Is onze gulden onder gewaardeerd? De nieuwe Premieregeling voor Woningbouw. SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950. 1 September a.s. in werking. De directeur-generaal van de Wederopbouw en Volkshuisvesting, dr ir Z. Y. van der Meer, heeft vorige week op een persconferentie meegedeeld, dat de op Vrijdag 21 Juli door de Tweede Kamer goedgekeurde Premierege ling Woningbouw 1950 op 1 September a.s. zal ingaan. Deze regeling treedt in de plaats van de Fi nancieringsregeling Woningbouw 1948, die tot 1 Juli 1.1. gegolden heeft. Er is tussen beide regelingen een groot en wezenlijk verschil. De regeling 1948 gaf aan particulieren, die beneden een vastgestelde kubieke meter inhoud wilden bouwen, gedu rende 10 jaar een jaarlijkse bijdrage ter dek king van de rente der niet-rendabele bouw kosten. Na 10 jaar vindt een berekening van deze niet-rendabele bouwkosten plaats, waar op een uitkering ineens ter dekking hiervan volgt. De nieuwe regeling werkt veel eenvoudiger. Aan particulieren, die willen bouwen, kan vanaf 1 September een premie ineens ter grootte van een bedrag variërend tussen de 3000 en 5600 gulden worden verstrekt. De norm voor de premie is niet meer de kubieke inhoud, maar de vierkante meters nuttige vloer der woning. De premie wordt toegekend aan hen, die wo ningen willen bouwen met een inhoud van ten hoogste 375 m3, voor zover betreft ééngezins huizen en van ten hoogste 325 m3 per woning voor zover betreft huizen die oor meer dan één gezin gebouwd worden. Een uitzondering op het maximaal vastgestelde bouwvolume is gemaakt voor de grote gezinnen. Ten behoeve van gezinnen met meer dan 6 inwonende kin deren kunnen premiën worden verstrekt voor de bouw van woningen met een inhoud van ten hoogste 450 m3. Verder kunnen ook voor woongedeelten van huizen met bedrijfsruim ten premies worden verstrekt, indien de in houd van het woongedeelte ten hoogste 375 m3 bedraagt. De premie varieert voor ééngezinshuizen en meergezinshuizen met 2 woonlagen van 3000.tot 5000.voor meergezinshuizen met vier of meer woonlagen van 3200. tot 5600. De nieuwe regeling betekent voor het Rijk de aanzienlijke besparing van ongeveer 26 mil- lioen gulden. Geen wonder dan ook dat de Regeling een gunstig onthaal in de Tweede Kamer gevonden heeff, ondanks de bezwa ren, die er door de heer Ten Hagen (P.v.d.A.) tegen geuit werden vanwege de mogelijkheid dat ook particuliere bouwers van de regeling gebruik kunnen maken. Bouwen met Rege ringssteun voor de markt, dus met winstoog merk, achtte de heer Ten Hagen ontoelaat baar. 45.000 woningen in aanbouw. Met het aankondigen van de datum der in werkingtreding van de nieuwe premieregeling heeft dr ir Van der Meer tevens enige mede delingen gedaan over de huidige woningpro ductie. Hij deelde mee, dat op het ogenblik 45.000 woningen in aanbouw zijn. Overziet men het eerste halfjaar 1950, dan ligt de pro ductie elke maand reeds ongeveer 10% hoger dan in 1949. De directeur-generaal deelde verder mee, dat het in de bedoeling ligt tot een productie van 50.000 tot 60.000 woningen per jaar te komen. Dat is vrij veel. En de vraag mag gesteld worden, of ons land over voldoende bouwvak arbeiders beschikt, om deze productie te be reiken. Van belang is, dat de bouwtijd weer bijna het vooroorlogse tempo heeft bereikt. In 1937-38 bedroeg de bouwtijd voor een com plex van 60 woningen ongeveer 11 maanden. In 1947-48 bedroeg deze ruim 16 tot 17 maan den. De bouwtijd voor een dergelijk complex bedraagt thans plm. 12% maand. In 1949 kwamen 42.900 woningen gereed. Drie vierde deel hiervan werd door Gemeen ten en "VYoningbouw-verenigingen gebouwd, en slechts één vierde door particulieren. Voor de eerste helft van 1950 liggen de cijfers ge heel anders, n.1. 