ONZE KONINGIN VERJAART. Verkiezing PROVINCIALE STATEN - Soest Sparen is ook: Geen schulden maken. Leopold ofBoude wijn. Soest viert Koninginnedag. SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK 1 - - VRIJDAG 28 APRIL 1950. 26e JAARGANG No. 33. SOESTER COURANT Abonn. per kwart, 1.50 - per post ƒ1.75. BofCSD I Vul Weedeatraal U - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. m. MnBWÊBEb Sparen en spaarzaamheid zijn twee verschil lende dingen en al kan niet iedereen sparen in de gewone zin van het woord, men kan wel spaarz aam zijn, wat toch ook een vorm van sparen is. Dat is nl. sparen in deze zin, dat men niet meer uitgeeft dan verstandig is. Met deze vorm van sparen zijn we noodgedwongen druk bezig, wat de winkeliers in hun win kellade heel goed kunnen bespeuren. Bij bijna alle zaken beginnen de omzetten achteruit te lopen. Natuurlijk zouden we liever zien, dat iedereen naar hartelust zou kunnen kopen. Maar nu dat onmogelijk is, moeten we de fei ten nemen zoals ze zijn en dus de tering naar de nering zetten. De enige mogelijkheid om aan die gedwongen bezuiniging te ontkomen is kopen op crediet, maar dat is een vorm van schulden maken, waaraan nogal wat bezwa ren verbonden zijn. Het is verleidelijk genoeg te kopen zonder geld, of tenminste met niet meer dan een klein deel van de totale koopsom. Betaal maar een tientje en de rest in termijnen en alles loopt van zelf. Ja, dat lijkt zo, maar juist doordat het zo gemakkelijk schijnt, neemt men op deze wijze, ook veel te gemakkelijk meer verplichtingen op zich dan men kan dragen. Het is niet erg, wanneer een solide koper een belangrijk meubelstuk, een fiets of iets dergelijks of afbetaling koopt. Het is im- paers moeilijk om het volle bedrag bij elkaar te sparen. Natuurlijk is het altijd beter te be ginnen met te sparen voordat men koopt, maar we kennen de praktijk van het leven te goed om niet te weten, dat talloze mensen al leen sparen kunnen als ze ertoe genoodzaakt zijn. In zeker opzicht is dat afbetalen ook zoiets als noodgedwongen sparen omdat men de verplichting op zich neemt iedere week of iedere maand een zeker bedrag te zullen beta len. Maar het verschil met het echte sparen is, dat men bij het afbetalingssysteem reeds genieten wil van het geld, dat nog verdiend moet worden. Aangezien echter niemand kan oogsten voordat hij gezaaid heeft, moet men voor het vooruitlopen op het sparen betalen; d.w.z. dat men bij het kopen op afbetaling altijd meer moet geven dan wanneer men contant koopt. Daaruit kan men deze les trek ken, dat het kopen van dingen, waarvoor men het geld nog niet bij elkaar heeft, altijd een dure geschiedenis is. Dat behoeft echter geen ramp te worden als men maar de eigen draagkracht kent en niet meer aanschaft dan op redelijke wijze geleidelijk aan betaald kan worden, zonder dat men met andere noodza kelijke uitgaven vast loopt. Doch in dit op zicht wordt maar al te veel gezondigd en wij vrezen dat dit in de naaste toekomst nog veel erger zal worden. De behoefte aan artikelen is immers nog altijd groot en de drang om te verkopen is bij de middenstand niet minder sterk en deze beide omstandigheden tezamen veroorzaken gewoonlijk toenemende aanschaf fingen op crediet. In het ogenschijnlijk zo welvarende Amerika gaan bijna alle families gebukt onder zware afbetalingsschuld. Vrijwel ieder gezin heeft daar een eigen auto, maar er zijn duizenden gevallen bekend, waarin de kosten van afbe taling en onderhoud van de wagen meer dan een derde van het inkomen opslokken. Niette min koopt men soms ook nog een televisie apparaat en een koelkast en zo zit het gezin tot over de oren in de schuld. Alle plezier, dat de eigenaar van al die mooie bezittingen zou moeten hebben wordt hem maar al te vaak vergald door de drukkende zorgen van de iedere maand vervallende wissels. In derge lijke toestanden ligt de kiem van de nieuwe economische wereldcrisis. Daarom is sparen niet alleen geld opzij leg gen, maar in de