TASTEND EUROPA. T* T. Eventjes terzijde UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOEST DIJK V.G.L.O. SOEST. SOESTERBERG. IN DE HOEK. VRIJDAG 14 JULI 1950. 26e JAARGANG No. 53. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. BvMit Vu WeedutrMt M Telefoon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. Wanneer we Zwitserland uitzonderen, dat in een „splendid isolation" zich van het gedoe rondom zich niets schijnt aan te trekken en alleen zijn bergen tegen duur geld laat bekijken, is er in heel Europa 'n spanning waar te nemen ten opzichte van de buitenlandse problemen. Niet de na tuurlijke spanning, waarmee het op cri- tieke toestanden reageert, zoals nu b.v. de oorlog in Korea, maar de spanning, die ontstaat, wanneer men het oude moet ver laten en het nieuwe nog niet heeft bereikt. De spanning van iemand, die over nog niet al te sterk ijs van de ene oever naar de andere wil. Met blijkbare tegenzin en beetje voor beetje maakt men aanstalten om een stukje „baas in eigen huis" prijs te geven voor de aanvaarding van een bo vennationaal gezag, een Europees gezag. Nu horen we niet tot de optimisten, die menen, dat zulk een Europees gezag zo maar zou kunnen oprijzen. Het zou ons liever zijn, wanneer de drang om tot een Europese eenheid te geraken wat meer de dwang zou overheersen om tot zulk een eenheid te komen Hoe staan de verschillende landen, afge zien van de re-ele moeilijkheden, in prin cipe tegenover de Europese eenheid Om te beginnen moeten we het Oosten ge heel uitschakelen. Elke samenwerking, laat staan het ineensmelten van afzonder lijke Staten, wordt door Oost gevoeld als een bedreiging. Dat er tussen Oost- en West-Europa binnen afzienbare tijd een dusdanige overeenstemming zou kunnen ontstaan, dat de eersten deel zouden willen hebben aan de integratie van de anclercn, gelooft niemand. Toch zijn de twee helften in het verleden gedurende eeuwen eikaars aanvulling ge weest. Het industriële Westen leverde zijn producten tegen die van het agrarische Oosten. Schrijvers als Dostojewski en Tolstoi waren bezit van de Westerse be schaving en er was een natuurlijke wissel werking tussen hier en daar. Maar dat is verleden tijd. Een bot afwijzen is er voor in de plaats gekomen. Het ijzeren gordijn loopt midden, en dat „midden" ook in eco nomische en culturele zin, door Europa. Vlak tegen het gordijn aan ligt West- Duitsland dat, ondanks de oorlog die het begon en verloor, al een stem in het ka pittel heeft, die velen van ons niet kun nen verwerken. Durfde een lid van de Duitse Handelsdelegatie te Londen dezer dagen al niet van het plan Schuman te zeggen: „Eerst tekenen we het wel en daarna brengen we de wijzigingen wel aan die we nodig achten."? Frankrijk heeft zijn zoveelste kabinetscri sis. Dat de laatste of is het al weer op één na de laatste? kwam kort na het bekend worden van het plan-Schuman kan er op wijzen, dat het niet alleen binnen landse politieke kwesties waren, die er achter zaten. Is men huiverig geworden voor de voortvarendheid van de twee nran die het plan op hun rekening hebben staan of durft men het niet aan met de Duitsers? Of heeft de duidelijke instemming, om het zo maar eens te zeg gen, van Amerika, de Franse politici kop schuw gemaakt? Engeland heeft, bij monde van een zijner leden van de regering, duidelijk te kennen gegeven, dat het zijn eigen genationali seerde productie in z'n verhouding tot de andere leden van het Gemenebest niet in gevaar wenst te brengen, door zich de las ten van de landen van het vasteland mee op de hals te halen. Zweden durft ten slotte niet een neutra liteit te laten varen, waarvan het zelf be twijfelt of die neutraliteit in een eventu eel conflict wel een moment zal worden geëerbiedigd. Wat enigszins aan integratie tot stand kwam is nog te danken aan de Benelux, maar verdere uitbreiding schijnt te veel te moeten kosten aan nationaal zelfbe wustzijn en te veel aan directe eigen be langen. Waarbij men vergeet, dat