De bittere waarheid en de betere weg. n Vijfde van t weiland onder de ploeg SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK WÊt&ÊÊÊÈ SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. DINSDAG 12 SEPTEMBER 1950. ■ai Voa Wcedestraat H Telefoon 2666 - Giro 126154 Abonn. per kwart, f 1.50 - per post 1.T5. 26e JAARGANG No. 67. De bittere waarheid is, dat wij allen bescher ming wensen tegen de mogelijkheid van een aanval uit het Russische kamp, maar dat we voor die bescherming niet willen of niet kun nen betalen. Wij willen wel, dat alles in het werk wordt gesteld om de dreiging van een nieuwe wereldoorlog te betomen, maar als het er op aan komt daarvoor persoonlijk of fers te brengen, schrikken we terug. Dat is verklaarbaar genoeg, omdat iedereen de grootste moeite heeft om met zijn inkomen rond te komen en omdat we eigenlijk nog niet eens heen zijn over de achterstand, die de tweede wereldoorlog heeft veroorzaakt. De bescherming tegen de gevreesde aanval zal bestaan in de vorm van een groot leger en dat betekent dus bewapening. Een derge lijke bewapening eist uitgaven, onproduc tieve uitgaven aan goederen en arbeidskrach ten op een schaal, zoals tevoren zelfs niet mogelijk geacht werd. Dat zal geen millioenen kosten, maar milliarden en aangezien men een millioen of een milliard net zo min als een dubbeltje meer dan eenmaal kan uitgeven, gaat die bewapening van ons inkomen af en dus ten koste van onze welvaart. Dat is de oorzaak van het tekort aan koopkracht, waar mee wij allen worstelen. Hierdoor worden ook de prijsstijgingen ver oorzaakt; de bewapening slokt zulke grote massa's metalen, rubber, enz. op, dat er weer een zekere schaarste ontstaat, die tot hogere prijzen leidt. Prijsstijgingen komen immers niet uit de lucht vallen; zij hebben een duide lijke oorzaak en daarom is het onmogelijk prijsstijgingen eenvoudig goed te maken met loonsverhoging. Met een verhoging van het loon bestrijdt men immers alleen het gevolg van de prijsstijging, maar tast men er de oor zaak niet van aan. Wanneer nu die oorzaak gezocht moet worden in de bewapeningsuit gaven van alle staten, wil dat zeggen, dat hij niet kan worden weggenomen, doch moet wor den gedragen. De gehele kwestie van loons verhoging of prijsbeheersing, die deze week in Nederland zo actueel is, draait dan ook niet om het wegnemen van de oorzaak van de stij ging, maar om de vraag: wie zal het offer, cicTl de bewapening ons oplegt, dragen. De arbeiders hebben al gezegd: wij niet! Wij moeten, er 5 pet bij hebben om weer aan onze trek te komen. En de ondernemers zeggen van hun kant: wij evenmin, want wij worden al zo geplukt door de belastingen. Wie dan? De Staat soms? Die heeft toch alleen maar ver lies en het is erg verleidelijk om dan maar te zeggen: de Staat zal wel betalen, want een beetje meer of minder staatsschuld doet er niet toe. Doch dan vergeet men, dat wij met ons allen toch weer voor de staatsuitgaven en schulden moeten opdraaien in de vorm van belasting. De onvermijdelijke consequentie van bewapening schijnt dan ook te zijn: da ling van de welvaart. En tochen toch is dat niet onvermijdelijk, zoals Amerika in de laatste wereldoorlog heeft bewezen. Daar is men erin geslaagd een geweldig bewapeningsprogramma uit te voeren en tegelijkertijd de levensstandaard te verhogen. De wijze, waarop dat gelukt is, was eenvoudig door meer te produceren, door mid del van een betere technische uitrusting vol doende goederen ter beschikking te krijgen. Wanneer een arbeidskracht met een bepaalde machine 100 werkstukken per dag afleverde, dan werd een betere machine gebouwd, waardoor diezelfde arbeider in dezelfde tijd 200 of 300 stuks kon produceren. Dit is in de Amerikaanse industrie op grote schaal toege past en het resultaat daarvan is geweest, dat, zoals we reeds vorige week schreven, de ge middelde arbeidskracht in de Verenigde Sta ten thans driemaal zoveel voortbrengt als een Nederlander. Dit is de weg, die de uitvoering van een bewapeningsprogramma mogelijk maakt zonder de levensstandaard aan te tas ten. Daarom hebben ook wij thans een indu striële mobilisatie nodig in Amerikaanse stijl. Er zal meer in ploegen gewerkt moeten wor den en in de berekening van de lonen of in de wijze van belastingheffing moet een krach tige prikkel worden gelegd om zich zoveel mogelijk