VAL DA GEERVLIET Ratten-verdelging. Slechthorendcn, H00RT0ESTEL. De regering beperkt het crediet. r Meningen van onze lezers. SOEST. VOOR ONZE DAMES. Neem weer deel aan het volle leven door middel van een modern U kent toch het beste adres hiervoor? .J Daling inkomen door BELASTINGEN Verhoogt Uw inkomen door een lijfrente cn verzekert U een vast inkomen. Advies van FISCALE DESKUNDIGE om Uw belangen te behartigen. J. LENSSEN, MAKELAAR Vredshofstraat 10 - Telefoon 2169 - Soestdijk Jaarlijks voor millioenen schade. Gevaarlijke bedreiging der volks gezondheid. Rattenbestrijdings- actie begint half December in het gehele land. Helpt eraan mee! Hoe groot de schade precies is, die de rat ten jaarlijks aan onze economie toebren gen, is moeilijk te berekenen, doch als wij die schade op 36 millioen gulden per jaar stellen dan is dit een lage taxatie. Natuurlijk wordt deze schade niet over iedere inwoner van ons land gelijkmatig verdeeld. Bewoners van oude grachtenhui zen en van boerderijen bijvoorbeeld, dus in een omgeving, waarin de bruine rat zich het meest thuisvoelt, delen aanmer kelijk meer in de schade dan de bewoner van moderne herenhuizen of flats. Gaan we nu de minhmtm-schade per boerderij eens na. We kunnen aannemen, dat het aantal ratten, dat op een boerderij voor komt, tenminste 30 bedraagt, over het ge hele jaar genomen. Deze dieren kosten aan normale voeding zeker 1 cent per dag. Dat maakt een schadepost van 30 maal f 3.65, dat is 109.50 per jaar. Dit bedrag is aan de lage kant, temeer omdat we bij onze schade van één cent per dag niet denken aan het verlies aan geld, dat optreedt als gevolg van het vernielen van jute zakken door de ratten, wat bij herhaling gebeurt. Ook calculeren we in deze ene cent niet de schade, die de rat veroorzaakt bij voor beeld door het doden van kuikens, wat overigens ook tot de normale gewoonten van de bruine rat behoort. Als we over de meer of minder bijzondere schadegevallen moeten praten, die door het optreden van de brutale bruine in dringers ontstaan, dan komen we beslist tot een verliespost, die wel het tweevou dige is van die ruim 36 millioen gulden. De rat is één der ernstigste gevaren voor onze samenleving. In de urine van de rat bevinden zich namelijk tal van ziek- tenkiemen, waarvan die van de ziekte van Weil de bekendste is, terwijl in de uit werpselen de paratyphus-bacterie voor komt. Allerhande voorwerpen, die zich m schuur of kelder bevinden en die voor de sluwe indringer bereikbaar zijn. worden door de ratten verontreinigd. De schade, die op grond hiervan aan onze gezondheid kan worden aangebracht, laat zich niet in getallen uitdrukken. In dit opzicht vormt de bruine rat een nimmer aflatende be dreiging voor de gezondheid. Al sedert jaren wordt de bruine rat fel en niet zonder succes bestreden. In be paalde streken van ons land bestaan al meer dan twintig jaar bestrijdingsacties. In het gebied rondom de Oude Rijn, waar het in de twintiger jaren wemelde van de ratten, zoals overal in waterrijke streken het geval was of is, zou men als gevolg van de jaarlijks herhaalde bestrijding be slist al van de ratten af zijn geweest, wan neer deze in de verdere omgeving van de Oude Rijn eveneens waren verdelgd. Dit nu is, jammer genoeg, verzuimd, met als gevolg, dat steeds weer ratten uit verder afgelegen gebied naar de Oude Rijn-streek zijn overgelopen. Dit voorbeeld demonstreert duidelijk, dat verdelging van ratten maar gedeeltelijk resultaat oplevert. Als u weet, dat één rattenwijfje per jaar tenminste veertig jongen kan werpen, dan kunt u zelf na gaan, welke nadelige gevolgen een niet volkomen gesloten bestrijding heeft. Vandaar, dat de Plantenziektenkundige Dienst al sedert enkele jaren bezig is, ge durende het winterseizoen gelijktijdig over het gehele land ratten bestrijdings-acties te organiseren. Half December van dit jaar begint deze verdelgings-campagne weer. Wie weet of vermoedt, dat er ratten in de