TERUGKEER. VACANTIE. Brandpunten der Internationale Politiek. Werk en brood voor 10 millioen mensen. SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1950. 26e JAARGANG No. 58. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. tarraa t Vu W eedestraat BS - Telefoon 2666 - Giro 126156 Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. WAT WIL RUSLAND?. NAAR OORLOG OF VREDE? Niet alleen in België heeft men de terug keer van een afwezige met gemengde ge voelens tegemoet gezien. In Lake Success, waar de Russen terugkeerden en Jacob Malik voor de maand Augustus het voor zitterschap van de Veiligheidsraad vervult, zijn de gevoelens niet minder gemengd. De hele wereld vraagt zich af, wat willen ze en zullen ze na Augustus ook hun plaatsen blijven innemen. Zelfs toen Malik zijn agenda aan de Vei ligheidsraad voorlegde bleef er nog ge noeg te vermoeden en te veronderstellen over. Een agenda kan immers voor het zelfde worden gebruikt als de taal, die volgens Talleyrand dient om de ware ge dachten van de mens te verbergen. De meesten verwachten van het hernieuw de optreden in de Veiligheidsraad weinig goeds. Van deze is de vriendelijkste ver wachting wel, dat de Russen eventuele nieuwe maatregelen willen verhinderen door hun veto, hetgeen Malik reeds in de eerste vergadering toezegde te zullen doen. De minst vriendelijke is, dat de heren 'n nieuw potje op het vuur hebben staan en graag mee aan tafel willen zitten als het kostje wordt ODgediend. Slechts enkelen menen dat de Russen bakzeil zullen halen. DE KOREAANSE KWESTIE BELICHT. Om een prognose voor hun optreden te stellen is het nodig om de kwestie, die op het ogenblik aan de orde is, de Koreaan se, zo eenvoudig mogelijk te stellen. Men kan die zien als een Russische: het afron den van hun invloedssfeer naar het Oos ten. Als een Amerikaanse: het willen hou den van een bruggenhoofd op het Aziati sche vasteland. Als een van de V.N.: het stelling nemen tegen agressie om bij de aanvallers een illusie over een tweede München weg te nemen. Als een Aziati sche: tegen welke achtergrond men het bemiddelings-voorstel van Nehroe moet zien. Op één of een combinatie van enkele dezer standpunten zal Ruslands optreden wel zijn gebaseerd. Als we tenminste af zien van de mogelijkheid, die we niet eens zuiver een theoretische durven noemen, om een begin te maken met een grote draai, die de koude oorlog in een koele vrede moet doen overgaan. Dat we deze mogelijkheid niet als een louter theoreti sche aanhalen, komt doordat juist dezer dagen Litwinoff, de man die vóór samen werking met het Westen is, en sinds het vriendschapspact met Duitsland was op geborgen als bibliothecaris van de een of andere universiteits-bibliotheek, weer voor de dag is gehaald onder luide toejuichin gen van het publiek, waarvoor hij mocht spreken. TWEE MOGELIJKHEDEN. Maar wanneer we hiervan afzien, blijven ten slotte de twee mogelijkheden over, dat Rusland zich zal opwerpen als verde diger van het, volgens hen, aangevallen Noord-Korea, of om het bemiddelings voorstel van Nehroe verder in de V.N. te brengen. De Noord-Koreaanse zaak te ver dedigen heeft weinig zin meer. De V.N. heeft dat Noorden immers aangewezen als agressors en ook de Sovjet kan geen veto uitbrengen met terugwerkende kracht. Een verdedigen van Noord-Korea zou er dan ook op neer komen, dat Moskou zich voor het forum der Verenigde Volkeren solidair verklaart met de agressor en daar- Eenmaal in het jaar is 't nodig, Dat een mens vacantie heeft, Want dan rust je en geniet je En dan voel je dat je leeft. De vacantie geeft expansie In het menselijk bestaan En wie wil er in de zomer, Niet eens met vacantie gaan? Velen moeten zuinig leven En van sparen komt niet veel; Anderen hebben daarentegen Van bezit een groter deel. Onverschillig of je arm bent, Dan wel rijk bedeeld met geld, Iedereen is in de zomer Op vacantie erg gesteld. 