ECHT RAS. Wat doet „de baas voor zijn personeel SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. DINSDAG 16 MEI 1950. o i van Weedestraat SS - Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. 26e JAARGANG No. 38. Een van de meest kenmerkende verschijnse len van onze tijd is, dat het personeel niet langer door de werkgever wordt beschouwd als „gehuurde arbeidskrachten", maar als be- drijfsgenoten. Dat brengt heel wat verant woordelijkheid voor de werkgever met zich mee; hij kan er niet meer mee volstaan al leen maar het verdiende loon uit te betalen. Het bedrijf van vandaag moet meer bieden dan alleen maar arbeidsgelegenheid. Dit meerdere vat men dan samen onder het be grip „sociale zorg". Maar wat men daaronder precies verstaan moet en hoever die zorg dient te gaan was eigenlijk nooit nauwkeurig omschreven. Teneinde hierover meer klaar heid te brengen is het vorige jaar een studie kring aangesteld uit een aantal deskundigen inzake personeelsbeleid en deze kring heeft dezer dagen zijn rapport gepubliceerd. In die kring hadden ook vertegenwoordigers zitting van de grootste bedrijven in ons land, nl. de Algemene Kunstzijde Unie, de Bataafse Pe troleum Mij„ de Unilever, Philips, de Staats mijnen, de stichting Bedrijfsopleiding, Me taal- en Electrotechnische Industrie en bo vendien een inspectrice van het nijverheids onderwijs, 'n inspectrice van de Arbeid en een lid van het hoofdbestuur van de Volkshoge scholen. Al zal hierbij dus de sociale zorg van de zeer grote onderneming overheerst hebben, het loont toch de moeite voor kleinere bedrijven van het rapport kennis te nemen. Het uit gangspunt van de studiekring was, dat in een bedrijf of onderneming kapitaal en arbeid samenwerken, waarbij elk van beide recht heeft op een redelijke beloning. Het maken van winst en het uitbetalen van rente is nood zakelijk, wil het bedrijf kunnen blijven be staan; maar daarnaast heeft de onderneming de plicht ervoor te zorgen, dat het personeel blijvende werkgelegenheid heeft, dat het een redelijk loon ontvangt, dat de pensioenrege ling in orde is, de ziekte-voorziening, enz. terwijl bovendien het bedrijf aan ieder perso neelslid naar zijn bekwaamheid ontwikke lingskansen moet bieden voor zover deze in het bedrijf van pas komen. De arbeid moet onder gunstige omstandigheden worden ver richt en de personeelsleden moeten worden gevormd tot goede bedrijfsgenoten, d.w.z. dat zij met het bedrijf meeleven en er hun volle inspanning voor over hebben. In het bijzonder voor de jeugd draagt de on derneming een grote verantwoordelijkheid. Het fabriekswerk is door de steeds verder gaande specialisering en door het werk aan de lopende band te eentonig, hetgeen voor de jongeren geestelijk nadeel veroorzaakt. Blijkens de ervaring is dit voor meisjes nog ongunstiger dan voor jongens. Daarom heeft de onderneming de taak om naast gezin, kerk, jeugdorganisatie en school aan de jeugdvor- ming mede te werken. Men moet niet verge ten, dat vele kinderen alleen terwijl zij wer ken beroepsopleiding krijgen en dat het voor talrijke ouders noodzakelijk is, dat hun kin deren vroeg beginnen geld te verdienen. De moderne fabriek heeft in het bijzonder voor de meisjes geen blijvende waarde, om dat zij voor het overgrote merendeel vroeg of laat trouwen en dan géén nut meer trek ken van het werk, dat zij voor hun huwelijk in de fabriek of op het kantoor verrichten. De jongens dienen daarentegen als zij er enigszins geschikt voor zijn de gelegenheid tot vakopleiding te krijgen, die hun tot meer waardevolle krachten maakt. Deze vakoplei ding kan zich heel goed bij het bedrijf aan sluiten. Voor de meisjes is huishoudonderwijs meer aangewezen, doch het ligt niet op de weg van de onderneming zich daarmee bezig te houden. Wel dient de werkgever ertoe mede te werken, dat de meisjes aan dergelijk onderwijs deelnemen. Bij de zorg voor de ouderen komt het zwaartepunt te leggen op de besteding van de vrije tijd. Men vermij de deelneming aan personeelsverenigingen onder dwang. Het is echter aan te bevelen uit het In de raad onzer gemeente Is er zwaar en druk gepraat Over al die vuilnisbakken, Die in rij staan langs de straat. Onze Soester vroede vaders Hebben 't bij het rechte eind; Het wordt tijd, dat die sortering Vuilnisbakken snel verdwijnt. Van de vele vuilnisvaten, Die staan 's morgens langs de kant, Doen de meesten lelijk afbreuk Aan de Soester vuilnisstand. 