Europa mist alleen maar zelfvertrouwen» De grote baas kwam. Grote plannen van onze V.V.V. in 1951. Brandpunten der Internationale Politiek. SOEST. IN DE HOEK. Burgerlijke stand. VRIJDAG 12 JANUARI 1951. 27e JAARGANG No. 3. SOESTER OOURANT UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Bij alle spanningen en gevaren van de laatste tijd valt het steeds weer op, dat Europa hoegenaamd geen zelfvertrou wen meer bezit. Men legt zich erbij neer, dat Europa als het ware fijngewreven wordt tussen de beide grote machten van deze tijd, de Verenigde Staten en Rusland. Men vergeet eenvoudig, dat Europa zelf een minstens zo belangrijke macht is, en kijkt tegen de beide andere op als tegen wolkenkrabbers. We doen wel zo'n beetje mee aan het werk van de Verenigde Volken en in de Veilig heidsraad, maar toch heeft eigenlijk iedere Europeaan het gevoel, dat de Europese vertegenwoordigers er maar voor spek en bonen bijzitten, terwijl de eigenlijke macht berust bij de Verenigde Staten. M.a.w. Europa heeft afstand gedaan van zijn aimbitie een wereld macht te zijn. De redenen daartoe zijn ons allen be kend. Wij hebben een paar verwoesten de oorlogen doorgemaakt, wij hebben onze beleggingen in het buitenland moe ten liquideren, wij hebben ons moeten terugtrekken uit overzeese invloedsge- bieden enz. Maar is dat een reden om het bijltje erbij neer te leggen? Andere landen zijn er veel erger aan toe ge weest en hebben niettemin in weinige jaren weer overwegende betekenis in de wereldverhoudingen gekregen. Het meest sprekende voorbeeld daarvan is Rusland zelf, dat na tientallen jaren van Tsaristisch wanbeheer en een vrijwel verloren oorlog, revoluties, burgeroor logen en hongersnoden doormaakte en dat niettemin in enkele tientallen jaren de meest gevreesde macht ter wereld is geworden. En let wel, dit is geschied, ondanks een uiterst laag ontwikkelings- en welvaartspeil der bevolking, ondanks het ontbreken van een hoogontwikkelde industrie en ondanks de vijandigheid van andere landen. Staan wij er eigen lijk ook op het ogenblik niet oneindig veel beter voor dan Rusland in 1920? Zelfs beter dan in 1930? En misschien zelfs beter dan op ditzelfde ogenblik? Want de gemiddelde welvaart is in West-Europa zeker hoger dan in Sovjet- Rusland en in de satellietstaten. Zet er ook nog nu eens naast, dat West- Europa ongeveer 275 millioen inwoners telt tegen de Sovjet-Unie ongeveer 200 en voeg daar dan nog aan toe, dat de Europese bevolking een grote vakken nis bezit, rijke handelservaring heeft, over een machtige handelsvloot beschikt en bovendien niet de moordende eenvor migheid van een dictatuur kent. Waar om is dan toch West-Europa zo mach teloos en Rusland zo machtig? Dat komt doordat in Rusland, al is het dan op dictatoriale wijze, alle macht van de in de Sovjet-Unie verenigde volken in een centraal bestuur zijn verenigd. Op die manier levert de collectieve armoede van Rusland toch een fantastisch machtsapparaat op. Ook de Verenigde Staten zijn een een heidsstaat, maar een geheel andere dan Rusland. Daar kan de burgerij vrijelijk zijn staatshoofd kiezen en een regering, die niet bevalt naar huis jagen. De Ver enigde Staten hebben een bevolking van niet meer dan 150 millioen. En wanneer men de West-Europese industriële ca paciteit optelt en daarbij voegt de pres- Eisenhower die de zaken Hier nog op z'n duimpje kent, Is als baas thans aangekomen Op het oude continent. Het onrustige Europa Krijgt een stoere generaal, Niet voor niets kreeg hij de bijnaam: Man van eer en man van staal. Het zaakje zet hij hier op poten, Knopen worden