De laatste kans. Eventjes terzijde SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Burgerlijke stand. VRIJDAG 9 JUNI 1950. 26e JAARGANG No. 44. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. li Van Wtedeitraal N - Telefoon 2566 Giro 126154 Abonn. per kwart, f 1.50 - per post 1.75. Nog voor de bevrijding daar was; wisten wij het reeds. De volken der aarde zou den bij elkaar komen en de grondslag leggen voor een organisatie, die de mens heid zou bevrijden van angst voor z n be staan en angst voor z'n vrijheid. Alleen, er was iets met de Russen. Ze zou den eerst wel en toen niet komen. Het draaide er op uit, dat ze toch kwamen. Dat was dan het begin van het ochtend gloren der vrijheid. De morgenstond van het nieuwe tijdvak, waarin de mensheid na de tweede wereldoorlog kwam te ver keren, vertoonde echter nogal bewolking en die ochtend is zó guur geworden, dat we ongemerkt in een koude oorlog zijn gekomen. Een hoop mensen vrezen zelfs, dat er na deze morgen niets anders meer zal ko men dan een nacht, een eeuwige. Om die wolken, inderdaad dreigende wolken, te doen opklaren, heeft Trygve Lie de reis ondernomen, die door de hele wereld met zoveel spanning is gevolgd. Zal de reis de hemel werkelijk doen opklaren? Voor de meeste mensen houdt een beter uitzicht op de toekomst in, dat de onbe trouwbaarheid der Russen een einde neemt. Maar dan rijst aanstonds de vraag, wanneer mogen we iemand onbetrouw baar noemen Wanneer iemands gedrag onberekenbaar is, is dat nog geen teken van innerlijke onbetrouwbaarheid. Dat laatste bestaat pas, als men met een andere partij duidelijke afspraken maakt en ze dan, zonder dat er sprake is van overmacht, niet nakomt. Zijn de afspraken die de grote vier on der elkaar maakten, duidelijk geweest en was er, toen Rusland, in de ogen van het Westen die afspraken niet nakwam, overmacht aanwezig Redenerende volgens het Russische uit gangspunt is er niet altijd overmacht van te maken, want volgens hen is alles, wat niet zonder enige reserve en met volledi ge overgave vóór hen is, tégen hen. Zo voelt Rusland zich doorlopend be dreigd, zowel van binnen-uit als van bui ten af en iedere uitleg van een overeen komst, die van de hunne afwijkt, is niet een meningsverschil, maar een vijandige daad. Nu komen meningsverschillen altijd voor. Is het dan te verwonderen, dat de „kou de vijandelijkheden" ook niet van de lucht zijn Iemand, die met zulk een psychose is be hept, gedraagt zich nu eenmaal als een beer in een porceleinkast en het is niet alleen moeilijk om met hem op te schie ten, maar zelfs om hem te verdragen. Hij schept zelfs op die manier aan de andere kant een psychose. Alles wat hij doet, wordt op de ongunstigste manier uitge legd en de massa gaat zich niet alleen bedreigt, maar ook bevreesd voelen. Die massa wordt mede daardoor geestelijk rÜP gemaakt voor een volgende oorlog. Maar - hoe, indien hij tenminste is ge slaagd, kon Lie die psychose wegnemen Van wegnemen is natuurlijk geen sprake, maar hoe beide partijen over de drempel te krijgen, zonder dat ze een te hoge stap moeten doen We kunnen haast niet an ders verwachten dan dat beide paruien concessies zullen moeten doen. In de eer ste plaats al concessies waardoor de Sov jet weer met de anderen aan één tafel komt te zitten. Dan is er natuurlijk ge noeg te regelen langs de gehele grenslijn die loopt waar de communistische ge bieden en de andere elkaar raken. Dat is over het Westelijk en Oostelijk halfrond beide. In wezen