Geen vredesbegroting. Soest was weer best! Wat is nou eigïlijk vrede. IN DE HOEK. SOEST. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Burgerlijke stand. - Officiële mededelingen. VRIJDAG 23 JUNI 1950, 26e JAARGANG No 48. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Bueaas Vu Weedestrasl M - Teleloon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, ƒ1.50 - per post ƒ1.75. Ach, waren alle mensen wijs En wilden daarbij wel, Deez' aarde waar een paradijs, Nu is zij vaak een hel Hoe zou het er nu op onze goede aardbol uitzien, als de leuze van de gezapige da gen vóór de laatste wereldoorlog eens in vervulling waren gegaan? Weet U nog? Geen man en geen cent voor 't militairis me. Velen liepen met gebroken geweer tjes en riepen elkaar toe: nooit meer oor log. Tal van vrouwen zaten in Vrouwen- Vredesbewegingen en zij hielden, één keer per jaar, hun Vrouwen-Vredesgang. Ons leger? Nu ja, we hielden er een leger op na. Wij hadden immers onze hechte, betrouwbare waterlinie, die ons zou be schermen? Nederland zou neutraal blij ven, Nederland zou die neutraliteit, net als in 1914, handhaven en voor de rest. Wat wisten wij er van? Onze ogen gingen eerst open, toen wij 10 jaar geleden de eerste bommenwerpers van de vijand zagen overkomen, toen wij na een vijf dagen hopeloze strijd de wa pens strekten Ach, waren alle mensen wijs. Ook toen wisten we nog niet, dat wij vijf jaar lang zouden worden geknecht, dat onze ele mentaire rechten zouden worden ver trapt, dat de besten van onze zonen in de dood zouden worden gedreven en dat wij moesten strijden om het vege lijf te red den. Dat nooit meer, werd de leus. De tijd, dat men in Nederland de ogen ge sloten kon houden voor alles wat in het buitenland, om ons heen, gebeurde, was voor goed voorbij. Wie dacht nog aan ge broken geweertjes? Het waren de mo derne wapens van de bondgenoten, die ons de zo zeer begeerde vrijheid brachten waarvoor we in de dagen van de hoogste nood alles hadden willen geven. Ach, waren alle mensen wijs. Zij waren het niet. Degenen, die hadden gemeend, dat nu een tijdperk van eeuwigdurende vrede zou aanbreken, zagen al spoedig in, dat nieuwe, andere gevaren dreigden. Nederland sloot er de ogen niet voor. Wie de vrede wil, hij gorde zich aan ten strijde! Neutraliteit in een wereld, die zich tot de tanden toe bewapende, was 'n onhoudbaar ideaal gebleken. Onze rege ring, ons land, begreep dit. In de kamp, die in vredestijd ontstond, in de koude oorlog, in de zenuwenoorlog of hoe al die nieuwste vindingen van de niet-wijze mens mochten worden ge noemd, koos de Nederlandse regering, koos ook het overgrote deel van het Ne derlandse volk bewust partij. Zij verkozen de vrijheid, koste wat het kost. Zij richtten de blik naar het Westen en droegen de consequenties van deze keuze. U weet wel, dat ging en dat gaat niet zon der strijd. De voorstanders van een vre de, die wij Oostelijk zullen noemen, stel len alles in het werk om toch maar te bewijzen, dat daar in het Westen de oor logsaanhitsers zitten, dat zij, de Oostelij ken, slechts vrede willen en dat die ande ren met hun voor een groot deel openlij ke bewapeningsplannen de gevaarlijke elementen zijn. Och arm. Met hoeveel meer kans op suc ces zouden zij hun propaganda kunnen voeren, indien in het oosten daarbij de leus: geen man en geen cent zou worden toegepast. De pot verwijt echter de ketel dat hij zwart ziet. Wie wel eens foto's heeft gezien van een parade van het roemruchte rode leger op het gigantische Rode Plein te Moskou, weet wel, dat daar in het Oosten niet al leen vredesengelen wonen, ook al wordt van die