Herboren. De Balans* t Was een gekke wereld in 1950, Socst kreeg een zingende toren terug, IN DE HOEK. Burgeriifke stand. VRIJDAG 29 DECEMBER 1950. 26e JAARGANG No. 98. SOF STER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.50 - per post 1.75. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTIVTIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Kerstmis is alweer „verleden". En het spoed naar Oudejaar, Wat zal 't Nieuwe jaar weer brengen Vraagt men zorgvol aan elkaar? „Vijftig" was een jaar van spanning, Oorlogsdreiging angst en druk, Levensvreugde wordt ontnomen, Veeal door belastingdruk. 't Oude jaar bracht duizend zorgen, Eerstens voor de zakenman, Maar ook Moeders met gezinnen Weten daar heus alles van. 't Schijnt wel of de hele wereld Zwaar is uit haar evenwicht, Alles, wat onwrikbaar vast scheen, Is nu hopeloos ontwricht. Jammer, er is geen vertrouwen En geen liefde voor elkaar; Daarmee kunnen wij niet voortgaan, In het komend nieuwe jaar! 't Oude jaar staat te verscheiden, Vatten wij de ernst wel goed? Laten wij Nieuwjaar beginnen Met hernieuwde goede moed. Treedt het Nieuwe jaar naar binnen Met die ene grote wens: Veel geluk, veel heil en zegen, Als een nieuw. herboren mens! E. VAN EEDEN. zich offers op te leggen, niet alleen om I met de Koningskwestie zijn waarden te verdedigen tegenover de regering er het houder agressie van een modern despotendom, maar ook om de waarden te erkennen, die, al is het diep, onder dit despotendom schuil gaan. Misschien dat dit onwerkelijke winstpunt het materiële bankroet kan doen omslaan in een gelukkige toekomst. monstraties verbpod, in in Italië, toen de van politieke de- Finland, in West- Duitsland, in Canada. Engeland moest men zelfs zijn toevluch, nemen tot een scherp gesteld ultimatu om de stakende havenarbeiders weer aaj de gang te krij gen. Israël vierde met opgevektheid z'n twee- Binnenkomst van Hr. Ms. Torpedobootja- ger „Kortenaar" te Den Helder, pa een verblijf van twee en een half jaar in Indo nesië. Het hoort nu eenmaal zo, dat aan het eind van het jaar de balans wordt opgemaakt van zaak, familieleven en samenleving. Men boekt de winsten, men boekt de ver liezen en al naar de som van de optelling van de ene of de andere kolom, boekt men een voordelig of een nadelig saldo. Het saldo van de internationale politiek? Een geweldig deficit. Het jaar bracht een bankroet! Ondanks alle dierbare redevoeringen im mers, die zo omtrent het einde van het jaar worden losgelaten, staat de derde we reldoorlog voor de deur. Het is mogelijk, dot hij nog voorbij gaat, maar is het feit, dat hij zó dicht kon na deren al niet het bewijs voor het bankroet. De ontwikkeling van de wereld is altijd gepaard gegaan met oorlogen, zal men te genwerpen en als wij de balans opmaken over wat er niet in het laatste jaar, maar in de laatste eeuw aan winst en verlies is geboekt, dan mag men toch niet spreken van een deficit ondanks alle armoede en ellende, die de steeds vernielender wor dende oorlogen meebrachten. Toegegeven, maar de middelen tot vernie tiging van 't mensdom zijn zó toegenO' men, dat de kans op enig menselijk leven na een derde wereldoorlog niet groot meer is. De welvaart moge ondanks de oorlogen toch nog zijn toegenomen, in sterker ma te nam de mogelijkheid tot vernietigen toe. Ook wanneer die mogelijkheid niet wordt gebruikt, wijst dit op een bankroet van de instelling op vrede, van ongestoord