Een plcizicrigc Heilige. Natuurramp in Assam. SOEST. VOOR ONZE DAMES. SOESTERBERG. Sinterklaas brengt ons wel eens aan het nadenken over de deugd. Wij huldigen hieromtrent over t algemeen een opvat ting, die van de zijne verschilt. Immers stellen wij ons een deugdzaam mens ge woonlijk voor als een saaie Piet. Weldoen past naar veler mening bij een ernstig gezichtwaarvan het voorhoofd met rim pels doorploegd is en de mondhoeken neerhangen. En een vroom en heilig man behoort naar dit inzicht zich afgemeten te gedragen en stemmig gekleed te zijn. Oudtijds werd in ons land de liefdadigheid betracht door de regenten en regentessen van weeshuizen en oudelieden-gestichten. Frans Hals en andere beroemde kunste naars hebben deze brave lieden geportret teerd, en wie de schilderijen bewondert waarop zij met meesterhand als een spre kende gelijkenis zijn afgebeeldzal ge troffen worden door de somberevaak harde uitdrukking op het gelaat dezer re genten en regentessen. Wij behoeven ons niet te verbazen, dat in dezelfde tijd waarin Frans Hals zijn regentenstukken vervaardigde, de Sinterklaasviering als een ongepaste vertoning verboden werd. Want weliswaar is ook de Sinterklaasavond aan weldoen gewijd, maar dit weldoen ge schiedt op een geheel andere wijze. Er ko men grappen aan te pas; er wordt bij ge- schertst en gelachen en de uitdeling van geschenken is hier niet altijd in handen van stijve, plechtstatige personendie uit de hoogte hun beschermelingen de plicht matige gift der barmhartigheid toereiken. Het zijn vaak olijke snaken, die met een geestige fopperij de begiftigden er tussen nemen en zich met hun weldoener staak vermaken. Misschien is het nog de grootste verdien ste van Sinterklaasdat hij zó'n plezierige heilige is! Want door het misverstandals zou de deugd saai moeten wezen, zijn velen onzer van de deugd afkerig gewor den. Sinterklaas leert henB dat een goed heilig man geen droog en vervelend mens behoeft te zijn. Hij heeft het levende be wijs geleverd, dat een menslievend, vrij gevig, hulpvaardig en goed iemand kan schertsen en lachen en kan meedoen aan de vermakelijkste fopperijen zonder hier mee zijn deugd en waardigheid in gevaar te brengen. En hiermee is Sinterklaas een kostelijke propaganda geworden voor het goede en gulle leven. Inzonderheid in ons land van mist en regen krijgt de vrolijkheid een schijn van lichtzinnigheid. Het kille klimaatde weer barstige grond en het eeuwig ons bedrei gende water zijn vermoedelijk schuld aan de sombere stromingen en aan het zwaar tillend karakter, dat onze volksaard ken merkt. En nu komen daar opeens uit het zonnige Spanje twee geheel anders ge aarde snaken: de Sint met zijn Piet3 die onder zijn zwarte huid een even milddadig hart verbergt als zijn meester. Zij zijn de verpersoonlijking van de moraalbelonen zij niet de deugd en wordt de ondeugd door hen niet gestraft? Maar op welk een bevallige wijze hanteren zij deze moraal! Het lijkt een geestig en koddig spel eer dan een zure plicht. Ja, dit leert de Goedheilige ons: dat goed doen iets plezierigs is en het helpen van zijn naaste, het bewijzen van oplettendhe den, het schenken van liefde iets dat vreugde en