il êh Eventjes terzijde Meningen van onze lezers. Open brief Soesfer Courant. GEERVLIET SOEST. VOOR ONZE DAMES. Ook hoort hoortoestel Voetbal. Daling inkomen door BELASTINGEN, Verhoogt Uw inkomen door een lijfrente en verzekert U een vast inkomen. Advies van FISCALE DESKUNDIGE om Uw belangen te behartigen. j. LENSSEN, MAKELAAR Vredehofstraat 10 - Telefoon 2169 - Soestdijk MET U, OVER U, ZONDER U. Het zal natuurlijk wel aan mij liggen, maar ik kan maar niet enthousiast wor den over de wijze waarop de wereldge schiedenis zich ontwikkelt. Als ik zo eens bij vrienden en kennissen het oor te luis teren leg, zo noemt men dat met een beetje gewaagde beeldspraak, dan moet ik zeggen, dat het merendeel van die men sen ,,als de dood" is voor een nieuwe oor log en dat ze stuk voor stuk de overtui ging zijn toegedaan, dat die best wel weer zal kunnen komen. Er zijn zelfs van die ongeluksprofeten, die beweerden, dat we er December volgend jaar „al weer dik inzitten" en dat ondanks het feit, dat we een U.N.O. en een Veilig heidsraad, compleet met veto en al, heb ben. Nu moet ik eerlijk hieraan toevoegen, dat die kennissen van mij allemaal doodge wone mensen zijn. De een bij voorbeeld was als een kind zo blij, dat z'n zoon heelhuids uit Indonesië was teruggekeerd en dat de jongen normaal weer bij zijn oude baas aan de slag had kunnen gaan. Bij die doodgewone kennissen is echter niet één Amerikaanse of Russische diplo maat. Die denken natuurlijk ingewikkel der en dieper over zulk soort dingen. Wij, met elkaar, behoren slechts tot de domme massa, die wel wat denken mag, maar die nergens over heeft te beslissen. Uit mijn schooltijd, die al heel lang is ge leden, herinner ik me nog een uitspraak van een Franse Koning: „bij U, over U en zonder U". In die geest zou in de goede oude tijd een vrede met ons land zijn gesloten. Daar denk ik wel eens aan, als ik lees over de agressoren en over de militaire maatregelen, die ten koste van alles hier tegen worden genomen. Tegenwoordig is het wél: mét U, want we mogen meedoen. Dat is weer heel anders dan vroeger, toen we ons altijd stilletjes afzijdig en onzijdig hielden. Zo'n houding past niet meer. We marcheren tegenwoordig mee: links.... rechtslinksrechtsEcht mili- taïrement. Alles komt vanzelf over U: de bommen, de granaten en het spervuur. Want dat is het gekke in deze wereld: wij, doodgewo ne burgers hebben er niets mee te maken. We mogen dokken en duur betalen, we mogen straks onze jongens weer leveren en zelf proberen het vege lijf te redden, als dat nog mogelijk is, maar we mogen niet ronduit zeggen, dat we dat allemaal een kostbare geschiedenis vinden en dat we met het hele gedoe niks, maar dan ook niks aan onze pet hebben. Zo'n doodgewo ne burger telt niet mee, die mag hooguit straks worden geëvacueerd, ook al zullen er in de komende oorlog meer burgers dan militairen het loodje leggen. Er moesten eigenlijk een paar nieuwe leuzen komen, zo in de geest van: burgers aller landen verenigt U. Er zou een inter nationale organisatie moeten komen, die strikt scheiding maakte tussen alles wat militair en wat burger is. Wie militair wil zijn en vechten wil tegen windmolens voor mijn portie moet dat maar doen. Maar dan vrijwillig, zoals ook in het bur ger leven alles vrijwillig heet te zijn. Die vrijwillige militairen zouden dan hun ei gen wapens moeten maken. Dan mochten ze wat mij betreft, ook met hun atoom bommen gaan werken, als zij maar heel ver weg gingen zitten, ver weg van onze doodgewone burgermaatschappij. Want die vraagt enkel en alleen maar om rustig en ongestoord, ver van alle