hoek uit geschermd met het ver bod om atoombommen te gebruiken De vos, die de passie preekt! De strijd om de vredeNederland heeft zijn keus bepaald. De pas versche nen oorlogsbegroting, die voorlopig zo'n Krantennieuws en nieuwsbericht; Wat op de wereld wordt verricht, Dat kun je lezen, horen. Van wat er zo wordt uitgespookt, Wordt opgehitst en opgestookt, Dat tuit vaak in je oren. Sigaren zijn belastingvrij, Wat ben ik blij, wat ben ik blij. Gelukkig voor de klanten Maar ho, daar lees ik in de krant: Dit bofje is niet voor de klant Maar voor de fabrikanten. Het brood gaat straks in prijs omhoog En dat vertellen ze zo droog Alsof het werk'lijk niks is. Vooruit, leg straks je geld maar neer, De kleine man betaalt wel weer Als of een tientj' een riks is. Het bier is best, de melk is best, Het fruit is goed en heel de rest Zit vol met vitamine. Ik koop geen dure boter, nee, Want vitamine A en B Zit in de margarine. Al zit het zaakje in de knoop, We leven nog, dus is er hoop, Maar wie deelt mij eens mede; De vraag zeurt telkens door mijn kop, Kom, geef me dóar eens antwoord op Wat is nu eig'lijk vrede. 1166 millioen gulden vraagt, is er het ste vige bewijs van. Dit bedrag mag er zijn. In de vredesjaren van 1945 af tot nu toe werd aan militai re uitgaven de kapitale som uitgege ven van 3.764.000.006 gulden! Ja, ja, de vrijheid en de vrede worden duur betaald. Ach, waren alle mensen wijs in Oost en Westl Als de leuzen van vroeger nu eens met recht konden worden toegepast, als voor Onderwijs, Cultuur of voor wederopbouw eens dergelijke bedragen konden worden gevoteerd. Om der wille van de vrijheid leven we onder zware financiële druk. Maar, dat de vrijheid dit waard is, wij hebben het in de jaren '40-'50 aan den lijve ondervonden. Ach, waren alle mensen wijs! „JEANNE d'ARC" DOOR NEL OOSTHOUT. Het openluchttheater heeft Dinsdagavond het speelseizoen geopend met het optre den van Nel Oosthout in de grote trage die „Jeanne d'Arc". De V.V.V. Soest-Vooruit deed hiermede een zeer goede keus, want wel zelden zal een auditorium zo in de ban zijn van een artiste als deze avond, toen daar Mevr. Oosthout, eenzaam op het met dennen dicht-omzoomde toneel, de geschiedenis van Jeanne dArc en haar tragisch einde vertolkte. Feilloos en medeslepend voerde zij haar gehoor naar de periode van de 100-jarige oorlog, waarin Frankrijk grotendeels was bezet door de Engelse troepen en het 17- jarige boerenmeisje Jeanne d'Arc aan Frankrijk redding bracht. Zij bracht ons de hoofdpersonen van het jaar 1429 afwisselend ten tonele in een prachtig tempo en zij verboog haar stem en veranderde steeds weer van mimiek op een wijze, welke grote bewondering afdwong. Zij liet Jeanne de slotvoogd van het kasteel Vaucouleurs, Robert de Beau- dricourt en de Dauphin overtuigen van haar roeping Frankrijk te redden middels de bezetting van Orleans en de kroning van de Dauphin tot Koning Karei. Zij ver tolkte op unieke wijze de toenmalige ver houding tussen kerk en staat en de strijd van Adel en Geestelijkheid tegen het on geletterde boerenkind, hetwelk in staat bleek, aan het hoofd van 4000 soldaten, Orleans te ontzetten op 8 Mei 1429 en op 27 Juli 1429 de Dauphin te kronen. De pas gekroonde koning dacht het succes van Orleans te consolideren door een com promis met de vijand, doch het leger was een andere mening toegedaan: onder aan voering van Jeanne naar Parijs. Prachtig vertolkte Nel Oosthout de tegen stellingen tussen de sympathie van het volk en het leger voor Jeanne en de te genwerking van haar persoonlijke vijan den. Hoe geraffineerd liet zij de eerlijke waarschuwing van