FEESTGEBAK Brandpunten der Internationale Politiek. Banketbakkerij Kruiswijk Banketbakkerij Kruiswijk Banketbakkerij Kruiswijk voor Uw Kerstdiner. SOEST. Voor Uw Voor Kersttaarten, Kransen en Kerstbrood IN DE HOEK. VOOR Croquetten, Pasteitjes, Saucijzenbroodjes, Salades en Hors d'Oeuvre naar CAFÉ - RESTAURANT DINSDAG 19 DECEMBER 1950. 26e JAARGANG No. 95. SOESTER 0OURANT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Duitsers weer soldaat. Steeds ho gere bedragen voor oorlogsvoorberei ding. Verlangen naar vrede. De blik naar t Oosten. Chinezen stel len eisen. Gaan de Grote Vier pra ten? Neem het de Fransen eens kwalijk, dat zij niet wild-enthousiast waren, als er over de herbewapening van Duitsland werd gesproken. Die hebben al haast zo'n hon derd jaar lang alleen maar narigheid van bewapende Duitsers ondervonden. Die zien de zaken politiek nog een tikkeltje anders dan. de Amerikanen. Maar ja, de heren uit de V.S. zien in, dat zij de Duitsers bij het grote Atlantische verde digingsplan niet kunnen missen en om nu enigszins aan de bezwaren van Frankrijk tegemoet te komen, zullen de Duitsers als brigades elk van zo'n 5000 man in het Atlantische leger worden opgenomen. Daar heeft Frankrijk, na veel geharrewar, z'n toestemming voor gegeven. Nu het 12-tal Atlantische Ministers van buitenlandse zaken het bewapenings plan gisteren hebben goedgekeurd, zal het de West-Duitse regering te Bonn worden voorgelegden dan mogen ook de Duitsers weer in het grote soldatenspel hun voorlopig nog bescheiden partij mee spelen. Dan zullen de heren weer mogen helpen met het maken van z.g. semi-mili- taire goederen als radio's en vrachtauto's en dan is natuurlijk de tijd ook niet ver meer, dat het Ruhrgebied als de grote wa pensmidse van Europa wordt ingescha keld. God Mars regeert weer. Wat er achter het ijzeren gordijn ten aan zien der bewapening gebeurt, wordt niet bekend, maar het lijkt mij toe, dat ze in Amerika wel iets zullen weten. In de tijd van Hrie jaar is het bedrag, be stemd voor militaire hulp aan de geal lieerden door Amerika en Noord-Atlanti sche landen gestegen tot tien en een half milliard dollar. Oorlogsvoorbereiding ver slindt schatten en met een variant op Heyermans ,,de vis wordt duur betaald" kan men gevoegelijk zeggen, ook de vrede wordt duur betaald. Tussen al het sabelgekletter doet het goed de oproep van Paus Pius XII te lezen, die wenste, dat de gehele wereld voor de vre de zou bidden, „opdat de verschrikkelijke dreiging van een oorlog wordt afgewend. Het mensdom wil geen oorlog, haat of on enigheid; het verlangt intens naar vrede". Wij willen gaarne aannemen, dat dit zo wel voor Oost als voor West geldt. Eigenaardig is, dat het Westen nog de ogen gericht houdt op de bemiddelings pogingen, die van het Verre Oosten uit nog gaande zijn. India, het land van de idealist Gandhi, maar ook van de verstandige Pandit Neh- roe, doet al het mogelijke om een wereld ramp, die een algemene strijd tussen Oost en West zou betekenen, te voorkomen. Onder aanvoering van India deden 13 Aziatische landen immers een beroep op Peking om de 38ste breedtegraad op Ko rea niet te overschrijden. Voorts zou men het vuren onmiddellijk dienen te staken. Dat laatste is het voornaamste. Er is al bloed genoeg gevloeid. Het spreekt vanzelf, dat degenen, die op Korea winnen, hiernaar hun eisen zullen stellen en dat Peking behalve een rege ling voor Formosa ook z'n erkenning in de Verenigde Naties zal vragen, ligt voor de hand. Daarom is het jammer, dat Att- lee ondanks de eensgezindheid, waarvan bij zijn onderhoud met Truman bleek, niet heeft kunnen bereiken, dat Amerika en Engeland het over die toelating eens worden. Men kan altijd nog beter met pratende dan met vechtende Chinezen te doen heb ben'. Dit geldt ook voor de Russen. Daarom „doet het deugd", zoals de Vlaming zegt, dat de Grote Drie zich bereid hebben ver klaard, deel te nemen aan een conferen tie van de vier grote mogendheden om te trachten, de twistpunten tussen Oost en West uit de weg te ruimen. Als de agen da voor deze samenkomst langs diploma tieke weg zou worden saamgesteld, zou ons veel geharrewar in het openbaar wor den bespaard. Als Rusland dan eens niet star op zijn standpunt bleef staan, dat Duitsland eerst één geheel en dan natuurlijk een communistisch geheel moet worden (een der eisen van Praag), dan bestaat er een kansje, dat de grote heren elkaar nog eens ontmoeten. Laten we hopen, dat het laatste spoedig