VAL DA Nederland voor de keus. SOEST. VOOR ONZE DAMES. Neem een doos echte gevonden voorwerpen. Daling inkomen door BELASTINGEN Verhoogt Uw inkomen door een lijfrente en verzekert U een vast inkomen. Advies van FISCALE DESKUNDIGE om Uw belangen te behartigen. J. LENSSEN, MAKELAAR Vredehofstraat 10 - Telefoon 2169 - Soestdijk Wat is voor ons volk belangrijker: Het behoud van Nieuw-Guinea of de Nederlands-Indonesische Unie? Degenen, die in December 1949 de Neder lands-Indonesische Unie een kort leven voor speld hebben, schijnen goed gezien te hebben. De Indonesische premier, Mohamed Natsir, heeft Woensdag in het parlement meegedeeld dat Indonesië vanwege het mislukken van de besprekingen inzake Nieuw-Guinea te Den Haag herziening van de overeenkomst der Ronde Tafelconferentie, met inbegrip van het statuut der Nederlands-Indonesische Unie, moet overwegen. Na de Regeringsverklaring werd in het Indo nesisch parlement door de vertegenwoordi gers van 4 partijen een ontwerp-motie inge diend, waarin er op wordt aangedrongen: ten eerste, dat de regering slechts bereid zal zijn, de onderhandelingen over Nieuw Guinea te hervatten op basis van de overdracht der sou- vereiniteit over West-Irian aan Indonesië, ten tweede dat aan Nederland uiterlijk 2 maan den tijd zal worden gegeven om deze eis van Indonesië te beantwoorden en ten derde dat, indien het antwoord binnen de vastgestelde tijd onbevredigend mocht zijn, het uniestatuut zal worden geannuleerd en de overeenkom sten van de RTC en andere met Nederland gesloten verdragen, die nadelig zijn voor In donesië, in beschouwing zullen worden geno men met het doel om tot annulering ervan te komen. Alle partijen, dus ook de grote Mohamme daanse partij, de Masjoemi, zullen de motie steunen. In regeringskringen werd aan Aneta mede gedeeld dat, naar men verwacht, de in Maart te houden conferentie van Unieministers te Djakarta, de laatste in Unieverband zal zijn indien Nederland zich niet alsnog bereid ver klaart, de souvereiniteit over West-Irian over te dragen. Uit dit alles blijkt wel, dat de Indonesiërs weinig gesteld zijn op een samengaan met Ne derland in Unieverband. Krijgen zij niet in alles hun zin, dan stellen ze op „samenwer king" geen prijs meer. Toonden de Nederlanders nu maar eenzelfde eensgezindheid inzake de kwestie Nieuw Gui nea als de Indonesiërs dan zou het voor de Regering niet zo moeilijk zijn om de strijd voor het behoud van de souvereiniteit over een gebied waar voor het Nederlandse volk een grote taak is weggelegd, die door de Indo nesiërs de eerste kwarteeuw zeker niet over genomen kan worden, voort te zetten en zich bewust te blijven van haar verantwoordelijk heid tegenover een millioen papoea's, die evenmin Indonesiërs zijn als wij Arabieren. De eensgezindheid is er helaas niet. Duidelijk bleek dit nog in ons parlement toen Mr van der Goes van Naters verklaarde: „Wij zijn in beginsel niet afkerig van her nieuwde onderhandelingen op basis van sou- vereiniteitsoverdracht over Nieuw-Guinea aan Indonesië. Als voorwaarden moeten wij ech ter stellen een voortzetting van het Neder landse beheer voor de eerstkomende dertig jaren, een behoorlijke financiële regeling tus sen de beide landen en een regeling ter waar borging van orde en veiligheid in Nieuw- Guina. Wij stellen deze voorwaarden echter niet zo absoluut, dat bij eventuele nieuwe onderhan delingen niet zou kunnen blijken, dat andere oplossingen of andere uitwerkingen beter zouden zijn. Hoofdzaak is voor ons, dat een WIJ SPRAKEN MET ONZE BURGEMEESTER. (Vervolg van pagina 1.) Op de zeer goede uitzonderingen na wens te de burgemeester, dat zij, die hun be staan vinden in deze tak van industrie, meer „klimaat" zouden scheppen voor de vreemdeling. Het nut, welke neringdoenden in V.V.V. zien, zou bovendien wel beter uitgedrukt kunnen worden middels hun donaties. Behalve het bestaande kampeer-terrein bleek het gemeentebestuur nog niet ge slaagd te zijn in het bestemmen van een groot terrein voor een tweede kampeer- centrum. Toch acht de