Soest viert de verjaardag van onze Koningin, Dodenherdenking. SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK SOESTER COURANT Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. DINSDAG 2 MEI 1950. ii van Weedestraat M Telefoon 2666 - Giro 126166 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 26e JAARGANG No. 34. Van heinde en verre was het Nederlandse volk gisteren naar Soestdijk gekomen om zijn jarige Vorstin een grootse bloemen hulde te brengen. De inwoners van Soest en Baarn hadden in deze huldiging een belangrijk aandeel, vooral de jeugd, die bij feestelijkheden als deze wel in een zeer .gunstige positie verkeert. Een prachtig lentezonnetje deed reeds vroeg in de morgen een stralende dag ver wachten en was het wonder, dat het klok gebeier, dat om 9 uur in Soest en Baarn aanving, reeds tallozen op de heenbracht en zich reeds vroeg een grote menigte voor het paleis verzamelde. Voordat de schooljeugd uit Soest en Baarn, bestaande uit pl.m. 2000 kinderen, getooid met rood-wit-blauwe vlaggetjes, haar opwachting bij de Koningin, ging ma ken, was reeds een deputatie op de mo tor uit Zaandam ten paleize gearriveerd, om onze Koningin, namens de Zaanse jeugd, een oorkonde te overhandigen. Kort daarna verscheen een estafette ploeg van het Eeidse studentencorps in de paleistuin. De voorzitter van dit corps, de heer Heer- ma van Voss, bood, namens de gezamen lijke studentenverenigingen uit de sleutel stad, een gelukwens aan in de vorm van een oorkonde, welke met grote belang stelling door Hare Majesteit in ontvangst werd genomen. Even voor 11 uur klonk motorgeronk bo ven Soestdijk en een rank sportvliegtuigje van de L.S.K. bleek het witte paleis tot doelwit te hebben. Het vliegtuig scheerde over de paleistuin en wierp met grote nauwkeurigheid een zestal met oranje linten versierde pakjes sigaretten op het gazon voor 't bordes. Dit aardige schouw toneel herhaalde zich nog tweemaal, waar na het vliegtuig, met een wuivende be manning, nagestaard door de duizenden aanwezigen, achter de bomenrij verdween. Drie meisjes, kinderen wier vader is ge vallen voor de bevrijding van zijn land, raapten de pakjes op. Het waren Stans v. Nooten, 13 jaar, uit Baarn, Hansje van Heiningen, 9 jaar en Fieke Blankenstein, 10 jaar, beiden uit Soest. Parmantig stapten zij het bordes op, over handigden de pakjes aan de Koningin, kregen een hand, mochten vertellen hoe zij heten en verlieten met een rood kleur tje het bordes. Onder de vrolijke marsmuziek van de Apeldoornse Harmonie ving daarna het défilé van de schoolkinderen aan en na dat zij al wuivende met hun vlaggetjes het Koninklijk Gezin op het bordes waren gepasseerd, plantte elk kind zijn vlagge tje in het gazon voor het bordes. De duizenden vlaggetjes vormden uitein delijk een gekroonde J. en B., de initialen van het vorstenpaar. Vervolgens was het moment aangebroken, waarop 3000 duiven van de Baarnse en Soester duivenverenigingen het lucht ruim kozen. De Koninklijke familie en niet het minst prinses Marijke, had al eerder Op de 4e Mei, des avonds, Zal er klinken klokgezang, Want dan maken weer de Soesters Stil de stille ommegang. Komend van diverse kanten Lopen wij, devoot en stil, Ieder die dit schouwspel aanziet, Weet wat of dit zeggen wil. 4 Mei, dag van overdenking, Dag van ernst en hartepijn Voor verwanten van de fieren, Die zo wreed geofferd zijn. Rechtgeaarde Vaderlanders, Sluit U bij die rijen aan, Opdat alle Soestenaren Naar de dodenakker gaan. Plechtig zullen wij ons scharen Om het kruis te hunner eer En wij leggen onze bloemen Als een stille hulde neer. Als het beieren der kloksen Van de oude toren zwijgt, Volgt er twee minuten stilte, Waarin men de hoofden nijgt. Deze stilte wordt verbroken Door de mannenzangers, die Een gebed ten hemel richten, Op gewijde melodie. 