in te spannen. In Duitsland heeft men deze prikkel op het ogenblik gevonden in het vrijstellen van hetgeen men met overuren verdient bij de belastingen. Van overuren wordt dus geen belasting afgetrokken. Men mag dus de kwestie van lonen en prijzen niet slechts beoordelen naar de wanverhouding, die op het ogenblik optreedt, maar rekening houden met de hoofdoorzaken van de span ningen en de bestrijding zoeken in de enige richting, die werkelijk resultaat kan opleve ren: snelle verhoging van de productie. Een opschrift als hierboven staat doet denken aan het wederinstellen van de scheurplicht, onzaliger nagedachtenis. Zover is het geluk kig (nog) niet, maar toch hangt er wel zo iets in de lucht. Toen de Minister van Landbouw enige maanden geleden de omgewerkte begro ting van het Landbouw-Egalisatiefonds in- s<-~ Ophalen van de Britse „Breconshire". De bergingsdienst van de Britse Admira liteit heeft het vroegere handelsschip de „Breconshire", hetwelk gedurende de moeilijkste oorlogsjaren het eiland Mal ta heeft bevoorraad, geborgen. Het schip zal nu van Malta naar Genua worden gebracht, waar 't wordt gesloopt. Drie bergingsschepen onder kapitein O. T. Harrison, geholpen door acht duikers, hebben het schip onder grote technische moeilijkheden gelicht. Foto: bergingsexperts staande op het schip, nadat het aan de oppervlakte is gehaald. diende, schreef hij in zijn Memorie van Toe lichting, dat het gewenst zou zijn zoveel mo gelijk onproductief weiland om te ploegen en hij voegde daaraan toe, dat deskundigen de de oppervlakte, die daarvoor in aanmerking zou komen, schatten op 20 pet van alle gras land. Wij bezitten ongeveer 1.300.00 ha gras land, zodat er zo omstreeks 260.000 ha ge scheurd zou moeten worden. Dat is een opper vlakte 12 maal zo groot als de Wieringermeer- polder en dus geen peuleschilletje. De bedoe ling van deze actie voor het scheuren van weiland is niet in de eerste plaats de graan- productie te verhogen, maar om deze grond tot een hogere productie te brengen. Slecht grasland is een voortdurend verlies, aangezien er te weinig en niet voldoende voedzaam gras opstaat. Scheurt men deze grond om en zaait men er vervolgens groenvoedergewassen of normale akkerbouwgewassen op, dan krijgt men een veel grotere waardeproductie van dezelfde oppervlakte. Om de boeren ertoe te krijgen, dat zij zonder het opleggen van scheurplicht dit slechte wei land onder de ploeg gaan nemen, wil men in de krachtvoedertoewijzing voorwaarden op nemen, die het scheuren van weiland aanmoe digen. Wie nl. veel scheurbaar weiland heeft, d.w.z. weiland, dat door plaatselijke commis sies van onvoldoende kwaliteit wordt be schouwd, zal minder gunstig behandeld wor den bij de veevoederdistributie. Zoals men zich wellicht herinnert, hebben wij op deze regeling nogal wat critiek uitgeoefend, omdat zij ons te ingewikkeld is. Het is een geweldig karwei om voor iedere boerderij te gaan uit zoeken welk deel van zijn grasland gescheurd zal dienen te worden. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat men erin zal slagen nog voor het winterseizoen begint, deze berekeningen klaar te hebben. En waarop moet men de krachtvoertoewijzing baseren als men daarin niet slaagt? Dan loopt de hele krachtvoerdis- tributie vast. Ook vrezen wij, dat een derge lijke aanmoediging langs een omweg lang niet voldoende effect zal hebben. Uit ervaring is het ons voldoende bekend hoe moeilijk het is juist die groep onder de boeren, die zijn gras land verwaarloost, ertoe te brengen dat zij er de ploeg inzetten. Dit zijn immers de mensen, die het minst toegankelijk zijn voor bedrijfs- verbetering en die zelfs geen maatregelen ne men, wanneer men hun duidelijk kan voorre kenen, dat zij zichzelf grote schade toebren gen. Het is dus twijfelachtig of de minister zijn doel zal bereiken, maar wij zijn het volkomen met hem eens, dat het hard nodig is, dat dit slechte grasland aangepakt wordt. In een jaar als dit, waarin het gras zo overvloedig groeit, valt het betrekkelijk weinig op hoeveel slecht weiland er ligt. Men zou dit veel duidelijker kunnen zien als de zomer droog en heet was geweest. Het najaar van 1950 is dus wel een heel ongeschikte tijd om een deel van de boe ren ervan te overtuigen, dat zij bepaalde per celen moeten gaan omploegen. En toch is het juist nu de tijd om