De derde steen* Een meevallertje van 278 millioen* SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 12 DECEMBER 1950 26e JAARGANG No. 93. SOESTERI OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Het is een voorstelling van zaken, die ons een beetje eigenaardig aandoet, maar toch hadden de Japanners indertijd niet geheel ongelijk als ze de toestand in Europa vergeleken met die in China. Als men destijds, het was vóór 1940, in de Volkenbond mooie resoluties op stelde over de noodzakelijke eensgezindheid van de wereld, dan zeiden de Japanners: Pro beer eerst maar eens of je zo iets binnen Europa kunt bereiken. Want zij beschouw den Europa min of meer als één land, zij het een verscheurd land. Ze trokken een paral lel tussen het grote Chinese Rijk, waarvan de verschillende delen elkander sinds tientallen jaren beoorlogen en Europa, dat zonder Rus land nog niet eens zo groot is als China en dat ook voortdurend in onderlinge strijd is gewikkeld. Deze vergelijking tussen China en Europa klonk niet vriendelijk en was ook niet vriendelijk bedoeld, maar was tot op ze kere hoogte wel juist. Ook nu botert het nog niet met de Europese eenheid, hoewel daar aan veel harder wordt gewerkt dan voor 1940 èn thans bijna iedere Europeaan ervan over tuigd is, dat de eenheid niet alleen komen moet, maar dat zij zelfs zeer spoedig tot stand moet komen, omdat het anders te laat is. Het zijn alweer de pessimisten, die dit program ma voor onuitvoerbaar verklaren, waarbij zij wijzen op de moeilijkheden waarop de tot standkomth^ van de Benelux stuit, hoewel dat nog maar een overeenkomst is tussen twee landen plus een heel kleintje en waarvan de voorbereidingen nu al meer dan vijf jaren in beslag hebben genomen. Naar aanleiding daarvan schrijft iemand in het orgaan van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland een artikeltje, waarin hij het volgende beeld gebruikt: iedere man herinnert zich nog wel uit zijn jongensjaren, dat hij met bouwstenen speel de. Dan bouwde je torens en pyramiden van losse stenen, die tegen elkander en op elkan der werden gestapeld en waarvan de een de ander in evenwicht hield. Wilde men twee stenen, die ieder afzonderlijk te weinig steun punten hadden, toch in hun verband houden, dan was het noodzakelijk, maar ook afdoen de er een derde steen bovenop te leggen. Wat dus onmogelijk was, wanneer men werkte met twee stenen, werd uitvoerbaar, wanneer er een derde steen aan werd toegevoegd. Daarmee wil ik maar zeggen, schrijft hij, dat de oorzaak van de moeilijkheden bij de ver wezenlijking van de Benelux gezocht moet worden in het feit, dat Nederland en België ook wanneer zij samen doen, te weinig eco nomische steunpunten hebben om een stabiel evenwicht te krijgen. Er is nog een derde partner nodig, een derde steen, die de beide meehelpt een evenwicht te vormen. Deze derde steen ziet hij dan in West-Duitsland, want wanneer de Beneluxlanden en West- Duitsland samengaan, wordt een complex van elkander aanvullende hoog ontwikkelde stre ken verkregen. De Duitse industriegebieden krijgen een vrije verbinding met de beste havens; België en Nederland krijgen vrije toegang tot het natuurlijk achterland. Zonder twijfel zat er in deze redenering veel waars, als men niet onmiddellijk voor de con sequentie kwam te staan, dat bij een derge lijke combinatie de derde steen, n.1. West- Duitsland, tweemaal zo zwaar zou zijn als de beide andere, Nederland en België, samen. In de Benelux wonen immers ongeveer 20 millioen mensen en in West-Duitsland ruim 40 millioen. De overgrote meerderheid zou dus Duits zijn en daarmee zou de zelfstandig heid van Nederland, België en Luxemburg verloren gaan. Als men een oplossing in deze richting zou willen zoeken, zou in ieder geval ook Frank rijk in de combinatie moeten worden betrok ken, want dan zouden de 40 millioen Fransen opwegen tegen de 40 millioen Duitsers en dus geen der beide grote volken ooit zelfstandig een meerderheid