't Plechtig uur, waarin wij brengen Hulde met een hart vol rouw, Wordt door 't mannenkoor besloten Met Wilhelmus van Nassau Als wij allen daar geschaard staan Om dat kruis, die bloemenpracht, Wordt er aan de lieve vrienden, Die gevallen zijn, gedacht. De herdenking onzer doden Mag slechts uiting zijn van smart, Omdat die gevallen vrienden Plaats verwierven in ons hart. Zij toch zijn de fiere strijders Uit dat ongelijk gevecht, Maar Zij hebben overwonnen, Voor U w vrijheid en U w recht E. VAN EEDEN. van nabij deze grote duivenfamilie be wonderd. Even een bont bewegen en vleu- gelgeklepper boven de bomen van de pa leistuin en weg waren de gevleugelde boodschappers van dit feestelijk gebeuren. Een uur lang trokken vervolgens de dui zenden volwassenen, die een bloemenhul de brachten aan de Koningin, voorbij het bordes. De Koningin was gekleed in een chamois- kleurige deux pièces, Prins Bernhard droeg een grijs costuum, getooid met de anjer, terwijl de prinsesjes in het rose waren gekleed. Onvermoeid glimlachend naar de voorbijtrekkenden nam het Ko ninklijk gezin deze grootse hulde in ont vangst. Voor de invalide-kinderen van de My- thil-school té Amsterdam was het even eens een grote dag, daar zij per autobus aan dit défilé mochten deelnemen. Een Stella Maris kindergroep, gekleed in keurige marine-uniformen, bood de Ko ningin een reddingsboei aan, welke met veel kleurige bloemen was versierd. Aan het slot van het défilé, toen het bor des onder de bloemen bedolven lag, bood een deputatie van de Algemene Bond van Postduivenliefhebbers Hare Majesteit 'n fraai uitgevoerd bloemstuk aan. Hierna onderhield de Koningin zich enige tijd met de directeur en het bestuur van de 100-jarige Apeldoornse Harmonie, als mede met de leider, de heer Fortuyn Har reman. Dit muziekgezelschap had gedurende de plechtigheid voor het paleis voortdurend zijn muzikale medewerking verleend. Na afloop van deze grootse huldiging wer den de leden van het Baarnse en Soester Oranje-comité voorgesteld aan H.M. de Koningin en hartelijk bedankt voor de ge brachte hulde en de goede organisatie. H.M. was er zeer verheugd over, dat tel kens weer een nieuwe vorm werd gevon den om dit feest een bijzondere kleur te geven. Ook buiten voor het hek waren duizen den getuige van hetgeen er voor het pa leis voor viel en het was reeds over het middaguur, toen de laatste belangstellen den voldaan huiswaarts keerden. Alles verliep ordelijk en vlot, dank zij de uistekende verkeersregeling van het Soes ter en Baarnse politiecorps. Des middags werd in onze gemeente de Oranjeviering voortgezet met een mars wedstrijd voor groepen, waaraan vereni gingen uit onze gemeente deelnamen. De mars ving aan bij de Eikenlaan en werd beëindigd bij de Mariaschool. De Apeldoornse Harmonie en „P.V.O." zorgden daarbij voor de muzikale bege leiding. Voor het gemeentehuis werd door onze burgemeester en de wethouders Van Za delhof! en De Haan, in tegenwoordigheid van het feest-comité en andere genodig den, een défilé afgenomen. De jury, bestaande uit de heren Boude- wijn, Kwint en Van Schaffelaar kende na afloop van de marswedstrijd de volgende prijzen toe: Senioren: 1. S.P.S.V., wisselbeker. 2. Chr. Gym. Ver. „Olympia", medaille gem.be- stuur. 3. Soester Turnclub, medaille gem.- bestuur. 4. Wandelsportver. ,,De Eemkan- ters". 5. Vrijw. Brandweer. 6. R.K. Gym. Ver. „Crescendo". Jeugd: 1. Ghr. Gym. Ver. „Olympia", wis selbeker. 2. R.K. Gym. Ver. „Crescendo", medaille gem.bestuur. 3. Masselman Pad- vindersgroep. 4. De Gidsen (padvindsters- groep). 5. Chr. Gvm. Ver. „Olympia". In de avonduren werd in het St. Jozefge bouw een grote feestavond georganiseerd door de Chr. Oranje Ver. „Beatrix", die zeer druk was bezocht, terwijl de Soester Harmonie in het rosarium een concert gaf, dat eveneens zeer veel belangstelling trok. De onderzeeboot „Dolfijn" heeft een on derzoekingstocht in het Noordpool-gebied gemaakt. Vrijdag keerde zij terug en heeft ligging gekozen bij de Onderzeedienst „Waalha ven" te Rotterdam. Overzicht tijdens het binnenvaren. 