de leger-aanvoerder Dunois aan Jeanne uitkomen tegen de waarschuwingen van de Aartsbisschop, in welke waarschuwingen de bedreiging was vervat, dat de kerk haar zou verlooche nen. Hoe simpel voerde zij de dapperheid van Jeanne ten tonele met het ongekun stelde besluit van de Franse heldin „Tot mijn dood zal ik durven". Jeanne rukte toch op naar Parijs en het werd haar noodlot en haar dood. Bour gondiërs namen haar gevangen in de strijd om Compiègne op 24 Mei 1430 en voor 10.000 pond werd zij aan de Engel sen uitgeleverd en geketend te Rouan op gesloten. Nel Oosthout kwam hiermede op haar hoogtepunt. In een fantastisch fempo bracht zij de hevige en heftige debaften in het proces, waarin Jeanne terecht stond, ten berde. De 19-jarige heldin van Frank rijk, La Pucelle of de Maagd van Orleans, stond daar voor de rechter Pierre Cau- chon en de inquisiteur Jean Lemaistre, die geassisteerd werden door 95 raadgevers uit de kringen van de godgeleerden, ju risten en medici. Het gehoor leefde en leed mee met het meisje, tegen wie 70 be schuldigingen werden ingebracht, het meisje, dat bedreigd werd met de pijn bank, door partijdige, omgekochte en met de Engelsen collaborerende rechters. De actrice wist de spanning er in te hou den met het langzaam ondertekenen van een bekentenis door Jeanne en de climax te brengen met het verscheuren van deze bekentenis, toen Jeanne levenslange, een zame opsluiting kreeg. Op meesterlijke wijze liet zij de angst voor levenslange opsluiting omslaan in de dapperheid van de woorden van Jeanne d'Arc: „Steek de stapel maar aan", toen de vertoornde rechters haar de doodstraf toekenden. Met de naam van God op haar lippen stierf Jeanne de heldendood, als slacht offer van een almachtige adel en een fa natieke geestelijkheid. Haar dood was niet het einde van deze geschiedenis; in 1456 werd het proces nie tig verklaard en plechtig werd haar on schuld vastgesteld. Op 16 Mei 1920 werd zij Heilig verklaard door de Kerk. In een epiloog, waarin Nel Oosthout de stemmen van de figuren in dit epos weer verzamelde, kwamen de scherpzinnige woorden van de schrijver G. B. Shaw tot slot: „Moet er dan door iedere generatie een Christus sterven om hen te redden, die geen fantasie hebben"? Nel Oosthout mocht een zeer dankbaar applaus oogsten van een enthousiast ge hoor, hetwelk intens van haar Kunst had genoten. De zware onweersbui, welke hal verwege de opvoering losbarstte was oor zaak, dat de avond in het openluchtthea ter werd onderbroken en in een zaal van het gastvrije sanatorium Zonnegloren werd voorgezet. LATHYRUS-TENTOONSTELLING. Dinsdag 27 Juni houdt de afdeling Baarn en omstreken van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en plantkunde een Lathyrus tentoonstelling in de grote kas (de zgn. wintertuin) van de Hortus Botanicus te Baarn. Er zijn ruim dertig inzendingen w.o. bloemstukken, kransen en bruidsbou- quetten. Het geheel is een feeëriek ge zicht, dat een bezoek aan het Cantons- park zeker waard is. Voor de leden der vereniging is aan deze tentoonstelling een wedstrijd verbonden. De expositie is van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur geopend. De toegangsprijs voor niet-leden bedraagt 25 cent. Dezer dagen zal een Engelse rechter von nis wijzen tegen Kapitein Westerling, in zake het betreden van Engels grondge bied zonder in het bezit te zijn van een geldig paspoort. Usance is, dat een ongewenste vreemde ling wordt uitgewezen naar het land van zijn nationaliteit, tenzij er gegronde rede nen bestaan om aan te nemen, dat dit ge vaar zou inhouden voor zijn persoonlijke vrijheid, danwel dat er