Het grote schaakbord. De boksende wereld. SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. 26e JAARGANG No. 51. Boreao i Vau WeedestraAl M - TdeloOD 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. DINSDAG 4 JULI 1950. De laatste gebeurtenissen tonen weer eens aan, dat de wereldpolitiek steeds nieuwe en zelden aangename verrassingen oplevert. En iedere verrassing is het gevolg van een zet op het wereldschaakbord. Eigenlijk moeten we spreken van de wereld-simultaanseance, want er wordt op een groot aantal borden tegelijk gezet. We hebben niet slechts te ma ken met twee spelers, die trachten elkander schaak te zetten, doch met een vrij groot aan tal opstellingen van de stukken, waarbij de spelers soms van de ene naar de andere partij lopen. Ook gebeurt het dat in één land twee stel spelers tegelijk aan de gang zijn en daar bij elkander soms ongewild in de wielen rij den. Dit krijgen we wanneer de politieke lei ders van een land andere doelen voor ogen hebben dan de economische leiders of wan neer er verschil van opvatting bestaat tussen de militaire chefs en de minister van Buiten landse Zaken. Het ziet er naar uit dat de verschuiving van de pion Korea op het schaakbord van de wereldpolitiek een dergelijke zet is, die de op stelling op een ander bord min of meer door kruist. Behalve het Koreaanse conflict is er nl. nog een ander spel aan de gang, waarin eveneens de Russen onverwachte zetten heb ben gedaan en dat voor Europa van misschien nog meer directe betekenis is. Wij hebben hier het oog op de plotselinge be reidheid van Rusland om deel te nemen aan een Europees tarweplan. Zoals men zich zal herinneren, bestaat er een Wereld-Tarwe- Overeenkomst, waarbij de tarwe-aanbiedende landen en de tarwe-invoerende landen afspra ken hebben gemaakt over de prijzen. Bij de tarwe-producenten hielden Argentinië en Rusland zich afzijdig, zodat het aanbod alleen kwam van de Verenigde Staten, Canada en Australië. Het was dus wel zeer opvallend, dat Rusland kort geleden plotseling het aanbod deed mee te doen aan een Europese tarwe-overeen- komst. Men nam het aanbod nauwelijks ern stig, maar langzamerhand bleek, dat de Rus sen wel degelijk van plan zijn tarwe aan West-Europa te gaan leveren. Voor een deel is dit te verklaren uit de toeneming van de landbouwproductie in Rusland zelf. Al zijn er geen betrouwbare berichten over de econo mische positie van Rusland, men kan veilig aannemen, dat -de landbouw ook daar thans vrijwel over de oorlogsgevolgen heeri~is, waar bij zonder twijfel op grote schaal is gemecha niseerd. Bovendien moet de kunstmestpositie belangrijk verbeterd zijn, omdat in Rusland rijke kalilagen zijn ontdekt en de opwekking van electriciteit door waterkracht snel wordt uitgebreid, waardoor een rijkelijke productie van stikstofkunstmest mogelijk is. Het is dus aannemelijk, dat Rusland ondanks zijn snelle bevolkingstoeneming en ondanks verbetering van de voedselvoorziening, wel weer graan zal kunnen uitvoeren. Doch waar komt deze plotselinge bereidheid om met West-Europa samen te werken van daan? Ook twee jaar geleden wisten de Rus sische economen toch wel, dat hun land spoe dig een tarwe-overschot zou hebben. Het ant woord ligt dunkt ons voor de hand; men be oogt ten eerste vergroting van de inter-Euro- pese handel, teneinde de Russische economie te versterken en men wil ten tweede Amerika met een overschot aan tarwe laten zitten. Rusland speculeert al enkele jaren op een nieuwe economische crisis in Amerika, waar voor inderdaad enkele voorwaarden aanwezig zijn. Deze crisis hopen de Russen te verhaas ten door tarwe, hout, enz. op de Europese markt te werpen, teneinde overproductie in de Verenigde Staten te veroorzaken. Dit poli tieke spel heeft een kans van slagen, omdat de Europese landen wegens hun dollartekort iedere mogelijkheid aaugrijpen om tarwe e.d. producten buiten de dollar-zone te kopen. Een „ongeluk" in de ring had de dood van een 26-jarige bokser uit Breda tot gevolg. (Krantenbericht.) Heel de wereld doet aan