INCIDENTEN. MOEDERDAG. Brandpunten der Internationale Politiek. WeekspiegeL UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Vrijwaring voor lawaai» SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 12 MEI 1950. SOESTER COURANT 26e JAARGANG No. 37. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Het was vóór onze tijd, maar zou in 1870 iemand aan een oorlog hebben gedacht Zo iemand als U en ik bedoel ik, die 's morgens naar z'n werk ging, des avonds zijn krantje las en 's Zondags z'n kuiertje maakte door de buurt. Maar Bismarck ging telegrammen vertalen, op zijn manier en kijk het incident, de aanleiding tot de Frans-Duitse oorlog was er. En met het in cident de oorlog. Zouden de zonen van die brave huisvaders van 1870 in de jaren '13-'14 zo nu en dan ook zijn opgeschrikt door allerlei scherpe nota's, sombere voorspellingen en door wat voor angstaanjagende dingen er nog al meer kunnen zijn We hebben er nog een prille herinnering aan en als het ons in derdaad goed voor de geest staat leefden onze vaders rustig hun leventje. Alleen daar op de Balkan.Maar nou ja, dat was ver weg. Toen schoot een student een aartshertog dood en het incident, de aan leiding van de Eerste Wereldoorlog was er. Voor Wereldoorlog nommer twee leefden we niet zo rustig. De zonen van de genera tie der vaders in '14 begrepen heel goed, dat er oorlog zou komen. Men wachtte eigenlijk op het incident. Maar het inci dent bleef weg. De oorlog niet. En nu, na 5 jaar vrede, leven we eigenlijk van het ene incident naar het andere, maar die derde Wereldoorlog blijft maar uit. Wat hebben we allemaal al niet gehad sedert 5 Mei 1945 Grensschendingen bij de vleet. Een tiende gedeelte was al ge noeg geweest voor een oorlog als men die had gewild. Een in optimaforma geblok keerd Berlijn met Russische jagers, die wat om en door de luchtbrug stoeiden. Staatsgrepen - Tsjecho Slowakije - en het onverbloemde steunen van revoluties - Griekenland - niets was in staat de oorlog te doen uitbarsten. Het incident met de privateer, het blijft een incident. Zelfs kondigt men van te voren aan wan neer de weersgesteldheid voor het optre den van incidenten gunstig zal zijn, om in de taal van onze landböuwvoorlichtings- dienst te spreken. Met Pinksteren gaat de Communistische jeugd uit Oosl-Duitsland demonstreren. Het is duidelijk, dat de betekenis van ,,'t incident" anders is geworden. Vroeger was het zo, dat als twee mogendheden er over dachten om eens een oorlog met el kaar te beginnen, men ijverig naar een in cident zocht. Deed het zich niet voor, dan werd het veroorzaakt en had men naast een verontschuldiging een rechtvaardi ging bij de hand. Als men tegenwoordig oorlog wil voeren, dan begint men. Hitier trok zonder incident Polen binnen, zonder incident Scandinavië en later Nederland. Later werden de documenten wel ontdekt, die de inval rechtvaardigen. Het incident is een soort peilingsapparaat geworden om de weerstand van de tegen partij te meten door de reacties die het op roept. Meer de psychische dan de physi- sche. Want beide partijen weten natuur- Hik. nardif eoed wat zo aan elkaar heb bel! als het ernst mocht worden, ook is incident een prachtig ding om met weinig kosten voor je zelf de ander stevig op kosten te jagen. De blokkade van Berlijn zal de Russische soldaten niet veel meer hebben gekost dan wat extra uurtjes wachtlopen, maar hoeveel heeft de lucht brug de westelijke geallieerden niet ge kost En naar binnen toe is het incident natuurlijk altijd nuttig om te zeggen Zie je wel, dat we paraat moeten zijn, dat de anderen, want elk incident is natuurlijk veroorzaakt door „de anderen", klaar staan om ons aan te pakken Zo zou men tot de paradoxale stelling kun nen komen, dat, hoe meer incidenten er zijn, hoe rustiger het in de internationale politiek is. Een stelling, die we zeker niet geheel voor onze rekening willen nemen. Want zulke incidenten hebben dit gemeen met sommige schoonmoeders, dat je pas kunt zeggen, dat ze geen conflict met zich mee hebben gebracht als ze weer goed en wel weg zijn. Maar zo min iedere schoon moeder een conflict met zich meebrengt, zo min brengt ieder incident een oorlog. Wat weer niet wegneemt, dat als de derde wereldoorlog begint, ze best