De reuze vinding. In beroep tegen beslissing van GecL Staten inzake het Uitbreidingsplan. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK luim \mm WcededtMl *5 Telefoon 2566 - Giro 126156 De Soester Raad bijeen. School-tandartsendienst nog niet op toeren. Drankwet-vergunningen met één uitgebreid. Voetbal. Burgerlilke stand. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 195Ö. 26e JAARGANG No. 62. SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Ahonn. per kwart, f 1.50 - per post 1.75. De Raad onzer gemeente kwam Maan dagmiddag in openbare zitting bijeen on der leiding van de burgemeester. Wethouder De Haan was met kennisge ving afwezig. Na de gebruikelijke opening kwamen de navolgendte punten in behandeling. 1. Mededeling van ingekomen stukken. a. Schrijven van de Minister van Ver keer en Waterstaat, omtrent de stand van zaken inzake verbreding spoorwegover gang te Soestdijk. Voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van de Nederlandse Spoor wegen N.V.; inzake aanbrenging van zelfwerkende seinen voor treinaankondi- ging ter weerszijden van de onbewaakte overweg aan de Molenstraat. Voor kennisgeving aangenomen. c. Verslag betreffende de werkzaamhe den van de Schoolartsendienst Baarn e.o. over 1949. De heer KRUYFF uit zijn lof voor de uit gebreidheid van het rapport en bepleit openbaarmaking hiervan. Spr. begrijpt echter niet waarom geen resultaten zijn bereikt ten opzichte van de school-tand artsendienst en vraagt of hierin niet meer is te bereiken, temeer, daar volgens de schoolartsen 60 van de onderzochte kinderen een onvoldoende verzorgd gebit bezitten. üe VOORZITTER wijst er op, dat de school-tandartsendienst gemeentelijk ge organiseerd moet worden en deze dienst niet afhangt van samenwerking tussen enige gemeenten, zoals bij de schoolart sendienst. Wethouder VAN ZADELHOFF zegt, dat er nog gezocht wordt naar een vorm, waarin de stichting school-tandartsen dienst moet worden opgezet. Het belang rijke aandeel van de Ziekenfondsen en Kruiswerk zal hierin tot uiting moeten worden gebracht. Mevrouw VAN DER SWAN wijst op eni ge opmerkingen in dit rapport betreffen de het gemis aan hygiëne op sommige scholen. De heer BURGWAL wijst er op, dat bij het kleuteronderwijs een behoorlijke speelgelegenheid en speelmateriaal ont breekt. Uit het rapport blijkt tevens, dat niet alle daarvoor in aanmerking komen de kinderen zijn uitgezonden naar de ge zondheidskolonies, zulks wegens geldge brek. Wanneer het personeel, hetwelk de scholen moet schoonhouden, beter gesa larieerd wordt, zal de hygiëne in de scho len ook beter worden. Verder vraagt spr. of het gezin met acht kinderen, waarvan er 5 in een kamertje en drie in de kelder slapen, reeds geholpen is aan een betere woning. De VOORZITTER zegt, dat in Soest het grootste aantal kinderen wordt uitgezon den in vergelijking met andere gemeen ten, dank zij de onvolprezen steun van particuliere zijde. Evenwel komt het voor, dat de ouders niet meewerken tot uitzen ding van hun kinderen. Spr. vraagt verhoging van diverse posten op de begroting 1951. d. Schrijven van de Utrechtse Provin ciale Brandweerbond, inhoudende de me dedeling, dat de heer W. Groart, lid van het bestuur en van de technische Com missie van de Bond, als zodanig niet heeft medegewerkt aan de totstandko ming van het advies omtrent de Brand weer Soesterberg. De heer CLEMENS stelt er prijs op te verklaren goede nota te hebben genomen van dit schrijven. Voor kennisgeving aangenomen, e. Verslag van de instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon te Soest over 1949. