Amerika s kleine man krijgt een huis. Leven we luxueuser? SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. DINSDAG 13 JUNI 1950. BureauVan We edestraat SS Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. 26e JAARGANG No. 45. Wij zijn in Nederland nu wel een beetje trots op het feit, dat kortgeleden de 100.000ste nieuwe woning sinds de bevrijding werd vol tooid, maar in Amerika gaat de woningbouw, vooral de laatste tijd, met heel wat groter stappen vooruit. Werden er in 1949 ruim èen millioen nieuwe woningen gebouwd, alleen in de maand April van dit jaar werd met de bouw van 126.000 nieuwe woningen begonnen en men verwacht in totaal in 1950 nog veel meer huizen te zullen voltooien dan in 1949 het geval was. Dat de woningbouw daar zo'n geweldige bloei periode doormaakt, heeft verschillende oor zaken. Er was een belangrijke achterstand ontstaan tijdens de oorlog, die aanvankelijk niet snel genoeg kon worden ingelopen, ter wijl de bevolkingsaangroei groot is en er zeer veel huwelijken gesloten worden. Verder be vordert de regering de woningbouw om de toeneming van de werkloosheid tegen te gaan en om de levensstandaard van de bevolking in het algemeen te verbeteren. Aanvankelijk had men bij deze programma's alleen maatrege len getroffen voor de armste bevolkingsgroe pen. Zo was het vorige jaar in Augustus een wet aangenomen, waarbij grote bedragen werden uitgetrokken voor het opruimen van krotten en achterbuurten. Maar eigenlijk had niemand gedacht aan de behoeften van de grote groep van bevolking, die niet rijk en niet straatarm is, dus de gewone kleine man. In de pers noemde men deze groep van bevol king, die plm. een derde van de bevolking van de steden uitmaakt, „Amerika's vergeten familie". Deze groep valt trouwens in alle landen ter wereld in de hoek, waar men in de verdrukking komt; zij vallen nl. buiten de sociale maatregelen, die voor het armste deel van de bevolking worden genomen, terwijl zij toch niet welvarend genoeg zijn om zonder enige hulp hun levenspeil te verbeteren. Toen de aandacht er eenmaal op was gevestigd kwam Truman in Januari van dit jaar met een voorstel om ook voor deze groep van be volking het bouwen van een woning gemak kelijker te maken. Dit kon geschieden door de hypotheken, die voor dergelijke woningen nodig zijn een ruggesteun te geven in de vorm van een regeringsgarantie. Voor de mid dengroep werd daarom na veel discussies een garantie uitgetrokken tot een bedrag van 3 milliard dollar. Sindsdien is het met het bou wen van huizen steeds sneller gegaan. Het wordt nu voor een arbeider met een gemid deld inkomen mogelijk om een behoorlijk huis te kopen. Wanneer een dergelijk huis 10.000 dollar kost, behoeft men maar 350 dol lar in contanten te betalen. De rest kan wor den afbetaald door 30 jaar lang 40 dollar per maand te storten. Dit betekent een uitgave van ongeveer 10 dollar per week voor de wo ning, hetgeen niet belangrijk meer is dan bij de heersende woningnood aan huur moet worden betaald. Het gemiddelde weekloon van een fabrieksarbeider bedraagt ruim 56 Y2 dollar en men acht 10 dollar voor huisvesting niet overmatig bezwaarlijk. De animo om te bouwen was bovendien sterk toegenomen, doordat in de afgelopen 18 maan den de bouwkosten met ongeveer 10% waren .gedaald. De activiteit in het bouwbedrijf heeft er echter thans toe geleid, dat aan die prijsdaling een einde is gekomen, hetgeen be tekent, dat de uitbreiding van het bouwpro gramma niet verder opgezweept moet worden. De woningbouwpolitiek van de Amerikaanse regering mag overigens beschouwd worden als een voorbeeld om een daling van de con junctuur tegen te gaan. Als men met deze credieten kan voorkomen, dat een economi sche crisis uitbreekt, dan verdienen zij alle aanbeveling. Tegelijk dient Truman hiermee zijn eigen positie, want dit jaar begint alweer de strijd om de macht in het parlement en om het presidentschap, waarbij Truman behalve de steun van de boeren en de arbeiders ook die van de middenstand hard nodig heeft. Wanneer Truman de man wordt, die aan Amerika's kleine man een eigen huis geeft, zal dit zeker geen kwaad doen aan de kansen van de Democratische Partij bij de nieuwe verkiezingen. Dit