Koude op komst. GEERVLIET PIANO'S ORGELS r Slechthorenden. PUKULI NUTTIG GESCHENK. SOESTERBERG. Geef daarom met Kerstmis een Stoifenhuis Ralph Polak W. VAN TOL NIEUWEWEG 103 TELEFOON 29 6 8 INKOOP VERKOOP STEMMEN REPARATIE VERBOUWEN V J J. LENSS EN, MAKELAAR V* Ook voor U wordt KERSTMIS weer een sfeervol feest met een hoortoestel van GEERVLIET. U kunt dan weer luisteren naar Klokgelui en Kerstliederen. ZADELSTRAAT 43 - UTRECHT BOERENLEENBANK. Het nieuwe bankgebouw van de Boeren leenbank nadert zijn voltooiing. De grote re service, die door deze niuwe aanwinst tot uitdrukking zal komen, zal, naar wij vernemen, nog worden uitgebreid. Het bestuur heeft besloten de rente-tarie ven over het jaar 1951 voor spaargelden in guhstige zin te herzien. De rente blijft gehandhaafd op 2V2 °/o voor leden en 21/4 °/o voor niet-leden tot een bedrag van 3500. De belangen van de kleine spaarders zijn op de eerste plaats hiermede gediend. Daarnaast is voor hen, die over grotere bedragen beschikken en deze toch liever niet op lange termijn willen vastzetten, een gunstige regeling getroffen. Men zie de advertentie in dit nummer. DE GRONINGERS BIJEEN. De Groningers uit onze gemeente en om geving waren in Eemland bijeen, om het 1-jarig bestaan te herdenken van de Gro ningse vereniging Martini" alhier. De voorzitter, de heer D. van Sloten, heet te de aanwezigen welkom, speciaal de af gevaardigden van andere Groningse ver enigingen en van de Friese vereniging. Hij zette het doel der vereniging uiteen, n.1. het contact tussen de vele Groningers alhier te bevorderen. Hierna werd het 2e couplet van het Wil helmus en het Groninger lied gezongen, waarna de heer C. Veenkamp het op te voeren toneelstuk „An de Kedde" toe lichtte. Op uitstekende wijze werd dit toneelspel gebracht door de toneelclub der Vereni ging en de goed bezette zaal heeft genoten van dit stuk in de Groningse taal. Aan het einde bracht de heer Van Sloten een woord van dank aan de dames en he ren uitvoerenden, alsmede aan de heren Veenkamp en Buurman. Allen moesten een grote Groninger koek in ontvangst nemen. Een gezellig samenzijn, onder leiding van ,,The Rhythme Riders, besloot deze eerste goed geslaagde avond van „Mar tini". BILJARTEN. Zonneheuvel verloor van Oranjeboom met 60, na spannende strijd. De uitslag was: Boudewijn (150) verloor van Gerritsen (130). Ran (230) verloor van Schouten (170). Hopstaken (150) verloor van Ham- mink (170). GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, op Woensdag en Zater dag, van 14 tot 16 uur. Etui met buskaartje, grijs-zwarte poes, zakmesje, grijze handschoen, zwarte da mes handschoen, geruite shawl, beige kinderwant, nylon kous, paar gele kinder wantjes, blauwe Noorse want, jonge her dershond, rechter glacé handschoen, bei ge pasje, paar herenschoenen, plastic ceintuur, sponzen motorkussen, blauwe herenwant, zakmesje Firestone, blauw kindermutsje, grijze herenhoed, jonge herdershond, zwarte vulpen. BONT BIJENALLERLEI. Onder dit motto kwam de bijenvereniging bijeen in café „Zonneheuvel". Nadat de voorzitter alle aanwezigen welkom had geheten, kreeg de heer Van Dijk uit Bilt- hoven het woord, die verschillende inte ressante bijzonderheden over de bijen teelt in Amerika vertelde, o.a. dat de ge middelde honingopbrengst per volk daar niet zoveel scheelt