Van Wladiwostok tot Dairen, SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTD1JK SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. DINSDAG 14 NOVEMBER 1950. •at Vaa WetdcMrmal M Teleloon 2566 - Giro 126156 Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. 26e JAARGANG No. 85. Korea grenst in het noorden, 'van het westen tot het oosten, vrywel uitsluitend aan -Mand- sjoerije. Alleen in -het uiterste noord^oosten komt een uitloper Tan ^Siberië tegen de Ko reaanse grens aan. Korea is dan ook eigenlijk niet anders dan een schiereiland van Mand- sjoerije. Dit feit gaat thans een beslissende invloed uitoefenen o.p de strategische en po litieke verhoudingen dn -Azië, -evenals de eco nomische invloed reeds .-sinds onheugelijke tij den wordt gevoeld. Korea, -Mandsjoerije en China omsluiten de vGele Zee, terwijl -Korea, Japan en Siberië de Japanse Zee omgeven. Het is duidelijk, dat deze centrale-ligging van het schiereiland KoEea dit land maakt tot een even belangrijk als gevaarlijk gebied. Be langrijk vanwege zijn centrale ligging voor allerlei zeevaartverbindingen en gevaarlijk omdat verschillende grote-landen hier ieder hun macht willen doen gelden. Niet zover van dat noord-oostelijke .puntje, waar Siberië en Korea elkaar naderen, ligt de enige grote Russische haven aan de oostkant van Azië, Wladiwostok. Trekt men vandaar een lijn langs de Koreaans-Mandsjoerijse grens, dan komt men aan iiet andere .uiterste terecht bij de Mandjoerijse .haven Dairen. Tussen beide steden ligt rLus de gevarenlinie van het mo ment. Toen de troepen van Generaal MacArthur losbraken uit het bruggehoofd van Foesan en na enkele geweldige slagen eerst het zuiden van Korea heroverden en daarna het noorden bezetten, werd bij het .publiek de indruk ge vestigd, dat het spoedig uit zou zijn met de Koreaanse oorlog. Officiële uitlatingen van Amerikaanse militaire en burgerlijke autori teiten versterkten deze naieve opvatting. Men dacht dat het Koreaanse vuurtje slechts een plaatselijke brand was, die nu snel en radi caal werd uitgetrapt. Maar als men zich voor ogen stelt, datlhet achterland Mandsjoerije een deel van China uitmaakt, en dat dit enkele deel reeds zo groot is als België, Nederland, Duitsland <oost en west tesamen), Zwitser land en Frankrijk .en een bevolking heeft van niet minder dan 40 millioen, dan kan men begrijpen, «lat het .eigenlijke conflict nu pas begint. Mandsjoerije is de grote leverancier van soya- bonen voor geheel A2ië. Bovendienis het land rijk aan alle mogelijke metaalertsen, steenkool en olie. In de 19e eeuw waren het de Russen, die zich voor het land interesseer den en er bijv. spoorwegen aanlegden, terwijl na 1930 de Japanners zich er meester van maakten en toen de -economische ontwikke ling in samenhang brachten met die van Ko rea. Daardoor zyn ;bjjv. op Koreaans grond gebied electrisdhe centrales gesticht, die de stroom leveren aan Mandsjoerije. Nu de strijdkrachten van de "Verenigde iNaties deze grens naderen, wordt dit een uiterst penibele situatie voor de Chinezen, omdat ^een-van hun belangrijkste stréken hierdoor van zijn ver bindingen overzee kan worden afgesloten en verschillende industrieën hun stroomtoevoer kunnen verliezen. Van Noord-Kocea uit kun nen niet alleen de Gele Zee -en ..de Japanse Zee volledig worden beheerst, maar kan men ook met vliegtuigen Peking en Tientsjin in het eigenlijke Chinese