vrolijkheid met zich brengt. Goeddoen moet zijn als de zon, die met haar gulden stralen de somberheid van de kortste dagen soms eensklaps verlicht. Welk een verrassingzulk een vrolijk glimpje zonneschijn op een trieste De cemberdag! Zulk een verrassing brengt ons ook de liefde die met een zonnig ge laat en blij gebaar een vriendelijkheid je betuigt aan hen die een opvrolijking nodig hebben. Heuglijke verrassing in deze harde en meedogenloze tijd: dat toch met dezelfde wetmatigheid als het zonnetje ook de stoomboot uit Spanje weer komt om ons de plezierige Heilige te brengen, die ons leert, dat humor en hartelijkheid met deugd zaamheid gepaard kunnen gaan. Tot de dag van heden zijn slechts enkele bijzonderheden bekend geworden over de alles-verwoestende aardbeving, die Assam, een provincie in Oost-India, teisterde gedurende de laatste dagen van Augustus en de eerste dagen van September j.1. Sir Percival Griffiths, adviseur van de „Indian Tea Organisa- tion", die de ramp van nabij meemaakte, heeft thans zijn ervaringen op schrift gesteld. Het is ontzettend belangrijk 's nachts te kunnen slapen zonder angst te hebben. Het volk van Oostelijk Tibet kent deze zegen niet, want aardbevingen teisteren het land veelvuldig en zaaien dood en verderf, maar in West Europa wordt weinig bekend van deze verschrikkin gen. De dichtbevolkte provincie Assam ligt tegen Tibet aan. In dit gebied ont springt de machtige rivier Brahmapoe- tra en hier strekken zich de enorme theeplantages uit. Het 10-millioen zielen tellende volk van Assam heeft niet zo onder de aardbevingen te lijden gehad als de Tibetanen, maar 15 Augustus j.1. deden zich de eerste schokken voelen van een reeks aardbevingen, zoals het land nog niet gekend had. Vier weken duurden de schokken. Honderdduizen den mensen sliepen 's nachts in de open lucht, maar ook buitenshuis voelde men zich niet veilig, want vaak opende zich de aarde ineens en verdwenen mensen, huizen en bomen in een enorme kloof. De ergste aardschok duurde twee mi nuten, de schok was zo hevig dat in Cal- cutta, dat 500 mijl verder ligt, de naald van de seismograaf viel. De geleerden hebben daarom niet kunnen nagaan hot hevig de aardbevingen waren, doch de mensen van Assam weten het maar al te goed... Een Britse planter rende de trap van zijn huis op om zijn baby in veiligheid te brengen. Het huis zwaaide hevig, zodat hij nauwelijks de slaapkamer kon bereiken. Hij rende met het kind naar buiten, naar de veiligheid naar hij meen de. Doch buitengekomen, opende zich de grond eensklaps en verzwolg de man tot aan zijn middel en hield hem als het ware in een greep. Hij reikte het kind aan een voorbijganger over, die echter hetzelfde lot overkwam. Opnieuw wist men het kind te redden en na enige tijd wisten beide mannen zich uit te graven en liepen verder... zonder hun schoenen. Grote stralen water schoten uit de grond op en spoten de schoenen van de mannen weer naar boven! Als deze mannen dit verhaal later aan hun klein kinderen vertellen, zullen deze hen niet geloven... Nog vreemder dingen gebeurden bij de Brahmapoetra. Onmiddellijk na de eer st? schokken droogde de Subansrivier, die bekend is om zijn overvloedige