het geval zal zijn. Een grote menigte wachtte in Bergen op Zoom op de terugkeer van Berta Hertogh en haar ouders. Onder luid gejuich verscheen Bertha even daarna voor het raam met haar broertje en zusjes. OPENING NUTS-BIBLIOTHEEK. Vrijdag werd de nieuwe leesbibliotheek van het Nut, gevestigd Van Weedestraat 29A, geopend. De voorzitter, de heer J. Andriessen, deel de in zijn openingswoord mede, dat afge zien was van een officiële opening met uitnodiging van autoriteiten en vooraan staande personen, ten le als gevolg der beperkte plaatsruimte in de bibliotheek kamer en ten 2e om het vele geld, dat zulk een opening, welke elders plaats zou moeten vinden, zou kosten. Hij dankte de commissie, die het vele en gewichtige voorbereidende werk had ge daan en heette de dames, die zich voor geregelde hulpverlening hadden opgege ven, welkom. De kleine bibliotheek-ruimte ziet er een voudig, maar netjes en ordelijk uit en het geheel geeft een frisse, prettige aanblik. In twee wandkasten zijn de boeken ge rangschikt. Eén kast bevat boeken van de reizende bibliotheek, welke ieder jaar ge heel worden vernieuwd. Voorlopig is 'n bescheiden begin gemaakt met ruim 400 boeken, waarvan de mees ten nieuw en verscheidenen zelfs tot de allernieuwste behoren. Niet alleen romans (het merendeel), maar ook wetenschappe lijke werken, en die betreffende techniek, natuur enz. zijn voorhanden, terwijl er 'n keur is van jeugd- en kinderboeken. naar Telefoon 2532. RECTIFICATIE. In ons laatste nummer stond vermeld, dat de herdenking van het 50-jarig huwelijk van de heer en mevrouw Geijtenbeek, wo nende Belvedéreweg 10, zou plaats heb ben op 18 December. Deze datum is niet juist. De viering heeft plaats op 28 Dec. a.s. UITSLAG LOTERIJ. De prijzen van de loterij, welke werd ge houden door de damclub ,,De Variant", ten bate van de aankoop van materiaal, zijn als volgt gevallen: .501 boekentafel, 468 theeservies, 447 dambord met stenen, 749 schilderstuk, 92 konijn, 724 barome ter, 1124 waterkruik, 1055 boek, 336 boek, 833 konijn. 549 lepeltje, 695 boek, 777 12 bowlprikkers, 1098 boek, 550 boekenrek, 656 roodtrommel, 652 scheerapparaat, 493 boek, 328 boek, 178 boek, 485 boek. GLADHEID GAF AANRIJDINGEN. Vrijdag veroorzaakte de gladheid een drietal aanrijdingen. Op de Birktstraat reed een vrachtauto, komende uit de rich ting Amersfoort, waarvan de bestuurder linksaf de Gallenkamppelsweg wilde in slaan, doch om aan een tegemoetkomende auto voorrang te verlenen, moest hij ech ter stoppen. Een grote trailer met opleg ger remde eveneens voor de stoppende auto, doch door de gladheid gleed deze door en botste op de eerste auto. Op de vrachtauto bevond zich een lading glas, welke vernield werd, terwijl van de trai ler het linker portier op de weg vloog. Een automobilist, die, uit de richting Amsterdam komende, op de Birktstraat reed, claxonneerde voor een dame, welke voor hem op de rijweg liep. De dame hoorde de claxon-signalen wel, doch meende, dat deze niet voor haar bestemd waren en bleef lopen waar zij liep. De automobilist moest remmen en gleed te gen een rechts van de weg staande boom, waarbij de auto natuurlijk werd bescha digd. Bij het Handelshuis had op hetzelfde tijdstip een aanrijding plaats. Een auto, welke op de Soesterbergsestraat reed, vloog op een anfo, welke vanuit de Gallenkamppelsweg de Soesterbergsestr. opreed. De bestuurder van de eerste auto werd uit zijn auto geslingerd, doch be kwam geen letsel. Beide auto's werden ernstig beschadigd. OPVOERING KERSTSPEL ..DE STER VAN BETLEHEM". Donderdagavond a.s. zal in de Oude Kerk door een groep jongeren het Kerstspel „De Ster van Betlehem" van M. Nijhoff worden opgevoerd. Vorig jaar was de be langstelling zo groot, dat het kerkgebouw te klein was om alle aanwezigen te be vatten. Ook dit jaar zal de toeloop onge twijfeld weer groot zijn. S.E.C.-JEUGD VIERT FEEST. De jeugdige S.E.C.