samenleven, van de menselijke geest. De kolom aan de schuldenkant der mens heid is misschien korter dan de nevenzij de, maar de bedragen, die er achter staan zijn des te groter en wanneer straks be rekening wordt gepresenteerd, is er geen geldschieter meer, die het tekort kan aan zuiveren, zoals in de eerste en tweede wereldoorlog Amerika deed. Want als er iets is, dat „totaal" mag worden genoemd, dan zal dit de derde wereldoorlog zijn. Dat is dan de balans over honderd, in plaats van één jaar, een periode, waarin de Europese staten eerst de rest van de wereld aan zich onderwierpen, maar vechtende om buit, zichzelf dusdanig ver zwakten, dat ze in plaats van boven on der kwamen. De jaren 1914-1918 gaven het aanzien aan een opnieuw geboren Rusland en een Amerika, dat van schuldenaar schuldeiser werd. De jaren 1940-1945 gaven ons de herrijzenis van China te aanschouwen, de politieke vrijmaking van vroegere kolo niën en Zuid-Amerika werd practisch vrij van zijn schuldenlast aan Europa. Wat nog enigszins herinnert aan de ver houding Europa-Rest van de wereld van vóór 1914 is de positie in Afrika, welke echter ook alle tekenen vertoont van 'n op handen zijnde verandering. Wil men de balans nog korter hebben, niet over 100, niet over 50 maar over de laatste vijf jaar, dan zien we het zó, dat sinds 1945 een zich doen geldend Azië is opgekomen, een Azië, dat niet alleen de schiereilanden aan de Zuidkant, maar ook het schiereiland aan zijn westkant - ons Europa - aan zijn voeten wil zien. Houden we dit alles voor ogen, wat doet er dan een balans over het enkele jaar 1950 toe, over een jaar met alleen ver liesposten, zonder een enkele winstpost. Het is een balans over het jaar, dat de emmer zó vol maakte, dat er nog slechts een paar druppels nodig zijn om hem te doen overlopen. Toch is er een winstpunt, al kan dit niet onder het een of andere hoofd van reëele internationale politiek worden geboekt. Het is de bereidheid van de vrije mens, Het is geen benijdenswaardige taak, te moeten nagaan, wat het afgelopen jaar de wereld bracht. Wij zouden dit met enkele woorden kun nen zeggen: 1950 bracht oorlog in het Oosten en een vaak schier ondraaglijke spanning voor het westen. Hoewel de nieuwjaarspeeches van Attlee en Chur- chilt aan het hegin van 195b niet somber konden worden genoemd, verbeten wa- te goed ren ze wél, Churchill verwachtte, dat 1950 in de toe komst zou worden gezien als een keer punt in de geschiedenis, terwijl Attlee op wekte tot de energie, nodig om de werk loosheid en haar gevolgen te bestrijden. Minister Spender van Australië merkte bij de jaarwisseling op, dat het politieke zwaartepunt hoe langer hoe meer van de Atlantische naar de Indische Oceaan zou worden verlegd. Deze minister heeft wél een vooruitziende blik gehad. De erkenningen van Mao Tse Toeng's be wind in China volgden elkaar in het pas begonnen jaar in snel tempo op. Als eer ste koos Engeland „eieren voor zijn geld" Nochtans keerde z'n tegenstander, Tsjiang Kai Tsjek, terug als de president der Na tionalisten, hoewel deze terugkeer in het anti-Russische kamp niet algemeen met gejuich werd begroet. Truman was het niet onverschillig wie vanuit Formosa de strijd tegen de rode Chinezen zou voort zetten. De Veiligheidsraad had er ook zorg over. Hij verkeerde in een impasse door de wei gerachtige en weinig opportunistische houding, zowel van niet permanente leden als van het permanente lid Amerika. Het rode China was nog steeds de wrijfpaal en Rusland ten deze de zondebok. Rus land, men weet het, voelt er niet voor nog te werken in een lichaam, waarin het nau welijks nog bestaande nationale China een zetel heeft. België mocht er zich in „verheugen" op verschillende manieren te kunnen zorgen voor vette koppen in de Europese pers. 