SOEST. SOESTERBERG. Economisch nieuws. Hypotheek verkrijgbaar tegen J. LENSSEN, MAKELAAR Ook voor Levensverzekering en Lijfrenten. Voetbal. 311 o< |2 0 Vredehofstraat 10 - Telefoon 2169 - Soestdijk S.E.C.—D.W.S.V. 1—X. ONDER PROTEST VAN S.E.C. Onder grote belangstelling werd Zondag avond op het U.V.V.-terrein te Utrecht de wedstrijd gespeeld S.E.C.-D.W.S.V. De Utrechtse club, welke volkomen kans loos was en uit de 3e klasse van de K.N.- V.B. zal moeten verdwijnen, heeft S.E.C. haar eventueel entree naar de 3e klasse niet vergemakkelijkt. De Utrechtenaren speelden een forse wedstrijd, te fors naar onze smaak om nog sportief te kunnen zijn en de gevolgen bleven voor onze plaatsgenoten niet uit. Drie reserve's moesten drie geblesseerde S.E.C.-spelers vervangen, welk feit voor S.E.C. onmogelijk een versterking kon zijn en niet is geweest ook. In deze wedstrijd, welke èen sensationeel slot had, begon S.E.C. met het windje in de rug en na de aftrap van de Utrechte naren werd Belt direct al aan het werk gezet en zijn forse hoge trap naar voren werd door Westerveld, in samenwerking met M. Maassen, benut, om een snelle aanval op te bouwen. Door energiek in grijpen van de keeper kreeg Maassen ech ter geen kans. Direct daarop trok D.W.S.V. ten aanval en de Utrechtse supporters juichten te vroeg, toen de bal achter Hornsveld lag, daar de scheidsrechter dit doelpunt afkeurde we gens buitenspel. Meteen zagen we een snelle ren van O. Maassen op het doel van de gastheren, doch de rechtsback ontnam de S.E.C.- linksbuiten iedere verdere kans. S.E.C. bleef in de aanval, zonder echter te kunnen scoren. Er werd door de Soes- tenaren stevig verdedigd om D.W.S.V. in bedwang te houden. Het bleek, daarbij, dat verschillende S.E.C.-spelers zich op deze grasmat niet goed staande konden houden, waarvan de D.W.S.V.-spelers geen last hadden. Deze trokken behoor lijk van leer en het S.E.C.-doel werd on der druk gezet, waarbij doelman Horns veld enige malen- doortastend moest op treden om erger te voorkomen. Een snelle uitval van de gebroeders Maassen gaf M. Maassen gelegenheid tot scoren, doch zijn hoge punter kwam in veilige keepers-han den, terwijl een kopbal van dezelfde spe ler, even later, hetzelfde lot onderging. Jammer was het, dat in deze periode, waarin S.E.C. aan een doelpunt ging wer ken, midvoor Maassen, niet mee kon ko men. Zijn starts waren dikwijls te laat, hij gleed over de grasmat en bewoog zich niet gemakkelijk. Spil De Nooy was in betere vorm en hij brak menige aanval van D.W.S.V. door goed opstellen, waar bij zijn opruimen rustig en beheerst was. Toen D.W.S.V. weer een doelpunt maak te, zij het, dat ook dit werd afgekeurd wegens buitenspel, maakten de Soestena- ren aanstalten om uit een ander vaatje te gaan tappen. Belt joeg zijn mannen naar voren, de Soester midvoor dirigeer de de aanval beter en sneller dan tot nu toe was gedaan en toen er ruim een half uur verstreken was kwam de voorzet van rechtsbuiten Valk, gevolgd door een hard schot van O. Maassen, welke door de kee per werd opgevangen en na de uittrap kwam de bal weer terug bij M. Maassen en na een kort duel met de D.W.S.V.-ach terhoede schoot hij plotseling in de lin ker benedenhoek van het Utrechtse doel. De vreugde was groot met deze 1-0 stand, doch dit gaf de gastheren schijnbaar een prikkel om feller en forser te gaan spelen. De Soester linksbinnen Westerveld was 't eerste slachtoffer. Hij "'ging met een heup- blessure het veld uit en werd vervangen door Van 't Klooster. De Soester achter hoede werd danig op de proef gesteld en bij een van de harde botsingen vloog Pu- reveen over de harde grond, met het ge volg, dat zijn rechter arm uit de kom schoot. Hij werd vervangen door Kooy. Ging de rust in met een 1-0 voorsprong, erg veilig