55% Woningwetbouw, 25% bouw door particulieren met financieringsre geling en 20% bouw zonder Overheidssteun. Uit het bovenstaande blijkt, dat het met de woningproductie in ons land de goede kant uit gaat en dat de Regering doet wat in haar vermogen ligt, om de nog steeds grote wo ningnood zo spoedig mogelijk aanzienlijk te beperken. Van belang ook in dit verband was de mededeling van dr ir van der Meer, dat de herbouw van verwoeste woningen met ingang van 1 Januari a.s. geheel wordt vrijgegeven. Dit betekent dat de herbouw van vernietigde woningen niet meer aan een gemeentelijk bouwvolume zal zijn gekoppeld, hetgeen een vergroting van het bouwvolume van diverse gemeenten tot gevolg zal hebben. De prijzen en lonen in Nederland staan weer eens in het middelpunt der belangstelling. De minister-president, Dr Drees, maakte er ook in zijn radiorede van Zaterdag gewag van, l„i vm Weedestraat U - Teleloon 2666 - Giro 126166 f*'—-- Tibet in het middelpunt van de belang stelling door komende onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van Tibet en China. Opname van enige Tibetanen voor de top van de Monastery. toen hij zeide, dat de bestaande spanning tus sen uitgaven en inkomsten een punt van voortdurend overleg uitmaakt. Voor de goede luisteraar was het mogelijk uit zijn woorden tevens te vernemen, dat er op het ogenblik twee tegengestelde stromingen zijn bij de be handeling van de vraag op welke wijze die spanning het beste kan worden opgeheven. Dr Drees zelf toonde zich een aanhanger van lagere prijzen, maar uit zijn woorden kon men opmaken, dat vele anderen de mogelijk heid daartoe op het ogenblik niet aanwezig achten en een aanpassing van de lonen bij de prijzen voorstaan. Er gaan dan ook reeds voortdurend geruchten rond, dat een nieuwe algemene loonsverhoging binnen afzienbare tijd te verwachten is. Het is nog maar kort geleden, dat iedere aan drang tot loonsverhoging met beslistheid van de hand moest worden gewezen. Het was vol doende melding te maken van de zich opsta pelende goederenvoorraden in de verschillen de landen, om binnen niet te lange tijd een algemene prijsdaling te durven verwachten. De oorlog in Korea heeft daar echter een streep door gehaald en thans moet worden aangenomen, dat wij opnieuw voor een pe riode van stijgende prijzen komen te staan, aangezien alle staten met vernieuwde kracht bewapeningsprogramma's gaan uitvoeren en voorraden gaan aanleggen. Vrij plotseling is dus de richting, waarin de markt zich ont wikkelde, een geheel andere geworden en het zou een ijdele poging zijn wanneer een klein land als het onze probeerde daar tegenop te roeien, te meer omdat Nederland reeds veel lagere lonen en prijzen heeft dan de meeste andere landen. Integendeel wordt er door verschillende per sonen en niet door de eerste de beste, betoogd, dat ons gehele loon- en prijsniveau omhoog moet. Zo heeft bijv. Prof. Horring, de direc teur van het Landbouw-Economisch-Instituut, gepleit voor het optrekken van onze pachten, lonen en prijzen tot het Belgische prijspeil. Daartegen hebben andere economen zich ver zet, o.a. de redactie van Economisch Statisti sche Berichten. Deze laatste groep blijft op het standpunt staan, dat wij zo goedkoop mo gelijk moeten kunnen aanbieden, om onze plaats op de internationale markt te kunnen handhaven. Onze persoonlijke mening is, dat de gulden op het ogenblik in verhouding tot andere geldsoorten te goedkoop is, hetgeen een gevolg is van een te grote devaluatie in het vorige najaar. De Nederlandse regering is toen eenvoudig achter de Engelse aangelo pen, welke het Pond veel sterker devalueerde dan iemand had verwacht om haar export programma te kunnen uitvoeren. Landen als Canada en België besloten tot een veel ge ringere devaluatie en zij zijn daar wel bij gevaren. Doordat onze gulden met het Pond meeging, is onze dollarschaarste geweldig toegenomen, aangezien de dollar plotseling 43 duurder werd, terwijl de opbrengst van onze export producten met 30% daalde. De Belgisch franc devalueerde veel minder, waardoor het Bel gische geld voor ons 25% duurder werd en onze export naar België omstreeks 20% min der opbracht. Daarmee was de Benelux fei telijk getorpedeerd en tot nu toe is het niet gelukt de nadelige gevolgen van deze deva- tuatie weer op te heffen. Bovendien zijn onze exportresultaten bij een goedkopere gulden maar matig geweest, terwijl de beduchtheid in België en Duitsland voor de goedkope Ne derlandse producten is toegenomen. Het zal dus helemaal niet zo ongerijmd zijn de Ne derlandse lonen en prijzen gezamenlijk te laten stijgen, totdat er weer overeenstemming met het Belgische peil zou zijn bereikt. Dit