Hollandse Nieuwe. De betekenis van vreemdelingenverkeer. SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK SOESTER COURANT Boreaal Van WeedeMraat SS Telefoon 2566 - Giro 126166 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. DINSDAG 6 JUNI 1950. Door zeer velen wordt de betekenis van een V.V.V. niet op de juiste waarde ge schat. De moeilijkheid, waarmee een V.V.V. te kampen heeft, is altijd deze: het geven van exacte cijfers is bijna onmogelijk. In vele kleine gemeenten en dorpen, waar de juiste waardering voor de V.V.V. ont breekt, ontbreken ook de cijfers, hetgeen te wijten is aan de geringe belangstelling voor de betreffende vereniging Wel kunnen wij enige cijfers van andere gemeenten geven en aan de hand van die gegevens enigszins laten zien hoe de zaak ten onzent kan liggen. Laten wij eens nagaan wat de economische invloed van het vreemdelingenverkeer is op de volkshuishouding. De volgende vragen rijzen op: a. Hoe besteedt de vreemdeling zijn geld b. Hoeveel geeft hij uit c. Hoelang is hun verblijfsduur d. Hoeveel gasten bezoeken ons e. Wat geven zij in totaal uit Laat ons het eerste geval eens onder de loupe nemen. Hoe besteedt de vreemdeling zijn geld. Hij gaat meestal met een bepaalde som geld op reis met het idee dit en niet meer uit te geven. Wat hij uitgeeft gaat weg aan: inkopen in winkels; café's en restau rants, hotels en pensions, amusement (z.a. schouwburg, bioscoop, openluchttheater), transport en kleine diverse uitgaven. De statistieken van onze nabuurstaten en die van het Centraal Bureau voor Statis tiek, de cijfers van Horeca en van de V.V.V.'s geven ons een gemiddelde wat een antwoord geeft op de hierboven ge stelde vraag Van iedere 100 gulden welke de toerist medebrengt geeft hij uit aan directe inko pen in winkels 27.Restaurants en ca fé's 22.hotels en pensions 27. amusement 8.transport 16. Zouden wij, gebruik makende van de ver dere gegevens van de Horeca, de post van de hotels eens nader bezien, dan komen wij tot de conclusie, dat de hotel- en pen sionhouder van iedere gebeurde 100. op zijn beurt moet afstaan voor verbruik van spijs en drank 31 gulden. Dit bedrag gaat naar de middenstander-winkelier en vergroot zodoende zijn profijt van de vreemdeling. Voor onkosten en belastingen 17 gulden. Dit komt weer aan de gemeenschap ten goede. Voor onderhoud en vernieuwing 23 gul den. Schilder en timmerman varen er wel bij. Voor sociale lasten en lonen 20 gulden. Dit komt aan de hotelier ten goede. Afschrijving rente en winst 9 gulden. Indien wij uit bovenstaande gegevens een conclusie zouden moeten trekken, dan zou den wij deze als volgt moeten formuleren: De hotels en pensions stellen in hun func tie als logiesverstrekkend bedrijf vreem delingen in de gelegenheid in een plaats te vertoeven. Voorts zijn het de midden- stander-winkeliers, welke een zeer groot deel van het profijt tot zich trekken, zich dit niet kunnen (en helaas soms ook niet willen) realiseren en zodoende in gebreke blijven die steun aan een vereniging te verlenen, welke het mogelijk maakt om grotere bekendheid te geven aan de ge meente. Bedenk wel: „de cost gaet voor de baet uyt". Zo komen wij aan de tweede vraag: Hoe veel geeft de toerist per dag uit Hier komen we op een zeer moeilijk ter- Geregeld staan de kranten vol, Twee, drie of vier kolommen; De haringbotters varen uit, Goed uitgerust, bij drommen. Het is een wedstrijd ieder jaar, Wie 't eerst zal binnenlopen, Om dan het fijne zeebanket Het duurste te verkopen. Toch is het maar betrekkelijk, Wie d'eerste wel zal wezen, Want wie zo'n nieuwe haring eet, Is dikwijls gauw genezen. Ze zijn veelal zo groen als gras En heus niet mals als boter; Een twee- of drietal weekjes nog, Dan zijn ze fijner, groter. Het mensdom wil bedrogen zijn, Wat duur is, is het fijnste; Heb wat geduld, want straks is pas Het zeebanket - het reinste. Vaak als de vloot weer binnen is Gaat men het mensdom foppen. Dan eet je nieuwe haring op Met echte oude kopDen. Hollandse nieuwe is de wens En veler groot verlangen; De nieuwste nieuwen zijn meestal, Het vorig jaar gevangen! De nieuwste nieuwe nieuwigheid Is schijnbaar nieuwe haring. Maar wat er uit het koelhuis komt, Blijft steeds een openbaring E. VAN EEDEN. 