's Morgens zie je langs de wegen 'n Prachtcollectie opgesteld; Dus de raad besloot: „Dat vuiltje Moet maar naar de vuilnisbelt Straks komen er nieuwe bakken, Alle stijlvol - uniform En de Soester burgers vinden Dit besluit méér dan enorm. Onze raad heeft wijs besloten, 'n Goede „bak" komt steeds van pas, Want we krijgen nieuwe bakken Van ècht-vuilnisbakken-ras. E. VAN EEDEN. personeel voorkomende initiatieven te steu nen, indien zij met de sfeer en de omvang van het bedrijf in overeenstemming zijn. Het gebruik van personeelsverenigingen als re clame-object voor bedrijven wordt ten stel ligste afgekeurd. ANJERDAG 1950. Dit jaar zal het feit herdacht worden, dat het Nederlandse volk 10 jaar gele den, op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, zich tooide met de bekende witte anjer. Dit Jubileum zal in 't tijdvak van 19-29 Juni a.s. herdacht worden met het hou den van een collecte ten bate van het Pr. Bernhardfonds. Verkocht zal worden een exclusieve foto van het Koninklijk gezin op ongeveer briefkaartformaat. Welke winkeliers in Soest en Soesterberg zijn bereid hun medewerking te verlenen aan deze actie, door de verkoop van de ze foto's in hun zaak te stimuleren In verband met het aantal te bestellen fo to's zal onze burgemeester het op prijs stellen zo spoedig mogelijk te vernemen, welke winkeliers zich beschikbaar stellen om deze actie te doen slagen. Opgave voor Soest: bij afdeling Sociale Zaken ter gemeentesecretarie. Opgave voor Soesterberg: bij de heer Luyf te Soesterberg. VERANDERING SPREEKUUR. De burgemeester onzer gemeente is ver hinderd morgen zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. In plaats daarvan zal spreekuur worden gehouden op Vrijdag 19 Mei a.s., van 11-12 uur. VLEESVERKOOP. Morgenmiddag (Woensdag), te 3 uur, heeft aan het slachthuis wederom verkoop van vlees plaats. ERETEKEN VAN HET NEDERLANDSE RODE KRUIS. Door het hoofdbestuur van het Nederland se Rode Kruis is een herinneringskruis 1940-1945 met oorkonde verleend aan hen, die ten tijde van de bezetting, de bevrij- dingsstrijd als gedurende de eerste periode van herbouw van het vaderland, hier en overzee, zich verdienstelijk hebben ge maakt door hun werk in Rode Kruis- dienst, dan wel in de geest van het Rode Kruis, verricht. Aan de volgende ingezeten zal a.s. Vrij dagavond, 19 Mei, op de jaarvergadering van het Rode Kruis hier ter plaatse, door de Burgemeester dit ereteken worden uit gereikt. Dr. A. J. W. Hagedoorn (Soesterberg), Dr. A. TH. Splinter (Soesterberg), _B. Mulder, Mevr. Van Dijk-Langhout, W. Oosten, L. J. de Graaf, B. Verspuy, D. Dekking, Mej. T. Zon, Mevr. Thie-Van Wijngaarden, Mej. v. d. Pol, Mej. v. d. Flier, Mej. Rosendal, Mevr. Oosten-Kasteel, Mej. Walker, (Soes terberg), Mej. Weglau (Soesterberg), Mej. Bleukens (Soesterberg), Mej. Wickel, Mej. Rosema, Mevr. Rebergen-Delforge, Mej. Rasch, Mevr. Hennevelt-Holwerda, Mevr. Borg-te Kulve, J. Lubbers, de heer Kok, de heer Pronk, G. v. d. Pijpekamp (Soes terberg), H. Snitselaar, J. H. Rebergen, J. Maagdelijn, B. J. Koppen, M. Borg Sr., L. Borg, E. de Leest (posthuum) en A. O. Dammers (posthuum). TERUG UIT DE TROPEN. 26 Mei a.s. wordt te Amsterdam verwacht het troepentransportschip General M. B. Stewart en te Rotterdam de General S. D. Sturgis. Met de eerste boot keert uit de tropen te rug L. Bakker, Verl. Talmalaan 17a en met de laatste T. v. d. Neut, Steenhoffstr. 