daarvoor te pleiten, want wie het grasland voor de winter scheurt en de zode fijnmaakt, zal het volgend voorjaar een belangrijke voorsprong hebben. Door de overvloed van vocht mag verwacht worden, dat de gescheurde zode snel tot vertering zal overgaan, hetgeen bevorderd kan worden door de grond met een schijfegge of met een frees machine te laten bewerken voor het ploegen. Bij een droog jaar zou dat heel wat moeilijker zijn. Wacht men daarentegen tot het volgend voorjaar, dan is het verbazend moeilijk dat gescheurde land nog op tijd in goede conditie te krijgen, terwijl dan ook de vreterij veel groter zal zijn. Daarom geven wij de drin gende raad aan alle landbouwers om ieder perceel van hun grasland nog eens te beoor delen. Laat men de stukken, die als onvol doende moeten worden aangemerkt, indien enigszins mogelijk, nog voor de winter in bouwland leggen. NIKAPROBA HULDIGDE WEER MILITAIREN. De gezamenlijke thuisfronten in Soest, verenigd onder de naam „Nikaproba", hebben Vrijdagavond weer een aantal mi litairen gehuldigd welke in de laatste maaiiden gerepatrieerd zijn. In hotel „Eemland" was „Nikaproba" de gastvrouw van de militairen en hun fa milieleden in een zeer genoeglijke bijeen komst. Na ,het openingswoord door de heer H. v. Hal, voorzitter van „Nikaproba", sprak onze burgemeester een welkomswoord tot de militairen, namens de Soester burgerij. „In het onmetelijke eilanden-rijk overzee heeft U Uw plicht gedaan", aldus spr. „en U begreep het werk, dat daar te doen was. In Uw heengaan vervulde U een roeping om het Vaderland en de Troon van Oranje te dienen en U hebt Uw trouw bewezen onder dikwijls zeer moei lijke omstandigheden. Terug in het va derland zullen de tegenvallers niet zijn uitgebleven, doch Uw zin voor werkelijk heid heeft bewezen, dat U vaak meer aan passingsvermogen had dan velen, die thuis bleven. Ik ben ervan overtuigd, dat U in korte tijd alle moeilijkheden zult overwinnen en U mag niet schromen om hulp aan de autoriteiten te vragen. Het respect en de dank van de burgerij voor Uw moed en doorzettingsvermogen druk ken wij gaarne op deze avond uit." Spr. vertrouwde, dat de militairen de zelfde moed, dezelfde trouw en aanpas singsvermogen zouden blijven behouden, omdat het Vaderland dergelijke mensen zo hard nodig heeft. Nadat koffie met gebak was geoffreerd trad het gezelschap De Jonge Nederland se Revue op, onder leiding van Tom van Maaren, welke gezelschap, in een keurig bont programma, goed verzorgde klein kunst te zien en te horen gaf. De Burgemeester ging vervolgens over tot het uitreiken van de certificaten aan 36 militairen, welke weer in het ereboek van de gemeente Soest werden opgenomen. Ook reikte de burgemeester namens de Nederl. regering, de onderscheiding „Or de en Vrede" uit aan de navolgende oud militairen. Voor de jaren, welke deze in de tropen verbleven, waren aangehecht de gespen met de jaartallen, welke wij ach ter de namen vermelden. Het waren: G. W. Rutten, 47-48-49. H. J. Burgstede 46, 47, 48, 49. M. Beyen 46 47. J. A. Schalkx 47, 48.G. C. Kuiper 46, 47, 48. A. Koopmans 46 en 47. F. A. W. de Jong 47 en 48. J. A. Rootselaar 46 47 48. P. M. Pijpers 47 48 49. J. v. d. Breul 47 en 48. A. v. d. Hoed 46, 47, 48. B. van Rootse laar 46, 47, 48. J. Reyerse 46, 47, 48. A. H. Koehof 46, 47, 48. J. W. Smit 47 en 48. H. J. de Ruig 46, 47, 48 en A. Kraay 46, 47, 48. N. van Óoyen en H. v. d. Neut waren niet aanwezig. Tijdens beide uitreikingen stonden de vrouwelijke en mannelijke militairen, waaronder verschillende nog in hun mili tair uniform, op het toneel en werden warm begroet door de aanwezigen. In de pauze werd het ere-boek door vele aanwezigen ingezien, waarna weer De Jonge Nederlandse Revue voor het voet licht kwam. Het was weer één van die kostelijke, be schaafde avonden, welke „Nikaproba" sfeeds weer weet te organiseren, ditmaal met medewerking van Piet Ekel. MEISJE STOND OP DE UITKIJK. Ongeveer een jaar geleden ging de 18- jarige dienstbode J. van E. op zwerftocht met een bij de politie ongunstig bekend staande jongeman, zekere J. K. Toen deze K. door zijn geld heen was, probeerde hij op oneerlijke wijze aan con tanten te komen en deed een poging tot inbraak in de kiosk bij de spoorwegover gang te Soestduinen alhier. Terwijl hij bezig was de deur met een beitel te forceren, mgest het