Nieuw gezicht op Europa* Komt er praat van praat? SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 16 JANUARI 1951. 27e JAARGANG No. 4. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAX 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Rooskleurige mogelijkheden. Tenslotte zijn het de Russen niet die vech- ten in Korea en de Amerikanen ook niet. Het zijn de communistische legers van China en de strijdmacht van de Verenigde Naties. Moskou is geen agressor nee per sé niet en China is het ook nog steeds niet. Dus is er geen enkel bezwaar tegen, dat Amerika en Rusland eens rustig om de tafel gaan zitten en praten over de din gen van de dag. Die zijn cr veel meer dan Korea alleen, zoveel, dat twee gespreks partners wel wat weinig zijn en Engeland en Frankrijk, ja wie weet, China ook nog een stoel zullen bijschuiven. Welk een paradijsachtige toestand in de ze wereld van de Hei-bom. Ook al zullen op zuk een conferentie wel andere woor» den worden gesproken dan die, welke in de sfeer van een paradijs passen, we be vinden ons wel zó diep in de put, dat die vijf om één tafel al een heerlijkheid lijkt. Ter herinnering. Om de voorgeschiedenis nog even naar voren te halen: In September van het pas vervlogen jaar confereerden de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk met als punten van gesprek: a. opheffing oorlogstoestand met Duitsland, maar met handhaving van de Bezetting; b. een eventuele deelneming van Duitsland aan de West-Europese ver dediging en meer vrijheid voor diens in dustrie. De maand daarop het Praagse congres van Rusland met zijn Oost-Europese satelie- ten. Punten van aanneming bij acclamatie (zou U wat anders hebben gedurfd?): a. Duitsland één, maar.ontwapend, edoch met volks-politie en de bezetting binnen het jaar weg; b. Duitse yredes-industrie geen last meer, bewapenings-indüstrie lauw kans; vrede met Duitsland. In Slachtmaand voorstel van Rusland aan de V.S., Engeland en Frankrijk om over die Praagse besluiten eens te praten. December: antwoord van het Westen wel te willen praten maar niet alleen over Duitsland en zeker niet met de Praagse besluiten als leiddraad. Sylverstermaand: antwoord van het Oos ten wel te willen praten over de voorbe reiding van een samenkomst mits niet in het land waar Kravchenko de vrijheid zocht en met handhaving van Praag als onderwerp om óók over te praten, 't Kon natuurlijk nóg wel mooier, maar was dit ook al niet veel? Helaas, helaas. De Fransen hebben zich erg kopschuw getoond voor de herbewa pening. Oost-Duitsland heeft wél buiten Praag maar natuurlijk niet buiten Moskou om, West-Duitsland aangeboden om te praten over de eenheid en op de avond van Driekoningen stapte Eisenhower in 'n vliegtuig voor een kruistocht tegen West-Europa's gebrek aan samenwerking. Maar omdat niets onmogelijk is, is het on danks alles ook niet onmogelijk, dat de voorbereidende conferentie er toch komt* misschien zelfs de échte, héél misschien zelfs met China het rode erbij. Diplomatiek steekspel Die conferentie wordt dan van weerszij den een poging om de bestaande com binaties los te maken. Frankrijk krijgt van Russische zijde na tuurlijk een tot in de eeuwigheid ontwa pend Duitsland voorgespiegeld. Of het daarin zal bijten? Een oppervlakkige beschouwing zou leren van wel. Het land schijnt immers in de al lereerste plaats belangstelling te hebben voor zijn binnenlandse partijtwisten. Op de tweede plaats is er de vrees, ja, dat is het juiste woord, voor een bewapend Duitsland en in de derde plaats zijn er z'n pogingen om z'n stand van grote mogend heid op te houden. De merkwaardige rust van de Franse communistische partij schijnt het land het Russische gevaar te willen doen vergeten. Maar aan de andere kant kunnen de Wes telijken met het onschuldigste gezicht ter wereld aan Moskou vragen of het niet wenselijk is China uit te nodigen. Licht dat het de communisten tot kleur beken nen zou nopen met betrekking tot hun houding jegens