Voor sparen is vertrouwen nodig* Wees een heer in 't verkeer. Nederlands tweeslachtige positie. SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK SOESTER COURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. DINSDAG 5 DECEMBER 1950. Barttai Vu Wee4«straat SS Telefoon 2S66 - Giro 1261S6 Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75, 26e JAARGANG No. 91. "Wie met enige aandacht de ingezonden stuk jes leest, die worden -gepubliceert in „De Spaarpost" (hetblad van de officiële spaar actie), wordt vooral getroffen door één trek, die men terugvindt bij alle mensen, die critiek oefenen op de spaaractie. Uit al die stukjes spreekt nL wantrouwen; wantrouwen in 't geld, wantrouwen in de regering, wantrou wen in de kansen op vrede, wantrouwen in de toekomst van Europa, enz. enz. Men kan hier uit de conclusie trekken, dat er een algemeen gebrek aan vertrouwen is en dat juist dit de mensen ervan afhoudt te sparen (gesteld, dat ze in staat zouden zijn te sparen). Neem bijv. de kwestie van de prijzen. Wan neer men ziet, dat alles voortdurend duurder wordt, zou het dwaasheid zijn om te sparen, want voor het geld, dat men thans weglegt, zal men dan immers na verloop van tijd veel minder kunnen kopen' dan op het ogenblik het geval is. Veronderstel, dat iemand een jaar geleden 80.over had, dan had hij daar voor destijds een costuum van behoorlijke kwaliteit kunnen kopen. Maar hij wilde zuinig zijn en zette het geld op de spaarbank. In tussen is zijn oude pak totaal versleten en nu moet hij 'toch zijn spaargeld aanspreken om nieuwe 'kleren te kopen. Doch thans zal hij voor een pdk van dezelfde kwaliteit 110. of 120;moeten betalen. In feite heeft de man dus door te sparen geld verloren, door dat het geld een deel van zijn koopkracht heeft verloren. Dit risico is het sterkste argu ment tegen sparen op het ogenblik; niemand zal immers géld wegleggen, wanneer men met vrij grote zekerheid moet aannemen, dat het in korte tijd veel meer in waarde zal achter uitgaan dan dat het in rente opbrengt. Het feit, dat het geld aan koopkracht verliest, betekent dat onze maatschappij economisch niet gezond iis. Het is een gevolg van de om standigheid, dat nationaal gezien onze uitga ven groter zijn dan onze verdiensten. Daar door moest onze regering reeds tweemaal de gulden devalueren, waarmee de koopkracht werd aangetast. De oorzaak van het wantrou wen in het geld moet dus gezocht worden in de wijze waarop onze nationale huishouding wordt bestuurd. Gezien de ervaringen heeft men daar geen fiducie op en durft men een voudig niet ±e sparen. Men is bang, dat de Staat vroeg of 'laat een deel van het gespaarde op de een of andere wijze zal wegnemen, het zij door heffingen ap bezit, hetzij door zware belastingen, hetzij door muntbesnoeiing, hetzij door prijsstijging. Tenslotte heerst de algemene vrees, dat vroeg of laat een Derde Wereldoorlog zal uitbreken en dat Europa daarbij het loodje zal leggen. Een dergelijke catastrophe zou aan dlle spaar waarden een einde maken en hierin zit de diepste grond voor het gebrek aan vertrou wen in de spaaractie. De oorlogsvrees nood zaakt ons tot geweldige militaire uitgaven en deze miliaire uitgaven zijn er enerzijds de oorzaak van, dat de prijzen stijgen -en ander zijds, dat de Staat met voortdurende tekorten te worstelen heeft. Zo zien we, dat al de vormen van wantrou wen, die we in de aanhef van dit artikel op noemden éénzelfde oorzaak hebben -en dat is ons gevoel van onmacht tegenover de ver schrikkelijke spanningen, waarin de wereld van vandaag gevangen- is en ten .opzichte Dezer dagen langs de hoofdweg Was er een geducht tumult; De bestuurder van een auto Droeg daarvan de grote schuld. Twee gespierde knapen reden Op het rijwielpad per fiets; Plots reed hun een auto, snijdend. Bruut de kant in, 't leek naar niets. De meneer, die aan het stuur zat, Wilde aan de kant gaan staan En hij reed de beide fietsers Meer dan onbehoorlijk aan. De getorpedeerde fietsers Waren vlug weer op de been En ze spoedden zich, spinnijdig, Naar de autorijder heen. Het relaas van de discussie Blijve liever in de pen, Maar ik dacht, het is een boffie, Dat ik die chaufeur