SOESTERBERG. Het lied van de millioenste. RESULTATEN van de boerenleenbank. De resultaten van de Boerenleenbank zijn de volgende: Ontvangen spaargelden 1.238.088,34, terugbetaalde spaargelden 1.563.419,04, meer terugbetaald dan in gelegd 325.330,70. Saldo spaargelden per 31 December 1950 2.558.803, Uitstaande voorschotten: 811.963. Te goed bij de Centr. Bank 1.104.150,75, totale omzet 10.642.750,18. Aantal leden 487, Aantal spaarders 2550. De jeugd-spaaractie is in bovenstaande cijfers niet begrepen. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, op Woensdag en Zater dag, van 14 tot 16 uur. Kinderhandschoen, Ford-tang, br. meis jesmuts, vier muntbiljetten van 1. rijksdaalder, paar laarsjes, autowiel met band, Waterman vulpen en ballpoint, sleutelring met vier sleutels en een rij wiel. REEDS JONG OP HET SLECHTE PAD. Enige tijd geleden kwam de rijwielbe waarder van het City-Theater tot de ont dekking, dat, terwijl hij een wakend oog hield over de hem toevertrouwed rijwie len, zijn houten hokje door ongewenste gasten was bezocht. Hij miste daardoor geld en tabak. Nadien werden nog op an dere plaatsen in onze gemeente diefstal len gepleegd en de politie kreeg het ver moeden, dat in al deze gevallen jeugdige diefjes aan het werk waren geweest. Toen kort daarna het clubhuis van het Meisjes Gilde van de Nederlandse Pad- vindsters, hetwelk gelegen is in de tuin van „Braamhage", bezoek had gehad van vandalen, die de ramen in het dak en 't padvindsters meubilair hadden vernield en de nodige padvinders attributen hadden meegenomen, speurde de politie nog in tensiever. Tijdens dit onderzoek werd ook nog een inbraak gemeld door een schoen maker, die enige artikelen miste. Zaterdag heeft de politie de daders ge knipt en schrik niet, het waren twee Soes- ter knapen van acht en negen jaar, die zich aan bovenvermelde feiten hadden schuldig gemaakt. NAAR HUIS TERUG. Met het s.s. Volendam, aankomst 17 Janu ari te Rotterdam, keert uit de tropen te rug C. W. J. Meder, Kerkpad N.Z. 32. OUDERS OPGEPAST. In de laatste tijd schijnt zich in onze ge meente weer een heerschap op te hou den, welke met minder goede bedoelingen tegenover kinderen rondloopt. De politie verzoekt zeer dringend, bij voorkomende gevallen, haar op de snelste wijze te waarschuwen. SOESTENAAR IN BAARNSE CEL. Te Baarn is een Soester recidivist in ar rest gesteld terzake oplichting en ver duistering, meerdere malen gepleegd. NOGMAALS ONZE LIEVERDJES. De politie trof twee Soester jongens aan, die uit een automaat versnaperingen wil den „trekken" door middel van oude waardeloze kwartjes. Uiteraard werd dit niet getolereerd. GEEN SPREEKUUR. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat de Burgemeester verhinderd is mor gen zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. HENGSTENKEURING STAMBOEK PONY'S. Maandagmorgen had op de Stationsweg alhier de jaarlijkse hengstenkeuring plaats welke georganiseerd werd door „Het Nederlands Shetland Pony Stam boek". Uit verschillende plaatsen werden pony's aangevoerd en de druilerige mot regen vermocht het werk van de jury niet te storen. Na afloop werd in „De Gouden Ploeg" de uitslag bekend gemaakt. Goedgekeurd werden: Kees, eig. J. P- Clant te Leersum. Warrior of Longhaugh, eig. G. van Malestein te Putten. Reinald, eig. Mevr. S. T. de Vries van Cronesteijn te Nunspeet. Patrick van Lichtenberg, eig. Mej. G. M. Lisman te Utrecht. Peter van het Landhuis, eig. H. Fentener van Vlis- smgen te Helmond. Rebo, eig. J. Spelt te IJsselstein. Adonis of Auric, eig. J. van Delft te Rijnsburg. Anton van Arcen, eig. G. Z. van Rijn te Scheveningen. Cohny van 't Westerhout, eig. C. J. v. d. Grift te Baarn. Ecco van Groensande, eig. J. J. den Hertop te Baarn. Albert, eig. P. M. v. d. Berg te Wolfheeze. Afgekeurd werden: Loeki, eig. C. P. de Jeu te Nederhorst den Berg. Karei, eig. J. Westerveld te