zou ook moeten gelden voor huren en pach ten. Maar een voorwaarde daarbij is, dat de Belgische prijzen niet stijgen, waartoe trou wens op het moment geen aanleiding is. Nu is een dergelijke algemene stijging tot op zekere hoogte een inflatie van de gulden, maar deze kan worden tegengegaan door de productivi teit van het volk als geheel te vergroten. Stij gende prijzen zijn alleen een inflatie te noe men, wanneer de productie gelijk blijft of kleiner wordt. Stijgen ze bij toenemende pro ductie, dan heeft men te doen met een op zichzelf niet ongezonde muntcorrectie. Wan neer we nu bovendien een reëele loonsverho ging mogelijk maken door op grotere schaal prestatiepremies toe te kennen, dan wordt de prikkel verkregen, die nodig is om de pro ductiviteit te verhogen. Loon naar werken is nog altijd een goede richtlijn geweest. Houdt men daarentegen vast aan de fictie, dat wij onder de gegeven omstandigheden op dalende prijzen speculeren mogen, dan zal eer men het weet prijsbeheersing, grondstoffen- distributie, enz., kortom de gehele oorlogs economie weer moeten worden ingevoerd. KOPEREN JUBILEUM „DE ZWALUW". De Postduivenvereniging ,,De Zwaluw" bestond dezer dagen 12V2 jaar en ter ge legenheid van dit jubileum werd Zater dagavond in café „Zonneheuvel" een fees telijke bijeenkomst gehouden. De heer E. Daatselaar heette, als voor zitter van het feestcomité, de aanwezigen welkom. Een bijzonder woord wijdde spr. aan de vier leden, die de vereniging in dertijd hebben opgericht, t.w. de heren Teeken, Sukel, Nieuwenhuis en Mulders. „Onder applaus van de vergadering dank te spr. dit viertal voor het vele werk in die jaren verricht, speciaal de heer Tee ken, die het voorzitterschap van de ver eniging heeft. De heer R. Koster ontving hierna de zil veren beker, als eerste prijs van de ju bileum-vlucht. Bij deze prijsuitreiking werd aan alle leden, ook aan hen, die niet hadden meegedaan aan de wedvluchten, 'n geschenk aangeboden, ter herinnering aan dit koperen jubileum. Na de prijsuitrei king werd de familie Stalenhoef dank ge bracht voor alles wat zij in het belang van de vereniging had gedaan, door be schikbaarstelling van de ruimte, welke de vereniging gedurende twaalf en een half jaar benutte om de duiven in te korven, klokken af te slaan en andere zaken. De voorzitter, de heer Teeken, dankte hierna de feestcommissie en sloot met een opwekkend woord tot de leden deze fees telijke vergadering, waarna een gezellig samenzijn volgde. RIJWIEL-PUZZLERIT. Het personeel van de Koninklijke Stallen organiseert op V/oensdag 30 Augustus en Woensdag 6 September een rijwiel-puzzle- rit door de fraaie bossen van het Domein Soestdijk. Dit worden de laatste ritten in het seizoen. De inschrijving staat voor iedereen open. Bij de vele prijzen welke zijn uitgeloofd, bevinden zich 3 prachtige prijzen, beschikbaar gesteld door de fir ma Van Hengstum alhier. De start vindt plaats bij de stallen van het Paleis, des avonds te 7 uur. V OLLE YB AL-TOURNOOI. Op het terrein achter de villa in „Braam- hage" wordt heden- en morgenavond een volleybal-tournooi gehouden. De deelne mende ploegen zijn: Olympia, Politie Baarn, Politie Soest, Politie Zeist en Ma rechaussee Koninklijk Paleis. KABOUTER FLOEP VEROVERDE SOEST. Kabouter Floep en zijn tovercabaret heb ben Zaterdagmorgen met paard en wagen een tocht door Soest gemaakt met als re sultaat een door de Soester jeugd, al of niet begeleid door vader of moeder, goed bezet openluchttheater. Daar hebben de Nederlandse Revue-artis- ten Zaterdagmiddag een moderne kinder show gebracht, waarvan Soest de open lucht-primeur had, daar deze kindershow tot op heden uitsluitend in besloten kring is vertoond in de grotere plaatsen van ons land. In non-stop tempo kwamen op de tover spreuk van het auditorium: „Ananas, Ra- menas, Kalabas, snoep....!" de verschil lende figuren vanuit de tovertuin ten to nele, waarbij Kabouter Floep alles aan een rijmde op een vlotte wijze. Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. 