doorgehakt, Weg met alle spinnewebben', Moedig voorwaarts, aangepakt. Offers komt hij van ons vragen, Offers, ook van Nederland, Zijn devies: alleen door eenheid Komt er een geheel tot stand. Samenwerking, offerande, Offerande tot en met, En de ogen van de meester Maken onze legers vet. Als men ook eens samenwerkte Buiten 't militair terrein, Zou er dan misschien een beetje Minder kans op oorlog zijn? taties van de Europese landbouw, dan komt men tot cijfers, die de Amerikaan se op vele punten evenaren, of zelfs overtreffen. Toch is de U.S.A. het mach tige rijke land en Europa een verzame ling verbrokkelde naties, die de hand moeten ophouden voor Amerikaanse hulp. Dit is een toestand, die in zeer korte tijd radicaal kan veranderen. Als Europa maar eens evenals Amerika en evenals Rusland tot een bundeling van zijn macht kwam en tot een doelbewust en eensgezind optreden, dan zou ons we relddeel niet de voetveeg van alle ande ren zijn, maar integendeel een der grootste, zo niet de grootste macht van de gehele aardbol. Dat is waarom een verenigd Europa tot stand moet komen. De Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingen Verkeer „Soest Vooruit" bestaat dit jaar 44 jaar en we kunnen ons slechts uit overlevering voorstellen hoe toen de vereniging werd opgericht door personen, die het nut van het bezoek van vreemdelingen inzagen. Het kleine plattelandsdorpje Soest trok van oudsher vreemdelingen en het trok ook inwoners door zijn ligging en zijn on gerept natuurschoon. Vele Soester inwoners maakten van deze „trek" gebruik door hun huizen des zo mers voor de vreemdelingen open te stel len en daardoor hun inkomsten te vergro ten. Dit was het prille begin van de Soester Vreemdelingen-Industrie en na haar op richting zette „Soest Vooruit" de eerste stappen om deze industrie in goede ba nen te leiden. Veel is er veranderd in de latere jaren, ook in Soest. Onze gemeente groeide uit tot een grote woongemeenschap met moderne allures en natuurlijk groeide de V.V.V. mee, al was het niet in dezelfde mate. Men bleef in onze gemeente achter om de volle buit binnen te halen en verzuimde maatrege len te nemen inzake de scholing en de op voeding van dat deel der gemeenschap, dat pension hield. Er ontbrak iets in de organisatie van de V.V.V., een gebrek, waarin vorig jaar is voorzien. Men miste een functionaris, die regelma tig voor de V.V.V. kon werken en deze moderner kon laten functioneren. Met de aainstelling van de directeur, de heer W. Surink, werd in dat gemis voorzien. Duizenden circulaires, folders, gidsen, boekjes, kaarten en wat dies meer zij, gingen het afgelopen jaar uit Soest naar alle delen van Nederland ter bevordering van het vreemdelingenverkeer en naar schatting heeft deze tak van bestaan in 1950 een bedrag van rond 400.000 opge bracht. Over 1950 was de heer Surink niet onte vreden. Vele vreemdelingen hebben hier gedurende enige tijd een verblijf gehad. De bezetting van de logies-ruimte, welke in 1950 gemiddeld c.a. 5 weken heeft be dragen, moet echter worden opgevoerd, daar bij een bezetting van c.a. 7 weken, de pensionruimte eerst economisch verant woord is. Voor dit jaar zullen daarom nog verschil lende maatregelen worden genomen en zal Soest nog intensiever worden betrokken in het vreemdelingenverkeer in Nederland, zowel voor onze eigen landgenoten als voor buitenlanders, zo sprak de heer Su rink, in het onderhoud dat wij met hem hadden, De volgende plannen zijn thans in een be paald stadium van uitvoering: K. en K. Schoolreizen. Wij willen in Soest een trekpleister wor den voor de vele schoolreisjes, welke