boksen, Boksen doet de diplomaat, Boksen doet de woningzoeker, Boksen maar van vroeg tot laat. Plannen worden zwaar bekeken, Ja, men bokst ze voor elkaar, Kan men niet met plannen komen, Zie Korea.boksen maar. Boksen moet de harde werker Om de strijd voor het bestaan, Boksen, omdat steeds de prijzen Zoetjes naar de hoogte gaan. Velen gaan naar boksen kijken, De belangstelling is groot: „Misschien slaan deze sterke kerels In de ring elkander dood". Wat verwacht men in een wereld, Die veel kletst en altijd vecht, Immer denkt aan beter worden, Ook al gaat het and'ren slecht. Sportverdwazing oorlogsdreiging, De sensatie blijft gelijk, Doch die dingen zet de wereld In z'n narigheid te kijk. Maar nu komt plotseling het uitbreken van de Koreaanse vijandelijkheden en al kunnen we daar ook een zet tegen Amerika in zien, het effect zal zijn, dat de zet op de tarwe- markt erdoor verijdeld zal worden. Bij de po ging om Zuid-Korea te veroveren, zal wel bij de Russen de bedoeling voor zitten het laatste bruggehoofd van het Amerikaanse leger op het Aziatische vasteland op te rui men, teneinde straks als de aanval op For- mosa begint, in de rug volkomen te zijn ge dekt. Maar door deze oorlogsdaad wordt een hernieuwde stijging van alle prijzen hoogst waarschijnlijk. Wij vermeldden reeds de spe culatie in rubber, katoen, metalen, enz. en nu het werkelijk tot vechten gekomen is, zullen de granen wel niet achter blijven. Misschien dat de Russen in Korea strategisch hun doel zullen bereiken, maar dan zullen zij hun economisch doel, om Amerika in een crisis te storten, tegelijkertijd hebben verijdeld. Belgische mïjnenleggers in Rotterdam. Gisterenmorgen arriveerden v.l.n.r. de Belgische mijnenleggers George Lecoints en Adrien de Gerlache aan de Parkkade te Rotterdam. Op de achtergrond de Finse viermaster „Viking". PER AUTO DWARS DOOR AFRIKA. Ongeveer half November zal voor de eerste maal een monster-ralley worden gehouden voor automobielen, waarbij de Ralley van Monte Carlo kinderspel zal zijn. Het is de Ralley Mediterranée le Cap, 'n autotocht vanaf Algiers over de keerkring naar Kaapstad, welke in 1939 was ont worpen, doch, wegens het uitbreken van de oorlog, nooit gereden is geworden. Deze race, waarnaar grote belangstelling zal uitgaan over de gehele wereld, we gens het uitgebreide internationale gezel schap deelnemers, zal ook door onze ge meente met belangstelling worden ge volgd, daar het deelnemen van een Soes- ter equippe waarschijnlijk is. Het is onze plaatsgenoot, de bekende au tomobiel-sportman P. Olyslager, nazaat van de vroegere vliegenier Olyslager, die met nog twee personen, aan deze ralley zal deelnemen. De drie deelnemers zijn thans bezig zich door de berg van voorbereidingen heen te werken en trachten de vele moeilijkhe den te overwinnen, welke een dergelijke tocht vergt. De auto, waarmede gereden wordt, zal waarschijnlijk een Ford Sationscar zijn, uitgerust met extra tanks voor benzine en water, terwijl de motor wordt voorzien van een speciale lucht- en oliefilter en koel-installatie. In het reglement van deze ralley is uit voerig beschreven, waaraan iedere deel nemer moet voldoen. Zo moeten alle mo gelijke onderdelen voor motor en auto worden medegenomen, daar men zelf on derweg moet repareren. Er moeten gewe ren, verbandartikelen en medicamenten worden meegevoerd, alsmede touwen van 60 meter lengte om water te kunnen put ten uit de woestijn-putten van de Sahara. De auto, die minstens 19 c.m. hoog van de grond moet staan, kan bovendien in het zand blijven steken, waarom moet wor den meegevoerd een rijbaan van 20 me ter, welke gevormd wordt door 2 touwen van 20 meter lang, waartussen smalle houten latjes zijn bevestigd. Minstens 2 reserve-wielen en buiten- en binnenban den vormen verder een onderdeel van de uitgebreide bagage. De verzengende zonnestralen in Afrika, die een verblijf in een auto wel zeer on aangenaam maken, worden opgevangen door de bagage, welke op het dak van de auto wordt bevestigd. Uitgebreide veiligheidsmaatregelen zijn