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Stemming over het voorstel van B. en W. om aan H.M. de Koningin te verzoe ken, het maximum aantal vergunningen ingevolge de Drankwet met één te verho gen, over welk voorstel de stemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt. zwemmen wegens bezwaren der ouders. Dit schept weer een ander probleem. Waar moeten b.v. deze kinderen blijven als de klas gaat schoolzwemmen? Spr. acht ook de tijd, welke het zwemmen in beslag neemt, te groot. Het onderwijs komt hierdoor in het gedrang. De VOORZITTER zegt, dat dit jaar veel moeilijkheden overwonnen zijn en de deelname steeds stijgt, dank zij de enthou siaste medewerking van verschillende groepen personen. De heer KRUYFF gaat dieper op de be zwaren in welke de heer Van Wely heeft geopperd. Er waren moeilijkheden door dat dit jaar meer kinderen het bad be zochten dan verwacht werd. De grote toeloop werd echter uitstekend opgevan gen door de instructeurs en instructrices, die dikwijls 60 kinderen tegelijk les heb ben gegeven. Daar de lichamelijke op voeding toch altijd al in het gedrang is gewéest bij het onderwijs in Soest, acht spr. het niet erg, dat meer tijd beschik baar komt voor zwemmen. Principiële bezwaren tegen gemengd zwemmen door de jeugd zullen worden ondervangen door vaststelling van verschillende uren. Mevr. POLET vraagt of de verordening nog geldt, welke het houden van Berbe ris-struiken verbiedt. Indien de verorde- Het Koninklijk bezoek aan Zeeland. - Per motorboot vaart het Koninklijk Paar naar de „Piet Hein". Mens wat doe je grote dingen, Mens wat wordt je vrees'lijk knap, Ook al sneuvelden er velen Tot glorie van je wetenschap. Meestal zoeken de geleerden Naar een monsterachtig ding, Dat men dan weer kan gebruiken Voor dood of voor vernietiging. En het mag een wonder heten, Als men eindelijk iets vindt, Waar men niet direct bij 't vinden Oorlogskansen aan verbindt. Nu weer komen Zweedse heren Met een wonderlijke stunt En men heeft een paar konijnen De primeur ervan gegund. Resultaat: na twee, drie maanden Een reusachtig groot konijn, Tweemaal groter dan normale Huis- of tuinkonijnen zijn. Verder wil men onderzoeken En men past het strakjes toe, 't Zijn tenminste reeds hun plannen, Op een varken en een koe. Als ze 't daar dan maar bij laten, Want het wordt me te geleerd, Als .men straks die reuze-proeven Bij het mensdom ook probeert. Houdt het dus maar bij konijnen, Voor ons mensen is 't te gek, Want we hebben op de wereld Aan grote mannen geen gebrek. 'k Hoop dat men het onderzoeken Toch maar niet vroegtijdig staakt, Zoek, tot men iets heeft gevonden Wat de mensen.kleiner maakt. Dit voorstel wordt nu met 11 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen stemden me vrouw Landweer, Mevr. Polet en de heren Schaddelee, Schaafsma, Kruyff, Dorre- stein en Ooms. 3. Voorstel van B. en W. om in beroep te gaan tegen de beslissing van Gedepu teerde Staten, waarbij gedeeltelijk goed keuring is onthouden aan het Raadsbe sluit van 26 Augustus 1949 inzake vast stelling uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gedeelte der gemeente gelegen ten Zuiden van de spoorlijn Amersfoort- Utrecht. Conform besloten. 4. Vaststelling van een besluit inzake toe kenning voorschot op vergoeding ingevol ge artikel 101 bis der Lager Onderwijs wet 1920 van de beloning der vakleer kracht in de nuttige handwerken, ver bonden aan 7e en 8e leerjaar der R.K. Meisjesschool. Conform besloten. 