was deze voorsprong niet. S.E.C. toog na de rust meteen ten aanval, doch D.W.S.V. bleek niet verslagen te zijn. Het tempo van de strijd werd hoger en aan weerszijden werden snelle aanvallen opgebouwd. Aan beide zijden werden kan sen tot scoren geschapen en moest bij S.E.C. Karelse eenmaal reddend optreden, toen de Utrechtse midvoor op 2 meter af stand zijn schot afvuurde, aan de andere zijde was het O. Maassen, die onvermoei baar met snelle rennen langs de "lijn op het doel afstoof, doch keer op keer zijn weg versperd zag door de rechtsback of de rechtshalf, die zich letterlijk voor de bal gooiden of de bal over de uitlijn trap ten. Het spelpeil werd in deze periode niet be ter. Aan weerszijden werd bij tijd en wij len paniek-voetbal gespeeld, waarbij O. Maassen zijn pogingen om met zijn fa meuze snelheid een bres te slaan in de Utrechtse verdediging danig op de huid werd gezeten en aan de Soester Kant Hornsveld een paar maal de fouten van zijn backs moest corrigeren door zich op de bal te gooien. De spanning steeg in het laatste kwar tier, toen de D.W.S.V.-linksbinnen tegen de doellat schoot en uit een vrije schop de bal maar net over de lat ging van het Soester doel. Het was duidelijk, dat D.W. S.V. de achterstand wilde inhalen en de zaak wilde forceren. Dat S.E.C. in deze periode nagenoeg werd ingesloten, gaf de Soester voorwaartsen mooie gelegenheid tot snelle gevaarlijke uitvallen van De Mink en de gebroeders Maassen en .de Utrechtse keeper moest wel energiek op treden om de achterstand niet groter te doen worden. In de laatste minuten moest linksback Kareisen wegens een enkel-blessure zich laten vervangen door J. Poot en onder grote spanning was het D.W.S.V. die in de aanval was en bleef. Toen een van de ze aanvallen tot corner was gewerkt en na de corner de bal over de achterlijn ge rold was, bleek het weer corner te zijn. Minstens 9 Utrechtse spelers stonden voor het Soester doel opgesteld en de mooie boogbal werd door een van hen, uit een kluwen van spelers ingekopt, waarmede de stand 1-1 was. S.E.C. mocht nog af trappen doch daarop floot de scheidsrech ter voor de laatste maal in deze wedstrijd. Het einde was echter nog niet gekomen. Verschillende personen en spelers hadden gezien, hoe een grensrechter, vóór dit doelpunt met zijn vlag gezwaaid had, ten teken, dat de tijd verstreken was. Er werd onmiddellijk na afloop protest door S.E.C. ingediend, wegens overschrijding van de speeltijd, waarbij bleek, dat ook de an dere grensrechter deze overschrijding ge constateerd had. De protest-commissie heeft dus in de ko mende dagen te beslissen of de stand 1-0 voor S.E.C. is of 1-1. Daar de wedstrijd Donar-Patria is geëin digd in een 3-0 overwinning voor Donar, is, wanneer S.E.C. het protest krijgt toe gewezen, de stand als volgt: Donar 9 pnt. S.E.C. 8 pnt. Patria 3 pnx. D.W.S.V. 2 pnt. en V.V.IJ. 2 pnt. Blijft de stand 1-1, dan is het punten-aantal van S.E.C. één minder en voor D.W.S.V. één meer. Zowel Patria, D.W.S.V. als V.V.IJ. zijn uitgeschakeld. Wint S.E.C. de drie reste rende wedstrijden, waarvan de thuiswed strijd S.E.C.-Donar de zwaarste is, en bindt Donar V.V.IJ. en D.W.S.V. aan haar zegekar, dan komen S.E.C. en Donar ge lijk aan, of, bij het winnen van het protest, heeft S.E.C. dan zelfs 1 punt voorsprong, doch voor het zover is, is er heel wat wa ter door de Eem gegaan. B.D.C.—E.M.M. Zaterdagavond was de derde klasser E.M.M. uit Hilversum de gast van B.D.C. Het werd een partij voetbal, aantrekke lijk om te zien en zeer nuttig voor de ge promoveerde B.D.C.-ers. Beide partijen gaven zich ten volle en de spannende mo menten bleven niet uit. De eerste 20 minuten was E.M.M. 