De regering beperkt het crediet. SOESTERBERG. KOREA HELPT JAPAN ER WEER BOVENOP Schoorvoetend is thans ook de Nederlandse regering begonnen door credietbeperking een zekere rem te leggen op de kooplust van het publiek. In België heeft men dit veel forser aangepakt en zich onmiddellijk met de afbe talingszaken bemoeid, zoals dit reeds eerder in Amerika was geschiedt. Ook in Frankrijk wordt de credietverlening aan banden gelegd, maar in Nederland probeert de regering te volstaan met verhoging van het disconto voor bankcredieten met een procent. Het zal de meeste lezers waarschijnlijk niet duidelijk zijn, wat hierbij bedoeld wordt, noch wat hiermee bereikt kan worden, want wat maakt het nu uit of men een half procent meer rente moet betalen. Inderdaad is dit, vooral voor een particulier, niet veel, en het is dan ook de vraag of deze maatregel het beoogde effect zal hebben. Tot nu toe hebben de geld markten er niet op gereageerd. Vroeger was dit anders; als dan het disconto iets werd ver- hoofd of verlaagd, maakte dat voor de grote geldomzetten, die dadelijk op de beurs plaats vinden, een zodanig verschil, dat de vraag naar geld zich onmiddellijk verplaatste naar beurzen, waar de gevraagde kapitalen goed koper opgenomen konden worden. Daardoor kon een regering door het disconto te verho gen of te verlagen de vraag naar geld in eigen land op eenvoudige wijze remmen of aan moedigen. Maar op het ogenblik met onze af gesloten binnenlandse geldmarkt, de divi dendstop en de lage rentevoet en bovendien de totaal andere oorzaak van de vraag naar crediet, is het twijfelachtig of de discontover hoging veel uitwerking zal hebben. De regering komt hiermee trouwens enigs zins in conflict met haar eigen streven naar goedkoop geld. Zij heeft, evenals de meeste andere staten, na de oorlog de rentevoet zo laag mogelijk gehouden, teneinde zelf voor delig te kunnen lenen en teneinde de lasten op het bedrijfsleven beperkt te houden. Wan neer nu het disconto wordt verhoogd, zou dit ook op de rentevoet zijn invloed moeten heb ben, maar de regering probeert dit te vermij den door te bepalen, dat slechts een deel van de bij de banken beschikbare gelden voor particuliere credieten mogen worden be stemd. Alleen deze credieten zullen dus de hogere rente doen en het restant blijft voor de regering beschikbaar tegen de opgelegde lage rentevoet. Dit lijkt alweer heel listig, maar het economische leven laat zich niet zo gemakkelijk dwingen. Credietbeperking brengt nu eenmaal onver mijdelijk met zich mee, dat er een grotere vraag komt naar vrij geld, dus naar credie ten, die niet over de banken lopen, althans niet over de beurs, met het gevolg, dat men daarvoor een hogere rente zal gaan vragen. Het geld zal belegging zoeken tegen de gun stigst mogelijke condities, zodat er wat men zou kunnen noemen, een „zwarte markt" voor geld zal ontstaan. Nu is het maar de vraag of dit nadeel zal opwegen tegen het voordeel van het goedkope officiële regeringscrediet. Er zou maar één motief zijn, waarbij de kunstmatig lage rente voor regeringscredieten te verdedigen zou zijn en dat is wanneer zij met dit goedkope geld de voorziening met goederen zou financieren, die op het ogen blik veel gevraagd worden. Op verschillend terrein heerst tengevolge van de oorlogsvrees een kunstmatige schaarste, die te beschou wen is als een vertrouwenscrisis. Wij schre ven reeds eerder, dat daartegen alleen met succes kan worden opgetreden door voor een ruime bevoorrading te zorgen. Blijkt een ar tikel niet uitverkocht ïe raken, dan heeft dit een groot psychologisch effect op de grote massa en vertrouwt zij erop, dat het met de schaarste wel los zal lopen. Het is de taak van de regering en trouwens ook haar eigen voordeel ervoor te zorgen, dat dit vertrouwen terugkeert. Maar beperkt zij zich tot het fi nancieren van haar eigen machinerie zonder te