omgeving voorkomen, dient zijn volle medewerking aan de acties te ver lenen. Het minste dat men kan doen, is de burgemeester op de hoogte te stellen van de aanwezigheid van bruine ratten. De bestrijding moet zich richten naar de opgaven, die van het voorkomen van rat ten worden gedaan. Het is dan niet uit gesloten, dat de burgemeester blokleiders aanwijst, die na een instructie door de Plantenziektenkundige Dienst, in staat zijn. de verdelging uit te voeren. Maar deze blokleiders kunnen niet alles doen;, zij moeten worden geholpen. Werk mee aan de bestrijding. Meldt u bij de bur gemeester aan als vrijwilliger voor de be strijding. Boeren, in wier schuren, stallen of woonhuizen ratten worden gesigna leerd, dienen met het bestuur van hun landbouworganisatie te overleggen, of ge meenschappelijk tot aanschaffing van het bestrijdingsmiddel kan worden overge gaan, in overleg met de burgemeester van hun gemeente. De Plantenziektenkundige Dienst is gaarne bereid, personen, die door de landbouworganisaties als zodanig wor den aangewezen, omtrent de uitvoering van de bestrijding te instrueren. De aan schafprijs van het bestrijdingsmiddel mag hier stellig geen bezwaar zijn. De kosten der bestrijding bedragen nog geen gulden per boerderij! ZADELSTRAAT 43 - UTRECHT kei. Maar wat moet er dan? Wat is de zin van Uw artikel? Moeten de mensen, die in de gelegenheid geweest zijn, een reser ve te vormen, deze maar zo spoedig moge lijk gaan opmaken, hun vlucht in goede ren nemen? Het appeltje voor de dorst maar zo spoedig mogelijk opeten?, om dan, wanneer zich in gezin of zaken ziekte of tegenslagen voor doen, financieel vast te lopen? Moet er niet meer geadviseerd worden, van week- of maandloon regel matig een kleinigheid opzij te leggen voor grotere uitgaven, die onherroepelijk van tijd tot tijd komen, en niet onmiddellijk van het loon betaald kunnen worden? Is het niet nodig dat jonge mensen sparen om later een eigen huishouden te kunnen opzetten? Zo zou ik door kunnen gaan. Het kan niet Uw bedoeling zijn, dat hier op bevestigend geantwoord wordt, maar Uw artikel loopt het gevaar verkeerd be grepen te worden. En wanneer het mij door dit kort commentaar mogelijk zal zijn deze verkeerde indruk uit Uw arti kel, waarvan ik veel kan onderschrijven, weg te nemen, dan zal mij dit zeer aan genaam zijn. Ook in deze, voor velen zo moeilijke tijd, blijft de neodzaak van spa ren gelden. D. Hoogwater bij de grote rivieren veroor zaakt in verschillende dorpen en plaatsen langs de rivieren aanzienlijke overstro mingen. In Nijmegen ging het water over de Waalkade en in Tiel werd de verkeers weg naar het veer Tiel-Wamel over stroomd. In Tiel vond de jeugd het wel een pretje en marcheerde lustig door het water. Neem een.doos echte PAS T I L_ L_ E S VO O O UW HOEST Geachte Redactie. Uw artikel in de Soester Courant van Dinsdag 5 December, getiteld ,,Voor spa ren is vertrouwen nodig", geeft mij aan leiding tot enig commentaar. Veel van hetgeen U zegt kan ik onder schrijven. Het is inderdaad juist, dat voor velen de stimulans om te sparen ont breekt door gebrek aan vertrouwen in de nationale en internationale toestand en in de waardevastheid van het geld. Door dit te constateren behoeven wij ons echter niet te laten verleiden tot het schrijven van artikelen welke het gevaar opleveren bij de lezer de indruk te wekken, dat spa ren zinloos zou zijn, en men er maar beter aan doet het achterwege te laten. Uw voorbeeld betreffende de kwestie der prijzen lijkt mij wel enigszins overdre ven. Een costuum van behoorlijke kwali teit kocht men verleden jaar niet voor 80.en een costuum, dat verleden jaar 80.kostte, kost nu geen 120. Er wordt van U natuurlijk niet geëist, dat U volkomen op de hoogte is van prijzen en prijsstijgingen, doch ook een voorbeeld moet goed gesteld worden. De verhoudin gen behoeven niet schever getrokken te worden dan ze reeds zijn en met overdrij ving is tenslotte niemand