krijgsgewoel, te kunnen leven. En dat laatste kan alleen, ja, daar zijn we er weer: als we tot aan onze valse tan den toe bewapend zijn. DE FLIKKERLICHTEN BIJ DE SPOORWEGOVERGANG AAN DE MOLENSTRAAT. Het veiligheidstoestel werd geplaatst en is reeds enkele weken ih actieve dienst. Een mooi, doch technisch zeer gecompli ceerd apparaat. Nu zou het gevaar voor botsingen bij na derende treinen bezworen zijn tot aller geruststelling. De lichten flikkeren, blank, rood en ook wel permanent oranjekleurig. Het komt nog al eens voor, dat onbeken de automobilisten stoppen en mij vragen (als ik daar op dat moment juist aanwezig ben),,Kan ik nu passeren meneer of niet? Waarom flikkert dat blanke licht sein? Is dat veilig of onveilig"? Ik ant woord dan: U kunt doorrijden. Het ant woord luidt dan weer: ,,Dat moet men er dan tevens bij schrijven, want een vreem deling weet dat niet, om de eenvoudige reden, dat lichtsignalen bij spoorwegover gangen nog al eens verschillen". Dat is juist. Bovendien heeft het toestel vele malen bewezen niet geheel betrouw baar te zijn, want heel vaak rinkelt de wekker, vergezeld van rode lichtflikke- ring, als er in 't geheel geen trein in aan tocht is, om na een poosje weer over te schakelen naar blank. Zondag was het toestel de gehele dag al erg van streek en bleef afwisselend gedu rende een kwartier maar doorrinkelen, terwijl er geen trein op komst bleek te zijn. Ook is het gebeurd, dat enkele treinen passeerden bij blanke flikkering (veilig dus), terwijl de wagenbestuurders belang rijk vaart hadden geminderd om zeer voorzichtig de overweg te passeren. Daarna werd er een post geplaatst met 'n rood sein bij aantocht van een trein. Maar waarom dat blanke flikkerlicht, dat overdag, bij zonneschijn, slecht te zien is en daarentegen des avonds hinderlijk ver blindt? De wit-rood geverfde planken en dito kruispalen geven toch duidelijk aan, dat men een onbewaakte overweg nadert, zodat een ieder vanzelfsprekend oplettend is, vaart mindert en zo nodig even stil staat om uit te zien, zodat alleen een rood flikkerlicht met belgerinkel immers meer dan voldoende zou zijn geweest. In de baan HaarlemZandvoort van de electrische tram zijn z.g.n. slinger-signa len aangebracht, welke doen denken aan een grote slinger van een klok, met dito rode schijf en witte kern. Bij nadering van een tram begint het ding heftig heen en weer te slingeren en een bel te luiden. Is.de tram voorbij, dan komt het sein weer in rust, maar blijft het teken .opletten" fungeren in het midden boven de weg. Opletten, uitkijken, voorzichtig zijn moet men toepassen op alle terrein des levens, ook bij onbewaakte overwegen. Steun niet geheel op anderen, ook niet op lichtsigna len, maar kijk uit en let op in het belang van U zelf en de gemeenschap. Die op anderen steunt, steunt zwak. Weest daarom U zelf. K. P. VAN INGEN. Molenstraat 8. Soest. aan de directie van de Geachte Directie. Het zal ogetwijfeld ook opgevallen zijn, dat wij mensen meestal eerder geneigd zijn tot critiek dan tot lof. Met critiek staan wij gewoonlijk erg gauw klaar, ter wijl als er iets goeds op te merken valt, of iets prettigs of iets opbouwends, vin den wij het „gek" om het te zeggen. Wij bedoelen het misschien wel goed, maar zijn dan te verlegen om dat goede tegen over een ander ronduit te zeggen. Dat is jammer en verkeerd. Daarom vinden wij het prettig U en Uw Soester Courant een spontaan en eerlijk gemeend compliment te kunnen maken. In de eerste plaats voor de goede uitvoering en prettige leesbaar heid van Uw blad en in de tweede en lang niet de minste plaats, voor de