De vragen van de dag in de landbouw. SOEST. SOESTERBERG. Al wat Uw huid Sinds meer dan 100 jaar, met een korte on derbreking tijdens de oorlog, wordt jaarlijks een twee-daags landbouwcongres gehouden, het Landhuishoudkundig Congres, waar zich gewoonlijk een honderdtal mensen verzamelt, die in de meest uiteenlopende functies in de landbouw werkzaam zijn. Zoals men reeds ge lezen zal hebben, was dit jaar Middelburg de plaats van samenkomst en het gezelschap was als gewoonlijk weer zeer gemengd. Men trof er echte landbouweconomen, aan, maar ook land- en tuinbouwconsulenten, tal van figuren uit de landbouworganisaties, practi- sche landbouwers, oud-leerlingen van land bouwscholen, enz. Dit gemengde karakter van de deelnemers is een van de grootste aan trekkelijkheden van dit congres. Men komt hier niet in een besloten kringetje, zodat de meningen en ervaringen van mensen, die op zeer uiteenlopend gebied werken en toch alle een taak in de landbouw te vervullen hebben, kunnen worden uitgewisseld. De onderwerpen, die op dit congres worden behandeld, hebben doorgaans betrekking op de grote vraagstukken van de dag en ook ditmaal was dat het geval. De eerste dag was gewijd aan de vraag hoe de toenemende ver zouting van het binnenwater kan worden te gengegaan en welke mogelijkheden de land aanwinning biedt, de tweede dag begon met een lezing van de directeur van het Recobaa, Ir N. H. Blink, over de Nederlandse afzet markten, waarna de secretaris van de Cen trale Gezondheidscommissie voor Dieren, de heer L. P. de Vries, het plan tot bestrijding van de runder t.b.c. besprak. Verdiept men zich in de strekking van deze lezingen, dan heeft het congres zich ten zeerste bezig gehou den met de fundamentele kwestie van het be houd van de vruchtbaarheid van de bodem door aandacht te besteden aan de kwaliteit van het grondwater, waarmee de afsluiting van zeegaten en de inpoldering van nieuwe gebieden samenhangt. Van even groot actueel belang is de sanering van onze veestapel, ter- Wijl een gezonde bodem en een gezonde vee stapel alleen kunnen renderen wanneer er vol doende afzetkansen zijn. De onderwerpen vormden dus een samenhangend geheel. In alle provincies is de t.b.c kwestie reeds uit voerig besproken, maar het zal de veehouders interesseren te vernemen, dat de heer de Vries mededeelde, dat spoedig een beslissing kan worden verwacht over het al of niet verplicht merken van de reageerders. Er is een stro ming, om alleen een indirecte verplichting op te leggen, waarbij men het recht op subsidie en op terugbetaling van de spaarheffing ver speelt als men reageerders niet laat merken, terwijl een meer algemene stroming er op aan dringt alle reageerders zonder onderscheid op afdoende wijze van een duidelijk merk te voorzien. De toewijzing van regeringsgeld is thans zo goed als in kannen en kruiken, ter wijl over de besteding van het boerenkwartje wel overeenstemming bereikt zal worden. De heer Blink legde er de nadruk op, dat van onze totale landbouwproductie ruim tweeder de in het binnenland wordt gebruikt; van de meeste akkerbouwproducten natuurlijk een veel hoger percentage, terwijl de voortbreng selen van de veehouderij en van de tuinbouw meer op export zijn aangewezen. Van die ex port blijft het grootste deel, eveneens weer ongeveer twee derde in West-Europa en de rest vindt zijn weg naar alle mogelijke lan den van de wereld. Als Engeland niet zoveel boter en kaas uit de Overzeese gewesten van het Britse Gemenebest aanvoerde, zou West Europa voldoende afzetgebied vormen voor het Nederlandse en Deense zuiveloverschot. Maar doordat de Australische en Nieuw-Zee- landse boter nu eenmaal vooral naar de En gelse markt komt, hebben wij vrij grote af- zetzorgen. Spreker deelde mede, dat er on langs een nieuw contract met Engeland was afgesloten, doch toen later de vraag werd ge steld, wat die overeenkomst betekende voor de zuivelexport, kon hij daarop geen antwoord geven. Hij bevestigde wel het