GEERVLIET Slechthorenden. SOESTERBERG. r~ SSERMOCÈNf Voetbal. Wat is een goed gehoor U waard Reeds voor f 100.— hebben wij een hoortoestel met lamp- versterking. U hoort er weer bij door beter te horen. Komt U even bij ons J- LENS SE N, MAKELAAR ST. NICOLAAS OP 'T HART. Zaterdag ging de tocht van St. Nicolaas niet over 't Hart, een van de meest kin derrijke buurten van onze gemeente. Dit kon niet plaats vinden wegens de be schikbare tijd. St. Nicolaas heeft deze hoek van onze gemeente echter niet ver geten. Morgenmiddag (Woensdag) rijdt St. Nicolaas in een jeep vanaf de Merel- weg, langs Vinkenweg, Laanstraat, Bec- keringhstraat, Korteweg, Krommeweg, Korte Hartweg, Hartweg en Nieuwstraat. De kinderen lopen mee en de stoet gaat naar het St. Ludgardisgebouw, waar de Buurtver. „Ons Genoegen" een St. Nico- laasfeest geeft. De aanvang van de tocht is bepaald op 1 uur 50 vanaf de Merelweg. OP STATION DOODGEBLEVEN. Vrijdag werd de heer Rotteveel, alhier, toen hij zich op het perron van station Soestdijk bevond, onwel-. Een inmiddels ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. AUTO CONTRA VARKEN. Vrijdag stak een varken 'de Birkstraat over en uiteraard zonder geleide. Een passerende automobilist kreeg het dier tegen zijn auto op, waardoor het linker spatscherm werd beschadigd. Het varken liep geen letsel op en ging knorrend zijns weegs. POSTDUIVENVER. „DE ZWALUW". Zaterdag en Zondag heeft de Postduiven vereniging „De Zwaluw" een duiventen- toonstelling gehouden in ..De Gouden Ploeg", waarvoor grote belangstelling bestond. Een maximum aantal inzendingen van de b«ste Soester duiven vulden de zaal en de keurmeester had een moeiliike taak. Het grote aantal prijzen, ditmaal bestaan de uit huishoudelijke voorwerpen, werd als volgt toegewezen. Klasse 1: C. van Soest, le prijs. 2e prijs R. van Soest. 3e pr. G. v. d. Bavink. 4e or. R. Graumans. 5e pr. Wijnands. Eervolle vermelding A. van Asch. Zeer eervolle vermelding J. v. d. Brakel. Klasse 2: le pr. Sj. Rijksen. 2e pr. Wij nands, 3e pr. R. Graumans, 4e pr. Rad- stok. Eervolle vermelding J. v. d. Brakel en R. v. d. Veer. Zeer eervolle vermel ding Geytenbeek. Klasse 3: le pr. Herwaarden. 2e pr. J. Kruzeman. 3e pr. A. v. Klooster. 4e pr. G. Visser. 5e pr. Grauwmans. 6e pr. H. Overbeek. Klasse 4: H. Kriek le pr. 2e pr. P. de Bes. 3e pr. Grauwmans. 4e pr. Sj. Rijksen. 5e prijs A. van Sloten. Eerv. verm. J. Krijt en W. van Klooster. Zeer eerv. vermeld. H. Gorissen en G. Roeten. Klasse 5: le pr. Herwaarden. 2e pr. Grau mans. 3e pr. Sj. Rijksen. 4e prijs Kruse- man. 5e pr. R. v. Soest. Eerv. verm. A. van Slooten en A. van Asch en Zeer eerv. vermelding A. Rijksen. Klasse 6: le pr. Sj. Rijksen. 2e pr. Stalen hoef. Zeer eerv. vermelding R. v. Soest. Klasse 7: le prijs J. Wijnands. 2e pr. G. Roeten, 3e pr. Baltus, 4e pr. H. SmïTC 5e pr. Krijt. 6e pr. E. Veerman. Zeer eerv. vermelding J. Vaart. Klasse 8: le pr. L. van Klooster, 2e pr. J. v. d. Brink. 3e pr. H. Gorissen. 4e pr. Overbeek. Eerv. vermelding A. van Sloo ten. Zeer eerv. vermelding G. Overbeek. Klasse 9: le prijs C. van Soest. 2e pr. Roe ten. 3e pr. A. van Klooster. 4e pr. Her waarden, 5e pr. v. Leek. 6e pr. A. Priem. 7e pr. Krijt. 8e pr. Radstok. Eerv. vermel ding A. Hilhorst. Zeer eerv. vermelding Smit. Klasse 10: le pr. H. Smit. 2e pr. J. v. d. Brink. 3e pr. G. Visser. 4e pr. G. v. d. Brink. 5e pr. H. Overbeek. 6e pr. Smit. 7e pr. C. van Soest. 8e pr. A. van Slooten, Eerv. vermelding P. Schiffart. Zeer eerv. vermelding J. Kruseman. AANBESTEDING VAN DER HUCHTSCHOOL. Hedenmorgen had in café „Centraal" de aanbesteding plaats van de nieuw te bou wen Van der Huchtschool. Architect H. A. Pothoven te Amersfoort maakte de volgende inschrijvingen bekend. D. C. Stam, Soest, 98.800.