eerste plaats: geen schulden maken. Men komt tot sparen door met spaar zaamheid te beginnen. En wat men op die ma nier aan bezit en welstand verwerft, kan wor den genoten zonder de schaduw van een schuldenlast. Dit zijn alle waarheden als koeien en als nu ook eens...... de staat en de gemeenten van deze stelregel uitgingen en niet voortgingen steeds grotere schulden te maken, die tenslotte door de belastingbeta lers moeten worden afgelost, dan zou er mis schien voor de burgerij wat minder noodzaak bestaan om persoonlijk crediet op te nemen. Het is de overheid, die ons vraagt te sparen, maar tegelijk geeft niemand zo'n slecht voor beeld als de overheid zelf. Neen, het is nog niet in orde In het goede Belgenland; Wat het strakjes daar moet worden Dat gaat boven mijn verstand. Men is nu aan 't marchanderen, De regering looft en biedt, U mag straks wel wederkeren Maar regeren mag u niet. Kijk U was wel wat voorbarig, U wil wel graag koning zijn, Maar Uw zoon is meerderjarig, Dus nu wordt het Boudewijn. Boudewijn werd wijzer, ouder En heeft ook wat minder praats, Boudewijn wordt stedehouder En regeert dan in Uw plaats. Ik heb vroeger eens gelezen In een buitenlandse krant, Dat een Vorst 't symbool moet wezen Van de eenheid van het land. Belgen, één ding wil ik zeggen, Dit is ons weer goed geleerd, Wij buren zijn weer dubbel dankbaar, Dat Juliana hier regeert! Evenals voorgaande jaren ligt het in het voornemen van het Oranje-Comité om de verjaardag van H.M. de Koningin op ge paste wijze te vieren. Op Zondag 30 April is er alleen een kerkelijke viering. Op Maandag 1 Mei vindt de feestelijke viering plaats. De dag wordt geopend met het luiden van de klokken der kerken, van 9 tot 9.15 uur. Om half elf stellen de kinderen zich in de Van Straelenlaan op voor de kinderhulde op het Paleis Soest- dijk, welke om 11 uur zal plaats vinden. Deze hulde zal, behalve het défilé voor de Koninklijke familie, ook nog bestaan in het vormen van de letters J en B, bene vens een kroon door middel van enige duizenden in de grond gestoken vlagge tjes. De kinderen zullen zich daarna ter zijde van de letters en van de kroon op stellen. Om ongeveer 11.15 uur begint het grote défilé en de bloemenhulde der ouderen. Deze zullen zich tevoren in rijen van vier opstellen tussen het Paleis en de Oranje boom. Het comité verzoekt het publiek dringend om regelmatig door te lopen, bij het bordes niet te blijven staan en in het algemeen de aanwijzingen van het Oran je-comité Baarn-Soest stipt op te volgen. Het publiek wordt, om teleurstelling te voorkomen, er op gewezen op tijd aanwe zig te zijn, daar precies 12 uur het toe gangshek gesloten wordt. De muziek tijdens het défilé wordt ver zorgd door twee jubilerende verenigingen, één uit Apeldoorn, de andere uit Velsen (Harmonie „De Eendracht"). De Hamonie uit Apeldoorn blijft als gast van het Oranje-comité Soest en zal de mu zikale verzorging op zich nemen van de grote Oranje-Marswedstrijd voor groepen. De route is als volgt: Eikenlaan, Kerkstr., Steenhoffstraat, alwaar voor het gemeen tehuis een défilé wordt afgenomen door de burgemeester en het gemeentebestuur. Vervolgens Van Weedestraat, Burg. Gro thestraat, Koninginnelaan naar Mariastr., waar de stoet ontbonden wordt. De mars is een wedstrijd. Voor de groepen welke het best en ordelijk marcheren, zijn magnifieke prijzen uitgeloofd in de vorm van wisselbekers en plaquette's. De groepen worden verdeeld in 2 klassen, de jongeren en de ouderen. De beoorde ling geschiedt door een onpartijdige en ter zake kundige jury. LIJSTEN 1. Partij van de Arbeid. 2. Katholieke Volkspartij. 3. Anti-Revolutionnaire Partij. 4. Christelijk Historische Unie. 5. Communistische Partij. 6. Volkspartij v. Vrijheid en Democratie. 7. Staatkundig Geref. Partij. 8. Bond van Wereldburgers. 9. Geref. Politiek Verbond. Een nog niet gepubliceerd portret van H. M. de Koningin, dat gemaakt is tijdens de feestelijkheden ter gelegenheid van het 12y2-jarig huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard. (Foto Meyboom.) 