een frontlijn, die echter weer grenslijn moet worden, wat ook al weer concessies zal kosten. Over en weer. Dan zal men over die grens weer tot een min of meer normaal verkeer moeten ko men. Handelsverkeer in de eerste plaats, maar daarnaast - en niet daarna - ook contacten van andere aard, zoals die nu eenmaal bestaan tussen landen die met elkaar normale betrekkingen onderhou den zoals normale mensen met elkaar doen. Maar het is duidelijk dat dat nog meer concessies zal kosten, vooral aan Ruslana, jegens zichzelf. Concessies die niet zullen worden gegeven dan dat men zich inder daad van aangezicht tot aangezicht voor het alternatief geplaatst ziet: atoomoorlog of vrede Omdat die confrontatie inderdaad voor de deur staat, zal men spoedig het resultaat van Trygve Lie's besprekingen kunnen le zen in de verslagen van de V.N. Komen er concessies, dan heeft de wereld nog een kans. Zo niet, dan is de laatste kans verkeken. WAT DOEN WIJ TEGEN DE BALDADIGHEID DER JEUGD „Toen Mevrouw Pieterse een baby ver wachtte, kocht zij een knots van een kin derwagen, in tegenstelling met Mevrouw Jansen, welke in dezelfde positie verkeer de, doch zich boeken aanschafte over op voeding en verzorging en zich abonneerde op een blad voor „Moeder en Kind". Met deze woorden werd door Mevrouw C. S. ten Bosch-van Steenbergen, toen zij Dins dagavond voor een beperkt, doch zeer ge- interesseert gehoor, het probleem der bal dadigheid der jeugd besprak, de kern van dit probleem bloot gelegd. De opvoeding der Ouders gedurende de eerste zes levensjaren zijn de grondslag voor de positieve of negatieve levenshou ding van de mens in de jaren, na zijn zes de jaar. Spr. stelde vast, dat wij allen iets baldadigs in ons wezen hebben. Zij vroeg zich af, of het niet komt, doordat de jeugd zo vee" dingen mag, juist de lust tot wel doen niet wordt geprikkeld. De jeugd heeft behoefte aan amusement, aan experiment en aan avontuur en spreekt men in de stad zelfs van asphalt-jeugd, ook hier in Soest zijn de mogelijkheden voor de jeugd, om deze naturlijke behoeften uit te leven veel geringer. Bovendien vond spr. het onjuist om kinderen kant-en-klaar- amusement te geven zoals de speeltuinen in Soest, waar het bezoek der jeugd zeer gering is. Spr. wees op het werk der ge meente Amsterdam. Deze gemeente stelde grote stukken braak-liggend land beschik baar voor de jeugd en tevens oud hout, oude stenen en ander materiaal. Daar kon de jeugd zich uitleven en hun baldadige energie werd met dit oude materiaal om gezet in pogingen en resultaten van con structieve bezigheid. Tegenover de lust tot baldadigheid stelde spr. goede leiding, de mogelijkheid tot constructieve bezigheid en het speelhoekje in huis, waar het kind mag experimenteren. Laat de kinderen niet zo spoedig de straat opgaan, daar is niet het beste verblijf voor de kleuter, dan liever naar de kleuter school. Het is wetenschappelijk vastge steld, dat een kind onder de 6 jaar zich een eigen levens-schablon heeft gevormd, waarbij de milieu-invloeden, erfelijkheid, temperament en vele andere factoren van invloed zijn. Spr. wees er op hoe ver keerd het was te denken, dat de school het verprutste kind dan maar moest om vormen. De lagere school komt dan al te laat aan bod, slechts de kleuterschool zou dan no» van invloed kunnen zijn. Tijdens de discussies welke hierop volg den, wees spr. er op, dat het niet de oor log was, waarop wij alles kunnen afschui ven, althans de baldadigheid van de jeugd onder de 10 jaar