—. L. A. van Straten Zoon, Gouda, 112.300.V. de Vries, Haarlem, 112.100.T. Ter- louw, Soest, 111.700.--. M. v. d. Werff, Utrecht, 114.000.J. Geytenbeek, Soest, 115.000.Fa. W K. van Erp Zoon, Kerkdriel, 113.7C0.Fa. Hitte- ma, Zetten, 100.000.P. Eigeraam, Amersfoort, 94.518.M. H. van Dasse- laar, Amersfoort, 106.800.G. H. v. d. Berg, Soest, 102.000.C. M. Visser, Soest, 110.000.B. C. Groenestein, Soest, 107.000. De begroting was 94.000.De gunning wordt nader bekend gemaakt. MOOIE OPDRACHT. Aan onze plaatsgenoot, de aannemer H. W. van Asch, is de verbouw opgedragen van de Tempo-fabrieken te Soesterberg, voor de som van 81.490. GERODDEL ONDER BUREN. Toen twee buurvrouwen in haar respec tievelijke tuintjes achter het huis op 18 September j.1. 'n gesprek begonnen, nam dit een zeer onplezierige wending, toen de ene buurvrouw de ander toevoegde: "Zo'n vieze vent heb jij nou", er op doelend, dat haar man haar eens in de slaapkamer be zocht zou hebben. De aangesprokene was hierover zo verontwaardigd, dat zij haar buurvrouw een klap in het gezicht gaf. De Utrechtse Politierechter, die Woens dagmiddag dit geval te behandelen kreeg, veroordeelde de hardhandige dame tot 2.50 boete of 1 dag hechtenis. Nauwe lijks had zij de beklaagdenbank verla ten of haar plaats werd ingenomen door het vorenvermelde slachtoffer, gedag vaard wegens smaad ten aanzien van de echtgenote van eerstgenoemde verdach te. Over hem had de vrouw aan dorpsge noten verteld, dat hij tijdens afwezigheid van zijn echtgenote, de slaapkamer van verdachte was binnengedrongen. „Of het war was of niet, dat doet hier niets ter zake" voegde de politierechter de vrouw toe, haar er op attent makend, dat iets dergelijks niet mag worden gezegd met het doel een andermans naam aan te tasten Verdachte's verontschuldiging luidde, dat zij zulks had gedaan, omdat buurman haar tegenover andere vrouwen zou hebben zwart gemaakt. Conform de eis werd het vrouwtje ver oordeeld tot een geldboete van 20. subs. tien dagen hechtenis. UITSLAG AANBESTEDING. Op 27, 28 en 30 November werden door de directie der Genie B.A.B.O.V. te Amster dam en der Genie te Amersfoort een aanbesteding gehouden voor 't één-jarig onderhoud van Militaire gebouwen en werken. De heer Jan in 't Hout te Soesterberg bleek in alle aanbestedingen de laagste inschrijver te zijn met de navolgende be dragen. Voor gebouwen, werken en terreinen van het vliegveld Twenthe 173.768.-. Idem Infanteriekazernement te A'foort 75.540.—. Idem Prins Willem III kazernement en 't Militair Hospitaal te A'foort 83.464. Idem vliegveld Soesterberg 98.997. Idem Walaardt Sacré-kamp 36.695. S.E.C. WON WEER. Op het prachtige veld van „Brederodes" heeft SE.C. een zeer nuttige overwinning bevochten en met de behaalde 13 over winning hebben de Soestenaren 2 kostba- punten veroverd. Ze zijn door deze over winning 2 plaatsen gestegen op de rang lijst en uit de gevaarlijke zone geraakt. De eerste aanvallen waren voor Bredero- des en de Soester achterhoede had handen vol werk. Doelman Hornsveld liet zich in deze periode van zijn beste zijde kennen en hield zijn doel schoon al mochten paal en lat hem al eens helpen. S.E.C. ontworstelde zich echter en nu kwamen ook de Soester aanvallen, waar onder zeer gevaarlijke. Aan weerszijden werden goede kansen verprutst tot ML Maassen de score opende en een pass uit het middenveld prachtig benutte met een hoog schot. 01. Tot de rust bleef de strijd gelijk op en neer gaan, maar na de rust was het ini tiatief direct weer in Soester handen. Nog geen 5 minuten na de hervatting scoorde de invaller linksbuiten J. Wij nands, met een diagonaal schot het 2e doelpunt. 