'voort durend in de aanval en de Soester achter hoede, waarin keeper Westerlaan de uit blinker was, moest veel werk verzetten. Voor de rust bleef de stand blank. Na de rust gaf B.D.C. beter partij en van een Hilversums overwicht was geen sprake meer. Een kwartier voor het einde wist de ver naar voren geschoven links-back te doelpunten en de stand op 1-0 te bren gen. Ki eper Westerlaan, die bij een val op de grond gewond raakte, moest uitvallen, waarna de midvoor G. v. d. Berg zijn plaats innam. Op deze plaats past v. d. Berg eveneens uitstekend en hij wist m;- nig schot te keren. Het B.D.C.-tegenpunt ontstond, toen de jeugdige Reyerse bij verrassing de doelman te vlug af was. De Soestenaren hebben ongetwijfeld veel kunnen leren van het plaatsen en het veldspel van E.M.M. en waarschijnlijk zal in Augustus deze wedstrijd worden her haald. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN K.P.S. Vrijdagavond werd de öe Nederlaagwed strijd door K.P.S. gespeeld, ditmaal tegen het personeel van de Nederlandse Spoor wegen te Baarn. Voor de rust wogen de partijen tegen el kaar op, doch in deze speelhelft wisten de Spoorwegmannen een maal het doel der gastheren te vinden. Na de rust werd K.P.S. aggressiever, terwijl de Soestdijkse achterhoede de Baarnse voorhoede geen kans meer gaf. De K.P.'S.-voorhoede werd goed gesteund door spil Duiser en Hoge- veen, Van Soest en Burgsteden wisten het Baarnse doel 5 maal te doorboren, zodat de eindstand kwam met een 5-1 zege voor K.P.S. Van de 5 nederlaagwedstrijden zijn door K.P.S. 2 wedstrijden verloren en 3 ge wonnen. JUBILEUMWEDSTRIJDEN AFD. UTRECHT, K.N.V.B. Het district Utrecht van de K.N.V.B. viert in Juli 1951 haar 50-jarig bestaan. Een comité, hetwelk is opgericht om dit jubileum feestelijk te vieren, organiseert thans diverse wedstrijden, waarvan de baten aan dit comité toevallen. Woensdag speelt op het H.V.C.-terrein te Birkhoven een elftal van het district Amersfoort tegen een elftal uit 't district Hilversum. Het Amersfoortse elftal is als volgt sa- megesteld: doel: Brits (H.V.C.), achter: Malenstein en v. d. Pol (beiden H.V.C.), midden: Sleeking (H.V.C.), v. d. Biezen- bosch (H.V.C.) en B. Bakker (Amersfoort se Boys), voorhoede: M. Maassen, S.E.C., Blijenberg (Veenendaal), Joh. van Empe- len (A.P.W.C.), Bartens (H.V.C.) en O. Maassen (S.E.C.). Reserve's Van Loon (Quick), Pieters (Amsvorde), v. d. Flier (A.P.W.C.) en J. v. d. Broek (H.V.C.) TERUG UIT DE TROPEN. Met het troepentransportschip „Groote Beer", aankomst 19 Juni te Amsterdam, keren uit Indonesië terug: J. de Vos, Leeu werikstraat 11 en J. H. C. v. d. Lugt, Klaarwaterweg 91. Met de „Gen. J. H. Mc. Rae", aankomst 25 Juni te Rotterdam, keren terug: J. A. C. M. Koenders, Mendelssohnlaan 12 en C. J. van Dolderen, Burg. Grothestraat 68. De volledige passagierslijsten liggen aan aan ons bureau gratis ter inzage. HOE VLOGEN DE DUIVEN. De resultaten van de korte afstands- vluchten van de PostduivenverenigingDe Zwaluw zijn als volgt: Hokkampioenschap Vitesse: 1. J. Stalen hoef. 2. A. Rijksen. 3. P. Duijst. 4. Sj. Rijksen. 5. H. Gorissen. Duif-kampioenen Vitesse: 1. Jac. Stalen hoef. 2. J. van de Brakel. 3. J. van Her waarden. 4. J. Kamerbeek. 5. J. Waaijen- berg. Eerste kampioen van twee aangewezen duiven: J. van de Brakel. Eerste kampioen van 1 aangewezen duif: J. van Herwaarden. Woensdag worden de duiven voor Cha- reauroux ingekorfd. BOSBRAND. Zaterdagmiddag is een oppervlakte jonge dennen, ter grootte van 3000 M 2., door brand verloren gegaan. Het is de politie duidelijk, dat hier kwaadwilligheid in 't spel is. BAND NEDERLAND-INDONESIë. Vrijdagavond hield de afdeling Soest in de zaal ,,De Viersprong" een bijenkomst om een aantal uit de tropen teruggekeer de militairen te huldigen. De 27 Soester militairen werden door de voorzitter, de heer Joh. Kraaijenhagen, toegesproken, waarna een bont