't Agentschap Belga liet de wereld begin Januari weten, dat koning Leopold, in een hotel aan de Zuidkust van Frankrijk, met een tiental politieke en regeringsleiders besprekingen voerde. Wij weten thans waartoe die besprekingen hebben geleid De koningskwestie werd meer en meer afgestompt tot 'n unfair gekrakeel, waar bij het privé-leven van Leopold III door beide partijen in de strijd werd betrok ken. In Boudewijn kreeg België ten slotte een nieuwe koning, doch men beleefde een nieuwe sensatie, toen de leider der com munisten in België, Julien Lahaut, door sluipmoord om het leven kwam. Ook de president van Venezuela stierf geen na tuurlijke dood. In Frankrijk overleed, 77 jaar oud, de be kende politicus Leon Blum, die, onder overweldigende belangstelling, op Mont- martre werd begraven. De Franse presi dent Auriol zei daarbij: „Niet alleen zijn vrienden, maar heel Frankrijk is hier aan wezig". De zeer bekwame Franse geleerde Joliot Curie werd door zijn regering van zijn functie als hoge commissaris der atoom energie ontheven, omdat hij openlijk had verklaard „geen kruimel van zijn weten, schap ter beschikking te zullen stellen voor een oorlog tegen Rusland". Stakingen hebben wij het afgelopen jaar bij tientallen gehad: in België in verband jarig bestaan. Dit land wenste wel zijn de fensie met behulp van Amerika te ver sterken, doch het weigerde Amerikanen toegang te verlenen tot zijn militaire ba ses, Ook al kies je iemand tot leveran cier, je behoeft hem daarom nog niet je volledige vertrouwen te schenken. Nee, dan in bezet Duitsland. Daar be stond meer vertrouwen tussen de bezetter en de bezette. Adenauer maakte van zijii hart geen „moordkuil" en had nogal een en ander te vertellen. De Duitsers moch ten weer gaan schermen, in afwachting ting van de gunsten, die hun aan het eind van het jaar zouden worden verleend! Alleen duelleren en bajonetschermen bleef vooM.pig nog verboden. Dat de b/Lspening van Europa steeds groter V'VF'er. aannsjr weten we maar al noemd, hadden altijd weer de komende oorlog tot onderwerp of tot achtergrond en alle belangrijke maatregelen die wer den aangekondigd, besproken of uitge voerd, stonden met de grote oorlogsdrei ging in verband. Toen ging het half September op Korea beter voor de Verenigde Naties. De Noordelijken werden terug geslagen tot China te hulp kwam en de oorlogs kansen daar wederom een keer namen. Het „Gele gevaar" voor Korea, voor Indo- China voor schier alle landen, die aan het grote hemelse rijk een grens hebben. Bij al dat oorlogsgeweld kwam de toe kenning van de vredesprijs als een ver rassing. Inderdaad, die prijs bestond ook nog! Hij werd zowaar toegekend aan dr. Bunche, de kleurling, die de opvolger was van Graaf Bernadotte, als bemiddelaar voor de UNO. in het Palestijnse conflict. Zo hebben wij in vogelvlucht op enkele der belangrijkste dingen, die de wereld in 1950 bezig hielden of in beroering brachten, kunnen wijzen. Ten aanzien van de buitenlandse politiek moet van 1950 helaas worden getuigd, dat er meer donkere dan lichtende punten waren en dat de