wor den gemaakt vanuit grote steden en plaat sen. Om Soest tot doel te maken van deze reis jes heeft V.V.V. „Kant en Klaar School reisjes" beraamd. De schoolhoofden be hoeven geen programma te ontwerpen; dit biedt de V.V.V. Soest hen aan. De kinde ren, die hier met hun onderwijzers komen, wordt een bont programma geboden: be zoek aan het Natuurbad, alsmede een voor stelling in het Openluchttheater. Een speeltuin en een maaltijd horen hierbij, doch dat is niet alles. Het plan is om te komen tot stichting van een Schoolmuseum. In een dergelijk museum wil de heer Su rink onderbrengen diorama's, maquettes, stands over Soester flora en fauna, een botanische tuin en wat dies meer zij. Na- tuur-wetenschappelijke en natuur-histo- rische lessen en films kunnen hier wor den gegeven en vertoond. De gemeente kan haar uitbreidingsplan en groei der ge meente sinds het jaar 1000 uitbeelden, de bijenhouders kunnen aanschouwelijk on derricht geven, kortom mogelijkheden voor het grijpen. Ook de vreemdeling zou hierin een origi nele bezienswaardigheid vinden en een dergelijk museum zal kunnen bijdragen tot het scheppen van een klimaat, hetwelk ook de vreemdeling behoeft. De voornaamste moeilijkheid levert echter de huisvesting van een dergelijk museum op, maar er zijn onderhandelingen over gaande. 'n Tentoonstelling. De heer Surink onderzoekt verder met de directeur van Gemeente-Werken, de heer Van Noesel, de mogelijkheid om een ten toonstelling in te richten, waarin het werk van de V.V.V. in Soest aanschouwe lijk wordt uitgebeeld, met daarnaast maquettes over het uitbreidingsplan, de toekomstige riolering en de toekomstige bebouwing van de gemeente. In onderhandeling is men reeds met de Prov. Utr. Bond. v. Vreemdelingenver keer, het Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelin genverkeer, het Bouw-Centrum te Rotter dam, de „Horeca" en diverse architecten. Een historisch gebouw. Zoals elders zou in Soest verder een histo risch gebouw kunnen dienen als trekpleis ter voor vreemdelingen en het is niet te verwonderen, dat de heer Surink daarbij denkt aan het aloude perceel „De drie ringen", waarover ieder Nederlander ge lezen heeft in „Ferdinand Huyck". Dit gebouw, hetwelk thans gedeeltelijk in gebruik is als opslagplaats van de Coöpe ratie aan de Torenstraat, zou prachtig kunnen dienen om in zijn oorspronkelijke staat te worden ingericht als Soester Ta veerne. Grote bierpullen zouden oude donkerbruine tafels stofferen en onder de lage balkenzolder zou men kunnen mij meren over de historie van lang geleden, toen de Soester bekjeensnijders soms het mes in de tafel zetteif, als een vreemdeling hier binnenkwam. De oude Soester behuizing, de fraaie Soes ter klederdracht, de gouden kappen van de Soester boerin, 't antieke porcelein, schil derijen en prenten «ver oud Soest, oude gereedschappen enz. zouden daar goed tot hun recht komen en wij zouden een stuk je Soester historie en folklore geconser veerd hebben. Slemp en pannekoeken zouden de vreem deling worden voorgezet en in gedach ten zouden we de reiziger uit F. Huyck uit de huifkar zien stappen, zijn paarden geleiden naar de drinkbak en plaats zien nemen aan een der tafels. Zou Soest deze voortvarendheid kunnen opbrengen vroegen wij de heer Surink en hij antwoordde: laten we het hopen. Eisenhower kwam en confereerde. Voorstellen en tegenvoorstellen over Korea en China. Kwestie Kasjmier in Londen, Geen oorlog, wèl span ning verwacht. De oude schuld. De grote baas is gekomen om in alle hoofdsteden van de landen, aangesloten bij het Atlantische Pact besprekingen te