rijk bestrijken. Door dat de Amerikanen niet alleen .over Korea beschikken, maar ook over Japan en For- mosa, kunnen zij de gehele -Chinese kust doel treffend blokkeren. Hetzelfde is het ge\7al met de Siberische kust tegenover Korea en Japan. Vandaar dan ook, dat het een verbe ten strijd zal worden tussen de Verenigde Naties enerzijds en de Chinese en Russische communisten anderzijds, waarvan niemand de duur kan overzien. Wel mag men aannemen, dat het strategisch onmogelijk is, dat de Ame rikaanse en Engelse troepen Mandsjoerije binnenvallen. «Op de wereldeconomie moet deze toestand een diepgaande invloed hebben, aangezien hier door de normale handelsbetrekkingen tussen het Mongoolse gebied en de Westerse landen met hun invloedsferen op de meest drastische wijze worden verbroken. Het eerste gevolg zal 'Dijv. hoogstwaarschijnlijk een verkrap- ping van de voorziening met plantaardige oliën zijn, doordat de Mandsjoerijse soyabo- non ntet meer verscheept kunnen worden. NEDEKL. VROUWEN ELECTR. VER. Onder buitengewone belangstelling her dacht de N.V.E.V., afdeling Eemland, in hotel „Zeiler" te Baarn haar 1212-jarig feest. Vanaf het podium, dat herschapen was in een feestelijke bloemen- en vruch- tentuin, opende de voorzitster, Merv. C. Jans, de bijeenkomst en schetste op vlotte wijze en in toepasselijke bewoordingen 't bestaan der afdeiing; gaf bijzonderheden omtrent de wijze, waarop door de dames Schreuder en Van Veeren de afdeling tot stand kwam, terwijl zij tevens de gele genheid vond de in de loop der jaren door de dood ontvallen leden in een moment van stilte te herdenken. De dames Van Veeren, Van Knaape en Premseler, die van de oprichting der af deling af deel van het bestuur uitmaak ten, kregen een extra hulde en ontvingen Koningin Juliana en Prins Bernhard zul len van 21 tot 24 November een officieel bezoek brengen aan Engeland. Als gasten van de Koning en Koningin van Engeland zullen zij in het Bucking- ham Palace verblijven. Een van de vele zalen van het paleis is de luisterrijke Blauwe Zaal. elk een mand vol van 't heerlijkste fruit, bloemen en bonbons, terwijl alle tegen woordige bestuursleden individueel nog eens in de bloemetjes gezet werden, waarvoor dank verschuldigd is aan de dames Moens en Krug, die hiertoe het ini tiatief hadden genomen. De middag werd in echt knusse stemming doorgebracht, opgeluisterd door een goed verzorgd en beschaafd variété-program- ma van het Muvoso Cabaret, dat de leden vergastte op voordracht, gezellige mu ziek etc., terwijl de humoristische confe rencier natuurlijk niet ontbrak. Het gezelschap bestond uit de dames Jo Linthorst, Tonny Aree en de Heren Cor v. d. Velde en Henk Bavïng. Meer dan honderd leden waren aanwezig en, te oordelen naar de stemming, heeft men deze middag ten zeerste gewaar deerd. Vermelding verdient nog, dat vele blijken van belangstelling en medeleven ontvan gen werden uit verschillende delen des lands van andere afdelingen, terwijl ook het hoofdbestuur zich niet onbetuigd liet door het zenden van een bloemenhulde, waarbij een lid van het hoofdbestuur mondeling de gelukwensen overbracht. Het was een zeer geslaagde middag, waar voor Mevr. Jans, de organisatrice, alle eer toekomt. GESLAAGD VOOR STENOGRAFIE EN MACHINESCHRIJVEN. Voor het te Soestdijk, in Café „Centraal" gehouden examen Stenografie en Machi- neschrijven, uitgaande van de Centrale Bond van Leraren