beginnen kan met zo'n conflict. Maar laten we optimistisch blijven. Aan beide kanten van het IJzerep Gordijn zijn het er meer de mannen naar om de inci denten te regeren dan er zich door te laten regeren. Zondag is 't een echte feestdag, Dan is Moeder nummer Eén; Veertien Mei is 't Zon- en Feestdag, Moederdag voor menigeen. Moederdag, wat wil dat zeggen? Een cadeautje, anders niet Omdat U die blijde Zondag Eens Uw Moeder anders ziet Gij bedriegt U, waarde lezer, Kinderen zijn on-attent Weet toch, dat een Moeder altijd Graag haar kinderen verwent. Moeder is het edel kleinood, Reeds vanaf Uw prilste jeugd 't Moederhart blijft voor U kloppen, Zelfs wanneer haar kind niet deugt. Moeder zijn is niet eenvoudig, Want zij heeft voortdurend zorg Maar een Moeder is en blijft steeds Voor haar kind vol liefde borg. Kroop U niet als kleine peuter, Steeds bij Moedertje op schoot Bij je Moeder ben je veilig, Ook al ben je al zo groot. Moeders zijn de liefste wezens, Die er op de aard' bestaan Jammer toch dat wij zo dikwijls Moeder hebben leed gedaan. Het gebeurt zo vaak in 't leven, Dat een Moeder wordt miskent, Dat je met haar overhoop ligt, Omdat jij.veel beter bent. Staak die ongewenste toestand, Want het stelt je nooit tevree Ga dus Zondag naar je Moeder, Wees de minste van de twee. Geef je Moeder op die feestdag, Weer haar eerlijk Moederpart Geef haar - nooit heb je daar spijt van - Weer je warme kinderhart Voor heel velen is het Zondag Dag van leegte en gemis, In gedachten zijt gij bij haar, Omdat zij er niet meer is. Als gij vroeger aan Uw Moeder Steeds een mooi cadeautje gaf, Leg dan nu, om haar te eren, 'n Tuiltje bloemen op haar graf E. VAN EEDEN. Democratisch kamp gesplitst in pro en contra samenwerking met Sovjets. Nehroe treedt in het krijt tegen oud-president Hoover der V.S. Con flict tussen Oost en West Duitsland verdiept. Heeft Stalin zich vergist Kwik van thermometer tussen Bonn en het Westen sprong omhoog. Op vallende stemmen van kleine landen in het koor der volken. De geschiedenis herhaalt zich. Nog maar luttele jaren geleden trokken de vertegen woordigers der toen door te weinigen se rieus genomen totalitaire staten, de deur der Volkenbond-vergaderruimte te Genè- ve achter zich dicht om er niet meer door binnen te komen. Het kamp van hen, die bléven, was ver deeld. Sommigen meenden, dat zij die gin gen onder pressie waren vertrokken. An deren huldigden de opvatting, dat deze ,,on-democraten" tot elke prijs buiten 'n zó democratisch lichaam moesten worden gehouden. Totalitair volmaakt gingen de on-demo- craten hun weg van destructie, die zij mogelijk anders evenzeer waren gegaan, met als verschil, dat zij die weg nu wat sneller, wat ongestoorder afmarcheerden. Als men de tegenwoordige gang der poli tieke ontwikkeling volgt, kan men zich op nieuw moeilijk aan de indruk onttrekken, dat het de dictators niet onwelkom zou zijn, als zij door uitsluiting officieel aan controle der democraten konden ontko men. Dit althans voorzover het de dicta tors van het Kremlin betreft. Opnieuw is de rest der beschaafde we reld verdeeld in twee kampen. Tot een dier groepen behoort de Amerikaanse oud president Hoover, die opwekte de V.N. te reorganiseren door uitsluiting der commu nistische landen. Pandit Nehroe en zeker talrijke andere fi guren achtte dit voorstel onaannemelijk en trad tegen Hoover in het krijt. Nehroe noemde de verlangde reconstructie: „De afbraak van iets, dat zowel wezenlijk als machtswaarde vertegenwoordigt", al meende ook hij, dat de V.N. in zijn tegen woordige vorm niet tegemoet komt aan de hoge verwachtingen, die er bij de op richting van dit hoge college aan werden gesteld. „Niettemin", aldus de Indische leider, „bieden de V.N. de enige hoop voor een vreedzame oplossing der bestaande ge schillen." Dit dispuut van twee grote politieke fi guren leert ons, dat het al weer zo ver is gekomen, dat er toonaangevende mensen zijn, die de koude oorlog zo beu zijn, dat zij het nodig vinden er een stap voor op zij te gaan. Zij verkiezen de betrekkelijke rust van het isolement met gelijkgestem den, boven het onophoudelijk laveren tussen de conflicten-klippen en wensen er niet aan te denken, «jat door de uitsluiting der tegenpartij meer kansen