lijfsgevaar voor de betrokkene aan een dergelijke uitwijzing vastzit. In zo'n geval houdt de rechter rekening met een eventuele wens van de overtre der en wijst hem naar een ander land uit, indien dit land hem asyl wil verleriten. Kap. Westerling is Nederlander, al zou U dit aan de passieve houding van onze re gering niet zeggen, dus behoort hij naar Nederland te worden uitgewezen. Naar verluid heeft Kapitein Westerling echter reeds te kennen gegeven, er geen prijs op te stellen naar Nederland te worden ge zonden. Hij is niet op zijn hoofd gevallen en weet bliksems goed, dat er ook in zijn eigen land mensen zijn, die het wetboek tot op de laatste letter hebben zitten afkluiven, om te zien hoe ze hem de das kunnen om doen. Ik heb zo'n idee te weten waar Westerling wel heen wil en wanneer dit zo is, kan de T.N.I. nog pret aan hem beleven. Intussen zit de Indonesische regering niet stil en doet alles om uitwijzing van Wes terling naar Indonesië te verkrijgen, doch dit zou m.i. een schande voor de Engelse rechtspraak zijn. Tussen Engeland en Indonesië bestaat geen uitleveringsovereenkomst, noch voor misdadigers, noch voor politiek ver volgden. Kap. Westerling is geen misdadiger. Zijn grootste misdaad was de regering van In donesië en haar strijdbare legermacht, de T.N.I., voor de gehele wereld belachelijk te maken en haar innerlijke gammelheid aan te tonen. Nu bestaat er voor een Indonesiër welis waar niets ergers als „maloe", belache lijk te worden gemaakt, doch dit kunnen geen gronden voor uitlevering zijn. Ik houd het daarom op de rechtspraak van de Engelse rechter, die nog kort gele den, toen Amerika uitlevering eiste van een politieke vluchteling, afwijzend be schikte en de man doorzond naar Polen. Ik hoop dat èn de rechter èn de advocaat èn de getuigenis van Westerling's vriend Thiesen, hem er door zullen slepen. Maar dan ligt er nog een andere zaak te behan delen voor onze regering. Zij zouden onze Indonesische „partner" in de Uniezaak er op kunnen wijzen, dat het in beschaafde landen of landen, die er voor willen doorgaan, een goede gewoon te is om vrouw en kinderen buiten 'n ge ding tegen hun man of vader te laten en dat het zeker onbetamelijk is hen als "ij zelaar vast te houden. Mevr. Westerling en haar kinderen mogen Indonesië im mers niet verlaten. Een kind kan voelen waarom men dit doet. Wat gaat „Den Haag" hiertegen doen? H. OEKMAN. FEEST OP „BUITENZORG". A.s. V/oensdag is het feest op „Buiten zorg" aan de Heideweg. Dan is het 5 jaren geleden, dat zuster H. Heimans de leidmg van het bekende rusthuis op zich nam. Door hare voortreffelijke eigenschappen bereidt zij een aantal oudere inwoners on zer gemeente daar een genoeglijke en zon nige levensavond, waarom het haar op de receptie, welke Woensdag wordt gehou den, niet aan belangstelling zal ontbreken. GEBOREN. Cornelia Wilhelmina Maria, dochter van C. P. Merts en C. M. Vegten, Gen. Winkelmanstraat 23. Wilhelmina, d. van F. Slijper en J. van Aalderen, Schriks- laan 23. Wilhelmus Leendert Paulus Ma ria, zoon van W. J. Pas en J. de Jong, Kampweg 36. Frederik, zoon van H. B. C. Nues en E. S. van 't Hoenderdal, Gen. Spoorstraat 46. Antoinette, dochter van H. B. C. Nues en E. S. van 't Hoender dal, Gen. Spoorstraat 46. Wilma Albertha, dochter van R. Afman en A. Timmer, Molenstraat 37. Anthonius Cornelis Ma ria, zoon van C. A. van 't Klooster en H. H. Versteijne, Schrikslaan 39a. Hendrina Gerarda Jacoba, dochter van B. J. Wes- selkamp en P. Merts, Gen. Spoorstraat 52. Anke Geraldina Marianne, dochter van G. Buitenhuis en L. M. W. v. d. Horst, Pe- likaanweg 13. ONDERTROUWD. C. J. Hillaert, 