niet, deze jeugd was 5 jaar toen de oorlog eindigde. Wel hebben de ouders geleden onder de oor log en misschien maken we het ons te ge makkelijk, betreffende de opvoeding, door de druk welke nu nog op ons rust. Resumerend stelde spr. vast, dat diep in ons een oer-instinct leeft om iets kapot te maken, dat door de opvoeding deze nega tieve eigenschap tot een positieve con structie, kan worden gesublimeerd en dat bij passende bezigheid in een passende omgeving en intensieve leiding de balda digheid verdwijnen zal. De heer G. J. Nijhoff, het "hoofd van de Van der Huchtschool, dankte de spreek ster en stelde meerdere van deze interes sante avonden in hetsvooruitzicht. SOESTER NATUURBAD. Ten gerieve van onze lezers vermelden wij, dat voor gescheiden zwemmen de na volgende dagen en uren zijn vastgesteld. Voor dames: Dinsdagmiddag van 18.30 tot sluiting en Zaterdagmorgen van 8-10 uur. Voor heren: Donderdagmiddag van 18.30 tot sluiting. Zaterdagmorgen van 10-12 u. Het Natuurbad is verder geopend voor ge mengd zwemmen: Zondags van 12 uur tot sluiting. Maandags van 8 uur tot sluiting. Dinsdags van 8 tot 18 uur. Woensdags van 8 uur tot sluiting. Donderdags van 8 tot 18 uur. Vrijdags van 8 uur tot sluiting. Zaterdags van 12 uur tot sluiting. Tijdens het gemengd zwemmen is het toe gestaan, dat de ouders hun kinderen on der de 7 jaar medenemen. Abonnementhouders moeten bij elk be zoek het abonnement tonen. Zonder dit bewijs moet de dagprijs betaald worden. Des morgens voor 8 uur en 's avonds na 8.15 uur wordt niemand toegelaten. „RECHTSKUNDIGE" IN ACTIE. Twee Hilversumse personen hadden een lopende kwestie, omtrent de overneming van een schillenwijk, voor welke overna me de een 1000.had betaald aan de ander. Daar van de overname niets kwam en de koopsom dus weggegooid geld bleek, nam de gedupeerde schillenboer een* „rechts kundige" in de arm, de Soestenaar L. J. D. D. zou dadelijk van leer trekken, doch hij moest eerst geld zien en 150.was de eerste storting. Daar de resultaten niet di rect kwamen werd nog eens 75.en nog eens 50.en nog eens 100.ge stort, totdat de schillenboer-zonder-wijk, in de gaten kreeg, dat hij voor de tweede maal in successie „genomen" was, temeer toen bij de Griffie van het Kantongerecht bleek, dat deze zaak nooit aanhangig was gemaakt. De Hilversumse politie wist er raad mee en transporteerde de Soestenaar naar de Officier van Justitie. Het bleek, dat de schillenboer niet het eerste slacht offer was. Hij had ook al geld geslagen, c.a. 250.uit 'n geval, waarin hij zou zorgen, dat de inwoners binnen 6 weken zouden verdwijnen. De rechtskundige is inmiddels uit Soest verhuisd, zodat het hier ter plaatse weer veilig leven is. IN HOGER BEROEP. De Utrechtse Rechtbank vernietigde in hoger beroep het vonnis van de Utr. Kantonrechter, waarbij de 69-jarige G. S. alhier, wegens overtreding der Wegen verkeersregeling, tot 10.boete, subs. vijf 'dagen hechtenis werd veroordeeld. Opnieuw recht doende verklaarde de Rechtbank S. schuldig aan het hem ten laste gelegde en bepaalde de straf, op 25.boete, subs. tien dagen hechtenis. SCHOOLREISJE CHR. U.L.O. PRINS BERNHARDLAAN. Onder leiding van het onderwijzend per soneel en een der bestuursleden maakten de leerlingen van de Chr. U.L.O. vorige week een driedaagse fietstocht naar Haar lem en omstreken. Langs de mooie Amsterdamse straatweg ging de tocht eerst naar het Muiderslot, waarvan de prachtige ligging, de impo sante bouw en de historische voorwerpen onder