worden ge boden. "Rusland moge in c Skle instantie hebben aangestuurd op dezWgang van. zaken, het is verheugend, dat er naast de Hoovers nog mannen staan als Nehroe en Eie, die niet moe worden, de weg der onderhande ling te bewandelen. Met spanning zien wij de resultaten van Lie's bezoek aan Mos kou tegemoetmet spanning en weinig hoop. Het conflict tussen Oost- en West-Duits- land, door velen al verwacht op 1 Mei, ten gevolge der demonstraties in Berlijn, heeft toen nog op zich laten wachten, om thans in versterkte mate uit te breken. Of de gang van zaken Stalin ten deze welge vallig zal zijn, mag in twijfel worden ge trokken. Met de Russische bekendmaking, over de terugkeer van de laatste Duitse krijgsgevangene naar zijn Heimat, is het kwik, dat de stand van de vriendschap tussen Bonn en het Westen als een thermo meter weergeeft, met een sprong omhoog gegaan. Niet tevergeefs deed Adenauer een be roep op de vijanden van gister, die toch in het vuur gingen uit naam van het recht. Samen met Bonn vroegen Amerika, Enge land en Frankrijk genoegdoening over het lot der 1.500.000 Duitsers, die nog niet uit de Sovjet-Unie zijn teruggekeerd. Opvallend is de stem, die de kleinere Eu ropese staten deze week in het koor def volken deed opgaan. Franco Spanje, dat de Duitse vluchtelin gen oproept om hen te registreren voor 'n vrijgeleide naar hun haardsteden Dene marken, waar de regering op de wip zit onder de druk van een loon- en prijspoli tiek plus een dreigende staking in de zui velindustrie en Finland, waar oud-premier Tagerholm als bemiddelaar optrad in een monsterstaking, die na een loonsverhoging van 15 procent werd bijgelegd. Bijna vergaten we Zwitserland, dat er geen geheim van maakte jaarliiks 450 mil- lioen franc voor defensie te besteden, hoe wel de Minister van Oorlog verklaarde, dat zijn land voort zal gaan met een poli tiek van gewapende neutraliteit. Er lag overigens wel wat veel nadruk op dat woord: gewapende. Indertijd is een indrukwekkend manifest gepubliceerd, waarin de zeven „vrijwa ringen werden vastgelegd, die het mens dom zouden toekomen: vrijwaring vooi angst, voor gebrek, voor onderdrukking en nog veel moois meer. Hoe verhevener de idealen, hoe verder weg de verwezenlijking ervan en daarom verdient het over 't algemeen aanbeve ling maar zo dicht mogelijk bij huis te beginnen. Zo dacht tenminste het Ameri kaanse Comité voor Vrijwaring tegen La waai er over. Op een der New Yorkse stations had men een nieuwigheidje bedacht. Er was daar een luid sprekersinstallatie, die goede diensten bewees aan de reizenden, maar die uiteraard het grootste deel van de dag zweeg. Om die scha in te halen, besloot men de installatie te ver huren voor reclame. En toen begon het (allesbehalve lieve) leven. De passagiers, op de perrons verzameld, kre gen aan één stuk door allerlei raadgevingen toegeschetterd over de tandpasta die ze moes ten gebruiken en de zeep die hun kleren het helderst maakte. Zelfs al stopten ze watjes in de oren, ze konden de bulderende „stem van de reus" niet buiten sluiten. Toen trad het vorengenoemde comité de arena binnen. En verzocht de directie vrien delijk maar dringend, de mensen zelf te laten kiezen of ze lawaai wensten en zo ja, welke soort lawaai. Het comité wist op een soort petitionnement een niet onaanzienlijk aantal handtekeningen te vergaren, maar desondanks vertegenwoor digde het de minderheid der passagiers. De anderen schenen er zo geen last van te heb ben. Nochtans gaf de Directie aan de wens van het Comité gehoor en staakte de reclame, daarmee een belangrijke post van inkomsten dervend. De Amerikaanse democratie vertoont dikwijls merkwaardige aspecten, maar hier toonde ze zich toch op haar best. Het argument, dat nie mand gedwongen kan worden te luisteren naar ongewenst lawaai, sloeg in. Wij hebben hier in Holland een dergelijk co mité niet. In de plaats daarvan hebben we een politie-verordening. Maar die werkt niet altijd even soepel. Veel mensen houden er niet van, met klachten naar de politie te lo pen. Nog altijd combineert men het begrip „politie uitsluitend met het begrip „mis daad" terwijl zij toch niet in de laatste plaats tot taak heeft, orde en vrede ook onder de fatsoenlijke burgerij te handhaven. En