en Leraressen in Ste nografie en Machineschrijven te Utrecht, slaagden de volgende cursisten van het Handelsinstituut „Practicum". Voor Machineschrijven: De dames E. Sta lenhoef, A. de Haan, M. C. Huigen. A. Ru- bingh, M. A. Venema, J. de Hartog, J. J. M. Baars, W. Lowie, H. Kerpel en A, Busch, als ook de heren G. Dekker, A. Strumpel, L. T. A. de Regt, W. F. van Vliet, W. Post en F. H. M. Prinsen. Voor Stenografie Groote, snelheid 130 let tergrepen: de dames J. de Hartog, J. J. M, Baars, M. A. Venema, N. R. van Dooren en A. Brus. Een extra vermelding verdient Mej. A, Rubingh, die in drie weken tijd het diplo ma Machineschrijven wist te behalen. VERMINDERING VAN LOONBELASTING. De Inspecteur der belastingen te Baarn vestigt, er de aandacht op, dat met be trekking tot het jaar 1951 de gelegenheid bestaat tot het indienen van verzoeken voor vermindering van loonbelasting we gens verwervingskosten of buitengewone lasten, dan wel voor kinderaftrek voor meerderjarige kinderen. Het verdient aanbeveling de met redenen omklede verzoeken reeds thans in te die nen, aangezien anders tijdige afwerking niet gegarandeerd kan worden. DAMCLUB „DE VARIANT". Alvorens een aanvang werd gemaakt met de competitie om het clubkampioenschap werd een korte vergadering gehouden. Het bestuur werd als volgt samengesteld: D. Waal, voorzitter, W. Sjollema, secreta ris en H. Terlouw, penningmeester. Als wedstrijdleider werd benoemd de heer R. Damen. Besloten werd een intensieve propaganda te voeren om te komen tot een groter le dental, opdat het volgende seizoen met 2 tientallen in de bond kan worden uitge komen. Hierna werd aangevangen met het spelen van vier partijen, welke allen een span nend verloop hadden. Elfrink kreeg de moeilijke taak de eerste bordspeler Damen te bekampen. In een fraai middenspel wist Damen een schijf voorsprong te nemen, maar in het keurige eindspel van Elfrink moest Damen deze winst teruggeven en remise was het re sultaat. Ooms en Veerman speelden een zeer aan trekkelijke partij, waarin eerstgenoemde in het middenspel tempo-voordeel kreeg. Hoe krachtig Veerman zich ook verdedig de, hij kon tenslotte niet verhinderen, dat Ooms de partij in zijn voordeel be sliste. Kraaij en Van Es speelden een ingewik kelde partij, die de spelers voor moeilijke problemen plaatsten en veel tijd vergde, waardoor tot afbreken besloten moest worden in een gelijkopgaande strijd. Waal en Terlouw speelden de Hollandse Opening, waarin Terlouw, die met zwart speelde een offensief opende op wit's lan ge vleugel. Waal werd tot verdedigen ge dwongen en kon niet voorkomen, dat Ter louw een doorbraak naar de damlijn ver kreeg. Wel kreeg de witspeler een dam, maar ten koste van een schijf achterstand. Ook deze partij moest, in verband met het vergevorderde uur, worden afgebroken. A.s. Donderdagavond speelt „De Variant" haar 2e competitiewedstrijd in de 2e klas se van de N.D.B. in hotel „De Gouden Ploeg" tegen Het Rooster 2 uit De Bilt. Mocht de Soester club er in slagen ook deze wedstrijd te winnen, dan zal zij haar ongeslagen positie aan de kop danig ver stevigen. BEROEPEN. In de vacature Ds. Verkerk, voortdurend door het bedanken van Ds. N. den Oud sten, is thans door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente beroepen Ds. A. Terlouw van Tietjerk (Fr.). TAFELTENNIS. „Soestdijk" kan op een goed week-einde terugzien. Het 5e team speelde