wereld er niet op vooruit is gegaan. Het was een jaar met vele ge beurtenissen, maar ook met grote interna tionale spanningen Moge 1951 beter zijn dan zijn voorganger! Zwitserland maakte er zelfs geen geheim van, dat het jaarlijks 450 millioen francs voor defensie besteedde, hoewel de Minis ter van Oorlog verklaarde, dat zijn land zal voortgaan met een politiek van gewa pende neutraliteit. Er lag wel wat veel nadruk op dat „gewapende". Bewapenen en confereren, dat waren de leuzen van 1950. Over het plan Schuman is het hele jaar door gesproken. De com binering der Duitse en Franse zware in dustrie kwam het eerste ter sprake, toen in Mei j.1. de Grote Drie bijeen waren. Diezelfde maand ging Trygve Lie 'n bab beltje maken met Stalin. Lie erkende, dat de internationale situatie zeer ernstig was en hij voegde er aan toe: „Ik heb dit het jaar van de beslissing genoemd, zowel voor de V.N. als voor de vrede in de we reld". De Finse premier Kekkonen ging ook naar Moskou. Hij vertrok uit zijn 400-jari- ge feestende hoofdstad Helsinki om daar de ondertekening bij te wonen van het grootste handelsverdrag, wat ooit tussen zijn land en Rusland was gesloten. Het jaar was bijna voor de helft verstre ken, toen op Korea de strijd losbrak. Tal van andere internationale problemen wer den hierdoor naar het tweede plan ge schoven en wat nog geen drie jaar gele den, in rustige tijden, Trygve Lie deed praten als „een roepende in de woestijn", kon thans, ten gevolge van de bekende moeilijkheden, spontaan ontstaan: de Ver enigde Naties kregen haar internationale strijdmacht onder het eenhoofdig bevel van Mac Arthur, zo goed als het Atlanti sche leger later in het jaar in Eisenhower zijn opperbevelhebber kreeg. Korea. De laatste maanden van het jaar draaide alles om Korea. Al kwamen en gingen er regeringen, al laakte de Zweed se minister-president in scherpe bewoor dingen het gebruik door de communisten van de naam Stockholm als betiteling van hun anti-atoombomactie, al sukkelde het West-Europa onverminderd met een mas sa kleine maar hinderlijke kwalen, die het belette, de ogen voor de grote gevaren zó open te houden als wel wenselijk was, Ko rea bleef alles beheersen. De Russen, eerst kwaad weggelopen, keerden terug in de Veiligheidsraad, na dat op 27 Juni het belangrijke besluit was genomen, dat de Verenigde Naties zich tegen de Noord-Koreaanse agressie te weer zouden stellen. De strijd tekende zich dit jaar steeds scherper af: Oost tegen West, strijd tegen het communisme. De Amerikaanse Senaat zegde zelfs Span je een"lening van 100 millioen dollar toe en Churchill kreeg zijn zin, toen de As semblee besloot een Verenigd Europees leger iz^srftellen. Aan déff-Vwapening van Europa werd in 1950 g-'pte aandacht besteed, een aan dacht, jj'e in het komende jaar zeker niet zal verduwen. Alle redevoeringen, ook als zij heel huise lijke pr- atjes bij de haard werden ge- Op 8 Maart 1943 werden de kerkklokken van de Soester torens verbeurd verklaard door de Duitse bezetters van ons land. Stom en stil stonden daarna de Soester torens, onmachtig om hun metalen stem te laten horen. Over deze roof en het verlies van onze kerkklokken sprak onze burgemeester Woensdagmiddag, toen in tegenwoordig heid van een klein gezelschap een nieuwe bronzen luidklok op het punt stond in de toren van de Oude Kerk aan de Toren straat te worden geplaatst. Onze burgemeester getuigde van het gro te verlies, hetwelk