van die aarzeling om een beroep te doen op de Hermandad, maken vele mensen mis bruik. Velen schijnt het nu eenmaal mogelijk te zijn, zich op hun gemak te voelen temidden van lawaai. Ja, is er geen lawaai, dan zijn ze zeer beslist niet op hun gemak. Dat zijn de men sen, die nog vóór ze hun jas uittrekken naar de radio lopen om die keihard aan te zetten en dan alles te doen behalve luisteren. En als ze luisteren, fluiten of zingen ze mee of stam pen met hun voet of tikken de maat. Wanneer zij daar pleizier in hebben, staat hen dat volkomen vrij. Iemand die van lawaai houdt, lawaai nodig heeft, moet het recht be zitten om zich met zoveel mogelijk lawaai te omringen. Helaas in onze samenleving, waar men wel wat érg dicht op elkaar woont, het ge volg hiervan, dat het recht van de ander, die beslist géén lawaai wenst, met voeten getre den wordt. Men doet dit niet altijd bewust. Heel vaak zijn het bijvoorbeeld de kinderen des huizes die als dictatoren optreden en ieder naar hun pijpen laten dansen. Wij richten voor zoiets niet zo spoedig een comité op. Maar wij zijn anderzijds altijd trots op onze vrijheidszin. We moeten dus ook eer bied hebben voor die van anderen. Wij, min naars van lawaai, dienen het te respecteren, wanneer anderen niet van lawaai houden. Misschien dat zij, die menen hun buren een weldaad te bewijzen door hen over tuinschut tingen en door muren heen, van het eigen geliefkoosde radioprograma te laten genieten, zich eens afvragen of zulk een mededeelzaam heid wel op prijs wordt gesteld. Als ze dan het voorbeeld van die Amerikaanse spoorweg directie volgen, tonen ze zich ware liefheb bers van de vrijheid, ware democraten. Ze tonen zich, zoals trouwens de meeste lawaai- liefhebbers, in de grond van hun hart: reuze- lui! EEN WANDELING DOOR EEMLAND. De Volksuniversiteit heeft voor haar le den op Zaterdag 13 Mei a.s. „Een wande- deling door Eemland" georganiseerd. Deze wandeling vindt plaats onder leiding van de bekende veldbioloog Rinke Tol man, alhier. De wandeling begint te 2 uur n.m., aan het begin van de Eemstraat (achter de Oude Kerk). Vandaar is de route Kleine Melm, Eemdijk, Zuidereind, Eembrugge, Baarn. Van Baarn per autobus naar Soest. De wandeling zal geregeld door behoor lijke rustpauzen onderbroken worden, zodat het ook voor de ouderen onder de leden niet bezwaarlijk behoeft te zijn er aan deel te nemen. Gedurende de wandeling zal de heer Tol man vertellen over de flora en fauna van het Eemgebied. Vooral aan het rijk ge schakeerde vogelleven zal aandacht wor den geschonken. MOTOR- EN AUTOMOBIELCLUB „SOEST". Onder leiding van de heer P. Olyslager hield de M. en A.C. „Soest" in het club huis „Zonneheuvel" Dinsdagavond een vergadering, alwaar dr. Stroband en zijn echtgenote werden gehuldigd voor de uit stekende prestaties, geleverd bij de 1.1. ge houden „Tulpen-Ralley". Besloten werd toe te treden tot de Asso ciatie van Motorclubs. Na enige discussie werd besloten het be stuursvoorstel om in het laatst van Juni de 3e Soester Nachtrit te organiseren goedgekeurd. Vervolgens werd het zomerprogramma vastgesteld. Er zullen vijf avondritten ver reden worden. Hij, die de beste presta tie levert in drie van deze vijf ritten, wordt winnaar. Bezitters van rijwielen met hulpmotoren kunnen aan deze avond- ritten deelnemen. HONDERD GULDEN IN UW HANDEN. Nieuw spaarsysteem van de Nuts- spaarbank Amersfoort, bijkant. Soest. Over dit nieuwe spaarsysteem werd ons door de beheerder van het bijkantoor te Soest, Steenhoffstraat 56, het een en an der medegedeeld. 49 X 2.100.Fout zult U zeg gen. Voor het komende jaar houdt de Spaarbank het hier echter maar op. Zij gaat een nieuwe actie beginnen om het belang van het sparen nog meer onder de aandacht van het publiek te brengen. Wie 49 achtereenvolgende weken trouw 2.— spaart, ontvangt 100.want de 50e week betaalt de Spaarbank voor U als premie voor Uw volharding. Deze „Honderd Gulden-Club" is gesticht om 't sparen in deze moeilijke tijd gemakke lijk te maken. Voor velen zal het inspan ning kosten, iedere week trouw 2.- ter zijde te leggen, maar straks 100.