met die hier te lande maar dat er gebieden zijn, die fantasti sche oogsten geven. Vandaar, dat de V.S. een groot honingoverschot hebben, welke geëxporteerd wordt, o.a. ook naar Neder land, waar de meeste honing, die men in de winkels ziet, van buitenlandse her komst is, ondanks het feit, dat deze ach ter staat bij de Nederlandse honing, wat smaak en kwaliteit betréft. Verder deelde spr. nog een „aardig" ge val mede, hem enige tijd geleden overko men, toen hij in een hoge boom zat om een zwerm te scheppen. De zwerm vloog weer op en streek weer neer ophet hoofd van de imker. Onnodig te zeggen, dat het hem heel wat benauwde ogenblikken ge kost heeft voor hij met dit eigenaardige hoofddeksel op de begane grond was ge arriveerd. Vervolgens behandelden andere spre kers nog diverse onderwerpen, zoals het lokken van zwermen, moeilijkheden bij bepaalde soorten korven, verschillende bijenrassen en hun eigenschappen, de voor- en nadelen van import van vreem de koninginnen, koninginneteelt, terwijl ten slotte een oude imker vertelde hoe hij en enige collega's waren aangezien voor mensen, die vogels in kooien mishandel den en derhalve de politie op hun dak ge stuurd kregen, toen ze in een tuin in het centrum van Utrecht hun bijen behandel den, die daar waren neergezet om van de lindedracht te profiteren. Al met al een zeer genoeglijke avond, die door vele leden bezocht was, welk druk bezoek ook wel enigermate zijn oorzaak zal gevonden hebben in het feit, dat er in de pauze een gratis verloting werd ge houden met vele prijzen en als hoofdprijs een fraaie taart. R.K. OPENB. UITLEENBIBLIOTHEEK. NIEUWE AANWINSTEN. Romans, Boer, Catharina en de Maguo- lia's Bomans, Kopstukken. Bottome, Uit de wereld van het onbewuste. Christie, Bruisende drank, (detect.) Costain, Muntmeester des Konings. (hist.) Dekker, De wereld heeft geen wacht kamer. Galsworthy, De Forsyte sage. Gullvag, 't Begon in een midzomer nacht. Havank, Er klopt iets niet. (de tect.) Den Hertog, Vrouwen naar Ja- catra. (hist.) Robinson, De Kardinaal. Robbertz, Volk van Bazalt. Van der Schelde, Daar ligt een volk geknield. Smith, Er groeit een boom in Brooklyn. Walschap, Moeder. Wodehause, Uit de pekel, (humor). Wodehouse, Veu lens in galop, (humor). Meisjesromans (17 jr. en ouder): Van Ha- velte, Het ene talent. Van Havelte, De rozen van Hofwijck. Koen-Conrad, Hoe het na 1000 weken werd. Engelse romans: Bromfield, What became of Anna Boulton. Cheyney, They never say when. Greene, This gun for hire Studieboeken: Brugmans, Het keizerlijk feest. (Napoleon en Eugéne) Bruyns, Maria Goretti. Guerber, Mythen en sagen uit de Middeleeuwen. Schönhage, Groot-Brittanië. Daling inkomen door BELASTINGEN Verhoogt Uw inkomen door een lijfrente en verzekert U een vast inkomen. Advies van FISCALE DESKUNDIGE om Uw belangen te behartigen. Vredehofstraat 10 - Telefoon 2169 - Soestdijk DE MENS TUSSEN OORLOG EN VREDE. Het probleem oorlog en vrede, dreigt en beslist over het bestaan van ons leven, zeide dr. Garmt Stuiveling, die Vrijdag avond een interessante rede hield in Reli gie en Kunst, voor hen, die koude en sneeuw hadden getrotseerd. In deze uiter mate boeiende rede stapte de historicus Stuiveling door de eeuwen heen, eeuwen, waarin er altijd oorlog was en tussen de ze oorlogen vrede. Thans staat de mens