gebaat. Voorts zal niemand U afraden een costuum te kopen indien U dit nodig heeft en het geld er voor beschikbaar is. Hetgeen men nodig heeft niet kopen en het geld er voor oppotten zou dwaasheid zijn. Maar hoe moet iemand aan een costuum komen, die geen 80.of 120.heeft. Voor hem blijft de noodzaak bestaan, hiervoor te sparen, desnoods met een kleinigheid tegelijk, opdat, wanneer het moment daar is, dat hij het nodig heeft, er ook de mid delen voor aanwezig zijn. Dit geldt na tuurlijk niet alleen voor een costuum, maar voor alle grotere uitgaven, welke men niet onmiddellijk van zijn salaris kan bekostigen. U eindigt Uw artikel met de opmerking dat spaarpropaganda nooit resultaten van be tekenis kunnen opleveren, zo lang zulke sterke economische, sociale, politieke en psychologische factoren aanleiding geven tot het tegendeel en inderdaad, deze wer ken remmend, psychologisch ook Uw arti- POSTDUIVENTENTOONSTELLING. Onder goede belangsteling werd in café Butzelaar Zaterdagavond de postduiven- tentoonstelling geopend, welke georgani seerd werd door de postduivenvereniging „De Vriendschp" alhier. De heer E. van Daatselaar, voorzitter der tentoonstellingscommissie, opende de ten toonstelling met een woord van welkom aan de aanwezigen en dank aan de inzen ders. Spr. wees op het grote nut van der gelijke tentoonstellingen, waarbij iedere ingezonden vogel door een ervaren keur meester wordt gekeurd. Verder memo reerde spr. de gehouden wedvlucht, wel ke gehouden was ten bate van de T.B.C. en Kankerbestrijding en een bedrag van 950.had opgebracht, zodat aan de dui- venliefhebberij vele goede kanten kunnen worden gezien. Een 200-tal duiven waren ingezonden en keurmeester H. de Wit uit Zuilen had veel werk besteed aan de keuring der vo gels. De prijzen werden alsvolgt verdeeld: Klasse 1: le pr. J. v. Onwezen, 2e pr. J. Meeuwes, 3e pr. W. Nieuwenhuis, 4e pr. R. Koster, 5e pr. J. Rijnders. Klasse 2: le pr. Th. de Muynck, 2e pr. W. Nieuwenhuis, 3e pr. R. Koster. Klasse 3: le pr. Th. de Muynck, 2e pr. R. Bokma, 3e pr. J. Onwezen, 4e pr. G. Tee- ken, 5e pr. W. Nieuwenhuis. Klasse 4: le pr. E. van Daatselaar, 2e pr. W. Nieuwenhuis, 3e pr. W. Roest, 4e pr. R. Bokma. Klasse 5: le pr. E. van Daatselaar, 2e pr. Th. de Muynck, 3e pr. J. Onwezen, 4e pr. G. Teeken. Klasse 6: le pr. W. Nieuwenhuis. 2e pr. H. Pohlman, 3e pr. Th. de Muynck. Klasse 7: le pr. W. Nieuwenhuis, 2e pr. W. Nieuwenhuis, 3e pr. E. van Daatselaar. Klasse 8: le pr. E. v. Daatselaar, 2e pr. G. Sukel, 3e pr. C. Dijkman. Klasse 9: le pr. J. Blankensteijn, 2e pr. J. Onwezen, 3e pr. R. Koster, 4e pr. W. Nieuwenhuis. Klasse 10: le pr. W. Nieuwenhuis, 2e pr. G. Hooyer, 3e pr. W. Nieuwenhuis, 4e pr. R. Bokma, 5e pr. H. Pohlman, 6e pr. J. Onwezen. Klasse 11. le pr. W. Nieuwenhuis. 2e pr. R. Koster, 3e pr. W. Roest, 4e pr. J. t Rams, 5e pr. Th. de Muynck, 6e pr. J. Rijnders. Klasse 12: le pr. W. Nieuwenhuis, 2e pr. J. Onwezen, 3e pr. R. Bergers, 4e pr. W. Nieuwenhuis, Beste geheel: W. Nieuwenhuis. Beste oude doffer: W. Nieuwenhuis. Beste oude duif: E. van Daatselaar. Beste jonge doffer: J. Blankenstein. Beste jonge duivin: W. N. Niewenhuis. BEEN GEBROKEN MET SLEDEN. De 12-jarige F. de Zoete alhier heeft Zon dagmiddag bij het sleden in de Soester duinen een ongelukkige val gemaakt. Hij brak hierbij zijn rechter bovenbeen en moest per ziekenauto naar De Lichten berg worden vervoerd. AARDIG JASJE OF MANTELTJE MET MUTSJE. Het aardige vlotte jasje voor Uw zoon of dochtertje, dat hierbij wordt afgebeeld, kan gemaakt worden van een oude man tel of jas. Het prettige van het zelf ver vaardigen van kledingstukken voor onze kinderen is niet alleen dat de kosten mi niem zijn, iets wat in deze tijd heel be langrijk is, maar het is ook een voordeel, dat er altijd wel stukjes stof overblijven, waaruit we een mutsje kunnen vervaar digen. Vooral voor de kleintjes staat het veel leuker, indien manteltje of jasje van dezelfde stof