Nog eens de Uno-dag, SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK J SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. DINSDAG 31 OCTOBER 1950. De organisatie van de Verenigde Naties is voor haar welslagen aangewezen op de inspirerende kracht van de gewone mens. Het zijn niet de regeringen of de vertegenwoordigers dier regeringen te Lake Success, die 'n nieuwe en bete re toekomst voor ons kunnen openen- Het zijn de mensen zelf die dit tot stand moeten brengen. (Openingsrede Minister president Dr. W. Drees). Stralend verlicht was de statige Ridder zaal aan de vooravond van de UNO-dag toen daar, onder auspiciën van de Vereni ging voor Internationale Rechtsorde, de hèrdenking plaats had van de stichting van de Volkerenbond der Verenigde Na ties, vóór vijf jaren. Een plechtige herdenking? Bijzonder plechtig was ze niet. Daar beneden, onder de trotse leeuwen en de spitsruiten van de Grafelijke wapens, schitterde het niet van uniformen, was geen deftig zwart te bespeuren naast avondtoiletten. De mi nister-president stond daar in een een voudig grijs colbertje; er werden enkele toespraken gehouden. De UNO-vlag, die aan het detachement voor Korea werd aangeboden, werd heel prozaisch uit een stuk bruin papier gerold. Er was geen mu ziek, er waren geen vlaggen, behalve hoog tegen de zolder de blauwe UNO- vlag met wereldbol en olijftakken en een Nederlandse vlag, die, ter wille van de symmetrie, verkeerd was opgehangen. Neen, plechtig, indrukwekkend kon men deze bijeenkomst eigenlijk niet noemen. Maar daarentegen was ze uitermate ge- langrijk. Want in beginsel werd hier de wens vervuld, die Dr. Drees als een nood zakelijkheid had aangewezen: dat het UNO-ideaal de steun ontving van de ge wone mens en geen privé-aangelegenheid zou zijn en blijven van regeringspersonen en ambtenaren. Niet boeiend qua voordracht, maar des te meer naar inhoud, was de rede waarin de Secretaris-Generaal van Buitenlandse Zaken, Mr. N. S. Blom, sprak over de po sitie van NEDERLAND ET? DE VEILIG- HE1BSRA.AD. Hij herinnerde er aan, hoe Dr. Colijn eens had gezegd, hoe de Nederlander in een behaaglijke armstoel vanuit een knus hoekje, het internationale gebeuren placht gade te slaan als een voorbij trekkende optocht en hoe hij zich thans in de nood zakelijkheid bevond met die optocht mee te lopen. De Nederlandse regering te Bonden be sefte die noodzaak en zette zich met alle kracht in voor de idee van de Verenigde Naties. Zo behoorde ons land tot de eer ste zes die zitting kregen in de Veilig heidsraad. Ook thans weer heeft Neder land een plaats in die Raad- De sfeer in de Veiligheidsraad, aldus Dr. Blom, is allesbehalve ideaal. Maar men moet niet vergeten, dat, wanneer de Vei ligheidsraad zich bezig houdt met wat het Handvest noemt „vreedzame beslechting van geschillen", er om te beginnen al 2 partijen tegenover elkaar staan. Er is al een begin van ruzie en wel over de meest vitale belangen van de betrokken volken, dikwijls van de gehele wereld. Ieder ver dedigt met kracht het eigen standpunt en daarom gaat het in de Raad nogal eens heftig toe. Terwijl aanvankelijk gevreesd werd, dat de UNO uiteen zou vallen in een blok der groten en een blok der kleinen, is het gans anders gelopen. We zien thans an dere blok-vorminghet samengaan van de Zuid- en Midden-Amerikaanse staten, de landen van het Nabije Oosten (de Arabi sche Liga) en wellicht spoedig de Aziati sche landen, wellicht onder leiding van de grote Indische staatsman Pandit Nehru. Door deze ontwikkeling drijven de landen rond Rusland steeds verder af van de de mocratische wereld. Wanneer men de oorzaken hiervan gaat opzoeken, lette men op de grote rol die de angst speelt bij de ontwikkeling der internationale verhoudingen. Een onberedeneerde vrees beheerst, on danks hun schier oneindige hulpbronnen en macht, de handelingen der Grote Mo gendheden. De Duitse invasie in Rusland heeft vrees doen ontstaan voor de bedrei ging van eigen volksbestaan en onafhan kelijkheid, die met vertogen en verdragen niet kan worden weggenomen. De Russen kunnen verzekeringen, dat de atoombom e.d. nimmer voor een aanval op de Sovjet-Unie zullen worden ge bruikt, nimmer zo aanvaarden als wij, omdat de angst voor een nieuwe aanval in de onbekendheid met de democratie en haar werkwijze hen steeds het ergste doet vermoeden! j Stellig vormen degenen die de vrede wen sen, zowel voor als achter het ijzeren gor dijn, de volstrekte meerderheid. De ein deloos grote moeilijkheid is steeds, ^.at de lm i Vu W*edc*trut M Telefoon 2666 - Giro 126164 AlioniL per kwart, 1.50 - per post 1.T5. 