v.v.v. Belofte maakt schuld. Werk en brood voor tien millioen mensen, IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. DINSDAG 15 AUGUSTUS 1950. Pensioenregelingen moeten een solide grondslag hebben. Er is onlangs een wetsontwerp ingediend, dat ten doel heeft alle pensioenen op een behoor lijke financiële basis te plaatsen. Dit betekent niet, dat iedereen pensioen zal krijgen, afge zien van de minimum-ouderdoms-voorzie- ning, zoals die thans geregeld is. In beginsel wordt het aan de ondernemer of aan de on derneming overgelaten of men een pensioen regeling voor het personeel wil treffen. Maar als men zo'n regeling maakt, dan moet die voortaan aan bepaalde eisen voldoen en reeds bestaande pensioenregelingen moeten met die eisen in overeenstemming gebracht worden. Het was werkelijk hoognodig, dat er een wet telijke regeling voor de pensioenen kwam. Het is nog maar nauwelijks 10 of 20 jaar geleden, dat pensioenregelingen, in het bijzonder voor de arbeiders, tot de uitzonderingen behoor den. In die tijd leefde dan ook sterk de ge dachte, dat het de taak zou zijn voor een al gemene pensioenregeling te zorgen. Dat werd de actie voor staatspensioen, die zoals men zich zal herinneren, nog betrekkelijk kort ge leden door verschillende groepen van de be volking werd beschouwd als een der meest noodzakelijk te veroveren sociale maatregelen. Bijna ongemerkt is de gedachte aan staats pensioen op de achtergrond geraakt en dat komt doordat steeds meer bedrijven, vooral sinds de bevrijding, zelf pensioenregelingen voor hun personeel invoerden. Men zal ons toegeven, dat dit in het algemeen een veel gezondere toestand is dan staatspensioen. Wanneer iemand zijn leven lang in een be paald bedrijf of in een bepaald beroep heeft gewerkt, is het niet meer dan billijk, dat hij op zijn oude dag door dat bedrijf of althans door toedoen van de bedrijfsleiding gepen- sionneerd wordt. In verreweg de meeste gevallen betalen werk gevers en werknemers beide hun deel van de pensioenpremie. Zo zijn er duizenden pen sioenregelingen gekomen, waarvan er vele zijn verenigd in 15 bedrijfspensioenfondsen. Dit zijn gewoonlijk fondsen, waarin alle pensioe nen van een bepaalde bedrijfstak worden on dergebracht, waardoor een onpartijdig en deskundig beheer bevorderd wordt. Maar vele van de kleinere particuliere pensioenregelin gen zijn nooit voldoende nauwkeurig geregeld. Er is dan altijd wel een belofte van de patroon om pensioen te betalen, maar het is nog al •eens -gebeurd, dat de daarvoor bestemde pre mies in éigen beheer werden gehouden en dan is de verleiding dikwijls heel sterk om dit geld weer in het bedrijf zelf te beleggen, voor al wanneer men dringend om kapitaal verle gen zit. Dit is gebleken een buitengewoon gevaarlijke toestand te zijn. Wanneer immers •een dergelijk bedrijf een tijdlang minder goe de zaken maakt en misschien zelfs failleert, blijkt maar al te dikwijls bij de opreddering van de boedel, dat de pensioengelden en daar mee de pensioenaanspraken opgesoupeerd zijn. Is er wel -een groter teleurstelling voor oudere werknemers mogelijk, dan plotseling te moeten ervaren, dat al hun hoop op een verzorgde oude dag op zand bleek te rusten! Bij de nieuwe regeling wordt dan ook voorge steld de verplichting in te voeren, dat alle pensioenfondsen moeten toetreden tot een be drijfspensioenfonds of dat zij, indien zij zelf standig worden "beheerd aan bepaalde eisen zullen voldoen. Statuten en reglementen moe ten worden goedgekeurd en het beheer over de gelden moet los staan van de onderneming en van de werkgevers. Vindt men het stich ten van een zelfstandig fonds te gecompli