Blik in de toekomst. Honden-motie. De huurverhoging is er. Zal 1951 Vrede brengen? IN DE HOEK. SOEST. VRIJDAG 5 JANUARI 1951. 27a JAARGANG No. 1. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VA£J WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 „Over vijftig jaar is er een wereldrege ring" aldus de uitleg van een bekend ge schiedkundige. „Ik durf alleen niet zeg gen of er een derde wereldoorlog aan vooraf zal gaan of niet". Een wereldregering is een begeerlijk ding, maar als ze moet komen met behulp van een wereldoorlog? Over de derde wereldoorlog praten we allemaal, maar we kunnen niet aannemen, dat de mensen, die er over praten, er ook in geloven. En als ze er niet in geloven, hoe zullen ze er dan toe komen zich een voorstelling te vormen van het verloop en de gevolgen van die derde editie van het boek der menselijke waanzin? De werkelijkheid voor ogen.... Voor mensen, die zo graag coquetteren met een „preventieve oorlog", u weet wel: „Smijt er maar een paar atoombommen op vóórdat „zij" ze hebben"; voor hen, die menen, dat Europa zich maar los moet maken van Amerika en maar voort moet gaan op de oude vertrouwde manier van elkaar doodconcurreren en om de twin tig jaar doodslaan; voor hen, die menen, dat Europa, Azië's belangrijkste schier eiland, maar ingelijfd moet worden bij Azië; voor hen is het misschien wel eens goed een blik in de toekomst te werpen, in een toekomst met oorlog. Over zulk 'n oorlog make men zich geen illusies, noch in zijn gevolgen voor de legers, noch in zijn gevolgen voor de burgers. Europa in de frontlijn. Ook wanneer de divisies in Europa talrijk genoeg zijn om een Russische invasie te keren, dan nog komen de vitale delen van West-Europa, de technische ontwikkeling van de vernietigingswapens in ogen schouw genomen, niet eens vlak achter de frontlijn te liggen, maar er in. Aannemende, dat de gehamerde en gesik- kelde S.S. inderdaad aan de andere kant van de Elbe kan worden gehouden, moet men niet denken, dat Europese aanvoer- havens door de Russische luchtmacht on gemoeid "zuilen worden gelaten, evenmin als de delfstofgebieden of de industrie centra. De bombardementen op de Duitse steden zullen er kinderspel bij blijken te zijn. Maar ook, wanneer de Russische droom wordt bewaarheid, dat bij een derde oor log hun legers die der verbonden naties in een paar dagen tijds de Noordzee of de Pyreneeën over kunnen jagen, denke men niet, dat de vlam ons alleen maar zou schroeien en niet verbranden. Twee uitlatingen komen ons hierbij voor de geest. De eerste die van Walther Lipp- man, de bekende Amerikaanse commen tator, die van het Ruhrgebied zegt, dat, bij een eventuele bezetting, de Russen dit gebied zouden bombarderen, dat er geen kolen en ijzer meer voor de Russen te vin den zouden zijn. En een tweede van Gen. Omar Bradley, die zeide, dat hij niet wist of hij nog eens de verantwoordelijkheid voor 'n tweede invasie als in Normandië, mede op zich zou nemen. Uit deze twee uitlatingen zou men kun nen opmaken, dat van het grootste deel van West Europa, via luchtombardemen- ten, een verschroeide aarde zou worden gemaakt. Zulk een voorland zou ons trouwens even eens te wachten staan van Russische zij de. De Duitse bezetting moge niet een zachtzinnig geweest zijn, de Russische zal een nog sterker beroep doen op de voor raad „werkers" die Europa kan leveren. De concentratiekampen, die daar nog al tijd bloeien, bieden nog gastvrijheid aan velen. De andere oorlog Zo