Mie salaris-regeling namennen. Dronken achter het stuur. IN DE HOEK. SOEST. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK De Soester Raad bijeen. Bijna ging het dieren-asyl een gouden tijd tegemoet. De Soester jagers krijgen geen jachtterrein. VRIJDAG 2 JUNI 1930. 26e JAARGANG No. 42. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. ■di Van Weedeotraat 85 Telefoon 2S66 - Giro 126158 Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. Woensdagavond kwam de raad van onze gemeente in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van de Burgemeester. Na opening met gebed kwam aan de orde: 1. Vaststelling van de notulen der verga dering van 28 April 1950. Zonder bemerkingen goedgekeurd. 2. Mededeling ingekomen stukken. a. Aanvrage om medewerking tot de stichting van een R.K. v.g.l.o.school met voorstel deze in handen te stellen van B. en W. voor het uitbrengen van praeadvies. Voor kennisgeving aangenomen. b. Mededeling van B. en W. inzake het aanbrengen van 'n slijtlaag op de Gen. Winkelmanstraat. Voor kennisgeving aangenomen. c. Afschrift van een door B. en W. aan W. Mulder gezonden schrijven, betrekking hebbende op verkoop van zijn huis. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorstel tot toepassing van artikel 10, lid 1 der Drankwet betreffende het weren van drankvergunningen in een bepaald gedeelte der "emeente. B. en W. doen het voorstel geen drank vergunningen te verlenen in de buurt schappen Soesterveen, Hees en Pijnen burg, daar dit deel der gemeente moeilijk te besurveilleren is. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. 4. Crediet-aanvrage in verband met het verplicht gebruik van jodiumhoudena zout bij de bereiding van brood door de bakkers. Voor het resterende deel van 1950 vragen B. en W. voor dit doel een bedrag van 125.—. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. 5. Voorstel van B. en W. tot het toestaan van een crediet voor het maken van een ontwerp van een rioolzuiveringsinstalla tie en tot het in principe uitspreken, dat in eerste instantie zal worden overgegaan tot riolering van het plan Hartweg. Voor het maken van bedoeld ontwerp vragen B. en W. een crediet van 1500.-. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. 6. Voorstel tot het toestaaan van een aan vullend crediet wegens honorarium voor het maken van stedebouwlcundige rege lingen, te weten: uitbreidingsplan en voorschriften bebouwde kom. B. en W. vragen hiervoor een crediet van 14250.—. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. 7. Voorstel tot vaststelling van besluiten inzake het verlenen van een voorschot op de vakonderwijsvergoeding aan de bijzon dere scholen. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. 8. Voorstel tot het geven van namen aan wegen in het uitbreidingsplan „Hartweg". B. en W. stellen voor de vier nieuwe we gen in het Hartwegplan te noemen: Schaepmanstraat, Groen van Prinsteren- straat, Torbeckestraat en Troelstrastraat. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. 9. Voorstel tot het aangaan van een geld lening groot 360.000, Bedoeld crediet is nodig voor de financie ring van 36 woningwetwoningen in het Hartplan. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. 