ceerd, dan kan worden toegestaan een verze keringsovereenkomst te sluiten ingevolge de Onderwijswet 1919 of een overeenkomst aan te gaan met een levensverzekeringsmaat schappij. Eventueel kan men de personeelsle den afzonderlijk van een dezer mogelijkheden gebruik laten maken. Hoe juist deze regeling ook is, men mag zich niet verhelen, dat deze nieuwe wet zware las ten zal gaan leggen op bedrijven, die wel pen sioenregelingen bezitten, doch waarvan het beheer niet voldoet aan de thans te stellen eisen. Dergelijke ondernemingen zullen ver plicht zijn eventueel ontbrekende fondsen 'bij te storten en dit kan voor vele minder sterke bedrijven wel eens heel bezwaarlijk worden. Belofte maakt nu eenmaal schuld. Deze moei lijkheden zal men echter moeten aandurven, want het is een algemeen volksbelang, dat de ouderdomsvoorzieningen zo goed mogelijk be veiligd worden. Hoe eerder dit geschiedt, des te beter zal het zijn. In ons vorige nummer bespraken wij het plan van de regering om het kapitaal, dat voor uit breiding van het Nederlandse bedrijfsleven hard nodig is, voor een groter deel te gaan onttrekken aan de beleggingsfondsen der so ciale voorzieningen, enz., welke instellingen men de „institutionele beleggers" noemt. De regering wil daarbij tegelijk de investerings bereidheid van de ondernemer aanwakkeren en de koopkrachtige vraag van consumenten en bedrijven bevorderen. Bovendien stelt zij zich nog voor in tijden van redelijke welvaart Bureau x Vao Weedcstrial 25 Telefoon 2566 - Giro 126156 bewoners gestoffeerd en gemeubileerd wor den, waardoor weliswaar de omzet aan arti kelen voor huisinrichting vergroot wordt, doch dit zijn consumptieve uitgaven, die niet door een vergroting van de export worden gedekt. En dus het werkelijke inkomen van ons volk niet vergroten. Nu zijn wij geenszins tegenstanders van ver snelde woningbouw, omdat de woningnood te grote sociale nadelen met zich meebrengt. Maar wij willen er toch de aandacht op ves tigen, dat uitbreiding van de werkgelegenheid nooit losgemaakt kan worden van ons reëel inkomen, d.w.z. van ons aandeel in de wereld handel. Daarom zijn wij van mening, dat een verstandige belasting- en loonpolitiek, die ge zamenlijk de juiste sfeer kunnen scheppen voor uitbreiding van de arbeidsgelegenheid, van grotere waarde is voor bestrijding van werkloosheid, dan het plan, dat te veel naar de studeerkamer ruikt en te weinig rekening houdt met de werkelijkheid. De 1.000.000 bezoeker op de tentoonstel ling „AHOY" te Rotterdam. - Zaterdag ochtend meldde als 1.000.000ste bezoeker zich het verloofde paar uit Hilversum, Mej. Jenny Diepgrond en de heer Jan Bosselaar, op de tentoonstelling. Per haventruck ging het paar de lucht in om toegesproken te worden door wethou der J. van Tilburg. reserves te vormen. Naar onze mening is dit een poging om twee ruggen uit één varken te snijden. Het vormen van regeringsreserves aan kapitaal kan immers alleen geschieden, wanneer men in gunstige jaren de winsten van de bedrijven en de inkomens van de bur gers afroomt Met andere woorden er zullen belastingen komen ten gunste van de reserve- vorming. Dit zal de koopkracht beperken en ook minder geld in handen van de onderne mers laten om te investeren. Het ene deel van het plan torpedeert dus het andere. Daarom is het ons onmogelijk veel fiducie te hebben in de conjunctuurpolitiek, die de regering in het vooruitzicht stelt. Wel kunnen wij ons er ten volle mee verenigen, dat de overheid zo veel mogelijk werkobjecten voor haar reke ning zal doen uitvoeren, wanneer het normale bedrijfsleven onvoldoende arbeidsgelegenheid biedt. Daarentegen zien