26e JAARGANG No. 63. Nogal weggedrukt stond enige tijd gele den in sommige dagbladen een aardig be richtje te lezen. Aan hen, die het ont gaan is, wil ik het met mijn eigen woor den even doorvertellen. In Etheopië was een gedeelte der bevol king ten zeerste ontstemd over de hoge belastingen die de Minister van Financiën in dat land van hen wilde hebben en toen de belastinginner in de dorpen kwam om de ping-ping namens zijn minister te in casseren, zeiden zij, dat hij kon ploffen. Zij zullen wel iets anders gezegd hebben, want het zijn Etheopiërs, maar het zal wel op iets dergelijks zijn neergekomen. Dat nam natuurlijk die ontvanger der be lastingen niet en blies verzamelen. In vlie gende galop kwam het leger te hulp om de wanbetalers desnoods met „doorslaande argumenten" tot betalen te bewegen. Er moet een fris robbertje zijn gevochten en er vielen ook een paar doden. De totale uitslag werd echter niet bekend gemaakt. Vermoedelijk vond de verslag gever het vanzelfsprekend, dat wij zullen snappen, dat die Etheopische Sijmen toch betaalde. Ik durf tenminste niet veronder stellen, dat de opstandigen hun zin kregen en vrijstelling ontvingen, doch dat de journalist of de censuur de uitslag liever niet vermeldde, om navolging van het kwaad te voorkomen. Denkt U zich eens in, dat in Nederland plotseling zoiets zou gebeuren. Stelt U zich eens voor, dat op een goede of kwade dag ineens alle belastingbeta lers aan pa Lieftinck zouden zeggen: ,,U kunt opvliegen. We betalen geen cent meer zolang we het gevoel hebben, dat we goed geld naar kwaad geld smijten". Denkt U zich dat eens even in. Verkoop bij executie zou niet baten, omdat ieder een „verkoper" zou zijn en alle concentra tiekampen zouden de belastingbetalers- stakers niet kunnen bevatten. Dat zou trouwens een paar lieve centjes kosten en die zouden niet in de kas zitten. Er zou ook geen geld meer zijn voor „stu diecommissies", die kris-kras over de we reld vliegen; de millioenen subsidies voor ons culturele peil zouden er bij inschie ten; stichtingen, nodig voor de verbete ring der banden met Oost en West, zouden zelf hun reis- en verblijfkosten moeten be talen en zelfs mijnheer Mengelberg in Zwitserland zou zijn 1000.- pensioen per maand niet meer ontvangen. Het is alles te vreselijk om aan te den ken. Laten we daarom maar Heer blij ven in het belastingverkeer, in welk ver keer nooit iemand „dank U" zegt. H. OEKMAN Daar was de reus Wijsneus, gestoken in z'n zevenmijlslaarzen, die alles wist en toch oliedom was, daar was Kalif Ben Kha Rei, de tovenaar, die vuur at en onuitput telijke waterkannen bezat, daar was de sprekende pop, daar was het mooie ver haal „Hoe de haan aan zijn mooie ve^en kwam", waarbij een groot prentenboek de verteller ondersteunde, daar waren het meisje Carolien en de goochelende clowns Glim en Pieper en tenslotte was er echte hersengymnastiek tussen twee ploegen meisjes en jongens en tot slot het wonder- avontuur van sprankeitje. De kinderen werden geboeid door de avonturen van al deze figuren, die gesto ken waren in goede costuums en een goe de verteltrant bezaten. De Soester jeugd heeft zich goed geamu seerd op deze middag en bewees met haar spontane reacties en applaus, dat Soest- Vooruit met dit programma een goede greep had gedaan. DRONKEN WIELRIJDER. Zaterdagnacht had op de Soesterbergse- straat een aanrijding plaats tussen een Solex-berijder en een dronken wielrijder. De laatste werd ter ontnuchtering inge sloten. POGING TOT AANRANDING. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd een op de Heideweg wonende dame lastig gevallen door een manspersoon. Hij vroeg naar de weg en wilde toen tot handtaste lijkheden overgaan. Het bleek daarbij, dat hij te diep in het glaasje had gekeken. De dame zag ten slotte kans om weg te rennen. MILITAIRE SLEEP GAF ONGELUK. Gistermorgen reed een van de vele mili taire voertuigen-slepen over de Burgem. Grothestraat. Achter een militaire vracht auto waren 5 auto's gebonden en de laat ste maakte plotseling, wegens onoplet tendheid van de bestuurder, een slinge rende beweging naar rechts. Daar stond echter aan de kant een personenwagen geparkeerd, welke door de militaire auto tegen een boom werd gedrukt. Deze auto werd aan voor- en achterzijde flink be schadigd en ingedeukt, terwijl het druk ke verkeer ernstige stagnatie ondervond.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1