Peking. Zijn ze werkelijk zulke grote vrienden? Of zijn het concur renten? Wat er tegen is. Tegenover die van elkaar praterij staat dan natuurlijk toch de, met behulp van Amerikaanse druk, Europese integratie een integratie, die ook wel allerlei andere l\ Sneeuw op sneeuw in de Zwitserse bergen. De sportmensen zijn zeer te vreden over de vele sneeuw, die er deze winter in de bergen is gevallen, maar om ook het ver keer niet in gevaar te brengen, is de mo derne techniek de strijd tegen het witte element begonnen. Foto: Een reusachtige sneeuw-opruimma- chine jaagt de sneeuw in grote wolken de lucht in om de wegen sneeuw-vrij te ma ken. dingen bedoelt maar toch in de eerste plaats een militaire. Daar staat ook de wens van Rusland en China: geen vreemde troepen op Azië's vasteland, waarbij Rusland en China het aan onder elkaar maar eens moeten worden of Korea een Chinees of een Russisch communisme te verwerken krijgt. Met dat al is een wel slagen van zulk een conferentie toch pas mogelijk wanneer beide partijen liever niet een oorlog aangaan. En omdat praten altijd toch nog voordeliger is dan vechten, geloven we, met de nodige politieke sla gen om de arm, dat er misschien toch nog wel eens gepraat kon worden over.de mogelijkheid tot praten. EUROPA HEEFT MEER INWONERS DAN VERENIGDE STATEN EN SOVJET-UNIE Wie in Duitsland rondreist, komt gemak kelijk tot de verzuchting, dat de tweede wereldoorlog het gezicht van Europa deer lijk heeft geschonden. De wereld kreeg hier een ander gezicht. Of de Duitsers en in het algemeen de Europeanen ook een ander gezicht op Europa en de wereld hebben gekregen? Hiervan bl^kt niet veel. Men heeft hier in het algemeen de voor stelling, alsof Europa niet meer meetelt en voor de keuze staat om, of een kolonie van Amerika te worden, of door de Rus sische vloedgolf te worden verslonden. Het is nu eenmaal moeilijk voor de thans le vende Duitse generatie, die twee wereld oorlogen doormaakte, anders te denken dan onder de ban van een halve eeuw oorlogsmentaliteit. Een merkwaardig soort gezichtsbedrog is hiervan het gevolg. Zo is het opvallend, dat men hier tijdens gesprekken vrij goed op de hoogte blijkt van de bevolkingscijfers van de Verenigde Staten en van de Sovjet-Unie. Het inwonertal van Europa echter wordt steevast te laag geschat. Ook heeft men van de oppervlakte van de Verenigde Staten (9,3 millioen km2) en van die van de Sovjet-Unie (21,6 millioen km2) meestal wel een voorstelling. Maar de Duit sers hebben van West Europa merkwaardiger wijze een te geringe indruk. Rusland, dat in derdaad vier maal zo groot is als Europa, im poneert door zijn oppervlakte, maar men ver geet, dat 4/ö deel van Rusland Aziatisch gebied is en dat van de 200 millioen inwoners er minstens 150 millioen in Europees Rusland leven. Wat achter de Oeral ligt (17,6 millioen km.2) is uiterst dun bevolkt en bestaat on danks zijn bodemrijkdommen en zijn begin nende industrialisatie hoofdzakelijk uit oer wouden, toendra's en steppen. De Duitsers worden door de wereldkaart misleid, ze on derschatten Europa. Ook vergeten ze, dat het werelddeel Afrika voor een groot deel onder Europese leiding staat. Dat zijn ook 21 mil lioen km2 en een bevolking van 100 millioen mensen. Als grondstoffenbrou zal Afrika voor Europa van steeds groter betekenis worden. Men denke aan de bevloeiing van de Sakara, aan het aardnotenplan, en aan het feit, dat de tsetse-vlieg met zo groot succes wordt bestre den. Reeds thans kan men zeggen, dat Afrika beter ontwikkeld is dan Aziatisch Rusland. Natuurlijk, Europa is op de kaart een lappen deken van kleuren, het is staatkundig in tal van staten verdeeld, maarer wonen 391 millioen mensen! Trekt men daar de bewoners van Europees Rusland af en de inwoners van de satellietstaten, dan blijven er toch nog 266 millioen Europeanen westelijk van het IJzeren Gordijn over! Europa heeft méér in woners dan Rusland en méér dan de Verenig de Staten. Hoe komt men er eigenlijk toe Europa