Hoogland. Adelsjong, eig. G. Z. van Rijn te Scheveningen. Dallie, eig. S. Floor te De Bilt. Dalton van Wes tervoort, eig. J. Benschop te Veldhuizen. Eros van Groensande, eig. Mevr. Gerritse, Laren. De secretaris van het Stamboek, de heer C. B. Alsche uit Eist dankte de heer v. d. Grift voor de goede organisatie en het ge meentebestuur van Soest voor de mede werking en het beschikbaar stellen van 3 medailles, die hij uitreikte aan de heren G. van Malestein, G. Z. van Rijn en J. J. den Hertog. UITSLAG VERKOPING. Hedenmorgen werden in „De Gouden Ploeg", door Notaris Mr. S. van 't Eind te Amersfoort, enige percelen geveild. Het pand Julianalaan 4 werd verkocht aan J. Kamp alhier voor 4500. Het perceel Hartweg 4E ging over aan J. Felke te Amersfoort voor f 4950. NIEUWE AUTO VERONGELUKTE. Door de gladheid van de weg gleed een nieuwe Ford-auto van de hellende Mont- gomeryweg en botste daar tegen een boom. De auto werd daarbij ernstig be schadigd. Doordat o.m. het rechter portier vernield en totaal ingedrukt werd, ge raakte de rechter voet van een inzittende dame bekneld. Door middel van 'n krik moest de voet worden bevrijd. Een inzit tende dochter bekwam een hoofdwonde, zodat de gehele familie per taxi huis waarts moest gaan. De auto moest per kraanwagen worden weggesleept. DIERENMISHANDELING. De politie maakte procesverbaal op tegen twee inwoners alhier wegens ernstige die renmishandeling. Dit tweetal had een cartonnen doos, waar in twee katten zaten, in het bos gedepo neerd om deze dieren, middels de felle koude, te laten sterven. ONDERSCHEIDING. Bij K.B. is verleend de eremedaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan de heer G. Ravenhorst te Soes- terberg, opzichter bij de afdeling weg en werken van de N.V. Ned. Buurtspoorweg Mij. M.C. „SOESTERBERG" ORGANISEERDE WINTERRIT. In verband nog met de viering van haar eerste lustrum viel aan de Motorclub „Soesterberg" de eer te beurt dit jaar de winterrit te mogen organiseren. Het was Zaterdag dan ook een drukte van belang in ons dorp, vooral in en nabij café/ Centrum", waar gestart moest worden. Het mooi uitgezette parcours bedroeg on geveer 200 k.m. en liep door het Westelijk deel van de provincie Utrecht. Tijdens de rust werd in café ,,'t Centrum" een bord heerlijke erwtensoep genuttigd. Een kwaad stukje vormde het zanderige gedeelte vanaf de pyramide. Overigens viel de rit nogal mee, daar de ingevallen dooi de zware sneeuwval van de vorige week grotendeels had opgeruimd. Er werd gemiddeld 30 tot 36 k.m. gereden en er werden veel strafpunten gemaakt. Het mi nimum bedroeg 38, het maximum 176. De uitslagen waren als volgt: Junioren-klasse I.: J. Koenen, Amsterdam, 38 strafpunten. 2. F. Kotte, Baarn, 44 strafp. 3. B. Hoffland, De Meern, 125 strafp. Junioren II.: 1. G. Pieper, Amersfoort, 94 strafp, 2. P. A. de Ridder, Amersfoort, 115 strafp. 3. L. Gadella, Soesterberg, 130 str.p. 4. A. Kra mer, Heerjansdam, 156 p. A. v. Breukelen, Soesterberg, 176 p. Senioren I.: 1. S. W. Hogerhuis, Den Haag, 52 p. Senioren II.: 1. M. v. d. Akker, Amersfoort, 99 p. Militairen: 1. Ritmeester J. H. Bos, Amersfoort, 65 p. 2. Luit. van Deelen, Amersfoort, 73 strafp. 3. Luit. Uilenbroek, Amersfoort, 84 str.p. Als enigste team kregen de militairen een teamprijs. Na afloop reikte voorzitter Van Daal met een toepasselijk woord in café ,,'t Cen trum" de prijzen uit. EERSTE UITVOERING VAN „UTILE DULCI". Het culturele leven op Soesterberg her stelt zich gaandeweg weer van de slagen de oorlog toegebracht. Zo is hier kort geleden opgericht de R.K, Toneelclub „Utile Dulci", die Zaterdag avond voor een stampvolle zaal in „Huis ten Halve", voor de eerste maal optrad met „Onder één dak", toneelspel in drie bedrijven van Johan Fabricius. Vooraf sprak de heer A. A. Muck een woord van welkom tot de aanwezigen, on der wie tal van geestelijken. „Onder één dak" is geen gemakkelijk stuk voor