uitstekende leiding bewonderd wer den. Over Weesp en Diemen fietste men naar Hollands grootste luchthaven, Schip hol, waar het drukke luchtverkeer en de geweldige toestellen met grote interesse werden bekeken en via Halfweg, waar bij het stoomgemaal „De Lijnden" en de suikerfabriek gepasseerd werden, ging het naar Spaarndam. Spoedig was toen het eindpunt van de eerste dag, de Jeugdher berg „Jan Gijzen", bereikt. Het warme maal ging er heerlijk in en wat er nog restte van de dag werd besteed aan sport op de speelweide en een wandeling in de schitterende omgeving van Noord-Hol-f lands hoofdstad. De tweede dag begon met een tocht naar IJmuiden om de sluizen te bezichtigen. Daar voelden we ons allemaal een beetje trots, dat we, na Schiphol, nu bij de grootste sluizen ter wereld stonden. Het schutten kon ook gezien worden en toen wachtte er een alleraardigste verrassing. Bij de aankomst aan de vissershaven stond een menigte te wachten op de eerste log ger met nieuwe haring. Zo kon men een bij uitstek Hollandse toneeltje meemaken. Nu volgde een flinke tocht langs de Hoog ovens naar Beverwijk en verder naar Castricum en het was geen wonder, dat dadelijk na aankomst het grootste deel der fietsers in zwemmers veranderden. Ook de terugreis naar Haarlem, door het echte duinlandschap was schitterend. De avond werd weer gevuld met balspel en later in de zaal met leuke wedstrijdspel letjes. De derde dag begon met een nummertje behendigheidsrijden door het drukke Haarlem, waarna een bezoek werd ge bracht aan de vruchtbare Haarlemmer meerpolder. Het besluit overtrof bijna al les van wat tot nu toe was gezien: de bloe menveiling te Aalsmeer. Door het polderlandschap in de omgeving Uithoorn en Mijdrecht ging het nu naar Vinkenveen met zijn plassen, gevolgd door die van Loosdrecht. De reis zou niet vol ledig zijn geweest, als niet bij Hollandse Rading nog een speeltuin was aangedaan en toen kwam de laatste etappe: Lage Vuursche-Soest. Nog even ging het in gesloten formatie naar de school, waar de heer Regter allen, behalve zichzelf, dankte, die op enigerlei wijze aan het slagen van de tocht hadden meegewerkt. TAFELTENNIS. De tafeltennisvereniging „Soestdijk" gaat rustig door, ondanks de warmte. Bij een bezoek aan de tafeltennisver. „Soest-Zuid" bleek het verschil in speelsterkte zo groot, dat Soest-Zuid haar le en 2e team met 10-0 zag verliezen. Meer tegenstand ontmoette Soestdijk bij haar bezoek aan „Vlug en Vaardig" te Amersfoort. Het eerste team van Soestdijk moest met een 5-5 gelijkspel genoegen ne men. Het 2e team bleef met 6-4 de meer dere, terwijl het 3e team met 8-2 een les je kreeg. Zaterdag 10 Juni speelt Soestdijk 1 een vriendschappelijke wedstrijd tegen Soest- Zuid 1. SIGARENWINKELIERS MET VACANTIE. In de komende weken zullen de Soester sigarenwinkeliers met vacantie gaan. De zaken van de eerste groep zullen in de week van 12 tot en met 15 Juni, die van de tweede groep in de week van 19 tot en 22 Juni gesloten zijn. Het publiek wordt vriendelijk verzocht bij het inkopen rekening te houden met de ze vacantieregelinff. Op de raambiljetten staat aangegeven, welke winkels in de va- cantieperiode wel geopend zijn, terwijl de regeling zo is getroffen, dat op Vrijdag en Zaterdag alle zaken geopend zijn. De sigarenwinkeliers hebben hun vacan tie vroegtijdig willen nemen om juist in de komende zomermaanden, wanneer de oeriodieke vacanties aanbreken en er ook in Soest een groot aantal gasten wordt ver wacht, het publiek van