500 Jaar Kalverstraat te Amsterdam. Ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Kalverstraat te Amsterdam, wordt op de Dam voor het Koninklijk Paleis een oud-Hollandse stad met een .stadsmuur opgebouwd. De opbouw van de toegangspoort aan de zijde van de Kalverstraat. De feestelijkheden in deze stad duren van 14 Juni tot 15 Juli 1950. rein. Een steun in de bepaling van het be drag hebben wij aan de vreemdelingen- statistiek en daardoor is het mogelijk dit enigszins te berekenen, maar een groot nadeel hiervan is, dat de gegevens alleen komen uit de nachtregisters der hotels en grote pensions. Het uiteraard soms zo grote dagbezoek ontsnapt tot heden toe aan een enigszins nauwkeurige bepaling. Indien wii de beschikking hebben over de gegevens van de overnachtingsprijs en het aantal overnachtingen in elke klasse, kunnen wij de totale uitgave berekenen van het reizigersverkeer. Vermenigvul digt men n.1. de „logies met ontbijtprijs" met vier, dan is de uitkomst de uitgave var. één toerist van de bepaalde klasse per etmaal. Bijvoorbeeld. Een hotel rekent 7.50 voor logies met ontbijt. Volgens het boven staande heeft de gast 30.voor 1 dag bij zich. Weten wij het gemiddelde van de verblijfsduur, dan wordt dit dertig maal genomen en we hebben het totale bedrag benaderd- Voor een gemeente, welke weinig dagbe zoek heeft, kunnen wij het getal van de verblijfsdur rekenen op 64 dagen. Een kleine berekening leert ons, dat ie mand in een hotel met bovengenoemde logies met ontbijtprijs ongeveer 192 gul den inbrengt. Bij een eenvoudig hotel van' 4.50 wordt het bedrag dus 4 x 4.50 x 6,4 x 1 gulden is 115.60 voor 1 persoon In vorige vraag is gesproken over een ze kere verblijfsduur. Bij een perfect wer kend Vreemdelingenverkeers-apparaat, gesteund door de medewerking van de hotelier en pensionhouder, is het een een voudig rekensommetje: het totaal aantal overnachtingen gedeeld door het totale aantal gasten geeft U het gemiddelde Maar, door allerlei oorzaken, waarop wij in dit kader niet verder zullen ingaan, zijn meestentijds de gegevens zeer onvolledig. Voor Amsterdam staan ons over het jaar 1938 en 1939, zijnde de meest normale ja ren, de volgende cijfers ter beschikking: Overnachtingen 1938 1939 Hotels en logementen 446.896 395.350 Pensions 121.906 164.539 Totaal 588.802 559.889 Gasten 1938 1939 Hotels en logementen 196.798 159.094 15.039 10.858 Totaal 211.837 169.952 Gem. verblijfsduur Hotels en logementen 4.7 5.7 Pensions 16.7 30.9 Gemiddelde 10.7 18.3 Het voorbeeld is van Amsterdam, omdat hiervan vrij exacte gegevens beschikbaar waren De vraag, hoeveel gasten ons bezoeken, kunnen wij, direct aflezen van de cijfers uit het gastenregister. Hier vallen de eendags-bezoekers buiten. Dit aantal is practisch oncontroleerbaar en wij kunnen dit ook niet gemakkelijk berekenen. De aard van< de gemeente spreekt bovendien 'n groot woordje mee. Amsterdam heeft een reusachtig dagbe zoek, maar een beduidend gering (ver houdingsgewijs) logeerbezoek. Ter vergelijking het volgende. Door listi ge mensen is een formule uitgevonden, welke een soort toeristisch waarderings cijfer als uitkomst geeft. Stellen we dit cijfer op Q, het aantal inwoners van een plaats op X, het aantal bedden in hotels en pensions op Y, dan is Q is X gedeeld door Y. Voor Soest wordt dit afgerond 24000 gedeeld door 800 is 30. Vergelijken we nu Amsterdam met een Q van 216 en Noordwijk met een waarde ringscijfer van 7, dan maken we hier nog niet zo'n slechte beurt. Maar vergeet U niet, dat èn Amsterdam èn Noordwijk een groot dagbezoek hebben. De laatst gestelde vraag: Wat geven zij uit, is nu betrekkelijk gemakkelijk te be antwoorden. Voor 1 categorie hotels en pensions noe men wij de daguitgave d, het aantal da gen z, het aantal 'gasten y, dan is de to tale som, welke de logeergast van één be paalde prijs-groep medebrengt: Q x Y x Z x V. Ditzelfde geldt voor iedere groep. De som van deze uitkomsten geeft, bij benadering, de sommen geld aan, welke door de gas ten meegebracht worden. Ter illustratie wat cijfers over Amster dam in 1938. Aantal overnachtingen 588.802 met een ingebracht kapitaal van f 5.919.470.In 1939 waren de getallen resp. 559.889 en 5.137.040.