beginners, maar in deze club zitten goede krachten, waardoor verschillende scènes prachtig werden gespeeld. In het bijzonder de slotscène tussen de oude va der (de heer Wegman) en de schoondoch ter (Mej. v. d. Berg) bracht een stukje su bliem toneelspel dat het puliek tot ont roering bracht. Door een lang, aanhou dend applaus, gaf het publiek uiting van zijn dankbaarheid voor het gebodene. In April a.s. hoopt men een tweede stuk op te voeren. Een groot geluk (ik zegt 't u allen), is mij zo juist ten deel gevallen, 't Was géén gevolg van een prestatie, van inspi- of van transpiratie, o neen, het was geen heldenstuk, maar stom- geluk, Fortuna's Nuk! Die onberekenbare vrouw, bleek ijverig voor mij in touw, het leek wel, of ik haar zéér lief was, toen zij opeens zo èrg actief was. Zij sprak: Jij ferm- ste, flinkste, koenste, jij bent precies thans de Milioenste! 't Was op een dag, dat ik héél bang was, alsof 't een tocht naar het Gevang was, en onder weg werd ik steeds banger.™., het was een Toch naar de Ontvanger, bij d'Ingang werd mijn angst het bangst...™ wat bood d'Ontvanger voor ontvangst? Werd mijn verzoek door hem aanvaard, of Niet-Ontvankelijk verklaard, en werd straks mijn gezicht dus langer, door 'n niet-ontvankelijk ontvanger? Verbazend groot was mijn verbazing. Was 't een visioen, een soort verdwazing? Want toen ik kwam in het kantoor, sprak daar een stem: „Geacht Gehoor!" (gejuich, gezoem drong tot mij door, verbijsterd was mijn oog, mijn oor), „Geacht Gehoor! Ik stel U vóór, een man, ja, ik sta borg er voor, die nu eens niet op dit kantoor, zijn geld verloor, daar ik hem schoor. Integendeel, geacht gehoor, met winst gaat hij er straks vandoor. Toen zong een lieflijk Dameskoor (van blondjes, zwartjes en licht bruine) een Nieuwe Tekst op „Top der Dui nen": Waar de blanke top der vingers, gelden telt aan het loket, wordt na vele mededingers, in de Bloemen U gezet. Want Uw Entrée is zo geslaagd, daar U de stoute sprong hier waagt: Als de Millioenste, die Uitstel vraagt, Ontroering, tot in vingertoppen, ging zich toen fèl bij mij ontpoppen, door handendrukken, schouderkloppen, en een Enorme Envelope, die men mij in de hand ging stoppen. De In houd was gewoon uniek, 't biljetgeritsel leek muziek, en ik bedankte het publiek, voor d' Hulde èn Vijfhonderd Piek! En daarna werd ik rondgeleid, en zeer deskundig ingewijd, 'k Zag dwangbevelen, o zo vele, gezellig haasje-over spelen, het was een torenhoge berg, ik voelde mij nu èrg een dwerg. Vervolgens werd ik voorgesteld, als was 'k een Held, die medetelt, aan Heren, die de Deuren Waarden, en die aan velen zorgen baarden. Ik leek wel Lid van hun Gezin, maar niet „in naam der Koningin", geen enkele vroeg nauwgezet, naar tafel, stoelen en buffet, o neen, er was een Koud Buffet, te mijner Ere neergezet. Ha! Eindelijk eens meubilair, waar op IK, met het nodig air, beslag mocht leg genha, ha, ha! Hoe smaakte -hier d'Huza- renslaik voelde mij als uitverkoren, in 't Teken van de Kreeft geboren, maar dan mèt Mayonnais' erbijen een pastei met Russisch Ei.' Helaas, d'Inspectie bleek veel lomper. Van ochtend kwam de koude domper. „U hebt", zo stond daar vastbesloten, „Vijfhonderd Gulden loon genoten, en bovendien emolumenten in vorm van bloemen en presenten, voorts zien wij nog als extra post, een Dagverblijf met Volle Kost. Gij zijt derhalve dezer dagen, in Hoger Klasse aangeslagen. Na-Vordering, U moet dat dulden, bedraagt Vijfhonderd Veer tig Gulden!" „Na Regen, dan volgt Zonneschijn, dat mag een heel oud spreekwoord zijn, het luidt, door een Fiscaal Besluit, nu anders, en het spreekwoord duidt.op Machtige Verorde ning: „Na Zonneschijn..... Navordering! ZOUDEN DE CIJFERS LIEGEN? De officiële economen zitten een beetje met de handen in hun haar, omdat wij volgens hun cijfers op een vreemde ma niet met onze inkomsten omspringen. De cijfers van het verbruik