is nu eens verheugend nieuws: het gaat ons allemaal beter dan vóór de oorlog. U wist het misschien nog niet en U gelooft het mis schien ook niet als u in uw portemonnaie kijkt, maar het Centraal Bureau voor de Sta tistiek rekent het ons voor en de cijfers lie gen niet. Als we er anders over denken, ligt de fout beslist bij ons zelf. Het C.B.S. heeft uitgerekend hoeveel goederen we per hoofd van de bevolking in 1938 konden kopen en hoeveel we thans kunnen krijgen. Dan blijkt het dat deze hoeveelheid aan het eind van 1949 17 pet groter was dan in 1938 en daarbij is dan rekening gehouden met de groei van de bevolking, want in totaal is het nationale inkomen teruggerekend op de voor-oorlogse geldwaarde met 31 pet toegenomen. We moe ten dus werkelijk luxueuser kunnen leven dan vroeger. Gemiddeld zijn de prijzen van 100 op 240 pet gestegen, terwijl het nationale Bezoek van Hare Majesteit aan de pro vincie Utrecht. - In Wijk bij Duurstede heeft Hare Majesteit met de Burgemees ter een wandeling gemaakt door het stad je en enige oude en nieuwe woningen be zocht. Opname tijdens de wandeling door een der versierde straten. inkomen van 100 op 314 steeg. Maar ja, daar moeten natuurlijk de belastingen nog af, die op verschillende producten drukken, omzet belasting e.d., we krijgen dus niet al dat geld in handen. In totaal bracht onze arbeid in 1949 ruim 16 milliard gulden op, waarvan bijna 2 milliard, nl. 1870 millioen alweer rechtstreeks teruggevorderd werd in de vorm van belastingen (na aftrek van de subsidies, die de regering op enkele levensmiddelen en op brandstoffen verstrekt). Daarna schoot er dus nog ruim 14 milliard over, maar dat be drag moet natuurlijk nog weer worden ver minderd met inkomstenbelasting. Niettemin is het resultaat geweest, dat voor persoon lijke uitgaven in 1949 86 pet van het inkomen beschikbaar kwam tegen 83 in 1938. Maar nu is het merkwaardige, dat daarvan in 1949 veel meer is besteed voor belegging in bedrij ven. Men zou dit niet verwacht hebben, maar terwijl in 1938 maar 2 pet van het nationale inkomen in binnenlandse ondernemingen werd gestoken, bedroeg dit in 1949 niet min der dan 16 pet. Het gedeelte, dat men recht streeks voor gezinsuitgaven besteedde daalde daarentegen van 81 op 70 pet. Dit verschijnsel van de grote investeringen toont aan, dat het Nederlandse volk zich op het ogenblik beperkingen oplegt om meer geld te kunnen steken in de wederopbouw van het bedrijfsleven. In 1938 werd in Nederlandse bedrijven geïnvesteerd 91 millioen, terwijl 205 millioen gulden in het buitenland werden belegd. In 1949 schoot er niet alleen geen cent over voor buitenlandse beleggingen, maar moesten we zelfs het restant van deze beleggingen verkopen. Uit eigen middelen staken we echter niet minder dan 2540 mil lioen gulden in het Nederlandse bedrijfsleven. Maar nu moet men niet denken, dat dit grote bedrag rechtstreeks door de particulieren be steed is, want dat is helemaal niet het geval. Verreweg het grootste deel van dit geld is geinvesteerd door verzekeringsmaatschap pijen, pensioenfondsen, e.d., want het publiek zelf houdt geen geld tot investering over. De belastingpolitiek leidt ertoe, dat het dikwijls onvoordelig is zelf te sparen met het doel dat geld te beleggen; als men het daarentegen besteedt voor verzekeringen krijgt men be langrijke tegemoetkomingen, waardoor steeds meer geld in de grote fondsen stroomt en via die fondsen weer in het bedrijfsleven geinves teerd wordt. Sinds Januari van 1949 worden de recht streekse consumptie-uitgaven van ons volk steeds minder. Wel zijn de omzetten in geld bij de meeste bedrijven toegenomen, maar dat kwam alleen door de prijsstijgingen. Verder zijn de omzetten van vlees en textiel door de opheffing van de distributie ook in hoeveel heid toegenomen. Daarentegen zijn grote da lingen opgetreden bij de omzet van brood, aardappelen, groenten en fruit en bij schoe nen. Als men nu tracht uit deze warwinkel van cijfers een conclusie te trekken, dan komt het eigenlijk op het volgende neer: we krijgen allemaal veel meer geld in onze handen en gemiddeld is de stijging van de inkomens groter geweest dan de stijging van de prijzen. Deze