zorgen voor een ruime voorziening met ge bruiksgoederen, dan vrezen wij, dat zij, met lapmiddelen beginnende, straks tot veel ver der ingrijpen gedwongen zal worden. AAMBEI ENZALF voorzien van de naam M IJ N HAR PT helpl- ollijd KERST-ORATORIUM. Door het Ev. Zangkoor „De Roepstem", alhier, zal op Donderdag, 14 December, in het kerkgebouw Julianalaan 19, onder leiding van de heer G. den Broeder, het Kerst-Oratorium van Jos Vranken wor den uitgevoerd. THE JOLSON STORY. Donderdag a.s. wordt in het City Theater de levensgeschiedenis van de kort geleden gestorven zanger Al Jolson vertoond. Het verhaal berust vrijwel geheel op au thentieke gegevens en wij zien de nauwe lijks twaalf jaar oude Asa Yoelson van huis weglopen om zijn strijd naar succes te beginnen. Na een harde en moeilijke tijd bij het gewone variété, krijgt hij zijn kans in de Broadway-revue en hier oogst hij een langdurig en sensationeel succes met „Mammy", een van de nu nog zo bekende Jolson-liedjes, waarvan wij er in deze film vele te horen krijgen o.a. de niet minder bekende song „Sonny Boy". De komst van de sprekende film brengt voor hem de uitnodiging om naar Holly wood te komen en het is Jolson, die ze ker de eerste grote ster van de geluids film genoemd mag worden. Als hij, na met de operette-ster Julie Benson in het huwelijk te zijn getreden, zich op haar verlangen uit de artisten-wereld terug trekt, kan hij de ware rust niet vinden. Julie realiseert zich na enige tijd, dat het artisten-leven zijn enige roeping is. Zij gaat van hem weg en laat de man, die zij lief heeft het leven, dat hij 't meest be geert. Dit is in korte trekken de veelbewogen loopbaan van een man, die nog lang in onze herinnering zal blijven en velen zul len de gelegenheid benutten om deze grootse carrière te gaan zien enhoren. DOOR DE GLADHEID? Een onbekend gebleven automobilist zag kans op Nieuwerhoek een 4-tal paaltjes omver te rijden, die, met kettingen ver bonden, de afsluiting vormen tussen rij wielpad en rijweg. KAMPIOENSCHAPPEN 1950 POSTDUIVENVERENIGING „DE VRIENDSCHAP". Oude duiven: Vitesse. Ie Hokkampioen W. N. Nieuwenhuis. 2e R. Koster. 3e J. Rijn- ders. Ie Duifkampioen W. N. Nieuwenhuis. 2e W. N. Nieuwenhuis. 3e W. N. Nieuwen huis. Mid-fond. Ie Hokkampioen W. N. Nieu wenhuis. 2e R. Koster. 3e C. Dijkman. Ie Duifkampioen W. N. Nieuwenhuis. 2e R. Koster. 3e R. Koster. Fond. Ie Hokkampioen C. Dijkman. 2e W. N. Nieuwenhuis. 3e E. van Daatselaar. Ie Duifkampioen W. N. Nieuwenhuis. 2e C. Dijkman. 3e R. Bokma. Jonge duiven: le Hokkampioen W. N. Nieuwenhuis. 2e Th. de Muynck. 3e J. Rijnders. le Duifkampioen W. N. Nieuwenhuis. 2e W. N. Nieuwenhuis. 3e W. N. Nieuwen huis. Navluchten: Oude en jonge duiven: le Hokkampioen W. N. Nieuwenhuis. 2e A. Blankenstein. 3e R. Bokma. le Duifkampioen A. Blankenstein. 2e W. N. Nieuwenhuis. 3e W. N. Nieuwenhuis. Generaal kampioen: 1. W. Nieuwenhuis. 2. C. Dijkman. 3. J. Rijnders. DAMCLUB „DE VARIANT". Zoals verwacht'werd is de wedstrijd „De Variant 1"„Veluwezoom 2" in een 11-9 overwinning voor de Soester club geëin digd. Zowel Damen als Van Es stelden hun partij remise. Door deze overwinning gaan de Variant en A. C. D. uit Amers foort met een gelijk aantal punten aan de kop. Beide clubs moeten nog een match spelen en mochten beiden gewonnen wor den, dan zal een beslissingskamp noodza kelijk zijn. De uitslagen van de onderlinge competi tie zijn: Coletv. d. Pol 2—0 DamenVeerman 11 Waal—Kraaij 1—1 SjollemaWallenburg 20 ST. NICOLAAS BIJ DE SOESTER TURNCLUB. St. Nicolaas bleek Zaterdag nog in Soest te zijn. Toen de kleuters van de Soester Turnclub voor de wekelijkse gymnastiek les bijeen waren, stapten daar plotseling St. Nicolaas en Zwarte Piet de zaal in, om te voldoen aan een traditie. Was de komst van de Sint een verrassing voor de kleine gymnasten, de Sint werd op Zijn beurt verrast, toen er, onder lei