wordt de toekomst, met een derde we reldoorlog gecalculeerd, een sombere. Voor West-Europa betekent het in elk ge val een verwoest en ontvolkt gebied, 'n lot, dat het zal hebben te delen met overi ge stukken aan het randgebied van het Russisch-Chinese blok. Maar of die toekomst zo somber zal móé ten zijn? Er is nog altijd een technische overmacht aan de goede kant van het ijzeren gordijn en de eigenlijke oorlog is niet het in werking stellen van 't weder zijdse vernietigingsapparaat maar de be lasting, die er op de volken wordt gelegd om niet aleen hun materiële, maar ook hun geestelijke paraatheid op te voeren. Als het Westen die oorlog wint, heeft het een werkelijke niet te vrezen, omdat die dan niet komen zal. De Soester hondenstand is boos, Men ging hun recht bekorten, De honden voelen, dat men hen In 't ongeluk gaat storten. Een grote Bulldog nam 't besluit Zijn mening flink te zeggen En ging dus bovenop de Eng 'n Vergadering beleggen. Hij blafte alle honden saam En vroeg: Zeg waarde vrienden Hoe vinden jullie dat besluit, Vindt je, dat wij 't verdienden? Ons recht als hond door Soest te gaan Ging hopeloos verloren, Een Poedel repliceerde luid: Eerst nü ben ik geschoren! Ik snap niets van dat Raadsbesluit En 'k zal de vroedschap vragen: Wie heeft onedelachtbaar hier Zich ooit als hond gedragen? Een Herder blafte luid in 't rond: Wat men van ons gaat wensen Was te begrijpen, als 't besluit Alleen maar kwam van mensen. Zó is het, sprak een witte Kees, 't Besluit heeft ons verdroten, Want er is ook aan meegewerkt Door dieren - rasgenoten. Een „Schimmel" stemde immers vóór En wat moet men wel zeggen, Dat zelfs „de Haan" heeft meegekraaid, Daar hij geen ei kon leggen. 't Besluit is volgens hondsbegrip Hondsdollerig voortvarend; Geen hond begreep de stokslag door De doodsteek „van den Arend". Hoe kon, vond onze hondenstand, De Raad zó honds besluiten? De motie van de honden luidt: „Pas heren.op je kuiten". E. VAN EEDEN. De beste wensen van Truman. Nog lang geen vrede op Korea. Vredes verdrag met Japan, desnoods zonder Rusland. Geen „staat van oorlog" meer. Komen de Grote Vier tot confereren? Wij gaan weer verder: de mijlpaal '50-51 zijn wij voorbij. Even hebben wij er bij stil gestaan en uitgeblazen. Oef, dat 1950 hebben we gelukkig gehad. Het nieuwe jaar moet al heel slecht zijn, als het zijn voorganger in narigheid wil övcxiicffcn, Licwccxüc Uc uptiixilSl. Er zijn echter ook pessimisten. Dat zijn degenen, die voor het pasbegonnen jaar de derde wereldoorlog voorspellen en die zich niet ontzagen de oudejaarsavondsfeer van oliebollen en warme punch met hun onheilsbeweringen te bederven. Zij willen niet inzien, dat juist alle krach ten worden ingespannen om zulk een we reldramp te voorkomen. Van de boodschappen, die de staatshoof den en politieke leiders de wereld brach ten, mag die van president Truman wel extra onder de aandacht worden ge bracht: „Ik hoop, dat 1951 vrede aan de wereld zal brengen." Opmerkelijk was ook, dat de rede, welke de overleden bondspresident van Oosten rijk, dr. Renner, hield, eerst na zijn dood werd uitgezonden. Het leek anders wel of de wereldge beurtenissen er rekening mee hielden, dat er weinig gelegenheid was 't nieuws bekend te maken. Zelfs de Chinezen, die toch met de Westelijke Kerst- en Oude- jaarsgebruiken niets te maken hebben, wachtten met hun grote offensief op Ko rea. Door dit offensief kregen de troe pen der Verenigde Naties het in het pas begonnen