dat eigenbelang op de duur toch het best gebaat is met 'n gemeenschappelijk belang. vens het karakter van dit onderwijs be paald. Daarom ook splitst zich dit onder wijs in aparte vakken voor jongens en voor meisjes. Zowel het rekenen als het taalonderwijs houdt hiermede rekening. Jongens zullen door middel van handen arbeid en natuurkunde-onderwijs ingeleid moeten worden voor de practijk van tech niek en industrie, voor land- en tuinbouw. Meisjes zullen daarentegen door middel van handwerken (knippen machine naai en. verstellen etc.), koken, wasbehande- ling en ander huishoudonderwijs voor de practijk van het leven bekwaamd worden. Het aardrijkskunde-onderwijs op deze school kan ook niet volstaan met enkel het leren van enige plaatsnamen, maar zal economisch, idustrieel en sociaal moeten zijn. Natuurlijk is het niet mogelijk in zo'n kort bestek het geheel andersoortige van van dit onderwijs te omschrijven, maar 't zal velen reeds duidelijk zijn, dat het een positieve taak heeft voor kinderen, die van de school het leven ingaan. Daarom wekken we de ouders met aan drang op, een en ander rustig te overwe gen. Deze letters betekenen: Voortgezet Ge woon Lager Onderwijs. Er zijn blijkbaar nog ouders, die de grote betekenis van dit onderwijs niet kunnen inzien. Nu de acht jarige leerplicht per 1 Januari j.1. weer is hersteld, klemt de vraag voor vele ou ders: waar moet mijn kind de laatste 2 leerjaren doorbrengen? Sommigen denken, dat het v.g.l.o. slechts een verlengstuk is van de lagere school en de leerlingen maar wat bezig gehouden worden voor tijdpassering. Anderen menen, dat dit onderwijs eigen lijk alleen geschikt is voor kinderen, die voor ander onderwijs öf ongeschikt óf on bekwaam zijn. Beide opvattingen houden geen rekening met de zelfstandigheid en anders-geaard heid van het-V.G.L.O. Nu de wetgever dit onderwijs een behoorlijke kans wil geven, is het nodig en nuttig, zich het doel en 't karakter van dit onderwijs goed voor ogen te stellen. Het doel is, kinderen, die, zonder ander onderwijs te hebben genoten, een behoor lijke en passende plaats in de tegenwoor dige maatschappij te doen innemen. Daaruit volgt reeds, dat hierop het v.g.l.o. moet gericht zijn. Én daarmee is dan te- Sneller, sneller, sneller En vliegt de bochten door; Feller, feller, feller, Wij breken het record. Wij jagen door de bochten Voor eer en lauwerkrans; De prijs die wij bevochten? De dóód kreeg toch zijn kans! Daar dreunen de motoren, Daar gaat het stalen ros. Laat iedereen het horen, De duivels breken los! Vooruit! We moeten winnen, Straks wacht ons eer en lach; Vooruit, straks zijn we binnen, Een glorieuze dag. Tot eer van onze natie, De mensheid krijgt haar trek; Wij brengen U sensatie, Al breken w'onze nek. Wedstrijden voor kellners en diensters op het Thorbeckeplein, Reguliersgracht en en Rembrandtplein te Amsterdam. De winnaar van het vorig jaar, Nol Uilen broek, zegevierde ook ditmaal. Overzicht tijdens de wedstrijd. SPORTVERDWAZING. De sport is in opspraak. Het is nog maar een paar weken geleden, dat een jonge bokser, Jan Remie, na een wedstrijd in een ziekenhuis overleed. Het onderzoek maakte uit, dat de dood van deze jonge man een gevolg was van vroeger al eens bij een boksmatch opgelopen verwonding. De Boksbond was zo verstandig de eerste weken geen wedstrijden toe te staan en hij hoopt nu maar, dat als deze rouwtijd om is, de dood van Remie zo dan niet ver geten, toch wel zó ver op de achtergrond is geraakt, dat er weer frank en vrij kan worden gebokst. Ik kan me dat begrijpen. Een dergelijk on geluk kan soms vérstrekkende gevolgen hebben, Het vestigt de aandacht, ook van niet sportbeoefenaars op de gevaren, die in een overdreven sportbeoefening schui len. Dat geldt niet voor het boksen alleen, dat geldt voor alle takken van sport, die zich in do belangstelling van het publiek mo gen verheugen. Ik heb niets en niemendal tegen de ge zonde beoefening van de een of andere