ding van de heer B. v. d. Werf, oefeningen werden uitgevoerd op St. Nicolaas melo dieën, op de piano begeleid door de heer H. Kraal. Een van de hoogtepunten van dit bezoek was wel, toen ook Zwarte Piet enige toeren aan het wandrek ten beste gaf. Met een zak vol versnaperingen gingen de peuters huiswaarts. EEN SOESTER KOE GEEFT 12 LITER MELK DAAGS. De Fok- en Controlevereniging „Soest" belegde in „De Gouden Ploeg", in combi natie met de vereniging voor Kunstmati ge Insiminatie, een vergadering onder lêi- ding van de heer P. Seegers. Naar aanleiding van het jaarverslag van de Fok- en Controle-vereniging wees de controleur, de heer J. Maatman, op enkele hieruit te trekken conclusies. Men is in Soest op de goede weg en de melkgift per kilo en het vetgehalte is stijgende. De ge middelde melkopbrengst van de koeien der vereniging was in 1949 3735 kilo melk met 3.48 procent vetgehalte, in 309 dagen. De hoogste opbrengst was behaald door veehouder L. C. Kok, terwijl H. Butze- laar het beste 3-jarige en G. Logtenstein het beste 2-jarige dier bleek te hebben. De stieren van de leden werden goedge keurd door de Prov. Bond, terwijl een le en een 2e prijs werd behaald op de voor- jaars-stierenkeuring. De heer S. Swierstra, veeteelt-consulent voor de Prov. Utrecht, hield hierop een referaat omtrent het verband tussen K.I. en Controle-vereniging. Ziekte en besmet ting zijn aan banden gelegd, zo niet uit gesloten, terwijl men thans de hoogste ei sen kan stellen aan het exterieur en de productie. Het lidmaatschap van een con trole-vereniging is hierbij gewenst, omdat men zich dan op de hoogte kan stellen omtrent de kwaliteiten van het voorge slacht. Al was het verenigings-gemiddel- de van de melkgift practisch gelijk aan 't provinciaal gemiddelde, deze melkgift kan uiteraard nog hoger worden, doch hierbij wees spr. op de noodzaak van K.I. welke binnen twee jaar een verplichting maakt om lid te worden van een erkende fokvereniging, ter bestrijding van ziekte en verbetering van productie. VOETBAL. Zowel de wedstrijden van S.E.C. als van B.D.C. werden afgelast wegens de toe stand van de terreinen. KERKCONCERT. Maarten Kooy, de jeugdige organist van de Oude Kerk, gaf in deze kerk weer een concert, in samenwerking met de sopra nen Tineke van Raalte en Janny Kem pen. Het programma deed ons kennis maken met het helaas weinig gezongen „Geistli- ches Konzert" van H. Schütz en een van Hermann Schein, welke door beide sopra nen steilvol werden vertolkt. De vocale nummers werden afgewisseld door een aantal Magnificat-fuga's van Pachabel, welke uitstekend tot hun recht kwamen. Een partita van de moderne Duitse com ponist Günther Rafaël naar het gezang „Ach Gott vom Himmel sieh darein" vormde het laatste nummer, waarbij de prachtige koraal-variaties met bezieling en technische vaardigheid werden voor gedragen. VERGADERING K.A.B. Vrijdag 15 December a.s. houdt de afde ling van de Katholieke Arbeiders Bewe ging een ledenvergadering, waarop Joh. Zwanikken uit Hilversum, voorzitter van de Diocesane Bond, spreken zal over het onderwerp: „Gemeenschapsbouw". FEESTAVOND VOOR HET LUCHTMACHT PERSONEEL. Op Donderdag 7 December j.1. vond in 't gebouw van de Geneeskundige Dienst van de Luchtmacht op de Kampweg een groots opgezette feestavond plaats voor al het Luchtmachtpersoneel uit de omge ving van Soester berg met hun introducé's. In de pas gerestaureerde zaal, welke aan ruim 900 personen plaats biedt, werd een uniek programma vertoond. Gebracht werd een Amerikaanse show, waaraan medewerkten: The Ramblers o.l.v. Theo Uden Masman, Willy Vervoort, Tonny Boucher, The Corita's, Lizzy Valesco, The Osteny's, The Gesona's en aan de vleugel Peter Kellenbach. Na deze show vond er een komisch optre den van St. Nicolaas plaats. De feestavond werd besloten met een bal met medewerking van 't dansorkest „The Moonlight Players". ONDERSCHEIDING. In