jaar zwaar te verantwoorden. Als een gele vloedgolf, zonder zich om 't verlies van mensenlevens te bekomme ren, stortten de Chinezen zich over de stellingen der Westelijke mogendheden. Al wordt dan ook verzekerd, dat de Ver enigde Naties ter zee en in de lucht ster ker zijn, dit is toch maar een schrale troost. Daarmede worden de „krachten van agressie" niet bedwongen, 't Zal dan ook nog wel even duren voor er op Ko rea weer vrede heerst. Dat aan de vrede wordt gewerkt moge blijken uit de nieuwe nota van Amerika aan Rusland. Hierin lieten de Verenigde Staten weten, dat zij met Japan een vre desverdrag wensten te sluiten, desnoods zonder medewerking der Russen. Afgezien van de politieke bedoelingen*, welke zulk streven met zich mede brengt, kan worden vastgesteld, dat de tijd, om met de vroegere vijand weer in vrede te leven, eindelijk is gekomen. India gaf ten deze een voorbeeld aan het Westen en beëindigde met ingang van 1 Januari de staat van oorlog met Duits land. Dit werd door Pandit Nehroe mede gedeeld. Deze staatsman verwachtte van de conferentie, welke deze week door het Britse Gemenebest wordt gehouden, be langrijke besluiten, die voor de vrede van belang zullen zijn. In hoeverre Neh roe daarbij het oog had op de mogelijk heid tot een Stille Zuidzeepact te komen, in de geest van het Atlantische Pact, werd niet bekend. De herbewapening van Japan is voor het Oosten, evenals die van Duitsland voor 't Westen, ten deze van groot belang. Zo hangt alles in de wereld aan elkaar en worden de niet-communistische krachten gebundeld om Oosterse agressie zo goed mogelijk te weren en te voorkomen. Hoewel nu nog hartje winter, werden in Londen de eerste voorjaarshoedjes reeds getoond. Foto: Een ldchtig kapje, geheel bedekt met viooltjes, waartussen kleine pareltjes zijn gestoken, is een model van Mitzi Lorenz. Laten wij een en ander nog eens bespre ken, aldus hebben Engeland, Frankrijk en Amerika aan Rusland voorgesteld; la ten v/ij een conferentie der Grote Vier houden. De Sovjet had geen bezwaar tegen zulk een conferentie, waarin zij dan de demi- litarisatie van Duitsland zou willen be handelen. Tegen zulk een beperking had hét Westen bezwaar. Praten, best, maar dan niet alleen over Duitsland. Het mag als pen verheugend teken wor- uCu gci-ituf Qdl;"" iiüSIcthü <-hj uczC mcuc- deling van het Westen zo spoedig ant woordde, zij het dan ook, dat dit antwoord in de gewone propaganda-stijl was ge steld. Maar ja, dót kennen we: Oost is Oost en West is West. Ook in het nieuwe jaar lopen de opvattingen in dit opzicht hemelsgreed uiteen. Wat wij in het Wes ten als noodzakelijk zien, beschouwt het Oosten als tarten en als een poging om de vrede te verstoren. Wat het Westen agressie noemt, ziet het Oosten als het te hulp snellen van de een of andere Volks democratie. Moge de Grote Vier er in slagen deze op vattingen tot elkaar te brengen. Hiervoor is in de eerste plaats nodig, dat de hoge horen bijeen komen, maar dit heeft heel wat voeten in aarde. Voor de agenda is vastgesteld, zal er wel menig weekje in het nieuwe jaar zijn verstreken. Laten we er vrede mee hebben. Als de wens van Truman; „vrede in 1951" dan maar in vervulling gaat. Bij Koninklijk Besluit van 22 Dec. 1950 is de Huurwet met ingang van 1 Januari 1951 in werking getreden. is- Huur bescherming. In de huurwet zijn verschillende bepalin gen opgenomen die het de verhuurder zeer moeilijk maken de huur te beëindigen wanneer het hem goeddunkt. Dit