— in Uw handen te krijgen moet een stimulans vormen om vol te houden. In Amersfoort en Soest wordt dit systeem in ons land voor het eerst toegepast. Het betreft hier een proefneming. Van de reacties van het publiek zal het af hangen, of het definitief zal worden inge voerd. In Amerika en Engeland kent men reeds sedert tal van jaren de z.g. „Christ- mas-Clubs", waarvoor in die landen veel animo blijkt te' bestaan. In principe komt dit ongeveer overeen met het thans door de Spaarbank voorgestelde systeem, zij het dan in geheel andere vorm. Door deel te nemen legt men zichzelf een zekere dwang op, maar door deze dwang wordt men tegelijkertijd beschermt zijn kleine besparingen niet uit te geven voor kleine, minder waardevolle zaken, voor de dingen van alle dag, waardoor men b. v. aan de aanschaffing van kleding, meu bilair enz. niet toekomt. Wie op afbetaling koopt en zichzelf de dwang oplegt, achteraf te betalen, ziet zijn 100.aanzienlijk verminderen. Wie deelneemt aan de „Honderd Gulden Club' maakt van 49.— X 2.— 100.—, die U dan kunt besteden waar wilt. Deze spaarvorm leent zich ook bij uitstek om te sparen in verenigingsverband of via het bedrijf of instelling waar men werkzaam is, dus voor collectieve deelne ming. Hierdoor behoeft men niet weke lijks of maandelijks naar de Spaarbank te gaan, doch een daarvoor aangesteld per soon in vereniging of bedrijf kan funge ren als tussenpersoon tussen spaarder en spaarbank. Een aantrekkelijke folder en eventuele verdere inlichtingen worden U gaarne verstrekt aan de Nutsspaarbank te Soest. PUZZLERIT. De Soester Ren- en Touristenvereniging „Tempo" organiseert op Donderdag 18 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) een puzzlerit over 32 k.m. De start heeft des morgens te 9.30 uur plaats bij het clublokaal „ZonneÏÏeu- vel" aan de Torenstraat. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s., alsmede Hemelvaartsdag is geopend Apotheek „Soestdijk", Van Wee- destraat 46. ONDER PRESSIE. De Utrechtse Rechtbank veroordeelde Dinsdag j.1. de 31-jarige G. B., die als in- pakster bij de Aluminiumfabriek destijds een aantal emaille voorwerpen had ge stolen onder pressie van haar verloofde, een gewezen S.S.-man, tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Geëist was acht maanden voorwaardelijk. NATIONALE RECLASSERINGS-COLLECTE. Men verzoekt ons opname van het volgen de: Evenals vorige jaren hebben de samen werkende reclasseringsinstellingen van alle gezindten, waarvan de grootste zijn het Nederlands Genootschap tot Reclasse ring, de Rooms-Katholieke Reclasserings- vereniging, het Leger des Heils en de Protestants Christelijke Reclasseringsver- eniging, het voornemen weer een Natio nale Reclasseringscollecte te organiseren. Deze zal D.V. dit jaar worden gehouden, huis-aan-huis (met intekenlijsten) van 5 tot en met 16 Juni, en een straatcollecte, op de als zodanig reeds ingeburgerde „Re- classeringsdag", op Zaterdag 17 Juni. Teneinde de collecte bij alle gezindten aan te bevelen, is er een Nationaal Comité van Aanbeveling, waarin o.m. de volgende personen zitting hebben. Dr. W. Drees, Minister-president. Mr. Dr. J. Donner, President van de Hoge Raad der Nederlanden. Dr. J. Kardinaal de Jong. Aartsbisschop van Utrecht. Pater Henri de Greeve. Dr. J. Hoek, Praeses van de Generale Sy- i nn^p -><*»• Optvf berken. Prof. Mr. R. Kranenburg, voorzitter der Eerste Kamer der Staten Generaal. Mr. H. P. Linthorst Homan, Commissaris van de Koningin in Friesland. Ds. H. J. F. Wesseldijk, Praeses van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in Noord-Hol land. OPROEP OM HULP EN STEUN. Inaansluiting op bovenstaande aanbeve ling voor de Nationale Reclasseringscol lecte van een deel van het nationaal co mité, deel ik mede, dat, bij de zeer ge waardeerde medewerking van de Redac tie van dit blad, nog een aanbeveling zal verschijnen van een Plaatselijk Comité, met aan het hoofd het College van Bur gemeester en Wethouders onzer gemeente Soest. Daarna hoop ik mededeling te kun nen doen van ons Plaatselijk Comité van Uitvoering. Intussen zal het mij nu reeds zeer aange naam zijn, van personen, boven 18 jaar, die zich gedrongen gevoelen, dit menslie vende werk te steunen, door hulp bij het collecteren, kennisgeving van die bereid heid te ontvangen. Reclasseren is proberen Goed te maken wat je kan. Schier bedorven mensenlevens Moed te