tonen nl. aan, dat het aantal sigaren, dat in Ne derland verrookt wordt, wel is gedaald tot bijna de helft van voor de oorlog, maar dat het aantal sigaretten per hoofd der bevolking berekend, is toege nomen, dat we stuk voor stuk 60% meer uitgeven voor de bioscoop, 30% meer voor snoep en voor sterke drank zelfs 110% extra. Ook het verbruik van sui ker, jam, koekjes en gebak is gestegen. Natuurlijk zijn er ook wel posten, die 'n zekere vermindering vertonen en dat zijn brood, bonen, rijst, thee, koffie, bo ter, vlees, kaas en eieren. Maar vruch ten, groenten en aardappelen zijn wat gestegen, evenals gas, electriciteit, melk, vleeswaren en margarine. In het algemeen wijst dit op een verbruik in de richting van grotere luxe en dat kiopt niet met de voortdurende klachten over de stijging van de kosten van on derhoud en dus van de ontoereikend heid der salarissen. Dit maakt, dat men zich bij de economische topleiding is gaan afvragen of de stijging van de kosten van levensonderhoud, zoals men die berekent, wel in werkelijkheid zo hoog is. In de nota van het Centraal Plan Bureau staat dan ook, dat het bureau tot de voorlopige conclusie is gekomen, dat de stijging van de prijzen voor alle consumptiegoederen tussen 1948 en het midden van 1950 geringer moet zijn geweest dan de gepubliceerde gegevens aangaven. Men veronderstelt, dat dit komt, doordat de berekening van het gezinsverbruik uitsluitend geba seerd is op cijfers van de lagere inko^ mensklassen. Wij vragen ons echter af of niet mede een van de grote oorzaken is, dat de jongere werkkrachten, die nog geen ge- zinslasten hebben, zoveel meer verdie nen dan voor de oorlog. Het zijn juist deze groepen, die zoveel geld uitgeven voor bioscoopbezoek, sigaretten, drank, snoeperijen, enz. Wij zoeken de reden dus meer in de verschuiving van de in komens naar leeftijdsgroepen, die eigen lijk veel geringere behoeften hebben, dan dat in het algemeen het leven van de normale gezinnen zoveel luxueuzer zou zijn geworden. Wie voor een huis houding heeft te zorgen, kan op het ogenblik heus niet aan overbodige uit gaven denken. HET LAND VAN DE NEGUS Toen in 1935 Ethiopië (Abessinië), het land van de Negus, door Mussolini werd overwel digd, stond dit enig overgeblevene onafhanxe- lijke Afrikaanse land, gedurende korte tijd in het middelpunt der belangstelling. Nadien hoorde men er weinig meer over, ook niet toen na de verdrijving der Italianen in 1941 Haile Selassie zijn troon weer beklom. Abessinië is een groot, doch weinig ontwikkeld land, dat ook maar spaarzaam bevolkt is. Het is der tigmaal zo groot als Nederland, maar heeft nauwelijks meer inwoners dan ons land. In dustrie bezit het vrijwel niet en de bodem schatten worden nog maar in zeer beperkte mate ontgonnen. De bevolking leeft dus van de landbouw en hoewel het land in het alge meen zeer vruchtbaar is, zijn deze Afrikaanse boeren toch maar arme mensen, daar de land bouw er op een veel te laag peil staat. Dit zou geheel anders kunnen zijn, daar in het grootste gedeelte van het gebied twee of drie oogsten per jaar gewonnen kunnen worden. Men teelt er katoen, koffie, dadels, fruit, cacao, sesambonen en granen, maar bij goede exploitatie zou het land veel en veel meer kunnen opleveren. Ook tarwe, gerst en peul vruchten zouden er uitstekend kunnen wor den verbouwd. De veestapel telt .16 millioen stuks rundvee en 5 millioen stuks schapen en geiten, maar het zijn weinig productieve ras sen, die bij onvoldoende zorg door vele ziek ten en insecten worden geteisterd. De bodem bevat ijzer, koper, zink, lood, mica, tin, kwik zilver en goud, maar olie en steenkolen zijn er nog niet gevonden. Aan de winning van die bodemschatten wordt nog bijna niets gedaan. Verder bestaat er een schromelijk tekort aan goede wegen. Nu heeft de Negus een lening van 5 millioen dollar gekregen, terwijl de staat zelf in twin tig jaar 