02. De gastheren begonen nu met verwoede uitvallen, maar daar het hen aan schut ters ontbrak, maakte Loman nog maar een uitnemend doelpunt. Hij kreeg een hoge voorzet van links en de opstuitende bal benutte hij voordat de uitgelopen keeper kon ingrijpen. Met een beheerste boogbal bracht hij de stand op 03. Brederodes gaf zich echter nog niet ge wonnen, waardoor de strijd spannend bleef. Vele aanvallen volgden van doel tot doel en verschillende corners waren het resultaat van stug verdedigen van beide kanten. Acht minuten voor het einde wist Brede rodes de eer te redden, toen uit een cor ner en de daarop volgende scrimmage ge scoord werd. 13. Van de overige elftallen speelde alleen 't tweede. Dit eftal won van Zeist 3 met 0-4. De wedstrijden voor de andere elftallen werden afgelast. B.D.C. B.D.C. 1 had weer rust, daar ook deze wedstrijd tegen D.E.V. werd afgelast. De overige elftallen hebben eveneens niet kunnen spelen wegens de slechte toestand der terreinen. MINDER HUWELIJKEN, MINDER KINDEREN Het heeft er alle schijn van, dat de trouw lustigheid wat aan het luwen is. Zo bedroeg het aantal huwelijken, blijkens cijfers van het C.B.S. in de eerste negen maanden van 1948 nog 67118, in dezelfde periode in 1949 62746 en dit jaar 61840. Een vrij sterke verminde ring dus, die des te opvallender is, omdat de bevolking nog steeds groeit. Maar ook die aangroei begint een beetje kalmer te gaan. Het aantal geboorten bedroeg, eveneens in de eerste negen maanden van 1948 189.546, daal de in 1949 tot 181.003 en tot 174.207 in 1950. Daarbij is het geboortecijfer verminderd van 25,9 per 1000 inwoners en per jaar tot 23,1. Dit is nog een behoorlijk hoog cijfer in ver gelijking met andere landen, mede omdat het sterftecijfer nergens zo laag is als bij ons. Men behoeft er zich dus nog geen zorgen over te maken, dat ons volk niet meer voldoende zou groeien. Zonder twijfel moet men in deze cijfers de afspiegeling zien van economische omstandig heden. Het komt eigenlijk hier op neer, dat het leven te duur is en de woning te schaars. Bovendien is nu langzamerhand de achter stand in huwelijken ingehaald, die ontstaan was, doordat tal van mensen tijdens de oorlog niet konden trouwen. Aan de andere kant is het opvallend, dat het aantal huwelijken min der wordt, terwijl juist steeds meer nieuwe woningen afgeleverd worden. Overigens is het niet onmogelijk, dat er in de naaste toekomst weer enige stijging in het huwelijkscijfer zal komen, doordat er zoveel jonge mannen uit Indië terug zijn gekomen, die hun trouw plannen hebben moeten uitstellen tot hun te rugkomst in het moederland. Niettemin is de vermindering van huwelijken en geboorten zo sterk, dat men zonder twijfel te doen heeft met een veel dieper liggende oorzaak dan deze betrekkelijk toevallige om standigheden. EEN TACTLOZE ADVERTENTIE Tot onze grote verbazing en ergernis vonden wij in de Nederlandse Staatscourant no. 229 van Donderdag 23 November jl. een adver tentie van het Staatsdrfikkerij- en Uitgevers bedrijf (meer bekend onder de vroegere naam van de Landsdrukkerij), welke adver tentie de volgende inhoud en opmaak had: EEN BOEK IS VOOR DE MAN HET MEEST WAARDE VOLLE GESCHENK OP SINT-NICOLAAS- AVOND EN KERSTDAG Vooral wanneer het een boekwerk is, dat blijvende waarde bezit Geeft daarom het beroemde boekwerk ENGL AND- SPIEL het verhaal over de Geheime Diensten in Lon den en over de Verbindingen in het bezette gebied De BEST-SELLER en het meest besproken boek, dat na de bevrijding is verschenen PRIJS ƒ29,75 Drie delen, tezamen ruim 3000 pagina's Nu hebben wij er zeker geen bezwaar tegen, dat een staatbedrijf op een actieve en com merciële wijze wordt gedreven. Maar wij heb ben ons toch even de ogen uitgewreven toen wij dit fraais lazen. Wij meenden aanvanke lijk te doen te