voeren. De gewone burger in deze landen heeft van de reisroute zonder meer kennis genomen: Parijs, Brussel, Den Haag, Ko penhagen, Oslo enz., maar men kan er van opaan, dat bij de Ministeries van De fensie dezer landen de komst van Eisen hower met meer dan gewone belangstel ling tegemoet werd gezien. Uiteraard werd er over de besprekingen niet veel meer medegedeeld, dan dat ze waren gehouden. Elk land moet voort gaan, te werken aan een stevige kern van zijn eigen defensie, aldus deelde „Ike" zelf mede en het ligt voor de hand, dat hier voor met premiers, ministers van defensie en hoge militaire autoriteiten geducht van gedachten gewisseld is en dat verschillen de mogelijkheden onder de loupe zijn ge nomen. Midden-Februari zou de opperbe velhebber „meer definitief" naar Europa komen. Dan zullen we eens zien, wat jul lie er verder van hebben terecht ge bracht, aldus zou men deze mededeling kunnen „vertalen". „Tegenover ieder offer, dat door Amerika wordt gebracht, dient een gelijkwaardig offer van de Europese democratiën te staan, anders is alles vergeefs", aldus een andere uitlating van de generaal. We we ten dus, waar we aan toe zijn. Dit is meer dan wij van Korea kunnen zeggen. De strijd woedt daar in volle hevigheid voort, een strijd, waarbij de troepen der Verdnigde Naties tegen een zesvoudige overmacht moeten „opboksen". In de Politieke Commissie der Ver. Na ties heeft Amerika er op aangedrongen, dat China als de agressor zou worden aangewezen, dat de diplomatieke betrek kingen met Peking zouden worden ver broken en dat er economische sancties op Ciina zouden worden toegepast. De Commissie van drie, de Wapenstil standcommissie, stelt hier tegenover, dat het vuren op Korea onmiddellijk zou moe ten worden gestaakt, dat de niet Koreaan se troepen geleidelijk aan zouden worden teruggenomen en dat de landen, die aan Korea grenzen, ook Communistisch China, aan de V.N.-commissie zouden deelnemen. Dit zijn wel de voornaamste punten van het programma, dat door deze Commissie van Drie is opgesteld. Men is er mee naar Pandit Nehroe gegaan, de premier van India, wiens woord in het Verre Oosten, maar ook in 't Westen, groot gezag heeft. Nehroe woont te Londen de conferentie van het Britse gemenebest bij, ter bespre king der wereldsituatie bijeengeroepen. Hij heeft er te Londen op gewezen, dat men in China geen vazalstaat van Rus land moet zien, al is het grote Chinese, Rijk wel een goede bondgenoot van da Sovjet. Men dient er rekening mee te houden, dat China een grote mogendheid in Azië, maar ook in de wereld is en dat ook daarom de stem van Peking bij de Verenigde Naties moet worden gehoord. Intusssen heeft ook Nehroe z'n eigen moeilijkheden. Daar is de kwestie van Kasjmier, de grote twistappel tussen In dia en Pakistan. De premier van laatstge noemd land weigerde aanvankelijk naar Londen te komen, omdat men hem niet de zekerheid kon verschaffen, dat deze kwestie er te berde zou worden gebracht Toen men hiertoe evenwel besloot nam Liaquat Ali Khan dadelijk een vliegtuig om zich naar Londen te begeven. Hij verzekerde, dat de bevolking van Kasj mier door een volksstemming zal moeten beslissen, of zij bij India, dan wel bij Pa kistan wenste te horen en dat hij er iin die richting voorstellen zou doen. Ook met Nepal heeft India een en ander te regelen. Het land van Pandit Nehroe drong er op aan, dat de gevluchte koning Tribhoevana weer in Nepal zou terug keren. Aan de heerschappij van de familie Rana, die de driejarige kleinzoon van de gevluchte vorst tot koning uitriep, zou dan een einde zijn gemaakt en India zou het voordeel