sport. Integendeel. Maar tochik kan me blauw ergeren, als er bij een belang rijke voetbalwedstrijd het applaus op- klatert, indien een speler, voor wie het spel, door een opgelopen blessure, even moest worden onderbroken, weer ter been wordt geholpen en dan soms nog hin kend verder speelt. Waar klappen die mensen voor? Zij zit ten rustig op hun tribuneplaatsje. Zij hebben alleen maar gezien, dat Jantje of Pietje werd gevloerd en zitten er te ver vandaan, om te kunnen vaststellen wat er nu eigenlijk aan de hand is. Wél zien ze, dat Jantje of Pietje met een natte spons weer een beetje wordt opgekalefa terd en zij geven gul hun applaus, om datde wedstrijd weer verder kan gaan. In feite kan het hun geen centje schelen, of Jantje de verdere wedstrijd maar zo'n beetje kan meehinken. Jantje zelf wil zich, ten aanschouwe van al die mensen, niet laten vervangen. Na de wed strijd zal hij wel eens zien, wat er aan de hand was. Opgezweept door de massa gaat Jantje verder, z'n blessure niet tel- lend. Dat is zo bij voetbal, dat is zo bij alle sporten, die in de belangstelling van de massa staan. Het zijn de kijkers, die de mensen niet tot sport-beoefening, maar wél tot sport-verdwazing brengen. Misschien meent U, dat dit overdreven is? Let er eens op, als U weer eens naar de een of andere wedstrijd gaat kijken. Het is vaak een ergernis hoe de spelers zich door de schreeuwende en verder niets doende massa laten „opjutten". Sportbeoefening? Ik ben er vierkant vóór, maar het moest in vele gevallen - in het belang van de spelers mogelijk zijn, wedstrijden te houden, zonder dat er een joelende, aanmoedigende of uitfluitende schare supporters bij aanwezig is. Als U nu zegt, dat dit laatste in onze ver dwaasde tijd niet meer mogelijk is, dan geef ik U daarin dadelijk gelijk. KRING-PARADE SOESTER TURNCLUB. De Soester Turnclub heeft getoond een goede gastvrouw te zijn, toen Zaterdag 500 turnsters en turners deelnamen aan de Kvingparade in het Openluchttheater. Met een geweldig tempo is daar des mid dags en des avonds een programma afge werkt, waarin kracht, lenigheid en rhyth- me de zeer vele toeschouwers in bewon-» dering bracht. Waren het des middags de adspiranten, die een keurig programma verzorgden, des avonds liep de gala-gym- nastiek-parade, voorafgegaan door een welkomswoord door de voorzitter van de Stichtse Turnkring, de heer v. d. Woord. Hierin deelde hij ook mede, dat Mr. Baron Bentinck, burgemeester van onze ge meente, het beschermheerschap had aan vaard van de Soester Turnclub, De huldiging van de pianist der Soester Turnclub en andere verenigingen, de heer P. de Geus alhier, had daarna plaats, even eens door de heer v. d. Woord. In sympathieke bewoordingen bracht sor. dank aan het werk, gedurende 25 jaar door de heer De Geus verricht. Spr. wees er o.m. op, dat toen 25 jaar geleden het rythmisch dansen nog pas in opkomst was, de heer De Geus de eerste pianist was, die kwaliteitswerk bracht, steunende op goe de techniek en grote fantasie. Namens de S.T.S., Longa, Jonge Kracht en de Stichtse Turnkring werd hem een en veloppe met inhoud overhandigd. De heer v. d. Woord droeg hierna 't kring vaandel over aan de vereniging „Bato" te Zeist, welk vaandel voordien in bewaring was bij „Bato" Utrecht. Hierna werd aan gevangen met de afwerking van het pro gramma, waarbij gymnastiek werd ge toond van een dusdanig gehalte en in zo'n grote variatie, dat de zeer vele kijkers er van onder de indruk kwamen. Elegante oefeningen en rythmische dan sen van de dames der verschillende ver enigingen werden afgewisseld met naard- en tafelspringen en diverse oefeningen door de heren. De hoogtepunten waren on getwijfeld de nummers, welke gedemon streerd werden door de dames- en heren keurcorpsen van de kring. Het brugturnen van deze heren en het ringwerk van de dames, was gymnastiek van geweldige kwaliteit. Het programma werd besloten met oefeningen met de stalen ring, een oefen-instrument met vele en goede mo