hebben met een misplaatste Sinterklaasmop, maar het was onmiskenbaar een serieus bedoelde advertentie van dit staatsbedrijf en nog wel geplaatst in het of ficiële orgaan van de Nederlandse Staat. Het is ons volstrekt onbegrijpelijk en wij achten het even volstrekt verwerpelijk, dat het beschaamde verslag over het duistere England-spiel aldus wordt aangeprezen als een „best-seller", als een beroemd boekwerk en als het meest waardevolle „geschenk" voor Sint-Nicolaas of Kerstmis. Natuurlijk zullen vele mensen dit boek wensen te bezitten uit een oogpunt van documentatie. Als zodanig is het ook bedoeld en als zodanig moet het ook worden verkocht. Doch de bo venaangehaalde sensationele aanprijzing als ware dit verslag een soort avonturenroman, achten wij een uiterst laakbaar vergrijp tegen de tact, tegen de goede smaak entegen de bescheidenheid, die de Staat der Nederlanden dunkt ons, heeft te betrachten ten opzichte van deze zwartste blijdzijden uit de geschie denis der Tweede Wereldoorlog. ZADELSTRAAT 43 UTRECHT BLIJVENDE BESCHERMING VOOR ZWITSERSE HORLOGE-INDUSTRIE Twee hoofdpunten van de Zwitserse nationale trots zijn ten eerste de Alpen en ten tweede de uurwerken. En het is de vraag welke van die twee de meeste buitenlandse duiten in het Zwitserse geldlaadje brengt. De Alpen zijn de basis voor de „toeristennijverheid" en de uurwerkindustrie stuurt haar horloges en klokken bij millioenen naar alle delen van de wereld. In 1949 werden er niet minder dan 23.545.257 uurwerken uitgevoerd met 'n waar de van meer dan 700 millioen Zwitserse franc (1 Zw. fr. is 87 ct). Een derde deel daarvan ging naar de Ver. Staten. Deze industrie, die op het ogenblik aan omstreeks 49.000 mensen arbeid geeft, staat onder de speciale bescherming van de Zwitserse regering. Het begon eerst met on derlinge afspraken van de industriëlen in 1924, om concurrentie en knoeierijen onmo gelijk te maken. Maar in de loop van de jaren zijn de beschermingsmaatregelen steeds ver der gegaan en is onder leiding van de staat een gesloten bedrijf ontstaan. Men mag geen nieuwe uurwerkfabrieken meer oprichten, men is bij de uitvoer aan allerlei bepalingen gebonden, er zijn kwaliteitseisen en prijzen voor onderdelen en voor afgewerkte uurwer ken vastgesteld, de lonen (die zeer hoog zijn) zijn ook voor alle bedrijven bindend ver klaard, enz. Mede door deze regelingen is het Zwitserse horloge even goed en even duur gebleven. Het ligt voor de hand, dat de Zwit- Daling inkomen door BELASTINGEN Verhoogt Uw inkomen door een lijfrente en verzekert U een vast inkomen. Advies van FISCALE DESKUNDIGE om Uw belangen te behartigen. Vredehofstraat 10 - Telefoon2169 - Soestdijk sers erg beducht zijn voor buitenlandse con currentie, zodat zij op hun „Hogeschool voor de Uurwerkindustrie" zelfs geen buitenlan ders als leerlingen toelaten. Zelfs kinderen uit een gemengd huwelijk van een Zwitserse vrouw met een buitenlander wordt de toe gang tot de school ontzegd. Intussen loopt de regeling, die de industrie zo rondom beschermt, eind 1951 af en als ze niet vernieuwd wordt, zou dan weer de vrije concurrentie kunnen optreden. Maar aange zien industriëlen, arbeiders en de regering de voorzetting van de bescherming onmisbaar achtten, is thans een wetsontwerp voorgelegd, waarbij het bedrijf blijvend geordend en ge steund wordt. Voor een zo liberaal land als Zwitserland is het werkwaardig te consta teren, dat voor de voornaamste industrieën de ordeningsgedachte er zo krachtig tot ont wikkeling is gekomen. NAAR INTERNATIONALE PRIJSBEHEERSING? De stijging van de prijzen tengevolge van de oorlogstoestand in Azië en van de politieke spanning in Europa begint zodanige vormen aan te nemen, dat men er zich in internatio nale