26e JAARGANG No. 81. Liefdadigheidsconcert in Tivoli in Utrecht met als piano-solist de Utrechtse Burge meester Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz. Het concert werd bijgewoond door H.M. de Koningin. Foto: H.M. en de solist betreden het ge bouw. verschillen in denkwijze zo groot zijn, dat een direct gemeenschappelijk gesprek daarover nagenoeg onmogelijk is gewor den. Van groot belang noemde Mr. Blom het daarom, rdat er in Lake Success een plat form is, waarop Russen en Amerikanen ■elkaar ontmoeten zonder dat ze bijzonde re stappen daartoe behoeven te doen, het geen wellicht als bewijs van zwakheid en neiging tot een compromis zou worden 'uitgelegd. Een geheel nieuwe ontwikkeling-is ver kregen door het z.g. Plan-Acheson, waar bij één der Grote Vijf niet langer door een -veto een optreden tegen agressie kan te gen houden, terwijl alle staten verzocht zal worden geoefende strijdkrachten ge need te houden, die onmiddellijk ter be schikking kunnen worden gesteld om op te treden in de dienst der V.N. Toch 'hangt, aldus spr., een duurzame vrede niet alleen van zodanige maatregelen af, maar dient men de beginselen van het Handvest na te komen, de rechten van de mens te eerbiedigen, goede economische ■en sociale toestanden te bevorderen. DE PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJFSORGANISATIE. Donderdagavond sprak in hotel „De Gou den Ploeg, de heer J. H. van Eist uit Apeldoorn, op uitnodiging van de afde ling Soest van het Instituut Middenstands Ontwikkeling, over de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Spr. ving aan met het verschil te doceren tussen privaat- en publiekrecht en vertel de daarna hoe deze P.B.O. is ontstaan. Zien de Socialisten in de P.B.O. 'n spring plank tot toekomstige socialisatie, de Ka tholieken zien hierin de uitvoering van de encycliek Rerum Novarum en Quadrage- simo Anno oftewel een betere samenwer king tussen werknemers en werkgevers. Het Protestants-Christelijk volksdeel ziet in deze P.B.O. de gedachte van Kuiper en Groen van Prinsterer terug: souvereini- teit in eigen kring. De liberalen putten de winst uit deze PJLG- in het subsidari- teitsbeginsel, d.w.z. 'n hoger orgaan mag die dingen niet doen, welke door lagere organen beter gedaan kunnen worden. Alhoewel met vele tegenstemmers, we gens het tegenzijn op ondergeschikte pun ten, is deze P.B.O. door de kamers aange nomen. Het is een raam-wet, waarin de positie van de Sociaal-Economische Raad, bestaande uit 15 werkgevers, 15 werkne mers en 15 door de overheid aangewezen personen als top-orgaan is vastgelegd. Daaronder komen hoofdbedrijfsschappen, bedrijfsschappen en productschappen. Hierbij sprak spr. over horizontale en ver ticale organisatie. De Bedrijfsschappen zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van bedrijven met eenzelfde functie en de werkgevers en werknemers zijn ieder voor de helft hier in vertegenwoordigd. Deze bedrijfsschap pen hebben verordenende bevoegdheid, zij zullen heffingen kunnen doen en ver ordeningen kunnen uitvaardigen. Hun taak is de registratie der aangesloten on derneming, het regelend optreden inzake be- of verwerken van goederen, het on derzoek naar rationalisatie of nor malisatie, zij kunnen administratieve voorschriften verstrekken, zij treden op inzake scholing, herscholing en werkloos- heidvoorkoming. Inzake vestiging, uitbreiding, stillegging van bedrijven kunnen zij echter niet op treden, wel kan de S.E.R. hierin de Mi