getroffen om de deelnemers, welke in de Sahara blijven steken, op te sporen. Vliegtuigen staan aan de rand van de woestijn startklaar om verdwaalden en gestranden op te sporen. De deelnemers moeten daarvoor een cautie storten van 1500.waarbij echter de bepaling, dat des nachts in de woestijn niet mag wor den gereden. Na de start in Algiers wordt dwars de Sahara doortrokken tot aan de Belgische Kongo. De route zal verder voeren langs de grote meren of, indien deze buiten hun oevers zijn getreden, om de oostkust van deze meren heen en vervolgens over Jo- hannesberg naar Kaapstad. Zes verplichte rustdagen zullen mens en motor welkom zijn gedurende deze tocht, welke 20.000 kilometer lang is. Er moet met een snelheid van minstens 35 kilo meter per uur worden verreden en daar hogere snelheden extra worden beloond in puntental, zal er veel van de wagens worden gevergd. Daar er acht verschillende Afrikaanse staten worden gepasseerd, moeten de deelnemers voorzien zijn van acht ver schillende soorten geld, benevens ge schenken e.d. om de dank voor de ont vangst der diverse stamhoofden naar be horen te kunnen waarderen. De heer Olyslager is al weken in touw om deze tocht voor te bereiden. Diverse personen en instanties hebben hun sym pathie betuigd en medewerking verleend of toegezegd. De kosten van deze tocht, welke c.a. 40.000.zullen bedragen, zullen eni germate worden gecompenseerd door ver goedingen voor reportages, foto's en films, welke onderweg zullen worden ge maakt. Bovendien zal de heer Olyslager na terugkomst over deze tocht een Doek schrijven. Dr. Paul Julien, de bekende Afrika-reizi- ger en de Afrika-wild-jager, de heer K. Schade, zullen de Soester equippe ver trouwd maken met de zeden en gewoon ten van de inlandse bevolkingen, terwijl een lijst van de meest noodzakelijke woor den in verschillende dialecten en talen in de maak is. De ontvangst in Kaapstad zal uiteraard groot zijn voor de deelnemers aan deze monster-ralley. Wij hopen met onze plaatsgenoten, dat 't hen gelukken zal, de zeer vele moeilijk heden te overwinnen, welke hen nog van het startsein scheiden. DE COLORADOKEVER. Daar practisch in alle aardappel-percelen larven van de Coloradokever voorkomen, wijzen de besturen van de A.B.T.B. en de C.B.T.B. hun leden er op, dat zij hun aard appel-gronden, waarin larven voorko men, zo spoedig mogelijk moeten bespui ten, mede in verband met 't feit, dat een spoedige controle kan worden verwacht. 6e RIT ZOMERCOMPETITIE. Woensdagavond werd op de Bosstraat de zesde rit gereden van de zomercompetitie van de ren- en toervereniging „Tempo". De uitslagen waren: A-klasse, 54 k.m., 1. C. Verschoor, 6 pnt. 2. R. van Asch, 5 pnt., 3. Heinhuis, 4 pnt. 4. Van de Weerd, 3 pnt. 5. Wijers, 2 pnt. 6. Van de Broek 1 pnt. B-klasse 45 k.m.: 1. D. van Eugen, 3 pnt. 2. H. Iwaarden, 2 pnt. 3. J. Dolstra 1 pnt. C-klasse, 30 k.m.: 1. J. Bon 3 pnt. 2. G. Bunschoten 2 pnt. 3. C. de Jager, 1 pnt. DEMONSTRATIES REDDEND ZWEMMEN. In het Soester Natuurbad hebben Zater dagmiddag een 100-tal leden van de red dingsbrigades uit Amersfoort, Culem- borg, Tiel, Utrecht, Zeist en Zaltbommel, demonstraties gegeven in het reddend zwemmen. Na een openingswoord van de heer J. Vastenburg, waarin hij het gemeentebe stuur en de Stichting Soester Natuurbad dank bracht voor de medewerking, werd het reddend zwemmen gedemonstreerd in vele variaties. Middels een uitvoerige toelichting per microfoon door de heer M. C. van Velzel, de technische leider van de Utrechtse Reddingsbrigade, konden de aanwezigen het doel en de opzet van deze demonstra ties goed volgen. De diverse brigade-groepen brachten al len een verschillende demonstratie, wel ke nummers door klein en groot met Op de 38e breedtegraad, welke ergens in midden-Korea onzichtbaar het land in 'n Zuidelijke en een Noordelijke helft ver deelt, werd vorige week een overduide lijk antwoord gegeven op de vraag, die menigeen zich de laatste tijd stelde, de vraag namelijk, welke waarde er was te hechten aan de plechtig gedane belofte van