's Avonds wordt een grote feestavond ge geven in het St. Jozefgebouw, onder lei ding van de Chr. Oranje Vereniging „Bea trix". Zeer veel attracties zullen hieraan ver bonden zijn. De zaal gaat open te 19 uur, het feest begint om 19.30 uur. Om 20 uur zal een concert gegeven wor den in het rosarium dcor de Soester Har monie P.V.O. Mogen wij van deze plaats het publiek er aan herinneren, dat P.V.O. een concert geeft en geen begeleidende muziek voor ravottende kinderen en pratende ouders! Op aller medewerking tot viering van de ze dag wordt gerekend. Voor meerdere bijzonderheden zie men ook de advertentie in dit nummer. CONCERT IN DE TENT. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin geeft de Harmonie P.V.O. op a.s. Maandagavond (1 Mei), 's avonds te 8 uur, een concert in de muziek tent in het rosarium. Het navolgende pro gramma zal worden uitgevoerd. 1. Het licht tegemoet, mars, E. Lau- kien-Molenaar. 2. Egmont, ouverture, Beethoven. 3. Staccati Polka voor Piston, Louis Vous- sure. 4. Fantaisie op motieven van Mendels- sohn, A. Floris. 5. The Stars and Stripes for ever, mars, Sousa. 6. Gladiator Corteg de Ballet, A. Adiot. 7. Kaiser-Walzer, Joh. Strauss, Kliment. 8. Watermuziek, suite, G. F. Handel, Gos- ling Mol. 9. Zum Défilé, marsch, W. Lenneker. 10. Volkslied. NA 45 JAREN DIENST. 1 Mei a.s. zal de heer W. v. Voorthuijzen, machinist bij de Waterleidingmaatschap pij alhier, wonende Den Blieklaan 3, zijn werk neerleggen. Op die dag zal hij niet minder dan 45 jaar werkzaam zijn geweest bij de Soester en, Utrechtse Waterleidingmaatschappij, hetgeen wel een unicum genoemd mag worden, als gevolg waarvan het de jubi laris a.s. Maandag zeker niet aan belang- stellin gzal ontbreken. ONDER PRESSIE VAN SS-MAN. Acht maanden voorwaardelijke gevange nisstraf luidde de eis van de Officier van Justitie tegen Mej. G. B. alhier, die zich Dinsdag voor de Utrechtse Rechtbank te verantwoorden had wegens diefstal van 'n aantal emaille-artikelen, gepleegd in de jaren 1948-'49, ten nadele van een alu- miniumfabriek. Naar de verdedigster, Mej. v. Noord, in haar pleidooi betoogde, heeft de verdach te de gewraakte misdrijven gepleegd on der pressie van een vroegere verloofde, een ex-SS-man, die een groot overwicht over haar had en die ook de profijten van haar oneerlijkheid heeft getrokken. Daar naast maakte hij ook nog haar spaarduit jes op. De relatie met deze SS-er is nu verbroken en het meisje heeft het voor uitzicht op een huwelijk met een ander, zodat er geen vrees voor de toekomst be hoeft te bestaan. Op deze gronden pleitte de verdedigster de grootst mogelijke clementie. De Rechtbank zal 10 Mei a.s. vonnis wij zen. „DE HEILIGE VLAM". De toneelgroep ,,De Hoveniers" heeft met de opvoering van „De Heilige Vlam" voor de zoveelste maal het bewijs geleverd, dat goed amateurtoneel ook de meest verwen de Theater-bezoeker kan bekoren. Het publiek heeft ervaren, dat deze to neelgroep steeds weer iets bijzonders te bieden heeft en hierdoor is het ook te verklaren, dat ,,De Hoveniers" wederom voor een goed bezette zaal in „Eemland" mochten optreden. „De Heilige vlam" laat zijn licht schijnen over de kwestie of het verantwoord is ie mand te doden, die ongeneeslijk ziek is. Het verlossend antwoord wordt niet ge geven, maar wel brengt het stuk tot uit drukking, dat het lijden in de wereld voor vele mensen een groot probleem vormt. Dit vraagstuk kan men van verschillende kaïnten benaderen. Voor wie het lijden geen probleem is, omdat hij zich gebor gen weet in 'n hogere macht, geeft dit to neelstuk, hoe voortreffelijk ook gespeeld, geen voldoening en zij, die „het doden uit genade" voorstaan, zullen ook niet be vredigd zijn, omdat dit stuk geen ruimte laat voor een definitief standpunt. Dit wat de inhoud van het stuk betreft. Voor het geleverde spel niets dan lof. Het prachtige decor, verzorgd door de heer W. van Reijn, en