voor te stellen alsof het nauwelijks meer van be tekenis is? Amerika heeft een voorsprong Natuurlijk, als men Europa met de Verenigde Staten vergelijkt, moet men erkennen, dat Amerika een voorsprong heeft, voornamelijk op industrieel gebied. De arbeid is er volle diger gemachaniseerd dan in Europa. Elke ar beider heeft er 7 paardekrachten mechani sche energie tot zijn beschikking. Men heeft er een hoog levenspeil kunnen veroveren, dank zij deze overvloedige productiemogelijk heid. En ook dank zij het feit, dat de Ver enigde Staten niet slechts politiek maar ook economisch een eenheid vormen. Europa daar entegen bestaat altijd nog uit een twintigtal landen, die allemaal door hoge tolmuren om ringd zijn. Europa heeft zichzelf verscheurd tijdens twee wereldoorlogen, waarvan de ge volgen nog elke dag voelbaar zijn. Maar Europa leverde niettemin in 1938 38 pet van de industriële wereldproductie op. De Ver enigde Staten leverden ongeveer eenzelfde percentage in die tijd. De Sovjet-Unie kwam met 10 pet tamelijk achteraan. Het is een feit, dat op het ogenblik de ver houdingen aanmerkelijk ten gunste van Ame rika verschoven zijn. Maar men moet de bete kenis daarvan niet overdrijven in de zin alsof Europa uitgerangeerd zou zijn. Men kan niet beter doen dan de productiecij- ers op te sommen en te vergelijken: In het jaar 1949 produceerde Europa 434 millioen ton kolen, 36 millioen ton ijzer, 45 millioen ton staal en 194,4 milliard kilowatt electrici- teit. De Verenigde Staten produceerden in dit zelfde jaar 435 millioen ton kolen, 43,3 mil lioen ton ijzer, 84 millioen ton staal en 344,5 milliard kilowatt electriciteit. De cijfers voor de Sovjet-Unie zijn 235,9 millioen ton kolen, 17 millioen ton ijzer, 21,2 millioen ton staal en 73.2 milliard kilowatt electriciteit. Wat blijkt uit deze cijfers? Dat Europa tamelijk wel mee kan komen. En dit ondanks het feit, dat Euro pa zo zwak is tengevolge van zijn politieke verdeeldheid en zijn economische versplinte ring. En ondanks de vernielingen van de grote oorlogen. Europa lijdt aan tempoverlies In elk geval tonen de cijfers aan, dat het ho peloze pessimisme, dat vaak tot uiting wordt gebracht, ongemotiveerd is. Vast staat immers, dat de totale arbeidsopbrengst in Europa, on danks twee wereldoorlogen, sinds 1914 bijna verdubbeld is! Ook in Europa zijn de voorwaarden aanwezig voor een welvaartspeil, dat zich te enigertijd met dat van Amerika zal kunnen meten. Het enige wat bezorgdheid wekt, is het feit, dat de arbeidsproductiviteit van de Verenigde Sta ten méér toeneemt dan die van Europa, dat dit ook geldt ten aanzien van de Sowj et-Unie als mede van andere jonge landen, als bijvoor beeld Australië. Europa lijdt aan tempoverlies. Maar men mag op redelijke gronden ver wachten, dat Europa met zijn talrijke, nijvere en technisch geschoolde bevolking nog een grote rol te beurt zal vallen, nu in Azië op zulk een ontzaglijke schaal nieuwe ontwik kelingen, vooral op economisch gebied, zich laten gelden. De rol van Europa als domine rende kracht in de wereld is alleen maar in de oude zin uitgespeeld. In de nieuwe ver houdingen evenwel kan met recht en reden worden verwacht, dat Europa niet alleen veel zal bijdragen tot verhoging van het levenspeil der millioenen van Azië, maar dat het zélf ook tot nieuwe en grote welvaart zal komen. Daarvoor is echter allereerst nodig, dat Euro pa zijn eigen versplintering overwint en voor al dat het zich bevrijdt uit de ban der fatale gedachte, die een derde wereldoorlog als on ontkoombaar aanvaardt. DAMCLUB „DE VARIANT". Fraaie en spannende wedstrijden, waar bij verrassingen niet uitbleven, kenmerk ten de onderlinge wedstrijden van „De Variant". D. Waal, die tegen W. Veerman spoedig positie-voordeel wist uit te bui ten met twee schijven voorsprong, meen de zich de luxe te kunnen permiteren een achterwaartse afruil te nemen, die Veer man remise bezorgde Collet, het oudste lid, speelde tegen het Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 