5. Vaststelling van een besluit tot ver koop van grond, gelegen aan de Becke- ringhstraat, aan O. L. Zimmermann. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De heer Zimmerman is voornemens op be doelde grond 'n betongieterij te vestigen. Bij .dit punt verzoekt wethouder VAN ZADELHOFF de raad goedkeuring te ver lenen aan een grondverhuur aan Mevr. Visser, gelegen aan de Bosstraat. De huur bedraagt 27.50 per jaar en mevr. Visser is voornemens hierop een houten woning te bouwen. De heer OOMS vraagt of ook van andere ingezetenen eenzelfde verzoek wordt inge willigd. De VOORZITTER zegt, dat dit geval geen precedent schept en dus niet voor navol ging vatbaar is. Het betreft hier een uit zonderlijk geval wegens zeer bijzondere omstandigheden. Het voorstel wordt goed gekeurd. Verder komt nog ter tafel een voorstel van burgem. en weth. om een uitbrei dingsplan vast te stellen voor het gebied ten Zuiden van de spoorlijn Utrecht- Amersfoort, alsmede een wijziging van het plan in hoofdzaak geldende voor het ge deelte ten Noorden van die spoorlijn, in verband met de niet-goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Conform besloten. RONDVRAAG. De heer VAN WELY dringt aan op over leg tussen de stichting Natuurbad, In spectie Lager Onderwijs en Consulent Lichamelijke Opvoeding, om het school zwemmen tot groter bloei te brengen en veel moeilijkheden, welke samenhangen met dit schoolzwemmen, op te lossen. Hij wijst hierbij op de moeilijkheden, welke verschillende schoolhoofden het hoofd moeten bieden. Niet alle kinderen hebben b.v. een rijwiel en moeten achter op het rijwiel van een ander kind plaats nemen. Valpartijen en doorgezakte rijwielen wenste een dergelijk schoolhoofd niet meer te riskeren. Verder doen verschil lende kinderen niet mee aan het school- ning nog geldig is, moet ze worden nage komen, anders is het beter haar in te trek ken. De VOORZITTER zal een en ander laten nagaan. De KRUYFF memoreert in zeer sarcasti sche bewoordingen het feit, dat de Ned. Spoorwegen 6 weken geleden een grote hoeveelheid materiaal aan de Ossendam- weg en de Eikenlaan heeft gedeponeerd, doch dat de overwegen nog steeds onbe waakt zijn. De VOORZITTER zegt, dat getracht is met de N.S. te overleggen omtrent andere, lan gere spoorbomen, daar over enkele jaren de Ossendamweg verbreed wordt en de bomen, welke er nu zouden komen, dan geen waarde meer hebben. De he"ér KRUYFF wijst ook op de overweg te Soestduinen. Deze is te smal en 't weg dek tussen de rails is slecht. De heer OOMS vraagt zich af of de Hin derwet wel juist wordt toegepast, als hij ziet hoe de aardewerkfabriek aan de Van Weedestraat de rook en de walm niet door de daarvoor gemaakte schoorsteen de lucht laat ingaan, doch door een nood- pijpje, waardoor de omwonenden erge hinder ondervinden. Bovendien werkt des Zondags de kleimolen. De inwoners moe ten niet alleen de ramen dicht houden om de rook te weren, doch worden ook ge plaagd door het geluid van deze machine. De VOORZITTER wijst er op, dat een openbare zitting heeft plaats gehad voor de omwonenden van deze fabriek, waarop de bezwaren zijn geuit. B. en W. zullen naar aanleiding hiervan hun houding be palen. De heer CLEMENS komt terug op de be lofte van de VOORZITTER, dat de kwestie van de brandspuit te Soesterberg in de volgende raadsvergadering zou worden behandeld. De VOORZITTER zegt, dat in de volgen de vergadering dit punt zal worden be handeld en dat inzake deze materie reeds stappen zijn gedaan. De heer BURWAL vraagt naar de voor ziening der lekkages in de kelders aan de Klaarwaterweg. Wethouder VAN ZADELHOFF deelt me de, dat een brief hierover aan de architect is uitgegaan en deze zal voorzieningen treffen. S.E.C. SPEELDE NUTTIGE OEFENWEDSTRIJD. Het eerste elftal van S.E.C. heeft Zondag een nuttige oefenwedstrijd gespeeld tegen de Oostelijke 2e klasser P.E.C. uit Zwolle. Deze wedstrijd was de eerste, welke de S.E.C.