Het vraagstuk der huren. V acantie vreugd. SOEST, IN DE HOEK. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - ixéMlÊMmÊgMÊk SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 26e JAARGANG No. 47. SlareBüVan Weeö«JBtraat - Tcie2oc.ES 2566 - Giro 1267.56 Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. DINSDAG 20 JUNI 1950. Dat de parlementaire molen nog altijd langzaam werkt, blijkt weer eens bij de behandeling van het wetsontwerp tot ver hoging van de huishuren. Vijf maanden geleden is dit wetsontwerp bij de Twee de Kamer ingediend. Bij het afdelingson- derzoek hebben verscheidene leden van de Kamer er op gewezen, dat een huur verhoging van 15 procent, gezien de enorm gestegen onderhoudskosten, te laag is. In het onlangs uitgebrachte Voorlopig Ver slag werd er door deze leden bij de re gering op aan gedrongen een hoger per centage vast te stellen. Op dit Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer is dan de zer dagen de Memorie van Antwoord der regering verschenen, waarschijnlijk te laat, om nog dit jaar de huurverhoging en de daarvoor uitgedokterde compensatie maatregelen - de belastingverlaging - te doen ingaan. Zo zal dus in het gehele jaar 1950 het huurprijsbesluit van 27 December 1940 nog wel van kracht blijven. Dit besluit hield in, dat de huren niet verhoogd mochten worden. Tijdens de oorlogsjaren en de eerste jaren daarna is dit besluit voor ons volk een zegen geweest. Met het terugkeren der normale verhoudingen in het maatschappelijke en zakenleven werd het huurprijsbesluit door de verhuurders steeds meer als een eenzijdige bescher ming der huurders, en daarom als zeer onbillijk beschouwd. Met de regelmaat van de klok is er de laatste jaren dan ook bij de regering op aangedrongen om de huren te verhogen en met dezelfde regelmaat heeft de rege ring steeds geantwoord, dat het in haar voornemen lag, het vraagstuk der huren tot een oplossing te brengen, maar dat zij daarbij niet voornemens was haar loon- en prijspolitiek in gevaar te brengen. Op dit standpunt legt de regering in haar Memorie van Antwoord nogmaals met klem de nadruk, waar zij zegt niet bereid te zijn, tegemoet te komen aan de ver langens van een groot aantal Kamerle den, om de huur te verhogen met meer dan 15 procent, daar dit in het kader dei loon- en prijspolitiek niet mogelijk is. Men ontkomt bij het lezen van de Memo rie van Antwoord niet aan de indruk, dat de Regering meer oog heeft voor de be langen der huurders dan voor de moei lijkheden der huurders. Daar de huurverhoging gecompenseerd zal worden door een aanzienlijke belas tingverlaging, zal ook na de verhoging 'n geringer deel van dit inkomen aan huur worden besteed dan vóór de oorlog het geval was. Een gezin met twee kinderen in een eer ste klas gemeente met een inkomen van 50 gulden per week, zal nu 90 cent meer huur, doch 1.29 minder loonbelasting per week gaan betalen. Bedraagt het jaar inkomen van een vier personen tellend gezin 3500 gulden netto en de huur 400 gulden per jaar, dan zal de huur met 60 gulden stijgen en de belasting met 971 gulden dalen. Bij een zuiver inkomen van 6000 gulden en een huur van 600 gulden per jaar, beloopt de huurverhoging 90 gulden en de belastingverlaging 167 gul den. Voor een groot deel der huurders, d«e >n loondienst werken, bestaat dan ook geen aanleiding om zich over de komende huurverhoging ernstig te verontrusten. Dit is wel het geval voor die huurders voor wie de belastingcompensatie niet werkt, omdat zij wegens de laagte van hun inkomen of de grootte van hun gezin weinig of geen belasting te betalen heb ben. Zo, we gaan weer met vacantie Naar de bossen of het strand En we zullen weer genieten; Lekker lui en bruin gebrand. Iedereen heeft zo zijn plannen Voor vacantiedagen klaar. Ha, vacantie! écht vacantie, Fijnste tijd van 't hele jaar! Een