is om de volgende redenen begrijpelijk: le. Het zou weinig zin hebben een maximum- huurprijs wettelijk vast te stellen zonder verbod de huur op te zeggen omdat vele huiseigenaren de huurders er dan toe zou den weten te bewegen de vastgestelde huur „vrijwillig" te verhogen (gezien het niet denkbeeldige gevaar anders uit de woning gezet te worden) 2e;. De hum-bescherming is nodig omdat het voor mensen die hun woning kwijt geraken practisch onmoge lijk is een andere woning te vinden. De wet gaat er van uit dat na afloop van het huurcontract het gebruiksrecht op de zelfde voorwaarden voortduurt. Alleen in bijzondere gevallen kan bij afloop van het huurcontract, of als dit er niet is bij ge wone opzegging, de huur beëindigd wor den. De wet stelt hiervoor bepaalde voor waarden, die zowel gelden bij hum van zelfstandige woonruimte als bij onderhuur. Huuradviescommissies nemen de plaats in der prijzenbureaux. Met het in werking treden der Huurwet worden de prijzenbureaux opgeheven. Daarvoor in de plaats is of wordt in het rechtsgebied van ieder kantongerecht ten minste één huuradviescommissie geves tigd.' De huuradviescommissie voor Soest zetelt dus in Amersfoort. Het correspon- viescommissie Kantongerecht Amersfoort, Gemeentehuis, Amersfoort. Verhuurders, die niet weten, welke huur zij mogen heffen en huurders, die menen dat ze te veel moeten betalen, kunnen te gen een vergoeding van f 2.50 'n schrifte lijk beredeneerd advies van zo'n commissie vragen. Is men het met het verstrekte ad vies niet eens, dan kan men de kanton rechter verzoeken de huurprijs vast te stel len. Het advies moet daarbij worden over gelegd. Hoger beroep tegen de beslissing van de kantonrechter is uitgesloten. De wet bepaalt verder, dat als men te weinig betaald heeft, omdat men het oneens was over de juiste huurprijs, de kantonrechter daarom de huur niet zonder meer mag beëindigen en de ontruiming bevelen. Hij moet minstens een maand respijt ge ven om de huurachterstand aan te zuive ren. Niemand kan zo maar de huur worden opgezegd, ook niet na afloop van het huur contract. Huurders en onderhuurders, die altijd te veel betaald hebben en nu met de wet in de hand niet meer willen beta len dan zij verschuldigd zijn, behoeven dus niet bang te zijn dat zij het pand zullen moeten ontruimen. Zoals reeds opgemerkt blijft de ver plichte ontruiming mogelijk, b.v. bij wan betaling, een onbehoorliijk gebruik der wo ning of wanneer aan medebewoners of de verhuurder ernstige overlast wordt aange daan. Ook kunnen de eigenaars in bepaal de gevallen, wanneer zij de woning voor eigen gebruik nodig hebben, de huur op zeggen. Wat men onder „eigen gebruik" verstaan moet, zal vaak door de rechter uitgemaakt moeten worden. Vast staat wel dat dit „persoonlijk" ge bruik betekent, dus niet voor een kind dat in het huwelijk wil treden. Is de woning eigendom van een onderneming dan kan ontruiming gevorderd worden als aan te tonen is dat het bedrijf bij het voortduren der huur gehinderd wordt. Dit kan b.v. ViAt rrövn] 7Jin JT1Ö+ ppn.rfTicJ/M-co rtf woning. Degene die een pand koopt, mag echter de huurder met een beroep op de noodzaak van eigen gebruik de eerste 3 jaar na de koop de woning niet laten ontruimen. Staat de kantonrechter in een dergelijk ge val de beëindiging van de huur toe, dan moeten Burgemeester en Wethouders der gemeente, waarin het pand staat, de ter mijn voor de ontruiming bepalen, welke ten hoogste 6 maanden mag zijn vanaf de datum