heid na een periode van rust weer voor een mogelijke periode van geweldadig- heid, zonder dat er iets nieuws aan de or de is. Altijd immers zijn er bepaalde mensen geweest, die bepaalde verlangens door middel van oorlog verkregen. De primitieve volkeren vochten volgens de harde wet van „oog om oog en tand om tand", de later zwervende stammen bevochten elkaar om hun jachtterrein te vergroten of een jachtterrein in bezit te nemen. In dit opzicht is er niet veel veranderd, daar de oorlogen meestentijds economi sche en handelsbelangen tot inzet hadden. Hierbij komt nog, dat de leuze, waaronder de oorlog wordt gevoerd, niet overeen be hoeft te komen met de werkelijke bedoe ling, zoals ook de vele oorlogen, welke ge- voerd zijn om de dynastieke belangen van een vorstenmacht. De verdelgingsoorlo gen van de Mohammedanen tegen de Christenheid had het geloof tot inzet. De Kruistochten naar het H. Land en de Her vorming brachten weer een andere vorm van oorlog te weeg, hetgeen ook 't geval was met de Franse revolutie. Napoleon vocht om afzetgebied en winst, evenals de Nederlanders, Engelsen en Spanjaar den destijds in de Oost. Met het opschuiven van de leuzen en mo tieven der oorlogen werden ook de oor logsmiddelen anders. Door de uitvinding van het buskruit ontstonden nieuwe wa penen en hierdoor werden ook de bur gers in een oorlog betrokken, al was het TE KOOP vooroorl. pri ma leren jekker en broekspijpen. Adres te vernemen bur. S. C. Te huur gevr. door bej. echtp. z. k. 1 of 2 onge- meub. KAMERS met stookgelegenheid. D. Zui- dema, Den Blieklaan 77. KERSTBOMEN v.a. 50 ct. bij het van ouds be kende adres Kees v. Dijk. Burg. Grothestraat 27. Echtp. z. k. vraagt onge- meub. of gestoff. ZIT- en SLAAPKAMER met_ ge bruik van keuk. en bad kamer, liefst Soest-Zuid, Br. no. 89 bur. Soester C. toen altijd nog zo, dat de veldheren voor op gingen, hetgeen thans geheel anders is. Tot de tijd van Napoleon werd een oorlog gevoerd door vrijwilligers of gehuurde troepen, doch dit principe ging verloren toen Napoleon de conscriptie instelde. Eigenaardig is het, dat deze dienstplicht nooit meer is ingetrokken. Overal waar Napoleon zijn voet zette is de dienstplicht gekomen en gebleven. Zo had Engeland, waar de Franse veroveraar niet is ge weest, nog geen dienstplicht in 1940. De oorlog tussen gehuurde benden was voor bij, het werden oorlogen tussen volkeren, waarbij de burgers rustig achter het front konden blijven. Ook dit werd anders, door de lange afstandskanonnen, vliegtui gen en V-wapens. Coventry werd door de Duitsers volledig verwoest met als tegen zet de binnenstad van Hamburg. Hier treft men dus direct de burgerij, de eco nomie en het politieke leven. De militai ren beschermen de burgers niet meer en zij zijn een direct doel geworden vanuit de lucht. Thans staan twee wereldmachten tegen elkaar. Rusland, dat een vorm van „socia le weldadigheid" wil verbreiden en Ame rika, dat zich hiertegen verzet. Dit is een van de laatste fasen zo niet de laatste fase in de geschiedenis der oorlo gen. Wanneer Rusland oorlog wil, dan komt er oorlog; wanneer Amerika oorlog wil, dan komt er oorlog en wanneer ze dit beiden willen, dan komt er ook oor log. Slechts wanneer beide machten geen oorlog willen, komt er geen oorlog, waar uit te concluderen is, dat de kans op vre