gelijkheden. Het gehele program werd met zoveel ge mak en zoveel durf uitgevoerd, dat het volle openluchttheater genoot van het be gin tot het einde. In zijn slotwoord wees de heer v. d. Woord o.m. op de kwantitatieve bloei van de bij de kring aangesloten verenigingen en bracht bij dank aan de Soester Turnclub voor de goede organisatie en aan het ge meentebestuur en Soest-Vooruit voor de grote medewerking. Daar voor de deelnemende verenigingen aan deze parade een wedstrijd was ver bonden, had tijdens het uitbrengen der oefeningen een beoordeling plaats, waar van de uitslag is als volgt: Uitslag middag-uitvoering: Vrije oefeningen: jongens: 1 prijs: Kracht en Vlugheid, Utrecht. Ie prijzen meisjes: Sport Vereent, Zuilen. Kracht en Viug- heid, Utrecht. Kracht en Vriendschap, Cu- lemborg. Keizer Otto, Naarden. 2e prijs jongens: Gym.ver. Vleuten. 2e prijs meis jes: Soester Turnclub. 3e prijzen meisjes: Gym.ver. Bilthoven. Unitas, Doorn. D.O.K. Kortenhoef. 3e prijs jongens: D.O.K., Kor- tenhoef. 3e prijs meisjes: Vlugheid en Kracht, Laren. Gereedschap-oefeningen: le prijs meisjes: Kunst en Kracht, Culemborg. 2e prijs meisjes: Jonge Kracht, Amersfoort. 3e pr. meisjes: Bato, Zeist. Toesteloefeningen: le prijs jongens: Spar- ta, Veenendaal. 2e prijs meisjes: Sparta, Driebergen. 3e prijs meisjes: Hilversum- se gymnastiekvereniging. Uitslag avond-uitvoering: Vrije oefeningen: le prijzen dames: Kunst en Kracht, Culemborg. Sparta, Drieber gen. 2e prijs dames: Bato, Zeist. 2e prija heren: Sparta, Veenendaal. 2e prijs da mes: Unitas, Doorn. 3e prijs heren: D.O- T.O., Scherpenzeel. 3e prijzen dames: Gym. ver. Vleuten. D.O.K. Kortenhoef Rythmische oefeningen* dames: 2e prijs Kracht en Vriendschap, Culemborg. 3e prijzen: Jonge Kracht, Amersfoort. Vlug heid en Kracht, Laren. Gereedschap-oefeningen: le prijs dames: Kracht en Vlugheid, Utrecht. Attila, Utr. le prijs heren: Kunst en Kracht, Culem borg. le prijs dames: Keizer Otto, Naar den. 2e prijs dames: Gym.ver. Bilthoven. 3e prijs dames-senioren: Gym.ver. Biltho ven. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen van het Christ. Lyceum te Hilversum: Jan Beishuizen en Wim Fennema. Voor het Baarns Lyceum: Marianne van Alphen, Thea Dekker, Marcia van Dijk, Ineke van Eek en Peter Lange. Voor de H.B.S. te Utrecht: Gerard van Rossum. Allen leerlingen van de Christelijke lagere school aan de Prins Bernhardlaan. DE SOESTER JEUGD LEERT ZWEMMEN. Dat de Soester jeugd in haar geheel de zwemkunst machtig zou zijn, is niet waar, doch er is een goed begin gemaakt om dit te bereiken. Het Soester Natuurbad heeft dit seizoen het onderwijzend personeel geëntameerd om de jeugd in schoolverband te le ren zwemmen en een 11-tal scholen, waar onder begrepen het Van Arkel-instituut, hebben meegewerkt hun leerlingen, vanaf de 5e klasse, vertrouwd te maken in het water. Woensdag 19 Juli a.s. zulen deze leerlin gen de gelegenheid krijgen hun kunnen te tonen en het diploma A, B of C te behalen. De heer J. Heugen, consulent lichamelijke opvoeding te Hilversum, zal de leerlingen examineren. Ook de jeugd, welke niet in schoolverband heeft gezwommen en toch klaar zijn om af te zwemmen, kunnen dan worden gediplo meerd, doch dit diploma zal geen school diploma zijn, maar een K.N.Z.B.-diploma. De Inspectie van het Onderwijs heeft, in verband met de dringende noodzaak om te kunnen zwemmen in ons waterland, deze Woensdagmorgen vrijaf gegeven, ook aan de klassen, die nog niet aan het zwemmen toe zijn. Dit massale afzwemfeest wordt opgeluis terd met demonstraties schoonspringen, terwijl ook wedstrijden zullen worden ge houden tussen de diverse schoolploegen, waarbij wordt overwogen, om dergelijke schoolz wem wedstrijden tot een traditie te maken en daarvoor een wisselprijs uit te loven. Naast de grote medewerking van het on derwijzend personeel in deze afgelopen maanden, wordt thans ook de belangstel ling van de ouders verwacht op deze Woensdagmorgen. V.V.V. EN AMERSFOORTSE