geven.... en élan. De Secretaris van het Comité van Uitvoering, C. BUITENDIJK. Waldeck Pyrmontlaan 6, Soestdijk. VAN DER IIUCHTSCHOOL. Met verwijzing naar de advertentie in dit blad vermelden wij nog het volgende be treffende deze school. Er wordt gestreefd naar modern huma nitair onderwijs, dat gedeeltelijk individu eel, gedeeltelijk klassikaal gegeven wordt. Behalve de gewone vakken is er ook han denarbeid en muziekonderwijs. De lagere school leidt op voor het M.O., de Mulo voor de Mulo-diploma's A en B, Kweekschool, M.T.S. en Zeevaartschool. Het nieuwe schoolgebouw zal verrijzen tussen de Paulus Potterlaan en de Tal- malaan. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP. De voorwedstrijden om het persoonlijk kampioenschap 3 banden van de N.B.B., district „Eemland", zijn geëndigd en de volgende personen hebben zich voor de eindwedstrijd, welke onder auspiciën van de Biljartver. Centraal op Maandag 22 Mei a.s. aanvangt, geplaatst. 1. A. Veer, van Poedel te Nijkerk. 2. J. Ankersmit, van Ons Genoegen te Baarn. 3. H. Rebel, van Gouden PI. te Soest. 4. J. Stalenhoef, van Centraal te Soest dijk. 5. C. Klaassen, van Soesterkwartier te Amersfoort. 6. L. Eggelmeijer, van Metropole te Amersfoort. 7. J. Hopstaken, van Zonneheuvel te Soest. 8. R. Stalenhoef, van De Gouden Ploeg te Soest (kampioen 1949). Alg. reserve R. v. d. Linden, van Cen traal te Soestdijk. HOE DE DUIVEN VLOGEN. De vereniging „De Vriendschap" hield j.1. Zondag een wedvlucht vanaf Roermond, afstand 120 k.m. In concours waren 330 duiven, die te 8.30 uur met N.O. wind werden gelost. De eerste duif kwam aan om 10 uur, 13 min. 8 sec. en bereikte een snelheid van 1147 meter per minuut. De totale uitslag is: G. Hooijer 1 10 32 55 71. R. Koster 2 3 19 35 64. R. Bokma 4 28 48. W. Nieuwenhuis 5 12 30 38 45 47 53 60 63 65 66. Th. de Muynck 6 21 34 56 70. J. Rijnders 7 9 13 20 25 41 43 44 49 61 62. Th. Luijtelaar 11 31. C. Dijkman 14 17 29 39 57 69 74. H Pohlman 15 72. J. Onwezen 16. J. Mets 18 67. M. Meywes 22 33. G. Sukel 23 26. G. Wagner 24. G. H. v. d. Broek 36 37. C. E. Daatselaar 40 50 58. W. Roest 42 46. H. van Breukelen 51. G. Sikkelbein 52. R. Kaats 54. H. Spikman 59. J. Mulders 68 F. Heeremans 73. Klarenbeek 76. De vereniging „De Zwaluw" hield die dag eveneens een wedvlucht vanaf Roermond met 658 duiven. Aankomst eerste duif 10 uur 13 min. 17 sec.. Aankomst laatste prijswinnende duif 10 uur 29 min. 26 sec. De gedetailleerde uitslag is: G. Roeten 1 3 21 69 117 149 163. A. J. Dor- restein 2 77 146 156. J. Stalenhoef 4 10 36 40 57 66 73 92 155. J. v. d. Brakel 5 20 76 145. P. de Bes 6 17. A. Waaijenberg 7 33 110 123 124. L. van Klooster 8 71 96. T. v. Slooten 9 152. A. Rijksen 11 27 49 59 101. P. Grift 12 29 58 81. E. Veerman 13 56 151. G. Haks 14 53. N. Baltus 15 61 122. H. Go- rissen 16 35 46 63 64 93 112 142. R. Burg stede 18. J. Kamerbeek 19 30 79 89 107. P. Duijst 22. J. Rausch 23 60 160. W. Grift 24. H. de Jong 25. Sj. Rijksen 26 37 45 48 50 74 105 106 116 147 148. J. Herwaar den 28 72 109 144. W. Krijt 31 90 99. A. Snijders 32 114 131 132 165. C. v. Brienen 34. A. v. Asch 38 103 118. H. de Bree 39. H. Overbeek 41 47 113. G. H. v. d. Broek 42 62 67 121. P. van Brienen 43 51. R. Schiffart 44. W. van Klooster 52 120 158. H. Smit 54 87 137 150 159. Bergen Hene gouwen 55 138. J. v. d. Brink 65. R. van Soest 68 143. A. van Soeren 70 88. G. Coerman 75 80 129. B. Roest 78. J. Gaas beek 83. J. Kruseman 84 111. H. J. Wes- terveld 85 98 127. A. Graauwmans 86 102. G. Verwoerd 91 126 162. A. Keja 94 100 154. H. Westerveld 95. A. Priem 97. J. v. d. Belt 104 115. C. van Soest 108. H. v. d. Kuil 119. G. Visser 125. C. de Goede 130. G. Geijtenbeek 133 134. J. Wijnands 135. N. van Veen 136 141 153 161. W. van Boeijen 139. P. Wolfsen 140. A. van Sloo ten 157. J. Ravenhorst 164. DE INSPECTEUR-GENERAAL. Danny Kaye, de koning der dwazen, is in „De Inspecteur-Generaal" weer op zijn stokpaardje hoe zotter, hoe beter. Thans beleefd hij als hulpje van een rond reizende kwakzalver in de Napoleontische tijd, de meest dolle avonturen. Hij wordt plotseling gebombardeerd tot Inspecteur- Generaal van Napoleon, die er op uit is om een eind te maken aan de corruptie in de verschillende districten. Slechts