paar dagen fijn naar buiten, Mooie tijd voor sport en spel. Of een weekje branie spelen In een eerste rangs hotel. Maar de bakker en de melkboer Zeggen nu toch weer met klem: Ga gerust wat met vacantie, Doch niet met het geld van hèm. Wandel door de schone bossen, Wandel over veld en hei; U zult meer nog gaan genieten Onbelast en schuldenvrij. Fiets maar door de schone dreven En ontvlucht Uw dorp of stad; Bij Uw terugkeer vindt U toch wel Lieftincks aanslag op Uw mat! Dat de regering de oplossing van het vraagstuk der huren in het kader der loon- en prijspolitiek plaatst, is juist. In flatie zou ook voor de huiseigenaren niet te overziene nadelen meebrengen. Dit be tekent intussen niet, dat de huren de sluit post van de loon- en prijspolitiek der re gering mogen blijven. Het valt niet te ontkennen, dat ze dat de laatste jaren ge weest zijn en het onder de nieuwe Huur wet als~üe huidige voorstellen wet zijn geworden nog gedeeltelijk zullen zijn. De regering geeft toe, dat 15 procent huurverhoging krap berekend is. Volgens haar berekening zijn de onderhoudskos ten door elkaar genomen met 16.5 procent en de exploitatiekosten met 5 pro cent gestegen. Hiertegenover staat, dat 2 procent wordt bespaard tengevolge van 't feit, dat leegstaan van de woningen na genoeg niet meer voorkomt. Er blijft dus daar de chauffeur van de laatste auto het plotselinge stoppen van zijn voorganger en collega te laat had opgemerkt. De voorste vrachtauto werd aan de voor- en achterzijde zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Door de botsing werd het verkeer zodanig belemmerd, dat dit over de rijwielpaden in goede banen moest worden geleid. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De lifter had spoedig een andere auto. KERKMUZIEK AVOND. Maandag 26 Juni, des avonds te 8 uur, zal onze plaatsgenoot, de heer M. W. Kooy, in de Oude Kerk een kerkmuziek- avond houden. Met medewerking van een klein koor zullen verschillende kerk liederen ten gehore worden gebracht, af gewisseld door orgelbewerkingen van die liederen. Ten gehore zullen worden ge bracht werken van J. S. Bach, Anthonie van Noordt en andere oude meesters. De toegang is vrij.. 5 Eeuwen Kalverstraat in Amsterdam, - Ontmoeting in Damstad op de Dam tus sen moderne leden der MJP. en de stads wacht uit de 15e eeuw. nog een kosten-stijging van 19% procent, waar de regering slechts een huurverho ging van 15 procent tegenover steil Als we hierbij in aanmerking nemen, dat de huiseigenaren de hun ook volgens de re gering toekomende 15 procent reeds ver scheidene jaren hebben moeten missen, dan lijkt ons de oplossing door de rege ring in haar wetsvoorstel aan de hand ge daan, ten opzichte van de huiseigenaren onrechtvaardig. Uit het Voorlopig Verslag is wel geble ken, dat verscheidene Kamerleden een huurverhoging van 15 procent dan ook te laag vinden. Zij zullen bij de openbare behandeling van het wetsontwerp nog ge noeg gelegenheid krijgen om op een recht vaardiger oplossing aan te dringen. Over de vraag hoe groot de huurverho ging zou moeten zijn om tot een gerecht vaardigde oplossing van het vraagstuk te komen, lopen de meningen nogal uit een. Belanghebbenden achten een verhoging van 25 tot 30 procent noodzakelijk. Onder de gegeven omstandigheden zal dit niet mogelijk zijn. Een huurverhoging van 20 procent zal echter de loon- en prijspoli tiek der regering niet in gevaar brengen en het deel van het gemiddelde inkomen dat aan huur moet worden uitgegeven, niet groter maken dan het voor de oorlog was, zodat we mogen aannemen, dat in de Tweede Kamer bij amendement getracht zal worden dit percentage wettelijk vast te stellen. Huurders noch verhuurders zullen met dit compromis tevreden zijn. Dat neemt niet wëg, dat het toch eindelijk eens tot 'n oplossing van dit ingewikkelde vraag stuk moet komen. Dat