burgemeester het niet juist de recreatie-mogelijkheid te verminderen door 'n groot deel van de hiervoor bestemde gronden af te nemen voor een tweede kampeer-centrum. De financiële toestand der gemeente heeft zich geculmineerd in een begrotings-tekort, welk tekort, naar wij hopen, gedekt zal worden door een verhoogde Rijksbijdrage, aldus de burge meester. De begroting 1951 is zo sober mo gelijk opgezet en speciale bezuinigings maatregelen zijn niet toegepast. De Vlieghaven Soesterberg. Wij vroegen tot slot naar de bestemming van het vliegveld Soesterberg. De Burgemeester vertelde ons, dat Soes terberg weer een belangrijk centraal mili tair vliegveld van Nederland zou worden. Een groot aantal militairen zullen daarom hier gehuisvest moeten worden. (Nadruk verboden.) oplossing gevonden wordt, omdat immers de samenwerking met Indonesië voor ons nog steeds veel belangrijker is dan een eventueel behoud van de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Guinea". Uit deze verklaring blijkt dat de verdeeldheid in parlement en regering inzake het ten op zichte van Indonesië te voeren beleid, ook nu weer bestaat. Deze verdeeldheid is begrijpe lijk; zij is vanuit nationaal oogpunt echter zeer te betreuren. De Indonesiërs weten nu immers dat een grote groep in Nederland niet afkerig is van souvereiniteitsoverdracht. Zij weten ook dat die mening gedeeld wordt door tal van vooraanstaande figuren uit het Nederlandse zakenleven, die een herziening van de Ronde Tafel Overeenkomst vrezen vanwege de daaruit voortvloeiende verslech tering van hun belangen in Indonesië. Door eigen verdeeldheid wordt Nederland nu, na afwijzing van de Indonesische eis de sou vereiniteit over Nieuw Guinea vóór 27 De cember 1950 over te dragen, opnieuw voor het feit gesteld een politieke keuze te maken, waarbij nationale èn economische belangen op het spel staan. Het behoud van Nieuw Guinea is een groot Nationaal belang omdat in dit gebied, dat ruim elf maal zo groot als Nederland is, zeer grote mogelijkheden liggen. Daarbij is het land dun bevolkt, zodat het in de toekomst, als het door Nederlands initiatief tot ontwik keling zal zijn gebracht, de emigratiemoge lijkheden voor ons dichtbevolkte landje groter zal kunnen maken. Daarbij draagt Nederland verantwoordelijk heid ten opzichte van de inlandse bevolking. Het is onze taak de papoea's een zodanige ont wikkeling bij te brengen dat zij over een 40 k 50 jaar zelf een politieke keuze kunnen doen. Het zgn. „Indonesische vaderland" is hen even onbekend als hun broeders in het oostelijk deel van het eiland dat onder Aus- tralië's bewind staat. Waarom eisen de Indo nesiërs ook dit deel van het eiland niet op, waarom maken zij geen aanspraak op de souvereiniteit van Noord-Borneo en Oost- Timor, die, in tegenstelling met Nw-Guinea, wel tot Indonesië gerekend kunnen worden? Omdat zij weten dat Engeland en Portugal er niet aan denken hun nationale belangen zonder een dwingende noodzaak op te offe ren. Van de Nederlanders verwachten ze dit wel. Met hun speculeren op onze verdeeld heid hebben zij reeds zoveel bereikt. Nu zij weten dat de verdeeldheid inzake Nieuw- Guinea aanwezig is hebben zij gegronde hoop ook de strijd om Irian te winnen. We zijn dan ook bang dat het Nederlandse prestige in de ogen der wereld dit jaar een nieuwe klap zal krijgen en Nederland een gebied waarop het recht heeft en verantwoor delijkheid voor draagt onder druk van de „unie-partner" zal afstaan de fiere hou ding, ter Nieuw Guinea-conferentie aangeno men, ten spijt. Aart de Kruif, wonende in Woudenberg, werd gisteren 100 jaar. De 100-jarige is nog kras, maar achter kleinzoon Aart de Kruif moet toch be hulpzaam zijn bij het aansteken van het onafscheidelijke pijpje. GRONINGERS HIELDEN NIEUWJAARS-BIJEENKOMST. Zaterdagavond hebben de Soester Gronin gers in Eltheto het nieuwe jaar ingezet met een Neijaors-bijeenkomst. Voorzien van koffie met kouke'hoorden de Groningers de nieuwjaarswens van de voorzitter, de heer D. van Sloten aan, waarna verschillende