GEMEENSCHAP. De heer W. Surink, directeur van Soest- Vooruit, heeft contact gezocht met 't be stuur van de Amersfoortse gemeenschap, om met deze culturele organisatie vormen van samenwerking te zoeken. Als we den ken aan de verschillende tentoonstellin gen, welke de Amersfoortse gemeenschap heeft georganiseerd, dan kunnen we ons gelukkig prijzen, als we van dergelijke cultuur-uitingen mee kunnen profiteren. DE NIEUWE TELEFOONTARIEVEN. Reeds eerder hebben wij medegedeeld, dat met ingang van 6 Juli nieuwe tarieven zouden gelden voor automatisch tot stand gebrachte telefoongesprekken. Wij meenden toen reeds te moeten con stateren, dat het telefoneren, duurder zou worden. Sinsdien is door de P.T.T. bij de telefoon-abonnee's een folder bezorgd, waarop de nieuwe tarieven zijn vermeid en alhoewel op dit drukwerkje wordt me degedeeld, dat dit nieuwe tarief „geens zins een tariefverhoging betekent" en „er naar gestreefd is de totale inkomsten uit het interlocale verkeer niet te verhogen", zijn we toch wel een beetje geschrokken. De kosten van een gesprek van drie minu ten met Soesterberg, een gesprek in onze eigen gemeente dus, bedragen nu 30 cent in tegenstelling met voorheen, toen 'n zo danig gesprek 6 cent kostte. Een gesprek met Amersfoort, hetgeen voorheen ook 6 cent kostte per drie minuten, wordt thans ook dertig cent. Een aardige consequentie hieruit is wel het volgende: Als de eige naar van Hotel „De Birkvijver" aan de Birkstraat zijn collega in hotel „Birkho- ven" wil opbellen, dan betaalt hij voor 'n paar honderd meter afstand 30 cent per 3 minuten. Er is ook nog een zakenman, die op de Dorresteinweg woont en als deze naar een plaatsgenoot, dus iemand in Soest belt, kost hem dit 12 cent per 3 minuten. (Hij is telefonisch aangesloten bij Lage Vuur- sche). De P.T.T. mag ons willen suggereren, dat de tarieven niet hoger zijn geworden, L maar wij znurlpii iiaaet rlc- bovenstaande aigumefiléu tienlaïjen gevalle» kun- nen noemen, die onze telefoonrekening niet weinig zal verzwaren. De V.V.V. „Soest Vooruit" en zeer waar schijnlijk ook het gemeentebestuur zullen daarom protesteren tegen meerdere uit de nieuwe regeling voortvloeiende onbil lijkheden. ARM IN ARM MET BACHUS. Een Soester inwoner was Zondagavond in Baarn boven zijn theewater geraakt en probeerde per rijwiel een privé-puzzlerit door onze gemeente te maken. De finish van zijn tocht was op het politiebureau. SPORTDAG TIJDENS DE V.V.V.-WEEK. Tijdens de V.V.V.-week, welke gehouden zal worden van 29 Juli tot en met 5 Augus tus, zal een sportdag in het programma worden opgenomen. De plaatselijke sportverenigingen, die hieraan mee kunnen doen, zijn in contact met V.V.V. We kunnen alvast melden, dat de Politie Sport Vereniging een demonstratie zal ge ven in het schermen, terwijl enkele ver enigingen een volleybal-tournooi in het klein zullen organiseren. Een massale gymnastiek-demonstratie schijnt op moeilijkheden te stuiten, het geen jammer is, daar wij in dit opzicht met drie grote verenigingen, welke samen bijna 1000 leden tellen, iets groots konden doen. Een plaatselijke ontmoeting tussen S.E.C. en B.D.C., zou o.i, ook belangstelling ge noeg trekken. Wij hopen, dat de diverse sportclubs aan deze sportdag hun volle medewerking zul len geven. ONGELUKKIG GEVALLEN. Een kinderklasje uit de Haarlemmermeer, welke onze gemeente betrok in haar jaar lijks schoolreisje, vermaakte zich in de Soester hei. Een der kinderen kwam daar bij ongelukkig te vallen en moest met een gebroken arm naar „De Lichtenberg" wor den overgebracht. SCHOOLREISJE. De leerlingen van de Van der Hucht- ulo-school begonnen hun schoolreisje Vrij dagmorgen reeds vroeg. Per rijwiel ging het naar Utrecht, waar de Domtoren be klommen werd. Het kasteel De Haar bij Zuilen was de volgende bezienswaardig heid, welke ook van binnen werd be zichtigd. Een bezoek aan een kersenboom gaard werd niet vergeten en hierna ging de tocht verder langs de Vecht met zijn oude buitenplaatsen