zijn gemaakt. Wat hierbo ven is afgebeeld, is een pittig modelletje. Het lijfje knipt U aan de onderkant in punten. De onderkant wordt eerst omge- regen en dan op het klokkende onderstuk gestikt. Hierna worden de zijkanten en de schoudernaden gesloten. De belegstukken worden omgeregen en aan de binnenkant vastgehecht. Het kraagje met de binnen kanten op elkaar stikken, omvouwen en platrijgen. De onderkant stikt U op de goede kant van het jasje en de bovenkant wordt van het halsje tegengenaaid. Dan de mouwnaden sluiten en de mouwen in 't armsgat zetten. De onderkant wordt met een klein steekje afgewerkt en de sluiting wordt voorzien van pic-pac-knopen. Van het mutsje wordt de middenvoorbaan aan de zijkanten ingehaald. Wanneer U voor de garnering een overslag wilt heb ben, knipt U de voorkant ongeveer 8 cen timeter langer. De oorkleppen worden op de ingehaalde zijkanten gestikt. Klaargeknipte patronen kunnen onder no. 4773 a ƒ1.— voor de leeftijd van 2-4 en 4-6 jaar worden besteld bij „Het Patro- nenhuis", Middenweg 200, Amsterdam-O. MIJNHARDTJES: DE CACHET, die pijn verdrijft: en kou afzet.40en 75ct OPENING NIEUWE LEESBIBLIOTHEEK. Vrijdagmiddag, 15 December, zal het Nut haar nieuwe bibliotheek openstellen. Daar deze bibliotheek geheel nieuw is opgezet zijn de nieuwste werken aanwezig en er zal naar gestreefd worden steeds ,,bij" te zijn. Ook goede jeugdboeken zullen aanwezig zijn, zowel voor de hele kleintjes als voor de ouderen. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. DURE AARDAPPELS. R. v. S. alhier wist dat zijn buurman een partij aardappels op zijn lanci. had staan. In plaats van te vragen of hij ze mogelijk op een voordelige wijze kon kopen, nam hij onlangs 2 H.L. ten nadele van J. v. A. weg. Deze diefstal bracht hem Vrijdagmiddag voor de Utrechtse Politierechter, waar bleek, dat hij reeds drie veroordelingen achter de rug had. Zijn excuus, dat hij ze had weggehaald omdat hij bevreesd was, dat de aardappels zouden gaan Totten, werd niet geaccepteerd en hij hoorde door de officier van justitie een geldboete ei sen van dertig gulden, subs. 15 dagen hechtenis. Het vonnis luidde 25.— of 10 dagen hechtenis. TRAILER ZWAAR BESCHADIGD. Zaterdagmiddag had 'n aanrijding plaats op de Middelwijkstraat. Ter hoogte van de Molenstraat stond een vrachtauto ge parkeerd in de richting Soestdijk en de bestuurder hiervan wenste linksaf de Mo lenstraat in te gaan. Een achterop komen de trailer met oplegger remde toen de vrachtauto de Molenstraat inging, doch vermoedelijk weigerden de luchtremmen en de trailer vloog op de vrachtauto. De trailer werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Schoorvoetend is thans ook de Nederlandse regering begonnen door credietbeperking een zekere rem te leggen op de kooplust van het publiek. In België heeft men dit veel forser aangepakt en zich onmiddellijk met de afbe talingszaken bemoeid, zoals dit reeds eerder in Amerika was geschiedt. Ook in Frankrijk wordt de credietverlening aan banden gelegd maar in Nederland probeert de regering te volstaan met verhoging van het disconto voor bankcredieten met een y2 procent Het zal de meeste lezers waarschijnlijk niet duidelijk zijn, wat hierbij bedoeld wordt, noch wat hiermee bereikt kan worden, want wat maakt het nu uit of men een half procent meer rente moet betalen. Inderdaad is dit, vooral voor een particulier, niet veel, en het is dan ook de vraag of deze maatregel het beoogde effect zal hebben. Tot nu toe hebben de geld markten er niet op gereageerd. Vroeger was dit anders; als dan het disconto iets werd ver- hoofd of verlaagd, maakte dat voor de grote geldomzetten, die dadelijk op de beurs plaats vinden, een zodanig verschil, dat de vraag naar geld zich onmiddellijk verplaatste naar beurzen, waar de gevraagde kapitalen goed- Jtoper opgenomen konden worden. Daardoor kon een regering door het disconto te verho gen of te verlagen de vraag naar geld in eigen