25 jr„ spoorambt., Nieuweweg 32 en C. H. van Dijk, 25 jr„ Gen. Winkelmanstraat 2b. W. J. Lagemaat, 27 jr„ magazijnchef, Koren- weg 3 en J. J. M. Bal, 21 jr„ Heuvelweg 1. J. G. Hovenier, 28 jr„ gem.ambt., Hilver sum en S. van Merkesteijn, 20 jr„ Rem- brandtlaan 6. GEHUWD. G. van 't Klooster, 23 jr„ pa pierbewerker en E. W. Kok, 22 jr„ Eigen domweg 54. J. Herrebrugh, 25 jr„ han delsemployé en J. Bergh, 30 jr„ Steen- hoffstraat 29. OVERLEDEN. Frangois J. H. Verbeeck, 35 jr„ ongehuwd, Heideweg 14. Cornelis van Bekkum, 27 jr„ ongehuwd, Soester- bergsestraat 125. Johannes L. Bouwens, 58 jr„ geh. met G. A. Gombert, Da Costa- laan 8. Bezoek van Mevrouw Roosevelt ten Palei- ze. - De ontvangst door H. M. de Koningin en Prins Bernhard achter het Paleis. V.l.n.r. Prinses Beatrix, Prinses Marijke, Prins Bernhard, Prinses Margriet, Mevr. Roosevelt, de Koningin en Prinses Irene. De pessimisten, die de Nationale Reclasse- ringscollecte in onze gemeente wel wat hebben geremd, kregen toch ongelijk. Hoewel hunne overweging inderdaad niet zonder grond was. Ze zeiden: Deze collec te moet mislukken, zo kort na de gehou den inzamelingen voor „Zonnestraal", de Stichting 1940-'45 en het Rode Kruis. Wij althans zien geen kans daar nu weer col lectanten voor te krijgen. Zelfs het zo bui tengewoon actieve dames-comité te Soes- terberg, dat dergelijke collecten steeds met lust arrangeert, sprak zo. Mogelijk juist omdat ze zich pas drie maal zo had den ingespannen. Maar ook_de_uertegen- woordigers van een belangrijke groep in onze gemeente bleken, naar zij beweer den, niet in staat ook maar één collectant voor ons doel te winnen. Een lichtpunt was, dat in de R.K. Kerk onze collecte werd aanbevolen en de meisjes-collectan ten door de kapelaan over het „goede werk" der reclassering werden ingelicht. Maar overigens is de medewerking toch nog zeer meegevallen. We mochten niet minder dan 68 collectanten in ons huis ontvangen om af te rekenen. En wat zij als buit binnen brachten beliep de som van 1298.22. Mogen we nu ook voor deze collecte niet zeggen: „Soest was weer best De meeste collectanten hebben met genoe gen gewerkt. Slechts door enkelen werden ze aan de deur bepaald onheus behandeld. Velen klaagden wel over te veel collecten. Anderen motiveerden hun weigering met drogredenen. Maar de massa onzer goede medeburgers was vriendelijk, voorko mend en welwillend, omdat ze sympathi seerden met de reclassering. Al die gulhartige gevers betuigen we hier onze vriendelijke dank. Een woord van zéér hartelijke dank komt toe aan hen, die zich zo belangeloos hebben ingespan nen; aan de collectanten, die zo met plei- zier deur aan deur hebben aangebeld en zich door niets lieten ontmoedigen en dan de meisjes, die zo vrolijk rammelden met hun bussen! Maar zeer in het bijzonder willen we onze dank uitspreken aan Me vrouw Krug-Vermeulen en de heren J. B K. de Jong, D. P. van Zutphen en K. van Tol, die ons op bijzondere wijze met raad en daad hebben bijgestaan. Zoals we echter in de aanvang reeds op merkten: de pessimisten hadden niet ge heel en al ongelijk. We zijn het daarom ook hartgrondig eens met „Oekman", als hij in de Soester Courant pleit voor be perking der collecten. Het komt ons voor, dat men zich moest bepalen tot algemene collecten voor alle gezindten, d.w.z. waar de belangen van personen van alle ge zindten bij betrokken kunnen zijn. Zo al leen kan o.i. ook met enig recht op de pu blieke weg aan iedereen een gave worden gevraagd. En dan b.v. met onderlinge be spreking en overleg in het begin des jaars, van de leiders der diverse grote instel lingen; vooral in verband met de verde ling van de nodige tijdruimte tussen de verschillende collecten. C. BUITENDIJK. Secr. Uitvoerend Comité Nat. Reclass. Collecte. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennnis van belanghebben den, dat gelegenheid tot kosteloze inen ting tegen pokken wordt gegeven op Woensdag 28 Juni 1950 te SOEST om 2 uur n.m. precies in een leslokaal der o.l. school Kerkebuurt aan de Middelwijkstraat en om 3 uur n.m. precies in een leslokaal van de Maria- school aan de Mariastraat. te SOESTERBERG, van 2-2.30 uur n.m. precies, ten huize van dokter A. Th. M. Splinter, gemeentegeneesheer, Amers- foortsestraat 3. F.en week later zal op dezelfde plaatsen en tijden gelegenheid worden gegeven tot het nazien der inentingen. Aan belanghebbende ouders wordt ver zocht het trouwboekje mede te brengen en de armen der in te enten kinderen voor af goed te wassen. Tevens wordt herinnerd aan de bepalin gen der Inentingswet, welke de verplich ting bevatten van de inentingen vóór de eerste verjaardag der kinderen óf indie ning van een bezwaarschrift volgens het vastgesteld model, ten gemeentehuize verkrijgbaar. 5e NATIONALE O.S.B.-ZONNEGLOREN- WANDELTOCHTEN. Door de Utrechtse Chr. Wandelsportver. „Op Sterke Benen" wordt morgen, Za terdag 24 Juni, de ,,5e Nationale O.S.B.- Zonnegloren-wandeltochten" gehouden. In tegenstelling met voorgaande jaren zul len deze wandeltochten niet vanuit Utr. doch vanuit Soest en wel vanuit sanato rium „Zonnegloren" plaats vinden. Het doel van deze tochten is afdracht van het batig saldo aan het suppletiefonds van het sanatorium „Zonnegloren", welk fonds ook on- en minvermogende T.B.C.-patiën- ten in staat stelt een sanatorium-verple- ging te ondergaan. De directie van „Zonnegloren" zal al het mogelijke doen haar gasten-wandelaars- (sters) op een zo prettig mogelijke wijze te ontvangen. De afstanden bedragen 30 en 35 k.m. voor personen van 16 jaar en ouder, 20 k.m. voor personen van 12-16 jaar en 10 k.m. voor personen van 10-12 jaar. Ingeschreven kan worden bij J. Rietveld, Framboosstraat 11, Utrecht, alsmede aan de start. Naast groepsprijzen (groep 12 personen! zijn er voor de beste algemene indruk ex tra prijzen beschikbaar gesteld. Deze zijh o.a. beschikbaar gesteld door B. en W. van Soest, de Vereniging „Zonnegloren", de Ned. Spoorwegen, de studentenorganisa ties U.S.C., Unitas en U.V.S.V., de dag bladen „Trouw" en „Utrechts Nieuws blad", de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer Utrecht en de Provinciale Utrechtse Bond voor Vreemdelingenver keer. Het vertrek vindt plaats vanuit sa natorium „Zonnegloren": voor de 35 k.m. den om 15 uur. VOLLEYBAL. Dinsdagavond speelde het team van de Brigade Soestdijk van de Koninklijke Ma rechaussee haar 6e wedstrijd. De Baarnse Politie was thans op bezoek in Braamhage en deze verloor met 2-0, door de twee sets te verliezen met 10-15 en 15-11. Ook de vriendschappelijke revanche-par tij werd een overwinning voor de Mare chaussee. SLUITING GEMEENTESECRETARIE. Vrijdag 30 Juni a.s. zal de gemeentesecre tarie, de hulpsecretarie te Soesterberg en het kantoor van de gemeente-ontvanger gesloten zijn. De Ambtenaar van de Burgerlijke Stand zal echter op die dag van 9 tot 10 uur ter secretarie zitting houden, uitsluitend voor noodzakelijke gevallen. (Ingang achterzijde.) MOOI RESULTAAT. Bij de dezer dagen te Utrecht gehouden Ulo-examens slaagden alle candidaten van de R.K. Ulo-school alhier voor het diplo ma B. Het waren Lucie de Jong, Henk Hilhorst, Gerrit Peek, André Sukkel en Martien Uyland.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1