vis, op. Vier dagen later verscheen het wa ter opnieuw in de rivierbedding, met grote hevigheid en de rivier trad nu buiten zijn oevers. Korenschuren wer den vernield, huizen liepen onder en de mensen vluchten de bomen in. Bij Di- brugarh, een grote stad, verscheen een vloedgolf uit de Brahmapoetra, een donderend geweld steeg uit de rivier op. Korte tijd later viel het water acht voet en rookwolken stegen uit de rivier op... Twee dagen later steeg het water ra zendsnel, even plotseling als het gezakt was en millioenen dode vissen versche nen aan de oppervlakte. Niemand wist of deze vis eetbaar was of niet, maar het voedsel was schaars en de vissers misten hun kans niet... In Gologhat, in het centrum van Assam, stortten de ge vangenismuren in en de gevangenen wandelden weg... doch korte tijd later keerden ze terug, ze hadden honger! Er is nog geen sprake van dat het nor male leven in Asam weer hersteld is, het volk zit nog gevangen in de greep van een panische angst voor nieuwe aardschokken. Het ETON muurspel. Het 110de jaarlijkse muurspel wordt we derom uitgevochten tussen studenten als onderdeel van de viering van de St. Andrew's dag te Eton. De foto toont de wedstrijd tegen de histo rische muur van Eton. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare vergadering bijeen geroepen tegen Woensdag 13 December a.s., des avonds te 7 uur. In ons volgend nummer zullen wij de volledige agenda voor deze vergadering opnemen. SLACHTOFFER OVERLEDEN. De heer De H. uit Rotterdam, die Donder dag op de Birkstraat door een auto werd overreden, is in het ziekenhuis „De Lich tenberg" aan de bekomen verwondingen bezweken. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, des Woensdags en Za terdags van 14 tot 16 uur. Kinderjasje, damesrijwiel, rechter kin- derwant, zwarte handschoen, muntbiljet van 1 gulden, armband, L.S.K.-kwartien- muts, rood-blauwe want, etui voor Phili- shave, motorhandschoen, paar overschoe nen, muntbiljet van 1 gulden, gr. want, kinderarmband, grijze ceintuur, zwarte vulpen, regenjas. WORDT „DE VARIANT" KAMPIOEN? De Soester damclub „De Variant" moest de wedstrijd tegen Veluwezoom 2 win nen, om de volle kans op het kampioen schap te behouden. Het zae er aanvanke lijk niet naar uit, dat de Nijkerkers met een nederlaag huiswaarts zouden gaan, want in no time stonden dezen met 60 voor. De Sjollema's konden het in het eindspel niet bolwerken, terwijl Collet te overhaast speelde, waardoor hij in plaats van schijfwinst te maken een schijf liet instaan om daarna een eenvoudige remise niet te zien. Kraay bracht het eerste winstpunt voor Soest in een fraai gespeel de partij, terwijl Koppelstok vervolgens voor de volle winst zorgdroeg. Op fraaie wijze buitte hij positie-voor deel uit. Toen Terlouw zijn partij won, vol eden ook Waal en Ooms en werd de stand 9-7. Ooms wist op meesterlijke wijze in het middenspel zijn tegenstander dwangspel op te leggen, terwijl Waal een klein posi tie-voordeel uitbuitte. Aanvoerder Da- men en Van Es moesten hun partijen af breken in verband met de tijd. Damen staat zeer gunstig, terwijl in de partij v. EsDijkhuizen een remise-stelling aan wezig is. Vermoedelijk