bericht van de Stichting voor de landbouw, dat geen eieren zullen worden geleverd wegens de te lage prijzen, die Engeland wilde betalen. Wij kon den ons de weelde veroorloven die prijzen te weigeren, daar Duitsland op het ogenblik een goede afnemer is. Uit andere bron vernamen wij, dat de levering van een belangrijke hoe veelheid boter is overeengekomen, waarvan de prijs echter niet bevredigend is. Dit schijnt samen te hangen met de behoefte, die Neder land op het ogenblik aan sterlingvaluta heeft. Intussen wordt onze landbouw bedreigd door niet-economische gevaren, waaronder de ver zouting van het binnenwater wel een der be langrijkste is. De inleider, die dit onderwerp behandelde, Ir A. Volker, deelde mede, dat het brakke water in het noordelijk deel van Noordholland bijv. vrijwel geheel wordt ver oorzaakt door het zout, dat door Norton-put- ten en gaswellen van grote diepte naar boven komt. Voor het slaan van dergelijke putten moet men afsluitende kleilagen in de onder grond doorboren en dat werkt precies op de zelfde wijze als een gat, dat men in de bodem van een schip boort. Ook diepe ontwatering voor nieuwe polders, diepe bouwputten en zandzuigerijen kunnen dergelijke „perforaties" van de ondergrond veroorzaken. Alle waarne mingen tonen dan ook aan, dat het zoute wa ter van de kust uit steeds verder het land in dringt. Belangrijk zou het dan ook zijn als we de zeegaten tussen de eilanden konden slui ten, waardoor grote zoetwaterreservoirs in de plaats zouden komen van het zeewater van thans. De andere inleider over deze kwestie, Ir J. A. Bruggeman, besprak hetgeen op dit gebied zou kunnen worden gedaan en gaf daarbij een middel aan om een deel van de daaraan ver bonden grote kosten bijeen te brengen. Ieder jaar gaat in ons land ongeveer 2500 ha land verloren voor woningbouw, industrieterrein, wegenaanleg, sportvelden, vliegvelden, havens enz. Wanneer men nu op deze gronden een heffing zou leggen van omstreeks 10.000. per ha, dan zou iedere hectare grond, die ver loren gaat, ook weer de kosten goedmaken van de aanwinning van één hectare nieuwe grond. Gewoonlijk worden landbouwgronden, die een andere bestemming krijgen veel en veel meer waard, zodat een verhoging van de prijs met ƒ1.per vierkante meter niet te zwaar wordt geacht. Een gedachte, die zeker overweging verdient. Zo ziet men, dat dit Landhuishoudkundig Con gres inderdaad vraagstukken behandelde, die voor onze „landbouwhuishouding" van de grootste betekenis zijn. Met een honderd jaar geschiedenis achter de rug, is dit congres dus nog steeds een levend element in de natio nale landbouw. JEUGDIGE ZWERFSTER. In de nacht van Zaterdag op Zondag hield de politie een wielrijdster aan toen deze zonder licht door de gemeente reed. De verbaliserende agent proefde, dat zij een gefingeerde naam opgaf en nam haar mee naar het bureau. Daar kwam aan het licht, dat de 21-jarige jongedame drie weken geleden de ouderlijke woning had verlaten en zwervende was en de nacht doorbracht onder de blote hemel. DENK OM DE VENTVERGUNNING. Het komt voor, dat ijsventers, woonachtig buiten Soest, zonder vergunning hier hun ijsjes willen slijten. De politie kan dit niet tolereren en gaat voor dergelijke overtre dingen in het vervolg proces-verbaal op maken. GESLAAGD. Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen Indisch recht Mej. H. Massink, alhier. KELDERBRAND. Vrijdagmiddag werd de brandweer ge alarmeerd voor een vermoedelijke brand in een kelder van een perceel aan de Ei gendomweg. De grote rookontwikkeling noodzaakte de brandweermannen hun gasmaskers op te zetten. Bij het onderzoek in de kelder bleek, dat een hoeveelheid chemicaliën had vlam gevat. In korte tijd had de brandweer het vuur geblust en verder onheil voorkomen. „DE SCHOUW" VERGROOT. Hotel-Café-Restaurant „De Schouw" aan de Birktstraat alhier, is thans gereed ge komen met een verbouwing en moderni sering. Door aankoop en verbouw van een naast het hotel gelegen pand