niet ben. Door de houding die hij aannam Steeg de spanning tot de top En als antwoord kreeg de snoodaard Rake meppen op zijn kop. Mag het middel ook onjuist zijn, Door die knapen toegediend. Deze slechte weggebruiker, Heeft die straf beslist verdiend! Als die man nog eens zal rijden Langs de „moordallée" door Soest, Is het zeker, dat hij voortaan Wel zal rijden minder woest. Mocht het antwoord van die knaoen Ook wat bout zijn, zonder meer, Door dat paardenmiddel is er 'n Ezel minder in 't verkeer! E. VAN EEDEN. Intocht van St. Nicolaas in Amsterdam. Voorafgegaan door Zwarte Pieten op mo torfietsen en omringd door hellebaardiers trok de Sint op zijn schimmel door de binnenstad van Amsterdam, toegejuicht door tienduizenden kinderen en duizen den vaders en moeders. waarvan wij geen uitkomst zien. Daarom zal men er ook niet in slagen de spaarzin in be langrijke mate aan te moedigen, zo lang de diepste oorzaak van.het wantrouwen niet ver dwenen is. Tussen haakjes zij opgemerkt dat de lage rente, die men van spaargeld krijgt, mede een gevolg is van de financiële moeilijk heden van de regering. Het is duidelijk, dat wij van deze toestanden de regering geen verwijt kunnen maken, want ons land is maar een klein wieltje in het we- relduurvverk. Maar men moet wel terdege be seffen, dat spaarpropaganda nooit resultaten van betekenis kan opleveren, zo lang zulke sterke economische, sociale, politieke en psy chologische factoren aanleiding geven tot het tegendeel. Nederland komt dus over 1950 één milliard oftewel 1000 millioen gulden tekort op zijn invoer- en uitvoerrekening. Dat is dus zo on geveer 100.per inwoner en hoe wij aan dat buitenlandse crediet komen, snapt eigen lijk niemand. Een dergelijke toestand kan dan ook niet voortduren. In 1949 leek het nog zo goed te gaan, want toen was het tekort op de handelsbalans „slechts" 240 millioen gulden. Minister Lieftinck, die deze cijfers gaf, noem de als oorzaken van de achteruitgang van onze financiële positie ten eerste de verslech tering van onze ruilvoet (d.w.z. de devaluatie van de gulden) en ten tweede de liberalisa tie. Dit laatste is, zoals wij onlangs hebben uiteengezet, de afschaffing van de contigente- ringen bij de internationale handel, die voor ons land tot nu toe niet veel goeds heeft op geleverd. Intussen zitten we vooral vast door de deva luatie, want daardoor is onze invoer duur ge worden en brengt onze uitvoer weinig op. Het zonderlinge geval doet zich echter voor, dat Engeland in dezelfde mate heeft gedeva lueerd en er toch beter voor staat dan een jaar geleden. Ook al is daar de handelsbalans nog niet erg fraai, er komt veel geld binnen uit z.g. „onzichtbare export", d.w.z. uit de opbrengsten van scheepvaart, enz. Maar Engeland heeft vooral voor, dat het niet zo gebonden is aan de dollargebieden. Het kan levensmiddelen, veevoeder en grondstoffen voor zijn industrie kopen in de overzeese de len van het Britse rijk. Wij zijn daarentegen op genade of ongenade aan dollar en pond sterling overgeleverd. Financieel volgt Neder land bijna steeds de Britse koers, omdat wij grote belangen bij het sterlinggebied hebben, maar tot nu toe heeft dit ons niet veel anders dan teleurstelling en verlies opgeleverd. Niet temin blijven we trouw aan het sterlingblok en het is voor een groot deel daardoor, dat de Beneluxplannen zo slecht voortgang ma ken. Willen we met de Belgen samen iets berei ken, dan. ligt het toch voor de hand, dat we dezelfde financiële politiek als België moeten voeren. Blijven we daarentegen met één been in het sterlingblok staan en met het andere in het Beneluxgebied, dan zullen we nooit een sterke positie kunnen innemen, noch in de ene, noch in de andere combinatie. Het komt ons voor, dat de financiële en de eco nomische politiek van Nederland niet gelijk gericht zijn en dat wij juist daardoor zo in de verdrukking raken. De Engelse handelspolitiek vertoont niet de minste consideratie met de niet-Britse deel nemers aan het sterlingblok. Het laatste staal tje daarvan is zeer onlangs geleverd door het opnieuw vastlopen van de onderhandelingen over de uitvoer van Nederlandse eieren naar Engeland. Onze