini strateur" of pachter kunnen poten. Er zijn natuurlijk heel wat bezwaren op te werpen en ik weet heus wel met welke bezwaren U zult komen. Daarvoor woon ik lang genoeg in Soest. Maar onze ge meente heeft het zelf in de hand de nodi ge bepalingen te maken en die mogen ge rust streng zijn. Gelooft U maar van mij, dat er voldoen de kampeerders zijn, die zelfs gesteld zijn op strenge voorschriften. Om verder aesthetici bij voorbaat de wind uit de zeilen te nemen, zou een van de eisen kunnen zijn, dat het kamp niet van de weg af zichtbaar mag zijn. Het lijkt mij het overdenken waard. Wat denkt V.V.V. H. OEKMAN. Koninklijke Militaire Academie, Kolonel K. F. Puffius, waarna de thuisreis werd aanvaard. In navolging van dit jaarlijkse uitstapje heeft de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers het plan opgevat om iets dergelijks voor de Nederlandse oud- - cTC'—* Deze bonci telt ruim 4000 leden en hoopt in aeptennif. a.s. zijn eerste lustrum te herdenken waarbij vertegenwoordigers uit ver schillende landen zulen worden uitgeno digd. SOESTER SCHAAKCLUB. Ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe clublokaal, in de Lunch room Burg. Grothestraat 37, geeft de Soester Schaakclub Dinsdag 25 April 'n gezellige avond, waarop niet alleen leden maar ook niet-leden kunnen deelnemen aan een interessante wedstrijd. Er zijn geen kosten aan verbonden en er worden aardige prijzen beschikbaar gesteld. GEMEENTEHUIS GESLOTEN. Ter kennis wordt gebracht, dat, in ver band met de Woensdag 26 April te hou den verkiezingen voor de Provinciale Sta ten, het gemeentehuis die dag voor het publiek gesloten zal zijn. DE WET OP DE WACHTGELD- EN WERKELOOSHEIDSVOORZIENING. Over dit onderwerp sprak de heer B. Roolvink uit Hilversum op de 31e jaar vergadering van de Chr. Besturenbond al hier, welke in het wijkgebouw „Eltheto" werd gehouden. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, kreeg de secretaris gelegenheid het jaarverslag uit te brengen. Daaruit uieek, dat de Chr. Besturenbond in het afgelopen verenigingsjaar ruim 60 nieuwe leden kon inschrijven. Er werden drie nieuwe afdelingen opgericht en wel die van de Metaalbewerkers, de Trans portarbeiders en van arbeiders in bedrij ven van Voedings- en genotmiddelen. Nadat nog het financiële verslag was uit gebracht, werd het woord verleend aan de heer Roolvink. Met de vraag: Is deze wet belangrijk be gon spr. zijn interessante inleiding. Spr. nam zijn aandachtig gehoor mee te rug naar het jaar 1860, toen reeds groepen arbeiders samen kwamen en zelf de hand aan de ploeg sloegen. De rechts positie van de arbeider, de loontrekker, werd door de arbeiders zelf opgezet. Niet in organasatieverband, maar onderling werden steunfondsen gevormd en zo werd bereikt, dat een klein gedrag aan steun kon worden uitgekeerd. In 1909 ging de overheid er zich mee bemoeien, maar toch niet in die mate, dat er een wet tot stand kon worden gebracht. In 1914 werd het weer actueel en na de eerste wereldoor log, toen de werkloosheid toenam, werd het ogenblikkelijke belang nog meer in gezien. In 1919 kwam de ouderdomswet tot stand, hetgeen een stap in de goede richting was. Toch waren de resultaten niet zoals verwacht werd. Opnieuw wer den de moeilijkheden en mogelijkheden onder de ogen gezien en tijdens het ver blijf van de regering in Engeland, tijdens de laatste wereldoorlog, werden voorbe reidingen getroffen voor een nieuwe wet, welke in 1949 tot stand kwam. In korte trekken besprak de heer Roolvink deze wet en daar deze betrekking heeft op al len, is het noodzakelijk, dat iedereen met de inhoud op de hoogte wordt gebracht. Na het beëindigen van de aandachtig be luisterde rede beantwoorde de heer Rool vink nog verschillende vragen. Na de spreker dank te hebben gebracht voor zijn duidelijke uiteenzetting, maakte de voorzitter bekend, dat er Zaterdag 13 Mei a.s. te Baarn een appelmiddag zal worden gehouden, waaraan sprekers en muziekverenigingen zullen deelnemen. Met de opwekking dit appel te bezoeken, sloot de voorzitter de vergadering.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1