hebben, dat haar Himalaya- grens door een bevriende regering zou worden beschermd. Zo zien wij, dat er in het Oosten niet al leen moeilijkheden zijn met Korea. De laatste berichten over Indo-China ga ven te kennen, dat de Fransen op de Viet- min-opstandelingen enige succesjes moch ten boeken. Zij konden een weg bezetten, waarover de opstandelingen van China uit van voorraden werden voorzien. De diplomatieke correspondent van de New York Times, Reston, deelde mede, dat men in Washington de mening was toegedaan, dat het communisme zich nog op Azië zal blijven concentreren. De fac toren voor het communisme zijn er gun stiger dan in Europa en daarom voorziet men in 1951 geen oorlog in Europa, doch wel een gespannen tijdperk. Wat dit laatste aangaat: Frankrijk krijgt de ene spanning na de andere, als we het zo eens mogen zeggen. Want de ene mo tie van vertrouwen in het regeringsbeleid is nog niet aanvaard, of de volgende wordt al weer gesteld. Dat de bewapening daar bij een grote rol speelt, spreekt welhaast vanzelf. Daar draait toch alles om! Maar gelukkig: er wordt nog alleen maar over oorlog in Europa gepraat. Zo werden technische besprekingen gevoerd tussen de West-Duitsers en de geallieerde des kundigen over het Duitse aandeel in de verdediging van het Westen. En een ver heugend teken is, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken mede deelde, dat op 15 Januari de twee jaar geleden afgebroken besprekingen met de Russen over een regeling van hun oor logsschulden (11 milliard dollar!) weer zullen worden hervat. Als er over betaling wordt gesproken, wordt er ten minste niet gevochten! N.V.E.V. EN NED. FABRIKAAT. De afdeling Eemland van de Nederlandse Vrouwen Electriciteits Vereniging orga niseert Dinsdagmiddag in het Oranje-Ho tel een filmmiddag, waarbij gedraaid zul len worden de film „Nederlands Fabri kaat" en een streekfilm van Westelijk Noord-Brabant. TERUG UIT DE TROPEN. Met het s.s. „Groote Beer" aankomst 12 Jan. te Amsterdam, keren uit de tropen terug: J. G. M. Stolwijk, Nieuwstraat 40 en C. Klein, Hartweg 20B. VOETBAL-FILM. De leden van B.D.C. en belangstellenden hebben middels de film „Koning Voetbal" Dinsdagavond, in het St. Jozefgebouw, gezien hoe prominente Nederlandse voet ballers gewend zijn de bal te behandelen. De bekende sport-journalist Aad v. Leeu wen lichtte deze film toe en wees er tel kens op, dat deze technische vaardigheid niet aangewaaid komt, doch alleen bereikt kan worden door oefenen en veel oefenen. Op duidelijke en overzichtelijke wijze werden de spelregels ook in deze film ge toond, alsmede de ideale ingooi, het ne men van een corner e.d. De heer J. C. van Haarlem sprak de klei ne en grote voetballers toe en wees op de Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO No. 126156 Bij m'n familieleden en intieme kennissen sta ik in een niet te best blaadje. Ik heb namelijk, naast de dingen, die ik in m'n leven wél heb geleerd, nooit kans gr/Jen een verjaardag te onthouden en du.; te zorgen op de geboortedata der diverse fa milieleden middels een kaartje preser.t tl zijn en hun het allerbeste te wensen. Met het Nieuwjaarwensen ging het, door het in het oog lopen van de datum en de voorafgaande Kerstdagen, wel wat beter, maar het was toch niet je dat. Meestal werd het een week of zo in het nieuwe jaar. Het hatelijke van het geval is, dat gce:t van mijn familie ooit mij vergat en hoo ik ook wenste, dat zij mij ook maar eens zou den vergeten, altijd lagen hun gelukwen sen op tijd in mijn brievenbus. Als bij afspraak werd ik door niemand vergeten en onder de steeds