-spelers na hun welverdiende rust speelden en de S.E.C.-supporters werden niet teleurgesteld. S.E.C. ging met de overwinning strijken. Was de verdediging absoluut sterker ge worden door het opstellen van H. Adams als doelverdediger, de vervanging van Belt door Baltus was een verzwakking, hetgeen ook het geval was met de ver vanging van Pureveen door T. Jansen. M. Maassen als rechtsbinnen en Beernink als midvoor versterkt de voorhoede, ter wijl Klompenhouwer het probleem van de rechtsbuitenplaats wel heeft opgelost. Zijn terugkeer in dit elftal maakt de voorhoe de gevaarlijker. De Soestenaren kwamen na de aftrap met een in de aanval. De directe omhaal van M. Maassen naar Klompenhouwer retour neerde deze voor het P.E.C.-doel, waarna eerstgenoemde een hard schot loste, dat over het doel verdween. M. Maassen bleek thans wel op de goede plaats te staan. Hij haalde de bal veelal op en werd deze middag de inleider van menige aan val. Het spel was nog niet lang aan de gang toen O. Maassen op de linksbuiten plaats een goed aangegeven bal benutte en na een duel met de P.E.C.-achterhoede een vrije schop kreeg toegewezen. Met 'n hoog schot in de linkerbovenhoek bracht hij de stand op 1-0. Direct daarna was het linkbuiten De Mink, die midvoor Beer nink een goede schietkans gaf, maar diens harde schot belandde in keepers-handen. De Zwollenaren lieten zich door deze ach terstand niet intimideren en in vloeiende combinaties braken zij keer op keer door de S.E.C.-verdediging heen, daarbij kan sen krijgend van Jansen en Baltus, die telkenmale verkeerd stonden opgesteld. Rechtsback Koster moest daardoor zowel naar rechts als naar links te hulp komen. Keeper Adams demonstreerde z'n moed en hardheid als hij ingreep en zijn doel vrij waarde voor doorboring, mede dank zij zijn klemvastheid en reactievermogen, waarvoor hij menig open doekje ontving. De P.E.C.-spelers kregen een kwartier lang gelegenheid om te demonstreren tot welke gevaarlijke aanvallen zij in staat bleken, doch zij combineerden veelal te lang en doelpunten bleven uit. De S.E.C.-voorhoede kreeg na 20 minuten de bal en het was Klompenhouwer, die doordrong tot vlak bij het doel, doch on zelfzuchtig voorzette naar M. Maassen, die zich vrij speelde en met een hoog hard schot de stand op 2-0 bracht. Het was nog geen 4 minuten hierna, dat een zeer vlotte combinatie van de Soester voorhoede re sulteerde in een pass naar O. Maassen, die met een haarscherp schot een machte loze keeper het nakijken gaf. 3-0. Na de rust was het Koster, die op een gevaarlijke manier terugspeelde op zijn keper en zorg droeg voor een doelpunt, daar de toelopende P.E.C.-linksbinnen zich deze kans niet liet ontgaan. 3-1. P.E.C. werd agressiever en keeper Adams moest verschillende malen handelend op treden, hetgeen hem prima afging. De S.E.C.-aanval zat evenmin stil maar ook de P.E.C.-achterhoede wist veel onheil te voorkomen. Een der P.E.C.