naar de Loosdrechtse plassen, waar enige uren werd geroeid en gezwommen. In Hilversum werd het Raadhuis niet ver geten en vandaar ging het moe maar vol daan huiswaarts. AANRIJDINGEN. Toen de heer V. Zaterdagavond met z'n auto van de Van Weedestraat de Linden- laan wilde inrijden, botste een achter hem rijdende motorrijder tegen de linker zij kant van zijn auto. De duo-rijder werd van de motor geslingerd en ernstig gewond. Met verschillende fracturen en kneuzingen werd hij naar een R.K. Ziekenhuis in Hil versum vervoerd. Toen Zondagavond een file van 7 auto mobielen op de Steenhoffstraat in de rich ting Soestdijk reed, ging auto no. 1 rechts af de Raadhuisstraat in. Een drietal gepar keerde auto's en het uit tegenovergestelde richting komende verkeer versoerde ver dere doorgan» van de file op dit moment, waardoor de wagens plotseling remmen moesten. De achterste automobilist, een Fransman, kon dit blijkbaar niet snel ge noeg, waardoor een botsing ontstond tussen drie auto's, welke allen beschadi ging opliepen. Op de Middelwijkstraat reed Zondag een personenauto in de richting Soestdiik, welke, toen de bestuurder de Korte Mid delwijkstraat wilde inslaan, van achteren werd aangereden door een bestelauto. De bestuurder van de laatste wagen sloeg daarbij met zijn hoofd door de voorruit en bekwam verschillende snijwonden. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen Middelbare Handelsschool te Utrecht, slaagde Jan van Schie, leerling der 5e klasse van de Chr. School, Schoolstraat (Hees) alhier. Voor het toelatingsexamen van de ge meentelijke Handelsschool te Amersfoort slaagde Henk van Geytenbeek alhier, leer ling van de Van der Huchtscool. E.H.B.O. SPELDJESDAG. Morgen, Zaterdag 15 Juli, houdt onze plaatselijke E.H.B.O.-vereniging weer haar jaarlijkse speldjesdag voor de in standhouding van haar menslievend werk, het helpen van de medemens, wanneer de ze door een ongeval mocht worden getrof fen. De afdeling Soest heeft hiervoor een staf van gediplomeerde leden ter beschikking, terwijl jaarlijks tientallen nieuwe cursis ten worden opgeleid voor het diploma E.H.B.O. Verder heeft de afdeling door onze gehele gemeente een groot aantal verbandkisten geplaatst, welke regelmatig worden bijge vuld. Daar we het nut van de E.H.B.O. steeds weer en vooral langs de drukke verkeersweg in onze gemeente kunnen waarnemen, twijfelen wij niet aan het sla gen van deze inzameline. MARKTDAG GAAT NIET DOOR. Naar wij vernemen staat het thans vast, dat het plan, om tijdens de feest week een marktdag te houden in „Braamhage", geen gang zal hebben. De Middenstanders wa ren hiervoor aangezocht door het bestuur der Winkeliers-vereniging, doch een deel name van slechts 20 middenstanders is oorzaak geworden, dat besloten is deze Marktdag niet te laten doorgaan. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag is geopend Apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46. HOE DE DUIVEN VLOGEN. De uitslag van de wedvlucht, welke door de Vereniging „De Zwaluw" vanaf Limo- ges (afstand 764 k.m.) werd gehouden, is als volgt: F. Limburg 1. G. Visser 2. A. Dorrestein 3 9. J. Rausch 4 6. H. Kriek 5. A. Waaijenberg 8. W. van Klooster 7 10. J. Stalenhoef 11 12. P. van Bxienen 13. E. Veerman 14. H. Westerveld 15 16. J. v. d. Brakel 17. H. Onwezen 18. K. Keja 19. H. Gorissen 20. Sj. Rijksen 21 24 27. P. Duyst 23. H. v. d. Kuil 22. G. 