In het interview, dat onze burgemeester vorige week aan onze redactie toestond en dat afgedrukt werd in de Soester Cou rant van Dinsdag, komt wel haast bij ieder onderdeel tot uiting, dat we slecht bij kas zitten. Voor de allernoodzakelijkste dingen zijn ternauwernood middelen beschikbaar en voor noodzakelijke dingen worden alleen gelden uitgetrokken „als er wat over schiet". Voor zaken, die zich lenen om op de lange baan te worden geschoven, kun nen we de gelden wel op onze buik schrij ven of minstens wachten op betere tijden. Naar gelang van ons inzicht kunnen we daar meer of minder vrede mee hebben Per slot is het waar, dat waar niet is, zelfs de Keizer zijn recht verliest. Persoonlijk heb ik in die „betere tijden" een hard hoofd, maar dat kan wel aan dat harde hoofd van mij liggen. Ik zie n.1. niet waar die betere tijden vandaan moeten komen, nu wij, terwijl in een groot deel der wereld hoogconjunc tuur heerst, daaraan nog lang niet toe zijn. Als wij er wel van profiteren, dan is het wel in zo geringe mate (het is immers al armoede wat de klok slaat), dat ik het ergste vrees voor de minder goede tijd, welke, na een tijdvak van hoogconjunc tuur, steeds weer volgt. Buitenlandse steun valt dan zonder meer als nummer 1 weg. Wat we nog produceren zal moeilijk verkoopbaar zijn, prijzen zakken in el kaar en we kunnen met z'n 10 millioenen gaan zitten duimen draaien en mediteren over die goede oude tijd, de tijd, dat we Rijksdelen wegschonken of het kleffe toffees waren, die nodig moesten worden opgeruimd. Een zuur stukje vandaag, vindt U niet? Trek U het zich maar niet aan hoor. Het zal wel komen doordat ik juist een paar definitieve belastingaanslagen thuis kreeg en tegelijkertijd in de krant lees, dat de Ncd Crafl, ofschoon zij, voorzover ik weet, nooit optreedt, reeds een klein millioen Rijkssubsidie heeft opgeconsu- meerd. Zo iets kan ik nog maar steeds niet goed' zetten. H. OEKMAN. jongste lid Bunt en laatstgenoemde moest het tegen de ervaring van eerstgenoemde afleggen. De club is weer versterkt met een oud-lid en wel de heer T. P. Niemantsverdriet, die tegen C. van Es debuteerde. Laatstge noemde moest ervaren, dat het nieuwe lid hem in moeilijkheden bracht en zelfs schijfwinst had. Een grove blunder van Niemantsverdriet bezorgde hem twee schijven verlies en tenslotte bleef Van Es winnaar. H, Sjollema kreeg in v. d. Pol 'n niet gemakkelijke tekenstander. Na een gecompliceerd middenspel verkreeg v. d. Pol betere kansen en wist in een moeilijk eindspel de zege veilig te stellen. De par tij Kraay-Damen moest worden afgebro ken in een voor Damen gunstige stelling. Kraay trachtte remise te forceren, doch na 60 zetten was nog geen beslissing ver kregen. Hedenavond speelt De Variant haar eerste promotie-wedstrijd tegen het bezoekende Huizen 2 in „De Gouden Ploeg", onder leiding van de voorzitter der wedstrijd- commissie van de U.P.D.B., de heer D. de Zwart uit Utrecht. EN MAAR AFSTAND BEWAREN. Vrijdagnamiddag reden twee personen auto's op de Birktstraat, achter elkaar in de richting Amersfoort. De bestuurder van de achterste auto, de heer H. J. J. uit Deventer, bemerkte te laat, dat de voor hem rijdende auto stopte voor een stil staande vrachtauto. Een botsing was on vermijdelijk en de beide auto's werden ernstig beschadigd. NOG WAT TE GOED. Twee personen werden door de politie aangehouden, daar zij nog respectievelijk 3 en 14 dagen gevangenisstraf te goed hadden. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, op Woensdag en Zater dag, van 14 tot 16 uur. Molton deken, tas met stoffer, vulpen, va- nadium-sleutel, bril, vulpotlood, twee zil verbons van 1.beige kindermanteltje, rood kindermutsje, donkerblauwe alpino^ Pet, japon-schootje, bruine portemonnaie, bruine glacé dames handschoen, groene das, heren polshorloge, huissleutel, blau we regenmantel-ceintuur, blauwe hals doek, blauwe herenwant.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1