voordrachten en sa menspraken volgden, zodat met een goede avond het nieuwe jaar werd aangesneden. JAARFEEST M. EN A. C. „SOEST". De Motor- en Automobielclub „Soest" heeft Zaterdagavond in Eemland onder grote belangstelling haar jaarfeest ge vierd. De voorzitter der vereniging, de heer P. Olyslager, gewaagde in zijn welkomst woord van een goed verenigingsjaar 1950, hoewel in dat jaar de economische om standigheden ook in deze vereniging haar invloed deden gelden. Voorts wees hij er op, hoe het zwaartepunt verlegd was van de moterrsport naar de automobielsport, daar 80 °/o der leden automobilist was, hetgeen niet inhield, dat de motorrijders minder gewaardeerd werden. Het programma voor deze avond werd sa mengesteld door Piet Ekel, die een partij artisten van naam naar Soest had gediri geerd, die, in een bont gevarieerd pro gramma, de feeststemming hebben onder houden. Cor Galis de rappe conferencier, Rob van der Bas met zijn liedjes en zijn onafschei delijke guitaar, Flip van der Schalie als prima sneltekenaar, 't Gooise Boertje met eerste klas goocheltoeren brachten goede nummers, evenals John Koch accordeon- nist en pianist, Rijk de Gooyer als Kobus Rarakiek en Mr. Johnny het geheugen- wonder, die niet minder in hun optreden waren. Het dans-instituut Van Kralingen trad op met een Hawaiian-band en kwam uit in een tap-dance-demonstratie. In de pauze werden de heren D. Wasset- naar en G, Slagt door de heer Olyslager gehuldigd voor de goede prestaties, welke in 1950 door hen werden geleverd. HELDERZIENDHEID EN TELEPATHIE. Voor de Volksuniversiteit alhier hield Dr. W. H. C. ten Haeff, docent aan de Rijks universiteit te Utrecht, in de intieme zaal van hotel „De Schouw" een algemene in leiding over de parapsychologie. Sprekende over de problematiek van de buitenzintuigelijke waarnemingen, als in leiding tot de proplematiek van de para psychologie, ving spreker aan met te wij zen op een der oudste gevallen van' hel derziendheid. Het was Apollonius van Tyana, die in het jaar 96 na Chr. tijdens een rede, plotseling werd afgeleid, in een visionaire toestand geraakte en uitriep „stoot neer de tiran". Hij beschreef daarna een moordaanslag op de keizer. Boodschappers brachten maan den later het bericht van de vermoording van de keizer en de moordaanslag was precies zo gegaan als Apollonius had ge zien. De eeuwen door zijn talrijke gevallen ge meld van dergelijke spontane helderziend heid. Verschillende geleerden hebben zich dan ook met deze dingen bezig gehouden, doch na 1860 ontstond de ontwikkeling van de expirimentele psychologie en kwam men tot de afzonderlijke vormen, zoals de psychologie van de vrouw, van 't dier, van de misdaad en dergelijken. De para-psychologie ontstond niet als een zelfstandigheid, doch als een element uit een totaliteit: een empyrische psychologie. Deze para-psychologie bestudeert de pa ra-normale verschijnselen, zoals helder ziendheid en telepathie, waarmede men in Engeland is begonnen in 1882 en in Ne derland in 1920. Duizenden gevallen zijn ook in ons land wetenschappelijk onderzocht en spreker ging hierop diep in, mede aan de hand van- verschillende gevallen van helderziend heid. Deze para-normale verschijnselen doen zich practisch bij ieder mens voor en men moet daarin niets wonder baarlijks of girezeligs zien, daar algemeen menselijke vermogens hieraan ten grond slag liggen. Tijdens de slaap of in de tijd tussen sla pen en waken komen verreweg de mees te hallicunaties voor en het telepathisch contact wordt nog begunstigd als er tus sen de uitzender en de ontvanger een pa- thalogische binding bestaat, zoals moeder- Zoon, vader-dochter en zelfs, zoals ook is voorgekomen, arts-patiënt. Spreker vertelde over interessante proef nemingen, welke worden gedaan op dit terrein. Tot slot moest deze wetenschapman zich fel uitspreken tegen de charlatans, die ons land sinds 1920 onveilig maken met huri variété helderziendheid en telepathie. Spr. had de AVRO destijds gewaarschuwd voor de „helderziende", die het program ma