Dan ny Kaye kan er in slagen van ongeletter de kermisreiziger op te klimmen tot in specteur-generaal, zonder de toeschou wers ergernis te geven over de onge rijmdheid van de situatie. Meesterlijke staaltjes van imitatie, ze zijn te veel om op te noemen, veroorzaken een storm van vrolijkheid, terwijl Danny Kaye met zijn bekende speciaal-techniek enige opera aria's zingt, die ons weer eens overduide lijk laten zien met welk een groot artist wij hier te doen hebben. Als de echte in specteur-generaal op a*e proppen Komt en het er voor de bedrieger minder roos kleurig uit gaat zien, komt natuurlijk al les nog op zijn pootjes terecht. Een klucht, die alle elementen bevat, voor een ge zellige bioscoopgang naar het City-Thea ter. Predikbeurten. SOEST. NED. HERV. KERK. Oudekerk: 10 uur, Ds. E. Groeneveld. 5 uur, Ds. D. van Krugten. Emmakerk: 10 uur, Ds. Spelt van Amers foort. 5 uur, Ds. E. Groeneveld. Heeskapel10 uur, Ds. D. van Krugten. Zonnegloren: 10 uur, Ds. Koolhaas van Amersfoort. Eltheto en zaal v. d. Broek: 10 uur, kin- der kerk. Evangelisatie-samenkomsten Woensdag 17 Mei, 20 uur, zaal v. d. Broek. Spr. de heer Hofmeester van Hilversum. GEREF. KERKEN. Julianakerk: 8.30, 10.10 en 5 uur Ds. H. Wiersinga van Baarn. Wilhelminakerk, 10 en 5 uur Ds. A. A. Leenhouts. GEREF. KERK. Gebouw Rehoboth Buntweg. 10 en 4 uur leesdienst. CHR. GEREF. KERK. 10 en 5 uur Ds. L. de Bruyne. GEREF. GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. Maandag 15 Mei, 19.30 uur, Ds. Vergunst van Zeist. VER. VAN VRIJZ. GODSD. (N.P.B.). N.m. 7 uur, Ds. D. G. van Vreumingen van Bussum. DOOPSGEZ. GEMEENTE SOEST. Eemnesserweg 63b, Baarn. 10 uur, Ds. U. Schults van Baarn. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Religie en Kunst, Soest. 4.30 uur Ds. J. G. Bahnmüller van H'sum. Luther-kapel, K. Schoolstr. 12, Baarn. 10.30 uur, Ds. Meyer van Rotterdam. BAARN. VRIJ EVANG. GEMEENTE. Eemnesserweg 63b, Baarn. 4 uur Ds. Veldkamp van Hilversum. LAGE VUURSCHE. NED. HERV. KERK. 10 uur, Ds. A. G. Haring, Voorber. H.A. en bediening H. Doop. 6 uur, Ds. A. G. Haring. Burgerlijke stand. GEBOREN. Marjolijn, dochter van W. J. Schutte en T. Beek, Burg. Grothestraat 65. Adrianus Gijsbertus, zoon van J. B. Rid derbos en G. van Apeldoorn, Regentesse- laan 19. Lammertje, zoon van P. G. Duijst en T. Ruizendaal, Eemstraat la. Johanna, dochter van J. A. Peters en W. F. de Hoop, Nieuweweg 48. Annemieke, dochter van J. W. Sukel en F. Harskamp, Park laan 39. Arend, zoon van G. van Gar deren en J. Verwoert, Staalwijklaan 8. Theodorus Jacobus Maria, zoon van C. H. Houdijk en W. M. Th. Etwich, Birktstraat 7a. Peter, zoon van P. Ruizendaal en A. Ravenhorst, Lange Brinkweg 49e. Dirk Jacobus, zoon van G. H. v. d. Broek en J. A. van Ee, Nieuweweg 4a. ONDERTROUWD. A. D. Martron, 26 jr., vertegenwoordiger, Apeldoorn en A. We- „Waterstaat" en de Nederlandse Spoor wegen hebben verschil van mening. Over de kosten van verbouwing van de over weg in Soestdijk. Nu moet U zich dit niet voorstellen als een heibeltje tussen een paar hoge Pie ten van die instellingen, waarbij met de vuist op tafel wordt geslagen en hartige woorden worden gezegd. Ben je mal. In de hogere regionen is de kwestie met de Soester overweg vermoedelijk nog niet eens doorgedrongen. Een paar afdelingchefs zullen wel zitten te haarkloven over de vraag wie betalen moet, maar diepgaand is die ruzie ook niet hoor, want wanneer er toevallig weer eens een dagje aan het Soester vraagstuk gewerkt is, gaan de heren toch gewoon om 4 of 5 uur naar huis en sla pen er heus niet slechter om die nacht. Dat er misschien in die zelfde nacht zich iemand half of heel dood rijdt of tegen de spoorbomen wordt gemangeld, mag hen niet hinderen. Daar, wie het ook zal moeten betalen, Spoorwegen of Waterstaat, de centen toch uit dezelfde vetpol Tn Den Haag moeten komen, lijkt het U natuurlijk, als gewoon burger, waanzin om te zitten puzzlen over de vraag, op wiens Boekje de verbouwingskosten moeten worden geschreven. Uiteindelijk betalen wij het geintje immers zelf met onze belasting centen. U moet mij maar vergeven, dat ik er al tijd de belastingpenningen bij haal. Ik kan het ook niet helpen, maar vind het onuitstaanbaar, dat Regeringsinstellingen, die