wij meer kans op succes bij de bestrijding van de structuurvverkloosheid. Er is een oude theorie, de zgn. compensatie theorie, die betoogt, dat arbeiders, die door de rationalisatie van de bedrijven werkloos worden, na korter of langer tijd voor het me rendeel weer een andere plaats vinden, omdat het verdwijnen van arbeidsgelegenheid in verouderde bedrijven altijd gevolgd wordt door uitbreiding van plaatsingsmogelijkheid bij ondernemingen, die dan juist meer wind in de zeilen krijgen. Hierin zit, zoals de er varing heeft geleerd veel waars, al gaat het natuurlijk niet altijd op. Het is in de eerste plaats niet gemakkelijk conjunctuurwerkloos- heid en structuurwerkloosheid uit elkander te houden (omdat zij zeer dikwijls tegelijk op treden) en bovendien kan vermindering van de arbeidsgelegenheid in het ene land een vergroting van de arbeidskansen in een an der land tengevolge hebben, maar daarvan profiteren natuurlijk de werklozen in het eerstgenoemde land niet. Als bijv. in Neder land werkloosheid optreedt in de olieslage rijen, omdat Argentinië het lijnzaad zelf gaat verwerken, zal door de industrialisatie van Argentinië daar te lande de arbeidsgelegen heid wel méér toenemen, dan voor die olie industrie nodig is. Maar het is duidelijk, dat de Zaanse werklozen daardoor geen werk zullen vinden in de Argentijnse bouwnijver heid of in het Argentijnse transportbedrijf. Als maatregelen tegen de structuurwerkloos heid stelt de regering voor industrie-terreinen aan te leggen in gemeenten, waar een arbeids- overschot aanwezig is. Bovendien moet de ge legenheid worden geopend een ander beroep te leren, wanneer men in zijn eigen vak niet meer aan de slag kan komen. Ten derde wil men dwingende maatregelen overwegen voor het in dienst houden van oudere arbeidskrach ten en tenslotte het leerlingen-stelsel uitbrei den. Intussen zit ook hier menig addertje onder het gras. Zo wil de regering, nadat zij enige jaren lang de woningproductie opzettelijk heeft be perkt tot 40.000 woningen per jaar, thans aan het bouwbedrijf meer ruimte geven. De beper king was aangelegd om de bouwbehoefte over een groot aantal jaren te verdelen en zo werkloosheid in de bouwvakken te voorko men. Tegelijkertijd worden daarmee de re geringsuitgaven beperkt. Thans wil men om de arbeidsgelegenheid te vergroten meer vrij heid op het punt van de woningbouw geven. Doch daarbij moet men bedenken, dat de bouwnijverheid geen exportproducten ople vert en dus deviezen kost. Dit geldt niet al leen voor het bouwen zelf, maar ook voor de consequenties van het betrekken van meer huizen. Deze moeten immers door de nieuwe De grie grote letters, welke hierboven staan, willen de lezer niet wijzen op het Vlug, Veilig en Voordelig van de Neder landse Spoorwegen, een slogan, waarover de meningen nogal verdeeld zijn. In onze Soester gemeenschap duiden deze letters woorden aan, welke nauw verbonden zijn met de welvaart van onze gemeente. Het zijn de afkortingen van de woorden: Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer, voor welke vereniging we gaarne aan dacht vragen. Het is deze vereniging toch, die de vreem deling naar Soest trekt, die hem wijst op onze grote recreatiemogelijkheid, op ons natuurschoon, onze geografische ligging. Het is deze V.V.V., die het klimaat schept, waarin de vreemdeling gaarne wil toe ven, een organisatie, die aan het hotel- en pensionwezen de cliënten bezorgt, doch niet aan deze groepen alleen. De vreemdeling immers, die hier te gast is, brengt zijn geld via hotelier of pen sionhouder in de Soester gemeenschap, want voor dit geld moet eten en drinken voor de gast worden