servi ce en belangrijke advertentiewaarde. Reeds in het vorige seizoen konden wij met genoegen constateren, dat de Soester Courant goed gelezen wordt. Ook bij het begin van dit winterseizoen adverteerden wij voor onze bekende, populaire cursus: „Spreken in het Openbaar", een cursus, welke in gezellig clubverband elke Don derdagavond in „Astoria", Oranjestraat, te Baarn gegeven wordt en wij moeten U ronduit bekennen, dat gezien de belang stelling uit alle kringen, Uw courant meer advertentiewaarde heeft dan menig ander en groter blad. Het is altijd prettiger wan neer één van Uw adverteerders blijk geeft van tevredenheid dan dat U zelf hiervoor reclame moet maken. Wij hopen nog geruime tijd gebruik van Uw Cou rant te maken en wensen U in zaken het succes toe, wat U verdient. Met de meeste hoogachting, Directie „THE AMERICAN CLUB". Mondelinge Cursus voor opleiding tot Spreker in het Openbaar. Hilversum, 23 September 1950. er weer bi) mei een modern Zadelstraat 43 Utrecht Vraagt gratis brochurm. S.E.C. VERLOOR WEER. De voetbalcompetitie is thans drie weken lopende en er zijn geen redenen, welke de gedachte wettigen, dat S.E.C. eenzelfde grote rol in de competitie zal spelen als tijdens het vorige seizoen. Zondag heeft S.E.C. voor de derde maal verloren, nu in 'n wedstrijd tegen Patria te Zeist, maar we moeten hierbij direct opmerken, dat het in deze wedstrijd niet heeft gelegen aan een gebrek aan enthou siasme bij de spelers of een technische overmacht van de Zeistenaren. S.E.C. kwam Zondag binnen de krijtlijnen met een zeer gewijzigd elftal. M. Maassen ontbrak nog steeds, doch ook was thans zijn broer Otto Maassen niet op het appèl verschenen, daar Jüj in een ziekenhuis was opgenomen wegens een maagoperatie. Westerveld en Koster waren eveneens wegens ziekte afwezig, zodat de voorhoe de en de achterhoede wel zeer gehavend waren. De jeugdige Baltus had de plaats van Koster ingenomen, terwijl Pureveen zijn oude plaats ais rechtshalf innam. De vroe gere linksback Belt was op de linksbuiten plaats gezet en met dit elftal werd de strijd aangevangen. Op een glad veld en in stromende regen werd afgetrapt en bij de eerste aanval van „Patria" stond S.E.C. meteen al met 10 achter door een schot van de Zeister linksbinnen, door wie de bal van dichtbij werd ingeschoten. S.E.C. werkte zich enthousiast los en in 'n gelijk opgaande strijd werd de regen ge trotseerd. De jeugdige Soester achterhoede had heel wat werk te verzetten en tot aan de rust wisten de jongens, goed gesteund door de middenlinie, het Soester doel voor verde re doorboring te vrijwaren. Met verre trappen zetten de achterspelers de voorhoede regelmatig aan het werk, doch de vele goede voorzetten van Klom penhouwer en Beit werden door het bin- nentrio slecht afgewerkt, te slecht om de prima keeper Anjema ernstig op de proef te stellen. De rust ging in met de kleine achterstand 1-0 en niets wees er op, dat de debacle groter zou worden, doch na de rust scoor de „Patria" meteen maar van de aftrap af en werd de stand 2-0. Een 10-tal minuten later kwam Baltus te vallen tijdens een Patria-aanval en hoe wel keeper Adams zijn doel verliet om er ger te voorkomen, wist de Zeister mid- voor met een laag schot de stand op 3-0 te brengen. Ofschoon het lot van S.E.C. hiermede wel beslist was, speelden onze plaatsgenoten enthousiast verder en aanval na aanval werd opgezet om de kansen alsnog te doen keren. Helaas hadden de vele aanvallen en hoek schoppen geen succes. Dit kwam ook nu aan de andere kant, toen de Patria-rechts- binnen het vierde doelpunt maakte. B.D.C. B.D.C. heeft