65. HET SOESTER NATUURBAD GEOPEND. Zaterdagmiddag is het Soester Natuurbad voor het publiek opengesteld. Het stichtingsbestuur was hierbij tegen woordig, alsmede een vertegenwoordiger van de K.N.Z.B. Ook van de zijde van het publiek bestond grote belangstelling, daar vele personen, groot en klein, door het warme lenteweer aangemoedigd naar Soestduinen waren ge- 1 Bevelhebber der Britse Zeestrijdkrachten bezoekt Nederland. Aankomst van de Britse Torpedobootja- ger „Nepal" met aan boord de Bevelheb ber der Britse Zeestrijdkrachten Admiraal Lord Fraser of North Cape G.C.B. K.B.E. Admiraal Fraser brengt een bezoek aan verschillende West-Europese landen, w.o. o.a. ook Nederland. Hij kwam in Amster dam aan, waar hij werd begroet door de Britse Ambassadeur in ons land. Zondag 14 Mei j.1., des avonds te 9 uur, vertrok Admiraal Fraser weer, voor een bezoek aan Antwerpen. komen, om een verfrissend bad te nemen. Een rondgang in de naaste omgeving van het zwembad deed ervaren, dat geen moei te is gespaard om het Soester Natuurbad weer te maken tot een inrichting, die vol doet aan alle eisen. De sporen van vernieling, tengevolge van de Duitse bezetting, zijn thans zo goed als uitgewist. Zelfs aan de verfraaiing van het bad kon weer aandacht worden besteed. De outillage werd eveneens verbeterd. Nieuwe trappen zijn aangebracht. De dou che-inrichtingen zijn uitgebreid, zowel bij de dames- als herengarderobe. Ook de waterverversing kon nog beter ge regeld en verbeterd worden. De waterperrons rondom het basin wer den geheel vernieuwd. Het aanbrengen van een nieuwe spring plank is nog maar een kwestie van dagen. Het toezicht is afdoende geregeld. Bijzon dere vermelding verdient het feit, dat be halve een badmeester, thans ook -twee ge diplomeerde vrouwelijke assistenten voor dit seizoen aan de inrichting verbonden zijn. Vooral de jeugd zal hiermede haar voordeel kunnen doen. Onnodig er voorts nog op te wijzen, dat 't Soester Natuurbad door zijn ligging in een bosrijke omgeving, tot een van de mooiste baden van het land behoort. Het feit, dat het station Soestduinen op een afstand van een paar honderd meter is gelegen, ver klaart voldoende waarom het bad ook voor de grote plaatsen in de omgeving zo zeer in trek is. EEN KWART EEUW „ZONNESTRAAL". Een beroep op de offervaardigheid van de burgerij en de hulpvaardig heid der collectanten. In verband de voorgenomen uitbreiding van het Sanatorium „Zonnestraal" met 'n vrouwenpaviljoen, een kindersalnatorium en een afdeling voor chirurgische behan deling van t.b.c.-patiënten, verleende B. en W. onzer gemeente vergunning voor een afzonderlijke „Zonnestraal"-collecte en wel op Zaterdag 20 Mei a.s. Deze collecte zal staan in het teken van het 25-jarig jubileum der Vereniging, dat binnenkort zal worden herdacht. Stellig zal onze burgerij deze collecte ex tra goed willen gedenken en het werk der collectrices en collectanten met een klin kend succes bekronen. Op de hulp van velen wordt gerekend als collectrice of collectant, hetzij voor de ge hele dag, hetzij voor de ochtend- of de middaguren. Men bouwt hierdoor mee aan de voorgenomen uitbreiding van het Sa natorium. Geeft met milde hand. Meldt U aan als collectant. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit nummer. OVERDRACHT GRAFSTEEN Ds. M. VERKERK. Zaterdagmiddag werd de zerk, welke on langs op 't graf van ds. Verkerk geplaatst werd, aan de familie overgedragen. De heer H. F. Gemen sprak als ouderling van de Wijk-kerkeraad „Middenwijk", hetgeen de wijk van ds. Verkerk is ge weest. Spr. zeide, dat de rouw en het verdriet over het sterven van ds. Verkerk nog niet verdwenen zijn, maar het leven gaat voort en op deze dag, die herinnert aan droefheid, is toch ook dankbaarheid, dat deze gedenksteen kan worden overgedra gen, welke steen spontaan werd gegeven. Een vertegenwoordiger van de Kerkvoog dij der Ned. Herv. Gemeente te Moerka- pelle, waar ds. Verkerk 10 jaar predikant was alvorens hij in Soest kwam, gewaag de van tfouw en toewijding, die de over- Na Oost-Java, Pasoendan, West-Borneo, Oost-Indonesië, Westerling en Aziz, is dan nu Ambon aan de beurt om bij de Repoe- bliek Djocja te worden ingelijfd. We hebben na de mededeling van Ambon, dat men geen prijs stelt op het Djocja-re giem, een herhaling te zien gekregen van de gang van zaken in Oost-Indonesië. Eerst een ultimatum, toen een laatste ul timatum en daarna een allerlaatst ultima tum. Al die ultimata hielpen niet veel, dus maar even de toevlucht genomen tot een vies trucje en. Aziz liep in de val. Nu Ambon. Daar wij ons, ofschoon wat eenzijdig, daar Djocja zich aan geen en kele afspraak stoort, nog steeds gebonden achten aan de R.T.C.