2e WINKELBEURS SOEST 1950. Soest heeft zijn 2e Winkelbeurs gehad. Toen de tenten op het terrein aan de Steenhoffstraat verrezen en advertenties en reclames de inwoners op de komen de beurs attent maakten, was er bij velen de vraag of onze plaats zich leent voor 'n jaarlijks terugkerende beurs en tevens, hoe het beursbestuur dit jaar voor de dag zou komen. Nu, het moet gezegd worden, de beurs van Soest mocht er zijn, ae opzet en orga nisatie was prima verzorgd, de stands wedijverden in smaak en stijl en de be langstelling was, ondanks het ongunstige weer, enorm. Ongeveer 8000 bezoekers hebben van Woensdagavond tot en met Vrijdagavond een rondwandeling in de grote tent gemaakt, terwijl ook zeer ve len de Philips Wondertuin bewonderd hebben en een zitje genomen hebben in de ruime consumptietent. De organisatoren van de beurs hebben eer van hun werk gehad en de standhouders hebben kosten nog moeite gespaard om goed voor de dag te komen. Het was een waar genoegen om de 40 stands, verdeeld langs drie wandelpaden, in ogenschouw te nemen. In gesprekken, die wij tegen het einde van de beurs met standhouders hadden, bleken ook zij zeer tevreden te zijn. Er zijn behoorlijk zaken gedaan en de opzet, om langs deze weg het contact tussen pu bliek en winkelier hechter te maken, lijkt ons volkomen geslaagd. Uit het feit, dat zeer velen meer dan een maal een bezoek aan de beurs brachten, blijkt wel, dat er veel belangstelling voor een dergelijke verkoopbeurs is. Wij gelo ven dan ook, dat het organiserende be stuur niet bevreesd behoeft te zijn dit evenement jaarlijks te herhalen. De Winkelbeurs is een bekende gebeur tenis geworaen en men is met haar jaar lijks verschijnen vertrouwd geraakt. „DE STIER" VAN CALIFORNIë. In het afgelopen winterseizoen heeft de toneelgroep „Ons Genoegen" haar leden en donateurs meerdere malen een toneel avond geboden, waarop de werkende le den zelf het programma verzorgden. Zaterdagavond bood de toneelgroep hen echter een gezellige avond aan, die ver zorgd werd door de Baarnse toneelgroep, die een vrolijk spel in drie bedrijven, „De Stier van Californië" voor het voetlicht bracht. De Baarnse toneelgroep kan met voldoe ning op deze opvoering terug zien. De spelers waren rolvast en gaven zich ten volle. De regisseur, de heer J. Kroon, heeft dan ook alle eer van zijn werk. De talrijke aanwezigen hebben van deze klucht volop genoten, hetgeen aan het slot met een ge weldig applaus tot uitdrukking kwam. Zij nog vermeld, dat de „Zingende Broer tjes en Zusjes" met hun zangnummers, die geweldig in de smaak vielen, het pro gramma een bijzondere bekoring gaven. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Voor een kleine schare dames, die sneeuw en hagel getrotseerd hadden, hield Mej. C. M. van der Schalk Dinsdag een cause rie in hotel Zeiler over Paulette Bernège, en haar inzicht in huishoudelijk werk. Spreekster vertelde ons op vlotte wijze hoe Paulette Bernège, die oorspronkelijk filosofie studeerde, die studie toepaste op huishoudelijk terrein. Het voorbeeld vol gend van Christina Frederiksen, pionier ster der efficiency-theorie, trachtte Pau lette Bernège, het huishoudelijk werk op wetenschappelijke basis te brengen. Aan de hand van verschillende voorbeelden liet spr. uitkomen, hoe een goed georden de huishouding behoort te zijn. Door lo gische volgorde der opeenvolgende han delingen en door het geleidelijk overgaan van het eenvoudige naar het ingewikkel de werk, verkrijgt men de beste resul taten. Daarbij spelen dan ook de ge bruiksvoorwerpen een grote rol in ver band met de ruimte, waarin men werkt en de tijd, welke beschikbaar is. Indien men zijn taak als huisvrouw op deze wij ze opvat, oefent men een beroep uit als elk ander. De boekhouding of administra tie neemt een voorname plaats in. Door In Indonesië zijn twee Amerikanen ver moord. Dit is vreselijk voor de slachtof fers en hun nabestaanden maar blijKbaar ook voor de verstandhouding tussen Ame rika en Indonesië. J2r wordt ten minste naarstig heen en weer gedraafd van Unci naar Uno an om gekeerd en nog een paar instanties. De'egaties die tot nu toe, mei betrexking tot alles wat in Indonesië gebeurde, net deden of hun neus bloedde, „overwegen" nu of het geen tijd wordt de veiligheids raad met de heersende toestanden m In donesië op de hoogte te brengen. Tot de