de of oorlog 1 op 4 is. De beschaving is een subtiel organisme en slechts een overmacht aan destructieve krachten kan de beschaving doen onder gaan. Cultuurtradities van tienduizenden werkers, die met voorzichtigheid bouw den aan een atmosfeer van vrije levens-1 uiting en waardering voor de tegenstan der, zouden worden vernietigd door een nieuwe oorlog? Wanneer wij kiezen tussen vrede of oor log, tussen dictatuur of democratie, tus sen beschaving of barbarij, dan kiezen wij het betere, maar gelijktijdig het moeilijk ste. Vergroot daarom de positieve elemen ten van onze samenleving: gerechtigheid en redelijkheid, want het lot van de indi viduele mens is het lot van de mensheid In zijn geheel. I Winterhanden T\T Tr*/NT" I NIEUWE KOERS OPGERICHT. Na een inleidend woord van de voorzit ter van de Partij van de Arbeid, afdeling Soest, de heer K. de Haan, is in „Zonne heuvel een afdeling Soest opgericht van de „Nieuwe Koers". Deze jongeren-orga nisatie van de P. v. d. A. houdt zich bezig met het houden van lezingen, gezellige avonden en week-ends, het deelnemen aan congressen, landdagen e.d. Een 15-tal jongeren traden als lid toe. Het voorlopig bestuur werd samengesteld uit; J. Gompert, voorzitter, Mej. A. Maat, Ringweg 2a, secretaresse en de heer Ch. Mulder, penningmeester. GESLAAGD. Voor het candidaats-examen Pharmacie slaagde onze plaatsgenoot C. B. J. van Haarlem. VIJF JAAR TONEELVERENIGING „SOESTDIJK". Zaterdagavond herdacht de Toneelvereni ging „Soestdijk" haar eerste lustrum in Eemland, waarvoor, de slechte weersom standigheden ten spijt, zeer grote belang stelling bestond. De voorzitter der vereniging, de heer H. Dieters, gaf na zijn welkomstwoord een overzicht van de afgelopen 5 jaren, waar na de voorzitter van „Ons Genoegen", de heer G. C. van Dijk, als eerste zijn geluk wensen aanbood. De regisseur van deze vereniging, de heer Jac. Kamerbeek, bood vervolgens een bloemstuk aan, waarna nog spraken de heren Max Engberink, na mens de R.K. Toneelvereniging „Hoger op" en de heer Ch. de Vries, namens de toneelgroep van Volksonderwijs. Ook de directie van Eemland bracht haar geluk wensen middels een passend geschenk. Onder regie van de heer J. Kronemeijer werd hierna opgevoerd „Wilde Vaart", een spel van rauw realisme rondom een haven. De toeschouwers hebben genoten van dit uitzonderlijke spel, dat goed en vlot werd vertolkt en waarmede regisseur en uit voerenden alle eer hebben ingelegd. KERSTMIDDAG VOOR DE N.V.E.V. Voor een geheel gevulde zaal in het Oran je-Hotel werd Maandagmiddag door de afdeling Eemland van de Ned. Vrouwen Electriciteits Vereniging een Kerstmiddag gehouden. De voorzitster, Mevr. Jans, opende deze bijeenkomst en haalde in gevoelvolle be woordingen 'n toepasselijke passage aan van Mien Labberton uit „Een lied van de Engelen uit den Hemel" en „Leven is niet nemen, doch geven". Na het „Stille Nacht" door Mevr. Meyer gespeeld, kreeg Mevr. Jansen-Klenke de volle aandacht voor haar vertolking van proza en poëzie van het Kerstverhaal van de Franse schrijver Sallens, gedichten van Martine Casteleijns, „De Herders" van Willem van Merode en „Kerstmis van Marie Koenen. „De Kerstboodschap" van Top Naeff was wel een der beste voordrachten van de ze begaafde en innemende persoonlijkheid. In het tweede gedeelte van de middag droeg Mevr. Jansen-Klenke een frag ment voor uit La Cachuca van Selma La- gerlöff, benevens uit werken van Anton Coolen, waarmede deze kunstvolle Kerst- middag eindigde. „DE VARIANT" KAMPIOEN. Door een 14-6 overwinning op het Amers- foortse A.D.V. II heeft de Soester Dam club „De Variant" ongeslagen het kam pioenschap 2e klasse behaald. De volgende maand zullen de promotie wedstrijden voor de le klasse worden ge speeld. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moeten enige be richten en verslagen tot het nummer van a.s. Vrijdag overstaan. UITREIKING GOUDEN MEDAILLE. Zaterdagvoormiddag werd bij het radio radar gebouw op de vliegbasis Soester- berg door Maj.-vlieger R. Hofstede, Com mandant van het Commando Magazijnen en Werkplaatsen van de Luchtmacht, de gouden medaille voor 36-jarige trouwe dienst uitgereikt aan Sergeant-vliegtuig maker le klasse J. van Fulpen, alhier. In verband hiermede stond een compag nie van de Luchtstrijdkrachten opgesteld onder commando van Lt. J. Brouwers. Bij de uitreiking voor het front der troep memoreerde Majoor Hofstede in zijn toe spraak tot de gedecoreerde, dat deze bij verschillende wapens had gediend om zich ten slotte in het wapen van de Luchtmacht vast te bijten. In het bijzon der werden de jongeren gewezen op de betekenis van de verleende onderschei ding. Daarna had in het radar-gebouw nog een intieme bijeenkomst plaats, waarin Ka pitein A. de Groot namens de officieren en onder-oficieren de gedecoreerde een polshorloge aanbood. BEDRIJFSONTEIGENING IN SOVJET-DUITSLAND In het door de Russen bestuurde gedeelte van Duitsland wordt het particuliere bedrijf sy stematisch onteigend. Daarbij legt de staat vooral de hand op de bedrijven, die een sleu telpositie innemen. Dat zijn de industrieën, die energie leveren, zoals electrische centra les, kolenmijnen, enz. en de bedrijven, die de grondstoffenvoorziening in handen hebben, zoals de ijzer- en staalindustrie, de chemische industrie, de electro-techniek, e.d. Zo is van de energievoorziening thans 99% in handen van de staat, van de mijnen 98%, van de me taalbewerking 97%, van de electro-techniek 87% en van de chemische industrie 84%, van de machinefabrieken 78%, van de in- strumentenindustrie 75%, van de textielfa brieken 65%. De percentages worden belang rijk lager bij de verwerkende industrie. Daar door is van de bedrijven, die papier of cel- stof verwerken „maar" 53% in handen van de staat, van de levensmiddelenindustrieën 49% en van de lichte industrie 48%. Al deze verwerkende industrieën zijn echter voor hun grondstoffenvoorziening afhankelijk van de genationaliseerde sleutelindustrieën, waardoor de staat langs een omweg het gehele bedrijfs leven beheerst. Niettemin handhaaft het par ticuliere bedrijf zich nog in talloze kleine ondernemingen, terwijl ook de confectie-indu- strie in hoofdzaak privé-bedrijf is gebleven. Hoelang deze vrijheid nog zal duren is niet te zeggen, omdat de communistische staat telkens een nieuwe sector onder zijn recht streekse controle brengt. Geef een lap wollen japonstof, vanaf f 6.90 per meter, 140 cm. breed. Wollen mantelstof vanaf f 15.50 per meter. Pantalonstof in kamgaren, gabardine en tweed vanaf f 8.50 per meter. Nieuw Baarnstraat 16 Baarn Telefoon 2764 -..'ÏÏfiiTT.•'Ü'tijR»

Soester Courant | 1950 | | pagina 2