't Hele jaar gaan de verlangens Uit naar bossen, zee of strand, Naar kamperen, zon en warmte Of een reis naar 't buitenland. Jammer is 't voor velen, dat vaak Het genoegen wordt vergald, Omdat in vacantiedagen Dikwijls zoveel regen valt. Zware buien, koude winden, Somber, donker, lelijk weer; Waarom gaan de elementen Elke dag toch zo tekeer? 't Hele jaar lang zit je binnen, Frisse lucht geniet je niet; 't Is niet prettig in vacantie Als het regent, plenst of giet. Eens per jaar wat vitamine En een bruin gebrande kop Heb je nodig, maar als 't regent Dan heeft iedereen een strop! Als door vette regenbuien De vacantie wordt vergald, Laat U daardoor niet uit 't veld sl-aan, Neem het toch zoals het valt! Neem de dingen in het leven Zonder klagen en gezeur, Want de beste vitamine Is en blijft.... een goed humeur! E. VAN EEDEN. mee zou de Derde Wereldoorlog slechts 'n kwestie van tijd kunnen zijn en gezien de geringe effectieven, die de aangrenzende vrije volken hebben, waarschijnlijk slechts een kwestie van korte tijd. Misschien dat Rusland op die manier opnieuw poogt chantage te plegen op de vredeswil van de Westerse mogendheden en, nu een kien München niet aan de beurt is geko men, een groot München trachten af te dwingen. EN NU: PUNT DRIE. Tussen deze twee mogelijkheden, koele vrede of afpersingspolitiek ligt nog een derde: Het daarheen te leiden, dat de Aziatische kwesties, zo niet onder de V.N., dan toch moeten worden erkend als in de eerst plaats de Aziatische volken aan gaand. Niet ten onrechte overigens, want spotvogels mogen wel beweren, dat het geen werk is Tsjang-Kai-Tsjek de Chine se zetel in de Veiligheidsraad af te nemen, omdat deze het enige is wat hij van China heeft overgehouden, reëel is zulk een fi guur toch niet. Maar wel staat vast, dat de Veiligheidsraad nooit mag ingaan op 'n Rusische suggestie: wij geven het bevel aan Noord-Korea om te stoppen mits het communistisch China de zetel in de Vei ligheidsraad krijgt, op straffe van in het vervolg met huid en haar te zijn overge leverd aan de chantage-politiek van Mos kou. Hoe dit zij, wanneer de lezer deze regels onder de ogen krijgt weten we al meer. O.a. of de internationale politiek zich sneller naar oorlog toe gaat bewegen of er van af. Zonnige beschouwing over de Rus sische terugkeer. Churchill ver wacht nog geen wereldoorlog. Bur geroorlog om een koningstroon. Traangasbommen in West-Berlijn. Hoe Bevin beter werd. De hele wereld stond verbaasd toen be kend werd, dat de Sovjet-Unie de bijeen komsten van de veiligheidsraad weer zou bijwonen en dat Malik de eerstvolgende zitting „overeenkomstig de vastgestelde procedure" zou presideren. Een donderslag bij heldere hemel was dit besluit van Rusland zeer zeker niet. Het was voor dengene, die ambtshalve van al le mogelijke meningen en veronderstel lingen moet kennis nemen en daarvan het goede moet behouden, verbijsterend, tot hoeveel ver uiteenlopende prognoses het besluit van Jacob Malik om de Veilig heidsraad te presideren, voerde. Laten wij de zonzijde van dit Russische besluit eens onder