'Taks 25. J Kamerbeek J. v. d Brink Ook de Vereniging „De Vriendschap" hield een wedvlucht vanaf Limoges met 't volgende resultaat: C. Dijkman 1 2. W. Nieuwenhuis 3 5 6. R. Bokma 4 10. E. van Daatselaar 7. G. v. d. Broek 6. G. Sukel 9. J. Rijnders 11. A. Heeremans 12 13. OPBRENGST COLLECTE. De in de vorige week gehouden collecte voor het sanatorium Zonnegloren heeft de mooie som van 1482,96 opgebracht. DE ZEEPKISTEN-RACE. De zeepkisten-race, door „Soest Vooruit" georganiseerd op 5 Augustus a.s., wordt geheel volgens de plannen gehouden. In tegenstelling met berichten in de Amersfoortse bladen, waarin vermeld stond, dat aldaar het kampioenschap van de Provincie Utrecht zou worden verre den, wijzen wij er nogmaals op, dat de race in onze gemeente voor het Utrechtse kampioenschap geldt. De Koninklijke Nederlandse Automobiel Club heeft de zer dagen nogmaals haar fiat aan deze ra ce bevestigd. Jeugdige deelnemers kunnen aan het ver- keershuis boekjes en tekeningen voor de vervaardiging van een zeepkistwagen ver krijgen. TAFELTENNIS. Het seizoen van de T.T.V. „Soestdijk" is met een onderling tournooi besloten. In de A-afdeling won Th. Daatzelaar, die in uitstekende vorm was. B. van Haarlem wist de 2e plaats te be zetten In de B-afdeling zegevierde de coming- man H. Kok. No. 2 werd hier G. v. Doorn. BITTERE RIJST. Er is een gedeelte van de Po-vlakte in Italië, waar jaarlijks talloze vrouwen van iedere levenswandel naar toe komen: de rijstvelden. Sommigen komen met de be doeling te genieten van een leven in de openlucht, bij anderen is het de zucht naar avonturen en de vrijheidszin, die er hun toe drijft, maar het overgrote deel komt naar de rijstvelden uit bittere noodzaak, de noodzaak om veertig duizend lires te verdienen en veertig kilogram rijst, die voor ieder klaar liggen aan het einde van het werkcontract. Hiervoor leven zij gedurende veertig da gen in een hel, want het werk dat zij moe ten verrichten is slopend. Uur na uur staan zij gebogen het kaf van de rijstplan tjes te verwijderen, in de verzengende gloed van de zon. In deze atmosfeer voltrekt zich het dra ma van een dezer vrouwen, de levenslus tige, van een vrolijke levenswijze dromen de Silvana, die zodanig in de macht van het obscure individu Walter komt, dat zij geen andere uitweg dan zelfmoord ziet. Maar het is niet zo zeer het verhaal in „Bittere Rijst", dat ons boeit en beklemd, doch de door regisseur De Santis prachtige wijze van uitbeelden van de voor ons zo onbekende omstandigheden. Elk element in de rijstpluk wordt door hem naar voren gebracht en, al gaat de dramatische ont wikkeling daarvan naar onze begrippen ms wel wat al te ver, wij geloven niet, dat een bezoek aan deze vreemde, primi tieve wereld van „Bittere Rijst" voor ve len een teleurstelling worden zal. CONCERT „ST. JOZEF". Vrijdagavond gaf de Harmonie „St. Jo zef", directeur de heer J. Wakelkamp, in de muziektent bij „Huis ten Halve" haar eerste gemeente-concert in dit seizoen. Woensdag was het juist een jaar geleden, dat in de buurt van Bombay het K.L.M.- toestel „Franeker" verongelukte, aan boord waarvan zich 16 Amerikaanse jour nalisten bevonden en bij welke ramp he laas 14 van de grootste persmensen om het leven kwamen. Het ligt ons allen nog te kersvers in het geheugen, om te moeten herinneren aan de neerslachtigheid, die deze vreselijke ramp teweeg bracht. Neerslachtigheid, omdat zeer vele Nederlanders van deze Amerikaanse journalisten hadden ver wacht, dat hun rapporten en artikelen de ogen van de wereld inzake Indië zouden openen. Bij het onthullen van de plaquette, welke in het gebouw voor perswetenschappen te Amsterdam is aangebracht ter nagedach tenis aan de gevallenen, sprak o.a. de Am bassadeur der Verenigde Staten. Wat hij zei, was het overdenken meer dan waard, namelijk: „dat deze vrouwen en mannen van de Pers waren gevallen in het geloof dat de waarheid uiteindelijk zou ze gevieren". Waar hier werd gesproken bij een herden king van persmensen, die midden in het Indië-vraagstuk waren geplaatst, kunnen deze woorden alleen maar gesproken zijn met betrekking tot Indonesië. Overigens kunnen we alleen maar gissen wat de heer Selden Chaplin met zijn woorden be doelde. Misschien bedoelde hij er wel niets mee, hoewel spreken in raadselen over 't algemeen geen eigenschap van ambassa deurs is. Heeft het echter wel zin om iets meer achter de woorden van de ambassadeur te zoeken? Hoe vaak hebben wij, U en ik, niet te pas en te onpas gezegd, dat de leugen, al is zij nog zo snel, toch wel achterhaald