program ma volgde van muziek, declamatie en een spraakwaterval. Nadat de heer Hornsveld de militairen had toegesproken, ontvingen dezen van de voorzitter een album als aandenken. Luitenant F. Böschen beantwoordde daar na verschillende vragen, welke de aanwe zigen stelden, omtrent de toestand in In- dië en dankte namens de militairen het afdelingsbestuur van de Band voor het goede werk door haar verricht. VOLLEYBAL. Donderdagavond speelt de Brigade Ko ninklijke Marechaussee een volleybal wedstrijd tegen een team van de Baarnse Politie. MORGENAVOND ZEEPKISTEN-RACE. Morgenavond, te 7 uur, heeft de start plaats van de demonstratie-race voor zeepkisten, welke race zal worden gehou den op de Hellingweg. Gedemonstreerd wordt met 'n afwijkend model van deze wagentjes, welke in Den Haag gehuurd zijn. De bedoeling is, dat de Soester jeugd zelf haar eigen wagens bouwt en morgenavond kennis neemt van deze nieuwste sport. Voor de race zullen de wagentjes in op tocht door het dorp worden gereden en verwacht wordt, dat daarna de Helling- weg zwart zal zijn van de kijkers. Het voorlopig zeepkisten-comité heeft voor deze race kosten moeten maken. Om deze kosten te dekkben zal er geen entree worden geheven, doch a raison van 25 ct. zal men in h$t bezit komen van een steun- bewijs. MONSTERTOCHT DOOR OVERJARIGE. Woensdagmiddag te ongeveer 4 uur, zal de heer H. E. Dotremont uit Maastricht, onze gemeente passeren, op zijn tocht, welke hij zal maken met een zeer oude auto. De bestuurder zal met zijn Nagont van vóór de eerste wereldoorlog des mor gens te 5 uur in Maastricht starten en wil met zijn 16 p.k. motor de afstand Maas tricht-Amsterdam in ongeveer 12 uur tijds afleggen. De 65-jarige eigenaar heeft gewed, dat de bijna 45-jarige automobiel, des avonds om 6 uur, te Amsterdam aanwezig zal zijn, om de 500-jarige Kalverstraat te be zoeken. De A.N.W.B. heeft in Roermond, Venlo, Nijmegen, Arnhem, Soest en Amster dam controleposten uitgezet en de heer Dotremont hoopt ook het Paleis Soestdijk met een bezoek te vereren. In 1909 heeft deze auto een voor die tijd geldende monsterrit gemaakt van Valken burg naar Koblenz. We zijn benieuwd of deze „overjarige" auto Soest en daarna Amsterdam zal ha- len. u LICHAMELIJK LETSEL DOOR SCHULD. De Utrechtse Rechtbank veroordeelde Vrijdag j.1. "de 40-jarige dame J. M. van D. alhier, die onlangs met een door haar be stuurde auto een aanrijding met een an dere wagen veroorzaakte, tengevolge waarvan de bij haar inzittende passagiere, Mevr. J. van N.-E., werd gewond, tot hon derd gulden boete, subs. 1 maand hech tenis. DE ZON AJLS LANTAARNOPSTEKER In de Amerikaanse stad New Milford is kortgeleden een groot deel van de straatverlichting geheel geautomati seerd. Daar behoeft thans zelfs niemand meer in de Centrale een knopje om te draaien, want dat doet in zekere zin de zon zelf. Dit geschiedt door het aan brengen van installaties op sommige punten van het net van de straatver lichting en deze installaties werken met een „electrïsch oog". Dit is een apparaat dat uiterst gevoelig is voor de sterkte van het licht. Zodra 's avonds de sche mering begint, wordt bij een bepaalde afneming van de lichtsterkte een elec- trische stroom doorgelaten, die de in schakeling van een grote serie lampen veroorzaakt. Neemt tegen het opkomen van de zon de lichtsterkte weer toe, dan schakelt het apparaat de lampen weer uit. Dit systeem heeft het grote voor deel, dat de straatlichten niet volgens de klok ontstoken worden, maar uitslui tend naar de behoefte aan licht. Op een heldere avond zullen de la.ntaa.ms dus eerst laat gaan branden, maar bij vroeg optredende schemer veel eerder. Zelfs wanneer overdag door zware bewolking of een sneeuwbui dan wel onweer, het licht te zwak wordt, gaan de straatlan