nister van advies dienen, evenals de be drijfsschappen. De klassestrijd is hiermede volgens spr. geëindigd en de belangen van werkgevers en werknemers vinden zich in het overleg m de S.E.R. Hoe dit alles zal verlopen? Hierop had spr. slechts het antwoord, dat de uitvoering en de volgroeiing van deze raamwet afhankelijk is van de regering van thans en de regeringen welke hierna komen. Spr. raadde aan deze ontwikke ling af te wachten. De kleine groep middenstanders o.w. de heer Van Harten, directeur van de Mid- denstandsbank en een groep jeugdige cur sisten van de I.M.O., die deze vergadering bijwoonden, was blijkens de gestelde vra gen en opmerkingen niet enthousiast over deze P.B.O. en de gedachte, dat deze wet eenmaal is aangenomen en thans ge accepteerd dient te worden, gaf deze mid denstanders het gevoel, dat er geregeerd wordt over en zonder hen. CONTROLE OP MATEN EN GEWICHTEN. De controle op de bepalingen de IJkwet leverde 6 processen-verbaal op wegens 't gebruiken van gewichten en maten, wel ke niet voorzien waren van het IJkmerk. Een van de overtreders werkte zelfs met gewichten, welke voorzien waren van het afkeuringsmerk_ Ten overvloede wordt er op gewezen, dat de gewichten moeten zijn voorzien van 't ijkmerk, bestaande uit een staande S. AANRIJDING. Maandagmorgen had op de V. Montgome- ryweg een aanrijding plaats. Toen de spoorbomen van 't station Soest- duinen geopend werden, reed een file van 5 auto's in de richting Soesterberg. De voorste auto, bestuurd door V. alhier, moest linksaf het terrein van de waterlei ding op. Hij deed dit en dacht er niet aan om het achter hem komende verkeer eerst door te laten. Een hevig claxoneren- de chauffeur van een L.S.K.-auto bracht hem tot andere gedachten, waarom hij de LB.K.-auto liet passeren. Deze was am per voorbij of weer ging V. naar links. De derde auto van de file draaide mee naar links om erger te voorkomen, doch beide auto's vlogen tegen een muur, wel ke op het waterleidingterrein staat, waar door beide auto's ernstig werden bescha digd. GEVONDEN VOORWERPEN. Kinderjasje, kruissleutel, dood konijn, le deren handschoen links, scheermes, 2 lips- sleutels, jonge herdershond, bruine pet, donkerblauwe kinder windjack, kinder tasje van rood plastic, bruin kinderwan tje, goud kettinkje met scheepje, sleutel, bal, donkerbruin handtasje, dameshorlo ge, zakje met stempels, blauwe kinder- want, 34 duivenringen, padvindersgesp, wollen muts, bril met licht montuur, 1 zwarte want, zilverbon van 1.leren want, broche, zilverbon van 2.50. Inlichtingen bij de politie op Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. BILJARTEN. De uitslagen van de wedstrijden van de Soester verenigingen zijn als volgt: D.O.S. 2Verg. Wagen 5 20 De Overweg 1D.O.S. 1 44 De Schouw 1Metropole 4 44 Gouden Ploeg 3Vriendenschaar 2 44 Theomien 2Middelwijk 3 62 Oranjeboom 1—Zonneheuvel 1 24 Vergulde Wagen 3Centraal 2 26 O.D.L. 1Zonneheuvel 2 80 De Poedel 2Centraal 3 44 De Schouw 3K.O.T. 4 44 Middelwijk 2Soesterkwartier 3 44 Centraal 4Vriendenschaar 3 44 Soesterkwartier 1Gouden Ploeg 2 53 O.D.L. 2Middelwijk 2 62 Nieuwe Kei 3Zonneheuvel 3 26 Zonneheuvel 4Bova 2 80 Centraal 1Gouden Ploeg 1 42 Metropole 5De Schouw 2 80 CONCERT „ZONNEGLOREN". Het jaarlijkse concert ten bate van het Sanatorium „Zonnegloren" werd Vrij dagavond in „Religie en Kunst" gehou den. Het werd een avond van wijdingvolle muziek, waarbij de ruim 100 aanwezigen met grote aandacht en toewijding geno ten van een stemmig programma Na het „Ave Verum" van Mozart, het welk, onder leiding van de heer P. M. Parker, door het Vrijzinnig Hervormd Koor uit Amersfoort uitnemend ten ge hore werd gebracht, voerden de heren A. Bonsel, fluit; A. Roodbergen, tenor en P. M. Parker, cello een prachtig program ma uit, waarin we op sublieme wijze muziek van Handel, Zipoli, Mendelssohn Bartoldy en Reinberger mochten beluis- Toen Minister Lieftinck vorige week, vóór de debatten over de nieuwe belas tingwetten een aanvang namen, ver klaarde, dat hij de toestand van 's lands