43 millioen dollar in wegenbouw zal steken. Ook zullen credieten voor landbouw en industrie worden geopend. Onder deze om standigheden wijst de Economische Voorlich tingsdienst erop, dat aangenomen mag wor den, dat er voor de grote Nederlandse cul tuurmaatschappijen een arbeidsveld in Etio- pië braak ligt, dat in de toekomst wellicht grote vruchten kan opleveren. Op het ogenblik is het handelsverkeer tussen Ethiopië en Ne derland nog van vrijwel geen betekenis. Er is een Nederlandse gezant in Addis Abeba be noemd, Dr W. Huender, terwijl de Economi sche Voorlichtingsdienst gaarne verdere gege vens verstrekt. MERKEN, DIE GEEN BESCHERMING MEER GEVEN Als deel van de oorlogsbuit is o.a. een groot aantal merken van Duitse artikelen geconfis queerd, welke merken door de geallieerden aan firma's in hun eigen landen zijn afge staan. Nu vestigt in Economisch Statistische Berichten Dr C. Schouten er de aandacht op, dat lang niet altijd onder de aldus verwor ven merken ©ok artikelen van de originele kwaliteit worden verkocht. Hij schrijft, dat in menig land (Nederland zondert hij daarvan uit) thans medicijnen onder uit Duitsland af komstige merken worden aangeboden, die niet op het niveau van de Duitse producten staan en die niet kunnen bogen op de garantie, die geleverd wordt door een jarenlange ervaring in laboratoria en klinieken. Bij chemisch on derzoek bleek dat vele medicijnen, die aldus in de handel komen, bij lange na niet van de Duitse standaardkwaliteit zijn. Daardoor is er z.i. een chaos ontstaan met preparaten, die de merken dragen van o.a. Bayer, Merck en Schering. Ook bij werktuigen, cosmetica, enz. worden dergelijke verschijnselen geconsta teerd. Dr Schouten pleit ervoor, dat ter be scherming van het publiek voorgeschreven zal worden, dat wanneer van het oorspronkelijke recept wordt afgeweken, op het artikel zal worden vermeld, dat de samenstelling niet overeenkomstig het oorspronkelijke Duitse product is. Wanneer de feiten zo zijn als Dr Schouten mededeelt, en wij hebben geen reden daaraan te twijfelen, getuigt dit van een schromelijk tekort aan verantwoordelijkheidsgevoel en aan zakeninzicht bij de betrokken firma's. Het zal waarschijnlijk niet altijd mogelijk zijn de zelfde samenstelling te geven als die van de vroegere Duitse producten, daar naar het schijnt, in tal van octrooien en recepten enkele essentiële gegevens zijn weggelaten, waardoor het onmogelijk wordt zonder mede werking van de eerste fabrikant het pro duct na te maken. De geallieerden konden dus wel de merken, d.w.z. de namen, in beslag nemen, maar kwamen er dikwijls niet achter, hoe het recept of de bereidingswijze in fines ses diende te luiden. In feite zijn daardoor de desbetreffende merken waardeloos. Naar onze mening mag men in een dergelijk geval geen gebruik maken van een merk, waaraan voor de kopers een zekere standaardkwaliteit on verbrekelijk is verbonden. Wie dat toch doet misleidt in de eerste plaats zijn afnemers, maar op de lange duur ook zichzelf, want een tekort aan kwaliteit kan men slechts een be perkte tijd verbergen, terwijl men daaren tegen jarenlang het verwijt zal horen, dat de fabrieken in de geallieerde landen toch niet tegen de Duitsers opkonden. WAT AMERIKA THANS OPSLOKT Volgens het Engelse maandblad „The Banker" gebruiken de Verenigde Staten thans 60% van het wereldverbruik aan koper, 50% van het zink, 47% van het tin, 46% van de rub ber, 40% van het lood, 35% van het katoen en 30% van de wol. Daardoor zijn de Ver. Staten meer dan vroeger voor hun grondstof- fenvoorziening afhankelijk van invoer, alleen niet voor katoen. Het is de oorlogsdreiging, die deze invoerbehoefte zo groot heeft ge maakt, met het gevolg dat de prijzen snel stij gen en Amerika steeds meer voor zijn invoer moet betalen, doch minder aan handelsartike len kan uitvoeren.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3