Nederland leed, toen de Duitsers, uit het. land van de klokken en de klokkenspelen de klokken weghaal den en toen ook de beide historische klokken uit deze toren verdwenen, on danks dat zij gemerkt waren als historisch monument en dus voor verbeurdverkla ring niet in aanmerking kwamen. Spr. bracht hierna dank aan de vermaarde klokkengieterij Petit en Fritsen te Aarle- Rixtel, die de levering van deze klok be werkstelligde om vervolgens de hoop uit te spreken, dat deze klok tot in lengte van dagen in deze toren zou hangen. De Burgemeester las hierop het navolgen de procesverbaal voor: Procesverbaal om trent de vordering door de Duitse bezet ting van de twee kerkklokken uit de ge meentetoren te Soest, op grond van de verordening van de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandse gebied van 21 Juli 1942, No. 79, alsmede gedeeltelijk herstel van een der niet teruggevonden klokken. Ondergetekenden: Mr. S. P. Baron Ben- tinck, Burgemeester en J. G. A. Baten burg, gemeente-secretaris, beiden van en wonende te Soest, verklaren in hun res pectievelijke, gemelde hoedanigheid als volgt: Krachtens de verordening van de Rijks commissaris bovengemeld, zijn aanvan kelijk twee aan de gemeente Soest beho rende klokken door de Duitse bezetting op 8 Maart 1943 verbeurd verklaard met de bedoeling dezen uit de kerktoren te verwijderen en weg te voeren. Zij stellen hierbij vast: le. dat het gewicht der klokken bedroeg respectievelijk 1113 en 825 k.g.; 2e. dat de grote klok, gegoten in het jaar 1506 door de klokkengieter W. van Wouw, na vele omzwervingen in ons land, na de bevrijding van Nederland is teruggevon den te Groningen en wederom in de ge meentetoren haar oude plaats heeft inge nomen; 3e. dat de kleine klok, gegoten in het jaar 1709 door de klokkengieter A. de Grave, verloren is gegaan, doch dat door de ge meenteraad van Soest enigermate in dit verlies is voorzien door een besluit van de 27e September 1950, tot aanmaak van een nieuwe luidklok. Zij verklaren verder, dat op 27 December 1950 in hun tegenwoordigheid in het her stel van de geroofde klokken in de ge meentetoren is voorzien o.m. door het op hangen van: Een zuiver afgestemde bronzen luidklok, diameter 110 centimeter, wegende met klepel 897 k.g., gegoten door de klokken gieterij N.V. Petit en Fritsen te Aarle- Rixtel (N.-B.). De klok draagt het volgende opschrift: 1940 1945 De klak uit het jaar 1709 door de vijand vernietigd en in 1950 door mij vervangen. „Wilhelmina" is mijn naam. Er zijn Zaterdagavond voor Kerstmis dingen gezegd over ons Gemeentelijk Gasbedrijf, die niets te maken hadden met de Kerstgedachte en hoewel ik de lankmoedigheid zelf ben, werd ik op het laatst toch ook wel een beetje kriegel van het aldoor naar de keuken te moeten lo pen om te luisteren of er al gas uit de brander wilde komen, wanneer ik het kraantje open zette. Iedere keer bleef het echter akelig stil en mijn vrouw ging bovendien in haar radeloosheid nog opsommen, wat er alle maal nog moest worden klaar gemaakt voor de feestdagen. Nou, het zag er niet best uit en ten einde raad zijn we maar aan het petroleum morsen geslagen. De resultaten waren maar erg pover en het stonk in huis als de hel. Later op de avond kwam een buurman de „feeststemming" nog „verhogen" met de mededeling, dat hij zojuist had horen vertellen, dat het gasbedrijf van Zater dag tot Woensdag niet zou werken. Toen was, zoals men dat wel