de loupe nemen. In de eerste plaats zij dan vastgesteld, dat de Russen water in hun wijn hebben gedaan. Zij zijn kwaad weggelopen, omdat ze met de Chinese nationalisten niets te maken wilden hebben en nu, na zestien vergade ringen, komen de heren toch terug, of schoon er in dd samenstelling van de Vei ligheidsraad mmiddels niets is gebeurd, dat die Russische terugkomst rechtvaar digt. De communistische Chinezen zijn tijdens hun afwezigheid niet toegelaten, maar wel werd het belangrijk besluit (op 27 Juni) genomen, dat de Verenigde Naties zich tegen de Noord-Koreaanse agressie te weer zou stellen. Het pleit voor de kracht van de V.N., dat Rusland merkte, dat het voor hem zo niet goed ging. Stalin had waarschijnlijk niet verwacht, dat Amerika zich op Korea zou laten gelden. Moskou merkte, dat de V.S. het nu nodig oordeelde, dat aan de koude oorlog maar eens een einde moest komen en dat het er niet tegenop zag, de steeds weer toegeworpen handschoen op te ne men, ook al was de kans op militair suc ces voorlopig gering. Het kost altijd enige moeite de Ameri kaanse oorlogsmachine in beweging te krijgen. Met Korea kwam het zo ver, met het gevolg, dat ondanks de overwinnin gen der Noordelijken, Rusland begreep, dat het een andere koers moest gaan zei len, dat het overstag moest gaan. Ook de eensgezindheid der andere bij de V.N. aangesloten landen heeft Moskou waar schijnlijk doen inzien, dat men er beter aan deed „erbij" te zijn, ook al betekent die terugkeer een geduchte ommezwaai. De Westerse Wereld wenst geen oorlog. Zij stelde zich daarom met man en macht achter de Verenigde Naties en daarom willen wij zo de terugkeer van Rusland zien: Stalin heeft begrepen, dat hij te ver is gegaan met z'n zenuwenoorlog, dat de wereld zich tegen hem zal keren. De we- reldstrijd Oost tegen West blijft voorlopig nog beperkt tot het politieke terrein. De strijd op Korea dienen we dan ook slechts te zien als. schermutse lingen, als voorpostgevechten. Straks zal men ze ook in andere grensstreken kun nen aanschouwen. Ongelukkig het land, dat zulks treft. Wil het Westen geen oorlog, ook Rusland zal het nog niet op een beslissing met wa penen laten aankomen. Ook al schilderde Churchill de macht der Westerse legers in sombere kleuren, Rusland weet, dat de oude politicus, die de vorige wereldoorlog won, deze uitingen alleen deed om ziin landgenoten tot grotere inspanning te brengen in de strijd tegen het communis me. In de strijd om het koningschap werd in België een complete burgeroorlog ge voerd. Stakingen gepaard aan ongeregeld heden, protest-vergaderingen en relletjes gaven uiting aan de niet bepaald grote vreugde, welke de helft-min-1 der Belgi sche bevolking koesterde over de terug keer van Leopeld III. Het ging hard tegen hard. joseph Merlot, een vroegere socialistische minister, leider der Waalse separatisten, wilde zelfs te Luik een voorlopige rege ring vormen, die zich zou afscheiden van de Vlaamse Noordelijke Provincies in Bel gië. Zover is het echter niet gekomen. Alle partijen hebben water bij de wijn moeten doen en zijn boos, dat zij niet bereikt heb ben, wat zij wensten. Koning Leopeld treedt nu over een jaar definitief af en deze beslissing heeft alle burgerstrijd en chaos in een slag weggevaagd. Ook in West-Berlijn kwam het, op kleine re schaal, tot een botsing met de politie. Voor het eerst sinds de oorlog werden hierbij traangasbommen gebruikt. Stu denten wilden een restaurant bestormen, waar een vergadering van