dienst te kunnen zijn. De Vereniging van Soester sigarenwin keliers heeft ook uit dien hoofde besloten het tweede gedeelte der vacanties op te nemen in September. Men zie tevens de advertentie elders in dit nummer. HOE DE DUIVEN VLOGEN. De Postduivenvereniging „De Vriend schap" hield Zondag een wedvlucht van af Orleans. In concours waren 128 duiven, welke te 6 uur gelost werden. De aan komst van de eerste duif, over een afstand van c.a. 533 k.m., was om 2 uur 52 min., 50 sec. Aankomst laatste duif 5 uur 27 min. De uitslagen waren: C. Dijkman 1 5 11 19. R. Koster 2 3 4 25. W. Nieuwenhuis 6 10 14 16 18 22. E. van Daatselaar 7 31 32. G. Teeken 8. J. Onwezen 9. H. Pohlman 12. H. Spikman 13. R. Bokma 15 30. J. Mulder 17 24. R. Kaats 21. A. Heeremans 23. H. Klarenbeek 26. G. v. d. Broek 27 29. Gebr. Blom 28. GESLAAGD. Voor het candidaats-examen Wis- en Na tuurkunde slaagde onze plaatsgenoot de heer J. G. Wit. ZES WONINGEN AANBESTEED. Door de Directeur van Gemeentewerken alhier is de bouw van 6 woningwet-wo ningen, welke op het Hart gebouwd zul len worden, aanbesteed. De 8 inschrij vers waren: G. Hooyer, te Hilversum 60.100.J. van Bekkum, Hoogland 59.200.—. H. W. v. Asch, Soest, f 59.100. C. M. Visser, Soest, 59.000.—. G. v. d. Hoef, Soest, 59.000.Fa. Van Buren Rens, Leusden, 58.000.W. v. d. Berg Zoon, Amersfoort 58.600.-. Hendriks' Bouwbedrijven, Hoogland, 57.800. De gunning heeft nog niet plaats gehad. NIET GEWENST. In deze tijd van moreel verval is het goed en nuttig een film te brengen, die zéér overtuigend de consequenties van een lichtvaardige levenshouding aan de orde stelt. Zo'n film is „Niet gewenst", die de ze week in het City Theater vertoond zal worden. Het is het verhaal van een meis je, dat door haar vriend in de steek wordt gelaten als zij van hem een kind ver wacht. Na opgenomen te zijn in een tehuis voor ongehuwde moeders, doet zij, na he vige strijd, afstand van haar kindje. Terug in de maatschappij wordt haar wroeging steeds groter en in haar wan hoop neemt zij een baby uit een kinder wagen op straat en zegt, dat het haar kindje is. De rechter laat zijn oordeel afhangen van de vraag of de moeder van het kindje de aanklacht al of niet intrekt. Het gevolg is, dat het meisje vrij gesproken wordt en de toeschouwers voor het probleem staan of cjit jonge onervaren meisje, dat verra den werd door alle zich afzijdig houdende volwassenen, uit de gemeenschap mag worden gestoten. AANBESTEDING „EIKENHORST". De buitenplaats „Eikenhorst", welke door de Ned. Herv. Gemeente alhier is aange kocht, wordt verbouwd tot rusthuis. De Soester aannemers hebben voor deze verbouwing ingeschreven met het volgen de rsultaat: Van Egdom 14.890.W. v. d. Velden 12.900.Stam 12.730.J. de Kruvf 12.420.—. J. Terlouw 12.390.—. H. Groenestein 12.229. AANWINSTEN VOOR OUWEHAND'S DIERENPARK. Het weer was slecht geweest de laatste dagen. Dat vond de leider van het insec- tarium van het Ouwehand's Dierenpark ook en daarom vertrok hij naar het zonni ge Zuiden van Frankrijk. Veel zon heeft hij er echter ook niet gezien (de Wester se Unie zorgde wel voor gelijke verdeling van alles, tot zelfs het weer toe maar hij heeft zich niet van zijn stuk laten bren gen en bracht een schat van uitheemse in secten en reptielen mee naar ons land, al lemaal eigenhandig gevangen in de wijn gaarden en op de bergplateaux. „Verschillende dieren zijn uiterst moeilijk te onderscheiden", vertrouwde hij ons toe, „zoals b.v. deze klaversprinkhanen", en inderdaad