pluimveehouders hadden zich bereid verklaard genoegen te nemen met een prijs, die op ongeveer 10% cent per ei uit kwam, al was dat eigenlijk een cent beneden de redelijke kosten. De Engelse regering ont zag zich niet slechts 6 7 cent te bieden, zo deelde de voorzitter van de Pluimveefokkers- Federatie, de heer Dings, mee. Er bestaat dus van de zijde van Engeland geen enkele be reidheid om een fatsoenlijke economische sa menwerking aan te gaan met de staten van het Europese vasteland, ook al zijn deze be langhebbenden bij het sterlingblok. Willen wij daarentegen iets te betekenen krij gen, dan zullen wij een positie moeten gaan innemen, die meer respect afdwingt. Dat kan geschieden door de Benelux werkelijkheid te maken, want een gesloten blok van 20 mil lioen inwoners in een hoog-ontwikkeld ge bied met vele havens en industrieën en met een zeer productieve landbouw, kan niet ge negeerd worden. Het klinkt wel vreemd, maar willen wij in het sterlingblok niet de ver schoppeling zijn, dan moeten wij ons er uit terugtrekken en eerst met België de verhou ding in het reine brengen. Een tweeslachtige positie zoals die van het ogenblik, kan niet anders dan een verlammende uitwerking hebben. ST. NICOLAAS IN SOEST. De Soester jeugd heeft Zaterdag het ko mende St. Nicolaasfeest ingeluid met een hartelijke ontvangst, welke zij de Goet- heiligh Man bereidde bij zijn tocht door onze gemeente. Nadat Zaterdagmiddag de Sint, gezeten in een open rijtuig, waarvoor twee ge pluimde schimmels, bij Birkhoven de grens der gemeente overschreed en in ge strekte draf de Birkstraat was genomen, werd hij overal opgevangen en toegejuicht door grote en kleine groepen kinderen en volwassenen. Drie roet-zwarte Pieten lieten hun oogwit glinsteren in hun zwar te snoeten, doch hun roe en zak bleven 'n symbool, want stoute kinderen zijn er in Soest niet, zei St. Nicolaas in zijn toe spraak tegen de grote groep, die bij het gemeentehuis lang had gewacht op de aankomst van de stoet. De mannen van P.V.O. gingen met zes plaatselijke ruiters de stoet vooraf en de gezellige deun van de Sinterklaasliedjes klonk langs de weg, waarbij het verkeer gaarne voorrang gaf aan dit rijdende tafereel van sprookje en traditie. Bij het gemeentehuis viel St. Nicolaas de eer te beurt, om officieel ontvangen te worden door het gemeentebestuur, verte genwoordigd door de Burgemeester en de Gemeente-secretaris. Lopers en tapijt waren uitgelegd voor deze gelegenheid en hierover ging het gezelschap naar de Blauwe Kamer, waar Sint aan de burge meester, als eerste burger van Soest, een presentje overhandigde. De Spaanse wijn werd vervolgens gedronken op het welzijn van Soest, welk welzijn de Sint nauwlettend schijnt te volgen, zelfs tot de ingezonden stukken in de Soester Cou rant toe. Buiten, op het bordes, luisterde Sint met welgevallen naar de liedjes, die de jeugd hem toezong en hierna richtte hij zich met krachtige stem tot de jeugdige bewonderaars. „Het verheugt mij", al dus St. Nicolaas, „dat ik zeer goede be richten over jullie heb gekregen van de burgemeester. Mijn zwarte knechts heb ben de laatste weken nauwlettend geluis terd aan deuren en schoorstenen, doch zij hebben gelukkig geen stoute kinderen ge signaleerd". De Sint gaf de jeugd de verzekering, dat op Dinsdagavond voor ieder van hen een pakje zou worden gebracht, een medede ling, welke door de jeugd wel gewaar deerd werd. Van hieruit ging de tocnt verder langs de door ons gepubliceerde route en overal ontmoette Sint en zijn knechts juichende kleine en grote „kinde ren" en genoot zichtbaar van de sympa thie, welke men hem ook in Soest nog steeds toedraagt. DOOR DE GLADHEID GESLIPT. Achter de Oude Herv. Kerk slipte Zon dagmorgen een personenauto door de gladheid van het wegdek. De auto kwam in de tuin van perceel Kerkstraat 10 te recht, doch kon daar niet veel vernielen, daar, bij een vorige slippartij op dezelfde plaats, het hek en de deksel van de wa terput reeds waren vernield. Het is voor mij als schrijver van dit hoekje altijd prettig commentaar te krij gen en dan liefst commentaar '„waar iets in zit", waarmee ik bedoel critiek op door mij beweerde zaken. Het prettigst