land op eenvoudige wijze remmen of aan moedigen. Maar op het ogenblik met onze af gesloten binnenlandse geldmarkt, de divi dendstop en de lage rentevoet en bovendien de totaal andere oorzaak van de vraag naar crediet, is het twijfelachtig of de disconto ver hoging veel uitwerking zal hebben. De regering komt hiermee trouwens enigs zins in conflict met haar eigen streven naar goedkoop geld. Zij heeft, evenals de meeste andere staten, na de oorlog de rentevoet zo laag mogelijk gehouden, teneinde zelf voor delig te kunnen lenen en teneinde de lasten op het bedrijfsleven beperkt te houden. Wan neer nu het disconto wordt verhoogd, zou dit ook op de rentevoet zijn invloed moeten heb ben, maar de regering probeert dit te vermij den door te bepalen, dat slechts een deel van de bij de banken beschikbare gelden voor particuliere credieten mogen worden be stemd. Alleen deze credieten zullen dus de hogere rente doen en het restant blijft voor de regering beschikbaar tegen de opgelegde lage rentevoet. Dit lijkt alweer heel listig, maar het economische leven laat zich niet zo gemakkelijk dwingen. Credietbeperking brengt nu eenmaal onver mijdelijk met zich mee, dat er een grotere vraag komt naar vrij geld, dus naar credie ten, die niet over de banken lopen, althans niet over de beurs, met het gevolg, dat men daarvoor een hogere rente zal gaan vragen. Het geld zal belegging zoeken tegen de gun stigst mogelijke condities, zodat er wat men zou kunnen noemen, een „zwarte markt" voor geld zal ontstaan. Nu is het maar de vraag of dit nadeel zal opwegen tegen het voordeel van het goedkope officiële regeringscrediet. Er zou maar één motief zijn, waarbij de kunstmatig lage rente voor regeringscredieten te verdedigen zou zijn en dat is wanneer zij met dit goedkope geld de voorziening met goederen zou financieren, die op het ogen blik veel gevraagd worden. Op verschillend terrein heerst tengevolge van de oorlogsvrees een kunstmatige schaarste, die te beschou wen is als een vertrouwenscrisis. Wij schre ven reeds eerder, dat daartegen alleen met succes kan worden opgetreden door voor een ruime bevoorrading te zorgen. Blijkt een ar tikel niet uitverkocht te raken, dan heeft dit een groot psychologisch effect op de grote massa en vertrouwt zij erop, dat het met de schaarste wel los zal lopen. Het is de taak van de regering en trouwens ook haar eigen voordeel ervoor te zorgen, dat dit vertrouwen terugkeert. Maar beperkt zij zich tot het fi nancieren van haar eigen machinerie zonder te zorgen voor een ruime voorziening met ge bruiksgoederen, dan vrezen wij, dat zij, met lapmiddelen beginnende, straks tot veel ver der ingrijpen gedwongen zal worden. AAMBEI EN ZALF voor2.ien van de naam M IJ KI HA RDThelpl allijd KERST-ORATORIUM. Door het Ev. Zangkoor „De Roepstem", alhier, zal op Donderdag, 14 December, in het kerkgebouw Julianalaan 19, onder leiding van de heer G. den Broeder, het Kerst-Oratorium van Jos Vranken wor den uitgevoerd. THE JOLSON STORY. Donderdag a.s. wordt in het City Theater de levensgeschiedenis van de kort geleden gestorven zanger Al Jolson vertoond. Het verhaal berust vrijwel geheel op au thentieke gegevens en wij zien de nauwe lijks twaalf jaar oude Asa Yoelson van huis weglopen om zijn strijd naar succes te beginnen. Na een harde en moeilijke tijd bij het gewone variété, krijgt hij zijn kans in de Broadway-revue en hier oogst hij een langdurig en sensationeel succes met „Mammy", een van de nu nog zo bekende Jolson-liedjes, waarvan wij er in deze film vele te horen krijgen o.a. de niet minder bekende song „Sonny Boy". He komst van de sprekende film brengt voor hem de uitnodiging om naar Holly wood te komen en het is Jolson, die ze ker de eerste grote ster van de geluids film genoemd mag worden. Als hij, na met de operette-ster Julie Benson in het huwelijk te zijn getreden, zich op haar verlangen uit de artisten-wereld terug

Soester Courant | 1950 | | pagina 2