wordt de uitslag 119 voor De Variant, waardoor de Soes- tenaren de leiding zouden delen met het Amersfoortse A.C.D. De getailleerde uitslag is als volgt: De Variant 1 Veluwezoom 2 R. DamenP. Beukes afgebr. J. OomsR. Kraay 20 D. WaalL. v. d. Zande 20 H. KraayM. de Jong 11 G. ColletE. Bralts 02 H. TerlouwD. Hogeboom 20 C. van EsJ. v. Dijkhuizen afgebr. W. SjollemaJ. Martensen 02 H. SjollemaG. Braits 0i W. KoppelstokW. Wulfsen 20 Totaal 9—7 De Variant speelde aan de oneven borden met wit. ST. NICOLAAS-ACTIE. Na onze laatste publicatie werden de na volgende prijzen uitgeloot: 1 December: Rooktafel met stel: K. v. d. Bunt, Kerkpad N.Z. 5. Fruitmand: Janny Hilhorst, Lange Brinkweg 52. Slaapka merkleedje: J. Leeuwenkamp. Birkstraat 33. Kistje likeur: v. d. Meulen, Leeuwrik- weg 13. Borstelhanger: L. A. de Beer, Mo lenstraat 86. 2 December: Kruidenierswaren tot 100.-: Trésoor, Stadhouderslaan 25c. Strijkijzer: J. H. Kleyn, Middelwijkstraat 62. Paar nylons: G. Rodendal, Zonnegloren. Brood trommel: Olyslager, Vosseveldlaan 6a. 2 Baddoeken met washandjes: W. Pure- veen-Broekhuis, Talmalaan 11b. 4 December: Leeslamp met tafeltje: H. W. J. Vos, Stadhouderslaan 102. Fles snoep: A. van Slooten, Klaarwaterweg 102. Twee pannen: B. v. Boeijen, Beckerihghstr. 33. Borstelhanger: P. de Jonckheere, Beetho- venla&n 2. 2 Baddoeken met washandjes: J. C. W. Flapper, Stadhouderslaan 94. KERKCONCERT. A.s. Vrijdagavond zal in de Oude Kerk alhier een kerkconcert worden gegeven door Tineke van Raalte, sopraan; Janny Kempen, sopraan en Maarten Kooy, or gel. De beide zangeressen zullen duetten ten gehore brengen, terwijl het programma in het teken zal staan van het naderende Kerstfeest. De toegang is vrij. VOETBAL TEN BATE VAN DE KANKERBESTRIJDING. Zaterdag 9 December, te 14.15 uur, spelen de elftallen van S.E.C. en de Soester Poli tie Sport Vereniging een wedstrijd op het S.E.C.-veld aan de Schrikslaan. De opbrengst komt geheel ten bate van de afdeling Soest van het Koningin Wil- helmina Fonds voor de kankerbestrijding. Er is voor alle rangen één prijs vastge steld, n.1. 40 cent. EENVOUIDGE, PRACTISCHE JAPON. Deze keurige japon, die van zijde of wol len stof wordt gemaakt, is voor ieder fi guur, slank of flink gezet, geschikt. Het model op zichzelf is zeer eenvoudig: een model op zichzelf is zeer eenvoudig: een strak getailleerd lijfje, een gladde mouw en een rok, die glad over de heupen, doch naar onderen klokkend uitvalt. U ziet het, men zou haast zeggen: simpeler kan het niet. De aparte garnering geeft echter een charmant cachet aan dit model. De kraag eindigt in klepjes, die aan de uiteinden iets zijn uitgeknipt. Een mooie sierknoop wordt op deze kleppen als garnering ge zet. De manchetten eindigen eveneens in uitgeknipte punten. Deze punten worden door een knoop bijeen gehouden. Als gar nering op de rok doen de klepjes heel grappig aan. Op het voorpand en achterpand van de rok worden van uit de taille de kleoies op de rok gemaakt en met 'n knoop vast gezet, echter zo, dat de ceintuur hi<er onderdoor kan worden gehaald. In het linkerzijpand van rok en blouse worden ongeveer 10 c.m. onder en boven de tailleband opengelaten om er een rits sluiting in te zetten. Het splitje voor de sluiting in het middenvoorpand wordt met een schuin geknipt reepje stof afgewerkt. Aan de halskant zet u een knoopje een maakt er een klein lusje voor. Een bro che in de kleur van de knopen is een mooie completering van de garnering. Dit model is zo gemakkelijk zelf te ma ken, dat het ook voor een onervaren naaister geen moeilijkheden zal opleveren. Het klaargeknipte patroon van dit model is onder no. 4836 in de maten 40. 