van het vonnis. Anders dan bij een verzoek tot vaststel ling van de huurprijs is bij een vordering tot ontruiming hoger beroep bij de recht bank mogelijk. Raadpleeg de brochure „Huurwet en huurprijzen." Sinds 2 Januari is aan alle postkantoren een door de afdeling Voorlichting van het Ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting samengestelde brochure over de huurverhoging tegen de prijs van 10 ct verkrijgbaar. Uit dit beknopt overzicht blijkt, dat de huurprijzen met 15% verhoogd kunnen worden. Die verhoging mag echter alleen berekend worden over de „zuivere" huur, zoals die op 9 Mei 1940 was. Alle verho gingen, welke na die datum zonder toe stemming van de Regering of het Prij zen bureau zijn ingevoerd, vervallen en dan pas begint de berekening van de 15%. Daarbij moet van het huurbedrag ook worden afgetrokken wat de huiseigenaar aan water betaalt, benevens eventuele vergoedingen, die betaald worden voor ge bruik van verwarming, meubilair, enz. Dus alleen over het „grondbedrag" dat overblijft, mag de 15% verhoging worden berekend. Uitzonderingen. De Huurwet noemt een aantal gevallen, waarvoor om bijzondere redenen een af wijkende regeling is getroffen. De voor naamste uitzonderingen zijn: 1. Voor onbewoonbaar verklaarde woningen wordt de op 31 December 1950 geldende huurprijs niet verhoogd. 2. Voor woningen of bedrijfsruimten, welke op of na 5 Mei 1945 zyn tot stand gekomen, waar voor geen financiële steun door de Overheid is verleend, geldt de huurprijs, welke partyen over eenkomen. Dit geldt ook voor toekomstige ge vallen, zodat dus de niet gesubsidieerde nieuw bouw zonder belemmerende huurprysVoorschriften kan plaats vinden. 3. Voor woningen of bedryfsruimten, tussen 27 December 1940° en 5 Mei 1945 gereedgekomen, waarvoor geen financiële steun door de overheid is verleend, kan de Minister de op 31 December geldende huurprijs verhogen. Deze woningen zyn ingevolge de algemene voorschriften van de 15 pet huurverhoging buitengesloten. Er doen zich evenwel gevallen voor, waarin de huurprys van een dergeiyke woning of bedryfsruimte nog ge heel op vooroorlogs peil staat. In die gevallen zou het niet biliyk zyn de bestaande huurprijs te Een goede start in het nieuw jaar, zonder gemopper, is veel waard en ik doe niets liever. Ik bedoel natuurlijk: starten zon der mopperen, voor het geval U het an ders leest. Wij Soestenaren staan nogal vlug klaar met onze critiek. Waarover het gaat kan ons niet zoveel schelen, maar een beetje gemopper moet er zijn. Nu is dat op zichzelf niet zo erg, maar al gezien dat het schadelijk is voor je gal, moet er toch grond voor critiek zijn. Toen, na de ingetreden dooi, door het we der invallen van de vorst, de wegen in 'n ommezien in ijsbanen veranderden, was er bij het postkantoor nogal enig tumult. Meerdere aanwezigen waren ten zeerste ontstemd en verbaasd, dat de zandstrooi- er niet onmiddellijk verscheen. Toen ik voorzichtig aanvoerde, dat deze gladde toestand pas in de laatste 10 mi nuten was ontstaan en van gemeentewer ken niet kon worden geëist, dat men op hetzelfde ogenblik in alle delen van het dorp met zand aanwezig was, werd ik uit het gezelschap weggekeken. Gladde wegen zijn onprettig, maar zelfs Wanneer we een onzachte smak hebben gemaakt, moeten we proberen redelijk te blijven. Vooral is er reden om onze cri tiek binnen redelijke grenzen te houden, wanneer we in deze dagen van sneeuw en modderpoelen buiten onze gemeente grens zijn geweest