kunnen vormen. Men zou dan een grote West-Europese staat krijgen, die men de Rijnfederatie zou kunnen noémen en die eventueel het kernland van een Ver enigd Europa zou kunnen vormen. Zo lang men echter de federatie uitstelt, omdat Enge land er niet aan wil meedoen, is een derge lijke combinatie een illusie. Vandaar dan ook, dat men in Straatsburg de federatieplannen voorlopig opgeborgen heeft. Maar het zou zeer wel mogelijk zijn, dat ondanks Straats burg en ondanks de bezwaren van Engeland tegen de vorming van één machtige staat op het Europese continent, de ontwikkeling van de wereldtoestand ons met grote snelheid toch in die richting zal drijven. De Nederlandse gemeenten hebben plotseling vernomen, dat ze rijker waren dan ze wisten, of beter gezegd minder arm, want het blijkt dat in de laatste drie jaren in het door het Het Nederlandse detachement Ver. Naties in Poesan in Korea gearriveerd. De eerste manschappen zijn aan de wal en in de loods worden de lunchpakketten klaar gezet. Rijk beheerde Gemeentefonds een overschot is gekweekt van niet minder dan 278.705.000 gulden. Dit is wat de ministers van Financiën en Binnenlandse Zaken onlangs mededeelden in hun toelichting op een wetsontwerp, dat de financiële zaken tussen het Rijk en de ge meenten nader regelt. In feite betekent dit, dat men de belastingbetalers veel te veel heeft laten betalen. Het geld zal echter niet aan deze slachtoffers van de fiscus worden teruggegeven en evenmin zal het ter be schikking van de gemeenten worden gesteld. De gemeentebesturen krijgen geen gelegen heid dit spaarpotje aan te spreken, want -de regering wil deze millioenen bewaren als cri sisreserve. Komt er een tijd, waarin de belas tingopbrengsten onvoldoende worden, dan kan men uit dit fonds bijspringen. De ministers erkennen ronduit, dat dit niet reglementair is, maar de Kamer zal er wel mee accoord gaan. Behalve dit potje is er ook nog de kleinig heid van 62 millioen over, doordat in 1947 veel te veel Ondernemersbelasting is gehe ven, wat niet prettig is voor degenen, die het betaald hebben. Dit bedrag zal wél over de gemeenten worden verdeeld, waardoor ze een uitkering krijgen van omstreeks 6.50 per hoofd der bevolking. Maar dit geld mogen de gemeenten alleen gebruiken voor extra aflos sing van leningen. Tegen een dergelijke be steding van deze bedragen kan men geen be zwaar hebben, maar een feit blijft, dat de burgers blijkbaar veel zwaarder zijn belast dan nodig was. De ramingen van de belas tingen worden inderdaad voortdurend over schreden door de werkelijke opbrengsten en dit brengt het gevaar met zich mee, dat zo wel de Staat als de gemeenten zich bij hun uitgaven niet al te strikt aan hun begrotin gen houden, omdat er toch veel meer belas tinggeld binnenkomt, dan waarop officieel ge rekend wordtDit is niet bepaald bevor derlijk voor een zuinig gebruik van belas tinggeld en daarom maken wij daartegen ern stig bezwaar; de staats- en gemeente-inkom sten moeten op reeële wijze worden begroot en de overheid dient zich stipt te houden aan besteding van de toegestane bedragen. Wan neer men die gedragslijn volgde, zou men zien, dat de begrotingstekorten snel verdwij nen en dat de belastingdruk verlaagd zou kunnen worden. AANVULLING RAADSAGENDA. Aan de agenda, welke Woensdagavond in de raadsvergadering in behandeling komt, zijn door B. en W. nog de navolgende punten toegevoegd: 19. Voorstel met betrekking tot voorgeno men onteigening van een tweetal grond- percelen (gedeelten) in het uitbreidings plan Hartweg. 