42, 44, 46 en 48 a 1.05 bij Het Patronenhuis, Middenweg 200, Amsterdam Z. verkrijg baar. Na ontvangst van een postwissel, met vermelding van naam en adres, num mer en maat, wordt het verlangde per omgaande toegezonden. NIET VfeRMELD. In ons vorig nummer namen wij een ver- slag op van een bijeenkomst ten gemeen tehuize, waarin aan een 30-tal militairen en oud-militairen, die in de Mei-dagen van 1940 onder de wapenen waren, een herinneringskruis werd uitgereikt. Wij verzuimden te vermelden, dat deze onderscheidingen ook werden uitgereikt aan Ir. H. Krop, alhier en P. Rokebrand te Soesterberg. SPAREND SOEST. Het bijkantoor Soest van de Nutsspaar- bank te Amersfoort gaf in de maand No vember 149 nieuwe boekjes uit. Het aan tal inleggers is hiermede gestegen tot 1923 met 'n totaal tegoed van 965.481^12 In de afgelopen maand werd ingelegd een bedrag van 66.243,73 en terugbetaald 65.519,98. Op de scholen werd 1625 maal een be drag gespaard tot een totaal van 807,35. SOESTER SCHAAKCLUB. De onderlinge wedstrijden hadden het navolgende resultaat: J, GorterJ. Thomasze V1-V2 W. BenschopJ. K. van Zijtveld 51 C. Zaalberg v. ZeistH. P. Goossens 10 C. v. Zijtveld Sr.—W. de Zoete V2-Y2 Mevr. SchelvisJ. P. Hoek 01 J. v. d. WalC. P. Amelunxen 10 K. F. MudG. Acronius 10 J. BlomN. Schelvis 10 G. AcroniusW. de Zoete ft1 N. SchelvisC. v. Zijtveld Sr. 01 ST. NICOLAAS OP 'T HART. Zaterdag ging de tocht van St. Nicolaas niet over 't Hart, een van de meest kin derrijke buurten van onze gemeente. Dit kon niet plaats vinden wegens de be schikbare tijd. St. Nicolaas heeft deze hoek van onze gemeente echter niet ver geten. Morgenmiddag (Woensdag) rijdt St. Nicolaas in een jeep vanaf de Merel- weg, langs Vinkenweg, Laanstraat, Bec- keringhstraat, Korteweg, Krommeweg, Korte Hartweg, Hartweg en Nieuwstraat. De kinderen lopen mee en de stoet gaat naar het St. Ludgardisgebouw, waar de Buurtver. „Ons Genoegen" een St. Nico- laasfeest geeft. De aanvang van de tocht is bepaald op 1 uur 50 vanaf de Merelweg. OP STATION DOODGEBLEVEN. Vrijdag werd de heer Rotteveel, alhier, toen hij zich op het perron van station Soestdijk bevond, onwel. Een inmiddels ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. AUTO CONTRA VARKEN. Vrijdag stak een varken 'de Birkstraat over en uiteraard zonder geleide. Een passerende automobilist kreeg het dier tegen zijn auto op, waardoor het linker spatscherm werd beschadigd. Het varken liep geen letsel op en ging knorrend zijns weegs. POSTDUIVENVER. „DE ZWALUW". Zaterdag en Zondag heeft de Postduiven vereniging „De Zwaluw" een duiventen- toonstelling gehouden in ..De Gouden Ploeg", waarvoor grote belangstelling bestond. Een maximum aantal inzendingen van de b«este Soester duiven vulden de zaal en de keurmeester had een moeiliike taak. Het grote aantal prijzen, ditmaal bestaan de uit huishoudelijke voorwerpen, werd als volgt toegewezen. Klasse 1: C. van Soest, le prijs. 