het wetsontwerp ook een aantal be palingen bevat waardoor de onderhuur ders in bescherming worden genomen te gen al te hebzuchtige hoofdhuurders, zal door zeer velen worden toegejuicht. Reeds te lang zijn vele onderhuurders uitgebuit door lieden, die zich zelf beschermd wis ten door het huurprijzenbesluit 1940. Aan de ergerlijke toestanden, dat onderhuur ders voor een paar zolderkamertjes meer huur moeten betalen dan de hoofdhuur ders voor de gehele woning, zal gelukkig binnen afzienbare tijd een einde komen. DANK ZIJ DE LIFTER. Een lifter had succes, toen hij Vrijdag middag op de Birkstraat een grote vracht auto zag stoppen om hem mee te nemen. De chauffeur van de vrachtauto had ech ter geen succes, want zijn 6-wielige Mack kreeg aan de achterkant een duw en wel zodanig, dat de wagen tegen een boom ge drukt werd. Een achteropkomende Mack van dezelfde expediteur veroorzaakte deze aanrijding, GESLAAGD. Voor het chauffeurs-diploma, dat uitge reikt wordt door de C.C.V. (Contactcom missie Chauffeurs Vakbekwaamheid) slaagden J. Kerkhof en S Duijst alhier en j. B. Berkhof, Joh. de Gouw en A. Ver meulen te Soesterberg. Al deze personen zijn werkzaam aan het le Voertuigenpark te Soesterberg. TENNISTOERNOOI. Van Woensdag 12 Juli tot en met Zon dag 16 Juli a.s. wordt in het Van Len- nep's Sportpark aan de Schrikslaan een tennistournooi gehouden voor C-spelers. Met dit tournooi wordt een traditie her steld van voor de oorlog, toen ook jaar lijks een tournooi werd gehouden op deze banen. GEVAARLIJKE OVERWEG. Tot tweemaal toe, n.1. op 24 Maart en op 12 Mei is de trein de overweg bij Soest- duinen gepasseerd, zonder dat de afsluit bomen gesloten waren. In beide gevallen liep het gelukkig zonder brokstukken af. In verband met deze gebeurtenissen had J. A. W. J. zich Vrijdagmiddag voor de Utrechtse Politierechter te verantwoor den. Uit het verhoor van verdachte en enige getuigen bleek, dat de oorzaak moet wor den toegeschreven aan het feit, dat J. werd weggeroepen voor telefoongesprek ken e.a. Het schijnt inderdaad, dat een al te zwa re belasting van het tot voor kort uit 2 man bestaande stationspersoneel van een en ander de oorzaak is. De N.S. heeft thans een derde man aangesteld. De Officier van Justitie eiste tegen J. 40.boete subs. 20 dagen hechtenis. De verdedigster voerde verontschuldigen de omstandigheden aan en betoogde, dat het hier gebeurde geen misdrijf noch „gro ve nalatigheid" is, maar een misgreep van een toegewijd spoorwegambtenaar, die 'n 35-jarige goede staat van dienst heeft. Alvorens uitspraak te doen wenste de po litierechter eerst nog een deskundige ge tuige te horen, zodat de beslissing voor onbepaalde tijd is aangehouden. SCHOOLKORFBALWEDSTRIJDEN. Op de schoolkorfbalwedstrijden te Amers foort behaalde het gemengde 12-tal van de Van der Hucht Ulo-school, de tweede prijs, terwijl het 12-tal van de Van der Hucht lagere school een derde prijs won. VOLLEYBAL. Vrijdagavond speelde een team van de politie tegen een Olympia zestal. De po litiemannen werden winnaar met 15-0, 10-15 en 15-13. Het politie-zestal bestond uit de heren De Raadt, Hartog, Snijders, Meyer, Kaspers en v. d. Veen. Olympia werd vertegen woordigd door de heren Derks, Rozendaal, Frankvoort, v, d, Laan, v. d. Werken en Besselse. Hedenavond speelt de Brigade Soestdijk van de Koninklijke Marechaussee tegen de Baarnse Politie. Zelfs de sloomste Soestenaar heeft kun nen constateren, dat er bij V.V.V. een frisse wind is gaan waaien. Zonder iemand iets akeligs te willen nageven, kunnen we waarnemen, dat er sedert het optreden van de nieuwe directeur vaart in lijkt te komen. Voorlopig blijf ik aan de voorzichtige kant door te zeggen, dat er vaart in lijkt te komen, want de Soesters zo zoetjes aan kennende, weet ik, dat het een haast on mogelijke taak is de Soesters in gang te krijgen