20. Vaststeling van een besluit tot wijzi ging der gemeentebegroting 1950. Verder komen nog de navolgende inge zonden stukken in behandeling: a. Bezwaarschrift van W. L. Bezema te gen aanschrijving tot sloping van een wo ning met voorstel bedoeld schrijven ter afdoenning in handen te stellen van B. en W., aangezien dit niet tot de compe tentie van de Raad behoort. b. Adres van Mej. C. M. E. Wechessen en 4 andere bewoners van de Plasweg, ver zoekende spoedig maatregelen te treffen om de waterafvoer op die weg vóór hun percelen te verbeteren, welk adres be reids in behandeling is genomen. c. Voorstel van B. en W. om het verzoek van A.B.T.B. en C.B.T.B. inzake uitbrei ding stroomvoorziening voor weideafras- tering in hun handen te stellen om prae- advies. d. Vragen van het raadslid G. Burgwal met betrekking tot het verstrekken van een Kersttoeslag aan de gesteunden inge- volge de Armenwet en aan degenen, die uitkering op grond van de overbruggings- en sociale bijstandsregeling ontvangen, alsmede aan de arbeiders die zijn tewerk gesteld op objecten van de gemeentelijke sociale werkvoorziening, met antwoord van B. en W. NUTSSPAARBANK TE SOEST. Een groot gedeelte van de werkende be volking van Soest heeft zijn werkkring elders. Het is daardoor voor velen niet mogelijk de spaarbank persoonlijk te be zoeken, daar deze tot nog toe alleen over dag geopend was. Daar niet iedereen zijn spaarbankaangelegenheden door anderen kan of wil laten behartigen, heeft de di rectie gemeend, mede op aandrang van stemmen uit de gemeente, hieraan tege moet te kunnen komen door haar kantoor aan de Steenhoffstraat 56 iedere Vrijdag van 7-8 voor alle spaarhandelingen open te stellen. Hierdoor zullen dus ook zij, voor wie tot heden de openingsuren een belemmering vormden, van de diensten der spaarbank gebruik kunnen maken. De directie hoopt hiermede in een behoef te voorzien en het belang van velen hier mede te dienen. KERSTWIJDING EMMAKERK. In weerwil van anders luidende berichten delen wij mede, dat de Kerstwijdingsure in de Emmakerk op morgenavond (Woensdag 13 December) wordt gehou den. In deze wijdingsure, die onder leiding van Ds: Er Groenevëld wordt gehouden, wordt een Kerstzangdeclamatorium uitgevoerd, dat bestaat uit samenzang, declamatie's van Kees Brouwer en Aize de Visser, so lozang door Kees van der Velden (bas), terwijl de begeleiding en orgelmuziek worden verzorgd door de organist J. Vos. Deze Kerstwijding zal evenals voorgaan de keren een zeer sober karakter dragen Men zie de advertentie in ons blad van heden. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. A. Terlouw van Tietjerk heeft voor het beroep naar Soest (vacature Ds. M. Verkerk) bedankt. OORLOG OF VREDE. De vraag van oorlog of vrede houdt de de mensen op beklemmende wijze bezig. De onoplosbaarheid der politieke tegen stellingen veroorzaakt spanningen, die een voortdurende dreiging inhouden. De geweldige uitbreiding der militaire appa raten tesamen met de enorme mogelijkhe den der techniek verhogen in niet geringe mate het gevaar voor een uitbarsting op grote schaal. Het oorlogsvraagstuk is er echter niet en kel een van technische en politieke aard, maar ook en vooral een van zedelijke or de. De oorlog is in strijd met de normen van moraal, clie dwingend erkend worden, niet alleen door het christendom maar even zeer door het humanisme. De geschiede nis wijst echter uit, dat ondanks deze nor men de mens telkens weer oorlog heeft gevoerd. De vrede is kennelijk geen vanzelfspre kendheid, maar een te scheppen cultuur goed. Een opgave, waarvoor de christen en de humanist zich elk voor zich en ge zamenlijk gesteld moeten weten. De taak van de humanist is in dit opzicht positief. Hij moet zich bewust zijn een bijdrage te leveren tot de vervulling der voorwaar den, die de vrede binnen menselijk berijk brengt. Wat van humanistische zijde over deze voorwaarden en de taak van de huma nist te zeggen is, kan ieder, die daarin be lang stelt, Vrijdag 15 December beluis teren. En wie kan er zich aan onttrekken, mede een oordeel uit te spreken over het vraagstuk van oorlog of vrede en daar naar te handelen? Men zie de advertentie in dit blad. SOESTER SCHAAKCLUB. De uitslagen van de onderlinge wedstrij den zijn: J. GorterJ. K. v. Zijtveld 10 W. BenschopA. van Dijk 10 G. AcroniusJ. J. W. Blom 01 C. P. AmelunxenK. F. Mud 01 M. de ZoetMevr. Schelvis 10 L. de