10. Voorstel tot liquidatie der in de oor logsjaren geëxploiteerde Centrale Keuken en het geven van een bestemming aan het in de exploitatie ontstane batig saldo. B. en W. stellen voor van het voordelig saldo van de exploitatie-rekening van de Centrale Keuken, groot 28.798.23, een bedrag van ruim 8000 te bestemmen als gemeentelijk aandeel in de opbouw en het onderhoud van het op te richten monu ment voor de gevallenen, welk monument zal worden geplaatst in het rosarium. De raad besloot van het batig saldo ad. 28.243,83 een som van 20.000.te storten in een reserve-fonds voor culture le doeleinden en een som van 8.243,83 te voteren in de kosten van het monument. De heer R. HILHORST achtte de plaats waar het monument zal worden opgericht, het rosarium, niet geschikt. Het drukke voorbijgaande verkeer en de grote af stand van de weg, achtte spr. tegen de bedoeling van een dergelijk monument. Het Julianaplein zou z.i. meer geschikt zijn. Mevr. LANDWEER vond juist de plaats aan de hoofdweg goed gekozen, want hier komt iedere Soester voorbij. Spr. was ver heugd vernomen te hebben, dat het mo nument iets meer naar de weg zal komen, dus niet op de plaats van de muziektent. De VOORZITTER kwam tussenbeide door te zeggen, dat het monument integendeel b. ontwerp tijdelijke uitkeringsregeling. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. c. ontwerp wijziging instructie keurings veearts. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. d. ontwerp wijziging instructie hulpkeur meester. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. e. ontwerp wijziging Algemeen Ambtena renreglement. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. 12. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening tot toekenning van een gratifi catie aan personeel der gemeente over '50, overeenkomstig Rijksregeling. B. en W. stellen voor een gratificatie te verlenen van 2 °/o van het loon met een maximum van 50. De heer SCHAAFSMA deede mede bij de vergaderingen van het Georganiseerd Overleg tegenwoordig geweest te zijn. Hij concludeerde uit de besprekingen met het gemeentepersoneel, dat deze in zijn geheel de arbeids-voorwaarden waardeert. Eén ding moest hem echter van het hart: de vacantie-regeling van 12 dagen voor hen, die een weekloon genoten, was te weinig, temeer daar de anders-bezoldigden 16 da gen per jaar vacantie hebben. De VOORZITTER wees er op, dat deze va cantie-regeling conform de Rijks-regeling De Ronde van Nederland. Zo reden de mannen kris-kras door ons land om het voorgeschreven aantal kilo meters te verslinden. We zien hen hier in de omgeving van Nijmegen. Telkens weer wordt gewag gemaakt van verkeersongelukken, veroorzaakt door dronken of half-dronken auto mobilisten. Onze dichter liet zo'n in dividu de eerste strophen aan het woord. Vooruit maar jongens, rijdt maar raak, Gun ieder diertje zijn pleziertje Wij drinken eerst nog even gauw Een borrel of een biertje. Vooruit maar, kruip weer achter 't stuur, We laten weer de motor ronken, We hebben strakjes één excuus „We waren slechts een béétje dronken We hebben toch zo'n schik gehad, We haalden honderd kilometer, De man, die 'k aanreed op de weg Is volgend jaar misschien weer beter. We kruipen met een dolle kop Weer lekker in die mooie wagen JSn of het wel verantwoord is, Dat moet je nou aan ons niet vragen. Geen alcohol bij snelverkeer, Dat zijn maar van die holle leuzen. We leven toch maar ene keer Lang leve onze rode neuzen. Zij dronken zo maar voor plezier Een stuk in hunne kragen, De dood is mede-passagier, Maar wie bestuurt de wagen iets meer naar achteren kwam te liggen, omdat dit vrij groot wordt en men afstand nodig heeft om het beter uit te laten ko men. Spr. meende, dat het rosarium wel de beste plaats was. Mevr. LANDWEER vroeg daarop, waar dan het te plaatsen wachthuisje voor de autobushalte zou komen te staan, want dit was toch ontworpen aan de kant van het rosarium. De VOORZITTER deelde mede, dat hier voor de juiste plaats nog gezocht moest worden. Het slot van dit voorstel, n.1. om namens de raad dank te brengen aan de