weerkerende cadeaux behoort steeds een verjaarska- lender, tot in bijzonderheden bijgewerkt. Waar ik in het afgelopen jaar, tegen de Kerstdagen, de voortvarendheid vandaan haalde, is me nog niet helemaal duidelijk, maar in ieder geval heb ik nu kans gezien om voor alle familieleden en bekenden reeds Donderdag vóór Kerstmis een fees telijke kaart op de bus te doen. Ik ging dan ook het Kerstfeest in met het plezierige gevoel, dat iedeieen dit jaar op tijd mijn „prettige" wensen in ontvangst zou nemen en dat ik een beste beurt had gemaakt. Maar zie, Oekman wikt, doch de P.T.T. beschikt. Toen ik op Nieuwjaarsdag bij mijn fami lie kwam en met een zelfverzekerd ge zicht informeerde „of ze m'n kaart had den ontvangen", ging er een hoongelach op. Er werden toespelingen gemaakt op m'n schijnheilig gezicht en een neefje van. me dorst zelfs te zeggen: „Daar heb je hem ook met z'n prettige Kerstdagen, 't Is haast Pasen man". Mijn. Kerstwensen waren zo juist met de Nieuwjaarspost bezorgd. De P.T.T., ik schreef het al eens eerder, draag ik een goed hart toe, maar 12 da gen m'n Kerstwensen onder zich houden en die pas op Nieuwjaarsdag bezorgen, is me toch een beetje te gortig. Ik ben erg boos geworden en heb toen een erg lelijk woord gezegd. H. OEKM IN. leerzame les van deze film, waarvan velen nog veel kunnen leren. Spr. wees ook cp de competitie, welke Zondag weer gent beginnen en zei, dat verschillende spelers hem hadden medegedeeld, dat het eersle elftal niet meer wilde verliezen. Dit besliste willen juichte spr. toe ea wees er tevens op, hoe in de laatste wed strijd in het vorige seizoen, R.U.C.-B.D.C., deze wil en deze overtuiging ook tij de Soester spelers aanwezig was en de grond slag gaf tot de overwinning en de promo tie. Indien de lessen van deze film in toepas sing worden gebracht en de laatste trai ning goed wordt benut, zullen de komende wedstrijden succesvol zijn, aldus spr. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer A. J. v- Schalk wijk, behaalde in de cursus in het ver werken van de moderne huisschildersuta- terialen, bij Sikken's Lakfabrieken te Sassenheim, het getuigschrift met prijs. GEBOREN. Roland Boudewijn, zoon v. II. J. Schrijvers en G. Soeters, Pr. Bernliard- laan 31. Frederik, z. v. A. Zunneberg er. E. Esselbrugge, Braamweg 40. Cornelia, d. v. H. van Brummelen en C. J. v. Vulpen', Soesterbergsestr. 184. Bernhard, z. v. M. Dijkstra en G. Rustenburg, Wilhelmina- laan 10. Cornelia, d. v. C. Hooft en W. v. d. Berg, Gen. Spoorstraat 25. Ingrid Maria, d. v. J. A. Schalkwijk en G. C. Geebel, Koekoekweg 17. Gerritdina Wilhelmina Gezina, dochter van C. van Veenendaal en J. F. de Vroeg, Burg. Grothestraat 9. An- dreas Martinus Gregorius, z. v. J. H. Bui tendijk en A. Huijbers, Kerkdwarsstr. 5. ONDERTROUWD. A. J. Willemars, 25 jr.. monteur-reiziger, G. Pelsweg 27 en J. M. M. de Bakker, G. Pelsweg 12. J. H. don Otter, 25 jr., res.luit., Vinkenweg 32 en H. H. E. Akkerman, 20 jr., Nieuwstraat 30. GEHUWD. W. Bartelsman, 26 jr., admini strateur en M. A. Venema, 18 jaar, Cali (Columbia). OVERLEDEN. Tjitske Wijbrands, 72 wed. v. J. A. v. Rooij, Hellingweg 6. Petrus Vrakking, 65 jr., wednr. v. E. M. P. Takkenberg, Beetzlaan 10. Hannes F. Hendriks, 81 jr., geh. m. L. Brandsma, Kerkstraat 26. Johanna M. E. Meijer, 85 jr., geh. gew. met J. Veth, Julianalaan CO. Hendrik Kleijn, 81 jr., geh. m. J. Raven horst, Pijnenburgerlaan 1. Roelof Bruins, 79 jr„ geh. m. H. Kuijer, v, MaarensL„at 3. Catharina A, M. Lehmann, 78 jr., geh. m. L. J. Piree, v. Lijndenlaan 11.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1