de S.R.P., de „Socialistische Reichspartei" werd gehou den. Deze partij werd van Nazi-tendenzen beticht. Ja, het blijft wel roerig in en om Europa. Zelfs de genezing van Minister Bevin gaf enige deining. Tot ergernis van velen, had de minister zich „voor geld" laten opere ren in plaats van gebruik te makgn van zijn gratis verzekering. Wij zullen ons er verder maar niet druk over maken. Demi- nister is weer beter en weer hard aan 't werk. Hij woonde in ons land een verga dering bij en trok vervolgens naar de bij eenkomst der Europese ministers, waar enige onbelangrijke!?) geldzaken aan de orde kwamen. NIEUW GEBOUW BOERENLEENBANK. De bouw van het nieuwe pand voor de Boerenleenbank is thans gegund. De aan nemer H. W. van Asch verzorgt het tim mer- en metselwerk. Het schilderwerk wordt uitgevoerd door G. Huurdeman, het lood- en zinkwerk door J. Pas te Soester- berg en het electriciteitswerk door W. Nieuwenhuis. Zoals bekend zal het gebouw verrijzen te genover de R.K. Kerk aan de Steenhoff- straat. De kosten bedragen c.a. 70.000.-. VOETBAL. Het eerste elftal van H.D.C. is voor de aanstaande competitie ingedeeld in de 4e klasse I, waarin ook zullen uit komen Amersfoortse Boys, D.W.S.V., D.E.V., J.S.V., Kampong, Olympia, Saes- tum, Stichtse Boys, Utrecht, Voorwaarts en V.V.IJ. Het eerste elftal van S.E.C. in de 4e klas se J. In deze afdeling spelen ook Ams- vorde, Barneveld, Bilthoven, G.V.V., Maarssen, Nijenrodes, Patria, Quick, V.V.- O.G., Stichtse Boys en Zwaluwen Vooruit. GESLAAGD. Voor het diploma Costumière aan de Huishoud- en Industrieschool te Utrecht Mej. Jannie van de Broek. Voor het diploma electriën aan de am bachtschool te Amersfoort Th. v. d. Deijs- sel. Bij alle oorlogsspanning van de tegenwoor dige tijd en bij alle huishoudelijke moeilijk heden, die het dure leven oplevert, is het een voldoening ook melding te kunnen maken van constructief werk of althans van eén serieuze poging daartoe. Als zodanig mag zonder twij fel de regeringsnota over de werkgelegenheid worden genoemd, die vorige week is gepubli ceerd. De plannen, die in deze nota zijn ver vat, beogen immers werk en brood zo goed mogelijk te garanderen voor al onze tien mil- lioen inwoners. Het is allang een gemeenplaats geworden te zeggen, dat „regeren is vooruitzien", maar in dit geval is deze zegswijze in letterlijke zin van toepassing. De regering ziet nl. in de toe komst het gevaar van werkloosheid dreigen en wil niet afwachten tot we in de moeilijk heden zitten, doch reeds vooraf maatregelen treffen, die het gevaar kunnen afwenden of althans verminderen. Zelfs wanneer men het niet geheel eens is met de voorgestelde me thode, zal men dit initiatief toch altijd op hoge prijs moeten stellen. Er bestaan vier vormen van werkloosheid. De eerste is die, welke het gevolg is van toeval lige omstandigheden, wanneer bijv. een zaak failliet gaat door onvoldoende lieding of wan neer werknemers niet voor hun taak berekend blijken te zijn. Men noemt dit de incidentele werkloosheid. De tweede is de seizoenwerk loosheid, die vooral in de landbouw en de bouwvakken veelvuldig optreedt en die slechts tot beperkte hoogte bestreden kan worden. Als derde wordt genoemd conjunctuurwerk loosheid, die het gevolg is van een algemene slapte in zaken, terwijl de vierde vorm is de structuurwerkloosheid, die ontstaat wanneer er blijvende veranderingen optreden in de be hoefte aan bepaalde producten of aan bepaal de werkzaamheden. Dit is bijv. het geval wanneer