en te houden. Men is hier altijd vlug met (afbrekende) critiek en men houdt er nog al van om klakkeloos dit of dat van te voren reeds een mislukking te noemen. De mensen, die zich dit kunnen aantrek ken moeten nu niet beginnen kwaad te worden, want daar schiet niemand iets mee op en ik trek me daar niet zo erg veel van aan. Wanneer de mensen, die, hetzij uit ge woonte hetzij uit overtuiging, het steeds met een ander niet eens zijn, zich nu eens voornemen om hun critiek even op te zou ten en te wachten met hun oordeel tot ge bleken is of dit of dat wel of niet kan, dan gaan we al een grote stap in de goede richting en wanneer men er zich dan ook nog toe zou kunnen brengen, om, inplaats van lijdelijk verzet te plegen, de pogingen van V.V.V. te steunen, dan waren we er heelemaal. Ik ben er van overtuigd, dat de Soester V.V.V. dan nog wel iets anders zal kun nen zijn dan een bloedarme instelling. Ons dorp heeft tal van mogelijkheden, al geef ik toe, dat onze gemeente door haar pijpenlade-bouw een lastig geval is, waar aan de nieuwe directeur z'n handen vol zal hebben. Maar we mogen hem niet in z'n hemd laten staan en een eerste vereiste is dan ook, dat de gehele winkelstand van Soest op royale en loyale wijze onze V.V.V. steunt. Bij die steun behoeven de niet-nering- doenden natuurlijk niet achter te blijven. Integendeel. Een goed werkende V.V.V. is een boom, waarvan vele vruchïen kunnen worden geplukt, maar zo'n boom vraagt nogal mest, welke wij, in de vorm van financi ële en morele steun, moeten aansle pen. H. OEKMAN. OPe'nLUCHTUIT VOERING „OLYMPIA". Onder het motto „Opgevoed naar lichaam en geest" geeft de gymnastiekvereniging „Olympia", uitgaande van de Herv. en Geref. Jeugdraden, a.s. Donderdag een openluchtuitvoering in het Openlucht theater alhier. Onder leiding van haar nieuwe directeur, de heer G. M. Haars, wordt een program ma uitgevoerd, hetwelk er zeer aantrekke lijk uitziet en waaraan de kijkers en ken ners hun hart kunnen ophalen. Bij de diverse oefenvormen zal het toe stel-turnen niet worden vergeten. Behal ve de evenwichtsbalk, hoge en lage brug en paard, wordt een nieuw toestel geïntro duceerd, n.1. de sprmgkast. Daar het grootste deel van de ruim 400 leden in het programma wordt betrokken, zal een elfensprookje door de allerklein sten worden opgevoerd. Bij het dames-turnen zal het aantrekkelij ke vlagzwaaien worden uitgevoerd. Vóór de uitvoering wordt een mars door het dorp gemaakt, waarbij een tamboer- corps medetrekt. De vroegere directeur van de vereniging, de heer Egberts, zal deze avond nog me dewerken, daar de heer Haars sinds mid den April de leden pas onder zijn hoede heeft. DE MARINE-KAPEL NAAR SOEST. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard heeft de V.V.V. „Soest-Vooruit" een gevarieerd program ma ontworpen, waaraan verschillende ar- tisten zullen medewerken en zal worden uitgevoerd in het Openluchttheater. Verheugend is, dat behalve de Waikiki Hawaiians en hun collega's na veel moeite ook de medewerking is verkregen van de Marine-kapel uit Rotterdam. Deze kapel zal de avond met marsmuziek openen, waarna de artisten-parade volgt. De Mariniers zullen besluiten met 'n tap toe voor tamboers en pijpers, een muzikaal nummer, waarvan we hier tot op heden nooit hebben kunnen genieten. De gezamenlijke radio-omroep zal deze avond in haar uitzending opnemen. We verwachten een warm onthaal voor de Rotterdamse Mariniers. AFGIFTE VAN VIS-ACTEN. Zij, die een visacte wensen, geldig voor 't seizoen 1950-1951, kunnen zich daartoe vervoegen aan het bureau van politie bij Brigadier Hettema op: Dinsdag 20 Juni a.s., tot des avonds 10 uur; Woensdag 21 Juni, van 10 tot 18 uur en op Donderdag 22, Vrijdag 23, Zaterdag 24 en Maandag 26 Juni a.s., tot des namiddags 14 uur.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1