is deze zaak zeer vergroot. Was de eerder uitgevoerde verbouwing en aanbouw van een ruime en lichte zaal reeds een goede verbetering, thans telt „De Schouw" niet minder dan 14 hotel kamers, waardoor het aantal bedden tot 40 kon worden opgevoerd. Voor de hotel afdeling is een aparte ingang verkregen, terwijl tevens een kleinere intieme re creatiezaal tot de aanwinsten behoort. De moderne verlichting en de prima stoffe ring en meubilering geven een keurig ca chet aan de zaak, terwijl mede de aan wezigheid van warm en koud stromend water en een prima badkamer het geheel tot een gezellig home maken. De verbouwing werd ontworpen en uit gevoerd door de heer W. van Reijn al hier, terwijl het schilderwerk door de fa. J. C. Jaarsveld alhier en het loodgieters- werk door de fa. Pas te Soesterberg werd uitgevoerd. Wij wensen de heer La Grouw succes met zijn in alle opzichten moderne zaak. GEEN CLANDESTIENE VESTIGING. De politie maakte proces-verbaal op te gen een persoon, die zich clandestien in Soest had gevestigd. JAARVERGADERING T.T.V. „SOESTDIJK". De Tafeltennisvereniging „Soestdijk" hield Zaterdagavond haar 2e jaarvergadering in St. Ludgardis. Bij afwezighed van de voorzitter leidde de secretaris, de heer J. Dahlberg, deze vergadering. Na goedkeuring van de jaarverslagen van secretaris en penningmeester werd door de vergadering misnoegen geuit over het tijdelijk bedanken van sommige leden tij dens de zomermaanden. Door het aanvaarden van enkele regle mentswijzigingen werd het mogelijk ge maakt jongens vanaf 14 jaar als adspi- rantlid toe te laten. Besloten werd voorts tijdens de vacantie niet meer te spelen en het gesloten sei zoen de volgende week te laten ingaan. Het nieuwe seizoen zal worden geopend met een tournooi, met het doel de op brengst hiervan voor de competitie te be stemmen. Bij de hierop volgende bestuursverkie zing werd als voorzitter de heer J. Dahl berg gekozen, terwijl de heer B. Dahlberg het secretariaat van zijn broer overnam. Het aftredende bestuurslid de heer B. Borgts werd herkozen. In de rondvraag werd de reiskostenver goeding, welke zwaar op het budget drukt, uitvoerig besproken en het bestuur zegde voor het nieuwe seizoen een ande re regeling toe. In het nieuwe seizoen zal het aantal teams van 4 tot 6 worden uitgebreid, waaruit de gestadige groei der vereniging bleek. SEMPER AVANTI ZONG IN MILITAIR SANATORIUM. Maandagavond zong de Soester Koorver eniging „Semper Avanti", onder leiding van haar dirigent Lex Karsemeijer, hier toe uitgenodigd door de geneesheer-di recteur van het Militair Sanatorium te Amersfoort, voor de zieke militairen, die aldaar verpleegd worden. De 4 paviljoens, waaruit het sanatorium bestaat, werden ieder afzonderlijk be zocht, terwijl bij elk paviljoen een zestal nummers werden uitgevoerd. Dat deze muzikale rondgang bij de militairen zeer in de smaak viel, bewees het daverende applaus, waarmee Semper Avanti na ie der nummer werd beloond. NUTSSPAARBANK TE SOEST. In Juni werd bij de Nutsspaarbank alhier ingelegd een bedrag van 77.682,70, te rugbetaald 44.119,67. Er werd dus meer ingelegd dan terugbetaald 33.563,03. In deze maand werden 36 nieuwe boekjes afgegeven. Het totaal aantal inleggers in Soest is thans gestegen tot 1556, met een totaal tegoed van 933.664,66. Op de scholen, waar aan de leerlingen gelegenheid geboden wordt tot sparen, werd in Juni 857 maal een bedrag ge stort, tot een totaal van 543,15. KETTINGHONDEN-LEED. Verscheidene kettinghonden werden in de afgelopen maand aan een controle onder worpen door de Inspecteur van de afd. Soest van de Vereniging tot Bescherming van Dieren. Meerdere hokken waren niet in orde of er lag te veel vuil en rommel in en bij de hokken. De respectievelijke eigenaren kregen op dracht ten spoedigste verbeteringen aan te brengen, terwijl een dierenarts ge raadpleegd werd voor een zieke ketting hond. Diverse woonwagenpaarden werden even eens gecontroleerd en het bleek, dat één paard zodanig