waren de dieren, toch van flin ke afmeting, practisch niet van het om ringende blad te onderscheiden. Verder bevonden zich in zijn collectie prachtige groen-glanzende gouden torren, rood en zwart gestreepte wransen, muurhagedissen enige, slechts zelden geïmporteerde, geel en zwart geblokte pijlslangen, rupsen en eieren van vele insecten-soorten en een compleet nest reuzemieren (die bij de dou ane nog bijna waren ontsnapt!). Wat de andere dieren betreft, vernamen wij nog, dat een leeuwin de gelukkige moeder is geworden vam drie schattige welpjes. Moeder en kinderen maken het uitstekend. De in de loop van deze winter geboren bruine beertjes zijn op zichzelf gaan wonen en bevolken nu een aardig rotsje bij 't olifant- en nijlpaard-verblijf, welke laatste ook uit zijn winterhok is ge komen en nu zijn buiten-bassin weer op gezocht heeft. GEBOREN. Martin Eric, zoon van J. W. Sietsma en A. Pronk, Vosseveldlaan 21. Johan Theodoor, zoon van A. W. v. d. Steeg en J. B. Westerveld, Oranjelaan 5. Cornelia, dochter van J. van Herwaarden en A. Wander, Soesterbergsestraat 133b. ONDERTROUWD. W. F. A. Leijssen, 25 jr., le Luitenant K.L., Birktstraat 70b en E. A. Goijert, 22 jr., Baarn. G. H. v. d. Ploeg, 37 jr., accountant en P. de Kruif, 32 jr., Heideweg 54. GEHUWD. E. v. d. Horst, 23 jr., stuur man ter Koopvaardij en J. C. Koppen, 25 jr., Djakarta. L. v. d. Kooij, 29 jr., schil der en A. S. M. van Doorn, 25 jr., Gallenk. Pelsweg 18. C. J. Kwakernaak, 37 jr., tuinman en D. J. v. d. Berge, 27 jr., Duin weg 35. J. H. Burgering, 27 jr., bakker en J. v. d. Horst, 28 jr., Ossendamweg 3. N. Camper, 36 jr., schoenmaker en K. Stui- venberg, 26 jr., Soesterbergsestraat 31. A. Brand, 30 jr., landarbeider en H. P. Col- jee, 21 jr., Huizen (N.H.). J. Hemelrijk, 28 jr., electrotechnicus en E. Pastunink, 21 jr., Bangkok. OVERLEDEN. Maria F. de Cock, 85 jr., wed. van L. Rutten, Middel wijkstraat 44. Machteltje Mul, 83 jr., ongehuwd, Burg Grothestraat 35. Alida Rutte, 79 jr., wed. van E. Uit Oude Groeneveld, Steenhoff- straat 22. Het was geen interessant verslag, dat vorige week over de laatste Raadsverga dering werd gegeven. Het was al „zonder hoofdelijke stemming aangenomen" wat de klok sloeg. Tot punt 10 der agenda duurde het voor de gemoederen, en nog zeer licht, in bewe ging kwamen en nog niet eens door de reden, die zo maar voor het oprapen lag in dit punt, n.1. het batig saldo van wij len de Centrale Keuken. Ik heb m'n ogen uitgewreven omdat een Gemeentelijke instelling kans heeft ge zien ergens géén geld bij te leggen. Tegelijkertijd, en dat is ogenschijnlijk te genstrijdig, vond ik het een beetje stui tend, dat zo'n ellendeding als de Centrale Keuken, nog een batig saldo van bijna 30 mille heeft kunnen opbrengen. Wanneer ik nog denk aan mijn soep (met hele koeien er in, zoals toen beweerd werd) en aan m'n pap, vind ik het geniaal om daaraan, zonder blikken of blozen, 30 duizend pegulanten te verdienen. Weet Lieftinck daar eigenlijk wel van Tijdens de bezetting werd door onze re gering in Engeland een wet klaar gestoofd, waarin, populair gezegd, stond: „dat wie in oorlogstijd iets aan een andermans el lende verdiende, er niet op moests rekenen, dat hij of zij dat geld zou behouden en dat Exc. Lieftinck ook het bestaan van deze wet kende, is zeer duidelijk gebleken. Nou stil maar, ik zal er niet over praten hoor in Den Haag. Maar ik vind toch, dat we maar liever moesten afspreken, dat dit soort instellingen geen winst mag maken