gekocht, moeten meubilair en gebruiksvoorwerpen wor den aangeschaft en onderhouden enz. De gast brengt ook geld in de la van de ga ragehouder of fietsenmaker, hij koopt hier zijn versnaperingen en brengt be zoek aan café's, hij verteert geld in het natuurbad en in het openluchttheater en hij betaalt daarmede ook zijn tol aan de vermakelijkheidsbelasting, welke in de gemeentekas vloeit. Als men een en an der goed nagaat, is niet alleen de gehele middenstand betrokken bij de geldlating van de gast, doch de gehele Soester Ge meenschap. Men zou kunnen aanvoeren, dat we geen V.V.V. en geen vreemdelingenverkeer nodig hebben, maar dan wordt het toch tijd, dat men er goed van overtuigd wordt, dat we ons hier de luxe niet meer kun nen permiteren een bestaansbron voorbij te laten gaan, afgezien van het feit, dat onze gemeente 'n dusdanig natuurschoon en recreatie-mogelijkheid bezit, dat het vreemdelingverkeer toch plaats zou heb ben. Vroeger hebben wij het gepresteerd in dustrie af te wijzen en ons zelf wijs te ma ken, dat Soest een dorp moest blijven voor gepensioneerden, renteniers, sanatoria en rusthuizen. Dit bracht mede, dat de geld circulatie zeer beperkt bleef, de midden stand in de verdrukking kwam en een groot gemis bestaat .aan werkmogelijk- heid voor de arbeidende bevolking. Verder was één van de gevolgen een ge ringe belasting-opbrengst en geringe in komsten op meerder gebied voor de ge meente. Er is een oorlog aan ons voorbij gegaan, een oorlog, die, naast leed en ellende, met zich bracht, dat veel, wat oud is wordt ge sloopt of om vernieuwing vraagt. Het gemis aan industrie hebben we goed gevoeld, de mogelijkheid om industrie naar Soest te trekken is miniem gewor den en bovendien is door verschillende instanties vastgesteld, dat Soest geen in dustrieplaats zal worden. Een belangrijk bestaansmiddel is dus afgesneden en daarom moeten de andere bestaansmid delen, als landbouw, handel en vreemde lingenverkeer, dit industrie-vacuum aan vullen. We staan daarom voor het feit, dat we het vreemdelingenverkeer als middel van bestaan moeten activeren en stimuleren, een taak, welke de V.V.V. dagelijks vol brengt. Op het kleine ongezellige kantoortje van V.V.V. aan de Van Weedestraat wordt ge werkt en hard gewerkt om het Vreemde lingenverkeer te vermeerderen en te ver beteren. Daar vinden de programma's van het openluchttheater hun oorsprong, daar worden inlichtingen verstrekt aan nationale en internationale vreemdelin gen, daar wordt de reclame ontworpen en uitgegeven om Soest in de belangstelling van de vacantieganger te brengen, daar wordt getracht op cultureel- en ontspan- ningsgebied coördinerend en stimulerend Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75- 26e JAARGANG No. 60. Ofschoon ik mij had voorgenomen niets meer over Indië, Indonesië, de R.I.S., de R.I., of hoe ze verder nog meer mogen heten, te schrijven, kan ik het niet nala- ten er nogeens over te beginnen. U moet mij dat maar vergeven. Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan en de invloed van ruim drie eeuwen Indië laat zich, met of zonder plechtige (en vooral dure) ronde tafel conferentie, niet met één slag uit een Ne derlander los scheuren. Ik schreef al eens op deze plaats, dat wij met 'n partner te doen hebben, die bij denken en handelen andere normen aanlegt dan Europeanen in het algemeen en Nederlanders in het bijzonder. U moet ook niet te vlug schijnbaar onmo gelijke handelingen en uitlatingen van hen uitleggen met: „wat zijn dat toch e-en linkmiegels", maar steeds in het oog hou den, dat een Indonesiër, beter dan wie ook, de hele hand en arm weet te grij