vind ik het, wanneer de mensen het niet met mij eens zijn. Mis schien vinden sommige dat gek, maar dat is niet zo vreemd als het wel lijkt, omdat ik niet graag gelijk heb. Mijn aanval op de bomen langs de hoofd weg bracht brieven en zelfs twee inge zonden stukken. Wanneer je de Soesters in draf wilt hebben, moet je iets onaar digs zeggen over de bomen langs de hoofdweg. Zoals ik reeds in mijn gewraakte stukje schreef, zou ook ik het, hoe nodig ik het ook acht, betreuren wanneer de bomen langs de hoofdweg verdwenen en daar ik weet, dat een poging om „Waterstaat" zo ver te krijgen, gelijk staat met de inspec teur van Financiën te verzoeken om mij voortaan te „vergeten", stelde ik als com promis voor, alleen de bomen op de hoe ken der zijstraten weg te halen. Niet, zo als de heer V. Oetman denkt, om de hon den te plagen, maar om dan tenminste op die hoeken uitzicht te krijgen. Dat is niet alleen nodig voor, zoals Oetman het noemt, „koortslijders" en „Vliegende Hol- landertje spelende autobestuurders", doch in niet mindere mate voor wielrijders, wagenbestuurders en voetgangers. Met de mening van de heer J. kan ik het in grote trekken eens zijn. Dat de bomen een goede beschermende laag vormen voor wielrijders en voetgangers, daarvoor is op het eerste gezicht veel te zeggen, maar wanneer we de lijst ongevallen re capituleren, komen we tot de merkwaar dige en veelzeggende ontdekking, dat in de Vredehofstraat, waar geen bomen staan, practisch geen ongevallen voorko men. Zo gauw er sprake is van „bomen langs de hoofdweg", dan is het mis en heeft Klomp met zijn ambulance haast dagelijks werk. Dit alleen maar ter over denking. Verder zal ik nooit meer iets onaardigs over die bomen zeggen. Tenminste, dat neem ik mij voor, maar ik ben al eens meer op besluiten teruggekomen. Tot slot nog dit. Hetgeen de Heer J. schrijft over onwillige eigenaren van tui nen, is mij uit het hart gegrepen. Maar met boycotten zou ik liever nog even wachten Heer J. Wel: „Aan de schand paal met ze!" H.OEKMAN. ERNSTIGE AUTOBOTSING. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag had weer een ernstige autobotsing plaats, dit maal op de Steenhoffstraat. Te ongeveer drie uur reed daar een auto bus in de richting Soest en achter deze autobus een vrachtauto met oplegger. De afstand tussen beide wagens was ver moedelijk te gering, want toen de auto bus stopte, moest de chauffeur van de vrachtauto zijn stuur snel naar links draaien om de autobus te ontwijken. De ze manoeuvre gelukte wel, maar op het moment, dat de vrachtauto van achter de autobus op de linkerzijde van de weg kwam, naderde een vrachtauto van te genovergestelde richting. Beide auto's botsten met een flinke klap tegen elkaar, waarbij ook de autobus nog 'n klap mee kreeg. De auto's werden zwaar beschadigd en 'n kraanwagen moest er aan te pas komen om de ravage op te ruimen. Het verkeer werd lange tijd omgelegd. Persoonlijke ongelukken deden zich won derwel niet voor. DRONKEN OP DE FIETS. Door de politie werd 'n beschonken wiel rijder in arrest gesteld. Voor zich zelf en voor anderen werd deze onveilig-ver- keerrijder een nacht opgeborgen. VIJF JAAR ALGEMENE BOND VAN AMBTENAREN. Zaterdagavond herdacht de afdeling Eem- land van de Algemene Bond van Ambte naren haar 5-jarig bestaan in Eemland. De heer S. Besselseh, voorzitter der afde ling, sprak in zijn openingswoord over de voor Soest ongekende gebeurtenis: een feestavond van ambtenaren. Spr. vertel de voorts hoe op 3 December 1945 deze afdeling gegrondvest werd. toen een 7- tal ambtenaren van de P.T.T. hiertoe het initiatief namen. Nu telt de vereniging 'n 70-tal leden, gerecruteerd uit ambtenaren van P.T.T., Gemeente en Zonnegloren. De landelijke bond telt thans 53.000 leden. Spr. wekte de aanwezigen op om propa ganda te maken voor de A. B. v. B. Hierna werd de Radio Capriolen Revue opgevoerd door Peter Pech, Mary Gabriel, Wim van Herk en Will Rex, onder regie van Jan Hahn. Op wel zeer aangename wijze werd het programma afgewerkt en de medewer kenden brachten goed iamusement. De muzikale medewerking van Cas Rus was eveneens goed verzorgd.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1