-overeenkomst, moes ten wij er iets aan doen en stuurden een militaire gezagdrager om onze Ambonnese vrienden voor de keus te stellen: alle rechten te verliezen op pensioen en zo, of zich zonder voorbehoud terug te trekken in de kampementen en zich van inmen ging of steun te onthouden. Een ieder, die weet, wat Ambonnezen waard zijn, had tevoren wel kunnen zeg gen wat het antwoord hierop zou zijn. U lijmt een Ambonnees niet makkelijk met een handvol zilverlingen, vooral niet wanneer zijn vrijheid op het spel staat. Een heel voornaam feit hierbij is, dat de verzekeringen die onze regering geeft, bij de bevolking van dat gedeelte van de Archipel vooral, als gevolg van onze han delingen der laatste jaren, niet zo hoog meer worden aangeslagen. Daar hebben wij het naar gemaakt. De bevolking van Oost-Indonesië en die van de Minahassa en Ambon wel in het bijzonder, wensten niets anders en beters dan onder Nederlandse vlag te blijven voortbestaan, maar we deden zelfs geen moeite de ons in nood toegestoken hand te raken. We lieten de mensen, die wij, in de ware zin des woords, onze vrienden kon den noemen, op een nogal ordinaire ma nier in de steek. Smeekbeden om hulp werden tot in de hoogste instanties van. ons land aan dovemans oren gericht. Het zal de moeite lonen de Ambonnese kwestie te blijven volgen. Djakarta zit er op niet geringe wijze mee in haar maag. Er zal na dit allerlaatste ultimatum nog wel een aller-aller-laatste ultimatum ko men, want onze Ambonnese vrienden ken nende, lijkt het mij geen prettige opgave voor een opperbevelhebber van de T.N.I. om de Ambonnezen te bestrijden, vooral nu het om hun eigen land en vrij heid gaat. Ik zou niet graag bij de T.N.I. zitten, wan neer de Ambonnezen „madjoe" schreeu wen en aanvallen. Dan eet ik liever mosselen m e t de dop. H. OEKMAN. leden predikant altijd voor Moerkapelle had getoond. Daarom had de gemeente Moerkapelle gaarne als goede en dankba re herinnering er aan meegewerkt om de grafsteen te plaatsen. Ds. J. Vermaas te Amersfoort, Ned. Her vormd predikant, sprak als vriend van wijlen ds. Verkerk. Spr. ging na op welke wonderlijke wijze ds. Verkerk in Soest was beroepen en memoreerde, hoe op die donkere winteravond, enkele maanden geleden, zijn leven plotseling werd afge sneden. De grafsteen, aldus spr., is slechts een klein stukje genegenheid, die er voor ds. Verkerk was. Hij was een man, die krachtens zijn vriendelijk karakter met alle mensen kon omgaan, ook met anders denkenden. De heer J. Verkerk uit Amsterdam, een broer van ds. Verkerk, bracht tenslotte de dank van de weduwe en familieleden over. Hij hoopte, dat door het werk van zijn broer nog zondaren gebracht zijn tot Christus. Dit zou het schoonste monument zijn. Zowel de gemeente Moerkapelle als Soest bracht hij dank voor deze daad van piëteit. Na deze toespraken, welke in de aula ge houden werden, gingen de aanwezigen naar de begraafplaats om de grafsteen in ogenschouw te nemen. JAARVERGADERING NED. RODE KRUIS. Op Vrijdag 19 Mei a.s. wordt de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de afdeling Soest-Soesterberg van het Ne derlandse Rode Kruis. Op deze vergadering zal tevens door de burgemeester het door het hoofdbestuur aan verschillende ingezetenen van onze gemeente verleende Herinneringskruis 1940-1945 met de daarbij behorende oor konde worden uitgereikt. De regering heeft aan dit ereteken haar officiële goedkeuring gehecht en heeft toestemming verleend tot het ook dragen daarvan op een uniform. Elders in ons blad vindt U een lijst met namen van personen, aan wie het erete ken zal worden uitgereikt. Wat de ledenvergadering betreft, hoopt 't bestuur dat vele leden ditmaal aanwezig zullen zijn. Men zie voor bijzonderheden de adver tentie in dit nummer.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1