bijstand, in gjval een der leden der Verenigde Natie? het slachtoffer van agressie zou worden. Even leek het, dat het een antwoord zou worden, waaraan de wereld niets heeft, toen het er de schijn van had, dat het bij schone beloften zou blijven. Dat het een vergaderen zonder eind zou worden met tot slot de nodige resoluties. Amerika hakte de knoop door, om vóór het tot een definitieve beslissing in de Veiligheidsraad was gekomen, reeds daad werkelijke hulp te verschaffen. In hoeverre dit al of niet strookt met de letterlijke overeenkomst kan ons koud la ten. Hier werd juist gehandeld en in de geest der overeenkomst. Waneer een land te hulp moet worden ge sneld, heeft het niets aan goedwillende vergaderingen van le en 2e kamers der diverse landen, waarin men eerst eens in gemoede gaat bespreken welke hulp nodig is en in welke mate die zal worden geboden. Wij zijn Amerika daarom dankbaar, dat het niet aarzelde met het nemen van deze verantwoordelijke beslissing. Hetgeen vorige week zover van huis ge beurde, had voor hetzelfde geld dicht over onze eigen grenzen kunnen plaata vinden. Ik ben er van overtuigd, dat de overval op Zuid-Korea alleen maar moest dienen om vast te stellen, hoe de reactie der Westelijken zou zijn, indien het werkelijk eens tot grensoverschrijdingen zou ko men. Het antwoord is gelukkig duidelijk geweest en heeft geen twijfel laten be staan. In de grond der zaak is misschien juist daardoor de kans om de vrede te hand haven groter geworden, al klinkt het ook paradoxaal. Leest U hierin nu niet, dat Oekman zo'n ijzervreter is. Bewaar me, néé. Ik vind het diep treurig, dat ergens op de- wereld weer jonge kerels vallen en on schuldige moeders en kinderen aan bom bardementen bloot staan. Dit moest gebeuren, Het kon niet anders worden opgelost. Hier werkt een teven stander, waarmee niet te onderhandelen, is en die steeds op expansie uit zal blij ven en dit vooral, wamieer wij in dezelf de fout van toegeven zouden vervallen als in de jaren vóór de laatste wereldoor log. Dat mocht niet en dat gaat niet. Juist om de Vrede. H. OEKMAN. een enthousiasme en grote ernst werden uitgevoerd en afgewerkt. De grootste aandacht ging natuurlijk uit naar de auto met bestuurder, welke te water ging. Na zes minuten deed de be stuurder het portier open en zwom rustig naar boven. Er werd ons verzekerd, dat men in de practijk op üeze wijze 15 tot 20 minuten onder water kan blijven en men gedurende die tijd voldoende lucht blijft houden boven de waterkolom. Deze oefening werd ook uitgevoerd als een redding, door het openen van het por tier van de auto, door een te water ge sprongen zwemmer. De diverse grepen, welke getoond werden op het gebied van vervoer van drenkelingen en het zich be vrijden van zinkende mensen benevens de E.H.B.O.-behandeling, welke na het aan" de wal brengen van geredde personen volgde, gaven een zeer goede indruk van de bekwaamheid van de demonstranten. Na afloop bracht de heer Vastenburg dank voor de medewerking door de poli tie en propageerde hierbij de oprichting van een Soester Reddingsbrigade. SCHIETWEDSTRIJDEN OP „ORANJEHOF". Woensdag 12 Juli a.s., te 2 uur, zal de Burgemeester, Mr. S. P. Baron Bentinck, het openingsschot lossen voor de op Oran jehof te houden schietwedstrijden, welke zullen worden gehouden ter viering van het 5-jarig bestaan van de Soester Politie Sport Vereniging. Voor de corpswedstrijden zijn uitgenodigd de schietverenigingen van Baarn, 's Gra- veland, Loenen, Spakenburg, Hilversum Amersfoort en de schietvereniging Luit. Generaal Van Spijk alhier. Deze zeven verenigingen zullen met de S.P.S.V. de strijd aanbinden om de lau werkransen en medailles, welke zijn uit geloofd voor de beste prestaties, voor corps en personeel. Daar niet alle schuters op één dag strijd kunnen leveren, is het volgende program ma vastgesteld: 12 Juli: Lt. Gen. Van Spijk en S.P.S.V. 15 Juli: Baarn en 's Graveland. 19 Juli: Hilversum en Amersfoort. 22 Juli: Loenen en Spakenburg.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1