taarns vanzelf branden. Voor de 11% km, die het stratennet van New Milford lang is, heeft men voor dit systeem 200 van deze apparaten aangebracht. BESCHERMING VAN MODELLEN De bescherming van modellen is geen aangele genheid van de vakvereniging van schilders- modellen, maar een zaak, die betrekking heeft op de modellen van industrieproducten. Het gaat om het vastleggen van het recht, dat de ontwerper of de fabrikant heeft op het model van aardewerk-artikelen, sieraden en vazen, maar ook van zakagenda's, meubels, radio- kasten, patronen voor textielproducten, be hangselpapier, enz enz. Kortom het gaat om de bescherming van het geestelijk eigendom in de industrie. Het ligt voor de hand, dat dit net zo billijk is als de bescherming van het auteursrecht op boeken of muziek, of het octrooirecht bij uitvindingen. Toch is deze modellenbescherming nog on voldoende geregeld. De voorschriften lopen in de verschillende landen sterk uiteen en ook in ons land bestaat geen klare toestand. Reeds enkele jaren houdt zich dan ook een Commissie voor Modellenbescherming met deze kwestie bezig en is men doende een Mo- dellenwet voor te bereiden. Een in 1948 ge houden enquête heeft blijkbaar niet voldoen de gegevens opgeleverd, waarom de Commis sie thans nogmaals aan de industrieën ge vraagd heeft mede te delen hoe men over deze zaak denkt. Men kan zich nl. voorstellen, dat de bescherming aanvankelijk slechts in bepaalde takken van industrie zal worden in gevoerd, maar ook dat een algemene regeling dadelijk in zal gaan. Een punt van overwe ging is voorts of de mogelijkheid opengesteld moet worden om bepaalde modellen in het geheim te kunnen deponeren. Bij een derge lijke regeling kan men nl. een model in een gesloten en verzegelde enveloppe laten regi streren, maar het ontwerp zelf wordt niet ge publiceerd. Gebruikt later een ander toevallig hetzelfde model, dan kan merï zijn eigen reeds vastgelegd recht daarop laten gelden en dus de productie aan de concurrent laten verbieden. Het is duidelijk, dat dit laatste grote bezwaren met zich meebrengt, omdat een fabrikant dan nooit weet, wat hem boven het hoofd hangt als hij met veel kosten een nieuw model in de handel brengt. De ant woorden, die op 1 Juni op deze vragen bin nen moesten zijn, zullen dan ook wel voor een groot deel om deze penibele kwestie draaien. Het adres van de Commissie is Kneu terdijk 8, Den Haag. HET GEHEUGEN OP UW POLS Al moesten de Zwitserse uurwerkma- kers reeds omstreeks 1600 als „meester stuk" een draaghorloge vervaardigen met ingebouwde wekker, dat om de hals gehangen kon worden, het armbandhor loge met een wekkertje dateert eerst van de laatste tijd. Zo was dit jaar op de Jaarbeurs te Basel een juweeltje van een uurwerk te zien, de Memovox van Le Coultre en Co. Dit is een polshorloge met een middellijn van 2814 mm, dat uit 160 onderdelen bestaat en waarin een bijzonder handig wekkertje gebouwd is. Dit klokje is niet alleen een uurwerk, maar tegelijk ook een mechanisch ge heugen, want de bedoeling is, dat men ook overdag het wekkertje instelt op een tijdstip, dat men niet wil vergeten. Dus bijv. op het uur, waarop men naar de trein moet, of dat men de radio wil aanzetten, medicijnen moet innemen, enz. Wanneer men het op de pols draagt, geeft het een bescheiden geluid, net vol doende om de aandacht te trekken. Maar als men het 's avonds afdoet en op het nachtkastje zet, wordt de ach terzijde van het klokje geopend en deze fungeert daardoor als klankbodem. Op die manier verkrijgt men een veel door dringender geluid, dat voldoende is om de slaper te wekken. Een merkwaardig heid van het horloge is verder, dat dit om vergissingen te voorkomen, twee knopjes heeft, één voor het uurwerk en één voor de wekker.

Soester Courant | 1950 | | pagina 2