door invoering van nieuwe machines een deel van het personeel overbodig wordt. Het zijn vooral de twee laatstgenoemde vor men van werkloosheid, die regeringsbemoei ing vragen. Tot bestrijding van de conjunc tuurwerkloosheid stelt de overheid zich voor de activiteit van het bedrijfsleven zoveel mo gelijk te bevorderen, bijv. door het verstrek ken van grote overheidsopdrachten, wanneer uit het normale bedrijfsleven geen bestellin gen genoeg komen. Daartoe is geld nodig en DUIVENSPORT. De Postduivenvereniging „De Vriend schap" hield Zondag een wedvlucht met jonge duiven vanaf Roermond. In con cours waren 293 duiven. De uitslag is: W. Nieuwenhuis 1 2 3 4 5 8 10 16 17 23 25 27 36 40 42 49. E. van Daatselaar 6 58 62 70. R. Bokma 7 35. A. van Breukelen 9. G. Teeken 11 38 68. J. Onwezen 12 34. C. Dijkman 13 14 45. A. Jansen 15. Th. de Muinck 18 31 37 48 56 61 63. G. v., d. Broek 19 46. G. Sukel 20. W. Roest 21 22. R. Koster 24. R. Bergers 26 41. R. Kaats 29 30 51. Th. Luytelaar 32. H. Kla- renbeek 33. G. Sikkelbein 43 60. C. Meeuwis 44 64. J. Rijnders 50 52 55 66 67 71. J. Mets 54. G. Hooijer 57 59. J. Mul ders 65 72. J. Blankenstein 69. H. Spikman 73. De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield eveneens een wedvlucht vanaf Roer mond. In concours waren 638 duiven. De uitslag is: N. van Veen 1 78 87. J. Stalenhoef 2 34 66 88 92. H. Gorissen 11 12 14 19 22 35 53 54 58 71 75 100 107. R. Burgsteden 4 106. G. Coerman 5 23 27 98 102 142. F. Lim burg 6 8 44 82. Sj. Rijksen 9 32 152. P. de Bes 10 119 123 126. C. van Soest 13 86 114. J. v. d. Brink 15 57 105 139 157. A. Rijksen 17 20 29 72 92 150. Mej. G. Zimmerman 18 121 122. N. Baltus 21. H. J. Westerveld 24 42 69. W. van Klooster 25 153. C. van Brienen 26 84. W. van Boeyen 28 89. L. van Klooster 30 135. W. Krijt 31 63 138. P. Grift 33 103. J. van Berden Henegou wen 36 159. W. Pureveen 37 43. W. Huur deman 38. W. Grift 39. H. v. d. Broek 40 64 70 90 95 108 112 136 146. A. van Asch 41 51 124 144. H. Overbeek 45 113. G. Roe ten 46 48 49 74. E. Veerman 47 110. V. Reierse 50 117 151. A. Priem 52. G. Vis ser 55 73 81 111 130 131. H. Kriek 56 65. A. Dorrestein 59 60 148 149 156. A. Snij ders 61 62. G. Geijtenbeek 67 68 134. B. Roest 76 91 94 104. A. Grauwmans 77 83. H. Smit 79 80 155. K. Westerveld 85 132. J. v. d. Brakel 92. R. van Soest 96 118. A. van Slooten 97. J. Gaasbeek 99 127. K. Keja 101 125. J. van Herwaarden 109 147. G. Haks 115 116. D. Radstok 120 143. J. Wijnands 128. J. Ravenhorst 129. N. Strumpel 133 145. H. Onwezen 137. J. Je- kel 104. A. Waayenberg 141. A. Hilhorst 154. W. Pureveen 158. J. Knoops 160. EINDELIJK DE BEETZLAAN. Maandagmorgen is men begonnen de slo pende hand te slaan aan de Beetzlaan. Vanaf de Koninginnelaan is men begon nen het oude wegdek open te breken, met welk werk men reeds hard opschiet. Aan de firma W. van Plateringen te Amersfoort is het werk ongedragen, waar van de nieuwe bestrating en partiële ver breding 'n bedrag vorderen van 159.500. De Beetzlaan is nu afgesloten voor door gaand verkeer, hetwelk door het Hart wordt geleid. Ook de route van de auto busdienst van de firma Tensen is hiedoor gewijzigd. UITBREIDING. Onze Soester Middenstand gaat met de tijd mee. Dit is een gerechtvaardigde conclusie als men ziet hoe verschillende zakenmensen hun panden vergroten en moderniseren, om aan de eisen van deze dit geld wil de overheid in gunstige jaren bij elkaar brengen om het in minder goede tijden te kunnen uitgeven. Het