-backs moest zelfs een ingekopte bal van O. Maassen uit het doel houden, toen de Zwolse kee per zijn plaats had verlaten. De Soester spil De Nooy was, als altijd, de vertolker van een rustige en solide partij. Hij zette zijn voorhoede goed aan het werk en goed combinatiewerk kreeg men van deze voorhoede te zien. Koster geraakte geblesseerd en het duurde wel lang voor een vervanger kwam in de persoon van Van Klooster. O. Maassen was weer ge vaarlijk in zijn rushes en toen deze speler doorbrak en een schuin schot langs het doel afvuurde, wist Beernink met een goe de kopbal de stand op 4-1 te brengen. Dit werd P.E.C. blijkbaar te erg, als ge volg waarvan de P.E.C.-aanvallen elkaar in series opvolgden. Keeper Adams, die veel werk te verwerken had gekregen, moest eindelijk zwichten voor een hoog schot, hetwelk via zijn handen in de tou wen verdween. 4-2. Vlak voor het einde had P.E.C. nogmaals succes, toen de ver opgedrongen Soester achterhoede gepasseerd werd en met 'n schot van dichtbij de stand op 4-3 werd gebracht. JEUGD VOETBALTOURNOOI. Onder auspiciën van de Voetbalvereniging S.E.C. werd Zondag een tournooi gehou den voor adspirant-leden van A.W. uit Bussum, Donar uit Hilversum, Kampong uit Utrecht, Meteoor uit Amsterdam en S.E.C. Deze wedstrijden, welke op de Kostverlorenweg werden gehouden, vin gen te 12 uur aan en iedere wedstrijd duurde slechts een half uur, daar ieder elftal die middag 4 maal moest spelen om alle tegenstanders één keer te bekampen. Er werden sportieve wedstrijdjes gespeeld onder gunstig, zij het wat warm weer. Jammer was het, dat de Amsterdamse voetbalvereniging Meteoor, in strijd met de bepalingen van het wedstrijdregle ment, een elftal had gestuurd, waarin jongens speelden, die niet meer onder de 16-jarige leeftijd vielen. De Meteoor-adspiranten, die alle wedstrij den wonnen en voor de eerste prijs in aan merking kwamen, werden, bij de ontdek king van het meespelen van niet gerech tigde spelers, gediskwalificeerd, waar door A.W. de le prijs verwierf met 5 pun ten. Kampong kreeg de 2e prijs, na het nemen van strafschoppen, daar de Utrech tenaren gelijk waren geëindigd met het S.E.C.-elftal. S-E.C. werd daardoor no. 3, terwijl Donar, die 3 wedstrijden verloor en 1 maal gelijk speelde, met 1 punt no. 4 werd. Meteoor, die alle wedstrijden had gewon nen en dus 8 punten had verzameld, werd uitgeschakeld en viel buiten de prijzen. De voorzitter van S.E.C. reikte na afloop de prijzen uit, daarbij dank brengend aan de jeugd-commissie van S.E.C. voor de or ganisatie. De uitslagen waren: S.E.C.-Donar 1-1, A.W.-Kampong 2-0. Meteoor-Donar 5-0. De vacantie zit er al weer op en het is goed er een poosje uit te zijn geweest. Je bekijkt de dingen en zaken, voorlopig al- tans, met een beetje meer welwillendheid dan je het vóór je vacantie deed Twee jaar geleden was ik op dezelfdq plaats waar ik nu mijn verlof doorbracht en dit geeft mij gelegenheid een vergelij king met onze gemeente te maken. Als ik dit doe, komt Soest er best af. Twee jaar geleden, leest U de Soester Courant van die tijd er maar op na wan neer U daar zin in heeft, schreef ik op deze plaats ook al over dit vacantieoord en vertelde ik U al, dat het ook daar niet alles goud was wat er blonk en dat de in druk, die door de entree via een mooie autoweg werd gewekt, een volkomen val se was, omdat geen zijpad was te berijden. Ik troostte toen de bewoners van de Beetzlaan en nog een paar lanen in onze gemeente en vertelde hen, dat zij niet al leen in de misere zaten. Nu, na twee jaar, is men bezig van de Beetzlaan een prachtige weg te maken en andere wegen zijn verbeterd, maar in dat veel gerenommeerde vacantieoord breek je nog je nek over