pen, wanneer men hem een vinger geeft. Wanneer er dan iemand is om een tik op die grijphand te geven, woidt het steeds dwazer en is het gekste nog niet gek ge noeg om het de wereld voor te zetten. Het super-gekke is bovendien, dat het op be paalde plaatsen nog gehoor heeft ook. In Makassar was het „rustig". Tenminste ste volgens onze voorlichting. Mensen, die weten wat er op Celebes te koop is, dachten over deze rust wel anders, maar goed, officieel was er „rust". Op een kwa de dag echter is de beer los en probe ren soldaten van de Repoebliek de Ne derlandse KNIL-kampen te bezetten. Nu troffen ze het ongelukkig, want in die kampen zaten, behalve K.N.I.L.-soIdaten met hun gezinnen, ook Ambonnezen, dus eigenlijk hadden die repoebliek-soldaten verstandiger moeten wezen. Za kwamen dan ook van een nogal koude kermis thuis en probeerden het daarom maar met beschieting uit zee en uit de lucht, n.b. met vaartuigen en bommenwerpers, die ze zo juist van de Nederlanders had den „overgenomen". Daar hierdoor grote groepen Nederlan ders en Nederlandse belangen in de ver drukking kwamen, zond onze regering de torpedojager „Kortenaer" naar de be dreigde plaats. Nu is plotseling de Regering der R.I.S. heftig op haar tenen getrapt. Terwijl de R.I.S. nog geen enkele verontschuldiging heeft laten horen voor de beschieting der Nederlanders (wèl de gebruikelijke ont kenning dat het gebeurde), tekenen zij heftig protest aan tegen het zenden van de „Kortenaer". De „Kortenaer", zeggen zij, komt niet, zoals onze regering ver klaart, voor het instandhouden der ver bindingen, maar om op Indonesische sol daten te schieten. De Indonesische zienswijze is dus zo: De Nederlanders beschieten vanuit een hin derlaag, de zee of de lucht is geoorloofd. Wanneer de Nederlanders hier iets te genover stellen om erger te voorkomen, is het onbehoorlijk, is het een oorlogs daad, zijn wij koloniale kwelduivels en is voor de Radio der Repoebliek een Radio praatje te beluisteren, dat veel op een scheldpartij lijkt. Het zijn toch wel echte prettige partners. H. OEKMAN. op te treden. Om U een beeld te geven hoeveel werk aan een en ander is verbonden, laten we enige cijfers volgen, waardoor de arbeids- en organisatiezin van V.V.V. wel enigs zins wordt uitgedrukt. De hotel- en pen- siongids werd verzonden in een oplage van 2500 stuks. De grote gids van Soest werd gedrukt in een oplage van 3500 exemplaren. Er werden fraai geïllustreer de folders gedrukt en uitgegeven, zoals „Duinen in het hart van Holland", „Zo merse Kunst in 1950", „Bent U al lid van V.V.V. Soest-Vooruit" en „Ballet in het Openluchttheater" in een gezamenlijke oplage van 10.000 exemplaren. Er is een kaart van de Gemeente Soest in druk, waarvan er 5000 worden gemaakt. Aan het verstrekken van inlichtingen werd meer dan 4500 maal voldaan. Er werd 25.000 vel papier gestencild en meer dan 15.000 brieven en drukwerken werden er verzonden. Als gevolg van een en ander zou men ge voegelijk kunnen verwachten, dat zeer velen hun sympathie en steun aan V.V.V. geven, maar hierin wordt men danig te leurgesteld. Er zijn slechts 650 mensen in Soest te vinden, die lid van V.V.V. zij«n en dan nog tegen een zeer lage contribu tie. Dit brengt mede, dat aan de werk zaamheden van V.V.V. grenzen worden gesteld en vaak gelden ontbreken voor nodige dingen. Een actie om het ledental op te voeren is dan ook te verwachten en we hopen van harte, dat deze actie een groot succes zal hebben. GESLAAGD. Te ^Amsterdam slaagden dezer dagen voor het rij wiel-vakdiploma de heren H. v. d. Heuvel en J. F. Groart, alhier.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1