van de Bonte Trein completeerde. Deze artist had het op de Bonte Trein bont gemaakt met de geschiedenis van de bontmantel, maar inmiddels is deze man ontmaskerd. Na de pauze werden meerdere vragen be antwoord, waarna de heer De Vries de spreker dankte. DAMCLUB „DE VARIANT". De eerste speelavond in 1951 van de Dam club „De Variant" in „De Gouden Ploeg", week wel zeer af van de gewone club avonden. In zijn openingswoord getuigde de voor zitter, de heer D. Waal, van de snelle aan was van het ledental, de prettige sfeer en het kampioenschap tweee klasse, dat de club in het afgelopen jaar behaalde. De hoop is nu gevestigd op de promotie-de gradatie-wedstrijden voor de eerste klasse. Hierna werd overgegaan tot het houden van een gongwedstrijd in sneldammen, waarin de heren J. W. Ooms, W. en H. GERUITE KLOKROK. Geruite klokrokken: de grote mode van dit seizoen. U hoeft niet te vragen of ruiten modern zijn. In alle winkels ziet U geruite stof te kust en te keur. Mooie en minder mooie ruiten. Waarop de keus zal vallen, hangt van uw smaak af, doch niet in de laatste plaats van uw portemonnaie. Want echte Schotse ruiten zijn duur. Bovendien zijn de ruiten van deze stof nogal groot en worden er over het algemeen meer kleu ren in verwerkt, zodat men voor een klok- rok meer dan tweemaal de hoogte nodig heeft. Wil een geruite klokrok onberispelijk vallen, dan moet er midden voor en ach ter 'n naad zijn, waarin de ruiten van lin ker- en rechterhelft van voor- en rug pand precies op elkaar sluiten, zodat niet bijvoorbeeld de ruit van het linkervoor pand een centimeter boven de ruit van het rechtervoorpand zit. De zoom van een klokrok wordt heel smal afgewerkt. Bij een brede zoom moet teveel ruimte wor den weggewerkt. Een met de machine ingestikt rolnaadje is de meest voor de hand liggende afwerking. Het is echter mooier, wanneer wij aan de onderkant 'n biesbandje tegen stikken, omslaan en aan de binnenkant met de hand afwerken. Draag er echter zorg voor steeds een draadje van de stof op te nemen. Aan de goede kant is de afwerking van de zoom dan onzichtbaar. Ook de tailleband aan de goede kant van de rok opstikken, om slaan en met haakjes en oogjes sluiten. Het split aan de linkerkant van de irok maken en van een ritssluiting voorzien. Klaar geknipte patronen van dit model kunnen onder no. 4893 a 0.95 in de ma ten 40, 42, 44 en 46 bij het Patronenhuis, Middenweg 200, Amsterdam (O.), worden besteld. Na ontvangst van een postwissel wordt het verlangde patroon u omgaand toegezonden. PAS T I L_ L. EE S VOORKOMING VAN GRIEP Sjollema zich ware virtuozen toonden en een eerste prijs veroverden. Na afloop van deze aardige wedstrijd, die bij de deelnemers zeer in de smaak viel, werd tot de prijsuitreiking overgegaan, waarbij alle spelers (ook de verliezers) een prijs in ontvangst moesten nemen. Het hoogtepunt was ten slotte de geza menlijke maaltijd, die het bestuur de le den aanbood, waarbij de Soester dammers de tafel alle eer aandeden. Bij het ter perse gaan van dit nummer, vernemen wij nog, dat de promotie-degra datie-wedstrijden voor de eerste klasse zijn vastgesteld en „De Variant" van de vijf wedstrijden er drie thuis speelt. Het programma luidt: 18 Januari, Soest: De Variant 1-Huizen 2. 23 of 24 Jan.: Culemborg 1 of Excelsior 2 (Utrecht)—De Variant 1. 1 Febr., Soest: De Variant 1-Maarssen 1. 5 of 7 Febr.: A.D.V. l(Amersf.) of U.D.G. 3 (Utrecht)De Variant 1. 15 Febr., Soest: De Variant 1Drieber gen 1. Deze zes clubs spelen om vier plaatsen in de eerste klasse. OVERSCHRIJVING AANGEVRAAGD. Naar wij vernemen hebben E. Klompen houwer van „.SE.C." en J. v. d. Hoef van „Baarn" tegen 1 Augustus a.s. overschrij ving aangevraagd naar B.D.C. RESULTATEN van de boerenleenbank. De resultaten van de Boerenleenbank zij de volgende: Ontvangen spaargelde 1.238.088,34, terugbetaalde spaargelde 1.563.419,04, meer terugbetaald dan in gelegd 325.330,70. Saldo spaargelden pe 31 December 1950 2.558.803,—. Uitstaande voorschotten: 811.963. Te goed bij de Centr. Bank 1.104.150,75 totale omzet 10.642.750,18. Aantal leden 487, Aantal spaarders 2550 De jeugd-spaaractie is in bovenstaand cijfers niet begrepen. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, op Woensdag en Zater dag, van 14 tot 16 uur. Kinderhandschoen, Ford-tang, br. meis jesmuts, vier muntbiljetten van 1. rijksdaalder, paar laarsjes, autowiel met band, Waterman vulpen en ballpoint, sleutelring met vier sleutels en een rij wiel. REEDS JONG OP HET SLECHTE PAD. Enige tijd geleden kwam de rijwielbe waarder van het City-Theater tot de ont dekking, dat, terwijl hij een wakend oog hield over de hem toevertrouwed rijwie len, zijn houten hokje door ongewenste gasten was bezocht. Hij miste daardoor geld en tabak. Nadien werden nog op an dere plaatsen in onze gemeente diefstal len gepleegd en de politie kreeg het ver moeden, dat in al deze gevallen jeugdige diefjes aan het werk waren geweest. Toen kort daarna het clubhuis van het Meisjes Gilde van de Nederlandse Pad- vindsters, hetwelk gelegen is in de tuin van „Braamhage", bezoek had gehad van vandalen, die de ramen in het dak en 't padvindsters meubilair hadden vernield en de nodige padvinders attributen hadden meegenomen, speurde de politie nog in tensiever. Tijdens dit onderzoek werd ook nog een inbraak gemeld door een schoen maker, die enige artikelen miste. Zaterdag heeft de politie de daders ge knipt en schrik niet, het waren twee Soes ter knapen van acht en negen jaar, die zich aan bovenvermelde feiten hadden schuldig gemaakt. NAAR HUIS TERUG. Met het s.s. Volendam. aankomst 17 Janu ari te Rotterdam, keert uit de tropen te rug C. W. J. Meder, Kerkpad N.Z. 32. OUDERS OPGEPAST. In de laatste tijd schijnt zich in onze ge meente weer een heerschap op te hou den, welke met minder goede bedoelingen tegenover kinderen rondloopt. De politie verzoekt zeer dringend, bij voorkomende gevallen, haar op de snelste wijze te waarschuwen. SOESTENAAR IN BAARNSE CEL. Te Baarn is een Soester recidivist in ar rest gesteld terzake oplichting en ver duistering, meerdere malen ge_pleegd. NOGMAALS ONZE LIEVERDJES. De politie trof twee Soester jongens aan, die uit een automaat versnaperingen wil den „trekken" door middel van oude waardeloze kwartjes. Uiteraard werd dit niet getolereerd. GEEN SPREEKUUR. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat de Burgemeester verhinderd is mor gen zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. HENGSTENKEURING STAMBOEK PONY'S. Maandagmorgen had op de Stationsweg alhier de jaarlijkse hengstenkeuring plaats welke georganiseerd werd door „Het Nederlands Shetland Pony Stam boek". Uit verschillende plaatsen werden pony's aangevoerd en de druilerige mot regen vermocht het werk van de jury niet te storen. Na afloop werd in „De Gouden Ploeg" de uitslag bekend gemaakt. Goedgekeurd werden: Kees, eig. J. P- Clant te Leersum. Warrior of Longhaugh, eig. G. van Malestein te Putten. Reinald, eig. Mevr. S. T. de Vries van Cronesteijn te Nunspeet. Patrick van Lichtenberg, eig. Mej. G. M. Lisman te Utrecht. Peter van het Landhuis, eig. H. Fentener van Vlis- singen te Helmond. Rebo, eig. J. Spelt te IJsselstein. Adonis of Auric, eig. J. van Delft te Rijnsburg. Anton van Arcen, eig. G. Z. van Rijn te Scheveningen. Cohny van 't Westerhout, eig. C. J. v. d. Grift te Baarn. Ecco van Groensande, eig. J. J. den Hertov te Baarn. Albert, ei?. P. M. v. d. Berg te Wolfheeze. Afgekeurd werden: Loeki, eig. C P. de Jeu te Nederhorst den Berg. Karei, eig. J. Westerveld te Hoogland. Adelsjong, eig. G. Z. van Rijn te Scheveningen. Dallie, eig. S. Floor te De Bilt. Dalton van Wes tervoort, eig. J. Benschop te Veldhuizen. Eros van Groensande, eig. Mevr. Gerritse, Laren. De secretaris van het Stamboek, de heer C. B. Alsche uit Eist dankte de heer v. d. Grift voor de goede organisatie en het ge meentebestuur van Soest voor de mede werking en het beschikbaar stellen van 3 medailles, die hij uitreikte aan de heren G. van Malestein, G. Z. van Rijn en J. J. den Hertog.

Soester Courant | 1951 | | pagina 2