heren W. Kerkhoff, T. Dorresteijn, W. Hilhorst, Gh. Tebbens, J. J. Gerritse, G. den Broeder, A. de Liefde en G. Klomp Sr. voor het ve le en gewichtige werk in moeilijke om standigheden verricht (in de hongerwin ter), ontlokte discussies. De heer CLEMENS vond deze dank niet vergaande genoeg. Gaarne zag hij aan de ze mensen een stoffelijke blijk van waar dering toegekend. Wethouder VAN ZADELHOFF bestreed deze opvatting. Deze personen hebben me degewerkt aan een gemeentelijke instel ling: de Centrale Keuken. In dit geval zouden wij vele anderen te kort doen, b.v. van de Luchtbeschermings dienst, welke voor de oorlog werd opge richt. De VOORZITTER onderstreepte deze op vatting, doch zou alleen een uitzon dering willen maken voor de heer Kerk hoff, die de organisator was en voor het batig saldo heeft zorg gedragen. De heer A. P. HILHORST zag dit feit niet geheel als verdienste. Een ieder had in die tijd de. plicht zijn plicht te doen, zoals spr. dit uitdrukte. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten. 11. Voorstellen inzake rechtspositie van het gemeentepersoneel, te weten: a. ontwerp bezoldigingsverordening 1948. De heer BURGWAL zeide, dat voor ve len het ontwerp een teleurstelling bete kende, daar de minstbezoldigden er het slechtst afkwamen. B. en W. hebben het advies van het Georganiseerd Overleg niet opgevolgd en niet die loongroepen aangehouden, welke waren voorgesteld. Juist onder de 3000.— moeten de sala rissen worden verhoogd. De heer R. HILHORST vond het jammer, dat het advies van het G.O. om de arbei ders in bossen en plantsoenen en de ar beiders van de reinigingsdienst in groep 3 te plaatsen niet is opgevolgd. De VOORZITTER zei, dat deze salarissen waren vastgesteld conform de Rijksnor men. De heer BURGWAL meende, dat de raad de taak heeft om er bij de regering op aan te dringen, dat de lage lonen verhoogd worden. De heer A. HILHORST: „U zit er goed naast. U moet zich tot de organisaties wenden." De heer BURGWAL formeerde toch een voorstel hetgeen niet ondersteund werd. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. is en in vergelijking met het bedrijfsleven, is het in Soest gunstiger, daar de gemeen te-arbeiders hun snipperdagen als vacan- tie-dagen kunnen opnemen. De heer SCHAAFSMA meende, dat, bij de Bouwvakken vergeleken, de arbeiders er toch slechter afkomen, daar de ge meente 1 week vacantie-toeslag geeft. De regeling van de snipperdagen vond spr. goed. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. 13. Voorstel tot het verlenen van een sub sidie aan de afdeling Soest en omstreken van de Vereniging tot Bescherming van Dieren in de kosten van instandhouding van een asyl voor dieren. B. en W. wensen een subsidie te verlenen van 100.per jaar en voor het reste rende deel van 1950 75^ De heer OOMS vroeg, nu er een asyl be staat, de honden zonder belastingpenning te laten oppakken en in het asyl onder te brengen op kosten van de eigenaar. Wan neer de kosten van dit onderbrengen ten slotte totaal hoger is dan de subsidie, zou deze verhoogd moeten worden. Mevrouw POLET vroeg hoelang deze honden als „gevonden voorwerp" in het asyl zouden moeten blijven. Wethouder VAN DE AREND maakte aan de geopperde gedachte een eind door de zaak principieel te stellen. De kosten van opname van dieren valt onder het werk van de dierenbescherming. Zijn deze kos ten te verhalen dp de eigenaar dan zal men dit moeten doen, doch komt de eige- near niet opdagen, dan moet de vereni ging een tehuis voor het dier opzoeken, zoals men dit gewoon is te doen. De sub sidie wordt ieder jaar vastgesteld, waarbij spr. geen verhoging in het vooruitzient wil stellen. De VOORZITTER zeide, dat men de kos ten van opname per hond en per nacht zou kunnen vaststellen met een daaraan verbonden omvangrijke administratie en latere verrekening. Ter voorkoming hier van wordt een ronde som voorgesteld. De heer CLEMENS zag als enigste conse quentie: de loslopende honden onderbren gen in het asyl voor beperkte tijd. Wordt de hond niet afgehaald of gekocht, dan. afmaken. De VOORZITTER verzocht de raad toe te zien hoe deze zaak zich gaat ontwikkelen, waarna het voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. 