doet echter wel een beetje merkwaardig aan, wanneer men op het ogenblik spreekt van het reserveren van over schotten voor slechte jaren, terwijl wij met een chronisch geldgebrek hebben te kampen, hoewel de werkloosheid thans zeer gering is. Wij vrezen dan ook, dat er van deze reserve ringen niet veel terecht zal komen, want het ziet er niet naar uit, dat een periode van on gestoorde welvaart in het naaste verschiet ligt. Bovendien stelt de regering zich voor maat regelen te nemen, die de ondernemers zullen aanmoedigen meer geld in hun zaken te ste ken of om nieuwe ondernemingen te begin nen. Dat klinkt erg sympathiek, maar klopt niet met de feiten, omdat bij de tegenwoor dige belastingpolitiek de ondernemers vrijwel geen geld overhouden voor investeringen en bovendien het geld, dat men in zaken steekt, te weinig rendeert. Elders in dezelfde nota wordt de kwestie van investering realisti scher gesteld: daar lezen we nl. dat binnen kort een voorstel is te verwachten, dat het mogelijk moet maken de gelden uit pensioen fondsen, uit de kassen van verzekeringsmaat schappijen, enz., meer dan tot nu toe in het bedrijfsleven te investeren. Dergelijk geld mag eigenlijk niet worden belegd op een wijze, die een risico voor hoofdsom of interest met zich meebrengt. Gewoonlijk belegt men het dus in staatsleningen, obligaties, hypotheken, e.d. en neemt men geen deel aan het risicodragende kapitaal van particuliere ondernemingen. Maar door de huidige financiële en sociale po litiek is er te weinig particulier geld beschik baar om voldoende risicodragend kapitaal te leveren en nu wil de regering blijkbaar het geld van de bovengenoemde fondsen via een afzonderlijke beleggingsmaatschappij toch voor het laatstgenoemde doel ter beschikking stellen. Dit zal betekenen, dat het risico, dat daaraan is verbonden opgevangen moet wor den met een regeringsgarantie, waardoor de staat indirect aandeelhouder wordt in het be drijfsleven. Afgezien van de bezwaren, die daaraan zijn verbonden, moet opgemerkt wor den, dat dit in strijd is met het eerstgenoemde streven om belegging door particulieren aan trekkelijk te maken. Wij zijn dan ook heel be nieuwd naar het aangekondigde voorstel. Sedert enige dagen flikkert het flikker licht aan de Molenstraat en zullen binnen kort nog enige overwegen door afsluitbo men beveiligd zijn. Het heeft lang geduurd, maar we mogen niet mopperen, want nu blijkt toch, dat het niet bij beloften behoeft te blijven. Er staan nog wel meer wensen op het programma wat overwegen betreft, maar het zou onvriendelijk zijn daarop nu te gaan zitten doorzagen. Eén uitzondering wil ik toch maken en wel voor de overweg bij station Soestdijk. Het verschil van mening tussen het rijk en de Spoorwegen over „wie zal dat be talen" schijnt nog steeds niet te zijn bijge legd. Het verkeer blijft zich daarom nog steeds wringen door de vernauwing in de rijksweg, welke door deze overweg ont staat en het is eigenlijk te verwonderen, dat er niet de hele dag met stoffer en blik moet worden gewerkt en de heer Klomp met z'n ziekenauto nog geen vaste standplaats bij deze overgang heeft ge kregen. We zullen onze ziel nog even in lijdzaam heid moeten bezitten en er maar o_p ver trouwen, dat het er toch nog eens van zal komen, dat de bijl er in gaat en er ruimte wordt gemaakt. Nu ik het toch over lijdzaamheid heb: hoe staat het nu eigenlijk met de verbetering van de straatverlichting? Volgens officiële berichten van een jaar of wat geleden