-mannen vieren Woens dagavond feest in Eemland, waar Piet Ekel, Cor Galis en andere artisten de zaak zullen vermaken. KERST-ORATORIUM. Het evangelisatiekoor „De Roepstem", voerde, onder leiding van de heer G. den Broeder, in de Julianakerk, een Kerst oratorium uit, waaraan medewerkten de solisten Tonny Wegerif-v. d. Garde, so praan en Henk Kroes, bas. Het werd een uitvoering welke op een hoog peil stond door de uitnemende voor dracht van koor en solisten, terwijl de be geleiding van de pianist Leendert Huges en de organist Maarten Kooy boven alle lof was verheven. De aanwezigen kregen deze avond een maximum aan kunstgenot. □aar Telefoon 2532. GRONDEN WORDEN ONTEIGEND. Naar aanleiding van een voorstel van B. en W„ hetwelk in de jongste vergadering van de gemeenteraad werd goedgekeurd, menen wij onze lezers op het volgende te moeten wijzen. In verband met de volkshuisvesting is het nodig, dat de gemeente meerdere gro tere en kleinere stukken grond in eigen dom verkrijgt, Het gemeentebestuur krijgt daarbij met mede- en tegenwerking Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. POSTGIRO 126156 Ondanks de verzoeken in de bladen, bios copen en voor de radio heerst er onder 't publiek niet een geest, welke gericht is op het voor de volle 100 procent mede werken aan zuinig zijn met electrische stroom tijdens de piekuren. Alleen de winkeliers moeten wij nageven, dat zij zich keurig houden aan de stroom- beperking tijdens de voorgeschreven uren, maar ik heb zo het idee, dat dit voor een groot deel te danken is aan het feit, dat etalages nogal vlug in het oog lopen. Wat er overigens in dit verband in deze koude dagen bij de burgerij in het alge meen gebeurt, laat zich makkelijk raden. Trouwens, laat ik eerlijk zijn, wanneer ik 's morgens uit m'n bed rol, denk ik ook niet in de eerste plaats aan de piekuren en vraag ik mij alleen af hoe ik het een klein beetje warmer krijg. De stekker is dan vlug in het stopcontact gestoken. Op hetzelfde moment vind ik mezelf wel een vreselijke a-sociale vent, maar m'n verkleumde geweten is, zo vroeg in de ochtend, gemakkelijk in slaap te sussen met een beetje warmte. Met verschillende mensen had ik het over die piekuren en ofschoon de meesten het nut er wel van inzien, heerst er toch ook wel heel wat twijfel, want, zo zeggen zij, wanneer het waar is, dat de zaak op de een of andere manier in de soep draait als we ons geen beperking opleggen, waarom ging het geval dan niet in de puree toen het verbruiksverbod tijdens Sint Nicolaas een week lang niet gold en overal volop stroom werd verbruikt? Nu in de Kerstweek geldt het verbod wéér niet en ook op die dagen zal weer evenmin iets „uitvallen" of defect raken. Toen de regering in de loop der vorige week liet omroepen en publiceren, dat er „in sommige gemeenten" nog te veel stroom werd verbruikt, vroeg ik mij af, waarom zij die gemeenten niet noemt. Op deze wijze maakt de waarschuwing niet de minste indruk en het had er meer de schijn van, dat de bezuinigingscommis sie zich alleen maar eens wilde laten ho ren. Wanneer het inderdaad waar is, wat door velen wordt verondersteld, dat het een kwestie is van kolendeviezen, laat de re gering dat dan zeggen. We horen liever hoe de vork aan de steel zit, zélfs al zouden we te horen krijgen, dat we zuinig met stroom moeten zijn om de electrische treinstellen van de Nederl. Spoorwegen te kunnen laten rijden. H. OEKMAN. te maken en heeft de raad onzer gemeen te verzocht in beginsel goed te keuren, dat het gemeentebestuur de onwillige grondeigenaars, middels 'n onteigenings procedure, dwingt grond af te staan. De raad heeft in de laatste vergadering de onteigening van enkele percelen reeds goedgekeurd en het gemeentebestuur gaat thans tot voorbereiding over van een ont eigeningsprocedure tegen andere grondei genaren. Wij menen er op te moeten wijzen, dat in deze procedures de eigenaren zich door 'n advocaat moeten laten verdedigen en dat dit, zoals bekend, hoge kosten met zich brengt, zonder dat in deze zaken er enig resultaat voor de grondeigenaren kan. worden verwacht. DRONKEN ACHTER STUUR. Woensdagavond werd aan de politie ken nis gegeven, dat door de Birktstraat een auto reed in de richting Soestdijk, waar van de bestuurder blijkbaar veel aan ba- chus had geofferd, daar de wagen van links naar rechts over de hoofdweg slin gerde. Een agent van politie posteerde zich bij de spoorbomen te Soestdijk en spoedig zag 'hij bedoelde auto naderen. De agent gaf met rood licht een stopteken en de auto minderde vaart, doch toen de wagen de agent dicht genaderd was, werd plot seling weer gas gegeven. De agent moest schielijk op zij springen, om zich niet te laten overrijden. Door de politie werd on middellijk een achtervolging ingezet, doch zonder resultaat. Nummer en letter, be nevens de bestuurder, waren aan de poli tie bekend. Deze werd in zijn woonplaats, Zeist, door de politie aangehouden. Telefoon 2532. SOESTDIJK - TELEF. 2038 Gezellig, intieme sfeer en niet duur.

Soester Courant | 1950 | | pagina 1