Veiligheidsraad is het blijkbaar neg niet doorgedrongen, dat in Indoiesië de chaos regeert; dat wel in redevoerin gen de democratie met de mond wordt be leden, maar dat hetgeen er in wezen plaats heeft, zo'n flagrante aanfluiting van democratie is, aat ik er geen woor den voor kan vinden. Nu vielen deze twee Amerikanen aan de chaos ten slachtoffer en is er plotseling rumoer. Maar dagelijks werden en wor den er Nederlanders vermoord en nie mand maakt zich daar zichtbaar druk om. Hoogstens een klein berichtje in de dag bladen. Meestal zijn de slachtoffers ge- tjintjangd, maar dat staat er dan niet bij. Geen Veiligheidsraad of Verenigde Na ties, die zich om een lange lijst Neder landse slachtoffers druk maakte en om de waarheid te zeggen, heb ik ook vanuit Den Haag nooit een protest, vlammend of niet vlammend, daartegen gehoord. Mogelijk dat ze daar vinden, dat dit bij de „kinderziekten" van een nieuwe staat hoort Een tragische bijzonderheid in de moord op Prof. Kennedy is, dat deze Amerikaan, tijdens het Indonesische conflict, 'n warm voorvechter der Republikeinse zaak was, in woord en geschrift. Veel goeds heeft Prof. Kennedy van ons niet te vertellen gehad, al is hij ook wel eens zo goed ge weest te zeggen, dat wij ook wel behoor lijke dingen tot stand hadden gebracht. Prof. Kennedy kon dat beter weten dan vele anderen, omdat hij lang heeft ge werkt in Indië. Niet als professor, doch als vertegenwoordiger der General Mo tors. Dat was in de tijd, dat een Euro peaan, desnoods een vrouw alleen, kris kras door heel Ned. Indië kon reizen, zon der kans op aanslagen of roof, zonder kans zelfs lastig gevallen te worden, iets dat in Nederland niet eens iedere burgemeester kan garanderen. Dat was in de tijd, toen er een werkzaam en vriendelijk volk in Ned. Indië leefde. Toen nog niet professo ren van alle mogelijke faculteiten en pro- gessieve politiekelingen zich met dingen konden bemoeien, waar ze geen verstand van hadden. Ze kregen echter hun kans en zie daar het resultaat. Waar ik nu alleen nog benieuwd naar ben is, of deze moord niet de Nederlanders in de schoenen geschoven zal worden. H. OEKMAN. P.S. Tjingtjangen is op Inlandse manier met 2 hakbijlen vlees tot gehakt verwer ken. Duidelijk H.O. een overzichtelijk kaartsysteem is het mo gelijk om te allen tijde een plaatsver vangster haar weg te doen vinden in het huishoudelijk labyrinth. Na deze, nu eens bij uitstek voor de huis vrouw geschikte middag, zullen ongetwij feld velen, die reeds ervaring hadden op gedaan in eigen kring, nieuwe ideeën hebben medegekregen. De presidente, Mevr. Braat-Heybroek, be sloot deze middag met een woord van dank aan de spreekster. EVANGELISATIE-BIBLIOTHEEK. Hieronder volgen enige nieuwe aanwins ten van de Evangelisatie-Bibliotheek, ge vestigd in de consistorie der Geref Kerk aan de Julianalaan no. 19. Dr. A. H. Oussoren, Pioniers van Chris tus. Foka van Loon, Vreemd bloed. J. van Gelder, Op de drempel. F. M. Bauer, Ziet Uw Koning. J. van Melle, De brief. Gu- drun Gregersen, Dorret. M. de Lange- Praamsma, Nog is het lente voor Goud Elsje. K. van de Geest, Brand op de bloei ende heide. Nelly van Dijk-Has, Als lich tende sterren. G. Mulder, Wacht U voor de hond. K. Norel, Mannen van Sliedrecht. Godfried Norman, De heilige schakel. BAZAR PRINSES MARIJKE KLEUTERSCHOOL. De Bazar, gehouden in de O.L.S. aan de Beetzlaan, ten bate van de Prinses Ma rijke kleuterschool, is een succes geweest. Alles verliep uitstekend. Het was steeds vol bezoekers, die kochten aan de stands, speelden en wachtten op de verloting. Ook de theeschenkerij was druk. Aan allen, die hielpen bij voorbereiding of slagen der Bazar, 't zij fabrikanten, winkeliers, particulieren zowel in als bui ten de.gemeente, wordt hartelijk dank ge bracht. Evenzeer de verkoopsters, groot en klein en de spelleiders. Wie de no. 50, 156, 164, 166, 206, 236, 391, 406, 569, 808, 813, 861, 864, 837, 954 en 955 gekocht hebben, kunnen de prijzen, die er op vielen afhalen aan bovengenoem de school.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1