kringen zorgen over maakt. Dit is vooral het geval in Amerika, omdat dit land op reusachtige schaal strategische grondstoffen inkoopt, zoals rubber, olie, tin, wol, cellulose, e.d. Naar verluidt treedt ook Rusland als ko per op en wanneer de ene koper opbiedt tegen de andere, is het gevolg, dat ze beide meer moeten betalen, terwijl de producenten ervan profiteren. Daardoor stromen op het ogenblik dollars naar Australië, sommige Aziatische landen en ook naar Europa. Amerika plaatst bijv. orders voor tientallen schepen op Europese werven, omdat zijn eigen scheepsbouwindustrie het werk niet af kan. Onder deze omstandigheden is op de laatste vergadering van het Internationale Monetaire Fonds en van de Wereldbank te Parijs ge sproken over internationale prijsstabilisatie voor strategische grondstoffen. Hoe men een dergelijke stabilisatie zou willen bereiken is echter niet duidelijk. Het fonds kan weinig meer doen dan waarschuwen, dat een nog verdere stijging van de prijzen tengevolge zou kunnen hebben, dat men zich in de im- portlanden steeds meer gaat toeleggen op de ontwikkeling van vervangingsstoffen, dus bijv. van kunstrubber inplaats van natuur rubber en van kunstvezel inplaats van katoen en wol. Op de lange duur zouden de invoer- landen zich hierdoor onafhankelijk kunnen maken van de huidige productielanden, zodat deze tenslotte toch aan het kortste eind zou den trekken. Alweer een nieuw vraagstuk, dat financiers en economen met de handen in het haar zal doen zitten. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi ge warmte ver jaagrt verkoudheid. WAT IS HET NUT DER NATIONALISATIES? Een voorstander van het nationaliseren van industrieën, de heer F. Hartog, bespreekt in Economisch Statistische Berichten de tot nu toe daarmee in Frankrijk en Engeland ver kregen resultaten. Het meest merkwaardige van zijn conclusies is wel, dat „nationalisatie" blijkbaar het meeste succes belooft, wanneer de wijze van bedrijfsvoering zo min mogelijk verschilt van die in de particuliere sectoren." M.a.w. een genationaliseerd bedrijf gaat al leen goed, wanneer men het precies zo beheert als een particulier of zgn. kapitalistisch be drijf. Men vraagt zich af welke zin de na tionalisering dan heeft. Het antwoord van de heer Hartog is, dat op die wijze een verouder de en slecht georganiseerde tak van nijverheid weer op hoger peil gebracht kan worden. Bij het mijnbedrijf kan men bijv. de minder ren dabele schachten sluiten en alleen het econo misch verantwoorde deel der mijnen in één grote maatschappij samenvoegen. Wij zouden zeggen, dat deze goede mijnen zich in ieder geval zelf wel zouden kunnen redden en dat het dan toch niet billijk is om deze behoor lijk geëxploiteerde bedrijven te onteigenen, teneinde de onrendabele te kunnen liquide ren. De nationalisatie was trouwens niet be gonnen om een economische sanering te ver krijgen maar om een meer sociaal gezinde maatschappij op te bouwen. Een heel groot bezwaar is verder, dat de voormalige aandeelhouders moeten worden afgekocht met obligaties, die een vaste rente opbrengen. Ongeacht hoe de zaken gaan, die rentelast drukt altijd even zwaar. Daaren tegen ging bij het oude stelsel de rente op de aandelen op en neer met de financiële uit komsten van het bedrijf en paste de rentelast zich dus bij de werkelijkheid aan. Het zal duidelijk zijn, dat dit veel gezonder is. De heer Hartog ziet dan ook als voordeel van de nationalisatie alleen nog maar de democrati sering van het bedrijf", wat een zeer vaag begrip is en het breken van de kliek-leiding, die naar zijn mening bij de particuliere groot industrie even machtig als schadelijk was. Erg overtuigend klinkt zijn betoog echter niet.

Soester Courant | 1950 | | pagina 3