stijging is echter het meest opvallend bij de laagste inkomensgroepen. Doordat ech ter de belastingen zoveel verzwaard zijn kun nen we tenslotte toch niet zoveel kopen als voor de oorlog het geval was. Daarentegen besteden we meer geld aan verzekeringen, pensioenfondsen, e.d., waardoor een groter deel van het inkomen voor later jaren gereser veerd wordt. Deze premies worden voor een belangrijk percentage belegd in het Neder landse bedrijfsleven en bevorderen daardoor het herstel. Het is dus slechts in schijn, dat wij luxueuser leven. De eerste indruk van de cijfers van het C.B.S. is, dat wij het eigenlijk veel beter moeten hebben, maar als men zich door de cijfers heengeworsteld heeft, dan blijkt tenslotte toch, dat onze portemonnaie ons niet bedriegt. Er moet zoveel af voor be lastingen, voor verzekeringen, e.d. dat,er ten slotte voor de dagelijkse uitgaven procents- gewijs minder overschiet dan vroeger. TAFELTENNIS. Zaterdag was het eerste team van de Ta feltennisvereniging Soest-Zuid op bezoek bij het eerste team van Soestdijk. De Soestdijk-snelers B. Borgts, B. v. Haar lem, B. Dahlberg en J. van Hooft wonnen alle 10 partijen van de gebroeders Stil en P. Blom, zodat met 10-0 deze wedstrijd door Soestdijk werd gewonnen. SOESTER TURNCLUB. De Boester Turnclub heeft haar bestuur uitgebreid. De samenstelling is thans: Voorzitter J. J. v. d. Linden, 2e voor zitter: P. Ekel Sr., Secretaris: P. Ekel Jr., 2e Secr.: Mej. L. Floor, Penningmeester: J, Spelt, 2e Penningm. Mevr. J. Kooy- Koerts, Commissaressen: Mevr. J. van Ee- Borcherding, Mevr. W. Schuyt-Zwart, Mej. E. Blokzijl. De directeur is de heer J. J. v. d. Linden; medeleider der vereniging de heer B. v. d. Werff, terwijl als medisch adviseur dr. H. J. Stroband alhier fungeert. GASTVRIJHEID MET DIEFSTAL BEANTWOORD. J. de F., voorheen broodbezorger, kon zijn oude klanten blijkbaar niet vergeten. Zo bracht hij nog wel eens een bezoek aan Mevr. L., die hem dan gastvrij ontving. Ook op 22 April was dit het geval. Op een moment, dat Mevr. L. even buiten de ka mer vertoefde, maakte de bakker van de gelegenheid gebruik zich meester te ma ken van een portemonnaie, welke op de kast lag en eigende zich een bankbiljet van tien gulden toe. Natuurlijk kwam de diefstal aan het licht en viel de verdenking op de bezoeker, die zich wegens dit misdrijf Vrijdag voor de Utrechtse Politierechter moest verant woorden. De man bekende het geld uit de portemonnaie te hebben genomen, doch kon geen verklaring voor zijn daad geven. Wel bleek uit de behandeling van de zaak, dat verdachte veel tegenslag ge had heeft en diep in de schuld zit. Van de boete, welke de Officier van Ju stitie eiste, n.1. 25.subs. 10 dagen hechtenis, schrok hij dan ook zeer, daar hij geen kans zag een dergelijk bedrag bijeen te brengen. De Politierechter streek de hand over 't hart en maakte er 7.50 van oftewel drie dagen hechtenis. REN- EN TOERVERENIGING TEMPO. De puzzle-rijwiel-rit, welke was georga niseerd op Hemelvaartsdag door Tempo, doch door de slechte weersomstandighe den niet is doorgegaan, wordt thans ge houden op 25 Juni a.s. Het parcours is 21 kilometer lang, terwijl met een gemiddelde snelheid van 12 kilo meter per uur moet worden gereden. DE AANGEREDEN MILITAIREN. Honderd gulden boete, subs. 25 dagen hechtenis, luidde het vonnis van de Utr. Rechtbank j.1. Vrijdag tegen de 40-jarige E. B. alhier, die enige maanden geleden op de Nieuweweg twee aldaar wandelen de militairen met zijn auto heeft aangere den, tengevolge waarvan de beide jonge mannen in het hospitaal moesten worden opgenomen. VOLLEYBAL. De brigade van de Koninklijke Mare chaussee te Soestdijk hield Vrijdagavond haar 5e wedstrijd volleybal. Ditmaal wa ren de Soester politiemannen de gasten. Deze 5e wedstrijd werd weer door de Ma rechaussee gewonnen. Het A-team won de eerste maal met 15-10 en 15-11, de tweede maal met 15-13 en 15-6. De laatste maal mocht de politie het ge noegen hebben 1 set te winnen en werd de uitslag 15-8, 10-15 en 15-13. Naar wij vernemen is er thans besloten een volleybal-team te vormen, hetwelk representatief zal zijn voor Soest. Van de volleybal-teams, welke thans aanwezig zijn worden verschillende