—. Resumerende "kunnen wij zeggen: Het vreemdelingenverkeer is belangrijk Stimulatie van dit vreemdelingenverkeer is van de hoogste orde. Niet alleen de hotels profiteren, maar ook in zeer grote mate de winkelier. De V.V.V. moet in staat gesteld worden, om een intensieve propaganda-campagne te voeren. Een volgende maal hopen wij een en an der nog nader toe te lichten. W. SURINK. Directeur V.V.V. „Soest-Vooruit". TENTOONSTELLING WERKGROEP „DE EEMSTREEK". Deze groep bestaat uit een heterogeen ge zelschap mensen,' die met elkaar gemeen hebben de liefde voor het schilderen en beeldhouwen en gezamenlijk trachten hun „kunnen" op te voeren. Vanzelfsprekend ontstaat dan ook de be hoefte de resultaten eens te exposeren en en hoewel er in de gehouden expositie en kele werken zijn, die buiten het kader val len, is het tentoongestelde de moeite waard gezien te worden. De belangstelling voor deze expositie bewijst bovendien, dat men er niet onverschillig tegenover staat. Een kunstenaar heeft echter als ieder an der mens ook een stimulans nodig en een aankoop geeft hem het tastbaar gevoel, dat er belangsteling is voor zijn werk. Onder het geëxposeerde vallen direct de werken op van Mevr. v. d. Feer Lader, wat 'geer beheerst van vorm, kleur en compositie is. Het verheft zich boven het ongeordende van de natuur en zij heeft 'n eigen visie op de dingen, vooral in no. 3 en de beide landschappen. Van Van Hollaardt zijn er twee kinder studies, waarin het sprankelende van een kind op schone en vlotte wijze tot uit drukking komen. Ook zijn schilderijen hebben veel bekoor lijks en de schilderwijze spreekt een taal op zich. Alleen zijn processie bezit geen religieuze uitdrukking, ondanks het on derwerp, wat mij juist wel treft in het landschap met wolken van Detmers, al is het grauw wat te voelbaar. Het werk van Peet Visser wekt verwach tingen, vooral 19 en 20 bezitten spannin gen, die door de kleur wat overheerst worden en de stippeltjes zijn wat stereo tiep. Door het zien van Sewrat en Sin- gac zal dit wel overwonnen worden. Van B. Mankes twee bosgezichten. Op be wonderenswaardige wijze is dit zo moei lijke onderwerp weergegeven met rake ty peringen en details. De tekenmanier is wat monotoon, hetgeen ook gezegd kan worden van Sukkel, waar de forse krijt- voering vaak hinderlijk wordt door de zelfde herhalingen. Dit werk geeft de indruk, dat het te ge makkelijk gaat en hij zal zijn werkwijze weer eens moeten hernieuwen. No. 37 komt boven dit materiële uit en geeft, zo als verschillende andere tekeningen, iets van de onstuimigheid der natuur. Van Bauknecht is er een geboetseerd kop je, wat mooi van expressie is; een van de weinige onder de aanwezige plastieken. Van J. Broerze nog diverse schilderijtjes, waarvan ik no. 7 wel het meest kan waar deren. Op de verdere exposanten, welke ook hun kwaliteiten bezitten, kan ik in dit korte bestek niet meer ingaan. Een beschou wing over de werken blijft zeer persoon- Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. 26e JAARGANG No. 43. Inzake „de aangereden militairen op de Nieuweweg" concludeerde de Off. van Ju stitie, dat de Chauffeur niet de nodige voorzichtigheid had betracht en veroor deelde hem tot 125.boete subs. één maand. In zo'n geval neem je je petje af en zeg je: „dank U wel edelachtbare." Het ongeval had ernstiger gevolgen kun nen hebben en met dit voor ogen is 125.