eens noemt, „de boot an". Met een dankbaar gevoel hebben we het licht een paar maal aan en uit geknipt en het water uit de kraan laten stromen. Ge lukkig lieten die dingen ons niet in de steek. De volgende morgen bleek gelukkig, dat het verhaal over het gasbedrijf onzin was; uit de brander van het fornuis kwam weer de vertrouwde ruizende blauwe vlam en in een prettige stemming werden toen de werkzaamheden voor de Kerst voltooid. Maar, zo overpeinsde ik, toen we klaar waren, er zit toch wel wat in in dat stop zetten van het gas tijdens de feestdagen Maar dan niet alleen het gas, maar ook de stroomvoorziening, de waterleiding en geen tram, geen trein, geen bus, alle sche pen in de thuishaven gedurende de feest dagen en de vliegtuigen allemaal op Schiphol. Wanneer ik nog een categorie werkers vergeten heb, was dit niet mijn bedoeling en wens ik ook hen de feestda gen vrij en thuis. U vindt dat ik een warhoofd ben? Ik geef toe, dat ik er zelf ook niet uit kan komen, want terwijl ik deze nonsens neerschrijf, dringt onweerstaanbaar het idee aan mij op, dat een zeeman wist, dat hij moest va ren, een piloot vliegen, een machinist rij den, een bakker bakken, enz. enz. Enfin, U denkt er maar eens over na op Oudejaarsavond. Ik wens U intussen een recht genoegelij- ke avond en voor 1951 gezondheid en vrede. H. OEKMAN. Aldus naar waarheid opgemaakt en ge tekend de 27ste December 1950. Na de voorlezife van dit procesverbaal kon de klok zipi luchtreis beginnen. De kabels spanden zich en het personeel van de klokkengieterij, aangevuld met perso neel van gemeente-werken, draaide de lier, die de nieuwe klok bijna 50 meter hoger bracht. Bij deze plechtigheid waren o.m. aanwe zig de Burgemeester, de Gemeente-secre taris, Ds. D. van Krugten, Ds. E. Groene- veld. de heer D. A. de Bruyn, president Kerkvoogd van deze kerk, de heer H. van Noesel, directeur van Gemeentewerken en het raadslid de heer C. J. Schaddelee. Hoog boven in de toren, waar de vries wind door de galmgaten woei, waren vele handen druk doende om het zware ge vaarte in de klokkestoel op te hangen. Op Oudejaars-avond zal deze klok voor het eerst luiden, vóór de oudejaarsdienst van 19 uur. Daarna zal „Wilhelmina" te 12 uur des nachts het oude jaar uitluiden, waarmede onze gemeente weer een zin gende toren rijker is geworden. GEBOREN. Eduard Gerardus, zoon van G. H. van Teijn en A. M. Sips, Mendels- sohnlaan 16. Cornelia Angelina Mona Li- za, dochter van F. G. G. W. Papot en M. Hirschl, Sinnemaplein 1. ONDERTROUWD. S. Frankowski, 37 jr„ centeerdraaier, Utrecht en C. P. Meen- horst, 27 jr., Klaarwaterweg 44. W. Bar telsman, 26 jr., administrateur, Cali (Co- lumbia) en M. A. Venema, 18 jr., F. C. Kuijperstraat 10a. GEHUWD. S. den Uijl, 26 jr., bouwk. opz. tekenaar en E. de Lange, 21 jr., Vosse- veldlaan 14. Tj. Faber 64 jr., zonder ber, en N. Vermeer, 60 jr„ Pr. Bernhardlaan 6. W. Jakobs, 26 jr., fabrieksarbeider en G. van Es, 21 jr., Wieksloterweg O.Z. 31. J. Goor, 29 jr., ijsverkoper en A. Bijlsma, 32 jr., Amersfoortsestraat 60. H. Blanken, 22 jr., fotograaf en H. J. Goor, 28 jr., Amers foortsestraat 58. OVERLEDEN. Antonie van de Bank, 68 jr., geh. m. L. van Slooten, Dorresteinweg 41. Rutger van Asselt, 81 jr., geh. met F. Hornsveld, Birkstraat 18c. Maria C. E. v. d. Ven, wed. van M. Jacobi, Heideweg 52. Wobbigina J. Kuijper, 70 jr., geh. met L. van Dijk, Hartmanlaan 86

Soester Courant | 1950 | | pagina 1