vermoeid was, dat het geen stap meer kon verzetten. Op last van de inspecteur moest het een week rust hou den. In de Kerkstraat en omgeving wer den gevallen gemeld van kattenvergifti- ging, hetgeen veel lijden voor de dieren meebracht. Verder bleek, dat een bejaarde plaats genoot zich bezig hield met het vangen van vogels onder een vangraam en met het doden der gevangen vogels. Het asyl bewees zijn bestaansrecht door de opname van verschillende zwervende honden en een kat. Het gelukte steeds goede tehuizen te vinden voor deze bees ten. In één geval slechts werd de hond door de vereniging terug gehaald, daar deze door zijn nieuwe baas aan de ketting was gelegd. De Vereniging tot Bescher ming van dieren geeft geen honden af, welke als kettinghonden gebruikt wor den. In de drie maanden dat het asyl be staat, moest één hond worden afgemaakt wegens een ongeneeslijke ziekte. TERUG UIT DE TROPEN. De navolgende militairen worden dezer dagen uit Indonesië in Soest verwacht: M. Neus, Julianalaan 48b, per s.s. „Fair- sea", aankomst 2 Juli te Rotterdam. A. J. J. H. van Dilst, Ossendamweg 59, per s.s. „Sibajak", aankomst 5 Juli te Rotter dam. P. A. van Hengstum, Middelwijkstraat 1, per s.s. „Gen. W. C. Langfitt", aankomst 12 Juli te Amsterdam. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent navolgende gevonden voorwer pen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, iedere Woensdag en Zater dag van 14 tot 16 uur. Rozenkrans, japon-ceintuur, bos sleutels, wit kinderschoentje, kinderpistool, zilve ren boekenlegger, leren bal, hond, riiwiel- tas met inhoud, bruin hondje, handdoek en .zwembroek, glacé handschoen, insigne van dansclub, zadeldek van motorrijwiel, manchetknoop, portefeuille met inhoud, huisleutel, vulpen, zwarte leren handtas en padvinders-halsdoek. BOSBRAND. Zaterdagmiddag werd weer een bosbrand gemeld, welke was ontstaan in het Mon- nikenbos. Door het krachtig optreden van de brandweer kon het verlies aan bomen en struikgewas tot een oppervlakte van 2000 vierkante meter beperkt blijven. MOTORCLUB „SOESTERBERG" VERREED HAAR 2e FIETSRALLEY. De op Zondag gehouden ralley voor wiel rijders, georganiseerd door de Motorclub „Soesterberg", is weer een groot succes geworden. Niet minder dan 128 deelne mers verschenen om 2 uur aan de start bij het café „De Taveerne" te Huis ter Heide, waar elke minuut een koppel rij ders vertrok. Het parcours was 36 k.m. lang en ging over prachtige wegen en buitenplaatsen. Een half uur werd gerust in een kersenboomgaard te Bunnik. De gemiddelde snelheid was 12 k.m. oer uur. Er waren niet minder dan 12 contro leposten, die de rijders bij het telaat, te vroeg of van de verkeerde kant binnen - komen, strafpunten uitdeelden. Fraaie prijzen waren er beschikbaar gesteld. De uitslag was als volgt: le prijs, een be ker, 2 strafpunten, H. de Kruyf en H. van der Woude, Utrecht. 2. K. J. Albers en B. C. Albers, Utrecht; Mevr. J. Ver- kuyl, Zeist, 3 punten. 3. De heer en mevr. Jellesma, Soest, 3 pnt. 4. J. Houwer en J. Vis, Utrecht, 4 pnt. 5. H. J. Breul en J. F. Driezes, Utrecht, 4 pnt. 6. G. v. d. Berg, Zeist en Mej. L. van Roon, Utrecht, 4 pnt. 7. H. Brand en H. J. Bosboom, Soestdijk, 4 pnt. 8 H. Brouwer en D. Ra- vestein, Utrecht; J. Kouveld, Soesterberg, 5 pnt. 9. Mevr. L. Gadella, Zeist, 6 pnt. 10. R. Drost en J. Wiersma, Huis ter Heide, 6 pnt. Het hoogste aantal uitge deelde strafpunten bedroeg 331. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester is verhinderd om op a.s. Woensdag, 5 Juli, te Soesterberg zijn spreekuur te houden. Dit wordt deze, week op Donderdag 6 Juli, van 3 tot 4 uur gehouden. ER WORDT WEER GESPAARD Bij de gezamenlijke spaarbanken in Neder land blijkt over 1949 meer geld te zijn Inge legd dan terugbetaald. Het overschot was wel niet heel groot, maar bedroeg toch met inbe grip van de gekweekte rente 120 millioen gulden. Het totale tegoed steeg nl. van 3978 millioen gulden tot 4098 milloen gulden. Maar bij de verschillende spaarbanken was de ont wikkeling niet gelijk. Bij de Rijkspostspaar bank overtroffen ook in 1949 de terugbetalin gen de inleggingen nog met 35 millioen, maar het jaar daarvoor was het saldo met 99 mil lioen gedaald, zodat er toch naar verhouding een verbetering te constateren was. Bij de boerenleenbanken en bij de algemene spaar banken (of bondsspaarbanken) zien we daar entegen een positieve vooruitgang optreden. Bij de boerenleenbanken stegen de inleggin gen tot 33 millioen boven de terugbetalingen en bij de bondsspaarbanken bedroeg het posi tieve saldo 41 millioen gulden. Misschien is het andere verloop bij de Rijkspostspaarbank toe te schrijven aan het feit, dat deze instel ling zijn werkzaamheid hoofdzakelijk vindt onder een andere laag van de bevolking. Deze gang van zaken is aanzienlijk gunstiger geweest dan verwacht werd. In 1947 en 1948 werd nog voorzien, dat het spaartegoed in de eerste jaren snel zou worden ingeteerd wegens de grote tekorten op het nationale inkomen. Maar het is gebleken, dat in 1949 de gemid delde verdiensten juist sneller zijn gestegen dan de uitgaven. Ook andere statistieken tonen dit aan en dat dit geen fantasie is, wordt door de uitkomsten van de spaarbanken bewezen. Ons volk blijkt dus graag te sparen, als het er maar even de gelegenheid toe krijgt. Men beseft de waarheid van het vers je, dat o.a. door de spaarbank te Rotterdam wordt verspreid onder de schooljeugd en dat als volgt luidt: Wat kun je kopen voor een cent? Och, niet heel veel, dat is bekend Een centje is zo weinig waard Maar als j'er elke week één spaart Dan heb je aan het eind van 't jaar Toch al twee kwartjes bij elkaar. in tientallen gevallen voor haar genezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft, is Purol. 't Doet wonderen PANAMAKAN AAL WERKT MET VERLIES Hoe belangrijk het Panamakanaal ook is voor de wereldscheepvaart en in het bijzonder voor de verbinding tussen de Oostkust en de Westkust van de Ver. Staten, het kanaal kan zichzelf niet be druipen. De aanleg is indertijd ontzag gelijk duur geweest en nog steeds zijn grote onderhoudswerken nodig, waar door het kanaal thans voor 530 millioen dollar te boek staat, waarop 3% rente moet worden betaald. Afgezien van de afschrijvingen betekent dit reeds een last van 15 millioen dollar per jaar. In het boekjaar 1948-49 leverde het bedrijf echter in totaal niet meer dan 22 mil lioen dollar bruto-inkomsten op, waar van na aftrek van de kosten, maar één millioen netto overschot. Het totale te kort bedraagt dus alleen voor de rente- dienst al 14 millioen dollar per jaar, dat door de Amerikaanse regering gedragen moet worden. Deze slechte financiële toestand is niet alleen veroorzaakt door de stijging van de exploitatiekosten met 90%, maar ook door een aanzienlijke daling van het scheepvaartverkeer. Voor een groot deel is deze een gevolg van de ontwikkeling van de petroleumwinning in Venezuela en omliggende streken, waardoor het oostelijk deel van de Verenigde Staten zijn olie niet meer uit de Californische havens behoeft te betrekken. De ver scheping van aardolie door het Panama kanaal van West naar Oost beliep in 1939 15,44 millioen ton en in 1948 nog maar 1,77 millioen ton. Men had dan ook reeds lang het plan de kanaaltarieven voor beladen schepen te verhogen van 90 cent tot 1 dollar per ton en voor in ballast varende schepen van 72 op 80 dollarcent. Doch de scheep vaart heeft zich daar zo heftig tegen verzet, dat de invoering van het nieuwe tarief reeds driemaal is uitgesteld en thans niet eerder dan op 1 April 1951 van kracht zal worden. Tot verlaging van de lasten overweegt men ook een vermindering van de rente van 3 op 214% en een totale reorganisatie van de Pa namakanaal Maatschappij. Intussen is het kanaal voor de Verenigde Staten van zo grote strategische betekenis, dat men het ten volle verantwoord acht, wanneer de Staat de verliezen voor zijn rekening neemt.

Soester Courant | 1950 | | pagina 3