financiën zeer critiek achtte en wij met onze rug tegen de muur stonden, was het reeds te merken, dat er iets zeer onge woons aan de knikker was. Er zat in de gebruikte woorden de dreiging: laten jul lie mij in m'n ministeriële hemd staan, dan ga ik weg. Enige dagen later zei hij dit inderdaad, al was het met andere woorden en Vrij dag a.s. zullen we weten of we het voort aan zonder Minister Lieftinck zullen moeten stellen. Ik geloof niet, dat we ooit een Minister van Financiën hebben gehad, dig zo is bewierookt door het ene deel van ons volk en zo verguisd door het andere deel. Het verschil zit 'm alleen in de plaats die we innemen. Ziten we ónder de pa- raplui en pikken we korreltjes mee van de politiek van Min. Lieftinck, dan heb ben we niets dan lof, maar zitten we in de drup van de fiscale plensbui, dan wordt er niet benaald met „liefde" over Piet gebabbeld. Wat mijzelf betreft, ik houd wel van een veranderingetje. Laten we het gerust maar eens met een andere penningmees ter proberen. Met dank voor de aan den lande bewe zen diensten, wens ik Minister Lieftinck een rustige Hoogleraarszetel od een Uni versiteit. Liefst een beetje uit de buurt, wanneer ik het mag zeggen zonder mijn heer Lieftinck kwaad te maken. Wanneer het zover zou komen, dat wij een ander Ministerie krijgen, heb ik reeds bij voorbaat medelijden met de nieuwe Minister van Financiën, die onze failliete boedel te regelen krijgt. Er zullen im mers heel wat glazen huisjes in diggelen moeten en veel ongename dingen moeten gebeuren, voordat een nieuwe Minister ook maar enige kans krijgt de eindjes aan elkaar te knopen. Er zal aan rechten moeten worden getornd en er zal, zondér aanzien des persoons, met de bezuini- -gingsbijl moeten worden gehakt, héél hard en héél veel. Lieden, die dit altijd niet schijnen in te zien, zal bovendien aan het verstand moe ten worden gebracht, dat wij, toen wij de souvereinit it over Indië overdroegen, ons zelf voorbij holden. en nu zijn af gezakt tot een heel klein en arm rand staatje aan de Noordzee. H. OEKMAN. teren. Onze plaatsgenote Mej. Ida Jongsma be geleidde de solisten op uitnemende wij ze op het orgel. Met „De heemlen roemen dé aarde" van Beethoven sloot het koor dit programma waarvoor grotere belangstelling had moe ten zijn, mede gelet op het goede doel. SCHILDERS-STUDIECLUB. Nu er sinds enige jaren alom in den lande gestreefd wordt naar verheffing van het vakpeil in het schildersambacht, heeft ook Soest besloten een schilders studieclub op te richten. De oprichtings vergadering zal a.s. Donderdagavond ge houden worden in „De Schouw". Het voorlopig bestuur verwacht allen, die bij het schildersvak betrokken zijn, vanaf jongmaatje tot patroon. De heer Meere, directeur van de Natio nale Schildersschool te Utrecht, zal het woord voeren. Men zie ook de desbetreffende adverten tie in dit nummer. I V. „PHILATELICA". De Internationale Vereniging „Philateli- ca", afdeling Soest, die reeds meermalen blijk heeft gegeven van grote activiteit, o.a. door de zo geslaagde tentoonstelling in Januari van dit jaar en de oprichting van een jeugdclub enige maanden gele den, houdt Vrijdag 3 November a.s., in café Royal, een grote propaganda-avond. De bekende philatelist dr. E. A. M. Spry- er zal die avond een causerie houden. Ook 'n veiling met vele interessante ka vels zal die avond plaats hebben. Boven dien staat den bezoekers nog een verras sing te wachten, welke we hier niet zul len verklappen. Wij wekken alle philate- listen van Soest en zij die belang stellen in het verzamelen van postzegels op, die avond te bezoeken. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. PADDENSTOELENRIT. „Tempo" was Zondag eens afgeweken van de puzzleritten door het uitschrijven van een gewone tocht, welke ging langs vele paddestoelen van de A.N.W.B. en 50 kilometer lang was. De 38 deelnemers, welke aan de start verschenen bij café „Prins Hendrik", vol brachten de tocht en ontvingen een her- inneringplapuette.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1