tegen Meursing 2 uit Amersfoort een heroïsche strijd, toen onze plaatsgenoten met 1 in valler en 1 speler te weinig de ongelijke strijd aanbond. Theo Greeve was als aan voerder de grote man en won zijn drie partijen, terwijl de debuterende G. Hil- horst voor het 4e punt zorgde. De uitslag werd 'n 6-4 overwinning voor de Amers- foorters. Soestdijk 4 bleef ongeslagen aan de kop van de ranglijst staan door de 6-4 over winning op Bofa 1. In de laatste partij werden pas de beide punten veroverd. Soestdijk 3 won van V.R.A. 4, ondanks dat Soestdijk twee invallers moest laten mee spelen. Met 8 punten uit vier wedstrijden zit het derde team stevig in het zadel. Soestdijk 2 toonde zich de sterkere van P.A.T.S. 6 uit Bilthoven en won met 7-3. J. Hooft won 3 partijen, T. Daselaar 1 en H. van Haarlem 1 partij. Soestdijk 1 bond de strijd aan tegen Over 't Net 4, welke club met 1-0 voorsprong op Soestdijk de tweede plaats bezette. Al snel nam Over 't Net een 2-0 voorsprong, maar na de 6e partij was de stand 3-3. B. Borgts wist een 4-3 achterstand weer ge lijk te maken en toen was alles nog moge lijk. B. van Haarlem won zijn derde partij en de stand was toen .5-4 voor Soestdijk. De dubbel moest de doorslag geven en B. van Haarlem en B. Dahlberg slaagden hierin en aldus won Soestdijk 1 met 6-4. Zij veroverde hiermede tevens de tweede plaats. B. van Haarlem was de sterke man en won 2 partijen, terwijl B. Borgts en B. Dahlberg ieder 1 partij wonnen. In de komende wedstrijd tegen Rivendi kan Soestdijk de kopplaats bereiken. MOTORRIJDER VLOOG OP AUTO. Zaterdagmiddag had op de Birkstraat weer een aanrijding plaats. De bestuur der van een personenauto remde af voor een aldaar rijdende, met paard bespannen wagen en het tegemoetkomende verkeer. Een achter de auto rijdende motorrijder vloog tegen de achterkant van de auto. Beide voertuigen liepen schade op. TWEE AANRIJDINGEN PER UUR. Vrijdagmiddag had op de Birkstraat een aanrijding plaats tussen twee vrachtauto's en een personenauto. Deze wagens reden in een file en de voorste vrachtauto moest stoppen voor een geparkeerde auto en het tegemoetkomende verkeer. Ook de twee de vrachtauto remde, slipte en botste tegen no. 1. Om de zaak nog gepompliceer- der te maken, reed de personenauto op de achterkant van de tweede vrachtauto en schoot vervolgens onder deze wagen. De drie auto's liepen belangrijke schade op, doch persoonlijke ongelukken bleven achterwege. De juist achter ons liggende weken zijn weer treurig-gedenkwaardig voor de Ne derlandse Spoorwegen. Hoeveel mensen er in die tijd werden ge dood of zwaar gewond weet ik niet pre cies en de auto's, die tot pulver werden gereden tellen we maar niet eens. Mate riële schade is trouwens te vervangen. Ook de schuldvraag komt niet eens in het geding. Op onbewaakte overwegen, zo zeggen de Nederlandse Spoorwegen, moeten de mensen uitkijken. Kijken zij niet uit, of toeven zij met hun gedachten elders, en ze worden door de trein gegrepen, dan wassen wij onze handen in onschuld! Simpeler kan het toch al niet, nietwaar? Ze vinden het in Utrecht zelfs zó vanzelf sprekend, dat je met treinen nu eenmaal moet uitkijken, dat ze van de bewaakte overweg in Nootdorp, bij Den Haag, een onbewaakte overweg maakten. De onder houdskosten waren maar te hoog. De spoorbomen staan er nog wel en de overwegwachter woont nog wel in het zelfde huisje, maar de bomen doen geen