beiden geld kosten, een nijpende zaak als de verbreding van de overweg in Soestdijk, kunnen traineren met hun bu reaucratie. Ik heb nog iets op mijn lever Aan de hoofdweg, midden in ons dorp, hakten mannen van „Waterstaat" een knots van een boom om. Dat was 'n week of 4-5 geleden. Hij werd aan de kant van de weg gedeponeerd, in twee stukken ge zaagd en daar ligt hij nu nog, Precies op een hoek bij een drukke dw; rsstraat. Waarop het wachten is weet ik niet. Mo gelijk dat „Waterstaat" eens wil zien of de boom zijdelings wortelschiet, wanneer ze hem lang genoeg laten liggen Of heeft „Waterstaat" misschien verschil van mening met een andere instantie over wie het wegslepen moet betalen Of zijn ze benieuwd te weten hoe lang het duurt voordat iemand zijn nek over de boom breekt H. OEKMAN. reldsma, 22 jr., Smitsweg 15b. C. A. v. d. Wolfshaar, 27 jr., landbouwer, Hoogland en A. B. Schothorst, 28 jr., Laanstraat 62a. GEHUWD. A. M. Slijp, 26 jr., uitvoerder en D. Beuks, 25 jr., Kerkpad N.Z. 30. F, G. Consen, 28 jr., metaalbewerker en G. v. d. Brink, 20 jr., Amersfoort. Rijdes, 22 jr., militair en J. C. Lam: 20 jr., IJsselstein. So^hir- A.»X.ikïcc ongehuwd, Julianalaan -i. Johannes Hartwigsen, 77 jr., wednr. van V. lenbeek, Gen. Winkelmanstraat 64. helmus A. Vonk, 70 jr., wednr. van J. C. Bont, Heideweg 52. Antonie F. Durings' hoff, 70 jr., geh. met S. W. C. M. van Ben ten, Lindenlaan 4d. Nieuwe guldens. - Er zullen nieuwe gul den biljetten met het portret van Konin gin Juliana worden uitgegeven. Verkeers-schoft. - Op de provinciale weg bij Montfoort werd een arbeider, die op het voetpad liep, door een dronken auto mobilist, die zich van de aanrijding niets aantrok en doorreed, doodgereden. Het nieuwe spoorboekje. - De zomer dienstregeling der N.S., die 14 Mei ingaat, kondigt vele verbeteringen aan, ook al is de nieuwe regeling beperkt. Duurder benzine. - Verwacht wordt, dat de benzine per 16 Mei zes cent per liter duurder zal worden. Minnenijd. - Bij een twist om een meisje te Oudenbosch werd een 22-jarige inwo ner van Roosendaal met een biljartkeu op het hoofd geslagen, met het gevolg, dat hij een dag later overleed. Nederland werkt voor de vreemde. - Phi lips zal drie radiozenders voor Iran bou wen. Bekend vlieger verongelukte. - De chef instructeur van de Rijksluchtvaartschool de heer J. F. A. Jansen, kwam bij het es cadrille-vliegen met zijn toestel in aan raking met een collega, waardoor een vleugel van zijn toestel brak en dit ter aarde stortte, Voorzitter R.V.B. gaat heen. - Per 1 Aug. is aan Mr. H. Bijleveld op de meest eer volle wijze ontslag verleend als lid en voorzitter van het bestuur van de Rijks verzekeringsbank. Het kan er niet af. - Op de verzoeken, de kosten van de paspoorten omlaag te bren gen heeft de Minister geantwoord, dat de schatkist de leges voor de afgifte van pas poorten niet kan missen. Gymnastiekers bijeen. - Te Rotterdam zal op 1, 2 en 3 Juni een gymnastiek-congres worden gehouden, met op 3 Juni een de monstratie in het Feijenoord-stadion. Nieuwe bestemming. - Nu de inventaris van het Astoria-chalet te Baarn voor 134.000.in veiling is verkocht, zal het gebouw o.m. worden ingericht voor de oorlogsslachtoffers, die thans in kasteel „De Schaffelaar" te Barneveld vertoeven. Onveilig verkeer. - Drie doden en vijf ge wonden waren het gevolg van het feit, dat een automobilist, op de weg van Den BoschEindhoven, een grote groep men sen niet opmerkte, toen deze, nadat men een serenade had gebracht aan een uit Indonesië teruggekeerde militair, naar huis terugkeerde. Het Kon. Ned. Ind. Leger. - Het K.N.I.L., bestaande uit ong. 50000 man, zal 26 Juli a.s. worden opgeheven. Veranderde heffing. - België heeft de hef fing op Nederlandse kaas vervangen door een premieregeling voor de productie van kaas, gecondenseerde melk en volle melk poeder. Dat is nog eens een wagen. - Een perso nenauto, die, met e<en snelheid van 90 k.m. remmende, over de kop sloeg, bleef onbeschadigd, evenals de drie inzitten den. Let op - Bankbiljetten van 10.en 100.model 1945, gedateerd 7 Mei 1945, moeten voor 1 Juni bij De Neder landse Bank worden ingeleverd, daar zij na deze datum hun geldigheid verliezen.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1