Zondag een rustdag gehad doordat haar terrein was afgekeurd. SOESTER BOYS—R.K.U.V.V. De Soester Boys hebben de belangrijke wedstrijd tegen R.K.U.V.V. te Veenendaal verloren en hiermede kostbare punten verspeeld. Na 10 minuten wisten de gast heren reeds te scoren, om 10 minuten voor de rust de stand op 2-0 te brengen. Na de rust werd het een gelijk opgaande strijd en de Bi?ys wisten de eer te redden middels Kraay, die met 'n goed schot de achterstand verkleinde tot 2-1. De grootste pech hadden de Soestenaren toen kort na elkaar twee penalty's werden toegewezen aan de Boys en beiden wer den gemist. De Boys gaven zich echter niet gewonnen en hebben het Veenen- daalse doel onder grote druk gezet. Het doelpunt kwam echter aan de andere kant. R.K.U.V.V. bracht n.1. de stand op 3-1, met welke stand ook het einde kwam. VOETBALUITSLAGEN LAGERE ELFTALLEN. S.E.C. 2 verloor met 4-1 van H.M.S. 2, terwijl S.E.C. 4 met 5-1 van B.D.C. 5 won. De ontmoeting tussen Amsvorde 4 en S.E.C. 5 eindigde in een 7-2 overwinning voor de Amersfoorters op het verzwakte Soester elftal. Behalve B.D.C. 5, dat met 5-1 van S.E.C. 4 verloor, speelden ook de B.D.C.- junioren tegen de Hooglanderveen junio ren, in welke wedstrijd de Soester jeugd met 4-1 won. R. DAMEN KAMPIOEN VAN NEDERLAND. Onze gemeente heeft wel sterke spelers in het damspel met de 64 ruiten, hetwelk onder de naam van Checkeren grote op gang maakt. Was het de vorige week de heer D. Waal. die het kampioenschap van de 2e klasse won, thans is de strijd om de ere-titel in de 3e klasse ook beslecht. In de finale wa ren toevallig twee Soestenaren. de heren H. Kraay en R. Damen. Op zeer fraaie wijze wist de heer Damen beide partijen te winnen en daarmede kampioen van Ne derland in de 3e klasse te worden. De heer Kraay ontving de tweede prijs van de Ned. Checkerbond, terwijl beide spelers naar de 2e klasse promoveren. PUZZLERIT TAARTENRIT. Na de diverse puzzleritten, welke wij dit seizoen hebben gehad, wordt er a.s. Don derdagavond nog een dergelijke rit verre den, waarvoor wij gaarne grote aandacht vragen. Geheel ten bate van 't Sanatorium „Zon negloren" wordt dan 'n puzzlerit georga niseerd voor rijwielen, bromfietsen, moto ren en automobielen. De Soester banketbakker, de heer Kruis wijk, heeft deze rit georganiseerd in sa menwerking met de Motor- en Automo bielclub Soest, waarbij de heer Kruiswijk vele grote taarten gratis beschikbaar stelt als prijzen. Deze taartenrit wordt als volgt ingedeeld: Rijwielen en bromfietsen starten om 7 uur van café „Zonneheuvel" aan de Toren straat, terwijl de motoren en automobie len om 8 uur vandaar zullen vertrekken. Voor de eerste categorie is de afstand 18 kilometer, terwijl de auto's en motorrij wielen 70 kilometer moeten afleggen. Er wordt uitsluitend op goede wegen oe- reden, zodat modderbaden uitgesloten zijn en practisch iedere liefhebber kan deel nemen en kans heeft op een taart. De inleggelden, welke geheel ten bate van „Zonnegloren" komen, bedragen: voor au- EEN PRACTISCHE DEUX PIECES. De „mode" is eeuwenlang een der belang rijkste export-artikelen van Frankrijk ge weest. De laatste tijd streven ook verschil lende andere landen, Zweden, Zwitser land en Amerika er naar, 'n eerste plaats in de toonaangevende modekringen in te nemen. Doch het is altijd Frankrijk, dat te dien opzichte de kroon spant. Zoveel energie, vernuft en talent als „opgehoopt" in het stukje Parijs tussen Etoil en Opera, vindt men nergens ter wereld. Niemand draagt de exquise modellen, die de Franse modehuizen geven, zó goed als de frêle Frangaise. Wij Nederlandse vrouwen willen