RegtMevr. Benschop 01 Sommigen hebben het mij wel eens kwa lijk genomen, dat ik, wanneer ik over economische aangelegenheden van ons land schreef, de toestand van ons land be schreef als een failliete boedel, met niet zo vreselijk veel activa, maar bar veel passiva. Toen ik, in verband hiermede, een poos je geleden er aan herinnerde, dat in ons wetboek strafbaar is gesteld het doen van onverantwoord grote uitgaven, wanneer de uitgever van de gelden kon weten, dat zijn failliet in aantocht was, dacht ik even, dat het laatste uur van Oekman was aangebroken. Goed dan, de een was het er mee eens, 'n ander niet, maar nagenoeg iedereen vond toch wel, dat er vervaarlijk op een te slap koord werd gedanst. Om nu op die failliette boedel terug te komen, vorige week zijn wij er door onze Belgische Beneluxpartners op nogal pijn lijke wijze aan herinnerd, dat het met on ze financiën helemaal mis is. Het werd wel in hoffelijke woorden ge zegd en hetgeen onze voorlichtingsdienst had te zeggen over het niet doorgaan per 1 Januari a.s. van de Benelux sprak wel niet van een minderwaardig partner zijn, maar het komt toch daarop neer, dat Bel gië bedankt voor de eer om met een fi nancieel gammel Nederland in zee te gaan, omdat zij vrezen van ons een hoop ongemak te zullen ondervinden en aan 't einde der overeenkomst met een stapeltje dubieuse vorderingen op ons landje blij ven zitten. Wanneer er nu nog iemand in Nederland is, die niet wil of kan inzien, dat het met Nederlands grootheid gedaan is, moet wel ziende blind zijn. België, waarop we, nog maar nauwelijks 10 jaar geleden, eigenlijk een beetje neer keken als op een arme sloeber, komt ons nu fijntjes vertellen, dat het liever geen zaken met ons doet. Over een half jaartje willen zij wel weer eens zien, maar ieder zal begrijpen, dat onze zaken er dan niets beter voor zullen staan. Wij doen alsof het niet op kan, terwijl wij in feite geen veer van onze lippen kun nen blazen. Zonder de regelmatige Marshall-injecties zouden we reeds lang bezweken zijn H. OEKMAN. SPOORBOMEN WAREN NIET GESLOTEN. Vrijdagmiddag zag een automobilist, die de spoorwegovergang nabij station Soest- dijk wilde passeren, dat, ondanks het feit, dat een stoomtrein uit Baarn de overweg dicht was genaderd, de bomen van deze overweg niet waren gesloten. Hij zette zijn auto dwars over de weg en hield Het verkeer tegen, hetwelk op dat moment niet zo druk was. De machinist van de trein had reeds bemerkt, dat de overweg niet was gesloten en had de fluit van zijn machine in werking gezet en de remmen aangedraaid. Midden op de overweg kwam de locomotief tot stilstand. Het personeel van het station Soestdijk schijnt niet op de hoogte te zijn gesteld van het feit, dat uit Baarn een goederen trein vertrokken was. Een onderzoek wordt ingesteld. KINDEREN VERWENNEN. Dr. Sis Heijster komt Woensdag 13 De cember voor de Volksuniversiteit spreken over: Kinderen verwennen is kinderen verwaarlozen". Een zeer veel voorkomende fout in de opvoeding. De fatale gevolgen zijn: slap heid en gemakzucht voor de geestelijke gezondheid, hetgeen men meestal pas ziet als het te laat is. Verwennen is nega tief opvoeden. Iedere opvoeder zal zich tijdig moeten bezinnen op de noodzakelij ke positieve tegenhanger: wilsvorming. Een avond voor alle ouders en opvoeders. GEVONDEN VOORWERPEN. Linker blauwe want, zw.-witte poes, jon gensfiets, bruine herenhoed, actetas met motorhandschoenen, padvindersriem, ny lonkous, gebreide want, St. Nicolaaspak- ket, kinderwantjes, 2 gebreide zwarte wanten, 1 rode en 1 blauwe kinderwant, lineaal, bruine alpinopet, damesrijwiel! blauwe cape, gummi cape, groene ball point, wandelstok, grijze shawl, bruine rechter want, 4 pakjes boter in pakket, 1 paar blauwe kinderwanten, nummerbord E 62213, zwarte vulpen. Lipssleutel, wit te gebreide handschoen, rood mesje, bei ge damesportemonnaie met' inhoud, glacé handschoen en padvindersmes.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1