de kuilen en zitten min der handige wielrijders meer op hun stuur dan op hun zadel. Langs de weg liggen nog de hopen steen slag, die er twee jaar geleden ook reeds lagen, waarmee de schijn wordt gewekt, dat het de bedoeling is, dat er iets aan die wegen gaat gebeuren. Maar verder kwamen zij daar niet. Met mijn gastheer, een der notabelen en chef-spuitgast van de brandweer, had ik het over de weinige vooruitgang voor wat de wegen betreft. Hij was in dit opzicht wel erg pessimistisch gestemd en rekende er op, dat de wegen bij hen wel nooit ver beterd zouden worden. In het voorjaar n.1. dachten de gemeente naren de kans van hun leven te krijgen, toen een bezoek werd aangekondigd van een gewestelijk autoriteit. Die zouden zij nu eens op hun manier aan het verstand brengen, dat wegenverbetering geen luxe is, zoals Minister Lieftinck kort geleden beweerde. Na de entree op de mooie en enige goe de weg werd de wagen van de autoriteit met een behoorlijke snelheid listiglijk op de beroerdste zijweg geleid en het moet een voldoening gevend gezicht zijn ge weest voor de omstanders om de halfwas excellentie nagenoeg met zijn hoofd door de kap van de auto te zien vliegen. Maar achteraf zijn ze nu bang, dat het resultaat omgekeerd evenredig is aan de hevigheid der kopstoten in de auto, want sedert die „botsende dag" krijgen zij in de gemeenteraad nog maar alleen erge „kortaf" briefjes. H. OEKMAN. S.E.C.-A.W. 1-1. Kampong-Meteoor 0-4. A.W.-Donar 1-0. SiE.C.-Meteoor 0-1. Kam- pong-Donar 1-0. A.W.-Meteoor 0-1. S.E.C.- Kampong 1-1. Zondag a.s. zullen dezelfde verenigingen deelnemen aan een junioren-tournooi, hetwelk ook door S.E.C. wordt georgani seerd. VOETBAL-NIEUWS. S.E.C. en B.D.C. gaan Zondag naar Laren om deel te nemen aan het Spinne- wiel-toumooi. Op het terrein aan de Kostverloren weg wordt een Junioren-tournooi georga niseerd voor de junioren van A.W. uit Bussum, Kampong uit Utrecht, Meteoor uit Amsterdam en S.E.C. De Soester Boys gaan naar Hoogland om deel te nemen aan de seriewedstrijden welke aldaar worden georganiseerd. Het 2e elftal van de Soester Boys speeit een oefenwedstrijd tegen B.D.C. 3, op het terrein van de Boys. GEBOREN. Alfred Richard, zoon van J. C. Kwant en J. M. H. van Tuil, Hartman laan 30. Alida, dochter van M. van Horns- veld en N. Dorresteijn, Korte Hartweg 31. Pietertje, dochter van E. Ooms en J. A. Zwijnenburg, Leeuwerikweg 3. Gijsbertus Johannes, zoon van W. B. Smeeing en W. R. Stalenhoef, Eigendomweg 39. Henricus Gerardus Maria, zoon van H. G. M. Taris en J. C. M. Peters, Kerkpad Z.Z. 69. Cor- nelie Annemarie, dochter van N. J. Rep- ko en G. Hornsveld, Heuvelweg 42. Rudi, zoon van J. v. d. Broek en J. van Rees, Beckeringhstraat 22. Lambertus Johannes Maria, dochter van L. A. Roest en W. Bosboom, Beckeringhstraat 31. Richardus Gerardus, zoon van K. M. v. d. Leen en G. Grift, Nieuweweg 38. ONDERTROUWD. J. B. M. v. d. Valk, 21 jr„ vliegtuigmaker, Beukenlaan 50 en M. J. Rienstra, 25 jr„ Bloemendaal. H. Steendam, 30 jr„ gem. ambtenaar, Toren straat 7 en L. Stuut, 23 jr., Soesterbergse- straat 118. T. Kleinjan, 28 jr„ vertegen woordiger, Korenweg 9 en M. Luijer, 27 jr., Baarn. GEHUWD. A. Burgwal, 49 jr., landarbei der en H. Rijkhoek, 44 jr., Beetzlaan 96. P. van Asselt, 44 jr., betonwerker en A. M. Vlasblom, 35 jr., Koninginnelaan 130. OVERLEDEN. Arie van Schaik, 81 jr., wednr. van N. Dongelmans, Steenhoffstr. 46. Willem Bakker, 35 jr., geh. gew. m. F. Hols, Hartmanlaan 86.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1