wanneer zij, wat de hemel verhoede, ooit weer tot leven moeten worden geroepen. Voor de rest vond ik het maar een slappe raadsvergadering, maar dat zal wel aan mij liggen. Als ik raadslid was, zou ik mis schien ook weten, dat zwijgen nog steeds goud is en al dat spreken maar gewoon ordinair zilver. Alleen wil ik nog even zeggen, dat ik blij ben, dat onze onderwij zers voldoende verantwoordelijkheidsge voel hebben, om te beslissen wanneer het te koud is om onze kinderen te laten zwemmen. Dat er kinderen zijn, die op deze te koud verklaarde dagen toch op eigen gelegenheid en risico gaan zwem men, mag m.i. voor de raad geen reden zijn om aan de ijver der betrokken onder wijzers te twijfelen, zelfs niet nu de ge- gemeenteraad het schoolzwemmen heeft gesubsidieerd met de kapitale som van 200.—. Juist toen de Raadszitting interessant beloofde te worden en we iets dachten te horen over de markiezen en de meubel tjes voor het gemeentehuis, ging de raad in „geheime zitting". We weten dus lekker nog niks. Misschien maar beter ook. Maar zoveel geheimzin nigheid geeft toch te denken. H. OEKMAN. GEEN FANTASIE. Ware het niet, dat jaren geleden een Am sterdamse burgemeester een storm van verontwoordiging over onze lage landen deed losbarsten, toen hij, ter gelegenheid van een huldiging van Selma Lagerlöf, zich liet ontvallen, dat de Nederlanders over weinig fantasie beschikken, ik zou durven beweren, dat de heren leraren- examinatoren over weinig „verbeeldings- stof" beschikken. Dat laatste bleek mij, óók al weer jaren geleden, toen een stukje Nederlandse pro za werd overgenomen om dienst te doen als examen-opgaaf voor een acte Frans M.O. Zelf heb ik toen geprobeerd de vlot- neergepende Nederlandse zinnetjes in die taal over te brengen en ik voel nog mede lijden met de candidaten, die al die ad dertjes die in dit stukje onder het Franse gras lagen, als zodanig moesten herken nen. Wie wel eens de verschillende examen opgaven heeft bekeken, laat ik niet zeg gen bestudeerd, die slaat er elke keer weer een gat van in de lucht, hoeveel ve nijnige moeilijkheden die heren leraren in korte stukjes bij elkaar weten te voegen. Hebben ze dan geen fantasie, de moeilijk heden, waarmede de candidaat heeft te kampen kennen ze deksels goed. Je mag dat natuurlijk niet denken en zeggen nog veel minder, maar het ziet er wel naar uit, dat die heren examinatoren zich met een zekere wellust uitsloven om het de candidaten zo moeilijk mogelijk te maken. Als U het daarmee eens bent, dan heeft het U misschien ook wel genoegen gedaan, dat de man, die dit jaar voor het eind examen gymnasia de opgave Engels ver zorgde en daarvoor uit een bloemlezing gemakshalve en fantasieloos een stukje overkalkte, de bout op het eerwaardige hoofd kreeg. Nu had-ie net zo'n lekker moeilijk stukje gevonden en nu bepaalde het Departement, dat het examen moest worden overgemaakt, omdat het stukje reeds in klassikaal verband behandeld zou kunnen zijn. Het moet een smerig stukje zijn geweest, want in een der scho len ging een gejuich op, toen zij van deze departementale beslissing hoorden. Er zal nu een ander stukje worden voor gelegd, dat misschien gemakkelijker wordt dan het bloemlezing-geval. Ik hoop nu maar, dat de een of andere Engelse leraar- examinator zelf een vertalingsopgave ver zint. Als dat te veel moeite is, of als de man werkelijk over te weinig fantasie be schikt, kan hij mijn duim wel te leen krijgen.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1