ons daar altijd graag aan spiegelen. Om goed ge kleed te gaan moeten wij er echter reke ning mee houden, dat het Franse type veel subtieler is dan het Hollandse type, dat anders is gebouwd. Wat de Frangaise charmant staat, kunnen wij lang niet altijd dragen. De meesten onzer zullen zich in het alge meen tot meer eenvoudige, sportieve of geklede modellen moeten bepalen. De sportieve japon die hierbij is afge beeld is zeer geschikt voor ons Hollands figuur. De blouse en rok worden apart ge maakt. We kunnen dus ook twee verschil lende kleuren of verschillende soorten stof gebruiken. De rok is enigszins klokkend. De blouse heeft aan het schootje twee op gestikte zakken, waardoor het aparte van dit model wordt geaccentueerd. Naaibeschrijving. Voorpand rok: De plooi inrijgen en onge veer 20 centimeter lang vastzetten. Achterpand rok: Plooi op dezelfde wijze behandelen als de voorpandplooi. Zijna den van voor- en achterpand sluiten. De linker zijnaad bij de taille ongeveer op 20 c.m. open laten voor het split. Tailleband Op maat maken en op de rok stikken. Sluiten met haken en ogen. In het rok- split een ritssluiting stikken. De zoom van de rok met een klein, onzichtbaar strook je afwerken. Voorpand (lijfje): Eerst het stukje aan het voorpand stikken. Dan de figuurnaad sluiten. Het overslagklepje afwerken en tegenvoeren. Het aangeknipte belegstuk omslaan en afwerken. Rugpand: Naad middenachter dichtstik- ken. Schouder- en zijnaden van rug- en achterpand sluiten. Kraag: De schoudernaden van de kraag aan elkaar zetten. De kraag met de goede kanten op elkaar langs de buitenkant stikken. De onderkraag op de blouse stik ken, de bovenkraag aan de binnenkant te- gennaaien. Mouw: Mouwnaden sluiten. De witte bies opstikken en het splitje afwerken. Het best kan men hiervoor pic-pac-knoopjes gebruiken. Het is aardiger en gemakkelij ker geen knoopsgaten voor de sluiting te maken, doch hiervoor lusjes van dezelfde stof te maken. De mouw in het armsgat zetten. Afwerking: In het voorpand knoopsgaten maken en er pic-pac-knopen opzetten. Op het klepje een loos knoopsgaatje maken en daar het knoopje opzetten. De naden aan de binnenkant omslingeren en platpersen. Klaargeknipte patronen van dit model kunnen onder no. 4802 in de maten 40, 42, 44, 46 en 48 a 1.05 worden besteld bij het Patronenhuis, Middenweg 200, Am sterdam. to s 2.-, voor motoren 1.-, voor brom fietsen 1.- en voor rijwielen 0.75. De gezonden en sterken zullen zich dit maal inzetten voor de zieken. Aanmelding kan geschieden bij café „Zon neheuvel' en gezien het doel, zullen on getwijfeld velen aan de strijd deelnemen. GEMEENTERAADSVERGADERING. Aan de reeds door ons gepubliceerde agenda voor de raadsvergadering, welke morgen wordt gehouden, werden door B. en W. nog de volgende punten toegevoegd: 18. Voorstel tot het verlenen van een ere- diet wegens vervanging van de door de bezetter gevorderde luidklok in de ge meentetoren. 19. Belastingreclames. 20. Voorstel tot het verlenen van een cre- diet voor de bouw van acht duplexwonin- gen. Ingekomen stukken. a. Jaarverslag, over 1949 betreffende de werkzaamheden in de bossen van de ge meente Soest. b. Schrijven van de Maatschappij tot Be vordering der Bouwkunst Bond van Ne derlandse Architecten van Augustus 1950 betreffende het optreden van gemeentelij ke diensten als architect voor de bouw van werken met voorstel het voor kennis geving aan te nemen. c. Vonnis van de Arrondissements-Recht- bank te Utrecht betreffende de kosten in gevolge art. 70 der Woningwet voor het perceel Van Straelenlaan 24. d. Schrijven