2e prijs R. van Soest. 3e pr. G. v. d. Bavink. 4e or. R. Graumans. 5e pr. Wijnands. Eervolle vermelding A. van Asch. Zeer eervolle vermelding J. v. d. Brakel. Klasse 2: le pr. Sj. Rijksen. 2e pr. Wij nands, 3e pr. R. Graumans, 4e pr. Rad- stok. Eervolle vermelding J. v. d. Brakel en R. v. d. Veer. Zeer eervolle vermel ding Geytenbeek. Klasse 3: le pr. Herwaarden. 2e or. J. Kruzeman. 3e pr. A. v. Klooster. 4e pr. G. Visser. 5e pr. Grauwmans. 6e pr. H. Overbeek. Klasse 4: H. Kriek le pr. 2e pr. P. de Bes. 3e pr. Grauwmans. 4e pr. Sj. Rijksen. 5e prijs A. van Sloten. Eerv. verm. J. Krijt en W. van Klooster. Zeer eerv. vermeld. H. Gorissen en G. Roeten. Klasse 5: le pr. Herwaarden. 2e pr. Grau mans. 3e pr. Sj. Rijksen. 4e prijs Kruse- man. 5e pr. R. v. Soest. Eerv. verm. A. van Slooten en A. van Asch en Zeer eerv. vermelding A. Rijksen. Klasse 6: le pr. Sj. Rijksen. 2e pr. Stalen hoef. Zeer eerv. vermelding R. v. Soest. Klasse 7: le Drijs J. Wijnands. 2e pr. G. Roeten, 3e pr. Baltus, 4e pr. H. Snuï7 5e pr. Krijt. 6e pr. E. Veerman. Zeer eerv. vermelding J. Vaart. Klasse 8: le pr. L. van Klooster, 2e pr. J. v. d. Brink. 3e pr. H. Gorissen. 4e pr. Overbeek. Eerv. vermelding A. van Sloo ten. Zeer eerv. vermelding G. Overbeek. Klasse 9: le prijs C. van Soest. 2e pr. Roe ten. 3e pr. A. van Klooster. 4e pr. Her waarden, 5e pr. v. Leek. 6e pr. A. Priem. 7e pr. Krijt. 8e pr. Radstok. Eerv. vermel ding A. Hilhorst. Zeer eerv. vermelding Smit. Klasse 10: le pr. H. Smit. 2e pr. J. v. d. Brink. 3e pr. G. Visser. 4e pr. G. v. d. Brink. 5e pr. H. Overbeek. 6e pr. Smit. 7e pr. C. van Soest. 8e pr. A. van Slooten, Eerv. vermelding P. Schiffart. Zeer eerv. vermelding J. Kruseman. AANBESTEDING VAN DER HUCHTSCHOOL. Hedenmorgen had in café „Centraal" de aanbesteding plaats van de nieuw te bou wen Van der Huchtschool. Architect H. A. Pothoven te Amersfoort maakte de volgende inschrijvingen bekend. D. C. Stam, Soest, 98.800.L. A. van Straten Zoon, Gouda, 112.300.V. de Vries. Haarlem, 112.100.T. Ter- louw, Soest, 111.700.M. v. d. Werff, Utrecht, 114.000.J. Geytenbeek, Soest, 115.000Fa. W K. van Erp Zoon. Kerkdriel, 113.7C0.Fa. Hitte- ma, Zetten, 100.000.P. Eigeraam, Amersfoort, 94.518.M. H. van Dasse- laar, Amersfoort, 106.800.G. H. v. d. Berg, Soest, 102.000.C. M. Visser, Soest, 110.000.B. C. Groenestein, Soest, 107.000.—. De begroting was 94.000.De gunning wordt nader bekend gemaakt. MOOIE OPDRACHT. Aan onze plaatsgenoot, de aannemer H. W. van Asch, is de verbouw opgedragen van de Tempo-fabrieken te Soesterberg, voor de som van 81.490. GERODDEL ONDER BUREN. Toen twee buurvrouwen in haar respec tievelijke tuintjes achter het huis op 18 September j.1. 'n gesprek begonnen, nam dit een zeer onplezierige wending, toen de ene buurvrouw de ander toevoegde: "Zo'n vieze vent heb jij nou", er op doelend, dat haar man haar eens in de slaapkamer be zocht zou hebben. De aangesprokene was

Soester Courant | 1950 | | pagina 2