wordt. Inderdaad! Maar dan heeft zij vaak reeds zoveel ellende teweeg gebracht, dat het meestal niet eens zo'n feest meer is te merken, dat de waarheid heeft gezege- vierd. De wonden die de leugen sloeg, zijn vaak zó diep en schrijnend, dat de achterhaling geen balsem meer is voor de verzachting van het leed. Laten we daarom maar niets zoeken ach ter de uitlating van de heer Chaplin, maar ons voornemen, om, met ons gehele vermogen, te waken tegen de leugen. Wanneer we de leugen geen kans geven, behoeft zij ook niet achterhaald te wor den. H. OEKMAN. Een welgekozen programma, bestaande uit een zevental mooie nummers, werd op ver dienstelijke wijze ten gehore gebracht. Vooral „Winterstürme, walzer van Tucit en een fantasie uitJgïrdi, arr. H. Böhne, kwamen bijzonder «foed tot hun recht. In de tuin waren gezellige zitjes aange bracht waar :an e*n dankbaar gebruik gema&kt v/erd ,T-.. Vrrv- dnt het gewocgi uniKke vcfJit r op de weg hin derlijke geluiden vexporzaakle. MEDISCHE DIENSfl Dokter Splinter, Ame»»/oortsestraat 3 te Soesterberg, zal Zondag 16 Juli de artsen- dienst waarnemen. GESLAAGD. Voor het Mulo-examen te Utrecht, diplo ma B., slaagde o.m. E. B. van Lankeren te Soesterberg. ADJUDANT G. DE GRAAF ONDERSCHEIDEN. Voor het front van de troep werd j.1. Za terdag adjudant G. de Graaf op het vlieg veld de onderscheiding voor 36-jarige trouwe dienst op de borst gespeld. De voorlezing van het betreffende besluit en de uitreiking van het ere-teken geschie de door Majoor Hofstede, die in een per soonlijk woord niet alleen de werkkracht van de jubilaris memoreerde, doch te vens zijn waardering uitte over de hoge plichtsbetrachting, welke adjudant de Graaf steeds ten voorbeeld stelde aan an dere militairen in zijn omgeving. Na afloop van de plechtigheid was nog ge legenheid de jubilaris te feliciteren, waar bij vele officieren en andere militairen van hun belangstelling blijk gaven. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor „Zonnegloren", welke al hier in de afgelopen week werd gehouden, heeft 234.08 opgebracht. Een mooi resul taat, waarvoor het comité allen, die hier toe op enigerlei wijze hebben bijgedragen, hartelijk dank zegt. Burgerlijke stand. GEBOREN. Johan, zoon van M. Hodde en G. Jansen, Eigendomweg 34. Johannes Gerrit, z. v. J. G. Moraal en H. N. Koek, Putten. Pieter Hendrikus, z. v. W. Verhaar en G. J. Schimmel, Ferd. Huycklaan 18. Hendrika Johanna, d. v. J. v. d. Brink en E. G. Venema, Vinkenweg 1. Donald, z. v. T. A. Rook en A. C. J. Franke, Stadhou derslaan 23. Willem Lambert Marie, z. v. J. Westeneng en J. Stalenhoef, Dijkhuis- straat 24. Fridiswida Johanna Carolina Lowiese, d. v. F. J. Koch en C. Helsdingen, Postweg 91. Alwine Else, dochter van A. W. H. Vitting en E. M. Smits, Julianalaan 67. Ronald Johannes Hendrik, zoon van J. v. d. Belt en J. P. Mooser, Stadhouders laan 56. Marian, dochter van H. Sehnei- der en F P. Stroman, Schrikslaan 11. ONDERTROUWD. A. G. Hendriksen, 33 jr., tuinman en M. L. M. Spaan, 37 jr., Gen. Winkelmanstraat 46. H. A. J. de Rijk, 27 jr., grondwerker en M. van Dorresteijn, 22 jr., Vaardehoogtweg 2. J. van Dijk, 39 jr., machinebankwerker en J. G. Steginga, 25 jr., Eigendomweg 85. GEHUWD. M. Barkey Wolf, 54 jr., dir. off. van gezondheid en A. A. van Roijen, 33 jr., Leusden. C. H. v. d. Grift, 27 jr., schilder en W. A. J. M. v. Steen, 24 jr., Oude Utr.- weg 24. J. Stork, 31 jr., constructeur en J. E. Wolfsen, 26 jr., Eikenhorstweg 10. J. v. Anken, 33 jr., amb. ter secretarie en A. Hooites, 25 jr., Middelstum. H. Meijers, 30 jr., fruitteler. Bunnik en M. J. van Beest, 28 jr., Rademakerstraat 32. OVERLEDEN. Johanna S. Corbeij, 51 jr., geh. met J. G. de Winter, Prins Bernhard laan 39. Hendrika G. Regters, 66 jr., wed. van J. D. P. A. Maertens, Eikenhorstweg 10. Johan M. de Wit, 29 jr., geh. m. E. W. E. Rozanski, Soesterbergsestraat 125. Wil lem Stroink, 10 maanden, Oude Utrechtse- weg 22.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1