spelers voor dit Soester 6-tal uitgenodigd. Van een dame ontving ik een schrijven, waarin zij haar nood klaagt, dat zij, als collectante voor liefdadige doeleinden, vaak zo'n onvriendelijk onthaal - ontmoet bij mensen waar zij aanklopt om een of fertje). Meestal, schrijft zij, trekken de mensen 'n gezicht of je voor jezelf komt en maar heel zelden wordt er spontaan gegeven. en of ik daarover in een „hoekje" iets wil de zeggen. Dat is niet zo gemakkelijk als het wel lijkt, want wanneer ik heel, heel eerlijk zou schrijven wat ik denk van collecte ren, liefdadigheid en wellevendheid (om dat dit er onverbrekelijk aan vast zit), zou onze redacteur het vermoedelijk niet opnemen. Nederlanders zijn, wanneer je een repu tatie aantast, welke zij verdiend of onver diend meesjouwen, zeer vlug op hun te nen getrapt en dan niet gemakkelijk in de behandeling. Wanneer ik b.v., tegenover het veel ver kondigde verhaal, waarmede nogal ge schermd wordt, „dat wij een Volk zijn, dat graag en veel aan liefdadigheid doet", zou zeggen: ,,U is in de war, we doen al leen graag alsof", dan zou U eens wat ho ren. Als een buitenlander, na een bezoek aan ons land beweert, dat wij zo'n vriende lijk volk zijn en zo wellevend, dan zeg ik: „m'n waarde, dat komt, omdat je iets bracht." Wanneer je het ongeluk had hier iets te komen halen, dan zou je pas iets gewaar worden van onze volksaard. Niet leuk om te lezen zult U zeggen, weet ik wel, maar daarom niet minder waar en de gelukkig ook voorkomende personen, die 'n uitzondering op de regel vormen, be hoeven zich dit niet aan te trekken. Daarom is dit „hoekje" een pluim op de hoed van de dames en heren collectanten, die, ondanks ze eigenlijk een gevecht te gen de bierkaai leveren, toch nog kans zien om met een behoorlijk gevulde col lectebus thuis te komen. De eerlijkheid gebied me om ook nog iets anders over deze collecteerkwestie te zeggen. We hebben teveel collectes. Veel te veel en voor veel te veel doeleinden. Hierdoor is het mogelijk, dat het publiek een beetje duizelig wordt en met de deu ren gaat smijten, zoals die dame schreef. Welke collecten er zouden moeten afval len moet U mij niet vragen, want ik ben per slot van rekening Salomo niet. H. OEKMAN. KRING-PARADE SOESTER TURNCLUB. De Soester Turnclub heeft alle bij de Stichtse Turnkring aangesloten gymna stiekverenigingen uitgenodigd tot het houden van een kring-parade in het Open luchttheater alhier, op Zaterdag 8 Juli a.s. De beste turners en turnsters uit het Gooi en Sticht zullen medewerking verlenen. Het aantal medewerkers zal ruim 5(70 be dragen. Des middags zullen de adspiranten optre den en des avonds de volwassen gymnas ten. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de navolgende gevon den voorwerpen: portemonnaie, kinder manteltje, oorbel, c^amespolshorloge, ta baksdoos, damesschoenen, dameshorloge en portemonnaie. WONDEREN IN DE DIERENWERELD. Dat zich in de dierenwereld eigenaardig heden kunnen voordoen, ondervond weer eens de heer Hornsveld aan de Noorder- weg, wiens konijn 6 jongen ter wereld bracht, waarbij er drie waren zonder po ten. Het zestal verkeert in goede welstand. UIT DE BOCHT GESLINGERD. Vrijdagavond kwam een autobestuurder van een Citroën met grote snelheid door de bocht nabij „Zonnegloren". De bestuur der is waaarschijnlijk geschrokken van 'n tegemoetkomende autobus en kon zijn he vig slingerende wagen niet goed meer in bedwang houden. Met de rechter achter zijde kwam de auto tegen een rechts van de weg staande boom terecht en reed ver volgens dwars over de weg en het rij wielpad aan de linker zijde van de weg, waarna de wagen tot stilstand kwam. De bestuurder werd licht gewond, doch de auto werd ernstig gehavend. VUILNISBERG IN BRAND. Zondagavond bleek de stortplaats van de Sintel Cokes Centrale in brand te staan. Niet alleen de Vrijwillige Brandweer uit onze gemeente verscheen ter plaatse, doch de brandweren uit Zeist en Soesterberg waren door de zeer grote rookontwikke ling actief geworden. De gezamenlijke bi andweermannen blusten de brand mtt zand, waarna arbeiders van de Neder landse Spoorwegen voor de nablussing zorg droegen.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1