verband met het feit, dat de heer J. A. Smienk, besteller bij de P.T.T., Zaterdag 9 December 25 jaar aan dit staatsbedrijf verbonden was, werd hem de „zilveren ster" voor 25-jarige trouwe dienst uitge reikt. BEROEPBAAR. Cand. J. Dol, hulpprediker van de Ned. Herv. Kerk te Soesterberg, heeft zich be roepbaar gesteld als predikant in de Ned. Herv. Kerk. JEEP SCHOOT ONDER VRACHTAUTO. Op de Amersfoortsestraat reden een mili taire vrachtauto en 'n jeep met aanhang wagen achter elkaar, toen de militaire auto snelheid verminderde om een zijweg in te gaan. De bestuurder van de jeep remde eveneens, doch zijn wagen begon te slippen en schoot onder de vrachtauto. De jeep werd zwaar beschadigd, doch de bestuurder bleef ongedeerd. AUTOBOTSING. Een op de Amersfoortsestr. rijdende mi litaire auto wilde linksaf het terrein van de Du Moulinkazerne inslaan. Een juist passerende personenauto werd daarbij echter in zijn weg gestuit. De rechter zijkant van de personenauto liep daarbij schade op. KALIZOUTEN ONTDEKT IN ENGELAND Bij olieboringen in het Engelse graafschap Yorkshire is bij het plaatsje Whitby kali aan geboord. Tussen 1200 en 1500 meter diepte haalde men zoutmonsters boven met een hoog kaligehalte. Voorbereidingen voor de exploitatie van deze waardevolle vondst wor den thans getroffen. Voor Engeland is het vinden van kali van des te meer betekenis, omdat het land zijn behoefte geheel uit in voer moet dekken, evenals Nederland. De En gelse invoer beliep ten behoeve van de land bouw in de laatste twaalf maanden een waar de van ruim 50 millioen gulden. Daarvan komt een aanzienlijk deel uit Israël (Dode Zee) en de rest uit Spanje, Frankrijk en Duitsland. Wanneer zal men in Nederland kali vinden? TORQUAY, ZE DRONKEN EEN GLAS In het Engelse plaatsje Torquay is sinds 28 September weer eens een internationale con ferentie aan de gang over de invoerrechten. Dat is nu al de zesde sinds 1946 en veel zoden zijn er nog niet aan de dijk gezet. Bij deze conferenties wordt niet in een grote algemene vergadering gewerkt, maar onderhandelen telkens twee landen over de onderlinge mo gelijkheid van verlaging van invoerrechten. Het gaat er dus zo ongeveer toe als bij een schaaktournooi of een bridge-drive. Nu zijn er landen, die lage invoerrechten hebben, zo als België en Nederland en die dus eigenlijk niets meer aan te bieden hebben. Daarom is de spelregel ingevoerd, dat het bezitten van een laag tarief reeds wordt beschouwd als een concessie aan landen met een hoog tarief. Theoretisch is dat heel aardig, maar in de praktijk blijkt het toch, dat landen als het onze op die manier weinig resultaten kunnen boeken. Ook tussen de andere deelnemer bo tert het niet erg, maar intussen nadert de fatale datum van 1 Januari 1951, waarop de meeste toezeggingen tot verlaging van invoer rechten, die er de laatste jaren zijn gedaan, automatisch aflopen als ze door geen alge mene regeling worden vervangen. Men is dus in tijdnood en daarom schijnt men zich thans als enig bereikbaar doel nog te stellen, dat de termijn tenminste met drie jaren wordt verlengd. En zelfs dat stuit nog op moeilijk heden. Met andere woorden, als het goed gaat in Torquay, gebeurt erniets! EEN PROEF, DIE DE WERELD VERANDERDE Het is dit jaar 150 jaar geleden, dat de elec- tro-techniek begon, doordat Alessandro Volta in het Italiaanse stadje Como een instrument bouwde, dat een krachtige electrische stroom opleverde. Volta werkte daarbij voort op een ontdekking die Galvani in 1791 had gedaan, nadat hij bij toeval had opgemerkt, dat de poot van een dode kikvors samentrok als in de nabijheid een vonk van een elee triseer- machine oversprong. Volta vond, dat een electrische stroom kon ontstaan tussen ver schillende metalen en op deze gedachte bouw de hij, wat later genoemd werd de Zuil van Volta. Deze zuil bestond uit een opeenstape ling van