dienst meer. De overwegwachter werd be last met de wisselbewaking en hiermede spaarde men een mannetje uit.... Twee echtparen vonden er vorige week de dood. Volgens de Ned. Spoorwegen zou er niets zijn gebeurd, wanneer de mensen hadden uitgekeken.... We zouden ook kunnen zeggen: wanneer de overweg bewaakt was geweest, was er niet zo'n vreselijk ongeluk gebeurd, maar zoiets zeg je na tuurlijk niet. In het Zuiden van ons land was een soortgelijk ongeval en op de Kleine Meim in ons eigen dorp, liep een dorpsgenoot in een der fuiken, die de Nederlandse Spoorwegen open stelt. De Nederlandse Spoorwegen behoeven mij niet voor te rekenen hoeveel de be waking van de onbewaakte overwegen wel zou kosten. Ik heb wel het idee, dat dit een heel groot bedrag zal zijn, maar het kan toch nooit zóveel kosten, dat het doodrijden van burgers daarmede goed te praten is. In ons land worden, al zijn we ook haast failliet, millioenen gesmeten naar zaken waaraan een groot gedeelte der belas tingbetalers zich dagelijks ergert. Daar om geloof ik, dat niemand bezwaar zou maken tegen de hoge uitgaven, die bevei liging der overwegen zullen meebrengen. Neen, ik ga pas juichen over restauratie rijtuigen met radio, telefoon en snackbar, wanneer de overwegen voor 100 °/o be veiligd zijn. H. OEKMAN Binnen het uur had op dezelfde plaats weer een aanrijding plaats, welke een ge volg was van de eerste aanrijding. Een der vrachtauto's was rechts van de weg geparkeerd om weg gesleept te wor den en een agent van politie regelde het verkeer. Toen de agent uit beide richtin gen een file auto's zag naderen, gaf hij een stopteken voor de auto's, welke uit de richting Amsterdam kwamen. De le auto van deze file stopte normaal, doch de tweede auto botste tegen no. 1 en no. 3 tegen no. 2. Het gevolg was, dat weer drie beschadigde automobielen waar de reparateur moesten. GEVONDEN VOORWERPEN. Bruine actetas met inhoud, rozenkrans, bruine handschoen, blauwe ceintuur, han gertje met stijgbeugel, witte kinderwan ten, wandelwagen, blauw kinderwantje, rode portemonnaie met inhoud, grijze al pino, 7 balen papier, bruine glacé hand schoen, kerkboek, portemonnaie met ro zenkrans, rechter glacé dameshanschoen, Frans taalboek, zilveren ketting met groe ne hanger, khaki muts, handschoen khaki met leer, schepnet, zw.-witte hond, Duit se herdershond, ruwharige foxterrier, fox- terrier, zwarte straathond. Inlichtingen aan 't politiebureau, Woene- dag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. VEILIG VERKEER IN SOEST. Ook m onze gemeente zal een afdeling worden gesticht van het Verbond van Veilig Veikeer. Op initiatief van de hoofdinspecteur van politie, de heer C. v. Es en Wethouder K. de Haan zal de afdeling Soest Donder dag a.s. worden opgericht. Daartoe wordt een vergadering belegd in de kleine zaal van „Religie en Kunst" aan de Rem- brandtlaan, te 8 uur. Een spreker van het Verbond voor Veilig Verkeer zal een propaganda-rede houden en verder treedt op een dubbelmannen- kwartet, samengesteld uit leden van het Soester Politiecorps. Het voorlopig secretariaat is gevestigd op het politiebureau alhier. De ouders van de kinderen van de vijfde en zesde klasse der lagere scholen zijn o.m. tot deze bijeenkomst uitgenodigd. Maar, gezien het grote belang van een veilig verkeer, worden ook vele andere belangstellenden verwacht.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1