van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 29 Augustus 1950, inhouden de goedkeuring 27e wijziging begroting 1950 inzake de aanschaffing van een ho- gedruk-nevelspuit. e. Schrijven d.d. 7 September 1950 van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen betreffende de ambachts school te Soest. f. Voorstel inzake de verordening inhou dende het verbod van het aanwezig heb ben van berberisstruiken. VOLKSWAGEN SLIPTE. Een Volkswagen, welke in de nacht van Zaterdag op Zondag over de rijksweg reed op de Vredehofstraat, slipte in de bocht op het Nieuwerhoekplein. De bestuurder, L. A. S. uit Helmond, had geen macht meer over het stuur en de wagen draaide enige malen rondom zijn as. Hierbij sneu velden enige witte paaltjes, welke de bocht aldaar markeren. De bestuurder zal de veroorzaakte schade vergoeden. De Volkswagen liep uiteraard eveneens beschadiging op. WIE KUST DE MUMMIE? De toneelvereniging „Soestdijk" heeft Za terdagavond het winterseizoen in onze gemeente geopend met een toneelvoorstel ling in „Eemland", waarvoor grote belang stelling bestond. Toen de heer J. P. Kronemeijer, als voor zitter van deze toneelvereniging, een wel komswoord sprak, was de grote zaal ge heel gevuld en werd men al spoedig ge ïnteresseerd in de pogingen van een pro fessor om een 5000 jaren oude mummie 't levenslicht weer in te blazen. Kennelijk tegen de verwachting van de toeschou wers in, bleek de mummie werkelijk in de sarcophaag te liggen en de klucht werd werkelijk klucht, toen bleek, dat deze le vend geworden mummie uit het museum gestolen was. Drie bedrijven waren nodig om de ont knoping te brengen, doch de volle zaal heeft deze tijd geboeid medegeleefd en danig gelachen, waarmede soelers en re gisseur volop genoegdoening ontvingen voor hun werk. BILJARTEN. In de finale Centraal-Middelwijk, welke Vrijdagavond werd gespeeld werden de volgende resultaten geboekt: H. Voskuilen (153) 153 32 25 4.78. H. Heeremans (110) 105 32 11 3.28. H. Loor (102) 102 33 24 3.09. A. Heeremans (90) 87 33 10 2.63. R. v. d. Linden (97) 97 30 13 3.23 C. de Bruin (95) 54 30 9 1.80 J. Bey (93) 93 29 9 3.20 H. Kaats (91) 63 29 12 2.17 A. Kuivenhoven (91) 64 22 14 2.90 R. Epskamp (54) 54 22 11 2.45 P. Ram (84) 75 23 15 3.26 Th. Koops (60) 60 23 14 2.60 B. Nagel (82) 82 27 10 3.03 H. Kok (59) 51 27 6 1.88 P. van Asselt (78) 79 35 10 2.22 F. Heeremans (56) 45 35 5 1.28 De eerstgenoemden zijn spelers van „Cen traal" de anderen leden van „Middelwijk". „Centraal" won voor de tweede maal de wisselplauqette door deze overwinning. TONEELVOORSTELLING, De R.K. Toneelvereniging „Hogerop" gaf Zondagavond haar le uitvoering in het St. Jozefgebouw, waarvoor grote belangstel ling bestond. Na het optreden van een 5-tal mondhar monica-virtuozen uit Baarn heette de voorzitter, Max Engberink, de aanwezigen welkom en wees op het feit, dat de ver eniging thans 5 jaar bestond en dat ter gelegenheid van dit feit een nieuw décor was gemaakt. Hierna kwamen de spelers en speelsters voor het voetlicht die het dramatische stuk „Krates" van Joh. van Eekelen op voerden. Deze schets van menselijke tragedie werd goed vertolkt en oogstte veel applaus. DE KLOKKEN VAN DE GEMEENTETOREN. Ook de gemeente Soest heeft in 1943 met lede ogen moeten toezien hoe de klokken van de gemeentetoren werden gevorderd door de Duitse Weermacht. Het betrof hier de grote klok met een ge wicht van 1113 k.g., gegoten door W. van Wouw in het jaar 1506 en een kleinere klok met een gewicht van 825 k.g., gego ten door A. de Grave in het jaar 1709. Hoewel de grote klok het merkteken P

Soester Courant | 1950 | | pagina 2