en konden constateren wat andere gemeenten, in onze onmiddel lijke omgeving, aan hun wegen deden. In zo'n gemeente, welke zich nogal op standing en voortvarendheid laat voor staan, bleek men het standpunt te huldi gen: „Laten liggen wat ligt" en „Het is vanzelf gekomen, dus het zal vanzelf wel weer weggaan ook". Wanneer wij hiertegenover stellen de ijver, waarmede onze gemeentedienst ge durende deze sneeuwdagen in de weer is geweest, ook vaak op uren, dat de mees te gemeentenaren nog of reeds op één oor lagen, vind ik, dat wij het nieuwe jaar niet beter kunnen beginnen, dan de men sen van sxcmeemewerKen een pruim op de hoed te steken, een pluim, die ze ruim schoots verdienen. H. OEKMAN. 4. Voor de woningen of bedrijfsruimten, welke op of na 27 December 1940 zyn gebouwd of die alsnog zullen worden gebouwd, waarvoor financiële steun door de overheid is verleend, is de Minister be voegd de huurprijs vast te stellen. 5. Voor woonschepen of woonwagens geldt de huurprys, welke party en onderling overeenkomen. 6. Aan partyen is eveneens overgelaten de vast stelling van de huurprijs, wanneer het gaat om een zeer tijdelyk verblyf, dus b.v. by vacantie, kort verbiyf op gemeubileerde kamers, enz. 7. Indien na de inwerkingtreding van de Wet de huurwaarde van een perceel stijgt doordat de eigenaar verbeteringen laat aanbrengen, mag de huurprys worden verhoogd met 10 pet per jaar van de redelyke kosten dezer verbeteringen. Uiteraard gaat het hier om voorzieningen, waar door een groter gebruikswaarde wordt verkregen (b.v. het aanbrengen van badgelegenheid) en niet om voorzieningen, die nodig zijn voor de instand houding van een perceel (b.v. verniei'wing van het dak). De huurder moet echter schriftelijk zyn toestemming voor de verbetering hebben gegeven, althans indien het aanbrengen van de verbetering niet het gevolg is van een overheidsbevel. Is de verbetering evenwel aangebracht na 9 Mei '1940 en vóór de inwerkingtreding van de Wet en is op grond hiervan de huurprijs destyds ver hoogd, dan mag de voorgeschreven huurverho ging van 15 pet alleen worden berekend over de oorspronkeiyke huurprijs en niet over de op grond van de verbetering toegestane verhoging. PONNY-KEURING. Op Maandag 8 Januari, te half 10 des morgens, zal op de Stationsweg alhier de jaarlijkse keuring plaats hebben van Shetlandse ponnjds. RECHTS PASSEREN MAG NIET. Dinsdag reden twee vrachtauto's achter elkaar op de Birkstraat. De bestuurder van de voorste vrachtauto, J. R. te H„ moest rechtsaf de G. Pelsweg in en stak derhalve zijn rechter richtingaanwijzer uit. Om deze moeilijke bocht te kunnen nemen, reed deze bestuurder echter zijn wagen eerst nog even naar links. De achterrijdende bestuurder, K. v. d. P. al hier, doorzag deze manoeuvre niet en meende, dat zijn voorrijder linksaf moest. Hij passeerde daarom maar aan de rech ter kant, doch op dit moment slóeg R. rechtsaf. Beide wagens kwamen in bot sing en werden tamelijk ernstig bescha digd. HANDEL IN OORLOGSBUIT. De politie nam een tweetal veldtelefoon toestellen in beslag, welke alhier te koop werden aangeboden. Deze toestellen be hoorden echter tot oorlogsbuit en de han del daarin is verboden. DE JUSTITIE VERGEET NIETS. De politie hield een inwoner aan, die nog drie dagen te goed had, waardoor hij het dentie-adres der Commissie is: Huurad- handhaven, vandaar deze uitzonderingsbepaling, nieuwe jaar met vrij logies kon beginnen.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1