meisje op de De hoeveelste loonronde per 1 Septem ber is ingegaan weet ik, zonder het na te slaan, niet. Het kan de tweede en het kan ook de vijfde zijn wat mij betreft, waar mede ik maar zeggen wil, dat ik noch aan de ene noch aan de andere zijde be langhebbende ben. Ik gaf geen verhoging en ik ontving geen verhoging, al vind ik natuurlijk wel, dat het laatste mij ook toekomt. Juist omdat ik tussen beide gevallen in hang, kan ik er een eigen mening op na houden voor wat die verhoging en de ge volgen betreft. In de allereerste plaats meen ik, dat we er met deze loonronde nog lang niet zijn en dat we er met geen enkele loonronde zullen komen. De regering kan natuurlijk wel zeggen: „dat er streng op de prijs verhoging zal worden toegezien", maar dat had ze evengoed niet kunnen zeggen. Hetzelfde geluid hoorden wij een jaar ge leden ook al en dat het veel heeft uitge werkt kunnen we niet zeggen. Er is nu eenmaal een onverbrekelijk ver band tussen grondstoffenprijzen, kostprijs en verkoopsprijs en nu kan de regering natuurlijk wel winstregelend gaan optre den, maar een kind in de handel en in dustrie zal U ku<nen vertellen, dat er gens een grens is, een rporele en een ma teriële. Wanneer een ondernemer geen rekening meer kan houden met e.v. vernieuwingen of moderne aanpassingen in zijn bedrijf en daar gelden voor kan reserveren, kan zelf Bartjes U voorrekenen, dat het ar beidende gedeelte van ons volk, dat be schermd moet worden, later als nummer één de dupe wordt van het al te dwin gend optreden der regering, welke wel gesteld is op een kip, die gouden eieren legt, maar haar het voer niet gunt. In een radiotoespraak heeft een onzer economen gezegd, dat wij, willen we succes peuren uit de loonronde, tot een grotere productie zullen moeten komen. Dat klinkt duidelijk genoeg, maar of de betekenis en de manier waarop dit moet worden bereikt door de producerende mens zal worden begrepen en uitgevoerd? Wat wil dit zeggen? Harder werken? Meer werken? Langer werken? Het is wel makkelijk voor een microfoon schone en welklinkenle leuzen te verkon digen, maar misschien wil de regering dan ook aangeven hoe die hogere produc tie moet worden bereikt. Niemand begint harder te werken om dat hij 5 °/o loonsverhoging krijgt. Ge looft U dat maar niet. Laat de regering daarom eens zeggen welke weg hiervoor moet worden inge slagen. Ik geef gewonnen, dat ook ik niet de moed zou hebben om het kind zo duidelijk bij de naam te noemen. H.OEKMAN. uitkijk gaan staan om eventueel voor on raad te waarschuwen. Hierdoor maakte zij zich schuldig aan medeplichtigheid bij inbraak en moest zich uit dien hoofde enige tijd terug voor de Utrechtse Poli tierechter verantwoorden. De zaak, die indertijd werd aangehouden voor het doen uitbrengen van een rap port over verdachte, werd Vrijdag op nieuw behandeld. Thans bleek, dat het over verdachte uitgebrachte rapport niet ongunstig luidde, hoewel zij wispelturig van aard schijnt te zijn. Conform de eis veroordeelde de politie rechter haar tot twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar alsmede toezicht van de Prot.-Chr. Reclasseringsvereniging. BILJARTEN. Woensdagavond wordt in het kader van de verenigings-competitie de wedstrijd Gouden PloegZonneheuvel gespeeld. De wedstrijd MiddelwijkGouden Ploeg eindigde in een 10-6 overwinning voor de Gouden Ploeg. In de verliezers-finale komen Centraal en Middelwijk, terwijl De Gouden Ploeg, D.O.S. en Zonneheuvel een halve compe titie spelen om het plaatselijk clubkam pioenschap. VANDALISME. Ons Openluchttheater is in de afgelopen dagen het doelwit geweest van baldadige elementen. Onbekenden hebben het hou ten hokje, dat als kassa wordt gebruikt, omgekanteld en vervolgens van boven naar beneden laten rollen over de zit plaatsen. Het gevolg hiervan is, dat het hokje en een gedeelte van het hekwerk werd vernield. Toen men van dit spelletje genoeg had, heeft men een bezoek gebracht aan de kleedkamers. Het hangslot werd in elkaar geslagen en een houten luik van een der ramen gerukt. Ook werd dit kleedhuis met een bezoek vereerd, doch er werd niets vernield. Wel had men met zeep op de spiegel ge schreven „Zwijnhonden". De „heren" hebben er blijkbaar niet bij stil gestaan, dat zij daarmede hun naamkaartje ach ter lieten.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1