14. Vaststelling van besluuiten inzake ge meente-eigendommen te weten: a. Ruiling van grond met J. P. van Uxem aan de Hartweg. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. b. Intrekking van het raadsbesluuit d.d. 27 Mei 1949, afd. V no. 907, inzake grond- afstand aan de Kampweg. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. c. Verpachting van het jachtrecht op ge meenteterreinen. De heer OOMS is tegen onderhandse ver pachting. Bovendien is de pachter wel 'n ingezetene, doch hij vormt een combinatie met niet-ingezetenen. De heer KRUIJFF stemt hiermede in en zegt, dat er ongeveer 40 jagers met een jacht-akte in Soest wonen. De heer SCHIMMEL acht openbare ver pachting uit den boze, indien de gemeente haar gronden goed behartigd wil zien. De heer BURGWAL steunde de heren Ooms en Kruijff en vond, dat de 40 Soes ter jagers hetzelfde recht hebben als de voorgestelde pachter. De heer A. HILHORST zei, dat de combi natie 1 jager had opgenomen welke geen Soester is. Dit is voordelig voor de Soes ter combinatie-leden, daar dan ook in an dere gemeenten gejaagd kan worden. Nu de pachtprijs bekend is mag hiervan geen misbruik worden gemaakt. De heer VaN WELY zei, dat de jagers van Soest werkelijk teleurgesteld zijn. De heer SCHIMMEL betoogde, dat de ge meente weet aan wie zjj verpacht, daar deze de terreinen al drie jaar onder zich heeft. Bij inschrijving moet men maar af wachten hoe de nieuwe pachter zich-ge draagt. Mevrouw LANDWEER vond dit argument maar zwak, want toen deze pachter drie jaar geleden de terreinen pachtte, had men ook geen zekerheid. De VOORZITTER zeide, dat men zich voor ogen moet houden, dat de Gemeen te-terreinen vermogens-bezit zijn en eco nomisch goed beheerd moeten worden, mede met het oog op recreatie van de in woners en hen, die hier tijdelijk verblij ven. Het is het beste geen kleine terreinen te verpachten, om het schadelijke wild beter te kunnen bestrijden. De zekerheid, dat men meerdere jaren over de terreinen beschikt, houdt in, dat met meer zorg wordt gejaagd. De heer KRUIJFF trekt zijn bezwaren in, doch de heren Burgwal en Ooms niet. Wethouder VAN ZADELHOFF meent, dat deze pachter gerekend heeft op het gezond verstand van het gemeentebestuur. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 12 tegen 7 stemmen. 15. Reclame's Hondenbelasting. Conform besloten. Wethouder VAN ZADELHOFF voegde nog een punt toe aan de agenda, n.1. een crediet-aanvrage van 1300.voor ver betering van het voetbalterrein te Soes- terberg. Dit bedrag bleef over van het crediet, hetwelk indertijd voor de verbe tering van het S.E.C.-terrein is uitgetrok ken. Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Bij de RONDVRAAG vroeg de heer BURGWAL, wanneer de hekken van de Beetzlaan worden teruggezet, daar de be woners hiermede rekening hielden. Wethouder VAN ZADELHOFF zei, dat over 14 dagen de aanbesteding vermoede lijk zal plaats hebben en er dus nu nog niets over te zeggen valt. De heer SCHAAFSMA informeerde naar de plannen voor de tot stand koming van een kerkhof te Soesterberg. De VOORZITTER deelde hierop mede, dat van deze plannen nog niets is gekomen, daar de grondruiling met het rijk nog niet tot stand is gekomen. Het aantal gestor venen in Soesterberg, welke op de gepro jecteerde begraafplaats begraven had moeten worden, is dermate klein, dat de ze zaak niet urgent is. De heer VAN WELY vroeg hoe het met de nieuwe markiezen en meubelen vooi het gemeentehuis stond en of de Soester middenstand hierbij was ingeschakeld. Wethouder VAN ZADELHOFF deelde me de, dat de markiezen waren opgehangen en de meubelen gedeeltelijk waren aange komen. In geheime zitting wil spr. hier over wel iets meer zeggen. De heer KRUIJFF releveerde het feit, dat de raad een crediet van 200.had toe gestaan ten behoeve van het schoolzwem men in het Natuurbad. Thans blijkt, dat totaal 57 kinderen zo nu en dan komen zwemmen en meent, dat de 200.in het water zijn gegooid. Typerend vond spr. het, dat de kinderen op bepaalde dagen niet zwommen, omdat de onderwijzer(es) het te koud vond, doch dat d.e kinderen op dezelfde dag na de schooltijd wel gingen zwemmen. Spr. meende, dat er bij het onderwijzend per soneel moet worden aangedrongen op meer medewerking. Wethouder DE HAAN onderschreef deze klacht volkomen, doch wees er op, dat de 200.besteed waren aan de aankoop van materiaal. De betrokken onderwijzers welke zich hadden opgegeven, zou spr. at tenderen op de minimale deelname. De vergadering ging hierna over in ge heime zitting. Een Nederlander houdt van een gokje en dat is ongetwijfeld de reden, dat ik het gevoel heb zo'n beetje aan alle verwoeste kerken, diaconessenhuizen en orgels te hebben meegebouwd. Er gaat nagenoeg geen week voorbij of er is hier of daar in ons land een ploffiets, een radio of een schaapskooi met of zon der inventaris te winnen voor het luttele bedrag van 50 centen. Iedere keer trap ik er weer in, omdat ik het prettige gevoel wil hebben iets goeds te doen, hoewel de eerlijkheid gebiedt er bij te zeggen, dat de te winnen prijzen ook enige drang uitoefenen. Daarvoor ben ik nu eenmaal Hollander. Tot op heden was er voor mij nog geen schaapskooi of andere prijs weggelegd, zelfs geen rolletje pepermunt, maar ik houd moedig vol. Voorlopig alleen in het belang van de liefdadigheid en de P.T.T. Zo speel ik, zolang ik mij kan herinneren, ook in de Staatsloterij. Een lauwe instel ling overigens met resultaten voor mij als boven. Knudde met de bijl. Tot nu toe maar twee eigen geldjes. Maar ook hier is mijn devies: de aanhouder wint (soms). De Staatsloterij werd ingesteld om de Ne derlanders, onder Staatstoezicht, de gele genheid tot een net gokje te geven. Niet te grof en met een morele klink op de deur. Sedert de hervatting van de Staatsloterij, in 1946, is het echter opgevallen, dat de trekkingslijsten niet meer in de dagbla den worden opgenomen, zeer ten ongerie ve van de deelnemers-gokkers. Zonder er over na te denken heb ik dit, en velen met mij, aanvaard, doch niet ge snapt. Vorige week kwam ik er echter via de ra dio achter, dat de regering op het stand punt staat, dat de dagbladen deze veel voorkomende annonces gratis moeten op nemen. De regering is van mening, dat waneer er in de dagbladen ruimte is voor vervolgverhalen, de directies de trekkings lijsten best gratis kunnen opnemen. De dagbladen delen deze onzakelijke op vatting niet en zeggen zeer terecht, dat, waar de Staat gewin heeft aan zijn loterij, hij, net als iedere andere commerciële in stelling, heeft te betalen voor zijn adver tenties. En dat is die dagbladen, die allerlei lasten door de Staat krijgen opgelegd, niet ten kwade te duiden. H. OEKMAN. NIEUWE KOFFIEBON. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peuluvruchten te Den Haag heeft bon 464 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met in gang van Vrijdag 2 Juni (heden) worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 17 Juni 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat op 13 Juli 1950 de eerstvolgende bonaanwijzing voor koffie zal plaats heb ben. DE AANGEREDEN MILITAIREN. Voor de Meervoudige Kamer van de Utr. Rechtbank stond de 40-jarige E B. alhier terecht wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel aan twee militairen met een motorrijtuig. Naar uit het verhoor bleek, liepen de bel de militairen, de miliciens H. J. en N. J. R„ op de avond van 4 Februari j.1. op de Nieuweweg, toen zij plotseling door een achter hen aankomende auto, be stuurd door de verdachte, werden ge grepen en tegen de grond gesmakt. De schok was zo hevig en zo plotseling geweest, dat beide marrnen zich er ter rechtzitting zo goed als niets meer van herinnerden. Zij kwamen eerst tot hun po sitieven toen zij op hun bed in het zieken huis lagen. Het enige, wat zij nog wisten was, dat J. op het betonnen wegdek had gelopen, uiterst rechts en dat R. gedeelte lijk op het betonnen wegdek, gedeeltelijk op het daarnaast gelegen sintelpad liep toen de aanrijding plaats greep. De verdachte verklaarde, dat hij de aan gereden voetgangers niet had bemerkt; 't weer was die avond regenachtig, het uit zicht slecht en het wegdek was glad. Bo vendien werd hij even voor de aanrijding verblind door het licht van een tegenlig ger. De Officier van Justitie meende, dat ver dachte bij het rijden onder deze moeilijke omstandigheden niet de nodige voorzich tigheid in acht had genomen en requireer- de tegen hem 125.boete subs. een maand hechtenis. ZWARE STRAF VOOR HELING. De Utrechtse Rechtbank veroordeelde Dinsdag R. W. alhier, wegens heling van door C. J. v. V. alhier gestolen hoeveelhe den lood, tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. WIJZIGING POSTTARIEVEN. Met ingang van 1 Juni a.s. worden de pak- ketposttarieven tot 5 k.g. voor het binnen lands verkeer eningszins verhoogd. In ver band hiermede zijn ook de tarieven voor brieven tot 300 gram en drukwerken bo ven 500 gram iets hoger geworden. Verder zulen met ingang van genoemde datum de tarieven voor stukken, die in 't verkeer met het buitenland ter verzen ding met aangegeven waarde worden aan geboden. n.1. brieven, doosjes en pakket ten, enige verhoging ondergaan. NOODLANDING VAN EEN ZWEEFVLIEGTUIG. Op de Eerste Pinksterdag ondervond de instructeur van de Gooise Zweefvlieg- club, de heer R„ de invloed van de Soes ter bossen. Boven bosgebied is de op waartse luchtdruk minder dan boven de niet-beboste gebieden. Is dit voor een mo torisch vliegtuik niet bezwaarlijk, een zweefvliegtuig heeft er wel degelijk last van. De piloot van het zweefvliegtuig kreeg dan ook zoveel hoogteverlies, dat hij een mooi plekje uitkoos in de duinen en zonder brokken hierop landde. De tocht, welke begonnen was te Loos- dreclfl en naar Arnhem zou voeren, werd daardoor vroegtijdig onderbroken en be ëindigd. AUTO GESLIPT EN GEKANTELD. Een file auto's reed op de Birktstraat in de richting Soest, toen een van de auto's plotseling moest remmen. Door het blok keren van de linker remmen trok deze auto naar links en kantelde. Een achter deze auto rijdende auto vloog op zijn ge kantelde voorganger en om het auto-dra- ma compleet te maken, kwam een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto eveneens in botsing met de ge kantelde auto. De chauffeur van deze wa gen haalde op het laatste moment nog zo danig uit, dat de beschadiging aan zijn eigen wagen nogal meeviel.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1