de fraaie costuums droegen veel bij tot het slagen van dit on der regie van Vera Bondam gebrachte toneelspel. Zij nog vermeld, dat de netto-opbrengst van deze avond ten bate kwam van het het Nederlandse Kankerinstituut. VERBODEN WAPENTUIG. Zes maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar, luidde het vonnis van de Utrechtse Politierechter tegen J. K., die zich moest verantwoorden wegens het in bezit hebben van vuurwapenen en munitie zonder vergunning. Uit de stukken bleek, dat ten huize van de verdachte, oud-illegaal werker, o.m. werden aangetroffen: drie stenguns, 12 handgranaten, een brengun, benevens een aanzienlijke hoeveelheid munitie. De verdachte verklaarde, dat hij dit wa pentuig in reserve had gehouden met het oog op een nieuwe oorlog, welke hij niet ongewapend wenste tegemoet te gaan. De politierechter wees verdachte op het grote gevaar, dat zijn arsenaal voor de omgeving had betekend en verder op zijn maatschappelijke plicht de bevelen van de overheid op te volgen. DRIE AANRIJDINGEN. Dinsdagmorgen had op de Birktstraat een aanrijding plaats tussen een luxe auto van v. d. H. uit Horssen en een vrachtauto, be stuurd door A. S. uit Holten. Doordat de luxe auto plotseling voor een tegenligger moest stoppen, slipte de vrachtauto, die er achter reed door de zware lading een eind door, met het gevolg, dat de vracht auto dwars over de rijweg kwam te staan en met geweld tegen de luxe auto botste. We leven weer vrij, we leven weer blij. Sommigen bestrijden het en meesmuilen, maar mem en, „die wat hebben", zullen we altijd wel blijven houden. Niemand zal echter kunnen ontkennen, dat we weer een vrije pers hebben en wan neer meneer Neher van de P.T.T. zich nu bij zijn postzegeltjes houdt en zich niet gaat bemoeien met wel en niet beledigen de artikelen, kunnen we van die vrije pers nog wel een beetje plezier hebben. We mogen ook weer aanmerkingen ma ken op mensen, die voor de radio spreken. Niet aleen op wat ze zeggen, maar ook op hoe ze het zeggen. Een gewaagde onder neming overigens. Van de week in de trein van Soest naar Amsterdam zat ik tegenover een heer, die nogal breeduit aan zijn metgezel zat te vertellen, dat hij 't de avond te voren niet langer kon aanhoren en aan de be trokken radio-vereniging eens flink had verteld hoe hij over de radio-omroepers in het algemeen en over die van gisteren avond in het bijzonder dacht. Nu is daar niets tegen, maar ik vind, dat je zelf dan toch wel sterk in je schoenen moet staan. De aanmerkingen, die de heer maakte, wa ren niet mals. Het Engels van de omroe per was zoals iedere matroos het sprak, het Frans „om je dood te lachen" en het Duits, nou ja, dat ging wel. Maar daar was het dan ook Duits voor. Het verband in dit laatste snapte ik niet, maar dat zal wel aan mij gelegen hebben. Of de briefschrijvende heer zelf reeds eens voor de radio sprak, heb ik niet kunnen ontwaren uit het beluisterde ge sprek. Geloven doe ik het niet, daar had de heer een te interende ademhalings techniek voor. Het is natuurlijk dom van me om te ver tellen, dat ik me heb zitten ergeren, daar lachen beter op zijn plaats was geweest. Op dat moment ergerde ik me echter om het feit, dat een Nederlander zich in de ze tijd druk maakt om de uitspraak van een woord of woorden over welker uit spraak Engelsen het onderling zelf niet eens zijn. Vraag een Brit uit Londen hoe hij over het Engels denkt van b.v. een bewoner uit Birmingham. Vraag een inboorling van Marseille naar zijn mening over het Frans van een Normandiër en vraag vooral eens aan een Haarlemmer hoe hij denkt over het Nederlands van een Soester. Mogelijk dat het antwoord de briefschrij vende muggenzifter zal doen inzien hoe armetierig het is aanmerkingen te maken op het werk van anderen. De beste stuurlui blijken nog steeds aan de wal te staan en het is jammer, dat ze dit bij de omroep nog niet weten. H. OEKMAN. De luxe auto werd hierdoor zeer ernstig beschadigd en van verder rijden was geen sprake meer. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Woensdagmiddag stond de groente handelaar J. W. alhier met zijn groente wagen op de Steenhoffstraat. Een auto rijdende in een lange file, die juist pas seerde, kwam te slippen, botste tegen de groetewagen en drukte deze vervolgens tegen een boom, waardoor de wagen gro tendeels werd vernield. Het paard geraak te bekneld tussen auto en wagen doch be kwam geen noemenswaardig letsel. Een uur later werd de motorrijder, de K. uit Soest, op de hoek van de Ossen- damweg en de Schoutenkampweg aange reden door een personenauto. De motorrijder sloeg tegen het wegdek en liep enige lichte verwondingen op, terwijl zijn motor werd beschadigd. De automobilist reed na de botsing door, alsof er niets gebeurd was. Letter en num mer van ziin auto zijn echter bekend. HET NED. PADVINDSTERSGILDE. Morgenavond zal de afdeling Soest van de N.P.G., „De Fakkeldraagster", ter gele genheid van het 5-jarig bestaan, bij goed weer een kampvuur houden op het cen trum van het N.P.G., „Buitenzorg", aan de Amsterdamsestraatweg te Baarn. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. TAFELTENNIS. De Utrechtse kampioenschappen, die vo rige week werden verspeeld, brachten Soestdijk enig succes. Van de zeven mede- spelende leden handhaafden zich in de eerste ronde B. Dahlberg in de derde klas se, W. Tabak en J. Hoofd in de 4e klasse. Laatstgenoemde wist zelfs door te dringen tot in de halve finale, waarin hij echter geslagen werd. J. Hoofd bereikte hierdoor de derde plaats bij een deelname van een kleine honderd vierde klassers. Een goede prestatie van deze speler. Zondag 30 April houdt Soestdijk in haar gebouw aan de Vredehof straat een tour- nooi ter viering van het behaalde afde lingskampioenschap. J ongerenverenigingen uit Blaricum, Laren en Amersfoort zullen hieraan deelnemen. Een feestavond besluit deze dag. PERS. KAMPIOENSCHAPPEN UTR. PROV. DAM BOND. Drie leden,van de Soester Damclub „De Variant" namen deel aan de persoonlij ke kampioenschappen van de Provinciale Dam Bond, n.1. H. Kraaij in de eerste klas se, C. van Es in de 2e klasse groep 1 en H. Terlouw in de 2e klasse, groep 2, allen af deling Amersfoort. Uitslagen le ronde: De WitH. Kraaij 1-1; W. van OostrumC. van Es 0-2; C. van OostrumH. Terlouw 1-1. Uitslagen 2e ronde: H. KraaijStappers- hoef 2-0; C. van EsLambrechts 1-1; H. TerlouwDubbelt 2-0. De Variant-leden hebben dus drie pun ten uit twee wedstrijden. STEMDISTRICTEN I. Gemeentehuis II. Burg. Grothestraat co CO M «4-4 O -C O) TJ 05 U 1-4 1—1 IV Beetzlaan V. Mariastraat VI. Pr. Bernhardlaan VII. Molenstraat VIII. Driehoeksweg IX. Kerkebuurt X. Birktstraat XI. Driftje XII. Heideweg XIII. Schoolstraat XIV. St. Jan, S'berg. XV. Kleutersch., S'b. Totaal Gemeenteraad 1949 Tweede Kamer 1948 Gemeenteraad 1946 Prov. Staten 1946 85 104 181 210 127 114 167 164 121 151 149 168 176 162 173 2252 1981 2454 2039 2408 415 235 194 231 145 159 316 218 319 254 99 181 149 180 321 3416 3578 3297 3097 3234 99 174 222 181 138 226 178 189 135 138 148 107 130 117 106 2288 2227 2444 1931 1907 55 74 54 76 40 82 46 45 58 68 109 57 56 82 51 953 865 755 874 16 31 70 66 47 26 39 42 19 20 23 35 53 18 12 517 571 602 932 989 78 125 51 46 70 155 41 44 67 107 147 80 34 80 32 1157 1374 781 985 7 6 8 11 6 30 9 10 3 3 4 14 41 16 6 174 261 162 3 1 2 1 1 1 9 1 2 6 1 5 5 5 2 5 1 3 3 12 51 -{ 755 750 785 827 573 793 801 717 728 743 684 645 643 659 714 10817 10932 11886 9992 10559 34 53 64 71 35 67 79 62 39 35 31 39 52 39 34 734 504 533 458 423 789 803 849 898 608 860 880 779 767 778 715 684 695 698 748 11551 11436 12419 10450 10982 Geldige stemmen Stemmen van onwaarde Uitgebrachte stemmen De resultaten van de C.H.U. en V.V.D. tijdens de Gemeenteraadsverkiezing in 1949 hebben wij in bovenstaande staat niet afzonderlijk kunnen vermelden, daar deze partijen toen samenwerkten. Deze partijen behaalden toen 2159 stemmen.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1