ronde plaatjes, afwisselend van koper en zink, die alle onderling gescheiden waren door een lapje stof, dat gedrenkt was in ver dund zwavelzuur. Toen Volta de uiteinden van deze zuil met een draad aan elkander verbond, constateerde hij, dat door die draad een electrische stroom liep. Daarmee was het principe gevonden, waarop in later jaren alle batterijen en accumulatoren gebouwd zijn en waaruit ook de vinding van de electro-mag- neet door Ampère voortkwam. Men kan dus zeggen, dat met de zuil van Volta de electro- techniek begon en daarmee een nieuw tijd perk in de geschiedenis van de mensheid. De oorlog in Korea is een waar buiten kansje voor Japan, omdat dit land het dichtst bij het gevechtsterrein ligt en daardoor het best in staat allerlei oor logsbehoeften te leveren. De Japanse fabrieken kregen dan ook sinds het uit breken van de Koreaanse oorlog nieuwe orders voor locomotieven, goederen wagons, plaatijzer, rails, materiaal voor bruggenbouw, vrachtauto's, transfor matoren, electrische kabels, textiel, enz. enz. De katoennijverheid heeft grote credieten gevraagd voor de aanschaf fing van 250.000 nieuwe spindels en verlangt voorts meer electrische stroom. De staalnijverheid bouwt nieuwe ovens en zo wordt de gehele industriële acti viteit van Japan opnieuw onder hoog spanning gebracht. Ook de invoer neemt snel toe. Want zonder grondstoffen en voedsel kan deze industriële uitbreiding niet tot stand komen. Reeds zijn voor tientallen millioenen dollars waarde ge kocht aan ertsen, steenkool, zout, fos faten, alummium grondstof, materiaal voor kunstzijde, rijst, graan en suiker. Het is natuurlijk best mogelijk, dat deze opleving slechts van tijdelijke aard zal zijn, maar als Korea weer tot bedaren mocht komen zonder dat elders nieuwe oorlogsspanningen optreden, dan zal Japan opnieuw beschikken over een vergroot en gemoderniseerd apparaat, waarmee de Japanners zonder enige twijfel zullen proberen hun verloren po sitie op de wereldmarkt te veroveren. Wij zien het dan ook zo, dat Korea een voudig de springplank wordt, waardoor Japan opnieuw een belangrijke factor in de wereldhandel zal worden. EEN VISSERIJ-BANK GEVRAAGD Het Nederlandse visserijbedrijf is niet bepaald modern uitgerust. Van onze 61 trawlers zijn er 45 meer dan 20 jaar oud. Van de 235 log gers zijn er 218 en van de 406 kotters en bot ters 177 boven die leeftijdsgrens. Ni>moet een vissersvaartuig in 20 jaar zijn afgeschreven en dus op die leeftijd eigenlijk vervangen worden door een nieuw. Niettemin blijven onze reders doorvaren met veel te veel oude en verouderde schepen, die de ontwikkeling van de techniek niet hebben gevolgd en daar door te duur in de exploitatie zijn. Nu stelt de heer A. G. Hildebrandt van het Bedrijf schap voor Visserij in Economisch Statisti sche Berichten voor, een speciale visserij bank te stichten, zoals men die kent in Denemar ken en Noorwegen. Een dergelijke bank zou crediet op lange termijn moeten verstrekken voor het aanschaffen of verbeteren van vis sersvaartuigen, motoren, enz. Reeds eerder heeft de heer Hildebrandt een rapport uitge bracht, waarin wordt aangedrongen op een totale koerswijziging in het Nederlandse vis serijbedrijf. Er zal meer en goedkoper vis gevangen moeten worden, waartoe men met meer en grotere schepen verder van huis moet kunnen vangen en de vangst onderweg moet kunnen verwerken. Er zouden fabrieks- schepen moeten worden uitgerust, die in de Noordelijke Oceaan kunnen werken met een aantal vangschepen rondom zich heen. Op zo'n fabrieksschip moet de vis dan worden schoongemaakt en bevroren, terwijl afvoer- schepen de producten naar Europa zouden moeten brengen. In ieder geval zou het nodig zijn ons vissersbedrijf krachtig te moderni seren, anders zal het de concurrentie tegen de andere Europese visserslanden nooit kun nen volhouden.

Soester Courant | 1950 | | pagina 3