- gewoon voor niks (als je ze hebt). Het is mij niet bekend of de chauffeur' berust in het vonnis. Ik zou het maar doen als ik hem was. Ofschoon Een ieder, die enig besef heeft van het huidige verkeer en met de situatie op de Nieuweweg bekend is, moet zich eens af vragen, waar eigenlijk de schuld van dit ongeval en van die, welke nog zullen vol gen, ligt. Want komen doen ze, zonder mankeren. Er ligt een prachtige betonnen rijweg. Zonder wegdeskundige te zijn is vast te stellen, dat dit een weg is voor het zware verkeer. Voetgangers horen niet op de rij weg thuis en ik geloof zelfs, dat zij er' wettelijk niets te maken hebben. Maar opzij van de betonbaan is geen pad, noch voor voetgangers noch voor wielrijders. Wel is er in de regenmaanden een pracht van 'n modderpoel om je in voort te be-.v e gen. Dus komen wielrijders en voetgan gers op de rijweg. Overdag is dat nog daaraan toe, al is het ook dan volkomen ongewenst. Maar 's avonds staat het gelijk aan een poging xot zelfmoord, vooral op regenachtige avon den. De „verlichting" is Soesters, dus knudde, terwijl op de kruispunten de lampen zo onbeholpen zijn opgehangen, dat zij verblinden en je niet kunt zien wat er achter die lampen zit. Wanneer dan, zoals uit het verslag der rechtzitting blijkt, 2 personen naast el kaar op het dek lopen, waarvan, één „ge deeltelijk" (dat is knots), blijft er voor de automobilist, die volgens voorschrift ook rechts van de weg moet rijden, niet veel ruimte over. Voor een ongeval is dan niet veel meer nodig. Kijk B. en W„ Oekman heeft wel altijd wat anders, maar gelooft U gerust, dat de bewoners van de Emmalaan, Julianalaan enz. het volkomen normaal gevonden zou den hebben, wanneer U de daar verwerkte tegels had gebruikt voor een behoorlijk voetpad op de Nieuweweg. Daar hadden ze meer op hun plaats gelegen dan in die lanen. Ik heb ook nog even nagedacht over de schuldvraag in het onderhavige geval, maar ik durf mijn mening niet te zeggen, bang als ik ben de Off. van Justitie uit zijn humeur te brengen. Bekijkt U dat zelf maar eens. H. OEKMAN. W. P. te S. Het gaat mij alleen om het aantal guldens. Niet om de koopkracht, want het is waanzin te verlangen, dat de R.P.S.B. dat garandeert. In Indië ligt de zaak anders. Daar is geen devaluatie, althans volgens de R.I.S.-rege- ring niet. Doch wanneer U van Uw spaar bankboekje 100.wilt laten overma ken, moet U daarvoor 300.betalen. 100 voor U en voor de andere 200. moet U deviezencertificaten kopen, die de regering der R.I.S. voor zich zelf verlangt. Dit had m.i. de Nederlandse regering moeten voorkomen, en dan natuurlijk al leen voor de saldi, die vóór de souvereini- teitsoverdracht bestonden. H.O. lijk en men wijst dan op de dingen, waar men het meest verwantschap mee voelt, wat niet behelst, dat dit alleen het za ligmakende is. STOKHOF DE JONG. NUTSSPAARBANK TE SOEST. In Mei werd bij de Nutsspaarbank alhier ingelegd een bedrag van 71.732,58, te rugbetaald 40.100,20. Er werd dus meer ingelegd dan terugbetaald 31.632,38. In deze maand werden 65 nieuwe boekjes afgegeven. Het totaal aantal inleggers in Soest is thans gestegen tot 1524, met een totaal-tegoed van 895.629,52. Op de scholen, waar het sparen is inge voerd, werd door de leerlingen in Mei 1018 maal een bedrag gespaard, tot een bedrag van 581,18. HIJ IS ZIJN ZENDER KWIJT. Tijdens de bezetting had E. K. alhier een zendinrichting in gebruik, waarmede hij als illegaal werker veel nuttig werk ver richt heeft. Ingevolge wettelijke bepalin gen is het in bezit hebben van een derge lijk toestel echter verboden, tenzij hier voor een speciale machtiging wordt- gege ven. K. had een dergelijke vergunning niet en het verboden bezit bracht hem Vrijdag in aanraking met de Politierech ter uit de Domstad. Tot grote spijt van de betrokkene zal hij zijn zendinrichting moeten afstaan, want ofschoon de geëiste boete van één gulden subsidiair één dag hechtenis zeer gering is, werd hieraan vastgekoppeld de ver beurdverklaring van het toestel. Verdach- te's pleidooi voor zijn studie mocht niet baten: de Politierechter legde een gelijk luidend vonnis op.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1