was er een plan met de P.U.E.M. in bewerking. Ik meen zelfs, dat er aanleiding was om aan te nemen, dat er „op korte termijn" verbetering zou worden aangebracht. Nu kan men natuurlijk redetwisten over wat een „korte termijn" is. Op de eeuwig heid gemeten in 25 jaar een korte termijn, waar tegenover staat, dat 10 minuten han gen een lange termijn is. „Korte termijn" is dus maar erg betrekkelijk. Het is maar hoe je er voor staat of hangt. Een paar jaar geleden kon het argument nog op geld doen, dat er materiaalschaarste was, maar dit geldt thans niet meer. Evenwel zien we niets gebeuren. Integendeel, lam pen, die eenmaal believen uit te gaan, blijven uit! De dagen worden al weer korter, zodat we dus ook deze winter niet op een beetje betere straatverlichting zullen behoeven te rekenen. Haal Uw knijpkat dus maar weer voor de dag. Nu schuif ik niet graag iemand onge vraagd werk in de schoenen, vooral niet iemand, die het toch al druk genoeg heeft met vaak ondankbaar werk, maar toch wil ik het proberen om, via dit hoekje, on ze V.V.V. voor deze straatverlichtingsge schiedenis te spannen en wanneer V.V.V. aan deze zaak reeds aandacht schonk, dan zou ik haar willen verzoeken met nog meer klem deze zaak bij het gemeentebe stuur aan te bevelen. Er is zeer veel, dat wij gaarne meer be licht zouden zien, maar voor deze duis tere licht-aangelegenheid is het wel heel nodig, dat wij van duisternis naar licht komen. H. OEKMAN. tijd tegemoet te komen. Nu is het weer een van de oudste manu facturenzaken in onze gemeente, de firma Post aan de Van Weedestraat, waar een inwendige verbouwing heeft geleid tot vergroting en modernisering der zaak. Door een gedeelte van het magazijn bij de zaak te trekken is een keurige ruimte verkregen, waarin bedoelde firma corset- ten en aanverwante artikelen verkoopt. De moderne toonbank, de zitplaatsen en de wanden zijn uitgevoerd in blank eiken, terwijl een doeltreffende verlichting is aangebracht. Twee paskamers, voorzien van grote spiegels met verlichtingsbuizen, voltooien de uitbreiding, welke, door de grote omzet van bedoelde artikelen, in 'n dringende behoefte voorziet. Zaterdagmiddag, te half drie, wordt deze nieuwe afdeling in gebruik genomen. GESLAAGD. Van de erkende I.M.O. cursus Soest (In stituut Practicum) slaagden voor het Mid denstandsexamen 1950 de dames A. de Gooyer, C. Koelink, G. Koelink en A. Leertouwer en de heren N. Baltus, A. W. Brink, Bron, J. van Breukelen, A. Drost, Hoksbergen, S. Ratsma, A. Reehorst, Riet veld (Soesterberg), J. Vervat, M. Schou ten en G. Sukel. Als bijzonderheid kunnen wij nog vermel den, dat alle leerlingen, die voor het mon delinge gedeelte opgingen, geslaagd zijn. RECTIFICATIE. In ons voorlaatste nummer hebben wij gemeld, dat een schoolklas van de open bare school in de Kerkebuurt een bezoek had gebracht aan de Vika-fabriek. Dit moest zijn de 5e klas van de Van der Huchtschool met de onderwijzer, de heer Ruijzendaal. NUTSSPAARBANK. Tegenover een inlage van 54.684.96 be taalde de Nutsspaarbank alhier in Juli 'n bedrag uit van 67.732.01. Het aantal inleggers van deze bank breid de zich uit tot 1603, daar deze maand 55 nieuwe inleggers werden geboekt. Het totaal tegoed van de inleggers be draagt thans 920.881,28. Door de school kinderen werd 778 maal een bedrag ge stort tot een totaal van 411.06. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend Apotheek „Soest", Soesterbergsestraat 8.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1